Toeristenstroom al op gang 1 Remia Kroon moet gemeenten tot gewestvorming dwingen Kiezers hebben te weinig invloed op gemeentepolitiek rrico Politici tegen stimulans voor industrievestiging in Noordzeekanaalgebied Weer grote drukte verwacht met Paasdagen (jong geluk Uit onderzoek blijkt: in Aanklacht tegen kleuterleidster V er keersinf onnatie Tweede Paasdag tot na middernacht Vond hij niet. i Kleren kosten ook geld. I Bij de juwelier een prachtige choker gekocht. Kan overal bij. Kostte f235.-. Wetsontwerp: bijdragen in kosten Overleg cao bij Philips vastgelopen TNO: Geen reden tot ongerustheid milieu Sloegebied VRIJDAG 9 APRIl 1971 „Bij m'n donkerbruine maxizouikzo'n gouden ketting willen hebben. Vind je dat overdreven?" Zeg Friets, hoe vóelt het opgegeten te worden. Is dat leuk? Hangt er van af. Met een beetje geluk wel! Hoe bedoel je? Als ze hier Remia frites-saus in huis hebben dan Ik vóel iets, Friets. 't Voelt heerlijk. Romig, vers en zacht. We hebben geluk. Ze hébben Remia. Hou je hoofd er onder FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er wel naar uit, dat het met Pasen weer druk gaat worden in Ne derland. Kwamen er vorig jaar ruim 600.000 (geregistreerde) buitenlanders ons land binnen, verwacht wordt, nu de verkeers stroom gisteravond op gang ge komen is, dat dit aantal dit jaar wordt overschreden. Veel hangt natuurlek ook van het weer af, maar de verwachtingen voor het Paasweekeinde zjjn gunstig. Er wordt overwegend droog weer verwacht met hier en daar wat regen. In het temperatuursbeeld zal weinig verandering optreden. De belangrijkste toeristische trek pleister is zoals gewoonlijk het kust gebied met de daar achter gelegen bollenvelden, hoewel deze nog niet in volle bloei staan. Er bloeien wel veel krokussen en narcissen, maar er staat slechts 'hier en daar een tulpenveldje in bloei. De Keukenhof zal wel het meeste bezoek trekken. Het was er de afgelopen week al vrij druk. Trou wens wat de gehele bollenstreek be treft wordt een enorme drukte ver wacht. Dat was gisteren al opmerke lijk. Er waren veel reserveringen vooruit, de hotels zitten vrijwel vol en alleen bij particulieren is nog plaats. Noordwijk Voor de kuststreek geldt eigenlijk hetzelfde. In Noordwijk is zo goed als geen plaats meer. In hotels en pen sions is nog een enkel bed vrij en verder zijn er enkele kamers vrij bij particulieren. In Katwijk is de toestand redelijk te noemen. Hier kan men nog wel terecht. Er zijn, hoofdzakelijk Duit sers met als tweede groep veel Engel sen. Verder is er een groot gezelschap /J.veden aangekomen voor de bloem bollenroute. Zo was. althans de situa tie gisteren in deze badplaatsen. Wat Leiden betreft zijn alle hotels in de stad bezet. Men was gisteren bij de WV daar bezig de toeristen onder te brengen bij particulieren. Er zijn erg veel Duitsers in de stad, maar ook Fransen en Engelsen. Bij de ANWB deelde men mee, dat ook de Veluwe bijzonder in de belangstelling staat dit jaar.De vakantiehuisjes zijn erg in trek en veel caravanbezitters hebben hun plaatsjes op de camping opgezocht. Ook Wadden Uit een overzicht, dat het Nationaal Bureau voor Toerisme donderdag gaf is verder op te maken, dat het ook op de Waddeneilanden met Pasen druk zal worden. Op Terschelling zijn alle zomerhuisjes verhuurd en alleen in de pensions is nog een beetje ruimte. Hotelbedden zijn schaars. Op Ame land is bij particulieren nog wel ruimte, evenals op Texel en Vlieland. Enkele bedden bij particulieren zijn nog vrij. Hoe groot de drukte tijdens het ko mende paasweekeinde ook zal worden op de wegen, de op het gebied van de verkeersinformatie samenwerkende instanties, ANWB, KNMI en Rijkspo litie, zijn op alles voorbereid. Als de zon zich maar even zal laten zien, zal vooral op tweede Paasdag met een buitenlanders verkeersborden en -te kens soms afwijkend zijn en dat hun gedrag op de weg ook wel eens ver schilt. Het parool van WN is dan ook: afstand houden tot de voorgan ger rrfet minimaal de helft van de snelheid in meters. Verder voorzichtig zijn met inhalen en bij vaart minde ren achteropkomend verkeer te waar schuwen door enkele malen op het rempedaal te trappen, waardoor de remlichten opgloeien. Tot slot wordt nog de raad gegeven het tempo van het overige verkeer aan te houden. Vooral op toeristische routes. Kust en bollen maar ook de Veluwe in trek Van onze correspondent ïen VELDHOVEN Bij een onderzoek der inwoners van de Brabantse ge rente Veldhoven is gebleken dat ige n op de drie ondervraagden het ns is met de uitspraak: „democratie in Veldhoven alleen op de dag n de verkiezingen en verder niet". t blijkt uit het rapport „Burgers ken naar hun gemeenten", dat is gebracht door een team van Nij- regse politicologen onder leiding n prof. dr. A. iHoogerwerf en drs. Noldus. let onderzoek is .ingesteld door ddel van mondelinge ondervraging n 500 inwoners van 18 jaar en der, van leden van de gemeente- id en hoofden van gemeentelijke Jinsten. Terwijl 79 procent van de onder- lagden vindt dat de kiezers veel rloed op de gemeentepolitiek van ldhoven .behoren te hebben is chts 23. procent van oordeel dat de zers er feitelijk veel invloed op bben. De opvatting dat de inwoners i Veldhoven niet voldoende in- «d op het gemeentebestuur hebben nt naar verhouding vaak voor bij sonen die geïnteresseerd zijn in de neentepolitiek zoals jongeren, per- ïen met een hoge opleiding en een ■^^og inkomen en personen die zich it een andere partij dan de KVP ("bonden voelen. E Vooral de grote bedrijven hebben Igens de ondervraagden teveel in- ted op de gemeentepolitiek van ldhoven. Andere groepen of instan- s die volgens ondervraagden te «1 invloed op de gemèentepolitiek net bben ziJn (in volgorde van afnemen- -et- grootte van het desbetreffende rcentage) „Den Haag", de pro- ou- icie, de geestelijkheid, de gemeen- 'mbtenaren, de wethouders en „da ant". Te weinig invloed op de ge- »- ÊentepoMtiek van Veldhoven heb- n volgens ondervraagden vooral de ezers. Bijna driekwart van de onder- aagden verklaart zich bereid mee werken aan de oplossing van een meentelijk probleem. Daarbij denkt ene helft aan meepraten en de dere helft aan mee-adviseren en «-beslissen. Eenvijfde tot de helft n de ondervraagden verklaart zich reid lid te worden van bepaalde Omissies die het gemeentebestuur viseren en twaalf procent zegt zelfs ve reid te zijn lid van de gemeente- ad te worden. Ruim de helft van de ondervraag- o vindt dat de openbaarheid van gemeentebestuur vergroot moet E. >rden. Zij denken daarbij vooral n voorlichting via kranten, folders het gemeenteblad en in wat min ce mate ook aan openbaarheid van rgaderingen en stukken. Ruim één de drie ondervraagden vindt het "tact tussen burgers en raadsleden voldoende. OT Tweederde van de bevolking is het eens met de uitspraak: „het gemeen tebestuur werkt goed", terwijl 14 procent het hiermee oneens is. Met de uitspraak „de gemeenteraad doet zijn werk goed" is daarentegen slechts 16 procent het eens, niet minder dan 54 procent is het daarmee oneens, ter wijl 30 procent hier geen mening over heeft., 35 procent van de onder vraagden ik van mening dat de ge meenteraadsleden niet deskundig ge noeg zijn. MAASTRICHT De vader van de vijfjarige Belinda Scharis te Maas tricht heeft bij de politie een aan klacht ingediend tegen een kleuter leidster wegens mishandeling van zijn dochter De leidster, een reli gieuze, zou het meisje in woede, om dat het niet snel genoeg slofjes aan trok, zo hard aan de haren hebben getrokken, dat een hele pluk werd uitgerukt. De kleuterleidster heeft het gebeu ren toegegeven en zei overspannen te zijn. aldus de politie. flinke verkeersdrukte rekening moe ten worden gehouden. Het accent zal dan op de bollenstreek komen. Er zal dan ook in de radio-uitzendingen van het ANP (via Hilversum 3 tussen 9 en 18 uur ieder heel uur en verder via Hilversum 1 en 2) verkeersinformatie worden gegeven. W egopbrekingen Rijkswaterstaat stelt alles in het werk om de wegen zoveel mogelijk vrij te maken van wegopbrekingen. Dat wil evenwel niet zeggen, dat op de wegen geen filevorming zal optre den. Stagnaties kunnen zich voordoen op het verkeersplein Hoevelaken, de rijksweg Amsterdam-Hoevelaken (tussen Eemnes en Hoevelaken), de provinciale weg Hilversum - Heem stede, de Schipholweg tussen Amstel veen en rijksweg 1, de rijksweg Bergen op Zoom - Vlissingen (tussen Bergen op Zoom en Kapelle Bieze- linge) en de Galecopperbrug ten oos ten van het verkeersplein Oudenrijn De drukte op tweede paasdag als de toeristenstroom weer huiswaarts trekt, wordt nog vergroot door drie internationale evenementen, die onge twijfeld veel publiek zulle? trekken nl. de Paasraces in Zandvoort, de mo torcross in Bergharen en de gras baanraces in Balkbrug. Veilig Verkeer Nederland drukt de Nederlandse weggebruikers op het hart er tijdens het drukke Paasweek einde op verdacht te zijn. dat voor Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Wanneer de ver- keerssituatie de avond van Tweede Paasdag er aanleiding toe geeft, zal de radio na twaalf uur 's nachts blij ven uitzenden. Er zal dan (NOS, Hil versum 2) een programma van lichte muziek worden uitgezonden, dat om het kwartier zal worden onderbroken voor verkeersinformatie. De NOS-radio heeft hiertoe op ver zoek van de verkeerspolitie besloten. Vorig jaar Meek, dat op Tweede Pinksterdag op verschillende autowe gen tot in de nacht sprake was van file-vorming, met name in de buurt van de grote steden. De beslissing of er Tweede Paasdag (12 april) tot na middernacht zal wor den uitgezonden, zal in de loop van dezelfde avond worden genomen. In het nieuwsbulletin van half elf zal worden gezegd of er wel of niet zal zorden doorgegaan met de uitzending. Overdag en 's avonds zal de ver keersinformatie op Tweede Paasdag worden uitgezonden aan het slot van elke nieuwsuitzending op elk van de drie Hilversumse zenders. Echt goud natuurlijk. De juweliers van Nederland. prettige kaasdagen niet vergeten-frico eten Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Kroon moet bevoegd zijn gemeenten tot ge westvorming te dwingen. Dit staat in het gisteren bij de Twee de Kamer ingediende wetsont werp van staatssecretaris Van Veen (binnenlandse zaken), dat de weg voor dé gewestvorming in Nederland vrij maakt. Het wetsontwerp gaat er van uit dat de gewestvorming van onderaf, door de gemeenten zelf, tot stand zal worden gebracht. De Kroon kan ech ter een aanwijzing geven aan ge meenten binnen een bepaald gebied een gewest voor een bepaalde datum te vormen, als deze gemeenten niet snel- genoeg opschieten. Het wetsvoorstel houdt ook de mo gelijkheid open dat de Kroon zonder meer een gewestregeling oplegt. In dit geval kan het parlement eisen dat voor dit „dwangbevel" een wetsont werp wordt ingediend, zodat het zich over deze zaken kan uitspreken. Voorsienings pakket Planning van de toekomstige ont wikkelingen en realisering van het noodzakelijke voopzieningen-pakket voor de inwoners zijn de hoofdtaken van het gewest De gewestraad die de leiding in het gewest heeft, moet hiertoe een programma opstellen dat onder meer op de werkgelegenheid, de woningbouw, de milieuhygiëne, het verkeer en het openbaar vervoer betrekking zal hebben. De gewestvor ming is volgens staatssecretaris Van Veen noodzakelijk omdat vele ge meenten zelf de snel groeiende taken niet meer aankunnen. Het gewest neemt, gezien haar be langrijke taak, een aantal bevoegdhe den van de gemeente over. Het kan de gemeenten bindende richtlijnen geven voor het beleid op een bepaald gebied. De gemeenten moeten bijdra gen in de kosten van het gewest. Zij krijgen hiervoor een extra uitkering uit het gemeentefonds. Het gewest Synodaal schrijven De Geref. Synode heeft met haar schrijven gewacht tot na de alg. ver gadering van de VU. Met andere woorden: de brief is een stuk kerkpo litiek Van een herderlijk schrijven is geen sprake. De synode weigert prof. Kuitert, die met zijn vrijzinnige theo logie duidelijk voor de Hervormde Kerk heeft gekozen, buiten de Geref. Kerken te plaatsen of hem uit te nodi gen te bedanken. Door prof. K. te handhaven, kunnen de Geref. kerken de roeping, nl.1 dienstbaar te zijn aan Gods kerk niet vervullen. P. C. van Wijk Vietnam Ik zou graag willen weten: waar bleven de progressieve jongeren en verder alle linkse elementen, toen dui delijk werd dat Noord-Vietnam al meer dan vier jaar het 'neutrale' Laos gebruikt als een schier onneembaar fort? Geen enkele reactie werd ge hoord. Deze menslievende figuren, die zo bewogen zijn als de medemens leed ondergaat, maken wel heel duidelijk verschil tussen linkse medemensen en de rest. Een wel zeer eigenaardige be wogenheid. A. P. J. Esveldt Schoenen In reactie op de kritiek van mijn geachte collega van het schoenmakers- gilde, de heer A. Stöckschen, op do. schoenen of lorren die gemaakt eo verkocht worden, het volgende: kan een bonafide schoenwinkelier (ik was het meer dan vijftig jaar) alleen leven van de verkoop van kwaliteitsschoe- «en? Kom toch! Het publiek vraagt bovendien om al die snufjes en nieuw tjes. De dames dragen toch ook geen eigen-gebreide borstrokjes en kousen meer? Wat de Nederlandse fabrikanten be treft: zij maken nog een behoorlijk ar tikel. En de 'winst' is zo groot, dal tientallen bedrijven moeten sluiten. Onder de import zit inderdaad veel kaf. Joh. van Camp Stembusaccoorden Men spreekt over stembusakkooraen maar ik meen dat het niet zo'n pro bleem meer is. Staat men voortzetting van het huidig beleid vóór, dan stemt men gewoon op een van de regerings partijen. Wie er niet mee akkoord gaat stemt op een partij die op dit moment niet in de regering zit. Weet echter wel, dat de progressieve combinatie zes miljard gulden meer vraagt voor haar regeringsprogramma. Iets wat de inflatie, „waar wij helaas direct of indirect allemaal wat aan doen", nog meer in de hand werkt. J. Wassenaar Leervrijheid Dr. Gilhuis, assessor van de Gere formeerde synode, zegt dat er sinds november geen leervrijheid is, omdat op de synodes gezegd, dat er thans geen nadere beslissingen zouden moe ten worden genomen. Hij legt de na druk op het woordje „thans", dat wil zeggen: het kan zo niet langer gaan. Door deze redenering wordt m.i. er kend, dat er thans wel leervrijheid ls, maar dat er thans nog niet tegen is opgetreden. In een gereformeerde kerkdienst in 1968 zei een gereformeerde predikant: „Ik ben er hartelijk blij mee, dat de jeugd het niet meer neemt. Dat zij protesteren en demonstreren en ik hoop dat de ouderen daar maar eens naast gaan staan." Naar mijn mening werd revolutie gepreekt i.p.v. het evangelie. Wanneer het aangehaalde uit bedoelde preek en de leer die prof. Kuitert vrij mag brengen geen leervrijheid is, zou ik wel graag willen weten, wat onder leervrijheid moet worden verstaan? EINDHOVEN De onderhandelin gen over de nieuwe CAO voor de 93.000 werknemers van Philips-Ne- derland zijn gisteren voor de zevende achtereenvolgende keer vastgelopen op de kwestie van de financiering van vakbondsactiviteiten. De betrokken vakbonden, die deze kwestie prioriteit hebben verleend, hebben, zoals bekend een half procent van de loonsom geëist en Philips hééft 500 duizend gulden per jaar ge boden, neerkomend op circa vijfhon derdste procent van de lbonsom. Po gingen van de directie orp dit vraag stuk voorlopig te laten liggen en de loonsverhogingen in bespreking te nemen, wei'den door de vakbonden niet gehonoreerd. De vakbonden hebben tegelijkertijd er hun ongenoegen over uitgesproken dat zij hel plan van de directie om dit jaar ongeveer zesduizend perso neelsleden langs natuurlijke weg te laten afvloeien (dat wil zeggen: niet te vervangen) uit perspublicaties héb ben moeten vernemen. Ook toonden de vakbondsbestuur ders zich verbolgen over de verwijten van ir. Philips aan de werknemersor ganisaties, dat zij meer een strijdhou- ding aannemen dan redelijk overleg te willen voeren. Het beraad wordt volgende week vrijdag voortgezet. mag verder een aantal belastingen, waaronder een speciale gewestbelas ting van hoogstens 10,- per jaar per inwoner, heffen. Schels De gemeenten zijn bij de vorming van gewesten gebonden aan een schets van binnenlandse zaken waar op de door hetministerié noodzake lijk geachte gewesten al globaal staan aangegeven. De gemeenten mogen van deze schets wel afwijken, maar zullen daarvoor met goede argumen ten moeten komen. Deze schets zal waarschijnlijk eind van dit jaar klaar zijn. Staatssecretaris Van Veen ver wacht dat de gewestvorming in 1972 goed van start zal kunnen gaan. Van onze correspondent MIDDELBURG Uit het rapport dat IG-TNO heeft uitgebracht over de metingen naar zwaveldioxyde en standaardrook in het Sloegebied blijkt dat in de periode oktober '69 tot oktober '70 het niveau van de concentraties rook dat van het Wa terweggebied benaderd heeft. Er is echter geen enkele reden tot ongerustheid, zegt TNO, omdat de verhouding tussen rook en zwavel dioxyde gunstiger is dan in de omge ving van de Randstad. In verhouding tot de rest van Nederland is het per centage dioxyde echter weer hoog te noemen, vooral op het meetpunt Nieuwdorp dat dicht bij het Sloege bied ligt. Over het gehele meetjaar genomen blijkt dat de concentraties zwavel dioxyde in het Sloegebied de jaar- norm van TNO niet hebben over schreden. Wel werd op een dag met dichte mist een hoge concentratie S02 gemeten. De stad Vlissingen blijkt volgens het TNO-rapport voor lopig een nog grotere producent van zwaveldioxyde te zijn dan het indus triegebied. De zevenjarige Anita van der Valk uit Wijk bij Duurstede is giste ren van haar fiets gevallen en onder een landbouwtrekker terechtgeko- C. van Mastrigt men. Het meisje was op slag dood. Van onze parlementsredactic AMSTERDAM De Amster damse Industrie Vereniging is gisteren een politieke spiegel voorgehouden. Tijdens een „ver kiezingsbijeenkomst" in het wes telijk havengebied (Verenigd Kargadoors Kantoor) sprak nie mand van de uitgenodigde poli tici zich uit voor investerings- faciliteiten voor het Noordzee kanaalgebied. Dat vond men voor de randstad niet meer ge wenst. Positiever reageerden de heren Schmelzer (KVP), Van Mierlo (D'66), Den Uyl (PvdA), Wiebenga (PSP), Van het Schip (CPN) en Geertsema (WD) op de vraag over het aanleg gen van een buitenhaven bij IJmui- den. Maar allen waren het er over eens, dat bij dit project rekening moet worden gehouden met de maat schappelijke kosten. Deze voorwaarde werd ook duidelijk gesteld voor elke industrievestiging. Voor die maatschappelijke kosten, zei mr. Geertsema, moet men niet al leen de regio laten opdraaien. Hij vond, dat het Amsterdamse gebied zeker een stimulans van een buiten haven nodig had. Dat was een natio nale zaak. Het felst was Den Uyl. Het be drijfsleven zej hij moet ook de leef baarheid in de calculatie opnemen. Geen enkele regering, betoogde hij, ook niet die van de heer Schmelzer, kan zich het veroorloven industrie vestiging toe te staan, die het leefmi lieu verder aantast. Bij het project voor de buitenhaven bij IJmuiden moeten ook de maatschappelijke kos ten op tafel komen. Een groot stuk strand gaat bij dit project verloren, bracht PSP-fractie- leider Wiebenga in herinnering. Hij kreeg bijval van de wethouder van Velsen. Van ons hele nieuwe strand- plan komt niets meer terecht, aldus de gemeentebestuurder van Velsen. Mr. Van Mierlo Het een somber ge luid horen over de mogelijkheden van Amsterdam, dat „in het verleden de milieuhygiënische aspecten heeft verwaarloosd". De fractieleider van D'66 pleitte voor de vestiging van ar beidsintensieve selectieve en schone industrieën. Tot een goed leefklimaat behoort een goede woongelegenheid. Dit as pect was goed voor een fel debatje tussen drs. Schmelzer en drs. Den Uyl. Maar verder viel men terug op de Amsterdamse problematiek, die trouwens ook als nationaal werd ge zien. De Amsterdamse industriëlen kre gen bijval op hun vraag over de Schiphollijn „Snel aanleggen", was de algemene reactie Onbegrijpelijk, zei drs. Den Uyl. dat het kabinet zo lang wacht met de uitvoering van dit maatschappelijk zo rendabele project.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7