0©d© vrijdag Woensdag rapport over fusie scheepswerven Winsemius onder de indruk van eisen werknemers Jn J Cairo: recht van overtocht schoon in ruil opening kanaal Paus verbitterd over weglopen priesters Het Kwartet lJ Irak: weer proces tegen 136 joden aanbouwkeukens HYfiEHTïïi keukens Calley op weg naar fortuin RITA) Wolkenvelden Dr. W. Drees jr. kreeg linkse zoon Ridder van Rappard met stenen bekogeld PAAS-BOTENSHOW - WARMOND ieowe Leidse Courant Vrijdag 9 april 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven «4 mijn hert in teghenspoet!" sofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Indien wij moeten gaan door doolhoven met wanden vol leed indien geen horizon voorhanden is laten wij proheren te glimlachen laten wij trachten dit vast te houden: dat Hij ons niet vergeet want de pijn van eenzaamheid en wanhoop was eens ook geleden en de bitterste gebeden hadden niet gebaat laten wij de doolhoven dan denken bekleed met symbolen van hoop die dwars door de muren heen naar een nieuwe horizon verwijzen. HENNY TURPIJN DEN HAAG De commissie-Winsemius, die de integratie van het Verolme-concern en de Rijn-Scheldegroep voorbereidt, is van morgen begonnen met het wegen van de argumenten die de betrok ken partijen gisteren en eergisteren naar voren hebben gebracht. Het is de bedoeling dat de com missie volgende week woensdag een definitief advies aan minister Nelis- sen (economische zaken) uitbrengt, dan wel haar opdracht teruggeeft als het overleg binnen de commissie daartoe zou nopen. De commissie eist van zichzelf unanimiteit. Dr. Winsemius zei gisteravond laat dat de eis van de werknemers om een duidelijke medezeggenschap en een vermogensparticipatie in een even tueel geïntegreerd bedrijf van beide concerns „fors aan de orde zal wor den gesteld". Twijfels RÖME (UiPI) Paus Paulus VI :eft ter gelegenheid van de traditio- ;le jaarlijkse voetwassing een bitte- klacht geuit over de 'weggelopen ■oeders'. die het priesterschap heb- en opgegeven. Paus Paulus verge- ek hun gedrag met het verraad van idas. Sprekend over Judas zei de paus hij niet kon ontkomen san de :hte aan „de vlucht van zo vele uit hetpriesterschap. Ik iet het. ik weet het. men moet elk individueel en met begrip be- lelen. met medelijden, vergevings- izindheid. geduld misschien bij het :hten op hun terugkeer en altijd t liefde." .Men moet er altijd aan denken dat PARIJS, JERUZALEM (REUTER. PI) De Irakese regering bereidt in proces voor tegen 136 Iraks Jo in, waaronder vrouwen en kinderen. beschuldigingen zijn niet bekend, it heeft de internationale confe- ntie tot redding van de Joden in et Midden-Oosten bekendgemaakt. Deze conferentie bestaat uit een Jntal personaliteiten van verschil- 'X' nde godsdiensten. In 1969 en 1970 heeft hel Irakese gime een onbekend aantal mensen H mdgeschoten, opgehangen of dood iolterd. De openbare ophanging van Irakezen, waaronder negen Joden, januari 1969 verwekten toen een >lf van afschuw over dé hele we id. deze ongelukkige broeders gemerkt de geest als eeuwige priesters. Hoe kan men bij deze gelegenheid nalaten te weten over de weloverwogen af valligheid van sommigen en de more le middelmatigheid, die voorwendt dat het natuurlijk en logisch is een belofte te breken, waarover lang van tevoren is gemediteerd en die plech tig voor Christus en de kerk is afge legd?", .zo vroeg de paus zich af. Tij dens zijn toespraak prees de paus op nieuw het celibaat. u nl I Hebt u de ALNO keukens I op uw T.V. scherm gezien? I I De komplete kollektie I vindt u in onze showrooms! nuio Showrooms en verkoop: geopend 9 00-17 00 uur Zaterdags: Schiedam Rotterdam 10.00-14 00 uur Vrijdagsavonds: Miinsheerenland 18 00-21.00uur Schiedam. Nw. Maasstraat 2. tel. 010-269150 Rotterdam. Vredeholstraat 6. Iel.010-122043 Mijnsheerantand. Viromatic-hal. Reedijk C 101. tel. 01862-788 Paus Paulus kust de voeten van een oude man, na de tra ditionele voetwassing ter her innering aan 'het laatste avond maal. Tijdens deze plechtig heden heeft de paus geklaagd over de afvalligheid van pries ters. Hij was de laatste twee dagen het meest onder de indruk gekomen van deze wens van de werknemers. „Ik voel sterk met hen mee", zei hij. Hij had de indruk dat de werknemers in het algemeen wel iets in een fusie zien maar er zijn twijfels over de uiteindelijke leiding en de mogelijk heden om daarover mee te praten. Een winstpunt van de hoorzitting noemde de heer Winsemius de be reidheid die de heer VerQlme voor de fusie heeft uitgesproken, zij het dat die eerst drie jaar later aan de orde gesteld zal moeten worden. De heer Verolme gaf hierover eer der op de dag naar buiten een andere lezing, namelijk dat een fusie wel licht niet nodig ,zal zijn. „Ik houd me echter aan wat de heer Verolme tij dens de hoorzitting heeft gezegd", al dus de heer Winsemius. Volgens de voorzitter stuurt de heer Verolme aan op een fifty-fiftyverhoudingen niet op de ruilverhouding twee (Rijn- Schelde) en één (Verolme). De algemene verwachting is overi gens dat de commissie-Winsemius haar concept-advies op een aantal punten zal wijzigen, gezien de vrij scherpe kritiek die op het stuk naar voren is gebracht. Vertegenwoordiging De werknemersorganisaties vroegen zich af of de scheepsnieuwbouw in de concentratie niet veroordeeld is om te verdwijnen; zodat de integratie slechts een schijnoplossing zal blijken te zijn. De werknemersorganisaties zagen ook bezwaren in een integratie op korte termijn, zoals door de com missie Winsemius is voorgesteld. Be tekent deze integratie niet een te zware last voor beide concerns? Im mers de Rijn-Schelde is zelf nog niet klaar met haar eigen integratie en Verolme is nog druk bezig zich te herstellen Ernstige kritiek leverden de werk nemersorganisaties ook op de te ge ringe vertegenwoordiging van het Verolmeconcem in de nieuwe onder- NEW YORK De Amerikaanse uitenant William Calley, tot levens- Nang veroordeeld wegens deelneming an de massamoord in het Zuidviet- lamese My Lai, heeft samen met de (i chrijver John Sack een voorschot 'an 100.000 dollar ontvangen voor jjn memoires. Dit is gisteren meege- 'eeld door de directeur van de uitge versmaatschappij Viking Press. Tho mas Guinzberg. Het boek, getiteld .Luitenant Calley: zijn volledig re- aas over My Lai en zijn exclusief verslag van het proces tegenover lohn Sack", zal op 15 september ver- 3-^ chijnen. Nu al zijn 30.000 exempla- en besteld, en volgens Guinzberg *in ook uit het buitenland aanvragen :omen. neming. We zien in deze omstandig heid het gevaar dat de scheepsnieuw bouw toch stiefkind zal blijken te worden. De organisaties eisten daar om dat geen herstructureringen zul len plaatsvinden dan nadat een her structureringsplan. gecompleteerd met een sociaal plan, is opgesteld. Taxatie De raad van commissarissen van het Verolme-concern, waarvan vier regeringscommissarissen, bleken nog moeite te hebben met de waardering van het Verolme-concern op basis van twee staat tot één. Volgens de commissarissen is deze waardering vooral afhankelijk van de taxatie van de aanvangsschuld die het Verolme- concern heeft en wordt in mindere mate rekening gehouden met de winstmogelijkheden die het bedrijf heeft. De commissarissen keken ook vreemd aan tegen het winstbedrag van het nieuwe bedrijf dat door de commissie Winsemius is vastgesteld op 20 miljoen gulden in 1971. Dit bedrag is zo gekozen om de aandeelhouders van de Rijn-Schelde groep ongeveer dezelfde dividenduit kering te garanderen als voor de in tegratie. De commissarissen verwach ten echter dat winstmogelijkheden van het nieuwe concern de komende jaren hoger zullen zijn, zodat het bil lijk is- als de aandeelhouders aanvan kelijk een geringere winst toucheren. Er is overigens niet veel geweest dat de heer Winsemius heeft verrast. Wel een verrassing was het voor hem dat de heren Hofstra en Verolme gis teren niet meer zo gekant waren te gen een fusie, maar die eerst nog even wilden uitstellen totdat het Ver olme-concern wat meer grond onder de voeten heeft. Die verklaring noemde de heer Winsemius een winstpunt. Het verschil is nu niet meer principieel maar gradueel, maar of dit een aanknopingspunt is zal nog moeten blijken. Het moeilijkste van alles is, om net te doen alsof je het druk hebt, wanneer dat niet zo is. FEATHER Mijn goede daad voor vandaag It hier te staan en jullie waarschuwen als er iemand komt. mm' Het weer blijft aan de koude kant. Met matige tot krachtige winden tussen noordoost en noord wordt lucht uit Denemarken en van de Noordzee aangevoerd, waarin wolkenvelden voorkomen. Aan zee wordt het niet warmer dan 8 tot 12 graden. In het zuid oosten van het land kan de tem peratuur 's middags tot engeveer 15 graden stijgen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar). Stygend. Zon en maan Zon en maan 10 april; zon op 5.56. onder 19.28; maan op 19.35, onder 5.24; Volle Maan. Hoog water Hoog water, 10 april: Rotterdam le getij 4.27, 2e getij 17.01; Sche- veningén 3.09-15.22; Vlissingen 1.45-14.03; Haringvliet a.d. Zeezij de 3.34-15.48. PNOM PENH Vijf personen onder wie de oorlogscorrespon dente Catherine M. Webb, op deze foto. zijn gisteren als ver mist opgegeven. Zij verbleven in een gebied, dat door de Noord- Vietnamese troepen werd over rompeld. CAIRO (UPI) Het Egyp tische dagblad Al Ahram heeft in een commentaar op het plan van president Sadat het Suez- kanaal te heropenen, gezegd dat aan dit voorstel overbrekelijk de eis is verbonden dat Egyptische troepen het recht moeten krijgen het kanaal over te steken. President Sadat heeft begin vorige maand de heropening van het Suez- kanaal voorgesteld. Volgens Al Ah ram moet dit gebeuren als „een eer ste stap naar de uitvoering van de VN-resolutie van november 1967", waarin de terugtrekking wordt geëist van Israëlische troepen uit bezette Arabische gebieden. De Egyptische minister van buiten landse zaken Machmoed Riad heeft in Teheran verklaard dat Egypte Israël blijvende vrede in het Midden-Oosten heeft aangeboden en dat als Israël „zijn hoofd in plaats van zijn spie ren" gebruikt ze het vredesvoorstel zullen aanvaarden. Riad liet weten Van onze correspondent EINDHOVEN De burgemeester van Gorkum, Ridder van Rappard werd aan een van de armen licht ge wond toen na afloop van een verkie zingsbijeenkomst in Eindhoven een steen naar hem werd geworpen. Ook raakte zijn auto beschadigd. Ridder van Rappard had in Eindhoven ge sproken als lijsttrekker van Neder lands Appel. Tijdens een bijeenkomst werd hij herhaaldelijk geïnterumpeerd door een aantal jongeren. Toen hij na af loop van de bijeenkomst naar zijn auto liep, werd hij door enkelen van hen gevolgd. Hij heeft de politie wel van het gebeurde in kennis gesteld, maar geen aangifte gedaan. dat Egypte nooit een aanpassing zal accepteren van zijn grenzen aan die van Israël. Riad beschuldigde Tel Aviv ervan „zelfs niet over vrede te denken". Hij verklaarde voorts dat Egypte met de VS weinig problemen heeft, behalve dat Washington Tel Aviv steun ver leent. JNIXON President Nixon heeft de Egypti sche president Sadat meegedeeld dat Israël de voorstellen voor de herope ning van het Suezkanaal in overwe ging neemt. In een brief, die op 1 april in Cairo is overhandigd, zegi Nixon dat de VS zullen helpen bij het bereiken van een Egyplisch-Israëlisch akkoord over de heropening van het kanaal. Maar aangenomen wordt dat een Egyptische eis om troepen het recht le geven het kanaal over te steken op moeilijkheden in Tel Aviv zal stuiten. Uit Jeruzalem is vernomen dat pre mier Golda Meir haar militaire en politieke top-adviseurs heeft bijeen geroepen om een Israëlisch Suezka- naal-voorstel te bespreken. In dit plan zou akkoord worden gegaan met een terugtrekking van Israëlische troepen tot op 13 km afstand van het Suezkanaal. Binnen zeven tot tien dagen zou het Israëlische voorstel aan Washington worden overhandigd. Van gezaghebbende westerse zijde is vernomen dat de Sowjet-Unie is begonnen op grote schaal manschap pen en wapens naar Egypte te ver voeren. Vau een onzer verslaggevers DEN HAAG De heer Jacques Wallage, fractievoorzitter van de PvdA in de Groninger gemeenteraad (Nieuw Links) is gisteren in Den Haag getrouwd met Marijke Drees, de dochter van dr. W. Drees jr.. lijst trekker van DS'70. SAIGON (AP) President Nguyen van Thieu heeft gisteren officieel de twee maanden oude operatie Lam Son 719 de Zuidvietnamese aktie tegen de Ho Tsji Minh-weg in Zuid- Laos beëindigd. Er zijn thans geen Zuidvietnamese troepen meer in Laos. De jaarlijkse Paasshow van de Fa. A. C. HAARSMA en ZOON in Warmond, belooft dit jaar interessanter te worden dan ooit te voren. Deze gerenommeerde firma, gevestigd sinds 1935, heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een der grootste verkopers van zeilboten, op welk gebied zij als experts kunnen worden aangemerkt. De Paasshow van 10 tot 13 april toont een indrukwekkende sortering van ruim 40 boten, van de bekende Franse mer ken: Yachting France. La Prairie en Ocqueteau. Voor verder nieuws over deze botenshow, verwijzen wij naar pagina 12 van dit blad. Opjifl Ikgtef opais n twtoKng pw kwartaal C Stuur mij alt h mop postpapier. moet u óók doen \ul dc boit maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1