Vlaardingen maakt groot spektakel van heropening museum voor zeevisserij Anema en Dooyeweerd lijnden mijn beschermt tegen tandbederf - 3| Nieuwe gezichten" Jn museum y mm *-èê£ §3t ïuilbeurs met Omlijsting van vele activiteiten1 Prinselijk paar verricht „geheime" opening Antiekshow Wester- schelde mag niet vuiler worden MR. J. J. CROLES' POLITIEKE OVERTUIGING ONGESCHOKT DONDERDAG 8 APRIL 1971 VLAARDINGEN Door een grijpende verbouwing van het jormalige belastingkantoor aan Vï e Westhavenkade is een vrijwel leale ruimte geschapen voor de lisvesting van het Visserijmu- iikipum, dat tot januari van dit jaar ras ondergebracht in het Ree- irshuys, eveneens aan de West- avenkade. Dankbaar is bij de inrichfcingsplan- ïra n gebruikt gemaakt van de nieuwe ogelijkheden. De indeling van het onumentale gebouw, dat vroeger n burgemeesterswoning was, maakt lde, 11 doorgaande rondgang mogelijk en randeert een beter overzicht van de lenbare collectie.' Enkele nieuwe as- cten van de visserij kunnen in het useum getoond worden. Zo is er een zeewater-bassin opge- t met een grote verscheidenheid n bekende en minder bekende' zee- ssen. In de schepenzaal wordt een Eferzicht gegeven van de ontwikke- van het Nederlandse vissersvaar- vanaf de vroegste tijden tot he- ■v<4n. Diorama's geven verder een inzicht de belangrijkste vismethoden op 'anfci vroeger en nu, terwijl nu ook een ïs. sserijbord in de collectie is opgeno- Op deze grote zeekaart wordt Bor middel van een bedieningspa- el getoond welke visgronden, vis- scheepstypen en rederijplaat- n in verband staan met de belang- jkste vangtechnieken. Het vissersvolk wordt getoond in )i ree „bevolkte" interieurs van om- reeks 1900, die een vissershuis en rederijkantoor voorstellen. In de ffiekamer van het museum herleeft sfeer van het bemanningsverblijf het voorschip, het zgn. logies of ondeL De verfijnde smaak van de tabelen uit de achttiende eeuw is waard gebleven in twee fraaie ka- in Lodewijk XIV- en Lodewijk V-stijl. Op de eerste etage is een zaaltje gericht voor diaprojectie. Ook is er n ruime filmzaal, waar elke zater- en zondagmiddag visserijfilms orden vertoond. Elke maand wordt nieuw programma samengesteld, 'oorstellingen zijn gratis toegan- ilijk voor museumbezoekers. Op de tweede etage bevindt zich de isserij-bibliotheek met leeszaal en ;n centrale documentatie van de ge- 'PSfchiedenis van de Nederlandse zee- sserij. Op aanvraag is deze zaal teb ratis toegankelijk. Verder geeft het useum impressies van de walvis aart, de gezondheidszorg op zee, de ilkskunst, de navigatie en communi ste en het visserij-onderwijs. Apaite zalen zijn beschikbaar voor ,aJfjdelijke exposities, waarvan de eer- te gewijd aan de kunst van het (schilderijen, tekeningen, «Idhouwwerk enz.). Vanaf maandag mei kan men dit alles bewonderen het nieuwe Visserijmuseum aan de 'esthavenkade. i i JÉr Met man en macht is in de afgelopen maanden gewerkt aan de inrichting van het nieuwe Visserijmuseum. De foto toont het optuigen van het model van de VL 2, een van de pronkstukken van het museum. VLAARDINGEN De heropening van het Museum voor de Ne derland Zeevisserij in Vlaardingen wordt een groots spektakel/ De officiële opening door Prinses Beatrix en Prins Claus op zaterdag 22 mei zal worden omlijst door een groot aantal aktiviteiten, waarin behalve de visserij ook de marine een belangrijk aandeel heeft. Een beeld, dat bij oudere vissers 'éri ierbare herinneringen zal oproe- •e en: de vissersvloot vaart uit. ii De festiviteiten beginnen al op vrijdag 21 mei, wanneer 's middags om twee uur het fregat hr. mr. Van Nes, de mijnenjager Hr. ms. Dokkum, de mijnenvegers Hr. ms. Breukelen, Bolsward, Borculo, Brielle en het duikvaartuig Hr. ms. Woerden in de Koningin Wilhelminahaven zullen af meren. De commandanten van het smal deel worden om drie uur ontvangen door burgemeester mr. J. Heusdens, die om vier uur op zijn beurt verge zeld door politiecommissaris B. van Toledo een tegenbezoek zal brengen aan de marineschepen. In de avonduren opent burgemees ter Heusdens de tentoonstelling „Vre destaken Koninklijke Marine'' in het stadhuis. Deze expositie toont de ak tiviteiten van de marine in vredestijd en is geopend voor het publiek van 22 tot en met 26 mei. dagelijks van tien tot twaalf uur. van twee tot vier uur en van zeven tot negen uur en zater dags van drie tot vier uur en van zeven tot negen uur. Behalve de bur gerij zal ook aan schoolklassen de ge legenheid worden geboden de ten toonstelling te bezichtigen. vierd, zij het dat het nu op kleinere "schaal zal gebeuren. Tevens zal de Westhavenkade en het koopcentrum met medewerking van dc midden stand feestelijk versierd worden. Voor de liefhebbers valt het visse rijfeest samen met een optreden van. Fons Jansen in de Stadsgehoorzaal op vrijdag 21 mei, terwijl de jeugd aan zijn trekken kan komen bij een dri- ve-in-show van radio Veronica, waarvoor de gemeente de Oude Lijn baanhallen ter beschikking heeft ge steld. Deze show wordt vrijdag 21 of zaterdag 22 mei gehouden. In de Visbank wordt een speciale expositie ingericht, terwijl ook in het nieuwe visserijmuseum een ope ningsexpositie wordt opgezet. Deze staat in het teken van de kunst van het vissersvolk'en duurt tot 15 augus tus. „We hebben er nu de ruimte voor", aldus conservator J. van Dorp. Taptoe ROTTERDAM -r De Nederlandse ereniging „De Verzamelaar" afd. otterdam organiseert op tweede lasdag. 12 april, de traditionele lasruilbeurs. Op de ruilbeurs komt ook een An- iekshow. Veie verzamelaars uit i gehele land hebben zich al opge- iven om hun kostbare verzameling kunnen exposeren. Voor deze unieke combinatie van lilbeurs en antiekshow is 'geheel ideon, in de Gouvernestraat, afge- Het vorige jaar kwamen onge- eer 1000 verzamelaars en belangstel- nden naar Odeon. De ruilbeurs is an 10.00 tot 17.00 geopend. KAATSHEUVEL Natuurpark - £>e Efteling" zal eerste Paasdag haar n/aj oorten weer voor het publiek open- rd-l ellen. Officieus ziin de poorten ech- t al op maandag 5 april opengegaan i verband metj de vroege schoolva- anties dit jaar. .Een nieuw seizoen staat voor de leur, een jubileum-seizoen, want „De heling" viert dit jaar haar 20-jarig Aan dit jubileum zullen vele ifc stiviteiten verbonden worden. Vrijdagavond 21 mei is er om ne gen uur een taptoe, op het Veerplein te verzorgen door de Marinierskapel en het tamboer- en pijperkorps van de marine onder leiding van majoor J. P. Laro. Die avond zal ook de fees telijke verlichting van de schepen in de Vlaardingse haven worden ontsto ken. Zaterdag 22 mei bereikt het meer daagse visserijfeest een hoogtepunt. Even na half elf zullen prinses Beat rix e.n Prins Claus via dc openstaan de spoorbrug de Oude Haven binnen varen. Het prinselijk paar meert af bij de Visbank. waar burgemeester en mevrouw Heusdens, dc wethou ders, de commissaris van de koningin mr. J. Klaasesz met echtgenote en het dagelijks bestuur van het Vieeerijmu- seum ter begroeting aanwezig zullen- zijn. Het gezelschap begeeft zich vervol gens te voet naar het stadhuis, waar burgemeester Heusdens een toespraak zal houden. Daarna gaat de stoet naar het nieuwe Viseerijmuseum, het voor malig belastingkantoor aan de West havenkade. Daar zal het prinselijk paar tussen, rond twaalf uur de ope ning verrichten Hoe dat in zijn werk gaat, blijft nog een geheim. Na een lunch in het stadhuis, be zoeken de koninklijke gasten de ten toonstelling „Vredestaken Konink lijke Marine", waarna om half drie intrek wordt genomen in het visserij- onderzoekin gs vaartuig ..Trides", dat in de KW-haven ligt Dit schip wordt geëscorteerd door een representatie van de Vlaardingse vissersvloot, die nog vijftien schepen telt. Van kwart over drie tot kwart voor vier zal het prinselijk paar getuige zijn van duik- en. reddingsdemonstra ties in de KW-haven, waarna de voorzitter van het produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. van Dijk, de produktschapswimpel aan boord van de VL 105 zal hijsen. Om streeks vier uur vertrekt het prinse lijk paar weer uit Vlaardingen Eerder op de middag houdt de Ma rine reeds een standaard duikdemon- stratie aan boord van Hr. ms. Woer den, gevolgd door een grotere demon stratie, die wordt bijgewoond door de koninklijke gasten. Daarbij zal een vliegtuigsquadron van de Marine Luchtvaartdienst enkele kikvorsman nen droppen in het water van de KW-haven voor een spectaculaire reddingsoperatie. De Vlaardingse burgerij kan de demonstraties vanaf de kade volgen. Evenals zaterdag zal het smaldeel van de Marine ook zondag 23 mei voor het publiek te bezichtigen zijn en wel van twee tot vijf uur. Maan dag 24 mei kiezen de vaartuigen weer zee. Tijdens de festiviteiten kunnen ook enkele ronde- en platbodemjach- ten, in de Vlaardingse haven bewon derd worden. Deze vaartuigen zullen zondagmorgen 23 mei admiraalzeilen op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de Maasboulevard. Het feestprogramma is gisteren door burgemeester Heusdens als voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse Zeevisserij in grote lij nen ontvouwd. Dc burgemeester zei dat nog wordt gewerkt aan het orga niseren van een vlaggetjesdag, zoals die vroeger in Vlaardingen werd ge- gevelwand van de Westhavenkade toont links het nieuwe Visserijmuseumdat vroeger diénst deed als belastingkantoor en burgemeesterswoning. Geheel rechts het Reedershuys, waarin het museum tot voor enkele vinden was gehuisvest. MIDDELBURG „Door de aanleg van het Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath mag de kwaliteit van het Westerscheldewater 'niet achteruit gaan. Integendeel, we zullen er naar moe ten streven dat de kwaliteit van het water dat vanuit België Nederland binnenkomt verbetert, aldus minister Bakker in een brief aan de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). De minister schrijft naar aanleiding van de door VMZ geproduceerde Westerscheldenota waarin o.a. voor speld werd dat door de bochtafsnij ding bij Bath het vervuilde water vanuit België op een ongunstig punt in de Nederlandse Schelde zal komen n.l. dicht bij het lozingspunt Waarde waar binnenkort het Westbrabantse huishoudelijk en industrieel afval water ongezuiverd geloosd zal wor den. De minister is het met de VMZ eens dat er een doeltreffende controle moet komen op de kwaliteit van het water. Het is volgens de minister nog niet te overzien of dat gebeuren moet door in het tractaat met België een passage op te nemen over de instel ling van een internationale arbitrage zoals de VMZ graag zou zien. Bij het tractaat over de Schelde-Rijnyerbin- ding is wel een dergelijke arbitrage regeling opgenomen. De minister zegt dat nieuwe gegadigden voor de lozing van afvalwater op de Schel de er rekening mee moeten houden dat er nog slechts vergunningen ge geven zouden worden voor gezuiver de lozingen. Het RIZA zal het aantal meetpunten in de Westerschelde op voeren. De metingen zullen o.a. wor den uitgebreid met onderzoekingen naar het voorkomen van pesticiden en zware metalen. Dit zal in over leg met België gebeuren. DODEGRAVEN „Wat ik me voor ogen Heb gesteld is gelukt" die mr. J. J. Crole Dat is de conclusie Croles (62) trekt als hij aan de vooravond van zijn zilveren ambts jubileum vijfentwintig jaren burgemeesterschap in Bodegraven overziet. In zo'n overzicht vermenigvuldigen zich de gedachten en komen alle ontwikkelin gen en veranderingen die zich in de loop der jaren hebben voltrokken voor de geest. Maar voor wie daarover met de jubilaris spreekt wordt het spoedig duidelijk dat er bij hem innerlijk van weinig Verandering sprake is geweest: mr. Croles is dezelfde ge bleven; zijn opvattingen over de waarden van het leven en zijn politieke overtuiging zijn ongeschokt. De antirevolutionaire beginselen hebben van mr. Croles de stabiele en strijdvaardige persoonlijkheid ge maakt onder wiens leiding het dorp Bodegraven niet alleen een specta culaire groei heeft doorgemaakt, maar ook (en zel'fs ondanks dat) in het algemeen gesproken een stil en gerust leven heeft geleid. VU nog principieel? De Vrije Universiteit in Amster dam heeft wat in het leven var. mr Croles en in dat van zijn familiele den betekend: zijn vader, die presi dent van het Gerechtshof in Leeu warden en lid van de Eerste Kamer was, behoorde tot de allereerste VU- studenten; zelf denkt hij met genoe gen terug aan hoogleraren als Ane ma, Diepenhorst en Dooyeweerd. Mr. Croles: „Dat zijn mensen die gaan lijnen aan je leven; ik ben blij dat zij mijn leermeesters zijn geweest." Overigens kan mr. Croles in dit verband niet nalaten op te merken dat In die tijd de VU nog principieel was. Naar zijn stellige overtuiging zijn er vandaag hoogleraren, die in zijn tijd niet gehandhaafd .zouden zijn. Uit deze opmerking blijkt, en mr. Croles zal de laatste zijn om daar ook niet openlijk voor uit te komen, dat de algehele principiële vervlak king en de over-democratisering het Nederlandse volk naar zijn inzicht op een verkeerde weg brengen: „Ik zeg zo vaak tegen mijn vrouw: als Kuyper dat allemaal eens wiist, zou hij zich in zijn graf omkeren. Het gezag wordt tegenwoordig dermate ondermijnd, dat je je wel eens af vraagt: waar belanden we? Vanzelf sprekend moeten we niet terug naar de autoritaire toestanden van vroe ger, maar de balans moet toch niet naar de andere kant doorslaan" Daarom is de burgemeester van Bodegraven er gelukkig mee dat hoewel de autochtone bevolking van zijn gemeente door haar sterke groei (nog geen 6000 inwoners in 1946, nu bijna 15.000) steeds minder invloed krijgt in de gemeenteraad, de ARP met haar vier zetels nog altijd de grootste fractie is. Ook de andere christelijke partijen hebben zich tot nu toe behoorlijk weten te handha ven. Medewerkers Wat mr. Croles zich voor ogen heeft gesteld is gelukt, maar naast zijn in de gemeente hooggeprezen ijver en doorzettingsvermogen weet hijzelf zich daarvoor dank verschul digd aan zijn medewerkers. Wat dat betreft prijst hij in de eerste plaats de besluitvaardigheid van zijn raad en is hij daarnaast hoogst tevreden over de medewerking van de hogere overheden. „Ik rijd mijn auto stuk op Den Haag. maar als je daar met redelijke verlangens komt, dan luis teren ze ook naar je." En dan is burgemeester Croles verder royaal in zijn complimenten voor zijn directe medewerkers: ge meentesecretaris A. M. de Jong („geen familie van de schrijver"), die Bodegravens expert op financieel ge bied is, noemt hij de „primus inter pares in Zuid-Holland" en zijn beide wethouders zijn mannen „die ver boven de middelmaat uitsteken." Dank zij de uitstekende verhou dingen binnen het college van bur gemeester en wethouders treedt het dagelijks bestuur der gemeente steeds als eenheid naar buiten op. En.... wat in deze tijd in steeds meer gemeenten een onhaalbare zaak wordt: Bodegravens gemeentebegro ting is altijd sluitend. De burge meester dankt dit aan een goed fi nancieel beleid en aan de strak vol gehouden taktiek van vijfjaren plannen. waarbij het uitgangspunt van „niet alles tegelijk willen ver wezenlijken" voorzit. Weekend op dit stramien zijn in de afgelopen kwart eeuw in Bode graven bijna tweeduizend woningen gebouwd, waarvan ongeveer de helft van dc gemeente. En omdat je met huizen alleen geen stad bouwt, is ook in de z.g. voorzieningen-sectoren zo het een en ander tot stand geko men. Een belangrijke verbetering was de vernieuwing van de aftandse Rijnbrug van 1880, terwijl juist vo rige maand de bouw van een tweede Rijnovergang voor 3,5 miljoen gul den kon worden aanbesteed met op merkelijke steun van de provincie. Het verkeer naar Woerden zal straks buiten het dorp om kunnen worden afgevloeid. In de sector onderwijs (portefeuil le mr. Croles) zijn zes kleuter-, vijf basis- en twee mavo-scholen ge bouwd; verder kwamen er vier gymnastieklokalen, een sportvelden complex en tennispark en een over dekt zwembad waarvoor met name wethouder A. R. van der Heijden zich heeft ingezet, dat de burge meester „een unicum in de Rijn streek" noemt. Vermeldenswaard in deze onvolle dige opsomming is verder zeker de ontsluiting van een gunstig gelegen industrieterrein, dat de vestiging van verscheidene bedrijven in de verzorgende sector tot gevolg heeft gehad Al geruime tijd is Bodegra ven 'niet meer het Zuidhollandse agrarische dorp waar alleen maar kaas wordt gemaakt. Het industrie terrein heeft nog wat ruimte vrij, „maar", zo waarschuwt burgemees ter Croles, „ik wil u wel zeggen dat we selectief te werk gaan". Een hoogtepunt in de ontwikke ling van Bodegraven is in 1967 de gereedkoming van het royale en mo derne raadhuis geweest. Gebouwd op de toekomst en functioneel ge bleken voor de huisvesting van het jarenlang uitstel door de bestedings beperking, binnen een tijdsbestek van anderhalf jaar gebouwd en nu een model voor heel wat gemeente besturen die komen kijken omdat ze ook moeten bouwen. Burgemeester en mevrouw Croles hebben 25 jaar met plezier in Bode graven gewerkt en gewoond. Als de burgemeester over tweeënhalf jaar met pensioen gaat wil hij niet terug naar zijn Friese geboortegrond. Er gens in Holland hoopt hij zich nog verdienstelijk te kunnen maken, het liefst in het bestuurlijk vlak. Tot nu loe heeft hij voor hobbies weinig tijd gehad („Je werk is je hobby", zegt zijn vrouw), misschien kan hij zich straks nog wat verder verdiepen in de historische litera tuur, een van de weinige ontspan ningen waarmee hij zich graag bezig houdt. Of wat gaan reizen. Bij voorbeeld naar zijn kinderen. De oudste zoon, die aan de VU me dicijnen studeerde, gaat binnenkort een poosje colleges geven aan een medische faculteit die in Kongo wordt opgebouwd, de dochter, die aan de VU psychologie studeerde, vertrekt eind juni met haar man, die arts is, naar Rwanda; het echtpaar wordt voor de zending uitgezonden vanuit een kerkdienst in Gent. Het jongste kind, dat op het ogenblik de Paasvakantie in Rome doorbrengt, is lyceist in Leiden en wil.... naar de VU. Voor zijn gemeente voorziet de ju bilerende burgemeester een gestadig doorgaande ontwikkeling, maar een dorp zal het blijven. Of de 20.000 inwoners die voor 1980 maximaal op het programma staan gebaald zullen worden blijft voor de burgemeester nog een vraag. Veel verwachting heeft hij van de toekomstige gewest- vorming, die onder de voor mr. Cro les bewonderenswaardige leiding van Gouda's burgemeester mr. P. van Dijke in het regionaal overleg orgaan Gouda en omstreken al een voortref felijk functionerende voorloper heeft. Een vrijwillige opbouw van onderaf, waarin een onderlinge ver trouwensbasis aanwezig is, heeft voor mr. Croles heel wat betere le venskansen dan een van boven gelegde structuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5