ieowe Leidse Courant sssse VAKBONDEN ACHTER WINSEMIUS miree V Man aangehouden voor aanslag Sowjet-legatie Voorbeeld voor komende grote fusies Verolme: fusie is einde Nederlandse scheepsbouw Duizend granaten bij Sell ij nclel opgegraven :S^ Het Kwartet )elftenaar aan nekkramp overleden 9. anbon belooft Reioeharto trouw K&5 Portugese deserteur uitgewezen ÏHiï] TT PW nnnn :HUÜIi JUUÜ liH 5 ii'J RITA) Koud weer Apotheker die drugs onderzocht met ziekteverlof PRINS MAURITS WORDT 3 JAAR werknemers Frankrijk breekt overleg over olie met Algerije af Politie karig met gegevens MET WCEft Bouwbedrijf ontslaat 180 Vrijdag 16 aprM 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur CHIJNDEL De mijnop- ningsdienst heeft ruim 1000 te artilleriegranaten en twee zoveel zware kogels voor rdmitrailleurs van jacht- [gtuigen uit de tweede we ioorlog opgegraven in een ïw industrieterrein ten oos- van Schijndel (NB). Van een verslaggever ,FT De 50-jarige werknemer de Dclftse kabelfabriek, die ver- t week met nekkramp in het zie- ïuis moest worden opgenomen, is ren overleden, bedrijfsarts van de kabelfabriek |_j|t meegedeeld dat geen nieuwe llen onder het personeel zijn ge pit tateerd. 17-jarige Delftse meisje dat maart met de ziekte in een zie- lite >uis werd opgenomen, is thans ellende. Zij zal binnenkort weer school mogen. O e11' I 'sc De munitie stond nog op scherp, aldus de mijnopruimingsdienst, die nog maar de helft van het terrein heeft onderzocht. Het gemeentebestuur van Schijndel had om deze opsporing van gevaarlijke erfenissen uit de oor log gevraagd, omdat er in de nabije toekomst enkele industriële vestigin gen op het terrein zullen komen. Motorcross Een jaar geleden deden de inwoners van Schijndel na een motorcross op dat terrein de schrikbarende ontdek king, dat de motorrijders met volle vaart over levensgevaarlijke grond hadden gereden. Een aanzienlijke hoe veelheid granaten en kogels werd aangetroffen, toen men na afloop van het sportfestijn de afrastering van het ten\in opruimde. Dat dit gebied zo vol allerlei oor logstuig ligt, is niet zo verwonderlijk als men weet dat daar in 1945 zich 6 weken lang frontgevechten hebben af gespeeld. Na de bevrijding van Schijn del in oktober van 1944 hadden de ge allieerden er een noodvliegveld aan gelegd, onder andere voor aanvoer van ammunitie. Op de (besloten) hoorzitting van 8 april heeft de heer Verolme ook ge zegd dat hij tot het laatst, toe zal blijven vechten tegen de fusieplan nen, omdat deze wel eens het faillis sement van het nieuwe concern kun nen betekenen. Hij zei verder: „Over enkele maan den geven wij onze eerste vijftig mil joen aan de regering terug. Dan krij gen we onze aandelen terug en zijn we weer baas in eigen huis". De 'heer Verolme verklaarde dat het drama was begonnen toen hij toestemde in een kredietgarantie op voorwaarde dat de NDS werd over genomen. „Toen hebben we bijna het doodvonnis over onszelf uitgespro ken", aldus de heer Verolme op de hoorzitting, die eraan toevoegde dat zijn bedrijf door de transactie (met de NDSM) minstens tachtig en mis schien wel honderd miljoen had ver loren op vier bestelde tankers en ten gevolge van de integratiekosten. Over de situatie waarin de Rijn- Schelde verkeert merkt de man uit Ridderkerk op dat er in de opdrach ten risico's zitten die hij schat op zo'n 3 a 500 miljoen gulden. Voorts is zijn uitspraak dat als hij de leiding van Rijn-Schelde zou hebben de aan deelhouders de eerste vijf jaar geen dividend zouden krijgen typerend. Rijn-Schelde heeft juist bekend ge maakt één procent meer dan vorig jaar te zullen uitkeren. Een fusie op dit moment is ronduit misdadig aldus de scheepsbouwer tij dens de hearing, die verder de leden van de commissie Winsemius incont- Omdat er volgens de Haarlemse re cherche van onregelmatigheden spra ke zou zijn geweest werden de direc teur van het bureau, de heer P. C. Blankevoort, en een medewerker, de heer T. de Bakker destijds verhoord. Laatstgenoemde moet in verband met deze zaak op 6 mei voor de rechtbank verschijnen. KOM NAAR HET \POLFlROPAM voor 'N DOLFIJNE In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. t br 'AKARTA (Reuter) De Am- gp ese bevolking heeft donderdag- id op een massabijeenkomst ion president Soeharto plechtig VHS w beloofd. De 37-jarige Eind jaar J. S. die er van wordt ver- t het fatale bierblikje in de wed- r* d PSV Real Madrid te hebben wpen, zal vandaag voor de offi- van Justitie worden geleid. De heeft bekend wel een bierblikje iben gegooid. Hij zegt er niet overtuigd te zijn dat juist zijn Ie op het hoofd van de grensrech- 3 terechtgekomen. Ifk g»tf op ob nftuwo abonmot Noam. I Adro* i Plaats. btfaling por kwartaal Omaand. - w moet u óók doen vul de bon maar in Postzegel is niet nodig als Nieuwe Leidse Courant op de envelop schrijft: antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG De Amsterdamse politie heeft gisteren de 35-jarige Amerikaan se kunstschilder F. R. W. ge arresteerd, verdacht van de bom aanslag op de Russische handels delegatie gisternacht, waarbij grote schade werd aangericht. Volgens de recherche is de man een in Duitsland geboren jood. Hij is ge trouwd en woont sinds enkele jaren in Nederland. Op de vraag of de man heeft bekend antwoordde de politie gisteravond alleen met: geen com mentaar. Op de vraag of de politie de indruk heeft of de man de aanslag alleen heeft gedaan of met met me dewerking van een organisatie kwam hetzelfde antwoord: geen com mentaar. F.R.W. is getrouwd met een Neder landse vrouw en woont sedert enkele jaren in Nederland. Volgens de re cherche voldoet hij aan het signale ment. dat getuigen hebben opgegeven. De politie heeft bij huiszoeking in zijn woning in de omgeving van Am sterdam kleding gevonden, die de verdachte ten tijde van de bomaan slag zou hebben gedragen. Na de bomaanslag gisternacht heeft de politie bij de Russische handelsle gatie een bord gevonden, waarvan de tekst nog niet is vrijgegeven. Hierop zou volgens omstanders meer gestaan hebben dan alleen „Never again, let my people go." De ambassadeur van de Sowjet- Unie in Den Haag, de heer W. S. Lawrow, heeft gisteren tijdens een bezoek aan staatssecretaris De Koster van buitenlandse zaken „krachtig ge protesteerd tegen deze misdadige handelwijze, die politieke achtergron den heeft". De staatssecretaris wees er echter op dat nog niet bekend was of de aanslag met politieke bedoelin gen was gebeurd. De Nederlandse regering heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat zij ..met verontwaardiging kennis heeft genomen van deze ge welddaad". De Nederlandse ambassadeur in Moskou heeft gisteren op het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken een officieel protest van de Sowjet- regering ontvangen, waarin wordt verweten dat de aanslag op de Rus sische handelslegatie in Amsterdam heeft kunnen gebeuren doordat de Nederlandse regering voor onvol doende bescherming heeft gezorgd. Het Sowjet-protest spreekt van „falen van de zijde van de Neder landse autoriteiten". Behalve vergoe ding van de schade en bestraffing van de daders eist de Sowjet-regering ook garanties dat dadelijk doeltref fende maatregelen worden getroffen om de onschendbaarheid van de han delsmissie en haar staf te verzekeren. De ambassade van de Sowjet-Unie kondigde gisteren aan een persconfe rentie over de zaak te zullen houden. Toen de jornalisten om één uur op de ambassade kwamen, kregen zij daar echter alleen een communiqué over het bezoek van de ambassadeur aan staatssecretaris De Koster in handen gedrukt. Op geen enkele vraag kregen zij antwoord. Volgens de Russische verklaring zouden na de explosie twintig slacht offers medische hulp hebben ontvan- gen. De ambassadeur heeft bij staats secretaris De Koster geëist dat de schuldigen worden gevonden en streng gestraft, dat er compensatie zal worden gegeven voor de geleden schade en dat de regering effectieve maatregelen zal nemen om de veilig heid te waarborgen van Sowjet-bur- gers en Sowjetinstellingen. De staatssecretaris heeft compensa tie voor de geleden schade toegezegd en bovendien verklaard dat alle maatregelen genomen zullen worden opdat zulke aanslagen in de toekomst niet meer voor zullen komen. SCHIPHOL De 24-jarige Por tugees Manuel Viseu, die na gede serteerd te zijn uit het Portugese le ger in de Portugese kolonie Guinee Bissau zonder papieren ons land was binnengekomen, is gisteren uit gewezen en op het vliegtuig naar Algiers gezet. Na zijn desertie had hü daar twee jaar gewerkt voor de Portugese regering in ballingschap. Het Angola-comité, dat politiek asiel voor hem had aangevraagd, wacht nu de houding af van de Al gerijnse autoriteiten alvorens tot stappen over te gaan. Wanneer Algerije geen asiel ver leent, is de kans groot, dat de Por tugees naar Nederland wordt terug gestuurd. Is de CHU ouderwets? Omdat zij het dienen van God en de naaste als uit gangspunt kiest voor haar politiek handelen? Lees het beginsel- en werkprogramma van de CHU maar eens door. Dan merkt u dat juist vanuit het evangelie een modern en nuchter beleid gevoerd kan worden. De bijbel is immers een van de modernste boeken van deze tijd. Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2e MIDDEILANOSTRAAT 2 TEl. 23.31.92 WOLPHAERTSBOCHT 236 TEL. 27.48.25 Het geluk om talent te hebben is Dief voldoende; men heeft ook nog het talent om geluk te heb ben nodig. Hector Berlioz Haarlemmerstraat,hoek Mare (Van een onzer verslaggevers) Het weer in ons land is onder epressie-invloed gekomen en rijgt een wisselend karakter, i Verwacht wordt koud weer noordwestelijke wind en De depressie is van IJsland Scandinavië getrokken en tódt zijn invloedssfeer verder ver Westeurppa uit. Een bijbehorend koufront zal p de nacht van vrijdag op zater- met een smalle regenzone §ver ons land naar het oosten tkken. De zuidwestelijke wind ll dan vooral aan de kust krach- g zijn. [Barometerstand: heden 10 uur cm (1008 millibar) dalend. Zon en maan Zon en maan 17 april; zon op 41, onder 19.40; maan op 2.19. I ider 9.18; 18 april L.K. loog water oog water, 17 april: Rotterdam f: getij 8.27, 2e getij 20.46; Sche ringen 6.43-19.16; Vlissingen 46-18.13; Haringvliet a.d. Zeezij- 7.20-19.49. De CMB-bestuurder gaat zelfs zover te stellen, dat de wijze, waar op deze concern-samenvoeging wordt voorgesteld als voorbeeld kan dienen voor nog komende grote fusies. „Er zitten in dit rapport elementen, die in deze vorm voor Nederland geheel nieuw zijn". Een van die elementen de geza menlijke verkiezing van de commis sarissen door directie en vakbonden. Terrein straks schoon voor industrie petent vindt als het gaat om de pro blematiek in de Nederlandse scheeps bouw. Verolme: Vergeef het hen. want zjj weten niet wat ze doen! Van een onzer verslaggevers HAARLEM De apotheker van het provinciaal ziekenhuis in Sant poort, drs. J. P. de Man, is met ziek teverlof gestuurd. Officieel wordt ge meld, dat het hier een interne aange legenheid betreft. Er zou geen ver band bestaan met de zogenaamde „Haarlemse drug-affaire", die ruim een maand geleden de gemoederen in beweging bracht'. De heer De Man, zo meldden wij destijds, zou verscheidene keren drugs op samenstelling onderzocht hebben op verzoek van het Haar lemse medisch maatschappelijk con sultatiebureau, dat deze onderzoeken aanvroeg om ongelukken te voorko men. Drs. De Man zou dit onderzoek in derdaad hebben verricht en de resul taten daarvan hebben gegeven aan het consultatiebureau. Later werd of ficieel door de directie van het pro vinciaal ziekenhuis meegedeeld, dat dergelijke onderzoeken alleen door een aan het consultatiebureau ver bonden arts zou kunnen worden aan gevraagd. Mr. Pieler van Vol lenhoven maakte deze foto van zijn zoon prins Maurits, die morgen zijn derde verjaardag viert. LEEUWARDEN Het bouwbedrijf J. H. Dijkstra en Zn. te Kollum (Fr.) heeft zijn 180 werknemers op staande voet ontslagen. Het bedrijf heeft fail lissement aangevraagd. De lonen van deze week zullen nog uitbetaald wor den en ook de vakantie-bonnen, maar dan is het geld op. Het bedrijf heeft op het ogenblik de bouw van 400 woningen onder handen in Kollum, Lemmer en Zwa gerveen. De vakbond werd 's mor gens ingelicht. Volgens de heer H. J. Spijker te Leeuwarden van de alge mene bouwbond van de NW is het bedrijf te snel gegroeid en heeft men het niet bij kunnen benen. ALGIERS, PARIJS Frankrijk heeft het olieoverleg met Algiers af gebroken, omdat de Franse regering de eisen van president Houari Boumédienne 'onaanvaardbaar' vindt. Een van die eisen luidde: een prijs verhoging van 2,85 tot 3,60 per vat van 159 liter. De Franse stap betekent het einde van de sterke Franse invloed in Alge rije en wellicht ook in de rest van het Middellandse Zeegebied. Jc beloofde je te helpen met wol voor een kwartje, maar kan je verwachten voor een UTRECHT De vakbonden stellen zich ten volle achter de in het advies-rapport Winsemius ver vatte plannen voor de samenvoeging van het Verolme- en het Rijn-Schelde-concern. Tweede voorzitter H. van der Meulen van de (Christelijke Metaalbedrijfshond zei gisteravond in een commentaar: ,,onze wensen zijn voor tachtig procent gehonoreerd. Hoewel wij weten, dat er nog heel wat werk verzet moet worden om alles te realiseren, zien wij nu geen enkele aanleiding ons te distantiëren van de plannen van de commissie Winsemius. Pas wanneer de vakbonden met de voordrachten akkoord gaan, kan be noeming volgen. Een dergelijke fi guur is in Nederland nog onbekend". Een ander zeer belangrijk punt uit het rapport vinder, de bonden de gro te mate van inspraak van de nieuwe ondernemingsraad bij het vaststellen van richtlijnen voor het sociaal beleid en de inspraak van het personeel ir. net werkoverleg op de afdelingen. Cliaos ROTTERDAM Scheepsbouwer Cornelis Verolme vindt, dat een fusie tussen Rijn-Schelde en zijn concern „het einde betekent van de Neder landse scheepsbouw. Er zal een chaos op de werven ontstaan met als gevolg het kapot gaan van het hele produk- tieprogramma. Wij krijben dan een weglopen van werknemers in een dergelijke mate. dat wij het niet meer in de hand kunnen houden". Verolme sprak deze woorden op de hoorzitting van. 8 april. De tekst lekte gisteren uit. Zelf yertelde hij ons gisteravond dat een handtekeningenactie onder het 10.000 man tellende personeel van zijn bedrijf duidelijk had gemaakt dat ook het personeel een fusie nooit zal accepteren. „Het personeel en ik trekken in deze kwestie volkomen één lijn", zo zei hij. En als die actie niets uithaalt? „Dan is er nog altijd het kort geding dat hvij tegen de regering hebben aangespannen. Ik wil daar niet op vooruit lopen, maar wij hebben goede hoop op de afloop van dat geding. En anders zien we wel weer. Maar de fusie accepteren, doen we nooit." Blijven vechten

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1