Weg is nu vrij voor handel VS-China ANGST HEERST IN OOST-PAKISTAN Tsjoe En-lai fêteert Amerikaanse gasten Controverse VS- Israël groeit Portugees wordt uitgewezen beschermt tegen tandbederf Kanten klare kunsthars vulpasta „NIEUW TIJDPERK BEGONNEN" Joegoslaviscli ambassadeur overleden Nixon kondigt maatregelen aan Mafia-aanslag op j ML King-centrum j PORION Kaap Hongersnood op p Verdische eilanden Mansholt niet gewenst India geeft toe Ceylon te helpen Lancering van ruimtestation Russen verwacht 11 DONDERDAG 15 APRIL 1971 STOCKHOLM (AFP) Dc ambas sadeur van Joegoslavië in Stockholm, Wladimir Rolovic, op wie vorige week woensdag door twee Kroatische extremisten een aanslag werd ge pleegd, is gisteravond aan zijn ver wondingen overleden. De 55-jarige diplomaat, die bij de aanslag door kogels in het hoofd werd getroffen, was sinds vorige week bewusteloos. PEKING (Reuter, UPI, AP, AFP) Het bezoek van het Amerikaanse tafeltennisteam aan Peking heeft een nieuwe bladzijde geopend in de betrek- dngen tussen de volkeren van de Chinese Volksrepubliek en de Verenigde Staten. Dit heeft premier Tsjoe-En-Lai van ^hina gisteren tijdens een groot scheepse receptie voor de Amerikaan- e bezoekers gezegd. Hij voegde daar- an toe, dat hij gelóófde dat hun be- oek spoedig gevolgd zal worden door ie bezoeken van andere Amerikanen, inder Kvie verslaggevers, aan de Chi- ïese Volksrepubliek. De tafeltennisploeg van de VS vordt vergezeld van vier Amerikaan- ie journalisten. Middelpunt De receptie, die twee uur duurde, ras ook bestemd voor ploegen uit Ingeland, Canada, Nigeria en Colom- lia. Maar de 15 man tellende Ameri- aanse ploeg vormde wel het middel- unt van de receptie. Tsjoe, die het angst met hen sprak, vroeg hen de roeten van het Chinese volk aan het imerikaanse volk over te brengen. Eerder verklaarde hij, dat China ontacten met alle landen wil hebben, elfs met die landen met wie het een diplomatieke betrekkingen on- erhoudt. Hippi nes De Chinese premier sprak vrijuit n maakte zelfs grapjes met de tafel- mnissers. Hij liet zich verlokken tot een discussie over hippies met de 19-jarige Glenn Cowan, wiens lange haar en vremde kleding zeer de aan dacht van de Chinezen hebben ge trokken. Tsjoe, die al 72 jaar is, zag er zeer gezond en robuust uit. Hij liet blijken, dat de Chinese ta feltennissers, die door alle bezoe kende ploegen zijn uitgenodigd voor een tegenbezoek, in de loop van dit jaar Engeland, Nigeria, Canada en Colombia zullen bezoeken. Over En geland zei hij, dat het bezoek van sportlieden „een begin zou kunnen zijn van een lange, culturele uitwis seling tussen de jongeren van China en Engeland". Telefoon China heeft maandagavond voor de eerste maal sinds 2Vs jaar een tele foongesprek uit de VS geaccepteerd. Het telefoonverkeer tussen China en Engeland, dat 22 jaar lang verbro ken is geweest, zal met ingang van vandaag worden hersteld. De Hawker Siddeley-viiegtuigfa- brieken willen aan China acht Tri dent-verkeersvliegtuigen verkopen Het gaat om een contract van meer dan 130 miljoen gulden, waarbij de Engelsen concurrentie ondervinden van Amerikaanse makelaars, die pro beren de Chinezen tweedehands Boeings 707 of Douglas' DC-8 te ver kopen. Glimlachpolitiek Vier Amerikanen, die op hun ple zierjacht bij Hongkong door Chinese kustvaartuigen opgepakt waren, zijn na enige dagen van zeer vriendelijke ondervraging vrijgelaten. De snelle vrijlating wordt in verband getvacht met de glimlach-politiek. die China momenteel tegenover het Westen voert. PALERMO In Parganna in Bcilië is een bomaanslag gepleegd op fet Martin Luther Kingcentrum, een fctwikkelingscentrum dat sinds de krdbeving van 1968 functioneerde en festeund wordt door het diakonaal lerk van de evangelische kerk van lessen Nassau en de wereldraad van ■rken. fVolgens voorlopige aanwijzingen is ween samenhang tussen deze aan- van de Mafia en een campagne zn groptgrondbezitters tegen her- plplannen voor liét door de aardbe- Pg verwoeste Parganna omdat zij rezen dat daar op den duur een Intasting van hun bezit uit voort zal hiep. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout. steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoorde handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzerwinkels. ERUZALEM (Reuter, UPI) Israëlische tegenvoorstellen het Suezkanaal weer open te ïllen hebben niet de steun van Amerikaanse regering, fashingtons denkbeelden gaan el meer in de richting van wat esident Sadat van Egypte heeft orgesteld. Udus is uit diplomatieke kringen Jeruzalem vernomen. Over twee derdelen met name verschillen de aëli's en de Amerikanen van me de afstand tot hoever dc aëlischc troepen zich van het szkanaal moeten terugtrekken, aël wil zich maximaal tien kilome- van het kanaal terugtrekken, de hebben veertig kilometer voorgc- Id. Nog belangrijker is, dat de Ame- anen niet hebben voorgesteld, dat de Egyptische en Russische mili- en verboden is om op de ooste- .e kanaaloever nieuwe bases in te sraël daarentegen wenst water ite garanties, dat een beperkte ïëlische terugtocht niet onmiddel- door een Egyptisch militaire rsteek gevolgd wordt. In ruil voor gedeeltelijke ontruiming wenst uzalem een langdurig en officiëel ikthetvuren met Egypte en lëlische doorvaartrechten door het zkanaal. RUSSEN en derde punt, waarover de twee den duidelijk van mening ver- llen, is de evaluatie van de ;ste Russische wapenverschepin- naar Egypte. Het State Depart- it heeft expliciet de schuld hier aan Israël gegeven, omdat er tot ver geen vooruitgang in de vre- Jesprekingen is geboekt, i Jeruzalem heeft daarentegen een hooggeplaatste functionaris ge- „Het is door de jaren heen s duidelijker geworden, dat 'jet-wapenzendingen aan Egypte Is 1965 erop gericht waren een po- ;ke oplossing te verhinderen, e Russische wapenstroom naar pte gaat voortdurend op hetzelfde door. Niets duidt, erop, dat perio- :e wijzigingen in die verschepin- gericht zijn op politieke verande- en ten gunste van een regeling omgekeerde blijkt waar te zijn". GARANTIES wee weken geleden al heeft de ëlische regering Washington ge vraagd, Welke garanties er bestaan, dat een ontruiming van de Israëlische stellingen aan het Suezkanaal niet gevolgd wordt door een Egyptische militaire bezetting van die stellingen, die door Israël ten koste van honder den mensenlevens en van honderden miljoenen guldens zijn opgebouwd. Volgens de Israëlische pers heeft de Amerikaanse regering tot op heden geen reactie op deze vraag gegeven. Israëls uiteindelijke voorstel zal hele maal van dat Amerikaanse antwoord afhangen. PESSIMISME De teleurstelling in Israël over dc Amerikaanse houding heeft ook tot een groeiend pessimisme geleid inza ke de mogelijkheden voor een poli tieke oplossing. De Israëlische stafchef, Bar-Lev heeft in een interview met een Israëlisch legerblad meegedeeld, dat een oorlog dit jaar steeds waarschijn lijker wordt, als er niet snel een poli tieke dorbraak komt, die Egypte een redelijk bevredigende, politieke op lossing geeft. Bar-Lev zei. dat men de Egyptische en Syrische strijdkrachten bepaald niet mocht onderschatten, maar voeg de daaraan toe erop te vertrouwen, dat het Israëlische leger desondanks sterker zal zijn. ONVOLDOENDE De uitlating van Bar-Lev, dat een nieuwe oorlog niet onwaarschijnlijk is, volgt op soortgelijke uitspraken van de minister van defensie, Dajan en van de chef van de militaire in lichtingendienst, generaal Yariv In een interview voor de Ame rikaanse televisie heeft Dajan er nog maals de nadruk op gelegd, dat een internationale vredesmacht in Sjarm- el-Sjeikh Israël onvoldoende garan ties geeft, aangezien geen enkele staat en ook niet de VS, bereid za! zijn met Rusland oorlog te voeren, als de Egyptenaren en Russen besluiten alsnog de toegangsplaats naar de Golf van Akaba gewapenderhand te bezet ten. GEEN SOLDATEN Volgens Dajan wil Israël graag wa pens en politieke steun van Amerika ontvangen, maar geen Amerikaanse soldaten voor Israël laten vechten, aangezien in zo'n geval de Amerika nen al heel snel hun vriendschap voor Israël zouden laten varen. Yariv merkte op. dat de kans op een oorlog op het ogenblik heel wat groter Is dan die op vrede of zelfs maar een verlengd bestand. Tsjoe En-lai VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de ACCEPT-GIROKAART af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. STOCKHOLM (Reuter) De helft van de bevolking van de Kaapverdi- sche eilanden, een Portugese kolonie voor de kust van West-Afrika, wordt door hongersnood bedreigt. Dit heeft Amiral Cabral. de voor zitter van de bevrijdingsbeweging voor Guinee-Bissau en de Kaapver- dische eilanden (PAIGC) gisteren in Stockholm verklaard. Door grote droogte is een chronisch voedseltekort op de Kaapverdische eilanden ontstaan en de Portugese re gering beschikt niet over middelen om de helft van de 250.000 eilandbe woners uit de nood te helpen, aldus Cabral. Het Portugese persbureau ANI heeft bericht dat een onbekend vlieg tuig boven het Angolese dorp Calun- da een stof heeft afgeworpen, die ze nuw- en hartaandoeningen heeft ver wekt bij een vijftigtal mensen. Vol gens het Portugese persbureau was het vliegtuig afkomstig uit Zambia. De VN-commissie voor kolonialisme heeft dinsdag Portugal veroordeeld wegens het gebruiken van chemische preparaten in Angola, waar hard wordt gevochten tegen Afrikaanse verzetsbewegingen. WASHINGTON, PEKING (Reuter, UPI, AFP, AP) Steeds meer tekenen wijzen erop, dat China zijn betrekkingen met het Westen wil verbeteren en dat de Amerikaanse regering van haar kant hetzelfde wil. Als laatste stap van deze ontspanningspolitiek heeft president Nixon gis teren vijf maatregelen aangekondigd, die de betrekkingen tussen de twee landen moeten ver beteren. Eén van de maatregelen lijkt op het aanknopen van directe handels betrekkingen gericht te zijn. Van een verslaggever PARIJS De heer Mansholt heeft een blauwtje gelopen. Het Europese Landboi4«werbond, dat de heer Mansholt, als vice-voorzitter van de Europese Commissie, aanvankelijk had uitgenodigd voor zijn jaarlijkse congres, ziet bij nader inzien toch maar liever van dat bezoek af. De pijnlijke beslissing viel toen bleek dat verschillende belangrijke nationale landbouworganisaties het standpunt innamen; Mansholt er uit, of wij. Overigens hebben de aangesloten Nederlandse landbouworganisaties niet met een boycot gedreigd. Dennis Neeld van Associated Press heeft een zesdaagse reis van 400 kilometer door Oost-Pakistan gemaakt. Hij bezocht zowel gebieden onder controle van de vrijheidsstrijdersals die ivelke onder het gezag van het Pakistaanse leger staan. Een uitvoerig verslag van zijn bevindingen volgt hieronder. 'Wij hebben de Pakistaanse vlag in top, maar Bangla Desj is in ons hart', zei een dorpsoud ste in Oost-Pakistan. 'Wij hebben geen geweren om te vechten en wat kunnen we doen te gen een leger met tanks en vliegtuigen?' De ontmoeting had plaats op de oostelijke oever van de Ganges in de buurt van Dacca. Er wapperden geen vlaggen van Bangla Desj. Wel was op elke hut de Pakistaanse vlag te zien. De Bengaalse strijdkreet 'Joi Bangla' (Lang leve Bengalen) was verstomd. Niet langer verschenen mensenmenigten om de journalisten toe te juichen. De weinige nieuws gierigen vroegen slechts: „Waar ko men jullie vandaan?" Overal heerst vrees voor verklikkers van de rege ring. Zo is de toestand in een groot deel van Oost-Pakistaan. De bloedige ge vechten van de afgelopen weken hebben misschien de geboorte van een nieuwe natie aangekondigd. Willen de 75 miljoen Bengali's onaf hankelijkheid ontworstelen aan hun overheersers in West-Pakistan, dan zullen zij zich eerst de krijgskunst eigen moeten maken. Als woorden wapens waren, zou den zij een ras van veroveraars zijn. Nu ervaren zij bitter, dat met bloemrijke woorden geen veldslagen worden gewonnen Breuk Overal langs de 400 kilometer lan ge route, die ik heb afgelegd in Oost-Pakistan van de grens met India tot de hoofdstad Dacca, dat sinds 25 maart verboden gebied voor journalisten is eisten de inwoners van Bangla Desj verbreking van de banden met het westelijke deel van de moslimstaat Pakistan, die in 1947 uit Brits-Indië werd losgerukt. In Koesjtia. waar meer dan 200 Pakistaanse militairen werden afge slacht, nadat zij in een nachtelijke overval bestuursgebouwen hadden bezet, werden de grieven en aspira ties van de Bengali's vertolkt door vice-commissaris Mohammed Sjam- soelhoek. Op weg naar Dacca wer den zijn woorden tientallen malen herhaald. .Vijfentwintig jaar zijn wij niets dan een kolonie van West-Pakistan geweest', zei de 55-jarige ambtenaar ,.Wij zijn de Britten kwijtgeraakt, maar hebben slechts nieuwe mees ters gekregen. Als een onderworpen volk zijn we uitgebuit. Onze jute zorgt voor de meeste rijkdom van Pakistan. Maar het geld wordt ai- leen in het westen uitgegeven. Ter wijl wij slecht behuisd, onderwezen en gevoed blijven, bouwen zij nieu we hoofdsteden van onze arbeid". Oorzaak Sjamsoelhoek zegt met nadruk, dat de oorzaak van het huidige ge weld niet de opstand van de Benga li's is. ..De Awami Liga van Sjeik Moedjiboer Rachman had in de ver kiezingen van december de absolute meerderheid in het gehele land be haald en was dus aangewezen om het te besturen. Hel is Jachja Khan. die rebelleert. Zijn leger loste de eerste schoten en zijn geweren zijn op weerloze burgers gericht. Nu Wil len zij ons uitroeien of tot slaven maken." In de gevangenis van Koesjtia za ten elf Pakistaanse militairen opge sloten. trotse krijgers uit Baloeisjis- tan. die klaarblijkelijk grote min achting voor hun bewakers voel den. Zij konden .zich gelukkie prij zen, ontkomen te zijn aan het let van hun krijgsmakkers. Die werden tot de laatste man afgeslacht toen zij traohtten terug te keren naar het militaire kamp buiten de stad Jesso- re. Nu het Pakistaanse leger in op mars is, zijn hun overlevingskansen vermoedelijk maar erg klein. Enkele dagen geleden heerste in Koesjtia nog grote verwarring. Dui zenden mensen vluchtten om het op rukkende leger voor te blijven. Uit rustingsstukken worden achtergela ten. Veel patriotten van Bangla Desj werpen zelfs hun geweren en groen- rood-witte emblemen van de onaf hankelijke staat Bengalen weg. Bang Slechts 48 km verderop ligt te midden van overstroomde rijstvel- de en overvolle irrigatiekanalen Tsjoeadanga. districtshoofdkwartier van de vrijheidsstrijders. Comman dant Mohammed Osman en zijn staf zetten de laatste vorderingen van het leger op de kaart en zonden ver volgens ordonnansen met orders in alle windrichtingen. De officieren zwoeren tot de laat ste kogel en de laatste druppel bloed door te vechten. Naarmate het leger oprukt zijn zij minder krijgshaftig geworden. Bij de oversteek over de Ganges bij Goalondo gebeurde het vorige week al. dat de verdedigers de groenwitte vlag van Pakistan hesen bij het gerucht, dat kanonneerboten onderweg waren en. dat het Pakis taanse leger zich opmaakte om de brede rivier over te steken. Er ver scheen een bus met vrijheidsstrij ders bij het veer. Deze vertrok spoe dig. Er werd gevochten om een plaatsje in de laatste trein uit de stad. En om wapens, die onder bur gers werden uitgedeeld. Van een ge organiseerde verdediging was geen sprake. Plaatselijke functionarissen hadden mij een gids toegewezen om mij naar Dacca te begeleiden. Op het laatste ogenblik probeerden zij de expeditie af te gelasten. Want de kanonneerboten zouden het kleine vaartuig, waarin we zouden overste ken, tot zinken brengen, Xvaar- schuwden zij. De tocht ging toch door. In het licht van de volle maan zette het vaartuigje zich in beweging Halver wege de oversteek werden zoeklich ten waargenomen. Het geluid van motoren van naderende schepen was duidelijk hoorbaar. De gids sprong overboord, zwom naar een modder- bank, maar het was vals ajarm. Dacca In Dacca bleek meteen, dat hon derden mensen wegtrekken, uit vrees voor nieuwe moeilijkheden. Zij reizen per fiets, te voet en met aftandse, afgeladen bussen. Zelfs de daken van de bussen .zijn volge stouwd met vluchtelingen en hun bezittingen. De hoofdstad moest het spits afbij ten in de verwoede poging van het leger, de opstand neer te slaan. Hele blokken hutten in de stad zijn ver anderd in woestijnen van as en ver koolde bamboestaken. Tussen de ruïnes zoeken mensen naar overge bleven bezittingen. Op elke straathoek staan Pakis taanse wachtposten. In de straten wordt met vrachtauto's patrouille gereden. „Het leven in Oost Pakistan begint zijn normale loop te herkrij gen", schreef de in Dacca verschij nende Pakistan Observer. Het blad was kort geleden nog de spreekbuis van Sjeik Moedjiboer Rachman, maar spreekt nu voor het bewind van Jachja Khan De vorm van „nor maal leven" is echter wel vreemd Diplonïaten schatten dat in Dacca 60000 mensen zijn gedood, onder wie 700 studenten van de universiteit van de stad. Na dit bloedbad heerst nog steeds vrees. Inwoners van Dac ca die geen Bengali zijn, nemen openlijk de gelegenheid te baat om te plunderen en medeburgers te ver moorden. Het leger doet daar niets tegen of keurt de geweldplegingen goed, zeggen neutrale waarnemers. Veel Bengali's zouden het er niet le vend hebben afgebracht. Het zijn ook de Hindoes (toch al een minderheid te midden van de moslims) die aan vervolging bloot staan. Honderden zoudenover de kling zijn gejaagd en het bloedver gieten zou nog voortduren Een Europese inwoner vertelde, dat in zijn straat een gezin van zes personen was vermoord. „Elke nacht wordt er geschoten", zei een diplo maat. „Er zijn massamoorden ge pleegd en thans heerst een gestapo- bewind." De andere maatregelen, die Nixon wil nemen, zijn: 1) De VS zullen alle beperkingen op enkele niet-strategische, Ameri kaanse goederen naar China ophef fen. De Amerikaanse president zal een lijst opvragen van niet-strategi sche goederen, die voortaan direct naar China zouden kunnen worden uitgevoerd. Aan de hand van die lijst zal Nixon beslissen, welke Chi nese goederen voor directe invoer in de VS in aanmerking komen. uit te reiken voor individuele- en groepsbezoeken van Chinezen aan de VS. Volgens de woordvoerder van Nixon, Ronald Ziegler, is dit vijf- punten-plan vorige maand opgesteld, dus voordat de Amerikaanse ping- pong-spelers werden uitgenodigd in China te komen spelen. Formosa Dollar 2) De Amerikaanse monetaire be palingen zullen zodanig worden ge wijzigd. dat bij het betalingsverkeer met China voortaan van de Ameri kaanse dollar gebruik mag worden gemaakt. 3) Het verbod voor Amerikaanse oliemaatschappijen om schepen en vliegtuigen, die van en naar China reizen, van brandstof te voorzien wordt opgeheven. Het verbod blijft van kracht voor die schepen en vlieg tuigen, die Chinees eigendom zijn of die door China gecharterd zijn, wan neer deze Noord-Vietnam, Noord- Korea of Cuba als bestemming heb ben. 4) Amerikaanse schepen en vlieg tuigen mogen voortaan Chinese vracht vervoeren, terwijl Amerikaan se schepen, die onder buitenlandse vlag varen, Chinese' havens mogen aandoen. 5) De VS zijn bereid inreis-visa Met betrekking tot de toelating van China tot dc VN op voor waarde dat Formosa daar ook lid van blijft en met betrekking tot het eventueel aanknopen van diplo matieke betrekkingen met China heeft de Amerikaanse regering nog geen beslissing genomen. Deze kwes ties nog worden bestudeerd. Ziegler verklaarde wel, dat de Amerikaanse regering een bezoek van een Chinese tafeltennis-ploeg aan de VS zal toejuichen. Daarbij zijn Chinese journalisten eveneens welkom. Inofficieel is al meegedeeld, dat de Chinese spelers bij een derge lijke gelegenheid een zelfde grootse ontvangst zullen krijgen als de Ame rikaanse ploeg momenteel in Peking. Nixon heeft tevens beloofd, dat hij zal nagaan „welke verdere stappen genomen kunnen worden, nadat de resultaten van de nieuwe maatrege len bekend zijn". Warschau Het State Department heeft boven dien gehint, dat de Amerikaanse re gering graag van Peking zou willen horen, welke mogelijkheden er zijn om de geheime besprekingen op am bassadeursniveau in Warschau te hervatten. Woordvoerder McCloskev zei, dat hij niet wist, of de Chinezen die gesprekken wilden hervatten. Deze besprekingen, die de afgelo pen zestien jaar op ongeregelde tij den gehouden. Vorig jaar ianuari werd het overleg weer na een pauze van twee jaar hervat. Maar na twee zittingen braken de Chinezen het weer af. omdat de Amerikanen Cam bodja binnenvielen. Deserteur en vrijheidsstrijder (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Waarschijn lijk nog vanmiddag zal dé 24- jarige Portugees Manuel Veris- simo Viseu, die al ruim twee we ken in de marechausseekazerne in Badhoevedorp wordt vastge houden omdat hij zonder papie ren ons land is binnengekomen, op het vliegtuig naar Algiers worden gezét. Het ministerie van justitie heeft gisteren negatief beslist op een verzoek van het Angola-comité om politiek asiel. NEW DELHI (AP. Reuter, UPI) Een woordvoerder van dc Indiase re gering heeft gisteren bevestigd dat zijn land „bijstand" verleend aan dc regering van Ceylon, die een actie op touw heeft gezet tegen de „Guevaris- tisehe" verzetsbeweging. De Indiase woordvoerder weigerde details te verstrekken over de om vang. van en de vorm waarin hulp wordt gegeven. Er zouden echter geen Indiase militairen aan de strijd deel nemen. Gisteren is op Ceylon de medeop richter van de Ceylonese communiss- tische partij. Nagalingan Sammoegat- hasan (51) gearresteerd. Premier Bandaranaike heeft dins dagavond „de bevriende landen" be dankt voor levering van materieel voor haar troepen. De Ceylonese re gering heeft Engeland en de VS eer der om militaire bijstand gevraagd. Viseu was in september 1968 gede serteerd uit zijn commando-eenheid in de Portugese kolonie Guinee Bissau na het mislukken van een revolte te gen officieren waaraan hij had mee gedaan. Algerije Via Senegal is hij daarna naar Alge rije gegaan, waar de Portugese rege ring in ballingschap, het FBLN (pa triottisch front voor de nationale be vrijding) is gevestigd. Omdat hij in dit land geen verblijfsvergunning kreeg, moest hij na twee jaar voor de beweging te hebben gewerkt Algiers verlaten. Hij koos toen voor Nederland om dat hij verwachtte hier geen proble men te hebben met het verkrijgen van een verblijfsvergunning. De praktijk leerde echter anders. Justitie ziet geen aanleiding voor het verlenen van politiek asiel omdat men ervan uitgaat, dat Viseu in zijn vorige verblijfplaats, Algerije, geen vervolging heeft te vrezen. Naar Portugal Volgens de heer F. Eisenloeffel van het Angola-comité is dit slechts een formeel standpunt, „het staat wel vast, dat hem ook in Algerije geen asiel zal worden verleend. Dit betekent, dat we er ernstig re kening mee moeten houden, dat hij door de Algerijnse autoriteiten zal worden doorgestuurd naar Portugal. En wat hem daar wacht, is wel dui delijk". /O/OLSU.SK.K MOSKOU (UPI) Wetenschappe lijke kringen in Moskou verwachten, dat de Sowjet-Unie binnen enkele dagen pen klein bemand ruimtesta tion in een baan om de aarde zullen brengen. Hierbij zouden ten minste twee ruimteschepen en twee of meer kosmonauten betrokken zijn. Enkele dagen geleden herdacht Rusland, dat tien jaar geleden de eer ste mens (Joeri Gagarin) de ruimte in werd geschoten. De verwachting van komende ruimte-gebeurtenissen in Moskou wordt gesteund door berich ten over Russische waarnemitïgs- en verbindjngsschepen die de laatste we ken in de Stille Oceaan zijn gesigna leerd. Journalisten zouden al naar de lanceerbasis Baikonoer in Cen- traal-Azië zijn vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11