Internationale faam ook door uitwisseling Sociale werkplaats voor Westland nieuw gebouw Visma '71 opent Ik heb de slag voorgoe verloren" - zegt De Jongh HEEFT AL VIJF „ZUSTERSTEDEN" Momenteel 185 werknemers n Konij nengeva ar in Europoort bedwongen? Be waar bank voor afbraakmateriaal Bundeling van de milieudeskundigheid in Rijnmondgebied Jaarvergadering van Plattelandsvrouwen ZATERDAG 10 APRIL 1971 Een stad met zeer grote ervaring op gj t gebied van de internationale uit- isselingen is ongetwijfeld het oude lft! Al direct na de oorlog nam deze ad fcohtakt op met Kingston upon ïatnes in Engeland en al heel snel itstond er een intensieve uitwisse- ig «met deze «gemeente. Tal «van hter lftse organisaties vertrokken naar pre ngston in de loop der jaren om de atui iwoners van deze stad beter te leren 21| nnen en grote groepen belangstel- t gjj iden uit deze Engelse stad bezoch- n inm Delft met hetzelfde doel: begrip otte: or elkaar, vriendschap en verbroe- ring. die tijd zag het er nog niet naar dit, dat Delft met nog meer steden i be twisselingen zou organiseren. vaÈlMaar dat gebeurde wel! Met niet dan viif steden in Engeland, tan litsland, Israël, Zwitserland en zelfs ova nerika houdt de oude historische de insenstad bijzonder geslaagde in- vodmationale uitwisselingen. Leen Post VERBROEDERING Vim 'Ongetwijfeld zal het Delftse comité a a fprnationale Uitwisselingen, dat in thouder Nic. Hesseler een aktieve orzitter en in de voorlichtinesamb- ïaar van de gemeente 'Delft, de ïr J. W. de Boer. een enthousiaste ^®':retaris bezit volgend jaar, wan- er het precies vijfentwintig iaar leden is. dat Delft met de uitwisse- i"en smartte, dankbaar terugdenken 1 ri hetgeen in die vele jaren tot md is gebracht. Tal van vriend- happen voor het leven zijn aan die twisselingen overgebleven. Want hoe belangrijk het ook is. dat gemeente deze excursies organi- ert en stimuleert binnen die moge- ikheden is het de man. de vrouw, de ngen, het meisje, kortom de deelne- ïer. die deze internationale uitwisse- Ingen waar maakt. D Een vraag, die nogal eens gesteld 's waarom van deze uit- \sseV\ngen. Ziin de gemeentelijke „ij istanties al niet overbelast met an- ere zaten? Wat bezielt de gemeente 'genlijk om zich hiermee bezig te oudenEn is het eigenlijk wel een ak yan de gemeente? Moeten we t niet eerder overlaten aan ideële itanties. organisaties, desnoods aan tóbureaus? VOOROORDELEN Het zijn lang geen domme vragen, i|. b gesteld worden. Maar diegenen, b nauw bij het voorbereiden van de wisselingen betrokken zijn, weten 1 beter. Dóór het stimuleren van twisselingen met buitenlandse ste- n gaan totaal verschillende bevol- IV igsgroepen uit verschillende landen :h voor elkaar interesseren. Men at voor e'kaar open en er vallen Ie verschillen weg. Ontdekt wordt, 13 t men als mens veel oo elkaar lijkt 15 n elkaar nodig heeft. Er wordt een en jig van begrip en waardering op de jlers van belangstelling en verbroe dering geslagen. En wat plaatselijk kan, zou toch ook landelijk mogelijk moeten zijn. Ook tussen de landen zou er toch een pogen tot begrip en verbroedering mogelijk moeten zijn. Delft is het schuchter op plaatselijk niveau begonnen in de hoop, dat het verder zal uitgroeien. Want al yit de reacties op de inter nationale uitwisselingen met een mooi woord ook wel jumelages ge noemd blijkt, dat de mogelijkhe den zeer positief zijn. Begrip neemt de plaats in' van het vooroordeel', ver broedering ««komt langzaam in de plaats van oorlog. Het is dus zeker wel een taak van de gemeente om dit werk te stimuleren. De verscheidenheid in de uitwisse lingen is zeer groot. Bij de ene plaats zijn het de verschillende sporten, die in de belangstelling staan. In andere plaatsen ziin het kontakten, die in het culturele vlak liggen, die op de voorgrond staan. De uitwisselingen met Duitsland en Zwitserland staan vooral in het teken van de jongeren. Wel zou het comité Internationale Uitwisselingen graag de indruk wil len ontwnken. dat het hier om goed kope reisjes gaat. Een goed en voor-' delig gemeentelijk reisbureau dus. waar alles uitstekend verzorgd en bij de priis inbegrepen is. „Nietc is min der waar" zegt de heer De Boer. ..De deelnemers aan onze uitwisse lingen hebben meer plichten dan rechten. De deelnemers krijgen een zware last op de schouders te torsen. Zij ziin «mmers de ambassadeurs van onze stad". Bij de uitwisselingen worden de reiskosten «door de deelnemers «zélf gedragen. iHet vetblijf in de steden is gratis en wordt door de gastvrouw bekostigd. Weliswaar is het telkens zo georganiseerd, 'dat de 'gastvrouwen later een tegenbezoek aan Delft ko men brengen. De kosten verbonden aan de verschillende excursjes,-bezoe ken, eh'z. worden door de twee ge meenten, die 'bij de uitwisseling be trokken zijn, gefinancierd. Soms kunnen er geheel spontaan de origineelste aktlvlteiten door de uit wisselingen ontstaan. In Kingston upon Tham'es bijvoorbeeld werd eni ge t!id geleden een groots opgezette Dutch Week georganiseerd. In het grootste warenhuis van de stad waren de etalages geheel gewijd aan Delft. Er waren taptoe-attribu ten, Delfs-blauw, en ook grote foto's van de Delftse grachten ontbraken niet tijdens deze Dutch Week. Een bijzonder prettige herinnering bewaart Delft ook aan een visite uit Kfar Saba in Israël. Vooral over de folkloristische avond, die op een .zo merse avond in het Wijn museum van Delft werd gehouden, wordt nog na gepraat. De bijzonder aktieve rol, die Delft gespeeld heeft en op een van de eer ste plaatsen'.die zich met de uitwisse lingen bezighouden, gestuwd heeft, is ook te danken aan Delfts eerste bur ger, mr. J. M. Ravesloot, die vice- voorzitter is van de ''Europese Ge meenten «Conferentie. «Of Delft "met nog meer steden in zee zal gaan? Voorlopig wil men het bij deze ju- melage met vijf zustersteden liouden. Vooyal het voorbereidend .werk is zeer omvattend. Wel heeft men met de gedachte gespeeld de- uitwisselin gen uit te breiden met een stad uit een van de onderontwikkelde gebie den. In ieder geval is Delft op de goede weg en beseft deze stad maar al te goed, dat wil men naar een leef baarder wereld, de volkeren eerst naar elkaar toe moeten worden ge bracht. Dat vooroordelen en misverstanden, die tot trieste resultaten kunnen lei den, worden opgeruimd. De sterk de aandacht trekkende ju melages van Delft met Engeland, Duitsland, Israël, Zwitserland en Amerika zijn daar het schuchtere be gin van. NAALDWIJK Als alles meezit kan nog dit jaar de nieuwbouw van het industriële produktie- en toeleveringsbedrijf Patijnenburg beter bekend als de sociale werkplaats aan de Grote Woerdlaan in Naald wijk in gebruik worden geno men. Ruim tweehonderd, bin nen enkele jaren naar verwach ting driehonderd, werknemers krijgen dan eindelijk de beschik king over een goed geoutilleerde werkruimte. Zowel de lichame lijk als de geestelijk gehandi capten zullen er te werk worden gesteld. Patijnenburg, nu nog gedeeltelijk gevestigd aan de Simon van Slinge- landtstraat met dependances door heel Naaldwijk tot zelfs in de voor malige Gereformeerde kerk aan de Dijkweg, is in de loop van de jaren 4 uit zijn jasje gebarsten. Het bedrijf, simls en'kcile maanden onder leiding van directeur G. J. P. Stercnberg af komstig uit „het vrije'bedrijf", heeft een bijzonder snelle groei gekend. In 1953 werd met drie personen ge start, en momenteel zijn er 185 werk nemers en een staf van twintig per sonen. Ongeveer zestig Westlanders DELFT De Oostpoort vormt één van die schilderachtige plekjes in Delft, die de gastvrouw haar gasten niet zal onthouden. Tal van in Prin- senstad geschoten plaatjes vormen attractieve herinneringen aan de gehouden jumelages. QORINCHEM Het ziet er op dit moment nog niet naar uit, dat het resterend deel van de zeer kostbare verzameling antiek van de heer M. de Jongh (72) uit Gorinchem voor deze omgeving behouden blijft! Na de eerste veiling van de collectie, die enige tijd geleden in Dordrecht werd gehouden, zal in september of oktober door A. Mak n.v., kunst en antiekveïlighouders sedert 1839, de rest van de ver zameling worden geveild. „Ik heb deze slag verloren" zegt de heer De Jongh, die er meer dan vijftig jaar over gedaan heeft om deze unieke verzameling op te bouwen, neerslachtig. Zelfs een suggestie vanuit de provincie om de collectie naar het stadhuis van Nieuwpoort over te brent/en kan hem niet over zijn verdriet heenbrengen. Visseizoen 29 mei van start Uj ROTTERDAM Bij de ope- ng van de derde internationale •ortvisserijtentoonstelling Vis- pii a '71 zorgde minister P. J. L^r- f'. nois, van Landbouw en Visserij jtii mderdag voor een presentje >or bekend te maken dat het sseizoen op 29 mei geopend 1 worden. De minister ontweek dens de officiële opening in de "oy-hallen de problemen waar- 55 ee de sportvisserij in ons land fconfronteerd wordt niet. De sportvisserij. die bijna een mil- !n beoefenaars kent en daarmee tot belangrijkste sport van ons land is na begroeid, groeit eigenlijk tegen dc ti 'drukking in. De binnenwateren V In er bepaald niet schoner op ge- orden, zo zei de heer Lardinois. P "olgens óe bewindsman is het niet piyst dat de sportvisser voor deze vervuiling moet opdraaien omdat zij bepaald niet tot de vervuiling bijdra gen. Het standpunt van de regering is dat de vervuiler betaalt, hetgeen, der halve voor fle sportvisser niet opgaat. Voor wat het beheer van het vis water en de visstand betreft zag de minister wel een taak voor de vissers en hun organisatie. De overheid heeft hier slechts een verantwoordelijkheid op de achtergrond. Dat ook de rege ring oog heeft voor de vervuilings- pl-oblematiek toonde minister Lardi nois aan door op te merken dat de begroting een post van een miljoen gulden vermeldt voor het schoonma ken van binnenwateren. De Visma-tentoonstelling beslaat ditmaal de Maas- en Schiehal van het Ahoy-complex met een totale ruimte van 8000 m2. In 1969 trok dc expositie, die speciaal gericht is op de optimale voorlichting 'aan sportvis- se«rs, 25.000 bezoekers, vorig jaar wi- ren dit er 70.000. Dit jaar mikt de organisatie of 100.000 bezoekers. „Ik heb het verloren", zegt de heer De Jongh, terwijl hij langzaam de kunstwerken opnoemt, die enige tijd gelétien geveild werden. De prachtige arresleden, waarvan geen tweede exemplaren te krijgen zijn, zijn voor goed verloren. Ook voor de boeren wagens waren er vele liefhebbers. „Och, dat geld wat ik ervoor gekre gen heb, doet me niks. Het was meen de liefde voor het verzamelen, die nu stuk geslagen is. Tientallen jaren heb ik erover gedaan om deze verzame ling op te zetten. Het zijn echt alle- maal waardevolle dingen uit de streek". Overigens zit de heer De Jongh niet vol met rancunes. „Ik heb echt wel genoeg medewerking van ver schillende instanties ondervonden. Maar er waren hier nu eenmaal geen mogelijkheden om wat te gaan doen". Hij vertelt hoe hij de televisie, die in de gang van zaken een negatieve houding van het gemeentebestuur be speurde en een reportage wilde ma ken, van zich af heeft weten te hou den'. „Nee. het moet geen rel worden. Het is alleen maar heel erg jammer. Ik heb de slag verloren." Kostbaar antiek Alhoewel vele kostbare voorwerpen al zijn geveild en wegvloeiden naar particulieren in heel het land, maar gelukkig ook naar tal van musea, zoals het -Openlucht Museum, het Zuiderzeemuseum en musea in Leid- schendam en Krimpen, blijft er nog een belangrijk deel van de uitgebrei de collectie over. „Ik ben blij, dat ik nog wat heb. De dingen- zijn voor me gaan léven, be grijpt U?" Zo zijn er nog enige boe renwagens van even na 1850. Ook is c-r nog een heel aardig rijtuig uit de streek, dat ook een eeuw oud moet zijn. Verder bezit de heer De Jongh nog tal van kostbare, zeer oude ge reedschappen als onderdelen van am bachten. Zo bezit hij gereedschappen van de wagenmakers, van de timmer man en van de smid. Ook gereed schap uit de slagerij is nog aanwezig. Tenslotte heeft de heer De Jongh nog een compleet boerencafeetjc. een schoenlapperijtje en veel kuipersge reedschap. Oude telefoontoestellen, grammofoons, trekharmonika's vor men de meest prozaïsche voorwerpen uit zijn collectie. „Maar toch zijn de belangrijkste en kostbaarste dingen al geveild", zegt de heer De Jongh als we van mening zijn. dat de schade misschien toch nog wel meevalt. Reacties Na de eerste veiling zijn er bij de heer De Jongh vele reacties binnen gekomen van mensen, die het maar een jammerlijke zaak vonden, dat de collectie voor de gemeente Gorinchem verloren ging. Ook kwamen er wel aanbiedingen binnen om de verzameling over te buengen zoals naar een boerderijtje even buiten Gorinchem, maar de ras echte verzamelaar is van oordeel, dat de boerderij te ver afgelegen is, wat velen van een bezoek door een te lange afstand zou afschrikken. Ook op de redaktie van ons blad kwamen reacties binnen op onze eer dere berichten, dat dc verzameling, antiek voor Gorinchem verloren zou gaan. Zo wordt gesteld, dat de Cultu rele Raad van dc Streekstichting Al- blasserwaard en Vijfhercnlanden de meest geëigende partij is om de be middeling tussen de collectie cn de expositiemogelijkheid te leggen. Is deze te weinig aktief, dan zou de Culturele Raad Zuid Holland hier kunnen inspringen. Tenslotte deelde men in reakties mee, dat wanneer ook deze organisatie overbelast was, rechtstreeks aan Gedeputeerde Staten geschreven moest worden. Ook zou bijvoorbeeld een beroep gedaan kun nen worden op het Provinciaal Mu seumfonds. Stadhuis Een andere niet onaantrekkelijke mogelijkheid bijvoorbeeld is ook nog dat het resterend deel van de col lectie overgebracht wordt naar het Stadhuis van Nieuwpoort, dat als museum dienst gaat doen. Vrijgekomen vertrekken zouden op Uitstekende wijze als museum dienst baar gemaakt kunnen worden. De Culturele Raad van de Streekstich ting Alblasserwaard en Vijfheren- landen heeft reeds kontakt opgeno men met het college van B. en W. Het ligt voor de hand, dat het streekeigene aan bod moet komen, zoals werktuigen, die in het verleden bij de griend en rietcultuur werden gebruikt, verder gereedschap van de mandenmaker, hoepmaker, rietdekker en echt oud boerengerief. De heer De Jongh zelf zegt van de mogelijkheden: „Ik zie het allemaal zijn nu nog buiten de streek werk zaam. omdat tot nu toe voor hen bij Patijnenburg geen passende werk kring gevonden kon worden. Als de nieuwbouw er staat hoopt het bestuur van het streekwerkplaatsschap onder voorzitter M. A. G. 5j.vinkels, wet houder van Naaldwijk, dit te hebben opgelost Binnen enkele weken wordt de vergunning voor de bouw verwacht Begin september zal de eerste paal worden geslagen. Als gevolg van de slechte ondergrond van de Grote Woerdlaan (achter de huizen er wordt een eigen ingang gecreëerd) moeten palen van 22 meter lengte worden ge heid. Op het terrein van 11.700 vier kante meter zal 5.500 vierkante meter direct worden bebouwd. Een uitbrei- ROTTERDAM De konijnenplaag, die de veiligheid van de tankparken van Shell Nederland in Rotterdam- Europoort in gevaar bracht is, al thans voorlopig, bedwongen dank zij een bestrijdingsmiddel waarbij schuim gebruikt wordt. Op de terreinen van de Shell bij de tweede petroleumhaven en in Euro poort krioelde het van de duinkonij nen, die de veiligheidswallen rond de tankputten met ontelbare holen en 'pijpen' doorgroeven. Deze wallen zijn nodig om tanklekkages of branden in te perken. Scherpschutters en fretten hebben op de konijnen gejaagd. De fretten en de jagers konden weinig uitrichten, doordat de konijnen een groot netwerk van met elkaar in ver binding staande holen hadden ge bouwd en daardoor teveel ontsnap pingsmogelijkheden hadden. Tallozen in binnen- en buitenland hebben de Shell bestrijdingsmogelijk heden aan de hand gedaan, maar tenslotte heeft de Shell een eigen methode gevonden, namelijk het dich ten van de holen met polyurethaan- schuim, dat diep in de pijpen werd gegoten. De konijnen konden zo uit hun holen worden verdreven en ge vangen. Enkele tientallen hebben de strijd om het bestaan gewonnen. De schade die deze veroorzaken, kan de Shell echter goed onder controle houden, zodat de tankparken op het ogenblik weer veilig zijn. Men houdt echter het hart vast voor wat er nog gaat gebeuren. Er zijn al jonge konijntjes op de terreinen gesignaleerd. HEUSDEN Er zou een soort bewaarbank voor afbraakmateriaal van oude gebouwen moeten komen. Dat is het idee van burgemeester G. M. Scholten van Heusden. Naar zijn mening zouden architecten ten ge meentebesturen die bezig zijn' met de restauratie van oude panden op die manier betrekkelijk goedkoop aan materiaal kunnen komen. De burgemeester hoopt dat de „be waarbank" coördinerend kan optreden tussen slopers en herstellers. De res- tauratieprijs zou op deze manier aan zienlijk gedrukt kunnen worden. De burgemeester bracht zijn be- waarplan naar voren in antwoord op vjragen van een raadslid. Hij repte overigens niet over de vraag in hoe verre slopen duurder wordt als het omzichtiger moet gebeuren. niet meer zo zitten. Er is al een af spraak met de heer Mak gemaakt voor een «tweede en laatste veiling. Ik kan die afspraak toch zomaar niet meer ongedaan maken. De heer Mak zou dan ook schade loos gesteld moeten worden. Nee. de mogelijkhedep zijn nu wel bekeken, tenzij er een wondertje gebeurt." De Gorcumse verzamelaar vindt het jammer, dat die bijna ongekende- be langstelling, die thans voor zijn col lectie bestaat, wat te laat is gekomen „Zowel Gorinchem als de hele streek heeft met het verloren gaan van deze verzameling een slag geleden", aldus de heer De Jongh. ding met nog eens 2.000 vierkante meter is mogelijk. Het gebouw krijgt geen verdiepin gen en bestaat hoofdzakelijk uit een kantoorgedeelte met kantine en ande re voorzieningen en de produktie- ruimte waarin de verschillende afde lingen van de sociale werkplaats zul len worden gehuisvest. De produktie- afdeling heeft een lengte van 75 me ter en een breedte van 50 meter. Be langrijk onderdeel ervan is de me taalafdeling waar o.a twintig excen- terperren staan voor kassenbouwon- 1 derderdelen. luchtmechanieken en. metaalwaren. Voorts zijn er een assemblageafde ling, een elektronische afdeling (deze levert onder meer zelf ontworpen ka belhaspels van een uitstekende kwa liteit en een afdeling textiel en papier waar vooral de geestelijk gehandi capten werken en die onder meer voor het ministerie van Defensie on derscheidingstekenen „produceert." Opgericht wordt een zogenaamd administratief centrum, waar hoofd arbeiders te werk kunnen worden ge steld die nu nog buiten het Westland emplooi moeten zoeken. 'Patijnenburg kent een omzet van ruim twee mil joen gulden. „We willen zoveel mogelijk een normaal bedrijf zijn. Alleen moeten we meer aandacht besteden aan de sociale kant en ligt het werktempo bij ons wat lager. Voor het overige kunnen we met andere produktiebe- drijven worden vergeleken", beklem toont directeur Stercnberg. ROTTERDAM Voor de tweede maal vergaderde de saneringscom missie Rijnmondgebied op het Stad huis onder leiding van mr. Klaasesz, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland. De commissie is geïnstalleerd door de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid en samengesteld uit vertegenwoordigers van de 23 Rijnmondgemeenten, het Openbaar Lichaam Rijnmond, de provincie, de inspectie Volksgezondheid, de Ar beidsinspectie. het bedrijfsleven en de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterwegge bied. De saneringscommissie besprak het door een technische commissie voor gestelde werkschema, dat ertoe zal leiden, dat een gedetailleerd plan tot vermindering van de stank zal wor den aangeboden aan de Staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Naar aanleiding van een brief van de gemeente Vlaardingen over de overdracht van hinderwetbe voegdheden van de gemeenten aan het Openbaar Lichaam Rijnmond, stelde de commissie zich achter de door de voorzitter uitgesproken wens te komen tot een bundeling van de milieudeskundigheid in bet Rijnmond gebied ROTTERDAM De Nederlandse Rond van Plattelandsvrouwen houdt op 20 april in de grote zaal van Atrium een provinciale jaarvergade ring. Tijdens de ochtendWjeenkomst houdt dr. J. M. W. van Ussel een referaat over „Mens, medemens in een veranderende samenleving". 's Middags volgt een optreden van het Danscentrum onder leiding van Ineke Sluiter. \DELFT Er was eens een tijd, dat namen van steden als Lon- i, Parijs en Wenen van heel ver weg klonken! Zelfs steden in,eigen land bleken vaak onbereikbaar. Hele gene- iics verlieten in dat verre verleden dan ook nooit hun geboorte- ats. Men werd er geboren, leefde er lang en gelukkig of ongeluk- j en overleed er, allemaal in diezelfde plaats. Pas heel veel later werd de wereld opengelegd. En in deze tijd an snelvervoer bestaan er geen afstanden meer en ligt bijna elke ad binnen handbereik. Kwam vóór de laatste wereldoorlog het ont dekken van landen, steden en werelddelen al aardig op gang; pas in de na-oorlogse, jaren raakte de wereld werkelijk op drift! Be perkte men zich vóór de oorlog alleen tot individuele reisjes naar het buitenland te maken: in de vijftiger jaren kwamen de gezel- schapsreizen op gang. In die jaren begbnnen ook verschillende ste den in ons land met het organiseren van internationale uitwisselin gen. Een initiatief, dat men vóór de oorlog in ons land nauwelijks kende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5