Biesheuvel is niet gerust op financiële toestand Lerarenvereniging AVMO waarschuwt voor open school in Woensdag beginnen - voor deel „nieuwe - examens Wandelen met NS lies oedl ■enl wel Ziekteverzuim omhoog door ander systeem Turken moeten vallen onder huurbescherming tl 2. Politiek stuk kabinet had duidelijkheid moeten brengen 'raten met Hsttrekkers I Vereniging tegen hinderwetvergunning Péchiney in beroep Medische begeleiding bij DSM Rechtspositie leraar sluitpost' Kort geding voor rechtbank Kans op conflict tussen Akzo en bonden over cao NS-Dagtochten in de lente Defares overweegt aanklacht tegen blad van NVSH Het weer in Europa ZATERDAG 70 APRIL 7977 (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG AR-lijsttrekker mr. B. W. Biesheuvel gaat, zoals >n verslaggever van deze krant tot zijn verbazing heeft gezien, tvingend het land door grapjes verkopend, vragen beantwoor- end en praatjes makend in het Amsterdamse Vondelpark, een be- iarden- of studentenhuis, een tram of op een markt. lier en daar maakt hij ook een ipraak dat hij na de verkiezingen terugkomen „het is niet alleen jar electorale belangstelling" aar het is de vraag of er dan nog iet den voor joligheid zal zijn. Bies- Prie ivel houdt er zelfs nu al rekening it. ie dat de financiële situatie van ons ïid tegen die tijd „onaangename ibr rrassingen" zal opleveren. Hij maakte een opmerking in die s a «hting op de laatste vergadering n het partijbestuur toen hij de uit- uni mrten besprak van twee ambtelijke r- la's over de financiële consequen- s van het ongewijzigd voortgezette ^■tieid. De ene nota was van de direc- ir van de rijksbegroting een ho- ambtenaar bij financiën de an- r van een interdepartementale lurgroep. waarin dus de bestedende nisteries vertegenwoordigd waren, ze twee nota's kwamen uit op re- Itaten die met honderden miljoenen rschillen. liesheirvel: „De verschillen zitten n bijvoorbeeld in defensie en land- iw. Waar we nu mee worstelen is vraag: wat zal het precies beteke- n als we het huidge regeringsbeleid komende jaren ongewijzigd voort ten. We zitten met twee bereke- igen en daar voel ik me helemaal st rustig bij. Wij van onze kant bben de afgelopen jaren een se- uze poging gedaan, onze program- is te kwantificeren en niet te vol- ate an met alleen maar een waslijst ikt n wensen. Ik moet er nu rekening en ;e houden dat dat wordt doorkruist, t de gevolgen van het ongewijzigde leid er somberder zullen uitzien ge. n we hadden kunnen denken, i. |Wat we missen is een politiek stuk het kabinet-de Jong, een stuk het kabinet voor zijn politieke itwoordelijkheid had kunnen ne en waar we in de Kamer een ar debat over hadden kunnen Dat zou nu de duidelijkheid geweest die mij had aangespro- er was dan ook een stukje open- larheü betracht. Nu zal de kabi- 'ormateur het moeten doen: die r- zal meteen een overgangsbalans ;ls" eten maken waaruit blijkt wat we komende jaren overhouden. Maar ets ligt eigenlijk op de weg van kabinet dat op zijn einde loopt". lij had zo'n politiek stuk toch zelf nn-en vragen? Jiesheuvel: „Dat heeft Vondeling laan en toen hebben we die nota's iregén. De heren zijn kennelijk in staat geweest een eigen stuk leveren. Trouwens, ik heb het in 18 of 1969 ook gevraagd, ik heb ge- 1 dat ter zake inzicht nodig was partijen en kiezers illusies te be- ■en. Nu moeten we roeien met de nen die we hebben, en met wat igerspitzengeftihl". dat Gefühl zegt hem dat er een langename verrassing komt? lesheuvel: „Ja, het geeft mij een ilezierig gevoel dat er blijkbaar Vakcentrales tot ienaat: stem tegen huurharmonisatie noch in het kabinet, noch in ambte lijke kring een gemeenschappelijke opvatting bestaat over wat precies een voortzetting van het on- procies een voortzetting van het on gewijzigd beleid betekent. In dat licht moet men ook bezien de opvattingen die de heer Drees jr. heeft over de mogelijkheden van een belastingver laging na 1973. Er is zoveel nodig, ook dan, dat de bezuinigingen die de heer Drees voorstelt en die inhakken op- overheidsvoorzieningen en voorzie ningen voor belangrijke groepen, hele maal zullen worden opgeslokt door het ongewijzigde beleid. En dat er dus ook in de opvattingen van DS'70 aan belastingverhoging niet valt te ontkomen. Een man die dat heel goed kan weten is de heer Drees junior zelf". Hieruit blijkt al dat economische wetten veel meer bepalend zijn voor het beleid dan de vraag of de partij die erachter staat al of niet christe lijk is. Ook in het urgentieprogramma is niet het beginsel bepalend, maar de vraag in hoeverre de werknemers be reid zijn, het reëel besteedbare inko men tot twee of 2y° procent te laten groeien. Biesheuvel: „Het is geen economi sche wet die bepaalt in hoeverre het reëel besteedbare inkomen stijgt. Dat hangt er van af of overheid en be drijfsleven het eens worden, dan wel of iedereen zijn gang maar gaat. Het kan best zijn dat wanneer het niet komt tot een herstel van het goede overleg tussen overheid en bedrijfsle ven. er de komende jaren een sterk restrictief beleid moet worden ge voerd. Tot de taak van een partij als de onze reken ik juist: de mensen deze harde feiten te laten zien, hen te beïnvloeden, duidelijk te maken da{ er betere oplossingen mogelijk zijn. Daarom tamboer ik deze campagne ook op het samenwerkingsmodel en niet op het conflict. De problemen moeten worden uitgepraat, niet uitge vochten. In de vijftiger jaren hadden we de gewoonte, de dingen uit te praten en niet uit te vechten. De taak van een partij als de mijne is, dieper door te stoten, je kunt de economische che en socialepolitiek s terk beïnvloe- en sociale politiek sterk beïnvloe- zindheid en dan vind ik dat dat het beste gaat vanuit mijn politieke over tuiging". Den Uyl en Aarden hebben hem verweten dat hij de antithese van stal heeft gehaald. Biesheuvel: „Dat is een vergissing. Je moet onderscheid maken tussen christelijke politiek en een christe lijke partij. Die zijn niet synoniem dat hebben Den Uyl en Aarden ge suggereerd. Wij hebben niet het mo nopolie van christelijke politiek. Een christelijke partij is maar een instru ment, een middel om er iets van te recht te brengen. Politiek bedrijven is nooit een eenmanszaak, het is juist een kwestie van gemeenschappelijk handelen. Daarvoor heb je een doel treffend middel nodig en dat is naar mijn oordeel vandaag de dag een confessionele partij. Dat heeft niets te maken met de anti-these daar zijn we overheen. Je zou juist kunnen zeggen dat de polarisatie-opvatting een nieuwe anti-these schept. Wij hebben dat overwonnne Een christelijke partij moet er ook op gericht zijn, regeringsverantwoor delijkheid te dragen. Anders ontstaat het gevaar dat een confessionele par tij zich opsplitst in een aantal kleine partijtjes dan is het een onhan teerbare zaak geworden. Je moet bin nen de partij niet aan verkettering Biesheuvel: swingend het land door doen. Als je een beginsel-partij wilt zijn, zoals wij, dan moet je verschei denheid van standpunten accepteren, dan moet je aanvaarden dat minder heden over belangrijke vraagstukken anders denken". Wa (zou Biesheuvel kiezen als hij Westduitser was: CDU of SPD Biesheuvel: „Voorwaarde is dat de partij duidelijk het kenmerk van een christelijke partij draagt. Als zij ver wordt tot een centrumachtig, kleur loos geval dan is zij geen nuttig instrument meer. In dit opzicht heb ik bedenkingen tegen de CDU, en meer nog tegen de CDU in Beieren. Ik zou een keus tussen CDU en SPD geen makkelijke zaak vinden. Per slot van rekening «tem je ook op mensen en ik heb in de lange jaren dat ik in Straatsburg heb gewerkt, voortreffelijke mensen uit de CDU leren kennen. Ik zou me ook wel drie keer bedenken en voordat ik op de SPD stemde ik til bijzonder zwaar aan de confessionele partij. Er komt beweging in de# CuU veel te lang zaam en gebonden aan te weinig mensen, maar er is beweging en die moeten we steunen. Maar de CDU is in combinatie met de CSU geen aantrekkelijke partij. Willen de confessionele partijen voor de rest van de wereld nog iets te betekenen hebben denk maar eens aan Zuid-Amerika dan mogen het geen verkalkte partijen zijn". Zou het voor hem nog steeds een "blije dag" zijn als de drie Neder landse christelijke partijen één club zouden vormen Biesheuvel: „Als het maar een goeie partij zou zijn, zo goed dat je er de ARP voor zou kunnen inruilen. En dat hangt van ons drieën af: wat we terecht kunnen inruilen. En dat hangt van ons driën af: wat we terecht kunnen brengen van het urgentiepro gramma dat nu op papier staat. Wat mij beteft, voorzover ik er nog wat over te vertellen zou hebben, moeten we de ontwikkeling gewoon aanzien. We zullen inhoud moeten geven aan de samenwerking. We staan voor het urgentiepro gramma, daar achten wij ons aan ge bonden, zo staat het erin. Data noem ik dus niet h' dat zoii ik niet weten. Wel zullen de fracties straks goed moeten samenwerken, daar zullen de voorzitters bijzondere aandacht aan moeten geven. Dat men, wanneer men een stand punt inneemt, en zich van vergewist wat de anderen ervan vinden. Het zal dan nog wel eens gebeuren dat de standpunten uit elkaar lopen, maar dat is niet iets om je over te generen, dat doet geen afbreuk aan de samen werking Het laat alleen zien hoe goed het is dat er nog drie afzonder lijke partiien zijn. Ik bekük dat al- tHd m°t een z^Vere m"dhejd" Van onze correspondente MIDDELBURG De vereniging Milieuhygiëne Zeeland gaat in beroep bij de Kroon tegen de afgifte van een hinderwetvergunning aan het aluminiumbedrijf Péchiney in het Sloegebied. Volgens de vereniging heeft de ge- meente Vlissingen bij het opstellen van de voorwaarden te weinig reke ning gehouden met de ingediende bezwaren. Er zijn in het geheel geen beperkingen gesteld aan de geluids hinder en er is niet op toegezien dat de meest effectieve methode is toege past om de luchtverontreiniging door fluor tegen te gaan. Volgens een modern systeem is het mogelijk om 99 pet. van de fluor die bij het aluminium smeltproces vrij komt op te vangen. Het uitwassys teem dat Péchiney toepast zuivert maar voor 96 pet. Hierdoor komt er nog ongeveer 15 kilogram fluor per uur in de lucht. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Afschaffing van het ziektecontrolesysteem en het in werking stellen van een me dische begeleidingssysteem, dat een groot beroep doet op de per» soonlijke verantwoordelijkheid, hebben het ziekteverzuim bij het Staatsmijnbedrijf doen toene men. Tot deze conclusie is een werk groep bestaande uit wachtchefs, voorlieden en eerste operators van het polychemiebedrijf van de DSM na bestudering van het ziekteverzuim gekomen. Van onze onderwijsredacUe AMSTERDAM De leraren vereniging AVMO heeft haar leden gewaarschuwd zich tien maal te bedenken voordat zij solliciteren bij de Open School in de Bijlmermeer. Het hoofdbe stuur schrijft in het weekblad voor leraren dat de rechtspositie van de leraar de sluitpost is van deze school met haar „escalatie van experimenten". De open school in Amsterdam-Bijl mermeer start in augustus met een .99 type onderwijs dat geen onderscheid meer maakt tussen tot nu toe ge scheiden schoolvormen. De open school zal wel diffirentiëren naar tempo en aanleg, maar geen indeling maken in afdelingen voor lager be roepsonderwijs, mavo, havo of v.w.o. Bovendien zal er gestreefd worden naar een ontmoeting tussen de ver schillende levensbeschouwelijke rich tingen (humanisten, protestanten en katholieken). Het onderwijs wordt zo ingericht dat een lesuur zestig tot tachtig mi nuten duurt. Deze lesperioden worden dan besteed een klassikale instructie, praktisch werk en individuele of groepsgewijze studie. De full-time leraren krijgen niet een gewone 'volledige betrekking' van 26 lesuren, maar hun taak bestaat uit veertien of zestien lesuren, aangevuld met zogenaamde taakuren. Het is de bedoeling dat de leraren hun taak opvatten als een weektaak. De school zal tot ongeveer vier uur 's middags open zijn en het is de bedoeling dat de leraren in die tijd ook hun voor bereiding en correctie doen. Het rapport, waarin de groep haar conclusies heeft neergelegd, is gepu bliceerd in het personeelsorgaan van de DSM. De groep kan zich volgens deze publikatie moeilijk aan de in druk onttrekken dat het in 1967 inge stelde medische begeleidingssysteem malafide ziektegevallen in de hand werkt. (Het ziekteverzuim steeg van 4 5 procent in 1967 tot 10 a 11 procent in 1971). In de weekeinden, wanneer er vrijwel geen controle plaatsvindt, neemt het aantal ziektemeldingen He. Het medisch begeleidingssysteem stelt een groot vertrouwen n de persoon lijke verantwoordelijkheid van de mensen en de groep betwijfelt of daarvoor de juiste mentaliteit bij al len aanwezig is. De groep vindt verder dat de be drijfsleiding sociaal een te soepel personeelsbeleid voert. Dit geldt on der andere voor de plaatsing van minder-validen. Gebleken is dat juist in die afdelingen, waar een groot aantal van deze mensen tewerk is ge steld het hoogste ziektecijfer voor komt. De groep vraagt zich in dit verband af of de personeelsdienst wel vol doende doordrongen is van de eisen, die het werk in de diverse afdelingen aan de mensen stelt. Te weinig promotie De groep merkt verder op dat er vooral voor de laagst betaalden wei nig doorstromings- en promotiemoge lijkheden zijn, waardoor verveling, sleur eh onbehagen toenemen. Juist in de groepen van de laagst betaalden is het ziekteverzuim het hoogst. De arbeidsmotivatie speelt volgens de werkgroep een overwegende rol in het ziekteprobleem. „Als de wijze van leiding geven, de organisatie van het werk, de informatieverstrekking en de werkbetrokkenheid niet goed zijn, wordt de werkmotivatie ongunstig beïnvloedt. Er is bij het polychemiebedrij- onvoldoende inspraak met betrekking tot het werk zelf, de planning en or ganisatie van het werk, de besluit- ming, de plaatsing en overplaatsing van personeel en in de 'werkom standigheden", aldus de werkgroep. Ten slotte noemt de groep de ach- teruiteang van het leefklimaat door vervuiling van het milieu door indu strie en verkeer. De werkgroep wijst er op dat hierdoor de weerstand te gen ziekten vermindert. Ontkenning Van onze onderwjjsredactie AMSTERDAM Ongeveer 120.000 leerlingen zullen vanaf volgende week woensdag deel nemen aan een landelijk schrif telijk eindexamen. Voor velen wordt dat examen nu afgeno men in de vorm van zogenaam de meerkeuze-toetsen, waarbij de kandidaat uit enkele moge lijkheden het juiste antwoord moet kiezen. De hervorming van de eindexa mens komt elk jaar een stap verder. Naarmate de invloed van de mam moetwet sterker wordt, verdwijnen Lijk van onbekende vrouw gevonden UTRECHT In het Amsterdam- Rijnkanaal is het lijk van een vrot*v aangetroffen, die omstreeks 5 april moet zijn overleden. De politie heeft haar identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het is ook niet bekend of hier sprake is van een ongeluk of een misdaad. Luitenant Caliey i heeft president Nixon de luite- Calley volgens de openbare aan- t tot nationale held gemaakt, hij beter de nationale zondebok en? aarschijnlijk is Calley alleen maar doorsnee Amerikaanse militair, de gemiddelde jongen uit Neder- het er beter afbrengen onder de le omstandigheden? Uit het geval ey blijkt weer dat iets, wat als een rechtvaardige oorlog is begonnen, one jongens tot massamoordenaars maken. In Pakistan worden nu de samoorden gepleegd door Pakis- se militairen, oeveel voorbeelden zijn er nog no- Voordat men gaat begrijpen dat tair geweld even onchristelijk is elk ander geweld? Misschien wil de ouders van de jongens die in Itaire dienst gaan, zich nog eens liseren dat ook bij ons militaire ap- aat het leren doden tot de opleiding oort. Calley zal ook wel met zo'n >10 Iding zijn begonnen, jel erdam A. P. dc Winter JTRECHT Het overlegorgaan n de drie vakcentrales heeft nog laatste poging gedaan om het re- "ingsvoorstel betreffende de huur- rmonisatie tegen te houden, n een brief aan alle leden van de rste Kamer dringen de vakcentrales >P aan dat de senatoren hun stem het wetsontwerp onthouden. Het tsontwerp belemmert naar het oor- '1 van het overlegorgaan een vol- kabinet het ontwikkelen van 1 samenhangend woningbeleid, dat het bijzonder is gericht op pro- ktie-vereroting. continuïteit en be teugeling van de stichtingskosten. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Mr. O. J. L. van Nispen tot Sevenaar heeft gisteren als raadsman van 90 Turken die hun pensions moeten verlaten een beroep gedaan op de president van de rechtbank om te verklaren dat de gastar beiders huurbescherming genie ten. Zoals bekend zouden de Turken morgen hun pension aan de Nieuwe Haven te Rotterdam moeten verlaten omdat hun huisbaas, het schoon maakbedrijf Frisco de woonruimte heeft verhuurd aan NKF-Staal nv te Alblasserdam en Piet Hein Bolnes nv voor de huisvesting van een grote groep andere gastarbeiders. De beide ondernemingen hebben contractueel vastgelegd dat ze voor 65 gulden per week pension kopen voor honderd Turken en veertig Joegosla- ven. Dit betekende dat de negentig huidige gasten, die alleen maar een bed huren voor 20 gulden per week, het veld moesten ruimen. Huisbaas Frisco heeft de 90 man nen drie weken geleden van de nieu we ontwikkeling op de hoogte gesteld. In het korte geding dat de 90 goed kope gasten aanspanden, eiste mr. Van Nispen tot Sevenaar gisteren dat Frisco zich van pogingen tot uitzet ting moet onthouden op een dwang som van 20 gulden per dag per eiser. Raadsman Den Hollander van Fris co meende dat van huurbescherming geen sprake kan zijn daar de gasten slechts over een bed beschikken en geen hele kamers huren. Hij beriep zich hierbij op een uitspraak van de Hoge Raad. Volgens hem is hier spra ke van een pensionovereenkomst. UTRECHT 'Er zit een conflict in de lucht Het zou teveel gezegd zijn dat de onderhandelingen dreigen te mislukken'. Aldus een woordvoer der van de katholieke industriële bond St. Willibrordus over de cao onderhandelingen tussen de vakbon den en de chemische afdeling van het AKZO-concern. De raad van bestuur van AKZO heeft de bonden uitgenodigd voor een gesprek nog deze maand. Dit is op vallend want de verschillende af delingen binnen het concern onder handelen elk afzonderlijk met de betreffende vakbonden over een nieuwe cao. allerlei oude examenvormen om plaats te maken voor de examens nieuwe stijl, die dan doorgaans be staan uit multiple-choice-testen. Zo is dit jaar het examen mulo-3 afgeschaft en vervangen door een mavo-3-examen. Het eindexamen van de vierjarige mulo wordt dit jaar voor het laatst gehouden. De traditio nele mulo-examens worden afgeno men door het mulo-verband (open baar en protestants-christelijk) en het bureau voor rooms-katholieke muio's. De katholieke examens (20.000 kandi daten) zijn reeds achter de rug. Al leen de B-examens moeten in deze sector nog gehouden worden. Die val len namelijk samen met de protes tantse en openbare examens (32.000 kandidaten) van 14 tot 16 april. „Bczein-examen" De mondelinge mulo-examens wor den volgend jaar eveneens ver nieuwd: evenals bij andere schoolty pen zullen de mondelinge examens dan per school (door de eigen leraren) worden afgenomen. Nu gebeurt dat nog door leraren van andere scholen. Om degenen die dit jaar voor hun mulo-examen zakken te gerieven, wordt volgend jaar nog wel een soort „bezem-examen" gehouden. Geheel nieuw is verder het lande lijk schriftelijk examen voor het la ger beroeps onderwijs. De leerlingen in de hoogste klassen van nijver heidsscholen en technische scholen die de theoretische stroom gekozen hebben, krijgen nu allemaal hetzelfde examen. Voorlopig doen de leerlingen van de praktijkrichting nog alleen een schoolexamen. De P-leerlingen vormen in het lager beroepsonderwijs de overgrote meerderheid. In de eindexamenklassen van de T-stroom zitten ongeveer 10.000 leerlingen. Over de uiteindelijke structuur van de examens wordt in het lager be roepsonderwijs nog gediscussieerd. De huidige regeling is volgens velen niet ideaal, omdat de schoolprestaties van de leerlingen niet mee tellen in de uiteindelijke examenresultaten. Dit is in het middelbaar onderwijs wel het geval. Geijkte patroon De examens van gymnasia, m.m.s.- en en h.b.s.-en verlopen nog volgens het geijkte patroon. Toch werpt ook hier de mammoetwet zijn schaduwen vooruit, want het aantal experimen- teerscholen dat eindexamens afneemt wordt met het jaar groter. Behalve de experimentele mavo- en havo-examens worden dit jaar ook examens aan experimenterende gym nasium- en atheneumafdelingen ge houden. Wel gaat het hier nog maar om zeer kleine aantallen: 56 voor gymnasium nieuwe stijl en 335 voor atheneum nieuwe stijl. De middelbare schoolexamens worden gehouden tus sen 14 en 22 april; ruim 65.000 leer lingen zullen er aan mee doen. In een interview met Uitleg, het weekblad van het ministerie van on derwijs, verklaart drs. J. Solberg, di recteur van het centraal instituut voor toetsontwikkeling (waar de meerkeuze-toetsen vandaan komen) dat ook het nieuwe examensysteem nog niet ideaal is. We moeten streven naar verdere verbeteringen, zegt hij, en daarbij denkt hij aan de mogelijk heid van eindexamen per vak en ook aan een betere spreiding van de toet sen over het hele laatste schooljaar. Een van de leden van de driehoof dige directie die de leiding van de school krijgt, dr. J. Pennock, ontkent ten stelligste dat het de bedoeling is de rechtspositie van de leraar aan te tasten. „Wij zullen de leraar in dit oDzicht extra begeleiden en hebben alle aandacht voor zijn rechtspositie. Maar aan de andere kant acht ik het onjuist bij de experimentele opzet van een school bij voorbaat nee te zeggen tegen vernieuwingen, omdat de taak van de leraar daardoor iets zou wijzigen." De heer Pennock wijst er op dat de invoering van taakuren in 1968 ook al gaat in de richting van een herziening van de leraarstaak. In het gisteren verschenen leraren- blad staat verder een advertentie van de scholengemeenschap Lelystad, waar men in augustus met een verge lijkbaar experiment begint (integratie levensbeschouwingen en onderwijsty- pen). In de advertentie worden o.a. leraren opgeroepen te solliciteren voor het 'project natuurwetenschap pen' (natuurkunde, scheikunde, biolo gie) en voor het 'project sociale we tenschappen' (aardrijkskunde, ge schiedenis). *n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar De Efteling of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haag/Scheveningen, naar Amsterdam/ Schiphol of naar De Keukenhof. Keuze uit 16 geheel verzorgde dagtrips. Alle inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" het station. voordelig uit met NS Er is onrust. Onrust daar waar het sinds men senheugenis het oord van orde en bedaagdheid is geweest. Er is onrust op De Witte, wereld van gezeten burgers, herensocië teit op het Plein. Zeker er is wel meer onrust ge weest daar, maar dan altijd om din gen die buiten de rookzalen, de leeskamers en de borrelkringen gebeurden, zoals de landspolitiek en de carrières, die te langzaam (de eigen) of te vlot (die van ande ren) gingen. Maar nu is er onrust om de ge dragingen van de leden zelf Een onrust, die zich geuit heeft in de „clubmededelingen", de leden toegezonden. Daarin staat te lezen, dat het commissarissen en vele leden opge vallen is dat er enkele leden en ook gasten van leden zijn wier kleding niet in overeenstemming is met de sfeer van de sociëteit. O, men geeft toe, vaste regels zijn niet te geven, want mode en smaak veranderen en blijven veran deren, doch „met alle begrip voor het opgroeiend geslacht en de nood zaak met de tijd mee te ijhan" de commissarissen en vele leden menen dat „hippe hemden, z.g. never dirty shirts en coltruien in fantasiekleu- ren e.d. ook in 1971 beter passen bij sport en recreatie dan in een heren sociëteit". Geruite sportjasjes worden niet als verboden dracht genoemd, maar een lid dat iets dergelijks om de schouders heeft laten glijden, wordt subtiel op zijn plaats gezet. Niet door de commissarissen en vele le den. maar door een bediende, men kent in De Witte geen kelners, al leen „bedienden". Dat gaat zo: ge ruit jasje gaat zitten waar hij elke dag zit, pakt zijn krantje, bestelt zijn borrel. Bediende buigt zich dis creet naar hem over en fluistert- zegt: „Meneer is zeker gast van een der leden Een gast immers kan nog niet be ter weten, een lid zal zich nooit zo opzichtig tooien De heren van De Witte hebben de politiek en het regeerbeleid als hobby. Regeren is vooruitzien. Dus hebben ze al gedacht aan de komende zonnedagen, wanneer ook het paviljoen van De Witte in Sche- veningen weer bezocht zal worden. Hoe te voorkomen, dat daar een „never dirty shirt" binnen komt? Decorum De clubmededeling zegt daarom: „Een en ander geldt ook voor het paviljoen". Men zij gewaarschuwd alleen met das en boord zal de exclusieve grond betreden mogen worden. Maar nu houdt ik mijn hart vast voor wat de Witte wacht op Konin ginnedag Dan is er namelijk een dansavond op de beletage van De Witte. Voor een dansavond is jeugd en vrouwvolk nodig. Die mogen dan ook geïntroduceerd worden. Avond kleding verplicht. Maar de commissarissen van De Witte zijn geen volledige mode-ex perts en hebben er beslist niet aan gedacht, dat avondkleding voor de mondaine jonge vrouw niet meer betekent een statig lang gewaad, maar welminimale hot pants En of dat nou in het decorum past? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dr. J. G. Defares, buitengewoon hoogleraar in de wis kundige biologie van de mens aan de rijksuniversiteit te Leiden, over weegt samen met zijn raadsman mr. A. G. Maris of er gronden zijn voor een aanklacht wegens smaad tegen het maandblad Sextant van de NVSH. In een zes pagina's lang artikel in het aprilnummer van dit blad kwam Theo de Jong tot de slotsom dat prof. Defares wetenschappelijk niet verantwoorde argumenten had gebruikt tegen de anti-conceptiepil en vóór het zogenaamde Dalkon- schildje, in een opzienbarend artikel in het damesblad Libelle. Verder wierp de heer De Jong de vraag op of de activiteiten van de Nederlandse vereniging voor ge zondheidsbewaking (NVG), v;aaraan onder anderen prof. Defares als arts verbonden is, geen inbreuk maken op de verbodsbepalingen omtrent commerciële publiciteit voor artsen. Ook werd prof. Defares' adviseur schap van een Amerikaans vermage ringsinstituut aan de orde gesteld. Zoals bekend zal het college van curatoren van de Leidse universiteit zich naar aanleiding van de publi catie in Sextant 'nader beraden'. In dit verband heeft prof. Defares ge wezen op een persoonlijke tegenstel ling tussen hem en president-curator prof. dr. J. Muntendam, die naar hij vreest bij dit beraad een rol zou kunnen spelen. Mr. Maris heeft intussen de NVSH gesommeerd de verspreiding van het april-nummer te staken. weer mix. min. neer- temp. temp slig glit Amsterdam geheel bew. li 4 Brussel bewolkt 15 5 Frankfort onbewolkt 21 9 Genève onbewolkt 21 4 Innsbruck onbewolkt 22 10 Kopenhagen bewolkt 8 5 Locarno licht bew. 20 6 Londen zwaar bew. 5 Luxemburg zwaar bew. 20 7 Madrid licht bew. 16 g Majorca zwaar bew. 19 4 MUnchen zwaar bew. 19 10 Nice geheel bew. 21 14 7 Parijs geheel bew. 19 Rome zwaar bew. 16 12 ZUrlch onbewolkt 20 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7