Rooms - katholieken or ms hef ban over Luther op BLAAS DE STOFLAAG ERA Rijksdag Worms 450 jaar geleden Tweede Emmausgroej iii Nederland Vorster: geen conflict tussen kerk en staat BEROEPEVGSWERK Bijbel thans in 1431 talen Een woord voor vandaag COMMENTAAR Openbaar vervoer Stijgende premiedruk PTT-leningen Uw probleem is het onze.. Zes organisaties; maatschappelijk werk doen samen* Van onze kerkredactie WORMSDe gezamenlijke rooms-katholieken van de Westduitse stad Worms hebben een be roep gedaan op paus Paulus, de ban over Maarten Luther op te heffen. Het is het komend weekend 450 jaar geleden, dat Luther zich in Worms op de Rijksdag „voor de keizer en het rijk" moest verantwoorden. Naar aanleiding hiervan vragen de Wormser rooms-katholieken de paus, een „verhelderend woord" te spreken ten aanzien van Luthers persoon en leer, dat beantwoordt aan de huidige stand van zaken in het theologisch onderzoek. Dit zou niet alleen in Duitsland, maar in de hele- wereld belangrijke oecumenische gevolgen kunnen hebben, schrijven zij. NED. HERV. KERK Beroepen: te Oosterhout-Ressen (toez): T. J. Drent te Ouwsterhaule; te Maarssen: A. Gooijer te Delft; te Driebergen: B. W. Steenbeek te Nun- speet; te Bennekom: T. Poot te Gro ningen. Aangenomen: naar Nootdorp: kand. J. Seton te Utrecht, die bedankte voor Zijpe-Noord. Bedankt: voor Ederveen en voor Tholen. A. van Brummelen te Hier- den. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bergen: W. van Galen te Heino-Langeslag, die dit beroep heeft aangenomen; te Zwagerveen: D. Groenendijk te Sleeuwijk; te Wes- terlee: J. Knol, kand. te Laren, die dit beroep heeft aangenomen. Benoemd: tot bijstand in het pasto raat te Holten: H. v. Twillert te Drachten, die deze benoeming heeft aangenomen tegen 1 fet<r. 1972. Beroepen: te Tienhoven: N. v. Hae- ringen te Assen, geest. verz. strafge- stichten te Veenhuizen, die na verkre gen emeritaat dit beroep heeft aange nomen (verb.ber.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Vlaardingen: A. Geelhoed te Hasselt; voor Eindhoven en voor Ermelo: R. T. Urban te Fer- werd-Hallum; voor Apeldoorn: M. J. C. Blok te Voorburg. Beroepen: te Kampen (buit. verb.): In hun memorandum aan de paus herinneren zij aan een uitspraak van de gezamenlijke lutherse kerken in West-Duitsland, vorig jaar, waarin het toegejuicht wordt, wanneer Rome zich eens officieel zou uitspreken over de nieuwe positieve instelling van veel rooms-katholieke theologen tegenover Luther. Ook wijzen zij op de rede, die kar dinaal Willebranis van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid verle den jaar heeft gehouden op de lu therse wereldassemblee te Evian. Willebrands pleitte daar voor een rechtvaardiger beoordeling van Lu thers persoon en theologie. Daardoor is volgens hem de weg gebaand, om in een commissie ad hoe van lutheranen en rooms-katholieken de vragen te bespreken, die met de woorden „opheffing" of „afschaffing" van de ban slechts ontoereikend ge karakteriseerd zijn. Dat behoeft vol gens hen niet lang te duren. Zij wij- Z. G. van Oene te Zwolle. Bedankt: voor Marknesse (buit- .verb.): H. Smit te Den Helder. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Boskoop: Joh. Kruis te Zwaagwesteinde; voor Sliedrecht: P. den Butter te Bunschoten. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen: naar Leeuwarden: K. Corporaal te Muntendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Wageningen: J. van Haaren te Amersfoort. Aangenomen: naar Zoetermeer: H. Rijksen te Gouda. zen op de precedent, toen tegen het eind van het Tweede Vaticaanse Con cilie een door paus Paulus en pa triarch Athena goras benoemde com missie maar twee dagen nodig had, om een aanvaardbare formule te vin den, waarmee de banvloeken, die in het jaar 1054 tussen Rome en Kon- stantinopel uitgewisseld zijn, uit de wereld konden worden geholpen. Twee bullen Hoewel de Wormser rooms-katho lieken met hun verzoek spanningen willen oplossen en een objectiever beoordeling van Luthers theologie mogelijk willen maken, willen zij te gelijk voorkomen, dat de verachillen simpel verdoezeld worden. Daarvoor menen zij een goede op lossing te hebben gevonden. Zij be perken zich in hun verzoek namelijk uitdrukkelijk tot de eigenlijke banbul ..Decet Romanum Pontificem" van 3 januari 1521. Zij vragen niet om op heffing van de dreigbul „Exsurge Do- mine". die daaraan vooraf ging (15 juni 1520). Door de eigenlijke banbul op te heffen, wordt de indruk weggenomen van een veroordeling van Luthers leer in het algemeen en de discrimi natie van zijn persoon. Door tegelijk de dreigbul te handhaven, zouden de bezwaren tegen bepaalde concrete stellingen van Luther, zoals die in deze bul verwoord zijn, gehandhaafd blijven. Het memorandum is onder meer ondertekend door de leden van de de kenale raad, de geestelijken van het dekenaat, de deken, de domproost en de paters van het dominicanercon vent. Welke uitwerking het in het Vaticaan zal hebben, is nog niet te zeggen. In ieder geval is het de eerste maal, dat zo'n grote rooms-katholieke groep zich hierover tot de paus wendt. De Hamburger (lutherse) jurist dr. Wilhelm Michaelis vecht al sinds 1963 voor opheffing van de ban over Lu ther. De teneur van de antwoorden, die hij van rooms-katholieke instan ties tot nu toe heeft gekregen, bewijst steeds weer de goede wil, maar tege lijk wordt erbij gezegd, dat men de tijd voor een dergelijke stap nog niet rijp acht De Mainzer rooms-katholieke theo loog en lutherkenner prof. dr. Joseph Lortz zei begin van dit jaar, dat op heffing van de ban niet reëel is, „om dat een dode niets meer met de ban te maken heeft." DUSSELDORF Er zijn thans bijbels en bijbeluitgaven in 1431 talen en dialecten, zo heeft de wereldbond van bijbelgenootschappen medege deeld. De gehele bijbel bestaat thans in 249 talen, het nieuwe testament in 329 talen en enkele evangeliën ot andere bijbelboeken in 853 talen. In het jaar 1970 zijn er opnieuw 18 ver talingen bijgekomen. Op Nieuw-Gui- nea is het evangelie van Marcus nu vertaald in Agarabi, Halia, Nasiosi en Yagaria en het boek Handelingen in Muyuw. Ontwikkelingsgeld doopsgezinden AMSTERDAM De voorzitter van het doopsgezind werkverband voor ontwikkeling deelt ons mede, dat er aan toezeggingen reeds 15.000 gulden binnen is voor de twee percent-actie die ingevolge Uppsala in de gemeen ten gevoerd wordt. In de rubriek „De kerk in de wereld" berichtten wij de vorige week, dat het ingezamelde be drag nog niet meer dan 1400 gulden was, dus ver verwijderd van de 60.000 die die 2 percent zouden moe ten opleveren. De gegevens waarop dit berustte bleken inmiddels te zijn verouderd. Paulus schrijft aan de mensen in Corinthe dat als Christus nit opgestaan ons geloof zijn inhoud verliest en de apostelen wij zelf valse getuigen zijn geworden. Maar hij gaat nog een verder: "Indien Christus niet is opgewekt, dan is uw geloof zoi vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden." n Geloven is meer dan een ander leven beginnen. Geloven is een ni ri leven ontvangen. Sommige mensen emigreren naar een ander co I nent om een "nieuw leven" te beginnen. Maar al spoedig ontdek x zij, dat ze zichzelf hebben meegenomen. Ze zijn alleen een der leven" begonnen. Ergens in een andere brief schrijft Paulus dat de vruchten van geloof zijn liefde, geduld, blijdschap en nog vele andere zaken, dat de dingen die we om ons heen in de wereld zien? Het ziji dingen waarnaar de mens verlangt, er om vecht, maar die a j weer ongrijpbaar blijven. v Wat wij nodig hebben is een geheel nieuw leven, dat geënt is op nieuwe wereld. We lezen vandaag: Romeinen 5:15-21. Het openbaar vervoer met name het streek vervoer is financieel zodanig in het slop ge raakt, dat met overheidssteun moet worden voor komen dat de autobusondernemingen lijndiensten inkrimpen of opheffen. Het kabinet heeft, besef fend dat het belang van een goed functionerend openbaar vervoer groter is dan het belang van sluitende exploitaties bij de vervoersbedrijven vijftien miljoen op tafel gelegd. Deze vijftien miljoen is hard nodig, want vol gens recente ramingen van het Economisch Bu reau voor Weg- en Watervervoer zal het exploi tatietekort dit jaar ten minste 65 miljoen bedra gen. Het streekvervoer vraagt daarom en niet voor de eerste keer van de overheid een prin cipiële beslissing. De snelstijgende kosten ener zijds en de verminderde vervoersvraag anderzijds maken een dergelijke beslissing urgent. Wanneer de overheid van mening is dat het streekvervoer niet kan worden gemist,-dan zal de dreigende afbraak moeten worden afgewend. Niet Het Verbond van Nederlandse ondernemingen toont zich in zijn jaarverslag ernstig bezorgd over de voortdurende stijging van de uitgaven voor collectieve voorzieningen. Ook het Ned. Chr. werk- geververbond is daar blijkens het vorige week verschenen jaarverslag niet gerust op. Beide cen trale werkgeversorganisaties dringen aan op be zinning. Als voorbeeld diene o.a., dat de totale uitgaven voor de sociale verzekeringen van 1953 tot 1970 zijn opgelopen van 900 miljoen gulden tot 17.4 miljard gulden (bijna 20 x zoveel dus). De ramin gen voor 1971 overschrijden reeds de 20 miljard gulden. Ook relatief is er sprake van een doorgaande stijging: bleef de totale belastingdruk vrijwel ge lijk op ca. 29% van het nationale inkomen, de premiedruk daarentegen steeg van ca. 5% naar 15V&% van het nationaal inkomen. Het Centraal Planbureau verwacht dat de premiedruk bij een gelijk pakket aan voorzieningen reeds in 1973 meer De PTT is van plan via haar afdelingen Post giro en Rijkspostspaarbank persoonlijke leningen te gaan verstrekken. De Bankiersvereniging heeft daar al tegen geprotesteerd. De overheid maakt met het oog op de inflatie de laatste tijd nogal wat propaganda ter af remming van de kredietverlening. Wanneer zij nu zelf via de PTT tot het verstrekken van persoon lijke leningen overgaat, maakt zij deze propaganda wel erg ongeloofwaardig. Daar komt bij, dat het opzetten van een kredietverlenend apparaat veel geld kost. In principe behoeft het verstrekken van persoon lijke leningen door de PTT niet op bezwaren te stuiten; andere maatregelen, die in hetzelfde vlak liggen, voert de PTT reeds jarenlang zonder pro test van anderen uit. Zo worden bij de Rijkspost spaarbank jaarlijks vele miljoenen gespaard, wor den grote bedragen uitgeleend voor woningbouw alleen door financiële steun, maar ook door het formuleren van een beleid, waarin de functie van het streekvervoer duidelijk wordt vastgelegd. In feite gaat het om de erkenning van de maat schappelijke functie van het openbaar vervoer. Het gevolg van deze erkenning zal moeten zijn dat de overheid de bedrijven steunt, die ondanks een doelmatig beleid in de rode cijfers lopen. Aangezien het aan het eind van een kabinets periode. nu eenmaal weinig zin heeft om nog met sanerings- en financieringsplannen aan te komen heeft de Chr. Bond van Vervoerspersoneel er goed aan gedaan reeds nu uit te spreken dat er bij de komende kabinetsformatie sluitende afspra ken moeten worden gemaakt over de financiële middelen voor het openbaar vervoer. De bond laat zich daarbij leiden door de juiste veronder stelling, dat elke burger profiteert van een goed o'penbaar vervoer, hetzij doordat hij er zelf ge bruik van maakt, hetzij doordat hij het functione ren ervan ervaart bij het gebruik maken van zijn eigen vervoermiddel. dan 40% van de premieplichtige loonsom zal bedragen. Dan is er nog niet eens gesproken over de ver langens. die od verwezenlijking wachten: de pro gramma's van de vakbeweging en de politieke partijen spreken in dit opzicht duidelijke, maar ook kostbare taal. Wie zou een groot deel van deze verlangens niet snel tot uitvoering willen brengen? Meer en meer evenwel blijken financieringsmoeilijkheden het knelpunt. Van de zijde der werkgeverscentrales maar ook door anderen worden evenwel al jaren lang suggesties gedaan die in de discussie nog steeds te weinig aandacht krijgen. Een goed alternatief zou b.v. zijn binnen de be staande sociale voorzieningen door meer doel matig en efficiënt beheer alsmede door het invoe ren van bepaalde vormen van eigen risico ruimte te scheppen voor de verwerkelijking van nog on vervulde verlangens. en bestaat er naast de betaalcheque van de banken ook de betaalcheque van de Postgiro. Dit moment is echter minder geschikt om tot invoering van per soonlijke PTT-leningen over te gaan. Wil de PTT zijn dienstverlening aan het publiek uitbreiden dan zijn nog vele andere initiatieven mogelijk. Oud-minister Veldkamp heeft al eens eerder gesproken over sociale service-centra: een ANWB voor de sociale dienstverlening. De post kantoren kunnen in de toekomst tot zulke centra uitgroeien. Dat is een zaak, waarmee het algemeen belang zou worden gediend. Bovendien zou het PTT-personeel, dat thans door mechanisatie en automatisering van bepaalde af delingen overtollig dreigt te worden weer aan de slag kunnen bij deze nieuwe afdelingen voor socia le dienstverlening. Maar met het verstrekken van persoonlijke leningen kan voorlopig beter worden gewacht. (Van een onzer verslaggeefsters) KAMPEN Als het christelijk geloof je verveelt, probeer dan eens wat anders. Godsdiensten zat. Er wordtn steeds nieuwe uitge vonden. Speciaal voor de jeugd. Een jongen zei: „We hebben de kerken altijd gevraagd: help ons God terug te vinden. En wat hebben ze geantwoord? Priesters, dominees en rabbi's preekten die oude, stoffige, onwaarschijnlijke verhalen. Of ze kibbelden over de nood zaak van het celibaat voor priesters, of contraceptie voor echtparen. Wij vroegen om God en zij spraken tot ons over pillen." In het boekje Aktief Geloof in het hoofdstuk „Probeer eens een an dere godsdienst" gaat de schrijver Sipke van der Land samen met de jeugd op zoek naar de beste gods dienst. Aktief Geloof is een stapeltje ar tikelen, reportages, reakties, impres- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden Benomen. Ge heimhouding 1B verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mijn vader heeft waar schijnlijk in 1914-18 een schilderij gekocht bij een destijds bekende kunsthandel, een houtskool- of bruinkooltekening, gesigneerd „Vin cent". Na zijn dood is het schilderij laag getaxeerd geworden door iemand van het notarishuis, omdat hij ook niet kon mededelen of het echt was. In 1965 ben ik met ge noemd schilderij naar Museum Boy mans gestapt. Daar wilde men geen oordeel uitspreken, maar men gaf mij een groot aantal boeken van schilderijen en etsen van Vincent van Gogh. Hiervan werd ik niet veel wijzer. Antwoord: Naar onze mening zag men in het museum niet zo veel in dit schilderij, want als het een echte Van Gogh zou zijn, had men wel anders gereageerd. Door vergelijking met reproducties en als het kan, ori ginelen, kan men zelf ook wel tot bepaalde conclusies komen. Het bes te is eens contact te zoeken met een kunstkenner. De heer Pierre Jansen, directeur van het gemeentemuseum in Arnhem in welke plaats een expositie is gehouden van de belang rijkste Van Gogh-verzameling in ons land. die in het museum Kröller-Müller thuis hoort zal u wellicht ook wel willen inlichten. Vraag: Hoe groot is het voetbal veld van Feijenoord, met de par keerruimte erbij, en alles wat erbij behoort? Antwoord: Het voetbalveld is 105 bij 76 meter. Het totale oppervlak van het stadion met alles wat erop en erbij hoort, is 7 ha. Vraag: Als een huis beneden de taxatieprijs verkocht wordt, wat moet men dan aan overschrijvings- kosten betalen bij de notaris? Ons werd verteld dat n. *s de koopsom minder toch altijd 10 procent van de taxatieprijs betaald moet worden. Wij dachten dat het 10 pet. van de koopsom was. Antwoord: Het registratierecht wordt weliswaar berekend over de koopsom, doch als de fiscus er ach ter komt, dat een huis beneden de werkelijke waarde verkocht is, wordt het verschil tussen koopsom en waarde nagevorderd plus boete. Het best is, zich in overleg met de notaris naar de juiste verkoopwaar de te richten. U zal zien, dat u met de registratierechten, notaris-, ma kelaars- en andere kosten nog flink onder de 10 procent blijft. sies en gesprekken, die zijn gebun deld en onlangs uitgegeven door Kok in Kampen. Aantal bladzijden 103, prijs 6.95. Het stapeltje is niet helemaal nieuw, want sommige artikelen hebben al eens in het blad Aktie van Youth for Christ of misschien ook elders ge staan. Ze zijn echter terecht de moeite waard om in boekvorm ie worden uitgegeven. Veel vragen waarover je van daag je hoofd kunt breken kómen aan de orde, maar de schrijver blijft niet met een gevoel van welbehagen in de vragen steken, omdat het zo ,in" is. Ook niet als een betweter, die het wel eens eventjes zegt, maar als iemand uit de rij van zoekers, schrijft Sipke op een rake, soms radicale manier. Hij heeft het door, zeg je als je dit eerlijke boekje uit hebt. Veel jon geren (en waarom zij alleen?) zullen aan Aktief Geloof, waarin een fris geloof tintelt een welkom houvast hebben. Om een beetje indruk te krijgen van de inhoud volgt iets uit het al eerder genoemde hoofdstuk „Pro beer eens een andere godsdienst". Geen wonder, dat de jeugd in het boven afgeschilderde christendom niets ziet; meent Sipke en gaat met hen een kijkje nemen bij andere godsdiensten. Begonnen wordt bij de Oosterse godsdien sten. Veel jongens en meisjes maken een trip naar het oosten, naar de wereld van de mystieke geheimen. Zc vonden een arme, kleurige boel waar je ziek van wordt. „Plezierig is zo'n oosterse trip niet en met godsdienst heeft het eigenlijk niet veel te maken." Dan komt de muzi kale godsdienst: het Kralingse festival of Woodstock. De mas sale extas*. die de mu ziekgroepen teweeg brengen, is een religi euze ervaring. Je stijgt boven jezelf uit. Je wordt een ander mens. Voor eventjes althans. De dreigende stortbui boven Wood stock poogde men af te wenden door ma gisch gesenreeuw, zo als eerder de heiden se priesters deden. Maar het werkte ave rechts: hei, kwam met bakken van de hemel en het festival veranderde in een moddercircus., Aan het eind van de film over Woodstock zegt een jongen: „Iedereen komt >hier om een antwoord, maar dat ,'ik er niet". Er is ook een chemisohe godsdienst. LSD-25 is het sacrament ervan. Er is een lieve godsdienst. Jezus is dan een fantastisch man en Boeddha ook en ga zo maar door. Maar als je alle godsdiensten door elkaar klutst krijg je een mixdrankje met het vage be grip „liefde". Je moet aardig zijn voor elkaar, daar komt het op neer. Huxley Niemand minder dan Huxley rea geerde hierop met: „Het is een beetje vervelend als men zich zijn hele leven met het probleem van de mens heeft beziggehouden en per slot bij wijze van waarschuwing niets anders te bieden heeft dan: probeer een beetje aardiger te zijn." Sipke: „Je kunt de wereld en de mensen niet veranderen door te zeggen dat ze lief moeten zijn. Het probleem zit dieper. Er is e volutionaire godsdienst die dat i dikt Dat is het christendom van Bijbel". „De revolutionaire godsdienst het bijbelse christendom heeft eeuwenlang bewezen werkelijk n sen te vernieuwen en maatsch^ pijen op z'n kop te zetten en str je turen te veranderen. Er is ook \vj mee geknoeid. Ontstellend v Schandalig veel. En daarom is christendom alleen echt als grote nieuws niet verandert in zoT koek. jj Als het niet wordt omgebou" tot een saaie verzameling van guide waarheden. Hoe kan christelijk geloof dan nieuw b11 ven? Heel eenvoudig: blaas de sl laag eraf, ga door de stofwolk h 'a en kijk wat erachter zit. Als je fi probeert, zul je merken dat het i alleen hard meevalt met dat ch tendom, maar ook dat het spri levend wordt zodra je je er h< maal voor open zet." Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. zegekreet, 2. het ter markt brengen, 3. terugwerkend middel, 4. eierschaal, 5. rangtelwoord, 6. een soort van patrijs. Op de spijlen ontstaat bij -juiste op lossing van boven naar beneden gele zen de naam van een plaats in Noord- Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kanaal, 2. anders, 3. treeft, 4. aardig, In voormalig capucijnenklooster LANGEWEG Tweede Paasdag is in het kapucijnenklooster Langeweg in West-Brabant officieel de tweede Emmaus-comi t] neauteit van Nederland gestart. Zes volwassenen en een kind vorn j de kerngroep, die later uit kan groeien tot een open communeaut fi van de internationale Emmaus-beweging onder leiding van de Fr; se abbé Pierre. u „Dat hier juist als in Emmaus, mensen, die het niet meer zien in dit leven, weer nieuwe hoop zullen krij gen", aldus de voorzitter van de stichting Emmaus-Nederland, ir. H. Schamhart, toen hij de opening ver richtte. Pater Frans Vocking, plaatsvervan gend provinciaal overste van de Ne derlandse kapucijnen droeg daarna het klooster aan zijn nieuwe bewoner over. „Het begin van een Emmaus- communeauteit in een kapucijnen- klooster zie ik als een soort rehabili tatie van abbé Pierre door medebroe ders, die nu pas zien hoe zijn initia tieven eigentijdse vormgeving zijn geest". Verder wees pater Vocking op de betekenis van de nieuwe Emmaus- groep voor de samenleving. „Hier worden onrechtvaardige toestanden in onze wereld niet alleen aan de KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Slechts enkelen uitgeivesen KAAPSTAD Aan premier Vorster is niets bekend van een botsing tussen kerk en staat in Zuid-Afrika. Voor meer dan honderd journalisten zei Vorster, dat in zijn land 1440 buitenlanders werkzaam zijn in kerk of zending. In de laatste tien jaar zy'n van hen slechts zes uitgewezen, terwijl voor negentien verlenging van de verblijfsvergunning werd geweigerd. Ieder weet echter, aldus Vorster, dat bepaalde lieden „onder kerkelijke dek mantel" in Zuid-Afrika komen, die „metterdaad andere doeleinden nastreven". Tegen zulke lieden worden maatregelen genomen, vooral als de nationale veiligheid in gevaar komt. kaak gesteld, maar er wordt ook nieuwe levensinrichting gewezen". Onder de plaatselijke bevol van Langeweg leven nogal wat v standen tegen de stichting van communeauteit. De kapucijner p j- Armand Kersten, die de leiding de nieuwe groep heeft, beloofde de groep de poorten van het voor lige klooster wijd open zal hoi I voor iedereen. Van een verslaggever UTRECHT Zes landelijke nisaties op het gebied van in schappelijke dienstverlening gaa veel als mogelijk is samenwerkei streven naar een gemeenschappe! aanpak van het werk. De organisaties zijn: De cent bond voor inwendige zending christelijk maatschappelijk werk Nederlandse vereniging voor schappelijk werk „Humai tas", commissariaat voor maatschappi en cultureel werk vanwege de Ne< 0 landse Vervormde Kerk, de stich 8 katholiek landelijk centrum maatschappelijke dienstverlening, stichting raad voor gereformeerde ciale arbeid, en de stichting vrijzii1 protestantse centrale voor maatscl d pelijk werk. De organisaties wi voor 1 september 1972 de voorbe dingen voor de gemeenschappel aanpak afronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2