Stakende baggeraar aim met emmertje loopt witkalk •burgemeester ian Hofwegen cmiddelaar? Leidenaar leerde en zijn inkomen weinig laag is Mej. Sloof bijna veertig jaar ontvanger Minder inkomen Verveling groeit Haringvlietdam najaar voor verkeer open „Menselijkheid in beleid Vlissingen ontbreekt" Maar twee dtvangbevelen Ambtenaar moet nu dure flats vol zien te krijgen Tijdelijk directeur Nationaal Park De Biesboseh IEDRECHT Sedert tien dagen zijn ongeveer 900 j iggeraars, ais gevolg van de staking, thuis. Veel om handen Dije tbben zij niet. De lol van het uitslapen is er gauw af. Veel euSannen worden door moeder de voruw dan ook opgescheept et allerlei huishoudelijke karweitjes, zoals boodschappen jen, de schoonmaak e.d. Er zijn er ook veel, die bezig zijn et knutselen, een bezigheid, waar zij in het algemeen niet toekomen. Want baggeraars zijn de hele week, en dik- noiijls langer, van huis en wanneer zij thuiskomen, voelen de eesten er weinig voor zich bezig te houden met allerlei erkjes. Met name de middenstand is het opgevallen dat hun inkels door veel mannen worden bezocht. Vooral de verf-, i88>e-het-zelf-zaken en winkels in tuinbenodigdheden hebben uitdrukker dan normaal. Een baggeraar met een emmertje itkalk is in deze dagen geen zeldzame verschijning in het $4'iedrechtse straatbeeld. er van vakbondswege wel degelijk intimidatie. Werkwilligen worden door wachtpiketten uit alle macht te gengehouden. Het schijnt zelfs ge beurd te zijn dat banden kapot zijn gesneden van auto's van werkwilli gen", aldus de heer Van Hemert. De heer Van Hemert vergelijkt voorts de situatie met die in Enge land. „Als hier een geheime stemming was, zoals die daar wordt gehouden, dan dachten wij dat tussen de 90 en 95 procent niét voor de staking zou zijn geweest!" Hij wees ook nog op de naar zijn idee „onduidelijke hou ding" van het CNV. „Het CNV wilde helemaal geen staking. Sterker nog: het CNV zou er op dit moment eigen lijk ook niet aan meewerken!" Hij verklaart dit als volgt: „De sta kingsleiding spreekt altijd „namens de drie bonden", maar als het zwart op wit staat, dan spreekt zij alleen over de Algemene Bouwbedrijfsbond NW en de Katholieke Bouwbond St. Jozef." De heer J. B. Schellekens van de KatholiekeBoijvbond heefteen hee! andere mening. Volgens zijn zeggen staat de telefoon niet stil. „Van alle kanten komen sympathiebetuigingen binnen. Ook hebben wij regelmatig contact met onze mensen. Wij krijgen zelfs brieven van winkeliers, die als teken van sympathie, belangrijke re ducties op hun koopwaar willen ge ven. Hij ontkent ten stelligste de bewe ring van de heer Kraai jeveld en van He mert dat de stakingsleiding zelf inti midatiepogingen doet om werkwilli gen tegen te houden. „Wij hebben geen knokploegen, zoals wordt gesug gereerd. Wij hebben wél een aantal mensen, die de werken controleren. Bij deze controles laten wij geen on vertogen woord vallen." Dat overi gens de zaak op de duur bitterder zal worden, is volgens de heer Schelle kens niet uitgesloten. De kerezijde van de medaille echter dat uit gesprekken met klanten is gebleken dat de iggeraars het toch wel erg mmer vinden, dat er nu be- st gestaakt moet worden voor pra ger loon en betere arbeids- r* orwaarden. Door de staking melijk moeten de baggeraars met name hun vrouwen zich p irreden stellen met minder in- imen. Natuurlijk, de stakings- is voldoende gevuld, maar L' overwerkinkomsten krijgen n| mensen niet meer. Vooral de gezinnen, en de gezinnen veel kinderen (geen kinder- g meer) zullen ongetwij- de gevolgen van de staking grjjfcdm. HELLEVOETSLUIS Hel depar tement van verkeer en waterstaat is voornemens in het komend najaar de weg over de afsluitdam in het Ha ringvliet voor het verkeer open te stellen. Het is de bedoeling rijksweg 57 op de Haringvlietdam aan de noordzijde in eerste instantie door te trekken tot aan de afsluiting op een nieuwe se cundaire weg 31. Zolang het eerste gedeelte van deze weg (Hellevoetsluis - rijksweg 57) nog niet gereed is, zal de weg over de dam provisorisch worden aangesloten op de bestaande secundaire weg 31. VLISSINGEN In het beleid van het Vlissingse gemeentebestuur en het beleid van de grootwinkelbedrij ven is geen greintje menselijkheid meer te bespeuren. Dit zeggen woordvoerders van on geveer 300 Vlissingse winkeliers die letterlijk in hun bestaan bedreigd worden door de voorgenomen bouw van bedrijven van C. en A. en V. en D. Zoals bekend komen deze zaken op een terrein buiten de stad. De winkeliers vrezen dat al de koopkracht uit de binnenstad zal worden weggezogen. Ze zeggen: „De grootwinkelbedrijven kopen alles op". Als men bedenkt dat op heel Walche ren 85 000 mensen wonen, dan zijn deze vestignigsplannen niet reëel, al dus een woordvoerder van de winke liers. Sedert de opening van een eerste warenhuis, van Albert Heyn (ook op het terrein buiten de stad) is al een duidelijke vermindering van de pu blieke belangstelling voor de Vlis singse binnenstad merkbaar. De recente benzine-oorlog heeft de zaak er nog minder rooskleurig op gemaakt. De baggermolens liggen nu stil en verlaten. Gelaten ,en eigenaar van een doe-het-zelf ik zei de sterke indruk te hebben lens de stakers hun huidige positie ge- am en over zich laten heenkomen, Jyjj ar dat zij het liefst ook weer zo lg ïl mogelijk aan het werk "willen el in. De eigenaar van een horeca-be- »7 i jf meldt dat de staking voor hem oer i averechtse werking heeft. Want, ei ils hij zei: „De baggeraars kwamen oo s )r de staking met 300 tot 350 nk ïoon thuis, en nu is dat 175. Mijn n i ndizie is teruggelopen. Uit ge- 2.23- ekken heb ik vernomen dat veel 100 kers wel weer gauw aan het werk 'luin '^en w'^en- Afgezien van enkele shoudelijke karweitjes, vervelen kt. zich natuurlijk erg en geld voor Per spanning is er niet bij. Een week ts doen is aardig, twee weken mis- ien ook nog, maar dan laat het irini tsdoen zich gevoelen..." s< >e woordvoerder van de werkge- ®rJ -s, de heer J. Kraaijeveld van He- Priirt, toonde zich in het geheel niet i. Ti baasd over deze situatie. Hij dacht es 2 de vrouwen het meest door de 'rosa "minderde inkomsten worden ge iten- ffen. „Die moeten in deze periode xia^s m sparen voor de vakantie, en het en toe verzilveren van vakantie- 'L«inen gaat uiteraard ten koste van Li zomervakantie De heer Van He- |®"c' rt zei verder: „Wij geloven dat i, fs bij de stakingsleiding de neiging a, B staken niet aanwezig was. Deze 'oier kins is onzeS inzlens de vakbonds- u]pf duurders „aangezegd" door het «fdbestuur van het NW en het ixtri ;v; ,De stakinesleiding verwijt ons dat 14 130L 200 de stakers trachten te intimide er s i. Dat is niet juist Wij proberen w 1 een beroep te doen op hun ge ld verstand. Dat zou dan „geeste- :e intimidatie" zijn. Daarentegen is slStakende baggeraars luisteren naar lder Piet de Vrecze. Beloftes Op het ogenblik zetten de vakbonds leiders de wat zij noemen „intimida tiepogingen van- de werknemers" op een rijtje. Deze zullen aan het einde van deze week bekend zijn. De sta kingsleiding is van mening dat er dingen gebeuren, die „niets meer met eerlijke strijd hebben te maken". Het is hen bekend dat bepaalde onderne mingen beloftes doen, die niets meer met de CAO te maken hebben. Dat het CNV zich niet achter deze staking zou stellen, weerspreekt de heer Schellekens met klem. „Waar die uit lating vandaan komt, begrijp ik niet. Wij hebben afgelopen zaterdag, mét een deputatie van het bondsbestuur van het CNV uitgemaakt dat de sta king zou worden uitgebreid. Ook dinsdag is nog niemand van het CNV in Sliedrecht geweest om de lopende zaken te bespreken." De heer Schelle kens zei tot slot dat de vakbonden niet afwijzend staan tegenover be middeling, van wie dan ook. Burgemeester Chr. van Hofwe gen van Sliedrecht wilde, in het belang van de zaak, nog geen commentaar geven. Hij zei ons wel het „niet onwaarschijnlijk te achten" dat hij er in de naaste toekomst bij zal worden betrok ken. Over de wijze, waarop dit zou moeten gebeuren, wilde of kon hij zich vooralsnog niet uit laten. De heer Va:i Hofwegen LEIDEN De gemiddelde Leidenaar heeft weinig opleiding genoten en z'n inkomen is laag. Deze weinig rooskleurige con- cdlusie kan men trekken uit het rapport, dat de Vereniging van Ned. Gemeenten samenstelde over de sociaal-economische en demografische aspecten van de bevolking in het gewest Leiden. Het rapport is vooral zo veel zeggend omdat het op zeer recente cijfers is gebaseerd, namelijk die van vorig jaar, toen in het gewest Leiden een groot bevolkingsonderzoek is ge houden. Uit het rapport blijkt, dat het op leidingniveau in het algemeen laag is in Leiden met een zeer duidelijke uitzondering voor het Boerhaave-dis- trict. -Bij de genoten opleidingen ligt de nadruk op lagere beroepsopleidin gen en ulo of 3-jarige hbs. In het Kooi- en Stationsdistrict is het oplei dingsniveau duidelijk het slechtst. Enkele percentages: in het noorde lijk deel van de binnenstad heeft 58 procent alleen maar lager onderwijs gehad; eventueel gecompleteerd door vglo; binnenstad-zuid: 49 procent: kooi- en Stationsdistrict: 68 pet,; Ro denburgerdistrict 48; Bos- en Gast- heeft bij werkgevers zowel als bij de werknemers uitstekende contacten, zodat hij, een goede kans zou maken de partijen tot elkaar te brengen. huisdistrict 46, Morsdistrict 49 en Boerhaavedistrict 18 procent. De per centages lagere beroepsopleidingen in de onderscheidene districten zijn ver der nagenoeg even hoog en hoger dan die van de categorie ulo en 3-jarige hbs. Ten aanzien van de sociaal-econo mische structuur van de Leidse be volking wordt in het rapport gecon stateerd, dat de beroepsstructuur en daarmee de sociale structuur van de bevolking zich in de afgelopen tien jaar ingrijpend hebben gewijzigd. In 1960 was de verdeling der hoof den van huishoudens over de ver schillende sociale beroepsgroepen ka rakteristiek voor een urbane gemeen te (vrijwel geen agrariërs, relatief wat meer vrije beroepen en hogere employés dan het Nederlands gemid delde) met een industrieel karakter. Het percentage middelbare en lagere employés was gelijk aan dat van Ne derland (ca. 24 procent) terwijl een dergelijk percentage in de steden veelal hoger lag. Bovendien had Leiden in die tijd 53 procent arbei ders tegen Nederland 45 procent. In 1970. tien jaar later dus, werden grote veranderingen geconstateerd. Er had een duidelijke verschuiving plaats van de arbeidersgroepen naar de employés. Er bleek verband te be staan tussen het aandeel van de ove rige leden van huishoudens in de be roepsbevolking en het opleidingsni veau. HEERJANSDAM Mejuf frouw M. Sloof (65), een van de weinige vrouwelijke gemeente ontvangers in ons land, gaat met pensioen en sluit daarmee een ambtsperiode van tweeënvijftig jaar bij de gemeente Heerjans- dam af. Veertig jaar daarvan was mejuffrouw Sloof gemeen te-ontvanger. „Maar de dwang bevelen. die ik in die periode gestuurd heb, zijn zeldzaam Soms maar een enkele per jaar", zegt de vrouwelijke gemeente ontvanger. Mejuffrouw Sloof is een vrolijke en opgeruimde vrouw. Alhoewel het De woningnood is in Leiden met zijn verouderde, krotrijke binnenstad en zijn zwakke sociale bevolkingsop bouw een knellend probleem. De be volking geeft soms in demonstratieve optochten uiting aan haar ongenoegen ove rdeze situatie en het gemeenbes- tuur vroeg enige tijd geleden de aan dacht van „Den Haag" met de bro chure „Leiden in last" die binnenkort een vervolg krijgt. Ongunstig Uit de inkomens van de beroepsbe volking blijkt, dat Leiden beneden het landelijk gemiddelde ligt en dat het ook ongunstig afsteekt bij de overige gemeenten in het gewest. Eén van de oorzaken hiervan is een „vlucht uit de stad" door iedereen, die zich dat (financieel) permiteren kan. In 1970 had slechts ruim 14 procent van de Leidse beroepsbevolking een inkomen boven de ƒ20.000 per jaar (waarbij het universitaire Boerhaave district met 39 procent ervoor zorgt, dat het gemiddelde inkomen nog niet veel lager is). Ter vergelijking de percentages van enkele andere ge meenten van het gewest: Leiderdorp 32, Oegstgeest 43. Voorschoten 40. Het percentage van de inkomens tussen de 15.000 en de 20.000 (bijna 15 procent) wijkt niet sterk af van dat in andere gewestgemeenten maar het percentage van de inkomens be neden de 10.000 (19 pet) is weer bij zonder hoog, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat ook dit percentage voor de hele stad sterk wordt beïnvloedt door het (in dit ge val lage) percentage van het Boer haavedistrict 2 pet Merenwijkflats Met deze cijfers voor ogen is het duidelijk, dat het toewijzen van wo ningen in de nieuwe uitbreiding van Leiden, de Merenwijk. die nu op gang is gekomen, grote problemen met zich brengt. De (bruto)huur van deze wo ningwetflats schommelt, mede als ge volg van de hoge grondkosten, tussen de 325 en de 385 per maand. Vrij wel geen van de ongeveer vierdui zend ingeschreven Leidse woningbe- hoevenden kan deze huur betalen. Vandaar, dal de gemeente Leiden ais eerste in Nedriand een doorstro mingsambtenaar heeft benoemd, teneinde te trachten via doorstro: int de Merenwijkflats vol te krijgen. „De dwangbevelen, die ik in die pe riode gestuurd heb, zijn zeldzaam", zegt de vrouwelijke gemeente-ont vanger M. Sloof. eens in haar bedoeling lag om onder wijzeres te worden, kwam ze op het gemeentehuis terecht, waar haar va der ook geruime tijd gemeente-ont vanger was geweest. „Of ik er spijt van heb Welnee, ik heb altijd met heel veel plezier gewerkt", zegt ze vrolijk. Al even onbezorgd staat ?e tegeno ver de nieuwe periode, die nu in haar leven aanbreekt. „Het lijkt me een bijzonder goede tijd te worden. Ik zal heel wat om handen hebben. Ik wil graag het dorp wat meer in en men sen helpen, die me nodig hebben.** Juist die mens stond centraal ook in haar werk van alle dag. Mejuffrouw Sloof heeft tal van hobby's. „Graag wil ik wat meer aan vissen gaan doen. Dat doe ik erg graag!" Dat de gemeente een enorme groei heeft ondergaan, blijkt wel uit de ar chieven. Vermeldde de kapitaaldienst eens negen duizend, in dit jaar is dat opgelopen tot zeven miljoen gulden. Afscheid Het is bij dit afscheid overigens niet de eerste keer, dat mejuffrouw Sloof door haar zeldzame funktie voor een vrouw in de publiciteit komt, in 1932 dichtte Leo Lens al over haar in ons blad en schreef o.m. „Als zij, met zeker pijnlijk doel, Mij daagt voor haar ontvangersstoel, Dan wordt het voor mijn taalgevoel. Zo mogelijk nog banger. Hoe wil zij, hij betiteld zijn, Ontvangster doet mijn oren pijn Moet het dan bloot „ontvanger" zijn Mejuffrouw de Ontvanger? MADE De gemeentesecretaris van Made en Drimmelen, de heer A. M. A. Seegers is voorgedragen als tij delijk directeur van het recreatieschap „Nationaal Park De Biesboseh". In de vergadering van maandag 26 april, des morgens om half tien in het pro vinciehuis te 's-Hertogenbcy.ch, zal de recreatieraad over dit voorstel van het dagelijks bestuur beslissen. Het college van B. en W. van Made en Drimmelen heeft het aanbod ge daan de gemeentesecretaris tot tijde lijk directeur te benoemen. Het dage lijks bestuur wil dit aanbod met bei de handen aangrijpen, omdat nu di rect kan worden begonnen met de ad ministratieve werkzaamheden. Boven dien krijgt het bestuur enige tijd ge legenheid zich nader te beraden over de functie-inhoud van de later te be noemen directeur en administrateur. Een ander voorstel behelst het ver lenen van een bijdrage in de kosten van aan te leggen recreatiewegen in het kader van de ruilverkavelingen „De Noordwaard" en „Altena West". WADDINXVEEN In verband met ziekte kan dr. M. J. Arntzen uit 's-Gravendeel vanavond zijn spreek beurt niet vervullen tijdens een bij eenkomst in het hervormde wijkge- bouw, Esdoornlaan. Dr. Arntzen zou spreken over de verontrusting in de gereformeerde kerken. Zijn plaats wordt nu ingenomen door dr. J. Schelhaas uit Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5