Fré Meis spreekt het liefst zonder papier Werkers voor Cellastic heulden met bezetter Bonden van baggeraars wijzen voorstel af voor Hof Zaak leerling verpleegster Doden in verkeer Hoe erg de regering het verknoeid hééft... Prof. Goudsmit over affaire-Kistemaker Iw probleem ihet Winst Homburg 195 pet hoger Mogelijk meer werken „plat" I »T (IIKWIM WM r 9 ZATERDAG 10 APRIL 1971 DEN HAAG Voor het gerecht;- hof in Den Haag zal vrijdag 16 apr de zaak worden behandeld tegen dt leerling-verpleegster Paula F., uit Rotterdam, die :n december door de rechtbank in Rotterdam is veroor deeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf wegens schuld aan de dood van een patiënt. De rechtbank verklaarde bewezen dat door haar schuld in juli 1970 in het St. Franciscus ziekenhuis in Rot terdam een 68-jarige patiënt overleed doordat de leerling-verpleegster hem bloed van een "verkeerde bloedgroep toediende. In deze zaak tekenden ?o- wel de leerling-verpleegster als de officier van justitie, die een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden had geëist, hoger beroep aan tegen het vonnis. De patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, is als getuige-deskundige op geroepen. den om andere cao's te forceren, vindt De Vreeze „nergens op slaan". „Wij zijn reeds van begin december af over de nieuwe cao aan het onder handelen", aldus de heer De Vreeze. Mr. A. C. van Wijk, lid van de werkgevers-delegatie, zei in een eer ste reactie op het besluit van de bon den: „Wij vinden het onbegrijpelijk. Wij waren bereid op het punt van het garantieloon tijdens stilliggen de werknemers zeer ver tegemoet te ko men. Wij vinden dat wij dit ook dui delijk hebben aangegeven". In de dierentuin „Dierenvreugd" te geopend, waarbij alle bloemen als rangschikt. Op de foto: „hand in hand Epe is een bloemententoonstelling figuren van de dierenriem zijn ge- bij de Tweelingen." Wierden Het 9-jarige jongetje D. C. Eshuis uit Nijverdal is gisteren ,om het leven gekomen toen hij de rijksweg Zwolle Almelo overstak en geschept werd door een personenauto. Hendrik Ido Ambacht De 35-ja- rige G. Vos uit Dordrecht is gisteren dodelijk verongelukt bij het overste ken van de rijksstraatweg in Hendrik Ido Ambacht Hengelo Tijdens reconstructie werkzaamheden aan de weg Vorden - Hengelo is de 52-jarige G. S. uit Hol- landscheveld overreden door een dieplader en op slag gedood. De man stond aanwijzingen te geven aan de chauffeur, maar is gevallen achter de terugrijdende wagen-, Nederweert De 56-jarige me vrouw M. H. van der Voort-Willems uit Nederweert is gistermorgen op de rijk.iveg Weert - Helmond door een personenwagen overreden. In het zie kenhuis is zij aan haar verwondingen Nijverdal Op de Koersendijk in Nijverdal is de 17-jarige B. Ledeboer uit Wierden om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets linksaf wilde slaan. Hij werd gegrepen door een tegemoetkomende vrachtwagen. Voor het gezin Ledeboer is dit het tweede kind dat bij een verkeerson geval om het leven komt. Zuidlaren Op de kruising van de Stationsweg en de Berkenweg in Zuidlaren is de 34-jarige G. van Dalfsen uit Assen gisteren bij een botsing om het leven gekomen. Ver moedelijk heeft de man zich vergist in de snelheid van een tegemoetko mende auto waardoor de botsing ont stond. DSM wil aromaten- fabriek zelf bouwen DEN HAAG De oplossingen, die DSM (Staatsmijnen) zoekt nu de bouw van een olieraffinaderij samen met de Shell niet doorgaat, houden o.a. in, dat DSM zelf een aromaten- fabriek wil bouwen. Dit heeft de di rectie in een vergadering van de on dernemingsraad van het bedrijf me degedeeld. De reorganisatieplannen van DSM zijn gereed en in de ondernemings raad zijn de hoofdlijnen van de voor genomen herstructurering van de on derneming besproken. Hierover wordt nog niets bekendgemaakt, daar de raad van commissarissen de reorgani satieplannen nog moet bespreken. ntwoord: Inderdaad kan men ilioht worden, een betrekking te raarden, die de betrokkene past •en herscholing te ondergaan op ffe van vermindering of weige- van de uitkering. Natuurliik deze bepaling op redelijke wij- rorden toegepast en men mag rnd niet tot een veel te laag sa- peil terugdringen. Het beste is at de beoordeling van geval tot il moet geschieden, contact te «houden met ervaren vakbonds- uurders, vooral omdat in hogere ekkingen en op gevorderde leef de praktische moeilijkheden it zijn. In geval van verminde- of weigering van uitkering kan binnen vier weken bij de ge- nte herziening van het besluit en en daarvan kan men weer in •P gaan bij de raad van beroep. raag: Bestaat er lectuur die lichting geeft hoe je een kerke- administratie op verantwoorde inricht? Het betreft niet alleen manciën maar ook de ledenad- stratie, enz. Welke uitgever t op dit gebied de nodige mate- zoals kaarten, formulieren. Welk weeik- of maandblad It naar ufcv opvatting het best en meest overzichtelijk nieuws in ruimste zin van het woord, dus op organisatorisch gebied? ntwoord: In verband met uw f hebben we ons licht opgesto- bij diverse kerkelijke bureaus. te conclusie was de volgende: r men begint het aan hem toege en scribaat of kerkelijk bureau organiseren of reorganiseren, is heilzaam even bij een paar van lelijke bureaus binnen te lopen, werkwijzen kunnen dermate ver- llen d zijn (er zijn bijvoorbeeld telijke gemeenten, die hoofdza- )k studenten, schippers, verple tten, enz. enz. omvatten) dat de linistratie van dergelijke groepen volgens de algemeen gebruike- voorsehriften te behandelen is. w eerste en derde vraag kunnen gezamenlijk behandelen. Van de telijke commissies van beheer is Administratie en Beheer (mee- ieels financiële aangelegenhe- uitgegeven door Van den ik te Zutphen, Voorts geeft de telijke documentatiedienst het Documentatiedienst uit, waarin rlei artikelen, o.a. „Rondom het ibaat", uitgegeven door H. J. Ros, onlaan 51, Rotterdam-8. Wat uw ode vraag betreft: De firma nsom te Alphen aan den Rijn ft alles uit op het gebied van le- n financiële administratie gewenst zal men u op aanvraag catalogus sturen. raag: Als een zelfstandig onder- er, wegens het slechter worden tijden, zijn zaak overdoet aan andere firma en bij die firma in ïst treedt, kan hjj dan op werk- nuitkering rekenen, indien hij len een jaar ontslagen wordt, ben zijn overige inkomsten nog oed? mfcmord. Wie zijn zaak en klandi- vekoopt, zal allicht wel in staat i bepaalde waarborgen voor zijn hie te bedingen. Hij voorziet zich ran behoorlijke rechtskundige bfj het opstellen van con- t. Aangezien hij toch werknemer it, is bet raadzaam de arbeids- eenkomst tevoren te bespreken een bekwaam vakbondsverte- roordiger. Deze kan hem op de rte brengen van zijn rechten op d van een eventuele collectieve idsovereenkorust en hem allerlei e adviezen aan de hand doen, met het oog op de werkloos- swet. Men gaat bij dergelijke en niet te werk zonder deskun- n te hebben geraadpleegd. Ver- ook de belastingadviseur niet. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nederlanders die tijdens de Tweede Wereld oorlog werkten voor de N.V. Cel lastic maakten zich schuldig aan collaboratie met de bezetter. De ze mening hield prof. dr. S. Goudsmit staande op een inder haast belegde persconferentie (zoals gisteren reeds in het kort gemeld) na afloop van het jubi leumcongres van de Nederland se natuurkundige vereniging en de Stichting fundamenteel on derzoek der materie, waarvoor hij een lezing had gehouden. Eén van die Nederlanders was de sindsdien hoogleraar geworden dr. J. Kistemaker, het middelpunt van ,de sinds begin maart weer opgelaaide Cellastic-affaira De huidige opvattin gen van prof. Goudsmit waren daar om zo belangrijk, omdat prof. Kiste maker vorige maand verklaarde dat zijn tot Amerikaan genaturaliseerde collega nu anders over de Cellastic- zaak dacht dan kort na de oorlog. In 1944 en '45 trok prof. Goudsmit als hoofd van de Amerikaanse mili tair-wetenschappelijke inlichtingen organisatie ALSOS achter de geal lieerde legers aan om de Duitse on derzoekcentra, waar onder andere aan een atoomwapen werd gewerkt, op te rollen. Mantelorganisatie Toen prof. Kistemaker zich vorige maand verdedigde tegen de aanval op zijn oorlogsverleden door de Amster damse journalist Wim Klinkenberg in zijn boek De ultracentrifuge, zei hij dat prof. Goudsmit inmiddels tot an dere gedachten was gekomen over zijn rol in de Cellastic-organisatie. Volgens prof. Kistemaker waren zijn bemoeiingen met Cellastic er juist op gericht geweest, deze firma als een Duitse mantelorganisatie te ontmas keren. Maar prof Goudsmit bevestigde dit niet op zijn Utrechtse persconfe rentie. Wel zei hij dat „de Kistema ker van nu niet meer dezelfde is als de student Kistemaker in Parijs" (waar hij voor Cellastic werkte - red.) Hij noemde het onvergeeflijk dat enkele Nederlandse professoren (Ketelaar en de inmiddels overleden. De Haas) hun leerlingen, onder wie Kistemaker, hadden meegesleept in de duistere activiteiten van Cellastic. Prof. Goudsmit ontkende dat Cel lastic iets te maken had gehad met de Duitse pogingen om een atoombom te maken., of met het Duitse ultracentri- fugeproject. Hij noemde het een on gelukkige toeval dat prof. Kistemaker na de oorlog, als leider van het Ne derlandse ultracentrifugeroject, sa menwerkte met de Duitse prof. Wil helm Groth die daar sinds 1937 in Duitsland mee bezig was. Prof. Kistemaker was bij deze ver klaring aanwezig, maar wenste geen commentaar te geven. Hij beperkte zich tot het maken van aantekenin gen, en in een later stadium tot woe dende uitvallen naar dé aanwezige journalisten in* het algemeen, en Wim Klinkenberg in het bijzonder. Zijn ervaringen publiceerde hij in 1947 in een boek waaruit bleek dat Cellastic een Duitse mantelorganisatie voor wetenschappelijke spionage was, en dat de Nederlandse natuurkundi gen De Haas, Ketelaar en Kistemaker voor deze organisatie hadden ge werkt. CUYK Voor Homburg (vleeswa- renfabrieken) is 1970 een bijzonder goed jaar geweest. De omzet aan der-, den bedroeg ƒ286 min., tegen ƒ236 min. in 1969. Een stijging met 21 pet. De kostenstijgingen konden groten deels door de toeneming van de om zet worden opgevangen. te:lvijl door gemiddeld lagere grondstoffenprijzen de marges zich gunstig hebben ont wikkeld. De geconsolideerde winst is met 195 pet. gestegen tot ruim ƒ8,2 (2,8) ra!n. Per aandeel van ƒ20 komt de winst uit op 19.22 (9.12), een toeneming van bijna 111 pet. Het verschil tussen beide stijgingspercentages is te ver klaren uit de stijging van het ge plaatste aandelenkapitaal. Zoals bekend, zal worden voorge steld 24 (18) pet. dividend uit te ke ren. Bovendien wil Homburg evenals over 1969 10 pet. bonus-aandelen uit de belastingvrije agio-reserve ver strekken. Lijempf: verlies en geen dividend LEEUWARDEN Lijempt <Leeu- warder IJs- en Melkprodukten Fa brieken) heeft 'n teleurstellend jaar 1970 achter de rug. In tegenstelling tot vroegere verwachtingen is het af gelopen boekjaar ongunstig verlopen, zodat dit met verlies zal moeten wor den afgesloten. Over 1970 zal dan ook geen dividend kunnen worden voor gesteld. Over 1969 werd voor aftrek van reserveringen nog ƒ0,8 min. winst behaald en werd een dividend be taald van ƒ2.50 per aandeel van ƒ25 (10 pet.). Directie en commissarissen vertrouwen in de jaarvergadering te Kunnen meedelen welke stappen zij oveijA'egen te doen om de rentabiliteit te verbeteren. Nog een waarschuwing: Begin niet de reeds bestaande administratie om te gooien, voordat u uw administra tie heeft opgebouwd en aangepast aan uw methode Daarna kunt u ge leidelijk de zaak aanpassen. Veel moeilijkheden zijn er al ontstaan doordat nieuwe scriba's te abrupt van methode veranderden. vinden ze. Oppurtunist en demagoog? Welke politicus is dat niet of doet althans geen pogingen in die rich ting? Meis zelf: „Ze verwijten me dat ik met die acties juist een ontwikkeling tegenhoud. Maar wat hebben ze dan bereikt met 25 jaar niets doen? Niks, en daarop zijn we met acties begon nen, omdat er iets moest gebeuren. Meis zou Meis niet zijn, als hij niet wist te oogsten wat hij bij de acties heeft gezaaid. Wat is het resultaat allemaal al niet geweest?, zegt hij in Valthermond. Veel arbeiders hebben dertig tot vijftig gulden per maand méér gekregen. De acties zijn vanuit Oost-Groningen als een vlam door Nederland geslagen. Kijk maar naar het Botlékgebied, waar op een gege ven moment 104.000 arbeiders in sta* king waren. Bijna algemeen In het noorden zelf zijn de acties bijna een algemene volksbeweging geworden. Men heeft massaal eisen gesteld. Direct na de acties kwamen allerlei mensen opdagen. Premier De Jong voorop met een handvol facili teiten als cadeautje, de commissie Van der Peljl, 25 kameilleden, en nu er weer een begeleidingscommissie gekomen. Met een stelletje burge meesters die wel even gaan zeggen hoe het moet, komt er wat smalend achteraan. Actiecomité is een modewoord ge worden. Zijn er ook niet al zulke comité's gevormd door de boeren? Is er een niet actiecomité tegen het oefenterrein? Dat oefenterrein een economische injectie? Integendeel, het 16 een doodsteek voor het Noor den en alleen bedoeld om de legers snel door de Duitse laagvlakte te kunnen laten opmarcheren naar Mos kou. De actie-comité's van de arbeiders hebben al veel bereikt, maar Fré Meis belooft meer. Wat we nu hebben gedaan is de kleintjes aanpakken, in vergelijking met concerns als Philips vlooien naast een olifant Dat men niet met die groten is be gonnen is volgens Meis tactiek ge weest. Wetende dat ze (de kleintjes) niet over de miljoenen van Philips beschikken, hebben we op twee ter reinen winst geboekt De arbeiders kregen meer loon en de regering heeft een miljoenenbijdrage geleverd aan de strokartonindustrie om die te helpen. Dat is wat wij bereikt heb ben. Stokpaardje Maar er zijn nog grote concerns aldus Meis, voortdurend op zijn stok paardje: de lonen en loonacties die nog zo'n honderd gulden per maand minder betalen in het Noorden dan in het westen. Maar ze krijgen nog te doen met de actie-comité's belooft hij. En wat kan men dan beter doen dan op de CPN stemmen? Het is trouwens toch zeker dat we winst maken, zegt hij zelfverzekerd. Fel attaqueert Meis de voorgestelde stakïngswet. Men wil het stakings recht om zeep helpen, de vakbewe ging onmondig maken. Het is een re gelrechte aanval op de zelfstandig heid van de vakbonden. We mogen God op onze blote knieën danken, al dus deze communist, dat de vakbonds leiders zijn teruggekomen op hun goedkeuring van de stakïngswet. De pogingen om het kiesstelsel te veran- ren, ^ijn volgens Meis er alleen maar op gericht om de arbeidersklasse te benadelen liefst te liquideren, met name de communistische partij. Bij het huidige kiesstelsel van de evenre dige vertegenwoordiging komt iedere individuele stem het meest tot zijn recht. Om dit kiesstelsel te krijgen hebben de arbeiders vroeger een har de strijd gestreden. De grote partijen met op de achtergrond het inter nationale kapitaal gaan nu praten over districtenstelsels en wat dies meer zij. omdat ze hun greep op het volk gaan verliezen. Daarom grijpt de reactie nu naar ondemocratische mid delen om de macht voor zichzelf te handhaven. rijn er weer. Aangelokt door het zachtere weer, compleet- met slaapzakken en gitaar, zitten vele jongeren op het met bloembakken versierde Dam-monument in Amsterdam. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bagger- staking duurt voort. Op een gis teren gehouden geheime bijeen komst hebben de werkgevers nieuwe voorstellen gedaan om het conflict op te lossen, maar de bonden hebben deze van de hand gewezen. Dit verklaarde de heer J. Kraaije- veld van Hemert die als woordvoer der voor de werkgevers optrad. Stakingsleider Piet de Vreeze, die telefonisch met de werkgeversdelega tie gesproken had, zei dat uit het ge heime overleg is gebleken, dat de ba sis om weer te gaan onderhandelen over een nieuwe cao te smal is. De werkgevers zouden bereid zijn het garantie-inkomen in oktober met 5 procent en in april 1972 met 3 pro cent te verhogen. De werknemers blijven echter op het standpunt dat de lonen moeten worden verhoogd met resp. 8 en 4 procent. De heer De Vreeze deelde verder mee dat de werkgevers alleen bereid waren over het garantie-inkomen te praten, het geen hem zeer teleurstelde. Afleidingsmanoeuvre Het probleem van het wachthouden en de functielijst waarop precies de taak en rang van de werknemers staan omschreven kwam niet ter sprake. De heer De Vreeze noemde de voorstellen van de werkgevers een „afleidingsmanoeuvre". Hij vond het bod nauwelijks een voorstel. Hij kon digde aan dat de staking dinsdag on getwijfeld zal worden uitgebreid en vreest dat deze langere tijd zal gaan duren. Tijdens dc Paasdagen zal worden bekeken welke andere projecten zul len worden 'platgelegd'. Op Tweede Paasdag zullen de werknemers hier" ver worden ingelicht. De stakingsleiding meent dat de hele affaire „nog dieper in het slop is geraakt". De opmerking van de heer T Kraaijeveld van Hemert in een ac tualiteitenrubriek voor de radio dit de baggeraars gebruikt souden wor- Van een onzer verslaggevers VALTHERMOND Begin deze week heeft Fré Meis voor het eerst van zijn leven een toe spraak van papier gehouden. Dat was bij het afscheid van burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, toen hij als nes tor van de raad het woord moest voeren. „Die toespraak was van de hele raad, niet van mij alleen en ik kon dus niet maar zeggen wat ik wilde", verduidelijkt hij. „Maar ik doe het liever zonder papier". In Valthermond kreeg hij daarvoor donderdagavond weer de kans. Ieder een die bereid was een kwartje entree te betalen mocht de commu nistische lijsttrekker voor het Noor den horen vertellen hoe erg de rege ring-De Jong het wel verknoeid heeft. Achter hem in zaal Reinberg hangt een spandoek "geen loonstop maar een prijzenstop", tegenover hem een klein bordje „Nederland atoomvrij" en de wanden worden gesierd met een "Versterk de CPN nu", afgewis seld met, het verkiezingsaffiche van de CPN, een witte zeven in toepasse lijk rood. Fré Meis zou niet een moderne po liticus zijn als hij niet voor het begin van de vergadering hier en daar een praatje maakte. In de zaal staan de tafeltjes aan elkaar gesohaard in de vorm van een "U". Een vijftig men sen hebben hun kwartje entreegeld betaald.,.Dat kwartje ls voor de zaal- huur. We gaan straks ook nog een collecte houden," vertrouwt Meis ons toe. Hij is tevreden over de opkomst, die hoofdzakelijk bestaat uit mannen van jeugdige en middelbare leeftijd. Een uitzondering vormt één jong meisje, ook al in toepasselijk rood ge kleed, dat tussen de mannen in de "U" is gaan zitten. Ze leest een bro churekrant van het lectuurtafeltje achter in de zaal, een uitgave op de populaire toer: op de voorpagina een verliefd paartje Om kwart over acht. een kwartier te laat, gaat de voorzitter staan. „On ze CPN-afdeling bestaat nog maar driekwart jaar", licht hij toe „We dachten ons nu maar te tonen in een openbare vergadering met Fré Meis". Fré Meis gaat staan. Hij is in zijn element. Geen papier (met toespraak) bril in de ene en dan weer de andere hand, naar gelang welke hand hij wil gebruiken om zijn woorden kracht l/j te zetten, de kuif keurig achterover gekamd, de zaal recht in de ogen kij kend. Dat recht in de ogen kijken durven de regeringsleden niet. Ze bedonderen het volk, vooral de arbeiders. „Daar om zitten ze voor de t.v. terzijde te gluren. Ze durven je niet meer in de ogen te kijken", zegt Meis. Als voorbeeld van bedrog haalt hij onder meer de woningnood aan. „Er is geen woningnood voor de gegoede klasse. Die is er alleen voor de arbei ders. Er worden geen huizen meer voor de arbeiders gebouwd. De goed koopste woningwetwoningen, die op het ogenblik in Groningen gebouwd worden, moeten een huur doen van ƒ250. Daarom wil een partij als D'66 de krottenwijken handhaven, terwijl wij zeggen: de bulldozer erover, voor iedereen een menswaardige, betaal bare woning". En dan de huurharmonisatie. De huren van de oude huizen worden aangepast aan die van de (dure) nieu we. Dat gebeurt er als op 27 april één dag voor de verkiezingen de huur harmonisatie van Schut wordt aange nomen. Een uur Meis praat een uur lang en hij weet zoals altijd Zijn gehoor te boeien. Ook in de Statenzaal en in de raadzaal van Groningen luistert men naar de thans 49-jarige Meis, die als 10-jarige jongen al voor de Ceres in Oude Pekela stond te posten, die thans door de één wordt vereerd, door de ander verguisd, sinds hij twee en een half jaar geleden de mensen in zaal Sasker te Oude Peke la met zijn toespraken wist te pakken en op te zwepen op zijn karakteris tieke manier. Zijn tegenstanders zeggen dat dat de manier is van de tacticus hij wist precies het goede moment te kiezen van de opportunist het gaat hem alleen om de stemmen van de kiezers van de demagoog hij maakt de mensen alleen maar onrus tig en ontevreden. Meis is het allemaal wel een beetje, zeggen ook zijn aanhangers, maar ze waardéren het juist in hem. Welke politicus wil geen tacticus zijn in de goede zin van het woord? En dat is Meis, want hij is eerlijk en rechtuit,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9