Aanslag op Russische legatie - 4 gewonden Kinderbescherming toont ernstige gebreken BI Verolme contra de staat Chrysler R'dam dicht; 180 man ontslagen Enorme ravage aangericht GRENSRECHTER HAD KOPZORGEN Unaniem advies Winsemius aan minister Hoogovens pas mogelijk als condities Rijnmond volledig zijn vervuld Het Kwartet (rita) Arabische top conferentie afgebroken Kind vaak onnodig ver van huis )iamantair in Suitenveldert oodgeschoten Nieuwe Leidse Courant Donderdag 15 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Meningen zijn ais spijkers: hoe vaker je er opslaat, hoe dieper ze doordringen. CHINESE ZEGSWIJZE Ja, mam. maar aan de andere kant het belangrijk dat hij rekenen (Jitgestrekte mistvelden op dc jordzee kunnen het komende inaal de kustprovincies binntn- Overdag nullen zij weer J oplossen, maar op het strand kun- nen zij zich bij wind van zee I hardnekkig handhaven. Daarbij blijven ook de temperaturen aan I de lage kant, rond de tien gra- |den. Landinwaarts evenwel wordt .'rijdag opnieuw zonnig weer ver- I wacht met weinig wind en maxi- ama rond de twintig graden. Het fraaie voorjaarsweer hangt samen met een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich van Po llen westwaarts over ons land en |de Britse eilanden naar de oce- aan uitstrekt Deze rug neemt geleidelijk ver ader in betekenis af. Tegelijker- tijd komt ons land dichter bij de Ide invloedssfeer van een depres- Isie die van IJsland naar zuid- Noorwegen koerst. Aan de ach terzijde van deze depressie voe- Iren noordwestelijke winden kou- j de lucht aan. Deze zal ons waar schijnlijk in de avond of nacht |van vrijdag op zaterdag bereiken. Barometerstand: heden 10 uur ]76.2 cm (1015 millibar), dalend. Zon en maan Zon en maan 16 april; zon op 5.43, onder 19.38; maan op 1.31, onder 8.09; 18 april L.K. Hoog water Hoog water. 16 april: Rotterdam le getij 7.42, 2e getij 19.57; Sche- reningen 6.02-18.28; Vlissingen 4.58-17.20; Haringvliet a.d. Zeezij- 1-19.01. AMSTERDAM Onbekenden hebben vanmorgen 0111 twee uur een bomaanslag gepleegd op het gebouw van de Russische handelsdelegatie aan het Museumplein in Amsterdam. Er werd een enorme ravage aangericht. Van de 20 personen die in het gebouw wonen, werden er 4 gewond. Rabbijn Soetcndorp: Veroordeeld" CAIRO, AMMAN (REUTER, AFP, UPI) De topconferentie van vier Arabische staatshoofden in Cairo die van Egypte, Lybië, Soedan en Syrië is gistermiddag met een on verwachte ontknoping geëindigd. President El-Nimeiry van Soedan vertrok naar Moskou, terwijl de overige drie onopvallend naar Beng hazi in Lybië vertrokken. De redenen van dit onvoorziene vertrek zijn niet t*3kend gemaakt. Wel was het bekend, dat met name de Lybische leider had aangedrongen op een snellere vorming van de ge plande federatie van de vier landen, maar dat de Soedanese leider de boot afhield, omdat hij in Soedan met nog teveel problemen zit Misschien staat de Soedanese te rughoudendheid in verband met het feit, dat er geheime onderhandelingen in Londen aan de gang zijn tussen een vertegenwoordiger van de Soeda nese junta en een vertegenwoordiger van de Zuidsoedanese opstandelin genbeweging Anya Anya, zoals uit het buurland van Soedan, de Cen- traalafrikaanse Republiek werd mee- Door de ontploffing braken alle ruiten aan de voorzijde, het balcon van de eerste etage werd weggeslagen en de ingang werd totaal vernield. De politie heeft een briefje met daarop een Engelse tekst gevonden. Volgens een onbevestigd gerucht zou er op staan: "Never again, let my people go." Dit zou erop kunnen wij zen dat het een politieke aanslag is geweest. Een taxichauffeur vertelde de po litie dat hij tegen half twee drie man nen bij het gebouw hard had zien weglopen. Veroordeeld Bij monde van rabbijn Soeten- dorp heeft vanmorgen het Neder landse solidariteitscomité met de jo den in Rusland zich gedistantieerd van de aanslag. De aanslag wordt met kracht veroordeeld. "Aanslagen en andere misdadige handelingen te gen Russische personen of instellin gen kunnen ons streven naar vrijheid voor de joden in de Sowjetunie slechts schaden," aldus de rabbijn. Ook in de directe omgeving van het gebouw werd schade aangericht. De ruiten van het KLM-station sneu velden, evenals de ruiten van de KLM-bussen. Auto's die voor het legatiegebouw en het KLM-station stonden werden zwaar beschadigd. De ravage was het grootst op de benedenverdieping, waar muren ont zet waren. Zo hevig is de kracht van de explosie geweest, dat een scenen bol van een der pilaren van het toe gangshek werd weggeslagen. Vuurbol Van de Boerhaavekliniek in de Te- nierstraat sprong een groot aantal ruiten. Ook van het Stedelijk Mu seum werden aan de tuinzijde ver scheidene ruiten vernield, evenals bij het Amerikaanse consulaat-generaal. Een nachtwaker die op het moment van de explosie aan de overzijde van het Museumplein liep, vertelde dat hij een vuurbol zag waarna een enorme rookontwikkeling ontstond. Korte tijd na de explosie kwam burgemeester Samkalden de ravage De Russische handelsdelegatie aan het Museumplein in Amsterdam waar vannacht om twee uur een hom tot ontploffing is gekomen. in ogenschouw nemen. Üit Den Haag kwam een lid van de Russische am bassade, de tweede-secretaris M.A.A. Vventsjikow, de situatie bekijken. De politie vertelde dat de Russen erg geheimzinnig deden en pas in de loop van de ochtend de namen van de gewonden zouden geven. WÊmmÊmUBSÊM AMSTERDAM De 64-jarige dia- ntair Jacob Barber is gisteravond zijn flat in Amsterdam-Buitenvel- rl doodgeschoten door twee buiten- iders met wie hij onderhandelde er een ju weientransactie. D» vrouw van het slachtoffer, die dens de schietpartij even in de uken bezig was, zag het tweetal rdwijnen met een hoeveelheid ju- ïlen en sieraden. De diamantair was omstreeks acht met de twee mensen, een onge- er 30-jarige man en een even oude ouw, in zijn huis aangekomen om praten over de levering van juwe- en sieraden. Hierbij vielen om- eeks half tien enkele schoten. Vermoedelijk is tijdens de bespre- ng ccn zakelijke onenigheid ont- en moet, aldus de recherche, of niet als motief voor de aanslag arden gezien. Onmiddellijk na de schoten verliet tweetal, dat gebroken Engels ak, de flat. Totnutoe heeft alleen vrouw Barber hen zien vertrek- j. Zij was dermate overstuur, dat nog geen verklaring heeft kunnen leggen of een beschrijving geven an de mensen die haar man hebben dood. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Wiersma (justitie) wil het mes zetten in de zeer complexe en ondoelmatige organisatie van de justitiële kinderbescherming. In een vandaag uitgebrachte nota „jeugdbescherming en justitie" doet zij voorstellen om hét geheel van el kaar overlappende of langs elkaar heen werkende aantal jeugdbescher mingsinstellingen, tehuizen, voogdij verenigingen en gezinsvoogdij vere nigingen onder te brengen in een streng organisatieschema. Staatssecretaris Wiersma consta teert in zijn nota een aantal ernstige gebreken van de huidige organisatie. Teveel verschillende instanties en personen bemoeien zich met hetzelfde kind, het kind wordt vaak onnodig ver van huis in een inrichting ge plaatst, de inrichting houdt om ex ploitatieredenen het kind soms te lang, inrichtingen weigeren of aarze len te lang met opnemen van moeilij ke gevallen en het aantal inrichtin gen is zo groot dat elk daarvan te klein is om op een bepaald gebied te specialiseren. Samen De staatssecretaris stelt in zijn no ta, die als discussiestuk naar alle be trokken instanties zal worden gezon den, voor de gezinsvoogdij verenigin gen en de gewone voogdijvereni gingen te laten samenvloeien. Hier door zal in principe slechts een in stelling en bij voorkeur ook een en dezelfde persoon zich met een kind bezig houden. Prof. Wiersma wil het land verder verdelen in arrondissementen, gelijk aan de verdeling van de arrondisse mentsrechtbanken, waar in de regel één instelling of in gebieden met veel inwoners meer dan één. zich met alle kinderen bezig houdt. Deze instelling zou uit minimaal 10 tot 12 en maxi maal uit 25 tot 30 maatschappelijke werkers moeten bestaan. Regio's Ook voor de inrichtingen achtte hij het gewenst het land in regio's te verdelen. Hierdoor wordt voorkomen dat een kind uit Den Haag onnodig in een Drentse inrichting wordt ge plaatst. Deze regio's zullen samenval len met de gebieden van de vijf ge rechtshoven in Nederland. Per regio komt een districtsbureau dat de plaatsing van kinderen in een tehuis coördineert. Het districtsbu reau moet op de hoogte zijn van het aantal plaatsingsmogelijkheden en het aantal aanvragen voor plaatsing. ROTTERDAM Scheepsbouwer Cornells Verolme heeft zijn dreige ment om tegen de staat een ge ding aanhangig te maken als de com missie Winsemius tot eeii fusie met de Rijn-Schelde zou adviseren waar gemaakt. Op 12 mei zal de Rotterdamse recht bank zich buigen over de fusie-peri- celen. Mr. .J van Andel. rechtskundig adviseur van Verolme heeft de Staat namens Verolme gedagvaard. Scheepsbouwer Verolme is het on eens met de uitleg zoals die door de commissie Winsemius wordt gegeven aan het convenant dat begin vorig jaar werd gesloten nadat de staat voor ettelijke miljoenen had bijge dragen om de liquiditeitsproblemen bij Verolme op te lossen. Inmiddels heeft de commissie Win semius een unaniem advies aan mi nister Nelissen van Economische za ken uitgebracht. Conclusie: Een fusie tussen Verolme en Rijn-Schelde moet doorgaan. DEN HAAG De commissie- Winsemius is donderdagmorgen na vrijwel onafgebroken sinds woensdagmiddag drie uur in plenaire vergadering bijeen te zijn geweest met een unaniem advies inzake de fusie tussen Verolme en Rijn-Schelde ge komen. De commissie adviseert minister Nelissen van Econo mische Zaken de fusie te be krachtigen met terugwerkende kracht van 1 januari 1971. „We zijn er uit", zo zei dr. A. Winsemius donderdagochtend tegen half negen. Na de tweedaagse hoor zittingen was er veel werk. Er waren in totaal 60 op- en aanmerkingen. De meeste kritiek kwam van de zijde van de beleidscommissie van het Ver- olme-concern. Het personeel van Verolme is van mening dat aan hun belangen te weinig tegemoet geko men is. De commissie heeft alle tijd geno men om hetgeen door werkgroepen was voorbereid en uitgewerkt. Daar om zijn we zo lang bezig geweest, aldus de heer Winsemius. Omdat niet alle leden van de commissie de ver gadering konden blijven uitzitten in verband met andere op agnda staan de vergaderingen zijn eerst de hoofd zaken van het rapport de revue ge passeerd. Zo was het mogelijk steeds verder te gaan en kon de unanimiteit worden verzekerd. Zo verliet om half twaalf mr. B. W. Biesheuvel de vergadering gevolgd door dr. J. R. M. van den Brink die om half vier naar huis ging. Kort na hem verlieten drs. J. W. de Pous en dr. ir. A. Drijver de plenaire zitting. Na afloop van de bijeenkomst wil de de heer Winsemius geen enkel commentaar geven op de inhoud van het advies. Vanmiddag zal in het pers centrum Nieuwspoort le Den Haag een persconferentie worden gehouden waar een toelichting op het bereikte resultaat zal worden gegeven. Op het districtsbureau moet een spe ciale plaatsingscommissie komen, die advies kan geven over de inrichting waar een bepaald kind het beste heen kan. De districtsbureaus zullen ook een belangrijke plaats innemen bij de werving van personeel en in overleg met het rijk over de bouw van nieu we inrichtingen. De districtsbureaus gaan ressorte ren onder een landelijk toporgaan, thans de Nationale federatie voor kinderbescherming, die volgens prof. Wiersma vervangen dient te worden door een Nationaal verbond voor jeugdbescherming. Jeugdrechter De staatssecretaris wil de continuï teit van hulpverlening door dezelfde instelling en door dezelfde persoon aan een kind bevorderen door de jeugdrechter een andere taak te ge ven. Hij meent dat wettelijk moet worden geregeld dat de jeugdrechter de uitvoering van een bepaalde maat regel niet meer zelf op zich neemt, maar de regionele jeugdbescher mingsinstelling ertoe opdracht geeft. Op de organisatie van het justitio nele jeugdwerk en met name ook op het ontbreken van voldoende geld hebben ondermeer de jeugdwerkers zelf al enkele jaren zeer ernstige kri tiek geuit. Ondanks de gebreken die ook hij ziet, meent staatssecretaris Wiersma echter dat het werk in vele opzichten tot goede resultaten leidt, die de toets van vergelijking en kri tiek kunnen doorstaan. „Wie dit miskent en verdoezelt, on dermijnt het publieke vertrouwen en vermindert daarmee de kans op wel slagen", aldus prof. Wiersma in zijn inleiding op de nota. EINDHOVEN Kort na het begin van de tweede helft lag grensrechter Gary Barrett gisteravond uitgeteld op de grasmat van het PSV-stadion (zie foto). Nadat de Real Madrid-speler Sanchez de PSV'er Johan Devrindt had gevloerd, werden uit het publiek volle bierblikjes gegooid. Een daar van raakte Garrett die knock-out ging. Hij werd per brancard van het veld gebracht en vervolgens onmid dellijk naar het ziekenhuis getrans porteerd. De ongelukkige Ier moet daar minstens een dag ter observatie blijven. Vermoed wordt dat hij een hersenschudding heeft opgelopen. Garretts taak werd overgenomen door lau van Ravens, die de wedstrijd als toeschouwer volgde. Scheidsrech ter O'Neill zal de UEFA een uitvoerig rapport over het gebeurde zenden. De dader, de 37-jarige Eindhove- naar .J S. is gearresteerd. Het duel tussen PSV en Real Madrid, het eer ste tussen beide elftallen in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, eindigde in 0—0. In Madrid waar Ajax tegen Atle- tico speelde in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, verloren de Amsterdammers, via een doelpunt van Irureta kort voor rust, met 10. Meer over beide wedstrijden elders in deze krant. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse vestiging van de Amerikaanse auto- fabriek Chrysler zal worden gesloten. Dat betekent ontslag op korte termijn van 180 mensen. De sluiting heeft bij de vakbonden grote verontwaardiging gewekt, om dat de beslissing daarover de directie via een simpel telexberichtje uit De troit is opgelegd. ROTTERDAM De Rijn- mondraad zal het gemeentebe stuur van Rotterdam adviseren voorlopig geen vestiging van de Hogovens op de Maasvlak e toe te staan, tenzij te zijner tij t kan worden voldaan aan de (r.iet ge ringe eisen) op het gebied van de infra-structuur, de arbeids markt en de milieu-hygiëne. Deze gang van zaken is girteren duidelijk geworden toen de Rijn- mondraad zich vrijwel unaniem schaarde achter een rapport van het dagelijks bestuur over de Hoogoven- vestiging. Het PSP-raadslid mevrouw J. H. H. Gerding-Eggink stemde te gen. De nota ging haar niet ver ge noeg. Zij wenste zonder meer „nee" tegen de Hoogovens te zeggen. Ook mevrouw De Vos van de CPN meende dat de kwestie Hoogovens zonder meer van de baan moet. De Rijnmondraad is tot dit resul taat gekomen na een discussie van drie uur. De heer H. G. Barendregt (SGP) stelde een alternatieve bestemming van de Maasvlakte voor. Hij dacht in dit verband aan een olieterminal. De heer Schieven (D'66) betreurde het overigens dat Hoogovens er niet konden komen. Hij noemde het be drijf zowel voor'de werkgelegenheid als voor dc economie van groot be lang. Hij schoof de schuld op de overheid, die volgens hem verzuimd heeft de bakens op tijd te verzetten. De nheindelijke beslissing over de vestiging van de Hoogovens hangt af van de gemeenteraad van Rotterdam. Deze zal zich vrijdagavond hierover uitspreken. Het advies van de Rijn mondraad zal dan uiteraard zwaar wegen. Wegens huwelijk rijn onze zaken VRIJDAG 16 APRIL a.s. na I2.3C uur GESLOTEN JAM Rreestraat 123 Haarlemmer straat 102 PARIJS (UPI> De Noordvietna- mese delegatieleider Xoean Thoey zou vandaag opnieuw het Parijse vredesoverleg over Vietnam bijwo nen. Thoey is sedert begin vorige rr.aand niet aanwezig geweest bij de besprekingen in Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1