REVOLUTIE VAN SALVADOR ALLENDE VOLGT DE WETTEN .Op het spoor van Magallanes Chili en het socialistisch experiment door Ferry Versteeg ZATERDAG 10 APRIL 1971 Chili, gelegen in het zuidwesten van Latijns Amerika, is drie maal zo groot als West-Duitsland en telt ruim tien miljoen inwoners. De bevolking bestaat grofweg uit 200.000 Indianen, en kele miljoenen Spanjaarden (onder wie veel Basken) en enkele honderdduizenden immigranten van Duitse, Joegoslavische, Zwitserse, Franse en Italiaanse afkomst. Het land is waanzinnig lang: 4500 km, een afstand van Schotland naar Senegal, maar gemiddeld slechts 200 km breed. Vorig jaar september deed zich het unieke feit voor, dat de marxist Salvador Allende en zijn Volksfront (communisten, socialisten, radicalen en drie linke splinters) met 36,3 procent van de stemmen de presidentsverkiezingen wonnen. Dit betekende het begin van de Chileense „opmars naar het socialisme" en het begin van het einde van de voorrechten van een minder heid. Dit einde is nog duidelijker in zicht gekomen, nadat Allende's Volksfront bij de gemeente raadsverkiezingen van 4 april niet minder dan 49,73 procent van de stemmen behaalde. Santiago, hoofdstad van Chili, aan de vooravond van spannende presidentsverkiezingen, ruim een half jaar geleden schreeuwende biljetten op blinde muren en aanplakborden: „Wanneer u aan de galg wilt, kies Allende", „Kies Allende en maak van Chili een tweede Tsjechoslowakije" en „Met Allende voorwaarts naar het vuurpeloton". Radio-reclamespots waarin alledaags straatrumoer weerklinkt, plotseling onderbroken door iet geratel van een machinegeweer en een vrouw, die hart verscheurend krijst: „Ze hebben m'n kind vermoord de communisten". Vrijwilligers van de rechtse Nationale Partij, die 's morgens, als de meeste mannen naar hun werk zijn vaak voor het eerst van hun leven de armenwijken of callampas ntrekken en de huisvrouwen waarschuwen, dat Allende hun kinderen naar Cuba zal sturen. Duizenden kapitaalkrachtigen, die in paniek hun bezit van de hand doen, waanzinnige prijzen betalen voor een vliegtuigkaartje om zich bij hun bankrekenin- jen in Europa of Amerika te kunnen voegen. En een geshockte irts van Oostduitse afkomst, die met achterlating van zijn hele praktijk en het rode gevaar over hoge Andespassen naar het cpostelijke buurland Argentinië fietst. Nu, vijf maanden na de in- fi ïuldiging van de 62-jarige so it cialist Salvador Allende tot pre- iident van Chili en van drie ofommunisten, drie socialisten, Ine radicalen, drie splinter- iroepvertegenwoordigers en een partijloze tot ministers van zijn Ifolksfront-regering, blaast Santiago uit van een hete zo mer. Een revolutionaire rege ring met een marxistische meerderheid heeft zich op vreedzame wijze in het burger lijk-democratisch bestel genes- eld. De „revolutie in vrijheid" van de vorige president Eduar- lo Frei is afgelost door Allen- le's „revolutie in legaliteit" of j,socialisme in vrijheid". Allende ^-zelf lid van de socialistische die links staat van de :°mmunistische partij heeft °nder censuur of dwangmaat- egelen bereikt dat zijn regime rordt aanvaard door de strijd- g rachten, de kerk, een deel van et zakenleven en de interna- ionale gemeenschap. Revolutionaire woelingen of ld en dictatuur van het proleta- iaat zijn ver te zoeken. In de nl arijsaohtige straten van Sar- a ago (inclusief de ijzeren rollui- te en) paradeert niet de militair, w lat staan de Russische tank, la naar de ontstellend mooie Chi- n( sense vrouw en in de muziek- int op de weelderige Plaza de pl rmas laat een^politiekapel 's ■ju mdagmorgens operetteklanken ,e oren. Jn Onder de boompartijen van ;f, it plein staan lange tegenover i, Ikaar geplaatste banken, waar ly e gegoede en vooral bejaarde burgerij van Santiago de och tendbladen doorneemt en een verleden zit te idealiseren, waarin iedereen zijn plaats nog kende. Maar als een haveloze blinde, rammelend met z'n geldblikje, zeer langzaam en goeddeels vergeefs langs de rijen schuift, bewijzen ze met hun gêne hun ongelijk. Honderden gevluchte rijken keren terug, de omzetten van de detailhandel na de zege van het Volksfront dertig procent afgenomen groeien weer, het geld stroomt langzaam terug naar de banken en de stormloop op de' dollar is merkbaar afgeëbd. De buitenlandse cre- dietbronnen zijn niet massaal nn gedroogd, de Inter-Ameri- kaanse Ontwikkelingsbank heeft Chili al Iweer vier kleine leningen toegezegd, West-Duits land besloot na een schrikse- conde een eerder toegezegde le ning van 35 miljoen mark niet te blokkeren en met Washing ton, Londen en Parijs wordt nog beraadslaagd over voortzet ting van de oude samenwer king. Maar vanuit Nederland kreeg men via minister Nelissen te horen, dat voorgenomen hulp in de ijskast zou worden gezet, wat in Chili zoveel verontwaar diging wekte, dat de Neder landse ambassade in Santiago zich genoodzaakt zag in alle landelijke bladen advertenties te plaatsen met de mededeling, dat het best meeviel. En wat Nederland in de New Yoiit Ti mes een compliment opleverde, omdat het als eerste openlijk nee durfde te zeggen tegen Al lende. Terwijl de politieke partijen zich in alle vrijheid opmaken voor de uiterst belangrijke (in middels door Allende -gewon nen) gemeenteraadsverkiezin gen, en de christendemocraten van Frei met de nostalgische leuze „U staat niet alleen" ver loren terrein trachten te her winnen, zijn de kiosken van Santiago behangen met de pro ducten van de eigenzinnige Chi leense geest: het ultrarechtse blad Sepa, dit keer zelfs met twee omslagverhalen: „Allende vermorzelt de journalisten" en „Op naar de totale liquidatie van de middenklasse"; het machtige dagblad El Mercurio behoudende spreekbuis van de gezeten burgers of „momlos" (mummies) met een opval lende cartoon waarop de beken de Griekse wijsgeer Salvadoris Allendis mediteert over de eco nomische problemen van Cuba, de arbeidsonrust in Polen en -- natuurlijk Tsjechoslowakije; het christen-democratisch dag blad La Prensa met z'n quasi begrip voor de huidige macht hebbers. dat onveranderlijk uit mondt in vernietigende oorde len; en tot slot de weinig om vangrijke regeringsgetrouwe pers het communistische par tijblad El Siglo, dat niettegen staande de inspiratie van Carlos Marx even onleesbaar is als on ze Waarheid en het regeripgs- blad La Nacion, dat de Chileen se opmars naar het socialisme op jubeltoon en met een enkele vermaning begeleidt. De openheid in de pers weer spiegelt het zelfstandige, vrij postige karakter van de Chi leen. Zijn sterk ontwikkeld zelfbewustzijn schuttert niet op basis van minderwaardigheids gevoelens, zoals in grote delen van overig Latijns Amerika. De Nederlandse theoloog Thee Hansen, die hier aan de katho lieke universiteit doceert, ver telt me, dat de professoren al na enkele maanden door eerste jaars studenten worden getu toyeerd. Op de universiteit wordt over 'beleidsbeslissingen of benoemingen in alle openheid gestemd. Elke student heeft een stem en elke docent vier. Een gesloten studentenfront kon zo zijn zin doordrijven. Wie de Spaanse spraakkunst nog niet volmaakt machtig is, kan zich verzekerd weten van een stroom van corrigerende opmer- Salvador Allende kingen. De Chileense humor is warm en spontaan en blijft in teressant door z'n grote dosis sarcasme. Eind januari kregen twee bla den volgens een allang be staande wet een verschijnings verbod voor enkele dagen opge legd, ómdat zij onbewezen be schuldigingen hadden geuit. Het blad Sepa mocht drie keer niet uitkomen vanwege minder flat teuze en onjuiste mededelingen over een minister en het met de communistische partij gelieerde dagblad Puro Chili overkwam hetzelfde na ongerechtvaardigde acties tegen een rechtsradicale senator. Sepa veranderde simpelweg z'n naam in Impacto en bleef verschijnen. Hoofdredacteur Rafael Otero, de „Chileense Max Lewin" kondigde in een voorwoord, opgedragen aan Al lende, vast aan, dat zijn blad bij een eventueel volgend ver schijningsverbod Pee zal heten. Puro Chili had wat anders bedacht. Op de voorpagina in grote letters Puro Chili; daar achter in kleine letters „Ver schijnt vandaag niet", welke mededeling in absoluut mini- schrift weer werd gevolgd door de aankondiging: Dulce Patria (Zoet Vaderland), een dagblad voor enkele dagen. Op de ach terzijde een opname van de vol tallige directie in een zeer slap pe lach verzonken. Inmiddels heeft de regering- Allende niet stil gezeten. Men kan zelfs zonder overdrijving zeggen, dat zij zich tot op he den, ondanks alle problemen en binnen de mogelijkheden, die de wet biedt, aan haar verkie zingsbeloften heeft gehouden. „We hebben alleen kans van slagen, als we het spel van de legaliteit helemaal uitspelen, als wij de wapens benutten, die de grondwet ons biedt", zo verluidt het in Allende's naaste omge ving, waar men bij voortduring stuit op goedgeschoren juristen en economen met streepjesdas sen en aktentassen. Marxisme is voor hen eerder een techniek om een haperend maatschappe lijk bestel te veranderen, dan een credo, dat revolutionaire emoties verwekt. Het spel van de legaliteit be heerst Salvador Allende in 1938 al minister, ruim dertig jaar parlementslid, waarvan en kele jaren als voorzitter van de Senaat tot in de finesses. Op het balkon van het presidentiële Moneda-paleis ondertekende hij ten aanschouwe van een dui zendkoppige menigte een grondwetswijziging, die de Chi leense staat tot de „absolute, enige en onveranderlijke eige naar" van 's lands bodemschat ten maakt. Daarmee kwam de weg vrij voor de langverwachte nationa lisering van Chili's economische ruggegraat de reusachtige kopermijnen, tot nu toe iterst lucratief geëxploiteerd door de Amerikaanse mammoet-con cerns Anaconda en Kennecott. „Dit kan niet worden be schouwd als een daad vaa agressie tegen de Verenigde Staten", zo riep Allende uit. „Zij moeten begrijpen, dat het voor ons een noodzaak is de economie te plannen en de be langrijkste hulpbronnen aan ons te trekken". Allende voorspelde, dat deze actie het land jaarlijks vierhon derd miljoen gulden rijker zal maken, maar beloofde de Ame rikanen tegelijkertijd over een periode van dertig jaar schade loos te stellen. Het Congres hechtte unaniem zijn goedkeu ring aan deze maatregel. Ook de Naar buiten toe is er haast niets te merken van Allende's revolutie. onteigening van de overjarige kolenmijnen van Lota bij Con- cepcion en van enkele grote bedrijven, die door hun eigena ren in de steek waren gelaten, leverde geen problemen op. Hetzelfde gold voor het rege ringsbesluit de lonen met vijf endertig tot zestig procent te verhogen, teneinde de gevolgen van de inflatie van vorig jaai veertig procent op te hef fen, extra koopkracht te schep pen en daardoor de industrie, die haar prijzen niet mag ver hogen, nieuwe investeringsprik kels te geven. In rechtse parle mentaire kring was men alles behalve gelukkig met deze loonsverhogingen. Maar welke politieke partij kan zich verzet veroorloven tegen zo'n popu laire maatregel? Nog een wensdroom van de voormalige arts Allende ging in vervulling: alle Chileense kin deren beneden de vijftien jaar en alle zwangere vroviwen krij gen gratis hun halve liter melk per dag. Voor behoudend Chili een onuitputtelijke bron voor grappen en grollen; vele critici van de regering plegen hun re quisitoir nog altijd af te sluiten met de kreet: „En dat alles voor een halve liter melk". De humor ontgaat echter vijf tig procent van de Chileense moeders, die hun ondervoede kinderen altijd hebben moeten grootbrengen met droog brood en thee. Hetzelfde geldt voor de ouders van de 600.000 Chileense kinderen, die volgens Allende geestelijk zijn achtergebleven door gebrekkige voeding. Onder de voortvarende lei ding van minister van land bouw Jacques Chonchol, eens medewerker van Frei, zijn al bijna driehonderd fundos (grootgrondbezittingen) ontei gend. De regering heeft ook al en kele keren haar neus gestoten in het Congres. Voorstellen om buurtrechtbanken op te richten en om het bankwezen te natio naliseren haalden bakzeil. Nu bestaan er vooral op het terrein van de economie voor de rege ring geen geringe mogelijkhe den om tussenbeide te komen zonder toestemming van het Congres. Subtiele manipulaties met prijzen, lonen en kredietver schaffing. alsmede administra tieve drukmaatregelen of stimu lansen kunnen het particuliere bedrijfsleven en ook de banken goeddeels binnen het bereik van de staatsplanners dwingen. In laatste instantie kan de regering trouwens nog het Congres ont binden en het volk bij referen dum over bepaalde wetsontwer pen laten beslissen Maar ondanks al deze moge lijkheden Blijven de problemen voor de regering-Allende formi dabel. Op sociaal terrein zijn er de land- en huisbezettingen van ongeduldige paupers, wier poli tiek bewustzijn scherp afsteekt bij de apathie van hongerigen en vertrapten in overig Latijns- Amerika. Ze verwachten wat van dit leven, laten zich niet meer afschepen met een ver guld hiernamaals, eisen wat hen redelijk voorkomt en kun nen nauwelijks meer tot mor gen wachten. De „revolutie van de stij gende verwachtingen", sinds de jaren vijftig op gang gekomen en aangemoedigd door de vorige christen-democratische regering van Eduardo Frei, komt thans in volle omvang op de schou ders van Allende en z'n Volks- fronters. De economische problemen zijn zo mogelijk nog groter. De inflatiedreiging is eerder toe dan afgenomen, terwijl het par ticuliere bedrijfsleven nog kampt met investeringsvrees. Op politiek vlak is er de om standigheid, dat het Volksfront een breekbare coalitie blijft van drie partijen en drie splinter groeperingen, wier belangen niet volstrekt parallel lopen. Daarnaast wordt Allende ter rechterzijde bedreigd door een mogelijke coalitie tussen de rechtse Nationale Partij en de christen-democraten, terwijl ter linkerzijde de militant revolu tionaire MIR slechts een vre despijp met de regering wil roken zolang het revolutionaire proces in straf tempo doorgaat, Op een avond schenkt een za kenman zijn gasten een vijfde glas whisky ip. Dan roept hij zijn huishulp Teresa en schenkt de verbaasde vrouw ook een glas in. Daarna op sombere toon en met een wanhoopsgebaar: „In deze tijden hoor je alles wat je hebt te delen". Maar als het gesprek even latei? overspringt van de particuliere problemen- sfeer op Chili, klaart zijn gezicht enigszins op: „Wat een politieke rijpheid hééén-en-een-kwart eeuw bijna onafgebroken demo cratie. Wat zegt u daar wel niet van? Wat een les voor de „tro- picos" aan de andere kant van de Andes met hun voetbalidolen en hun generaals!" Dit is het eerste artikel van een serie van acht. Vol gende artikel: Een vastbe raden pragmaticus. Chill is in Latijns Amerika een buitenbeentje. In de koloniale tij den op de grootst mogelijke af stand van het Spaanse moederland en thans door natuurlijke barrières nog tamelijk geïsoleerd van het overige continent, is dit fraaie land al vrij vroeg een eigen weg ge gaan. Veel van de sociaal-econo mische problemen van Chili zijn kenmerkend voor heel Latijns Ame rika. Maar tegelijkertijd bestaat in Chili al bijna honderddertig jaar een functionerende democratie en moet het op wijngebied alleen in Frankrijk zijn meerdere erkennen, wat in datzelfde Latijns Amerika zeer uniek mag heten. Van zijn buren Peru, Bolivia en Argentinië is Chili in het noorden ge scheiden door de eindeloze Atacama- woestijn met z'n immense kopervoorra- den, z'n zoutzeeën en z'n geisers. Op sommige plaatsen heeft het in geen vierhonderd jaar geregend en men kan hier uren overvliegen zonder noemens waardige levenstekens te bespeuren. In het oosten is het land gegrendeld ach ter de woeste Andesketens, die vaak tot boven de zevenduizend meter reiken. Op een vroege morgen pak ik het vlieg tuig en volg de cordillera van de Andes in zuidelijke richting. Doel: de bodem van de wereld - Vuurland. Tot het stadje Puerto Montt, een goe de duizend kilometer ten zuiden van Santiago, is de wereld nog redelijk be- rI woond. In deze streken leven ook de nakomelingen van de befaamde Arauca- Indianen, de taaiste autochtone strijders van Latijns Amerika. Zelfs Pedro de Valdivia. een van Pizarro's meest be tichte kapiteins, wist hen er in 1553 niet onder te krijgeh. Integendeel, de Arauca's pakten hem en hielpen hem aan z'n einde door hem gesmolten goud te voeren. Volgens de overlevering kreeg Valdivia vooraf te horen: „Je komt voor goud, hier is het". De Arauca's werden in feite pas een kleine eeuw geleden aan heb gezag van Santiago onderworpen. Zelf zeggen ze: „We besloten alleen maar op te houden met vechten". De laatste tachtig jaar zijn de Arauca's echter in toenemende mate door Europese kolonisten naar de onvruchtbare berghellingen gedreven, voor zover ze tenminste niet bereid ble ken als semi-slaven voor deze heren te werken. In beide gevallen was hun lot ellendig. Maar vooral sinds de komst van Allende hebben de Arauca's hun oude strijdlust herwonnen. Met hulp van radicale studenten uit Santiago, die hier hun zomervakantie doorbrengen, hebben ze op vrij grote schaal fundos bezet. Na Puerto Montt, vanouds gedo mineerd door een Duitse gemeen schap, die na 1945 nog de nodige ver sterking kreeg van Hitlervrienden, houdt de wereld eigenlijk al op. De strakke kustlijn valt uiteen in een uitzinnige chaos van fjorden, inhammen en baaien, bezaaid met grillige rotseilandjes, en omringd door dichte naaldwouden, die stuklopen op besneeuwde bergruggen en vulkanen. Men heeft hier wel een naam voor: topografische hysterie. Nergens splijt de dunne aardkorst zo vaak en met zoveel geweld. Enkele jaren geleden brak hier een reusachtige onderaardse rotsrug in tweeën. Grote lappen land zakten diep weg en werden door het water verzwolgen. Op andere plaatsen werd de aardbodem een aantal kilome ters opgeschoven als de huid van een nepalmslachtoffer. Soms zie ik kleine nederzettingen met Dochters van Selk' nam Indianen op Vuurland een stuk weg, dat zomaar ophoudt. Ver der te voet blijkbaar. We landen bij een van deze plaatsjes op korte afstand van de Argentijnse grens: La Tapera heet het gehucht een paar houten huizen en stallen in Zuidduitse stijl, massa's wilde paarden. Een cowboy met Beierse contouren knikt collega-withuid vriendelijk toe. Dan weer verder naar het onherberg zame zuiden. Langzaam sterft de Andes weg en doemt een verschroeide vlakte op met enkele paars-bruine heuvels en ontelbare kraters, vaak gevuld met ver blindend blauw water, soms ook met iets dat afwisselend lijkt op bedorven melk of diepbruine modder. Even later verschijnen enkele nederzettingen langs kleine riviertjes met groenbruine stro ken, waar alleen schapen het uithouden. Dan volgt de landing in Punfa Arenas, de zuidelijkste stad van de wereld, gele gen aan de bruisende Straat van Magal lanes, genoemd naar de Portugese zee vaarder, die in oktober 1520 deze ruwe verlatenheid als eerste bevoer. Punta Arenas, enkele tienduizenden inwoners, werd in 1844 gesticht om de Chileens rechten op de Straat te beves tigen. Aanvankelijk slechts gebruikt als strafkolonie, leek het stadje later een grote toekomst tegemoet te gaan als bunkerplaats voor de Westeuropese en Oostamerikaanse zeevaarders op weg naar Lima of San Francisco. De opening van het Panamakanaal was een verplet terende slag. Dat de stad niet geheel ter ziele ging, moet op conto van het schaap worden geschreven. De bevol king van Punta Arenas is voornamelijk van Baskische, Duitse en Joegoslavi sche afkomst. Kort voor de eerste we reldoorlog trokken honderden Serven, Kroaten en Slovenen naar deze uithoek om de militaire dienst te ontlopen onder de Oostenrijks-Hongaarse monarchie. Het stadje maakt een uiterst propere indruk, wat moeilijk anders kan, want alle vuil wordt door de eeuwige storm winden weggeblazen. Tijdens m'n ver blijf bedraagt de windkracht negen a tien, wat een vrij normale zaak moet zijn, want het jaargemiddelde bedraagt bijna zeven. Een chronische depressie dus, althans klimatologisch gesproken, want hier rijden bi|na uitsluitend bestel en vrachtwagens, waaruit valt af te lei den, dat men niet bij de pakken neerzit. Zeker niet nu er op het naburige Vuur land olie wordt gewonnen. Veel huizen zijn van hout of golfijze- ren platen en gestoken in ruige groene en roodbruine tinten. De mensen zijn stoer gekleed in spijkerbroeken, truien en zeiljacks. In de winkels zal men geen bikini's aantreffen, al kan de tempera tuur 's zomers oplopen tot twaalf gra den. Wel is er een overvloed aan kabel touw, kompassen en teerpotten. De plaatselijke modelslager heeft zijn waar liefdevol gedrapeerd met gevloch ten schapendarmen en een slijterij ver koopt barokke bierbokalen met inscrip tie: „lm Wald auf der Heide da such ich meine Freunden". Voor het hotel Cabo de Hornos liggen een paar poolhon- den en op m n bierfles staat een pin- guin. De zomer van Punta Arenas is echt koud. Een heuvel achter de stad biedt uit zicht op de armoedige havenpier van tweehonderd meter, een vereenzaamd voorschot op wat eens een wereldhaven moest worden. In de verte liggen twee wrakken van viermasters op het strand. Op de landkaart van deze streken vindt men namen als Golf van Smarten, Kaap Moeder Gods, Straat van de Laatste Hoop, Verlaten Eiland en Brekerskust Het was hier nooit ideaal vaarwater. Aan de overzijde van de Straat van Magallanes de mistige contouren van Vuurland. Magallanes had er destijds 38 dagen voor nodig om deze straat door te komen en moest daarbij een muiterij de kop indrukken. De Brit Francis Dra ke deed dat in 1578 in de helft van deze tijd, maar verloor wel twee sche pen. Twee-en-een-halve eeuw later voer zijn landgenoot Fitzroy door de straat. Zijn schip heette The Beagle en een van z'n passagiers was Charles Darwin, die zelfs hier naar „The Origin of Spe cies" bleef speuren. The Beagle werd opgemerkt door Indianen, toen het schip de straat binnenvoer en zij gaven vuur- signalen. De zee was heel ruw. Darwin schreef in z'n dagboek: „Een groep be woners van het land hield ons In het oog. Zij zaten bijeen op een wilde rots punt, die boven zee hing en waren verscholen achter struikgewas. Toen wij langsvoeren sprongen ze allemaal op en zwaaiend met hun dierenhuiden stootten ze een hard en sonoor geluid uit". Het contact Indianen-blanken bleef niet zo amicaal. In 1894 schreef de pas toor van Punta Arenas na een- aanval van Indianen op het stadje in het lokale dagblad El Magallanes: „Er zijn omstan digheden, waarin het kruis geen effect sorteert; laten we daarom overgaan op het gebruik van zwaard en geweer". De Indianen zijn nu vrijwel uitgestorven. We steigeren met een oud Beech- craft-vliegtuig door de stormwind over de Straat van Magallanes, die hier ze ventien km breed is, naar Vuureiland. Een vrij vlak eiland, dat zich alleen in het zuiden bij Kaap Hoorn een rots in zee omhoog plooit. Ook hier weer de kale levenloze vlakten, maar af en toe een fletse groenstrook met schapen en een boerderij met wereldvreemden. De zwiepende wind maakt boomgroei onmogelijk. Eind vorige eeuw kwamen avonturiers naar deze streek vanwege het goud. Een tweede Klondike lag in het ver schiet. Achteraf viel het erg tegen. Een van de mannen, die nog het meeste succes boekte, was een zekere Popper. Volgens sommige bronnen was hij een Roemeense ingenieur, die in China ver bleef, toen hij hoorde, dat er goud was op Vuurland. Anderen menen, dat hij In werkelijkheid hertog Johann Orth van de keizerlijke Habsburgse familie was, die tijdens een reis van Salzburg naar Latijns Amerika spoorloos verdween. Hoe dan ook, Popper vond goud, for meerde een privélegertje van vijftig man, die hij in bonte Hongaarse unifor men stak en met minder pacifistische doelstellingen op het spoor van mede goudzoekers zette. Omstreeks 1889 gaf hij de zwerflustige geest. Hij zou zijn vergiftigd. Na een half uur vliegen landen we bij ons eindstation, Sombrero, een kille mo delnederzetting van ondernemende tech nici, die met geraffineerde apparatuur peuren naar het moderne goud: de aardolie. Romantisch is het allemaal niet, wel efficiënt. In de verte steken verloren vlampijpen uit een olieveld. De rest is sinistere leog'e. Een dag later met het vliegtuig terug naar Santiago. Een bloedige zon, die wegzakt in de spiegelende Pacific, doet de verbrijzelde kustlijn nog een laatste keer ontvlammen en zet de cordillera van de Andes in een buitenaards licht Pablo Neruda, beroemd Chileens dichter: Nacht, sneeuw en zand bepalen de vorm Van mijn dunne land. Alle stilte ligt in zijn lange lijn.... Goud brandt in zijn vingers als een gloeiende kool En zilver verlicht als een groene maan Zijn verdikte schaduw van een boze planeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17