OPENBAAR VERVOER SANEREN 900.000 Meer gasten met Pasen Nota bonden: met steun van overheid PTT: persoonlijke leningen heeft Russen leverden Egypte ultra-moderne vliegtuigen Het Kwartet (RITA) 't Blijft koud .ages (70) loverleden Jongetjes in brand op stortplaats Na vechtpartij doodgebloed Vliegtuigje stort neer: drie doden RANDSTAD PROPVOL Twee mensen in auto vergiftigd Voor dodelijke messteek drie jaar en tbr lïenwe Leidse Courant Dinsdag 13 april 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" )fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veel begeren is veel ontbe ren. HORATIUS Ik heb het veel te druk vandaag n naar jouw gesnater te luisteren, nge dame... 'is: DE BILT De aanvoer van rrij koude lucht uit Scandinavië loudt ook woensdag aan. In deze ucht komen wolkenvelden voor, hier en daar afgewiseld door «noden met zon. Maandag, toen iet vooral in het binnenland zon- ïig was, kwam in de middag de emperatuur niet hoger dan 13 4 graden. De aanvoer van' de vrij koude ucht wordt in stand gehouden ioor een hogedrukgebied, waar van het centrum zich langzaam van de Britse eilanden naar de ïoordzee verplaatst. Maandag was het alleen in het Mpengebied en aan dë Franse ïivièra beduidend warmer, daar wam de temperatuur boven de 20 graden. In Spanje, Zuid-Italië en Joegoslavië was het niet be- ^«idig weer, veroorzaakt door daar aanwezige depressies. Zon en maan Zon en maan 14 april; zon. op ■47, onder 19.35; maan op nder 6.37; 18 april L K. loog water loog water, 14 april: Rotterdam e getij 6.25, 2e getij 18.53; Sche eningen 4.59-17.17; Vlissingen .42-16.04; Haringvliet a.d. Zeezij- e 5.29-17,48. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. SU AMSTERDAM Het ligt in bedoeling van de PTT reeds volgende jaar met persoon- te leningen te beginnen. Verder llen de diensten van de posl- eque- en girodienst en van de de: kspostspaarbank worden geïn- QS|reerd- _j leze uitbreiding van dienstverle- g van dit staal sbedrijf werd van- Idag aangekondigd door de direc- r-generaal van de PTT, de heer Reinoud, in een voordracht voor en van het departement Amster- n van de Nederlandsche maat- appij voor nijverheid en handel. Iet aanbieden van reizen ligt ech- niet in de bedoeling, zo voegde er aan toe. De plannen daarvoor zelfs in optima forma in de ;ie niet in discussie geweest, i belangrijk project noemde hij toekomstig gebruik van de PTT- iren. Het is de bedoeling deze intra te laten uitgroeien, waar terech.t kan voor post, geld en telecommunicatieaangele- MSTERDAM Naar eerst nu ind is geworden is op 2 april in ltsland de oorlogsmisdadiger Willy fces (70) overleden. Lages werd in P door de toenmalige minister van ptie Samkalden in vrijheid gesteld, nat hij stervende zou zijn. In Duits- 1. onderging hij twee operaties, •na hij na enige tijd het zieken- s kon verlaten. e zaak-La ges heeft tweemaal voor opwinding in Nederland ge- bij zijn gratie in 1952, toen de istraf veranderd werd in levens- en bij zijn invrijheidstelling in iges heeft het grootste deel van Istraftijd doorgebracht in Breda. »r nog drie tot levenslang veroor- tóe oorlogsmisdadigers verblijven: «Ha. Aus der Fünten en Fischer. UTRECHT De vakbonden van het vervoerbedrijf willen dat er een raamwet komt voor het gehele vervoer, waarin de maatschappe lijke functie van het vervoer en de verantwoordelijkheid van de overheid wordt vastgelegd. De raamwet zou de basis moeten zijn voor verdere wetgeving. overheden (provincie en gemeenten). Deze versnippering van beheers vorm gaat gepaard met een even ver snipperde wetgeving, de vergunnin gen voor het streekvervoer zijn door het ministerie van verkeer en water staat aan een ambtelijke commissie gedeleèeerd, terwijl de ondernemer het verzorgingsniveau bepaalt. Bij de ge meentelijke vervoerbedrijven bepaalt de gemeenteraad het verzorgingsni veau. terwijl die gemeenteraad weer afhankelijk is van het ministerie van binnenlandse zaken en wat de tarie ven betreft, van de ministef van eco nomische zaken. Daarbij komt nog de bijzondere wettelijke positie van de Nederlandse Spoorwegen. Voorts is er. aldus de nota, tussen de instellingen van openbaar vervoer te weinig samenwerking. De bonden zeggen in hun nota dat de overheid „die bepaald wel iets te zeggen heeft in het openbaar ver voer", tot nu toe geen beleid heeft gevoerd dat de samenwerking heeft gestimuleerd. Gemeenschap Het doel van het openbaar vervoer moet worden, aldus de nota, het leve ren van een maximale bijdrage aan het welzijn van stad en streek door vervoersdiensten tegen een zodanig tarief, dat deze vervoerdiensten wor den aanvaard. Omdat de gehele gemeenschap be langhebbende is bij het openbaar vervoer, zullen de kosten ook door de gehele gemeenschap moeten worden gedragen. „Elke burger profiteert van goed openbaar vervoer, hetzij doordat hij er zelf gebruik van maakt, hetzij dat het het functioneren ervan ervaart bij het gebruik maken van zijn eigen vervoermiddel". De nota stelt voor dat de centrale overheid het vervoerbeleid dele geert aan een landelijke vervoers- autoilteit. Deze moet zorgen voor af stemming op elkaar van landelijke, regionale en plaatselijke bedrijven, vaststelling van normkosten, advise ren van de centrale overheid cn toe zicht houden op regionale vervoers- autoriteiten, die zeggenschap moeten hebben over het hele gebied, iftclusief de erin liggende grote steden. Ook moet deze regionale autoriteit (bestaande uit vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten en pro vincies, de consumenten, de onderne mers en de werknemers) het verzor gingsniveau van het gebied vaststel len. Van een verslaggever GELDROP Pas zaterdag is be kend geworden dat twee jongetjes van twaalf en elf jaar uit Geldrop om het leven zijn gekomen door het ■stichten van een brandje in een autowrak. De jongens waren aan het spelen op een vuilstortplaats, tussen Eindho ven en Geldrop. Nadat hun kleren in brand waren geraakt moeten de jon gens geprobeerd hebben hun huis te bereiken, maar dat is niet meer ge lukt. De bonden, verenigd in het samen werkingsorgaan vervoersvakbewe- ging, vinden dat de structuur van het openbaar vervoer verwarrend is en dat de verschillen in de rechtspositie van het personeel bij de diverse on dernemingen te groot zijn. Zij kiezen voor grote regionale vervoeronder- nemingen, omdat alleen in grote be drijven een goede afstemming moge lijk is van diensten en aansluitingen en omdat alleen grote bedrijven vol doende deskundigen en specialisten kunnen aantrekken en een zakelijk en sociaal verantwoord beleid kunnen voeren. In htm nota „Het moet met open baar vervoer", die vandaag is gepu bliceerd, schrijven de bonden verder dat de structuur van deze onderne mingen zo moet zijn dat een optimale medezeggenschap van alle betrokke nen, met name de werknemers, is ge garandeerd. Overheid Na uitvoering van de sanerende maatregelen, die de bonden wensen, zal de overheid de-bedrijven die on danks een doelmatig en efficiënt be leid geen sluitende exploitatie kun nen verwezenlijken, moeten steunen. Nadrukkelijk wordt in de nota aan getekend dat onder efficiency ook wordt verstaan: het leveren van een kwalitatief hoogwaardig produkt aan de consument. Verder vinden de bon den het voor een maximale vervoers- prestatie noodzakelijk dat verkeers- voorzieningen en andere faciliteiten worden verkregen, zoals vrije banen en parkeerterreinen bij stations. De arbeidsvoorwaarden voor de werknemers bij het openbaar vervoer moeten worden geharmoniseerd en afgestemd op het peil van de over heid. Dit geldt niet alleen voor de beloning, maar ook voor de pensioen voorzieningen, die nog meer dan de arbeidsvoorwaarden uiteen lopen Volgens de bonden is de tijd rijp voor een pensioenciiveau voor het perso neel van het openbaar vervoer Geen eenheid Thans is er totaal geen sprake van eenheid in het openbaar vervoer in Nederland. Er zijn: de Nederlandse Spoorwegen, een aantal gemeente lijke vervoerbedrijven, streekver- voerbedrijven die dochter zijn van de spoorwegen, particuliere streekver- voerbedrijven, bedrijven die eigen dom zijn van zowel NS als lagere genheden en voor belangrijke an dere maatschappelijke diensten. Het idee van sociale service centra, zoals hier en daar gepropa geerd wordt, zou zeer wel in derge lijke kantoren kunnen worden ge ïncorporeerd. In Zeeland vervult het postkantoor voor enkele gemeenten tevens ten dele de functie van ge meentesecretarie. Tot volle tevreden heid van alle erbij betrokken par tijen, aldus de heer Reinoud. De directeur-generaal meende, dat zo spoedig mogelijk soortgelijke pro jecties door de overige ministeries zouden moeten worden ondernomen. Ze behoeven uiteraard niet precies gelijk te zijn, maar er zon wel van tevoren een aantal algemene gezichts punten en uitvoeringslijnen moeien worden vastgelegd. Zou dat niet voor alle ministeries haalbaar zijn, dan zou reeds veel be reikt worden, indien er lange-termijn- projecties verschenen van die mi nisteries, die in het bijzonder het toe komstbeeld van Nederland bepalen. Ook wees de heer Reinoud nog op de ontwikkeling in de vraag naar telefoonaansluitingen, die „onge kend is". Ook dit jaar zet die vraag zich op een uitzonderlijk hoog niveau voort, zodat daarin niet kan worden voorzien, mede door de beperking in de investeringsmiddelen. De investe ringen zijn voor 1972 voorlopig ge schat op 800 miljoen gulden Hoger Door de prijsontwikkeling zal dit bedrag in een orde van grootte van 900 miljoen gulden moeten liggen wil len de aansluitingscapaciteit en de aanvulling van de verkeerscapaciteit op het voor 1972 gedachte niveau haalbaar zijn. Daarboven komt dan nog het inhalen van de inmiddels tot 150.000 aansluitingen (of hoger) ge stegen in wachtlijst. „Wanneer slechts een deel daar van wordt ingehaald, vraagt dat een investering, die nog hoger ligt dan deze 900 miljoen. Aangenomen, dat de nieuwe status voor de PTT er tegen die tijd is, zullen deze inves teringen moeten worden gefinancierd uit leningen en/of tariefsverhogin gen. Is de status er nog niet dan zal dat zeer hoge bijdragen uit de schat kist kunnen betekenen", aldus de heer Reinoud. Van een verslaggever SCHAIJK De 19-jarige Martinu* K. uit Schaijk (N.B.) is in de nacht van zondag op maandag tijdens een ruzie gevallen en zo gemeen terecht gekomen dat zijn hoofdslagader werd doorgesneden. De jongeman bloedde dood. Hij had ruzie met twee broers in de ouderlijke woning. Zijn vader en moeder hebben nog geprobeerd tus senbeide te komen, maar vergeefs. De ruzie liep uit op een vechtpartij. Het slachtoffer viel en kwam met zijn hoofd op een aarden pot terecht. Deze pot brak, waarbij de scherven zijn hoofdslagader doorsneden. De rijkspolitie heeft een van de broers, de 21-jarige L. K., aange houden. In Oss is sectie op het li chaam van het slachtoffer verricht In enkele uren tijds werden in de binnenstad van Woerden vijf winkels in de as gelegd. Een overzicht van de metaalafde ling in het oude gebouw aan de Grote Woerdlaan. (Zie ook elders dit blad) Van een onzer verslaggevers ARNEMUIDEN Tijdens de lan ding is gistermiddag in de omgeving van het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden een eenmotorig sport- vliegtuig van het type Piper Chero kee neergestort, waarbij de 34-jarige vlieger J.B.F. Vercruijssc en zijn ouders, allen uit Sas van Gent, om het leven zijn gekomen. Het echtpaar was op slag dood, de vlieger overleed enkele uren later in het ziekenhuis in Goes. Het was de politie gisteravond laat nog niet bekend of zich in het toestel ook de verloofde van de vlieger be vond. Vast staat wel, dat zij is mee- gevlogen van Zestienhoven, waar de vlieger het toestel had gehuurd, naar Midden-Zeeland. Op dit vliegveld heeft de vlieger zijn ouders aan boord genomen voor een rondlucht boven Zeeland. Of de verloofde toen is uitgestapt of verder is meegevlo- gen, was gisteravond voor de politie een niet te beantwoorden vraag om dat het meisje onvindtaar was. De luchtvaartdienst van de Rijks politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Aangeno men wordt, dat de vlieger bij de lan ding een vliegfout heeft gemaakt. Het ongeluk is het tweede sinds het vliegveld Midden-Zeeland vorig jaar mei werd geopend. Vorig najaar stortte een Norman Islander van de Rotterdamse NV Vliegbeheer met tien personen aan boord neer. Ook daarbij waren drie doden te betreuren. AVEREEST Tijdens grasbaanra ces te Avereest in Overijssel is de 23-jarige C. J. Karsch uit Quickhorn in Duitsland gistermiddag om het le ven gekomen. De 22-jarige J. J. Nie- buhr uit Hamburg werd zwaar ge wond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het buiten lands paasbezoek heeft het afge lopen weekeinde een record be reikt: er werden ruim 900.000 gasten geboekt, een aantal, waar mee het oude record van 1962 met 150.000 werd overtroffen. Zo massaal was de stroom, dat vooral in de Maasstad velen niet meer konden worden onder gebracht in hotels en pensions en een beroep op particulieren moest worden gedaan. Duizenden, met name jongeren, hebben de nachten zelfs in auto's moeten doorbrengen. In andere ge- Van een verslaggever HEERHUGOWAARD De 26-jari- ge B. J. van der B. uit Heerhugo- waard en zijn 20-jarige verloofde C. W. M. P. uit Naaldwijk zijn in de nacht van Eerste op Tweede Paasdag ora het leven gekomen door koolmo- noxydevergiftiging. De heer Van der B. had zijn auto in een autobox aan het Rubensplein gezet en had de motor laten draaien om profijt van de verwarming te hebben. De uitlaatgassen, die in een afgesloten ruimte terechtkwamen, hebben de jonge mensen vergiftigd. Ongeruste familieleden troffen de li chamen pas gistermiddag aan. De motor draaide toen nog steeds. vallen restte de tot diep in de nacht werkende VW's niets anders dan de gasten naar plaatsen ver buiten de randstad te verwijzen, tot zelfs naar Leeuwarden. Zwolle, de Achterhoek en Zeeland. je Keukenhof Belangrijkste oorzaak van de om vang van de stroom was de late datum, waarop Pasen dit jaar viel. Daardoor was er vooral in de bol lenstreek meer te zien dan vorige jaren. De Keukenhof boekte dit jaar met 95.000 bezoekers dan ook een nieuw paas-record. Madurodam kwam met 58.000 gasten op de tweede plaats en de Efteling met 40.000 op de derde. Ook de jongste Nederlandse attractie, Flevohof, gooide met 20.000 bezoekers toeris tisch hoge ogen. ■je Duitsers Evenals vorige jaren wgren het ook ditmaal weer de Duitsers, die de meerderheid vormden. Alleen al de grenspost Bergh/Autoweg noteerde 290.000 oosterburen. De Fransen wa ren goede tweede, gevolgd door de Belgen en Engelsen. Voor de verkeerspolitie betekende de massale invasie, die donderdagavond al begon, een druk weekeinde. Vooral vrijdag veroorzaakte het binnenko mend verkeer uit het oosten op de weg Arnhem-Utrecht stagnaties Er deden zich zeven kettingbotsingen voor, waarbij achttien auto's waren l?etrokken. Twee Duitsers werden lichtgewond. je Enorme file Groter waren de problemen echter met de stroom binnenlandse week- endgangers. die gisteravond naar het leek, gelijktijdig naar de Rand stad terugkeerde. Dit leidde op ver scheiden plaatsen tot aanzienlijke fi les, waarvan die bij de Haringvliet brug (26 kilometer) wel de langste was, die ooit in een paasweekeindc is voorgekomen. LEIDEN Haarlemmerstraat 163 TEL AVIV, WASHINGTON (UPI, Reuter) Egypte heeft nieuwe types vliegtuigen van de Sowjetunie gekregen. De toestel len worden door Russische pilo ten bemand. Dit is door een mili taire Israëlische woordvoerder meegedeeld. Hij weigerde te zeg gen, om welke vliegtuigen het gaat en om welk aantal. Maar Israëlische kranten hebben eerder al bericht, dat het onderschep pingsvliegtuigen en jager-bommen werpers betreft, resp. van de types Mig-23 en Soekhoi-7. De Israëlische militaire woordvoerder wilde slechts zeggen, dat hierdoor het militaire vermogen van de Egyptenaren „kwa litatief verbeterd ls". Volgens de New York Times gaat het om een klein aantal ultramoderne straaljagers, die beter zijn dan welke straaljager ter wereld ook. Het blad citeerde regeringskringen in Was hington. die zeiden, dat de vliegtuigen beter zijn dan Phantom-straaljagers die de VS aan Israëljiebben geleverd. Bovendien zouden "de Russen 150 Mig-21 straaljagers en twintig iets oudere Soekhoi-7-bommenwerpers gedurende de laatste paar maanden aan Egypte hebben geleverd, alsmede luchtafweer-raketten en -geschut. De New York Times schreef dat men zich in Washington enigszins on gerust maakt, dat de Sowjet-Unic nog verder betrokken zal worden bij de verdediging van Egypte, als de vredesbesprekingen mochten doodlo pen en de oorlog hervat wordt. Een woordvoerder van het State Department, Charles Bray, heeft het bericht van de New York Times be vestigd. dat de Sowjet-Unie de laat ste weken grote hoeveelheden wapens aan Egypte heeft geleverd. De rege ring houdt met het oog hierop de toe stand nauwlettend in het oog, zo ver klaarde hij, vooral wat betreft het militaire evenwicht en de gevolgen van de nieuwe wapenleveranties voor de wapenstilstand aan het Suezka- naal. „Wij nemea zulke belangrijke wapenverschepingen, als de laatste weken hebben plaats gevonden, niet licht op." (voor vervolg zie pag. 7) de heerlijk zachte matras Ook tussen Maarsbergen en Bunnik en op de weg tussen Kruiningen en Bergen op Zoom, waar files van 14 kilometer werden genoteerd, had de politie handen vol werk je Te weinig weg „Er waren te veel auto's voor te weinig weg", zo beschreef de rijkspo litie de toestand, er echter aan toe voegend, dat voor een dergelijk paas- verkeer nooit voldoende wegen kun nen worden aangelegd. Doordat slechts langzaam kon wor den gereden, bleven ernstige onge lukken uit. De NS hebben van de drukte niet geprofiteerd. Op de avond van twee de paasdag meldden de NS een druk te die nauwelijks groter was dan op een gewone zondag. AMSTERDAM De 38-jarige in Indonesië geboren Max M. is van morgen door de Amsterdamse recht bank conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar men af trek van de voorlopige hectenis en ter beschikkingstelling van de rege ring wegens het toebrengen van een dodelijke messteek aan zijn ex-vrien- din, de 22-jarige barjuffrouw Yvonne Logger. Het meisje overleed in juli vorig jaar toen M. haar in een Amsterdams café met een broodmes van 30 cm lengte in de borst had gestoken. De man had haar volgens de president van de rechtbank gedood op een wij ze die hij geleerd had op het slagveld hij wal oorlogsvrijwilliger snel. efficiënt en geluidloos. Columbia wil eind aan wapenwedloop in Latijns-Anierika SAN JOSE (RTR) Columbia ia van plan op de conferentie van Ame rikaanse staten die woensdag in San Jose (Costa Rica) begint, een resolutie in te dienen die beoogt een einde te maken aan de wapenaankopen door de Latijnsamerikaanse landen. ..Er is in Latijns-Amerika nog zo veel te doen, dat alle wapenaankopen moeten worden beschouwd als een verspilling van economische fondsen." aldus een lid van de Columbiaanse delegatie. Verscheidene grote Latijnsameri kaanse landen, zoals bijvoorbeeld Argentinië. Brzilië. Columbia en Pe ru. hebben de laatste tijd Franse Mi- rages gekocht of besteld. Hoewel de meeste delegaties op de OAS-confe- rentie hun steun aan de resolutie hebben gegeven, vrezen waarnemers dat een aantal landen zich tegen de resolutie zullen verzetten omdat de strijdkachten van deze laden minder sterk zijn dan van hun biurlanden. Kind verdronken MOOK In de buurt van zfjn ouderlijk huis is de tweejarige Rob bie Derks in het ven van „De Geul- dertH te Mook geraakt en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1