tAN DER VEEN GROEIT MET SPARTA MEE Sesame Street op z'n vroegst in op tv Sijbrands nationaal damkampioen n „Sanering betaald voetbal niet ten nadele van amateurs" Moeizaam spel van Donner en Langeweg Ontslag op staande voet voor Herrera TV-commentaar Programma van ongekende kwaliteit SKA Moskou wint Europa Cup basketbal Aida-opvoering met olifanten en kamelen Debat Van Mierlo- Udink in Televizier Ook Schalke '04 bij laatste vier Okker en Stöve in halve finales Scheidsrechters voor finales Europa-Clip Love „sorry IL I 19 ZATCWDAO 10 APRU 1971 Kessler: „Hij is veel rustiger gaan spelen, een kwestie van ervaring opdoen'* |fan onze speciale verslaggever) 10TTERDAM Met de zich seizoen in een opmerkelijk jgende lijn bewegende presta- e van Sparta hebben ook prestaties van de 22-jarige van der Veen gelijke tred louden. Sterker: de reeds op ■jarige leeftijd in het eerste van de kasteelbewoners de- iterende Rotterdammer, die ids eind december 1969 een ;te plaats in dat topteam ver- irde, is dit seizoen zo goed irgebroken, dat hij tegen ver ing in de selectiegroep voor t Nederlands elftal aanleunt, m der Veen zelf over zijn door- ik, die tegelijk met de „meta- jrfose" van Sparta-onder-Kess- van middelmoter tot potentië- kampioenskandidaat viel. ,Ir is een heleboel ten gunste ver- lerd in vergelijking met vorig «ei- n. Niet alleen bij Sparta, maar ook t mezelf betreft. Vorig jaar nog rkte ik hele dagen, waardoor ik or trainingen op de avonduren was ïgewezen. Nu echter werk ik chts halve dagen, waardoor ik 's ddags kan trainen. Dat is in mijn il ongelooflijk ten goede gekomen". Jan van der Veen staat al jaren te ek als een talentrijk voetballer, n doorbraak liet echter lang op h wachten. „Ik heb altijd te onrus- gespeeld. Ik wilde teveel doen. Ik oof echter dat daar al veel aan beterd is. Helemaal ideaal is het iter nog niet. Nog altijd speel ik rt rustig genoeg". RUSTIGER kessler, bijspringend in het ge- pek: „Dat wordt wel anders. Een pest ie van ervaring. In vergelijking let vorig seizoen is Jan al rustiger ban spelen. Dat komt volgens mij fcoral omdat hij meer ervaring heeft fetaegen". J"an van der Veen, de man met de Éfelooflijke actieradius. „Mijn sterkste punt. Mijn conditie la vrij goed. Mijn accleratievermogen ook. Daardoor kan ik een vrij groot ge deelte van het veld bestrijken. Ook in de slotfase van een wedstrijd". Spar ta heeft in de bekerwedstrijd tegen RCH volgens een nieuw tactisch con cept gespeeld: met Hans Bentzon als verdediger in plaats van Dries Visser, Peter de Quant in plaats van Stef Walbeek en Oharley Bosveld als ver vanger van Nol Heijerman. De groot ste verandering voltrok zich echter bij Jan van der Veen. Hij, de aanval lende middenveldspeler („Jammer al leen dat ik te weinig doelpunten maakte: een gebrek aan zelfvertrou wen") werd nu door Kessler.tot bre ker gebombardeerd. Van der Veen daarover: „Het ging erom meer doelpunten te maken. Jan Klijnjan werd daardoor naar de rechtsbuitenplaats gedirigeerd. Jan had het op het middenveld te zwaar. Hij moest zowel aanvallen als verde digen". TACTIEK Voor Van der Veen zelf had een en ander tot konsekwentie dat hij als laatste man van de driehoek op het middenveld moest gaan opereren. „Voor mij maakt dat niets uit. Daar ben je nu eenmaal profvoetballer voor. Voorkeur telt niet", Kessler: „Ik geloof niet dat spreken van een nieuw tactisch concept helemaal juist Sparta speelde in het verleden te verdedigend. Dat hebben we in het begin van dit seizoen veranderd. Nu echter is de tijd gekomen deze beide tegenpolen naar elkaar toe te laten groeien. Als vervolmaking van het tactisch geheel. WISSELEN Voor Van der Veen betekent dat echter niet dat hij nu ineens van aanvaller verdediger is geworden. Dat zal steeds wisselen. Hij moet bij wijze van spreken wanneer het mo ment in de wedstrijd daar rijp voor is, ook als laatste man kunnen funge ren. Eigenlijk moet je het vergelijken met Ajax. Daar speelt Wim Suurbier als het nodig is rechtsbuiten, terwijl Ruud Krol ook meerdere malen op links in de frontlinie ingezet wordt. Naar zo een situatie moeten we bij Sparta ook toe. We hebben het mate riaal en de mogelijkheden om daar naar toe te groeien. Ajax is daarbij ons goede voorbeeld. Die zijn het verst, rk geloof wel dat zij dit het beste beheersen van alle verenigingen in Europa". OUTSIDER De competitie. Georg Kessler heeft zich het gehele seizoen in de rol van outsider geposteerd. Sparta's presta ties in de competitie en in de strijd om de KNVB-beker sluiten echter Europa Cup-voetbal volgend seizoen voor de Rotterdammers niet uit. Kessler: „Ik heb de laatste dagen niets anders gehoord dan dat Ajax- Sparta de bekerfinale zal gaan wor den. lik heb de jongens gisteren er nog op gewezen dat dat veel te voorbarig is. Ik geloof dat we ons niet in de kracht van FSC moeten vergissen. Die jongens kunnen zich helemaal toeleggen op de beker, terwijl wij ook in de competitie in een beslissend stadium zijn gekomen". AJAX Sparta kan evenals Feijenoord wellicht profiteren van alle cuptoe standen waar Ajax en PSV nog in gewikkeld zijn. Kessler zelf gelooft daar echter niet in. „Wat Ajax be treft zeker niet. Die jongens zijn psy chisch zo ver dat ze zich zowel op de Europa Cup als op de landstitel kun nen concentreren. Dat hebben ze tegen Feijenoord voor de beker ook wel aangetoond. Daarom geloof ik niet dat Ajax al teveel punten zal gaan verspelen in de slotfase van de competitie". OPEN En Jan van der Veen: „De strijd om de landstitel is nog helemaal open. Er zijn nog vijf kandidaten. Wij zijn daar ook bij. We hebbai zeker niet meer kansen dan andere ploegen, niet minder ook. Individueel kunnen we natuurlijk nog niet tegen ploegen als Ajax en Feijenoord op. Onze inzet vergoedt echter veel". Van onze basketbalmedewerker INTWERPEN ZSKA Moskou ift in Antwerpen de eindstrijd van toernooi om de Europese basket beker voor landskampioenen ge- nnen. De Russische titelhouder be- ong Ignis Varese (Ita) met 6953. Russische ploeg nam pas na rust -26) afstand van Ignis. SKA en Ignis stonden ook vorig in de eindstrijd tegenover el- toen werd Ignis winnaar; -74. De beste schutters in de Rus- ploeg waren Bjelow (24) en rmoehamedov (14). De meest pro- ttieve speler bij Ignis was de lerikaan Fultz (20). >e Italiaanse basketbalbekerhouder nmenthal (Milaan) heeft de Furo re e beker voor bekerwinnaars ge- 'fcl nnen. In Milaan werd Spartak Le- lasfgrad met 71—52 (37—31) versla- In de eerste wedstrijd waren de oil sen met 6656 in de meerderheid lieven. Hoofdbestuur LBA bepaalt standpunt: o UTRECHT Het hoofdbe stuur van de landelijke bond van amateurvoetbalverenigingen (LBA) heeft zich beraden over zijn standpunt ten aanzien van de plannen van de Nederlandse Federatie van betaald voetbal organisaties (FBO) voor de sa nering van het betaalde voet bal. Het LBA-bestuur is van mening, dat de stnering van het betaalde voetbal in het belang van de voetbal sport in het al gemeen is en dus ook van het amateurvoetbal. Om die reden behoort door de amateurs mede werking te worden verleend. Door Jan Timman LEEUWARDEN De strijd de Nederlandse schaaktitel er gisteren voor wat be- ift de koppositie niet veel Ifridelijker op geworden. Er wa- Ti weer drie hangpartijen, zo- t mijn leiderspositie na vijf nden nog niet zoveel zegt. ïrootmeester Donner had met [gh art geen moeilijkheden in de ope en won een pion. Dit voordeel hij in de eerste zitting niet tot ding brengen en het is de vraag of in de tweede wel lukt. 21 'ijn spel maakt tot nu toe een ftje moeizame indruk. Waarschijn- speelt hij safer dan in voor- loonde jaren tegen de outsiders, om- hij piinlijke nederlagen zoals toen vermijden. Scholl tegen Hartoch een harde strijd, waarin Scholl krachtige aanval kreeg. In tijd- )d speelde hij het niet nauwkeurig, p. «r hij denkt dat het nog steeds istkansen ll'edt. •angeweg wist ook vandaag nog t het volle punt te behalen. Wat 1 het moeizame van Donner gezegd lüi worden, geldt voor hem nog ster- r. Overigens is Boersma beter dan 1 score doet vermoeden r Zijn posi- nele inzichten zijn tamelijk gezond, *n komt hij steeds net iets te kort won van Andriessen in een niet er« overtuigende partij. De slotkombinatie is echter te aar dig om die u te onthouden: In de «tand: wit (Andriessen) Kgi. Tfi, Tb7, Lf5 pionnen: ds, e4, f4: zwart: Kg8, Ta8, Tfg. Pe3 pionnen c5, d6, h3 speelde wit 31. TM?. Br volgde 31, TxfS met als pointe 32. exf5, Tal-f- 33. Kh2, Pg4+ 34.Kg2. M+. Daarom deed wit 32. Te2 waarna ik de gelegenheid kreeg tot 32. Tal-f 33. Kf2, Pg4-f 34. Kf3, Tal, Na 35, exfB, Tg3+ 36. Ke4, Pffl staat wit namelijk mat Andries sen speelde 35. T»2 maar gaf na 35. Tg3+ op. Van der Vliet - Van der Weide was een weliswaar niet foutloos, maar interessant duel. dat hieronder volgt: Wit: Van der Vliet Zwart: Van der Welde I. C4, f5 2. S3, Pf6 3. Lg2, g6 4. Pc3, Lg7 5. e3 0-0 6 Pge2. d6 7. 0-0, e5 8. d3, Pc8 0. Tbl. Tb8 10. Tb4, a6 11. Pd5 (beter 11. a4 want het door zwart beoogde 11. a5 12 b5, Pb4 13 La3. c5 14. bxc6e p.. bxc6 15. Lxc6. Dc7 16. Ld5+ Is voordelig voor wit). Pxd5. 12. cxd5, Pe7 13. e4, Ld7 14. Lc3, De8 15. Dc2 (beter 15. Dd2). Tc8 16. Tfcl. Df7 17. Dd2, c« 18. Dxc6. Lxc6 19. Tc2. d5 (zwart heeft reeds het Initiatief genomen) 20, exfS. Pxf5 21. LC5, Tfel 22. Pc3, Lh6 23. Del, b5 24. Tea, Lg7 25. a3. Tcd8 28. Del. Df6 27. Pdl (er dreigde 27. e4). Tc8 28. Dd2. Lf8 (ln aanmerking komt 28. -. Pd4) 29. Lxf8. Txf8 30. Da2 (houdt de stelling in evenwicht). Kg7 31. Lxd5. Pd4 32. Te3. Lxd5 33. Dxd5. TcZ (dreigt 34. -. Txf2) 34. Khl. Pf3 35. Kg2. Ph4-f 36. Khl. Pf3 37 Kg2. Ph4-f 38. Khl. Pf3 met remise door herhaling van zetten Na 39. Kg2. Pd2 doet wit niet 40. Tb2 wegens 40. Tel 41. Txd2, Txdl maar 40. Tal, H 41. Ta3 enz.) VIJFDE RONDE: Krabbé-Ree 0—1. Van der Vliet - Van der Weide Vi, Boersma - Langeweg afg., Andriessen - Timman o—i. scholl Hartoch alg.. Van Baarie - Donner afg. Stand na vijf ronden: 1. Timman 4 pnt 2. Ree 3"» pnt, 3. Donner en Hartoch 3 en 1 afg part., 5. Scholl 2'h pnt plus 1, 8. Lange weg en Van Baarie 2 pnt plus 1. S Krabbé en Van der Weide 2 pnt. 10. Andriessen van Van der Vliet l'/i pnt, 12. Boersma 0 pnt. plus 1. Een dergelijke sanering mag echter niet ten nadele van het amateurvoet bal worden doorgevoerd. Er wordt daarom bezwaar gemaakt tegen de gedachte van de FBO een deel van de voor sanering nodig geachte bedragen te verkrijgen door middel van een toeslag (15 cent) op de toto-formulie ren. De LBA meent dat dit nadelig zal werken op de aantrekkelijkheid van de toto. die toch al een dalende ten dens vertoont, en dat elke benadeling van het amateurvoetbal in dit ver band absoluut verzet ontmoet. Salarissen Indien ten ttehoeve van de sanering geld nodig is, dan behoort daarbij het volgende te worden bedacht, zo zegt het LBA-bestuur. Blijkens een recent onderzoek van een deskundig marke tingbureau heeft het betaald voetbal veelal te hoge salarissen betaald en een niet verantwoord aankoopbeleid gevoerd. In de eerste plaats zijn de betrokken bestuurders daarvoor ver antwoordelijk. Indien zij thans de na delige gevolgen op anderen trachten af te wentelen dan is dat van hun kant bezien begrijpelijk. Bronnen Niet minder begrijpelijk is evenwel het duidelijke standpunt van het amateurvoetbal dat zij daaraan geen schuld heeft en daarvan geen 6chade wenst te ondervinden. Het is het be stuur niet geheel duidelijk uit welke bronnen men verder de voor sane ring nodig geachte vier miljoen gul den (w.o. 150.000 gulden per terugke rende club hoopt te putten. De LBA meent dat niemand in redelijkheid hiervoor offers van het amateurvoet bal kan verlangen. Wellicht zouden de betrokken gemeentebesturen kunnen en willen helpen. Het beding wordt dan echter gemaakt, dat even tuele gemeentelijke uitgaven hiervoor de steun aan het amateurvoetbal niet nadelig mag beinvloeden. Ten aanzien van een eventuele uit kering van het ministerie van CRM uit het aandeel van de NSF en de COF (zoals een vorige keer) wordt erop gewezen, dat dit indirect ten na dele van de amateursport doorwerkt, aangezien de uitkeringen van de NSF aan de amateurverenigingen er in feite door worden verlaagd. TILBURG Op 21 en 23 mei zul len in de Stadssporthal van Tilburg (die daartoe speciaal wordt ver bouwd) twee opvoeringen plaatsvin den van Verdi's opera Aida. Behalve een aantal prominente Italiaanse so listen, zullen paarden, olifanten en kamelen plus de Kon. Liedertafel „Souvenir des Montagnards" en nog vele andere koren aan dit spektakel deelnemen. In totaal worden 500 medewerken den bijeengebracht. Het Brabants Or kest (op volle sterkte) zorgt voor het instrumentale aandeel. De muzikale leiding heeft Jan Jansen. De regie is van dr. Walter Eichner, hoofd-regis- seur van de Kon. Vlaamse Opera in Antwerpen. De kaartverkoop begint 14 april (bij alle theaterbespreekbureaus van de VVV). Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De beroemde Amerikaanse kinderserie „Sesame Street" zal op z'n vroegst najaar 1972 in Nederland op het scherm worden gebracht. De serie zal dagelijks worden uit gezonden, hetgeen samenhangt met haar karakter: het vormen van kinderen die nog niet aan de school toe zijn en van die kinderen in het bijzonder de achtergestelden. In Aimerika is de serie tot dusver een doorslaand succes geweest. Na het eerste seizoen bleek, dat Sesame Street een verbetering van 62 procent had kunnen bewerkstelligen in het intellectueel vermogen van arme kin deren. Het programma was in die pe riode door zeven miljoen kinderen gevolgdi Het weekblad Time schreef, dat de geschiedenis van de televisie nog nooit zo'n goed kinderprogramma had gekend, ook de ouders zagen zel den iets beters. Het zou al te eenvoudig zijn te ver onderstellen dat de kwaliteit van Se same Street alleen maar kan opvallen omdat over de rest van de Ameri kaanse kinderprogramma's zelden een goed woord wordt vernomen. Niet minder dan vijftig landen hebben de serie overgenomen. Tom Pauka (VA RA) is samen met Frank Diamand bezig met de fabricage van een Ne derlandse versie. Hij getuigt dat de uitzending van Sesame Street in Ne derland door iedereen in omroepland 'een waanzinnig belangrijke affaire' wordt gevonden en dat er geen aan wijzingen zijn dat 'iemand niet zou willen'. VERDER Het zou wel zo kunnen zijn dat het Amerikaanse tv-publiek in sommige opzichten wat verder is dan het Ne derlandse. Vooral voor wat betreft de kinderprogramma's. Een paar jaar geleden werd in de staat Massachusetts de 'Action for Children's Television' (ACT) opge richt, een soort consumentenorganisa tie. Die richtte zich vooral tegen de Amerikaanse tv-praktijk die er op neer kwam (komt) dat kinderen wor den opgeleid tot gehoorzame consu menten. Een van de acties van de ACT be- etond er 'bijvoorbeeld uit dat twintig moeders met een stopwatch bij het kinderprogramma Romper Room gin gen zitten. Ze noteerden dat binnen een half uur vier en een halve mi nuut 'echte' reclamespots werden uit gezonden; dat er zes minuten werd gespeeld met speelgoed waarvoor juist was geadverteerd en dat er nog eens zes minuten met herkenbaar Romper Room speelgoed werd ge speeld waarvoor die dag niet was ge adverteerd RAPPORT Dat soort statistiekjes is niet aan te leggen aan de hand van Nederlandse kinderprogramma'? Er bestaat wel iets anders. Een deze week versche nen rapport van de afdeling Studie en Onderzoek van de NOS geeft aan dat 89 procent van de kinderen tus sen de 3 en 5 jaar wel eens naar de Ster-reclame heeft gekeken. In de groep tussen zes en acht jaar is dat cijfer 97 procent en in die van 9 tot 11 jaar 99 procent. Dat dat kij ken niet zonder gevolgen is gebleven, blijkt uit antwoorden op de vraag: Vraagt uw kind wel eens of u be paalde artikelen wilt kopen die het via de STER-reclame heeft gez:en?" 42 procent van de moeders zegt daar op: Ja. Oudere Jongens ziin in dit op zicht wat actiever dan meisjes, preci seert de NOS. Geheel anders dan dus blijkbaar onder sommige groepen Amerikaanse ouders het geval is, wordt de reclame door de Neder- Regels Het bestuur wijst er op, dat voor de terugkeer van betaalde clubs naar het amateurvoetbal door de KNVB reeds duidelijke regels zijn vastge steld, waaraan het een goede zaak ls vast te houden. ROME (Reuter, UPI) Helenio Herrera is door zijn vereniging AS Roma op staande voet ontslagen. Dat is dan voorlopig het einde van de ernstige controverse, die er tus sen de Argentijn en Roma's voor zitter Alvaro Marchini was gere zen. Marchini zocht en vond deze week de stok, die nodig was om Herrera de laan uit te sturen. Maandag al was aangekondigd dat de coach aan het einde van het sei zoen zou worden ontslagen. Maar een interview met Herrera in een Milanees sportblad deed de deur dicht. In dat interview verklaarde de Argentijn, dat AS Roma in 1942 kampioen was geworden omdat het de fascistische dictator Benedito Mussolini als „trainer" had. Vol gens het bestuur van AS Roma was Herrera's verklaring niet alleen een beschamende falsificatie maar ook onaanvaardbaar voor de moedige atleten van de club en de fans zo wel die van tijdens de tweede we reldoorlog als die van erna. „Herre ra" zo gaat de verklaring verder, „heeft de club beledigd en onteerd via de pers en de radio. Daarom heeft het bestuur unaniem besloten hem onmiddellijk te ontslaan." Helenio Herrera heeft na het be kend worden, donderdagavond laat, van zijn ontslag ook zijn maatrege len genomen. Herrera wil immers graag in Rome blijven bij zijn vriendin, de Italiaanse journaliste Fiera Gandolfi (34). Daarom storm de hij nog geen uur later al het gebouw van de Romeinse krant II Messagero binnen om een adver tentie op te geven. De tekst daarvan luidt: „Ik zoek een club met een serieuze voorzit ter, met wie ik in vertrouwen een contract kan sluiten en met wie ik op loyale wijze kan samenwerken, die zijn (gesproken en geschreven) beloftes nakomt, die genegenheid voelt voor zijn club en die evenzeer verlangt naar het kampioenschap als de trainer, de spelers en de sup porters." Kortom een rechtstreekse aanval op Roma's president Mar chini. Een ordinaire rel maakt nu een einde aan Herrera's verblijf.' Hoe wel de Argentijn er veel aan heeft gedaan om te kunnen blijven. Zo was deze week zijn laatste aan bod dat hij voor 250.000 gulden vol gend jaar de club wel wilde trainen en dat hij daarnaast zelf zijn belas ting zou gaan betalen. Een hele stap terug, want nog maar een paar maanden geleden stond Herrera voor het zesvoudige op de loonlijst van AS Roma. Maar Herrera wil kost wat kost in Rome blijven wonen bij zijn vriendin, waar hij zijn vrouw en kinderen voor heeft verlaten. Dat stormachtige liefdesleven was ove rigens al een doorn in het oog van de leiders van Roma en de suppor ters van de club Voor de rest van het seizoen zal assistent-trainer Lu ciano Tessari de taak van Herrera overnemen. landse ouders niet als een minder ge wenste uitzending voor kinderen ge zien. BREUK Sesame Street betekent hoe dan ook een breuk met het denken in te levisie-hokjes als 'amusement', 'on derwijs'. 'documentair'. Dat kan ook voor Nederland betekenisvol zijn: de amusementsprogramma's voor kinde ren staan het hoogst genoteerdiSwie- bertje, Fabeltjeskrant, Skippy, Oebe- le. Joan Ganz Cooney, initiatiefneem ster van Sesame Street, zegt dat de serie een televisie-experiment is, waarbij we amusementstechnieken leenden of stalen om kleine kinderen tenminste- de eerste beginselen bij te brengen van taal, lezen, tellen, het oplossen van problemen, het aankwe ken van zelfbewustzijn'- De reden waarom Sesame Street niet van de ene dag op de andere in Nederland kan worden uitgebracht, is, dat de hele serie moet worden overgemaakt voor Nederlands ge bruik. De Amerikanen willen daarbij voorkomen dat er in het buitenland een ander gebruik van het program ma wordt gemaakt, dan in Amerika zelf. Pauka: 'Die show zit namelijk zo HILVERSUM In de serie poli tieke debatten die door AVRO's Televizier worden uitgezonden, zullen aanataande dinsdag (13 april) de he ren Van Mlerlo (D*66) en Udink (CHU) met elkaar duelleren. Ge spreksleider zal Ferry Hoogendijk zijn. Nederland 1. tien uur. Vrijdag 23 april zullen de lijsttrek kers van PvdA en KVP, de heren Den Uyl en Veringa voor de AVRO- camera debatteren. Dat gebeurt even eens via Nederland 1. om tien voor half negen. GELSENKIRCHEN (ANP) Na Bayern München, FC Köln, Fortuna Düsseldorf heeft Schalke '04 zich als vierde geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. De ploeg uit Gelsenkir- chen behaalde op eigen veld een niet onfortuinlijke overwinning, 10 op degradatiekandidaat Rot Weiss Ober- hausen. Pas zes minuten voor tijd bracht Sobiera Schalke '04 bij de laatste vier in het bekertoernooi. Bundesliga: FC Kaiserslautem- Hannover '96 2X. Engelse leaque: eerste divisie: West Ham United West Bromwich Al bion 21, Manchester City Not tingham Forest 13. MONTE CARLO (ANP) Tom Okker (eerste op de plaatsingslijst) en Iline Nastase (derde) bereikten giste ren de halve finales van het interna tionale tennistoernooi in Monte Carlo. De partijen van Okker en Nastase in de kwartfinales moesten donderdag worden afgebroken wegens de duis ternis. Okker, die twee sets tegen een voorstond in zijn duel met de Joego slaaf Boro Javanovic, won de vierde set met 6—4. (7—5, 6—2, 1—6, 6 4). Nastase moest de derde set afstaan aan Dick Creal, maar besliste de partij daama in de vierde reeks: 6—3, 6—4, 7—9, 6—2. Betty Stöve bereikte bij de dames ook de halve finales via een overwin ning op de Hongaarse Katalin Borka: 3—6, 6—2, 6—4. Tom Okker en Roger Taylor kwa men met sprekende cijfers in de hal ve eindstrijd van het heren dubbel spel. Patrick Proisy en Patrick Do- minquez werden verslagen met 61 en 6—2. BERN (ANP) De Zwitserse scheidsrechter Rudolf Scheurer zal op 19 mei in Athene de finale leiden van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars. De Engelsman Finney wa9 reeds aangewezen voor de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, die op 2 Juni In het Wembleystadion van Londen wordt gespeeld 8PORTTOTO De cijfers van toto 38 van het vorige weekeinde zijn als volgt: aantal deelne men: 661.413, inles: ƒ1.401.183,90. Beschik baar prljzenbedrsg: ƒ630.532,75. Berate prijs: ƒ220.688,48: één winnaar. Tweede prijs: 157 633.19: 41 winnaars, die 3.844.71 ontvangen Derde prijs: 220.686.46 549 winnaars, die ƒ401.- ontvan gen. Extra prIJi: ƒ31.526,64; 192 winnaars, die 164,- ontvangen. De Nederlandse hockeykamploen Tilburg heeft gistepen in Rome de eerste wedstrijd ln het' toernooi om de Europa Cup met 00 gelijkge speeld tegen het Spaanse Polo. Ove rige uitslagen: MDA Roma - Koning Leopold Club (Belg) 10. Lyon (Fr) Kiniszi (Hong) 21, Lisnagarvey (Ierl) Egara (Sp) 11. APELDOORN* (ANP) De Amsterdam mer Goudt heeft ln Apeldoorn zijn natio nale Jeugdtltel geprolongeerd. Tn de laatste ronde versloeg hij Passchler en verdrong daarmee Smeenk van de eerste pleats, die verrassend van de nu als derde eindigende 17 punten. 2. Smeenk 16. 3. Jansen 15. 4. Eindstand Jeugdkampioenschap: 1. Goudt 10. 10. Martin 9, 11 Creemer 6, 12. Vroegln- Storm 14. 5 Goeree 12, 6. Buurke 10. 7. Van Houtcrt 10. 8 Kloosterman 10, 9. Passchler Jansen verloor, dewel 4. lekker in elkaar dat een of ander commercieel station hem gemakkelijk als show zou kunnen kopen en hem verknippen naar de show-kant toe'. Om dat te verhoeden wijst de Ameri kaanse Childrens Television Work shop een supervisor aan, die toe zicht houdt op iedere bewerking ia het buitenland. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat Nederland zou moeten wachten tot er een nieuwe supervisor vrij zou komen (zo'n man is per produktie twee jaar kwijt). Dat zou betekenen dat Sesame Slreet hier nog jaren zou wegblijven. De Scandinavische lan den en Nederland zijn nu bezig om in. een studio in Stockholm vijf versies tegelijk te maken. Die werkmethode zou tenminste drie supervisors uit sparen, waardoor de komst van Se same Street aanzienlijk kan worden bespoedigd. In AVROskoop, het filmprogramma van Simon van Collem konden we gisteravond ervaren dat Ton van Duinhoven en Annemarie Oster vort' ge week nauwelijks overdreven, toen te snikkend de scène over de film Love Story speelden. Van Collem had zich bij de uitgang van een bioscoop theater opgesteld en toonde ons een aantal bezoekers, die je wel kon uit- wrxngen. Toon Hermans had genoten van de film. Hij had hem gezien en wij niet. Wat wel voor aanvechting in aan merking komt is Van Collems bewon dering voor de zin 'Liefde betekent dat je nooit sorry hoeft te zeggen' of een zin van dergelijke strekking. Hij proefde hem een paar maal voor op de tong, liet hem Eric Segal en Ryan O'Neil ook nog een keertje zeggen. In feite zegt die zin natuurlijk erg weinig. Je kunt net zo goed zeggen dat 'liefde betekent dat je telkens als dat te pas komt sorry zegt. Dat klinkt minder, maar het is minstens even waar. Het stukje Amerikaanse creativiteit bij van Collem werd nog overtrof fen door Brandpunt. Daarin werd een stukje ten gehore gebracht Ivan een grammofoonplaat die is uitgebracht naar aanleiding van de veroordeling van luitenant Calley. Zijn lof werd gezongen omdat 'hij zijn geweer niet dten<v'gelaten Sn Ziin had °e' Helemaal los van alle argumentatie voor of tegen de luitenant en los van de vraag of er inderdaad presidenten en generaals in zijn plaats terecht hadden moeten staan, zijn het dit soort uitingen die een mens de stui pen op het lijf kunnen jagen. Net zo goed als het feit dat er al een ton klaar ligt voor Cajley's memoires en dat er ongezien al 30.000 exemplaren van zijn boek zijn gekocht. Tegenover zoveel vulgariteit is niets meer opge- CJl» wassen. Van onze damraedewerker APELDOORN Voor dc vierde achtereenvolgende maal heeft Ton Sijhrands de Nederlandse damtitel veroverd. De in Den Haag wonende Amsterdammer had gisteren bij het ingaan van de laatste ronde vol doende aan één punt en pakte dit punt via een remise met Van der Sluis. Sijbrands heeft uit de elf partijen van het kampioenstoernooi zeventien punten behaald, 1wee meer dan „ri vaal" Bergsma, drie meer dan Van der Sluis en vier meer dan Bronsr- ring. De eerste drie van deze titel strijd, Sijbrands, Bergsma en Van der Sluis, zijn aangewezen als deelnemers aan het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams, dat van 9 tot en met 15 juni in Bolzano wordt gehouden. Hetzelfde drietal komt ook uit in het persoonlijk Euro pees kampioenschap, dat op 1 sep tember begint in Tiflis (Rusland). Al na vier ronden zag het er naar uit dat Sijbrands zijn nationale titel zou weten te prolongeren, al betekende het Friese duo Bergsma-Schotanus het grootste gevaar voor hem. Van het andere Friese tweetal Wiersma- Vlsser vielen vooral de prestaties van Wiersma tegen. De voor zijn eindexa men havo blokkende Leeuwardenaar boekte in al zijn elf partijen 'slechts' remise. De eerste ronde zag er overi gens veelbelovend voor hem uit. Te gen Varkevisser paste Wiersma een consequent doorgevoerde omsinge- lingstaktiek toe. Na de 32e zet scheen hij zijn slag te kunnen slaan doch tussen de 40e en 50e zet haperde de denkmachine voornamelijk ten gevol ge van uiterst krappe bedenktijd. Tiende ronde: Bronstrlng - visser 2—0, Schotanus - Sijbrands 1—1. Van Dijk - Wiersma 1—1. Bergsma - Van der Sluis 0—2. Van Tilborg - Drost 0—2, Hermelink - Varkevisser 2—0. Elfde ronde: Van Tilborg - visser 0—2, Hermelink - Wiersma 1—1, Schotanus - Van Dijk 1—1, Varkevisser - Drost 1—4, Bergsma - Bronstrlng 1—1, Van der Sluis - Sijbrands 1—1. Eindstand: 1. Sijbrands 17 punten. 2. Bergsma 15, 3. Van der 61ul« 14. 4. Bronst rlng 13. 5. Schotanus 11. 6 Wiersma 11. 7. Hermelink 10. I. Drost 9. 9 Van Dijk 9. 10. Varkevisser 9, 11. Visser 9. 12. Van Tilborg

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19