LUTHERSE KERK MOET ZELFSTANDIG BLIJVEN i Wij moeten onszelf opnieuw waarmaken Lcinser: Ook directeur kan scholing krijgen V redes weekgroepen preekten meestal voor eigen parochie a Niet dromen over duizendjarig rijk Lutherse kerkengroep tegen racisme-program Brief van verontruste predikanten BAN GRIEFT REGIME IN PARAGUAY Moskou: concessies inzake Berlijn? Bestuur Slotemaker de Bruine Instituut geïnstalleerd Pastoor bleek zeven jaar getrouwd ader en v: Een woord voor vandaag Missie in 19f 5,6 miljoe Zielszorg voor Joegoslaven t COMMENTAAR Ping-pong BEROEPINGSWERK voor een werkelijk goede handschoen karei doonnnnstraat 294 - rotterdam venestraat 3 - den haag. Baptistenleider in Roemenië overleden ARAD Meer dan duizend men sen hebben de begrafenis bijgewoond van de Roemeense baptistenpredikant Dumitru Hodoroaba. De kerkdienst in de open lucht op de begraafplaats duurde ruim drie uur. Hodoroaba, die 79 jaar is geworden, was meer dan vijftig jaar een bekend prediker in Roemenië. Hij stichtte vele gemeenten ondanks de soms felle vervolging van de zijde der ortho-' doxe kerk. Hij werd meer dan twin tig keer gevangen gezet. Zijn jzoon 'Jeremia Hodoroaba. die voorganger is van een Roemeense gemeente in Pa rijs, verzorgt de Roemeense godsdien stige programma's van Trans World Radio. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Vijf luther se predikanten hebben een brief aan de synode van hun kerk ge schreven, waarin zij uitspreken „zeer verontrust" te zijn door bepaalde aspecten van de huidi ge koers van de lutherse kerk. De lutherse kerk is zich thans diep gaand aan het bezinnen up haar toe komstmogelijkheden en in verband daarmee haar oecumenische koers. Zaterdag is er in de Augustanakerk te Amsterdam een discussiedag, ge organiseerd door de bonden, en in mei zal de synode erover vergaderen. De vyf predikanten vrezen, dal de eigen lutherse identiteit verloren Biesheuvel tot chr. plattelandsvrouwen dreigt te gaan. Ook hebben zy ern stige bezwaren tegen de nu gevolgde procedure. „Een kleine groep tracht van bovenaf concepties door te druk ken, welke voor het grondvlak on aanvaardbaar zyn", schryvcn zy. De vijf predikanten schrijven, dat zij op grond van hun ervaringen in het pastoraat de taak van de lutherse kerk in haar belijdenis en theologie en dienst aan de andere kerken en aan de wereld niet zien uitgespeeld. De ervaring leert, dat de dienende functie, die de lutherse theologie en het luthers belijden huns inziens nog steeds heeft in de Nederlandse situa tie, alleen verricht kan worden door een bewust meelevende groepering. Overal waar een lutherse gemeente opging in een groter geheel, verdwijnt in een minderheidssituatie deze bij drage en deze dienst. Zij verwijzen hiervoor naar de voormalige lutherse gemeenten in Nederlands-Indië en op de Antillen. Juist in de praktijk van de oecumene in Nederland merkt men ook pas, hoe weinig van de lutherse elementen is opgenomen in de andere kerken. Elite (Vau een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Zaken zoals een onrechtvaardige inkomens verdeling, woningnood en der gelijke moeten hoognodig aan de wortel worden aangepakt door de regering" zei AR-lijsttrekker mr. B. W. Biesheuvel gisteren op de jaarvergadering van de Chris telijke Plattelandsvrouwenbond in Utrecht. De heer Biesheuvel sprak hier voor achthor.derdvijftig dames over het bestaansrecht en het nut van christe lijke politieke partijen in de tegen woordige tijd. Volgens de heer Bies heuvel gaat het op 28 april meer dan ooit om de positie, die de christelijke partijen in de 70-er jaren zullen in nemen. BRESSEIS ,jDe nieuwe tijd met haar ingrij pende veranderingen heeft grote bressen geslagen in de burcht waarin wij ons als protestanten veilig acht ten. Het wegvallen van de vanzelf sprekendheid (om naar de kerk te gaan, om een christelijke politieke partij te steunen, om de kinderen naar een christelijke school te sturen etc.) moet ons echter niet in paniek brengen. We moeten onszelf nu opnieuw waarmaken, ons bestaansrecht op nieuw bewijzen. En dat is goed, want juist die vanzelfsprekendheid maakte ons doen en laten vaak zo lauw", al dus de heer Biesheuvel. De heer Blesheuvel gei het verder te betreuren dat de politiek nog vrij wel uitsluitend eer. mannenaangele- genheid is. Naar zijn mening is de vrouw sterk ondervertegenwoordigd in het politieke bestel. Hij wekte de aanwezige vrouwen dan ook op zich politiek belangstellend te tonen. Getuige het applaus van de aan wezige dames kan de heer Biesheu vel op 28 april in ieder geval op de stemmen van achthonderdvijftig christelijke plattelandsvrouwen re kenen, die vooral de mededeling dat de heer Biesheuvel de tijd dat hij secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond was als de mooiste periode in zijn maat schappelijk leven beschouwt, zeer enthousiast ontvingen. VEEL BEREIKT Freule Wttdwaall van Stoetwegen, vice-voorzitster van de CH-kamer- fractie, dei sprak over de rol van de vrouw in het openbare leven, zei dat er, hoewel niet genoeg, de laatste vijf entwintig jaar veel bereikt is ten gunste van de positie van de vrouw. In haar overpeinzingen over de te genstand die de buitenshuis wer kende vrouw altijd heeft ondervin den. vroeg de freule zich af waarom geer. enkele man eigenlijk ooit bezwaren heeft gehad tegen het feit dat Neder land geregeerd wordt door een vrouw. „Ais een vrouw die functie kan vervullen volgens de mannen, waarom dan al die ar.dere niet", al dus de Freule. Op de synodevergadering in no vember was er een grote male van inspraak van buitenstaanders en niet- synodeleden. De vorm. waarin dit geschiedde, en de besluiten die daar van het gevolg waren, doen de vyf predikanten twijfelen aan de kerk- ordelyke rechtsgeldigheid van deze synode. Zij vragen zich overigens toch al af. of het kiesstelsel wel voldoende rekening houdt met de belangen van het grondvlak of kandidaten, die buiten de kandidaatsstelling door de gemeenten worden gekozen, inder daad wel de dienst van de lutherse kerk kunnen waarmaken. „De ge loofwaardigheid van het ambt van onze synodeleden Kooiman en Van den Berg en anderen is toch wel zeer aangevochten door hun gebrek aan werkelijke meelevendheid in de ge meenten." De brief is ondertekend door de predikanten A. J. Allan te Heerlen, G. W. van Dunnewold te Doetinchem, J. M. Mulder te Tiel, J. A. Roskam te Den Haag en M. A. van Teylingen te Monnikendam. De vijf predikanten laken de „elitaire raadpleging" over de te vol gen koers, die huns inziens thans in de lutherse kerk plaats heeft. Deze raadplegingen van verschillende ver enigingen vinden zij bijzonder onbil lijk tegenover de meelevende ge- meenteleden^ voond als men bedenkt,, êo^kicatiê1 van de dat de betekenis van de lutherse jeugdbond (28 deelnemers op de laat ste jaarvergadering) schril afsteekt tegen de drieduizend geregelde kerk gangers in de zondagse eredienst. Mr. B. W. BIESHEUVEL WARSCHAU (AP) De Sowj et- Unie heeft een concept ingediend, dat tegemoet komt aan de voornaamste eisen die de westelijke geallieerden gesteld hebben voor een regeling van de problemen van West-Berlijn. Dit is gisteren te verstaan gegeven in een Pools blad. Het in Warschau verschijnende blad, Zycië Warszawie bericht uit „betrouwbare" politieke bron in Brussel te hebben vernomen, dat het Russische voorstel op 26 maart was ingediend. Het zou tegemoetkomen aan de voorwaarden welke de westelijke ge allieerden in februari hebben gesteld, zoals vrije toegang, waarborging van de banden van West-Berlijn met West-Duitsland en het herstel van het verkeer tussen Oost- en West- lijn. Van onze soe.-economische redactie UTRECHT Niet alleen de werk nemers. maar ook elke directeur of bestuurder van een bedrijf kan scho ling en vorming krijgen in het Slote maker de Bruine Instituut-nieuwe stijl. Dit zei CNV-voorzitter J. Lanser gisteren bij de installatie van het be stuur van de Stichting Slotemaker de Bruine Instituut het vormingsinsti tuut van het CNV. Deze stichting komt in de plaats van de gelijknamige vereniging, die ln 1961 door het CNV werd opgericht. De nieuwe stichting, zei de heer Lan ser in zijn installatierede. krijgt eer. bredere opzet. Zij zal niet alleen opdrachten aan vaarden van het CNV en de aange sloten bonden, maar ook van andere organisaties, van ondernemingen en van alle sociaal-culturele organisaties die van de aangeboden diensten ge bruik willen maken. CURSUSSEN In de jaren 1962 tot en met 1970 organiseerde het SBI 192 cursussen in tientallen plaatsen in het land met meer dan 4000 deelnemers. Daarnaast waren er onder meer 199 cursussen in intemaatsverband voor CNV-bon den met in totaal 3329 deelnemers. Ten slotte is sinds 1961 ook het veelomvattend werk van de kader- school van het CNV toevertrouwd aan het SBI, dat sindsdien 56 vak kundig geschoolde bestuurders en medewerkers aan het CNV en de aangesloten bonden heeft „afgele verd". SAN FRANCISCO (AP) Kardinaal Joseph McGucken van San Francisco heeft de pastoor Robert Duryea van zijn post ontheven en geëxcommuniceerd. Reden: de rooms-katholieke priester bleek al zeven jaar ge trouwd te zijn en had een vijf jarig zoontje Pauldie naar de huidige paus is genoemd. Priester Duryea was vice- voorzitter van de priestersynode van- het aartsbisdom San Fran cisco en pastoor van de Sint Pietersparochie in de wijk Paci- fica, die 4000 leden telt. Leken en priesters in de pa rochie hadden weinig bezwaar tegen het getrouwd zijn van hun partoor. Zij hebben verklaard ontdaan te zijn over de excom municatie van Duryea. Al meer dan een jaar wisten zij dat de pastoor getrouwd was. 'Maar ze hadden daar geen ruchtbaarheid aan gegeven. DEN •ator 'al jioi gebl Als Christus niet is opgewektschrijft Paulus aan de gemeente Corinthe, is ons geloof zonder inhoud, zijn wij valse getuigen, u prd geloof zonder vrucht. Hij gaat nog verder: Dan zijn ook zij d u z Christus ontslapen zijn, verloren." k De mensen vertellen dal Christus leeft, dat is de opdracht van die door Christus is gegrepen. Maar als Christus niet is opgestaan, hebben zij voor mets gei van de levende Heer. Ze hebben geleefd met een idee fixe. Ze ben zich overgegeven aan een zinloze taak. ,FU Wie een streep haalt door de opstanding van c[lJftuf> ,ia^ streep door de levens van allen die in Hem geloofd hebben. W J hoeven hun boeken niet meer te lezenhun ideeën mogen we werpen. Ze hebben ons niets meer te zeggen. Paulus met, Au\ nus niet. Luther en Calvijn niet. Geen van allen Het waren ver j levens. Maar als Christus wel is opgestaan hebben zij ons v+gs zeggen. We lezen vandaag: Romeinen 6:3-14. k ee i bbei itter tiei *r 1 •lijk ipur of veel ASUNCION De roomskatholieke kerk in Paraguay blijkt met de ex- minister van binnenlandse zaken en de politiechef het regime gevoelig getroffen te heb ben. De minister van cultuur, Pena, heeft een brief aan de aartsbisschop van Asuncion, Rolon geschreven waarin hij de excommunicatie on verenigbaar met de grondwet van het land" noemt. Ook de minister van binnenlandse zaken zelf Montanaro heeft op zijn excommunicatie gerea geerd. Hij vroeg de regeringspartij waar hij lid van is, luid te proteste ren. De r.k.-bisschoppen worden ervan beschuldigd een anti-regeringscam pagne te voeren en door hun „radica- listische en systematische bemoeiin gen met de regeringspolitiek en him voortdurende kritiek op de toestand in het land een revolutie in de hand te Werken". üe minister van binnenlandse za ken Montanaro was al eerder geëxcommuniceerd omdat het episco paat hem verantwoordelijk stelde voor mishandeling van priesters en religieuzen, die hadden gedemon streerd tegen de uitwijzing van een jezuiet. De minister vroeg toen het episcopaat om vergiffenis en de maatregel tegen hem werd ongedaan gemaakt. Zijn excommunicatie nu samen met die van de politiechef general Britez houdt verband met de arresta tie van de Uruguese priester Monzon en de aanslag op de hulpbisschop van Montevideo op het vliegveld van Asuncion. ROTTERDAM In opdracht van de Joegoslavische bisschoppenconfe rentie is pater Josip Bozic belast met de zielzorg voor de ruim zesduizend Joegoslaven in Nederland. 'Hij woont in het klooster G. W. Burgerplein 14 te Rotterdam. Volgende week zater dagmiddag 24 april om drie uur wordt de eerste dienst voor de Joego slaven gehouden in de kapel van het Sint-Franciscuscollege Beukelsdijk 91 te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Een onderzoek van het instituut voor vredes vraagstukken in Nijmegen naar actie en doeltreffendheid van de vredesweek 1970 leidde tot de conclusie dat de actiegroepen „nog te veel voor eigen parochie preekten". Deze aanmerking slaat overigens niet op de inhoud van hun prediking (want die zou dan volgens de gevoels waarde varv deze uitdrukking vol groepsegoïsme moeten zitten) maar op de aard van het publiek dat door de ze actiegroepen bereikt werd. Dat bleek namelijk qua achter grond een sterke gelijkenis met de leden zelf te vertonen: over het alge meen jonger dan 35 jaar, voor het grootste deel kerkelijk meelevend; afkomstig uit hogere milieus, met een politieke voorkeur voor links en een even sterke begeerte naar mentali teitsverandering onder het Neder landse volk als de actiegroepen zelf hadden Enquête De onderzoekers B. Schennink en C. Beemstehboer hebben vier van de tweehonderd vijf tig actiegroepen tij dens de laatstgehouden interkerke lijke Vredesweeek gevolgd bij hun activiteiten en vervolgens personen op wie die activiteiten waren gericht een week later geïnterviewd. Ook is er een enquête onder de contactfigu ren van de ongeveer 250 actiegroepen gehouden. De vier groepen waren actief in Noord-Limburg, in Nijmegen, in Gro ningen ên in Den Haag. De personen die werden ondervraagd een week nadat ze door een van de activiteiten van de groepen bereikt waren ver klaarden voor 39 pet. sterk beïnvloed te zijn, voor 39 pet. meer kennis te hebben gekregen en voor 15 pet. van gedrag veranderd te zijn. Over het algemeen verklaarden de ondervraagden in Den Haag en Gro ningen in mindere mate beïnvloed te zijn door de actiegroepen dan in Noord-Limburg en Nijmegen. Verkla ring: de overeenkomst van milieu van de actiegroepen en publiek was in Den Haag en Groningen minder groot dan in Nijmegen en Noord-Limburg. Pover Het laat zich raden dat de Vredes- week-actiegroepen zich over het al dus geschetste succes van hun acties maar matig zullen verheugen. De vier, toch min of meer j-eprèsentatie- ve actiegroepen hebben bekeringsar- beid verricht onder in principe reeds tot hun inzichten bekeerden. Het advies van de actiegroepen van de kant van de onderzoekers luidt dan ook: Verbreed uw basis en zoek het publiek meer op via de markt- methode. En: maak uw informatie materiaal bevattelijker. Dat is dan vooral gericht op het Interkerkelijk Vredesberaad dat samen met de NO VIB opdracht tot het onderzoek gaf. Beide hebben daartoe 5000,- verstrekt ,maar de ontoereikendheid daarvan was een grote handicap voor het onderzoek, verklaarde de direc-. teur van het Studiecentrum, de heer L. Wecke. Trouwens in het algemeen hebben we in Nederland niet veel meer voor vredesonderzoek over dan „de helft van* een twaalfde, verou derde Starfighter", zo klaagde hij. DEN HAAG Het nationaal reau der pauselijke missiewf meldt over 1970 een opbrengst rooms-katholiek Nederland miljoen gulden. Het record van is met ruim 10.000 gulden overs den. Toch betekent deze opbre gelet op de geldontwaarding stijgende kosten van levensondei^: f in de ontwikkelingslanden een achteruitgang. Van de totale steunverlening n Nederland met zijn vijf miljoen procent voor zijn rekening, grootste gedeelte is bestemd v< kosten van levensonderhoud vj heemse 'en buitenlandse kri Nederland droeg voor bijna kwart miljoen bij in de kostei instellingen speciaal ten bi van kinderen, terwijl ruim twe< joen ten goede kwam aan de ding .van priesters in de jong* ken. Van de door Nederland geadol de priesterstudenten ontvingen T 1970 153 de priesterwijding. IHi^ is het totaal aantal priesters ontwikkelingslanden. dat. met ,F, steun van rooms-katholiek NedwM heeft kunnen studeren, opgelopU'1 4358. 99 Chr. geref. predikanten 99 Van een onzer medewerkers Een tafeltennisballetje kan vreemd rollen. Nog nooit hebben beoefenaars van de vreedzame sport, die in populaire taal meestal ping-pong wordt ge noemd. op zo'n opmerkelijke en tevens verheu gende wijze in het nieuws gestaan. Het bezoek van de Amerikaanse tafeltennisspe lers aan de Chinese Volksrepubliek heeft dan ook veel meer met politiek te maken dan met sport. Tsjoe En-lai, de premier van China, heeft dat dui delijk onderstreept met de opmerking dat er nu 'een nieuwe bladzijde' is geopend in de betrekkin gen tussen de volkeren van de Chinese Volksre publiek en de Verenigde Staten. Tegelijkertijd kaatste president Nixon het balletje terug door het afkondigen van vijf maatregelen, die het ontstaan van normale handelsbetrekkingen tussen Ameri ka en China bevorderen. De Amerikaanse presi dent heeft tevens laten weten verheugd te zijn in Washington een team van Chinese tafeltennissers te kunnen begroeten. Men kan natuurlijk opmerken dat dit politieke ping-pong spel kenmerkend is voor de primitieve wijze, waarop de machtigste en de zwakste su perstaat met elkaar om plegen te gaan. Als men echter bedenkt dat de mogelijkheden van een ge wapend conflict tussen Amerika en China na de recente inval in Laos aanzienlijk groot waren, kan men zich over deze ontwikkelingen alleen maar verheugen. De kans, dat Amerika en de Chinese Volksre publiek nu een relatie gaan opbouwen, die uit gaat boven de verhouding tijger-muis, is groter dan ooit het geval is geweest. Men moet niet ver wachten dat er op den duur goede betrekkingen zullen ontstaan, maar het is al een geweldige vooruitgang indien er min of meer normale be trekkingen zouden komen, zoals de ook tussen Amerika en de Sowjetunie zijn ontstaan. Indien Amerika en China meer gaan doen dan tafeltennissen en handel drijven, dan neemt de kans op een vreedzame regeling van de slepende oorlog in Indo-China toe. Zonder de actieve deel neming van de Chinese Volksrepubliek is een le- delijke oplossing van dit conflict ondenkbaar. Het ontstaan van behoorlijke betrekkingen tussen Amerika en China is dan ook de allereerste voor waarde om aan die afschuwelijke oorlog een ein de te maken. „Wereldraad wordt actiegroep,'> HANNOVER De Verenigde Evangelisch-Lutherse kerk van Duitsland (een luthers samenwerkingsverband binnen de E.K.D., de Evangelische Kirche in Deutschland) heeft de acht aangesloten landskerken opgeroepen om in plaats van het wereldraadprogramma tegen het racisme liever aanbevelenswaardige projecten van de actie Brot für die Welt of van de lutherse wereldfederatie te steunen." Deze oproep volgde op de felle kri tiek die bisschop prof. Heinrich Meyer in de synode van Lübeck op het wereldraadprogramma uitoefende. Deze zei dat „sinds het uittreden van grote persoonlijkheden der beide eer ste generaties van de oecumenische beweging" zich tendenzen voordoen van een „goedkope democratie". Het centraal comité neemt volgens hem belangrijke besluiten op zijn eigen houtje, zonder behoorlijke rug gespraak met de leden-kerken. Vroe ger was het juist de gewoonte om wezenlijke problemen langdurig op alle niveaus aan de orde te stellen en ERMELO Bij het streven naar maatschappijvernieuwing zi wij ons niet moeten laten verleiden door de droom van een „dui2 Va jarig rijk", om zo een motief te hebben, vanwaaruit we kunnen ken over de vooruitgang van de mensheid. Wij zullen moeten seffen, dat wedergeboorte voorwaarde is voor het ingaan in koninkrijk Gods. Dit betoogde ds. P. N. Ribbers uit Den Haag op de onder presidium van prof. dr. W H. Velcma gehouden tweedaagse conferentie van de veren iging van christelijke gereformeerde predikanten. een zekere consensus af te wachten alvorens beslissingen te nemen. Daar op heeft volgens hem het vertrouwen van de leden kerken in het werk van Genève altijd berust. Op deze manier dreigt de wereldraad volgens de bis schop „een eenzijdige actiegroep" te worden. Hij noemde een aantal oorzaken van de toegenomen belangstelling voor de maatschappijvernieuwing: de secularisatie, de vraag naar de ver staanbaarheid van het spreken van de kerk, de angst voor de toekomst en de vraag naar de zin van het le ven. die haast als een epidemie om zich hgengrijpt. Vandaaruit is de gro te belangstelling voor de theologie van de hoop te verklaren. In dit verband besprak ds. Ribbers de opvattingen van Jürgen Moltmann en dr. W. Aalders. Hij meende, dat beiden rij het op geheel verschil lende wijze onvoldoende aandacht geven aan het leven uit het geloof en de spanningen, die daaraan inherent zijn. Een schriftuurlijk leven uit de hoop zal de gemeente ook in deze weTeld een dienende gemeente doen zijn. Ds. Ribbers' waarschuwing voor een al te optimistische kijk op de toe komst vanuit de gedachte van het ko ninkrijk; leidde hem overigens niet tot fatalisme. Wel is een kritische be zinning op de geboden oplossingen nodig. In aansluiting hierop gaf ds. H. W. Eerland uit Hilversum enkele no de christelijk gereformeerde ding, over Israël in eschatol licht. Bezig zijn met Israël van alle hooggevoelende vanzei kendheid en superioriteit. Er dan ook, nog toekomst voor Isr: ds. Drayer. Verkiezing ei zijn hier van doorslaggevende kenis. Maar deze verwachtin. een antithetische opstelling tegt Israël niet uit. Onder de titel „Mensen die kend hebben" hield de kerkjoui VA 'W. C. F. Scheps uit Den Haa causerie over het christelijk meerd Jeruzalem van de laatst* tig jaar. Allerlei figuren, waarm in aanraking was geweest, zoa L. de Bruyne. ds. J. Jongeleen; J. J. van der Schuit en prof. G. se, passeerden in dit badineren toog de revue. Op. de eerstvolgende vergadering tities over de theologie van de revo- van het uitvoerend comité dat de besluiten van het centraal comité van de wereldraad moet toepassen, zal volgens de Lutherse wereldfederatie •beslist worden over de voortzetting van de bijdragen aan organisaties van verdrukte rassengroepen. Die vergadering is in september. lutie. Israël Op de tweede dag refereerde ds. M. Drayer uit Hilversum, secretaris van KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Beverwijk: F. Brou wer te Honselersdijk; te Rouveen: J. Smit te Soest Beroepen: te Raamsdonksveer: kand. H. Bonnestroo te Amersfoort, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Haarlem: Chr v.d. Poel te Yerseke. GEREF. KERKEN (VRIJG. Beroepen te Burlington-West (Can.): drs. D. Deddens te Leeuwar den. Ds. P. N. RIBBENS Hekwerk-puzzel Horizontaal: 4 telwoord, naald. 6 aanklampen, 7 gunstig gezii Verticaal: 1 verenigd. 2 richtsno( door snijden bederven. OPLOSSING VORIGE PUZZEL] 1. hosanna, 2. aanvoer, 3. reagenS eierdop, 5. negende, 6. kwartel. IIARENKARSPEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2