Autobiografie IVO met rug tegen muur door examendreiging Drie in concerns domineren autoproduktie EEG krant van formaat OLKS WAGEN Iv70 Twaalf cilinder van Jaguar door Sicco de Jong Wegenbouw bij Breda vertraagt verkeer Britse Mini, en Maxi goedkoper 9 DONDERDAG 8 APRIl 1971 VW K 70: 90 paardekrachten of 75 voor wie normale benzine wenst. tl Volkswagen, die meer aan een i dan aan de andere VW-model- doet denken, is de nieuwe K70. In e lijnen berust dit nieuwe model le oorspronkelijke K70. die door '-constructeur Hans-Georg Wen- •th werd ontworpen en twee jaar den al geïntroduceerd zou wor- Maar dat doet er nu niet zoveel toe: de fameuze prof. Ferdinand che rn'w'ero zijn ..kever" eerst voor NSU en later voor Volkswa- en die kever heeft het imago van voor lange tijd bepaald •or lange tijd, want Volkswagen (t nu aan een wat universeler 10. zoals vooral uit de K70 blijkt is niet meer zo, als ten tijde van Nordhoff, dat elke nieuwe swagen een verlengde kever met »r achterin en luchf-neiing moest Integendeel, de VW K70 heeft de r voorin, vloeistofkoeling en wielaandrijving. Wat.de overeen- mei de andere auto's van het imnliceert. dat de cardantunnel En in dit opzicht doet de re VW noch aan NSU, noch aan VW 411 denken, maar aan Audi ~m st me I t imn reekt. Het verschil in rijgedrag met de Audi is nauwelijks merkbaar. De VW K70 stuurt iets zwaarder bij inparke ren, zwaarder dan van een wagen met voorwielaandrijving thans ver wacht mag worden, maar bij het rij den vormt dit geen probleem. De wegligging is perfect, de remmen en het remmen met servo-bekrachli- ging voldoen uitstekend. Het scha kelen met de „pook" gaat, els de auto nieuw is, nog wat stroef, maar op de kwaliteiten valt verder nauwelijks iets aan te merken. Wij reden de 90 pk-versie er is ook een 75 pk die goed is voor een topsnelheid van 158 km. per uur en die qua acceleratie bepaald aan de verwachtingen beantwoordt. De trek kracht is zowel in de lage als in de hoge toerentallen ruimschoots aan vaardbaar. De koude start is pro bleemloos. Zowel bij de 90 pk- als 75 pk-uitvoering is de motor een 1605 cc 4-cilinder met bovenliggende nokken- as; het verschil zit ip de compressie- verhouding (de zuigerverplaatsing), waardoor de 75 pk wel met normaal- benzine gereden kan worden, terwijl voor de 90 pk met dubbele carbura teur super vereist is. Het prijsver schil bedraagt, gezien de extra's niet veel: ƒ700 tussen de minst en meest goedkope versie. De uitvoering van de VW K70L is comolpet; de afwerking degelijk en fraai. Ruitewissers met twee snelhe den plus onderbreker; binnenverlich- ting voor, achter en in de bagage ruimte; elektrische achterruitverwar ming (natuurlijk, zeggen we al haast). een ventilatie en verwarming waarbij een kever-rijder zich in de zevende hemel zal voelen, ook prettiger stoe len dan in de anderé VW's, en dan ruimte en nog eens ruimte; voor, ach ter en onder oe bagageklep. Die ruimte wordt zeker één van de be langrijkste koopmotieven. De wagen is er ook op gebouwd: de wielbasis bedraagt maar liefst 2,60 meter bij een lengte van 4,42 meter. Het comfort is alleszins acceptabel. De véring, waaraan de fabriek nog maar sinds kort veel aandacht be steedt, is niet overdreven soepel, maar ook niet te stug. Er werden, naar het voorbeeld van de NSU veel kosten gemaakt voor de achterascon structie met zgn. reactie-armen. En dat voor een voorwielaandrijver! een redelijk meter en tenslotte ook deze jongste rijden zeker in Duitsland een geduchte Geen hinderlijk geruis korte d'-aaicirkel 11 een weids uitzicht zijn nog eigenschappen van VW, waarmee sportief mogelijk is. Bij BMW heeft men al gezegd er concurrent in te zien. In het kort: aantal cilinders: 4; ci linderinhoud: 1605 cc: maximum ver mogen: 90 DIN-pk: pk per 100 kg: topsnelheid: 158 km. per uur; benzi neverbruik: circa 1 op 8 a 1 op 9; inhoud benzinetank: 2 liter; remmen: schijfremmen voor en achter met ser- vobekrachtiging; leeg gewicht: 1030 kg.: lengte: 4,42 meter: breedte: 1,69 meter: hoogte: 1,15 meter; prijs mcl. BTW: 11.690,70 ,90 pk L, de duurste versie dus). Deze zomer zal de Jaguar-sportwa- n E-type ook met 12-cilinder-motor ixporteerd worden. In Engeland is t model E al met zo'n V 12-motor tgerustmet name omdat British yland Motor Corporation Voerwacht ermee veel succes in het voomaam- e exportland voor Jaguar, de Ver' ligde Staten, te zullen hebben. De ir'ste VI2-Jaguar werd dan ook ge- ond op de New York Motor Show. oor de prijs in Nederland moet met 'n f35.000 gerekend worden. Jaguar E-type: nu ook met 12-cilindermotor. Kerkelijk jaar (2) Met instemming heb ik het stuk van de heer Taktor gelezen. Zo is Pasen het oudste feest van de christelijke kerk. Niettemin acht ik het overtol lige luxe' wanneer we bedenken dat het feest van de Opstanding reeds we kelijks wordt gevierd. De zondag is er immers op gebaseerd? Ht komt inder daad meer aan op het vólgen van Je zus, dan op een herdenking. Overigens wordt volgens de brief aan de Hebreeën, hoofdstuk 9 11/15, de verlossing toegeschreven aan Jezus' dood en bloedstorting, niet op zondag voorgevallen of gestort. Zie ook Ef. 1 '7. Er zitten hier en daar dus nog wel knelpunten. Voor het overige zou ik Jezus geen pacifist willen noemen, maar dat is een ander onderwerp. ROTTERDAM F. L. Stolk De Jaguar E-type met 4,2 liter zes- linder-motor blijft ongewijzigd. De |2-uitvoering de enige auto, die Nederland met een 12-cilinder-mo- r leverbaar zal zijn heeft een ïoud van 5,3 liter en een vermogen n circa 300 pk. Dat impliceert een jsnelheid van 210 km. per uur. Ook limousine van Jaguar, de XJ 6, zal n versie met deze V12-motor krij- n. De Place Concorde in Parijs zag vandaag weer de aanvoer van grote groepen toeristen, de foto toestellen gereed voor het maken van een aardig plaatje. Deze foto is een onweerstaanbare uitnodigirig voor de minnaars van april in Parijs. eindelijke zeggenschap over Citroën berust naar de wens van de Fran se regering nog altijd bij de ban denfabriek Michelin. Eigen aard en tempo van kind normgevend In de Euromarkt bestaan nog altijd 23 afzonderlijke autofabrie- ken, waarvan er 15 zelfstandig zijn. Maar de drie grootste daar van domineren duidelijk. Samen nam dit drietal vorig jaar 49 pro cent van de 7,8 miljoen in de EEG gebouwde personenauto's voor zijn rekening. Worden ook de dochterondernemingen mee geteld, dan zijn Fiat, Volkswagen en Renault bijeen zelfs goed voor 55 pet van de autofabricage in de EEG. Met tal van andere auto- fabrieken werkt dit drietal bo vendien nog nauw samen. Onder de grote fabrieken nemen dan ook alleen de drie Amerikaanse vestigingen in de EEG Opel (GM), Ford-Keulen en Chrysler France als concurrent een sterke positie in. Geheel apart is de situatie van Mer cedes-Benz. dat zich als concern Daimler-Benz A.G. met de Euro pese „grote drie" kan meten, doordat dit veel vrachtwagens en alleen per sonenauto's in de hoogste prijsklassen maakt. Euromarkt-landen De Europese autoproduktie is voor al snel gegroeid door de toenemende motorisering in de Euromarkt-landen. Daarbij is de Engelse produktie ach tergebleven, doordat Engeland met zijn produktie'het reeordjaar 1964 toen er bijna 1,9 miljoen auto's ge maakt werden nooit meer heeft overtroffen. Vorig jaar werden in Engeland-nog geen 1,7 miljoen personenauto's ver vaardigd, terwijl de Duitse produktie boven de 3.5 miljoen kwam, de Fran se boven de 2,4 miljoen uitging en de Italiaanse ruim 1,7 miljoen bedroeg. De EEG is met in totaal 7,8 miljoen auto's vorig jaar 's werelds grootste autoproducent geweest: in de Ver enigde Staten bleef de autoproduktie door de staking bij General Motors namelijk beperkt tot 6,6 miljoen per sonenwagens. Hoewel het merk Fiat vorig jaar bovenaan kwam te staan in de Euro pese autoproduktie, is het aantal door het Volkswagen-concern gefabriceerde personenauto's nog altijd het groot ste: 1.669.100. Daarbij zijn dan niet de bestelwagens en de produktie van Volkswagen in Brazilië meegeteld, want dan komt het totaal van VW op 2,2 miljoen. In Duitsland bouwde VW 1.008.534 ..kevertypen", ruim 330.000 andere modellen en de eerste 13.000 exem plaren van de K 70. Er kwamen 165.900 Audi's en 150.700 NSU's van de band. Van de VW-produktie wa ren ruim 20.000 VW-Porsches van het model 914, dat VW en de kleine Por- sche-fabriek samen ontwikkelden. Voor de research werkt VW nauw samen met Mercedes-Benz. Voor de totale produktie van het Fiat-concern tellen ook de Autobian- chi's en Lancia's mee en eigenlijk ook de modellen van Ferrari, want Fiat heeft 50 oct. van het Ferrari-kapitaal in handen. Verder werkt Fiat nauw samen met Citroën, in welke Franse fabriek het Italiaanse concern circa 27 pet. van de aandelen bezit Op zijn beurt behoort de kleine Italiaanse fabriek Maserati weer tot Citroën. Fiat-Citroën vormt de sterkste Europese groep, maar de uit- Franse staat De Régie Renault, waarvan de aan delen grotendeels in nanden zijn van de Franse staat de eerste werkne- mersaandelen zijn onlangs tenaam- gesteld werkt op technisch en pro- duktietechnisch gebied nauw samen met Peugeot en tevens met de kleine sportwagenfabriek Alpine. Renault heeft vorig jaar voor het eerst meer dan één miljoen personenauto's ge maakt en is samen met Peugeot goed voor ruim twee derde van de Franse autoproduktie en voor één -rijfde van wat de EEG aan personenauto's maakt. De drie Amerikaanse dochteronder nemingen komen samengaan ruim 23 pet. van die Europese produktie, waardoor hun invloed in de EEG aanzienlijk kleiner is dan in Enge land. Daar hebben Ford, GM's fa briek Vauxhall en Chrysler United Kingdom samen zo'n 55 pet. aandeel in de personenwagenfabricage. Verder zijn er in de EEG nog ver scheidene kleiner autofabrieken, zoals de Duitse BMW, die tot de Quandt-groep behoort, de Italiaanse staatsonderneming Alfa Romeo en het evenals Alfa Romeo te Milaan ge vestigde bedrijf van Innocenti, dat uitsluitend modellen van British Ley- land in licentie bouwt. DAF neemt met zijn Variomatic een uitzonderlijke plaats in dit ge zelschap in, aangezien deze fabriek verder geen nauw verband met een andere onderneming heeft dan de 25 pet. van het kapitaal, dat beheerd wordt door de Staatsmijnen. Wel koopt DAF voor het model 55 moto ren van Renault. Zeer klein zijn de autofabrieken Matra, Alpine, Ferrari en Maserati, die samenwerken met resp. Chrysler- France, Renault, Fiat en Citroën, ter wijl het Italiaanse duo Lamborghini en Iso nog op eigen benen staat, ver moedelijk wat wankel. Want ook de constructeurs van exclusieve en dure sportwagens blijken behoefte te ge voelen aan een grote sterke broer in de toch vrij kleine wereld van de autoproduktie. Een wereld, waar men alleen met grote series een goede kans van slagen heeft. DE AUTOPRODUKTIE IN DE EEG IN 1970 (alleen personenauto's) 1. Hat 1.418.000 2. Volkswagen 1.352.500 3. Renault 1.055.800 4. Opel (GM) 814.400 5. Ford-Keulen 611.900 6. Peurect 525 roo 7. Citroën 471.000 8. Chrysler-France 402.900 9. Audi-NSU fVW) 316.600 10. Mercedes-Benz 280.400 11. BMW 161.200 12. Alfa Romeo 108.000 13. Autoblanchl (Fiat) 95.500 14. DAF 71.000 15. Innocenti 50.600 16. Lancia (Fiat) 44.500 17. Porsche 14 000 18. Matra Sports 2.100 19. Alpine 1.000 20. Ferrari 950 21. Maserati (Citroën) 700 22. Lamborghini 400 23. Iso 150 totaal 7.799.800 Dit voorjaar zal de aansluiting van de nieuwe autosnelweg Breda - Til burg op de zuidelijke rondweg Breda, die onderdeel vormt van de route Gorkum - Antwerpen, gereedgemaakt worden. In verband hiermee zullen minder rijstroken voor het verkeer beschikbaar zijn en kunnen, zolang de werkzaamheden duren, vertragin gen ontstaan. De bocht in de route Gorkum - Antwerpen, waar thans een snel heidsmaximum van 70 km per uur geldt, wordt vervangen door een on gelijkvloerse kruising. Rijksweg 27, die van Gorkum in zuidelijke richting loopt wordt doorgetrokken om een aansluiting te verkrijgen op nieuwe Belgische snelwegen in de richting Antwerpen. Rijksweg 27 zal dus de nieuwe snelweg Breda - Tilburg Rijksweg 58 moeten kruisen. Deze maand is voor alle verkeer uit de richtingen Gorkum en Tilburg naar Breda overdag doch buiten de spitsuren één rijstrook afgeslo ten. Eind april gaat dit verkeer over eqn aparte rijbaan met twee rijstro ken. In mei zal ook voor het verkeer van Breda naar Gorkum of Tilburg één rijstrook afgesloten zijn, ook voor overdag, buiten de spits. De wegver- leggingen zullen als gewoonlijk dui delijk gemarkeerd worden. Van onze onderwysredactie DEN HAAG „Op het mi nisterie van onderwijs hebben ze nog steeds niet door wat IVO is. Een examen past niet bij deze vorm van onderwijs", zegt drs. A. van Son, voorzitter van de vereniging van IVO-scholen. IVO betekent Individueel Voort gezet Onderwijs. Het bestaat sinds de jaren dertig en „omvat" 25 scholen in ons land. Een systeem dat redeneert en werkt vanuit de eigen aard en het eigen tempo van elk kind, en daarom geen examen als momentopname kent Nu door de mammoetwet dit onderwijs is ondergebracht bij de mavo, moeten IVO-scholen dit jaar voor het eerst aan een examen mee doen. Iets waartegen het IVO fel pro testeert. IVO werd ingesteld door drie scho len waaronder de werkplaats: van Kees Boeke, als protest tegen het klassikale systeem. „Er is altijd een slingerbeweging tussen individu en gemeenschap. In de 18e eeuw waren er gouverneurs, die voor erg indivi dueel onderwijs zorgden. Toen sloeg de slinger door naar aandacht voor de gemeenschap, en zo ontstond het klassikale systeem. En in de 20e eeuw kwam er weer meer aandacht voor het individu, omdat in het klassikale systeem de betere leer lingen tekort komen en de zwakkeren door te weinig aandacht afvallen. Het klassikale systeem is gericht op de middelmaat", aldus drs Van Son. Proeven De IVO-scholen weTken met proe ven. De kinderen kunnen aan taken wrerken die een afgerond geheel vor men en die door proeven gevolgd worden. Er is een heel proevenstelsel opgebouwd, dat tot twee soorten IVO-diploma's leidt. Een licht diplo ma en een zwaar diploma, waarmee de leerlingen allerlei vormen van vervolgonderwijs konden gaan vol gen. Voor de oorlog al probeerden de IVO-scholen erkenning te krijgen voor hun diploma naast dat var. de mulo. Dat ging niet erg gemakkelijk, maar slimheid (IVO vroeg per ver volgopleiding erkenning en kreeg dat ook) en doorzetting leidden ertoe dat in 1968 de laatste erkenning, die tot de kweekschool toegang gaf. afkwam. Toen had de IVO een sluitend stelsel van erkenningen rond en kwam dit onderwijs in feite naast de mulo te staan. Nu door de mammoet door die ge lijkstelling ook van het IVO een exa men geëist wordt, komt de zaak er heel anders voor te staan. Want een rvO-leerling kon dan vroeger wel hetzelfde gaan doen als een muloleer ling, de opleiding verschilde aanzien lijk. ,.Dit onderwijs wil een kind in zijn hele ontwikkeling begeleiden, via ex- pressielessen, volkdans, woord- en gebaar-lessen het kind tot een zo vol ledig mogelijke ontplooiing op sociaal, lichamelijk en creatief terrein bren gen. Dat is heel anders dan bij het andere voortgezette onderwijs, al lijkt de Montessorischool erop. Examen Maar Montessorischolen verlooche nen eigenlijk hun ideeën door zich aan een examen te onderwerpen Wij zeggen altijd, dat IVO de verwezen lijking is van de Montessori-ideeën in het voortgezet onderwijs -Maria Mon- tessori zei, dat je rustig moest wach ten als een kind od een bepaald ogen blik niet wilde. Het* zou wel in orde komen als een kind in zijn eigen tempo kon werken. Daar past een examen niet bij". Het proevènsysteem werkte jaren lang goed De heer Van Son bena drukt, dat er nooit klachten kwamen van de kant van het vervolgonder wijs, dat de kinderen zelfs een pré hadden omdat ze geleerd hadden zelfstandig te werken, en dat de IVO- scholen zich nog steeds uitbreiden. Het enige nadeel was, dat IVO-kin- deren vrij moeilijk op andere vormen van voortgezet onderwijs (lyceum, gymnasium) konden aansluiten Er werden speciale regelingen gemaakt om toch een soort doorstroming te verzekeren, maar het betekende voor kinderen die duidelijk een intellec- tuelere vorm van onderwijs konden of wilden volgen, toch wel een ver traging om dat via het IVO te doen. Voor de kinderen zelf was zo'n overgang ook moeiliik omdat de -/elf- werkzaamheid niet altijd aan bod kon komen bij de nieuwe school. Bedreiging En hoewel het IVO inspirerend op de mammoetwet gewerkt heeft (de keuzemogelijkheden, de differentia tie) dreigt het nu toch onder te gaan door die mammoet. De mammoetwet betrok het IVO bij de rest van het voortgezet onder wijs, al had men tijdens de behande ling van de wet in de Kamer wel oog voor de speciale positie van het IVO. Dat leidde tot twee wetsartikelen waarin de Inrichting van het onder wijs en de voorschriften voor eind examens voor bepaalde scholen wat vrijer gelaten werden. Ondanks die ruimere wetsartikelen heeft men het IVO nu toch verteld dat IVO-leerlin- gen mee moeten doen met een exa men en opgegeven moeten worden voor het komende mavo-3-examen. „We hebben staatssecretaris Gros heide aangeboden om protocollen naar de onderwijsinspecteur toe te sturen. Als de inspecteur die proto collen over de leerlingen en hun werk afkeurt dan zou de staatssecre taris de erkenning van de school, kunnen intrekken. Maar daar voelde Grosheide niet voor. Hij stelde voor drie schriftelijke toetsen af te nemen, één gewone en dan nog twee herkansingstoetsen. Maar daar hebben wij principieel be zwaar tegen. Dit soort schriftelijke toetsen op vaste tijden vinden we ni vellerend, terwijl de vrijere IVO- toetsen juist veel meer uit de kinde ren haalt. Een examen, daar werk je naar toe, dat stoelt op de verouderde filosofie van het verwerven van wijsheid Het examen is wezensvreemd aan ons. Maar we staan met de rug tegen de muur. Doen we niet mee, dan krijeen we de mavo-erkenning niet en dan wordt het voor veel ouders dubieus of ze hun kinderen nog wel naar het IVO zullen sturen". Toetsen Met een dreigend examen in 't vooruitzicht willen de IVO-scholen nu een systeem waarbij ze zelf schriftelijke opgaven maken, die dan naar erkende toctsinstanties (het CI TO bv) gestuurd worden waarna de toetsen op de scholen uitgevoerd kun nen worden. „Maar daar schi'nt Grosheide ook niet voor te voelen. Hij wil waarborgen, hij wil hei ni veau van het onderwijs in de gaten houden". De IVO-scholen hebben de inrich ting van het onderwijs in grote lijnen wel volgens het oude patroon kunnen redden, maar met het examen dre'gt het nu mis te gaan Om dit jaar de kinderen niet te duperen, zullen som mige scholen voor een keer meedoen, anderen willen hun eigen toetsen aanbieden en de rest gaat gewoon door. De mammoetwet heeft nare gevol gen voor het IVO. Vandaar ook dat de mogelijkheden voor een midden school extra aandachtig gevo'ed wor den door het IVO. Dat onderwijs, dat niet met klassen maar met niveaus wil werken en dat een heel andere didactische opzet vraagt zou voor het IVO zeker een kader scheppen waar binnen deze onderwijsvorm zou kun nen functioneren Maar zolang de middenschool nog geen feit is, heeft het IVO te maken met de mammoetwet. En heeft het IVO, met de erkenning dat de over heid terecht wel enige garanties wil, te maken met een examendreiging, die IVO-mensen zelf ..een corset noe men dat het IVO geweld aan doet." Hoewel British Leyland Nederland aankondigt, dat de prijzen van de pulairste Austin- en Morris-model- i verlaagd zijn vanwege economi- ïer assemblage in België en de ra- nalisering van de verkooporganisa- in Nederland, is de voornaamste ien stellig de verzwakte concurren- positie van deze Engelse auto's. Op 1 januari had British Leyland melijk de prijzen nog verhoogd, tgeen ook op 1 november ge- ïiedde. Daarmee waren de Engel- i 'trouwens niet de enigen: er ont- rnd algemeen een tendens tot prijs- rhogingen voor de auto's. Zo kostte de Mini 850 de Luxe in Jvember en december ƒ5.488, in ja- Iari, tebruari en maart 5.722,80 en In april ƒ5.546,10. Hetgeen zonder spijtig is voor de mensen, deze winter zo'n Austin of Morris •schaften: de weinige getrouwen deze Engelse merken krijgen het er hard te verduren. De prijsverlaging geldt niet alleen br de Mini, maar tevens voor de f0/1300 ook wel aangeduid als er en voor de Austin maxi. De kost nu ƒ7.347,30; de maxi komt \f 9.992,10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9