WEDIJVER IN DIENST VAN SLACHTOFFERS RACISME Filistijnse handschriften ontdekt Finse meer kerk naar vrijheid? Veel onderwijzers kort bij basisonderwijs Uw probleem is het onze.. Wereldraad: laten critici met alternatieve acties komen „Schromelijk onderbetaald" ïjn-d*." Gere/, vrouwen naar Arnhem Kerkgangers gingen door de grond COMMENTAREN Vreemd Ds. P. J. Hefting overleden Septuagint eist duidelijkheid Afscheid van dr. R. Boeke Een woord voor vandaag Cliff evangeliseert onder collega's BEROEPINGSWERI Amman geeft er politiek tintje aan 1 ri II Mill ïl l I I II I I I 1,1 ■■l.'.'.'.'.'.-q ir r iii II I I I i i i r V Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dlcnt een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Dit najaar kocht ik een stephanotis. die mooi in bloei stond. Nu deze uitgebloeid is, zijn er twee groene bolletjes overgebleven, die de grootte hebben van een klein kippeëi. Moeten ze blijven zitten of kan ik ze er af halen, zodat ik ze zaaien kan? Antwoord: Dit zijn inderdaad vruchten. Laat ze er aan zitten tot de vrucht zich opent en er zaden uitkomen met een pluisje. U kan dit zaad zaaien in een platte pot of bak je in fijne oude bladgrond met wat scherp zand en turfmolm er door heen. Het kan echter zijn dat de za den niet kiemen door het ontbreken van kruisbestuiving. Leg de zaden op regelmatige afstanden op de aar de en bedek ze met een laagje van een paar mm; dan aangieten en be stuiven, nadat u alles met een plankje wat heeft aangedrukt. Leg er vervolgens een stukje glas over en zet zo alles in een warme kamer, b.v. op de schoorsteenmantel. Zorg er voor dagelijks de ruit even op te zetten om het condenswater er af te laten lopen en rotting te voorkomen. Het beste is er een papier op te leg gen, daar het kiemen het beste gaat in het donker. Vraag: Kan iemand in zijn woning en eventueel in omliggende wonin gen een kalvermesterij beginnen? Zijn hieraan beperkende bepalingen verbonden in verband met de hin derwet? Antwoord: In de eerste plaats moet u zich vervoegen bij de ge meente in verband met bepalingen krachtens de hinderwet, dierenbe scherming en andere gemeentelijke verordeningen. Volgens diverse pro- duktschappen, die wij hebben ge raadpleegd. bestaan er verder geen bezwaren tegen vestiging van een kalvermesterij. door ds. A. H. van den Heuvel Het programma van de wereldraad van kerken ter bestrijding van bet racisme de 200.000 dollar! heeft een stroom van kritiek opgewekt en aanleiding gegeven tot een vaak ver warde discussie. Maar het heeft meer steun gekregen dan blaam. Onder de voorstanders be vinden zich mensen en groepen die vaak door de critici tegen het programma worden uitgespeeld: Andy Young, vooral bekend als Martin Luther King's tweede man. de raad van kerken in Rho- desië, Helder Camara. Niemöller, Gollwitzer, kardinaal Alfrink, de internationale bond van pacifisten ik noem er maar zo wat. Niet om de critici de mond te snoeren, maar om aan te tonen dat het toch allemaal niet zo eenvoudig is als hun verwijten doen vermoeden. In ieder geval is het onmogelijk om te zeggen dat de wereldraad niet te gelijkertijd solidariteit kan tonen met de geweldloze èn gewelddadige be strijders van het racisme. Dat kan de heer Kisjes (Het Kwartet van 23 maart) wel denken, maar dat wordt hem door de direct betrokkenen niet in dank afgenomen: in de commissie tegen het racisme werken die twee groepen namelijk broederlijk samen. Ook diegenen die nog altijd maar zeggen dat de wereldraad voor ge weld gekozen heeft, moeten zich af vragen wat dan toch al die pacifisten in dit programma uitvoeren... De re den is heel eenvoudig: de echte paci fist hoopt ten zeerste dat deze solida riteit met de slachtoffers van het ra cisme een begin zal zijn van een actie van alle mensen van goeden wille, die het geweld overbodig zal maken, om dat het kwaad in de wortel wordt aangepakt Definitie Er is nog een tweede element in de kritiek waar een zekere westerse re denering wordt uitgespeeld tegen de slachtoffers van het racisme zelf. De wereldraad, zo wordt gezegd, noemt allerlei wantoestanden racistisch die het helemaal niet zijn. De Portugezen in Afrika zijn helemaal geen racisten, maar kolonialisten; de rechten van Van een onzer verslaggever» ARNHEM De studenten van de pedagogische academies lopen bijna allemaal met het plan rond om na hun exam«n door tc studeren of an ders, zodra ze onderwijzer zijn, zo spoedig mogelijk over tc stappen naar het voortgezet ondcrwM8* «tZ® worden opgeleid voor het basisonder wijs, maar ik vrees dat velen nauwelijk werkzaam zullen dus dc voorzitter van de protestants- christelijke bond van onderwijzend personeel, de h®er G. J. Wenting. Op de jaarvergadering van zijn bond ging de heer Wenting uitvoerig in op het personeelsbeleid in het on derwijs. Van beleid is eigenlijk nooit sprake geweest, zei hij. Er zijn hoogstens afremmingsmaatregelen geweest voor opleidingsscholen cp momenten dat dit juist niet moest. De onderwijzer wordt schromelijk onderbetaald en als daar geen eind aan komt, moet men het ergste vre zen. Voor de kleuterleidsters is het allemaal nog veel erger. Hun maxi mumsalaris is nog niet de helft (41 procent) van dat van een gymna sium- of h.b.s.-leraar. De 23-jarige kleuterleidster haalt met pijn en moeite het minimum van de onge schoolden. Voor het mavo wordt een tekort van 1700 leraren verwacht, mede doordat men te laat is begonnen met een nieuwe lerarenopleiding. De heer Wenting vond de positie van de man of vrouw voor de klas weinig benijdenswaardig bij alle aan drang tot vernieuwing. De klassen zijn groot, de kritiek op het be staande onderwijs is vaak ondeskun dig en onrechtvaardig en de aange prezen vernieuwingen zijn niet altijd haalbaar in de praktijk. De heer Wenting onderschreef de noodzaak van onderwijsvernieuwing, maar hij waarschuwde de 21.000 le den van de bond niet met nieuwe onderwijssystemen te beginnen in te grote klassen. isisonder- otestants- J ARNHEM Op dinsdag 18 mei houdt de Gereformeerde Vrouwen bond in verschillende kerken en zalen in Arnhem de jaarlijkse ontmoetings dag. Thema is het onderwerp: Hoe geef ik mijn geloof door? Sprekers zijn: prof. dr. .J T. Bak ker te Kampen, dr. C. Gilhuis te Den Haag, ds. F. de Jong te Veendam, ds. J. Overduin te Veenendaal. ds. P. B Suurmor.d te Baarn en ds. E. Th. Thijs te Kampen. Eskimo's. Maori's, Indianen en andere minderheidsgroepen vallen evenmin onder het racisme. En die verwarring bij de wereldraad, zo zegt men dan, ontstaat omdat de wereldraad het ra cisme helemaal niet heeft gedefi nieerd. De heer Kisjes citeert om dat te bewijzen uit een boek van dr. Vin cent waarin inderdaad een vrij vage beschrijving van racisme wordt gege ven. Het spijt me allemaal wel, maar het gaat toch niet zo op. John Vincent schreef weliswaar op uitnodiging van onze staf. maar geheel voor eigen re kening. Wie een definitie van de we reldraad van racisme wil hebben moet bij de assemblee wezen waar de volgende zinnen met algemene stem men werden aanvaard: „Onder racisme verstaan wij ethno- centrische trots op de eigen rassen- groep en een voorkeur voor de bij zondere eigenschappen van die groep; geloof dat deze eigenschappen op fundamentele wijze biologisch van aard zijn en zo aan volgende genera ties worden doorgegeven; gepaard gaand met een actief programma dat de andere groep discrimineert en van volle deelneming aan het leven van de maatschappij uitsluit". Maar het belangrijkste antwoord is dat de slachtoffers van discriminatie in Portugees Afrika, Australië, Cana da en waar nog Indianen leven zelf van racisme spreken. Daar moet u hun literatuur of de processen in Lis sabon maar op nalezen. Identificatie Ik kan met deze kritiek daarom niet veel aanvangen. Erachter schijnt toch iedere keer weer dezelfde angst schuil te gaan, die ik ook bij een eerder artikel van ds. A. A. Spijker boer vond, in de vorm van vragen. Heeft de Wereldraad zich hier niet zo geïdentificeerd met een bepaalde po litieke beweging dat de vrijheid van de kerken in hun verhouding tot de staat in gevaar komt? Deze vraag heeft natuurlijk de we reldraad ook bezig gehouden. Het centraal comité verklaarde in Addis na een lang debat, dat kerken zich nooit geheel kunnen identificeren met politieke bewegingen. Deze formule ring zegt twee dingen; in de eerste plaats dot solidariteit met bepaalde politieke bewegingen wel degelijk no dig kan zijn; ten tweede dat dit nooit mag betekenen dat de kerken hun vrijheid om kritiek uit te oefenen of om zich ook om de andere partij te bekommeren opgeven. Op het eerste gezicht mag dit te genstrijdig klinken, in de praktijk is het echter van het grootste belang om deze dialectiek niet prijs te geven. Zo bleek het bijvoorbeeld mogelijk niet lang geleden, dat interkerkelijke hulpverlening een project aanvaardde van de Poolse regering, waarin de kerken bijdragen via haar diakonieën. Aangezien dit tot op he den onmogelijk was in de meeste communistische landen, werd dit ex- Ds. A. H. van den Heuvel periment door de Poolse kerken enorm op prijs gesteld. Heeft de we reldraad daarmee zich geïdentificeerd met het Poolse communistische regi me? Weineen, In de ontwikkelings landen zijn projecten vaak deel van een algemene nationale ontwikke lingsstrategie. Zouden de kerken daar aan niet kunnen deelnemen? Of neem het conflict in Nigeria. De wereldraad koos niet voor Biafra of voor Lagos, maar hielp beide zijden. Dat leverde natuurlijk veel kritiek op zowel van de kant van Lagos als van mensen die meenden dat alleen Biaf ra moest worden geholpen. Was deze hulp naïef en gevaarlijk? Of een noodzakelijke uitdrukking van onze overtuiging dat waar geleden wordt de kerken een taak hebben? Wanneer morgen de situatie in Zui delijk Afrika zou omslaan en de blanke minderheid zou worden ver volgd, dan zullen de kerken geen keus hebben dan om zich' aan de zij de van de nieuwe onderdrukten te stellen. Wanneer wij niet bereid zijn in dit wespennest door te dringen en onze handen vuil te maken in onze dienst aan de mensen in nood, dan hebben wij dunkt mij een wezenlijke kerke lijke taak opgegeven. Niets is gemak kelijker dan zich geheel afzijdig te houden. Maar ook niets is gevaar lijker! Fout Wij hebben waarschijnlijk een fout gemaakt toen wij meenden dat de kerken de gehele historisch-oecume- nïsche discussie hadden meegemaakt en het nieuwe progranjma daarin konden inpassen. Blijkbaar moet iedere keer opnieuw herhaald worden' in welk verband de acties die kerken worden aangeboden. Het is soms wat verdrietig te zien dat de kerken daar bij niet de leemten in een oecume nisch programma aanvullen maar di rect tegen de Wereldraad stelling ne men. Het is opvallend dat een man als ds. Naudé die nu voortdurend tegen PIACENZA De priester, die in een kapel op de begraafplaats van het Italiaanse dorp Ponte dell 'Oglio bezig was een mis te lezen, hoorde plotseling een hevig gekraak. Toen hij zich omdraaide, was het gehele gehoor, bestaande uit 45 vrouwen, in een stofwolk verdwenen. Doordat de vloer het had begeven, waren de kerkgangers in een graftombe gestort. Enkelen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het bedankje dat de PvdA uit Washington heeft bereikt is nogal schokkend. Prof. Lieftinck is een van de „grand old men" van de Nederlandse poli tiek. Onder zijn aangevochten maar eminente lei ding zijn we na de tweede wereldoorlog allemaal opnieuw begonnen met een tientje. Zijn bezwaar tegen regering en oppositie is nu, dat zijn nalaten schap in de vorm van een gesaneerde volkshuis houding niet al te best beheerd wordt en dat de luxe ons min of meer naar het hoofd begint te stijgen nu we aanzienlijk méér dan een tientje te besteden hebben. Bevreemdend voor een streng heelmeester als Lieftinck is dat niet. Maar het is wel vreemd dat hij nu juist de Ne derlandse ontwikkelingsbijdrage er uit pikt als een voorbeeld van onverantwoord beleid met het oog op de betalingsbalans. Hij schrijft in zijn brief aan DS '70: „Zo zijn we er bijv. aan toe dat de Neder landse ontwikkelingshulp niet meer uit een be sparingsoverschot over de totale binnenlandse be stedingen doch uit een tekort wordt gefinancierd". Deze passage toont een opmerkelijke gelijkenis met wat minister Udink vorig jaar oktober zei. n.l. dat wij eigenlijk een betalingsbalansoverschot behoren te hebben om op verantwoorde wijze onze ontwik kelingsbijdrage te kunnen leveren, terwijl we juist een tekort op die betalingsbalans hebben. Even bevreemdend is Lieftincks overgang naar DS '70, een partij die van de ontwikkelingsbijdrage niet veel meer dan een sluitpost op de begroting wil maken. En die de pretentie heeft zelfs bij be lastingverlaging de drukkende lasten van onze Van een onzer medewerkers GRONINGEN Op 53-jarige leef tijd Is overleden de hervormde eme ritus-predikant ds. T. J. Hefting. Hij was van 1951 tot 1959 predikant te Leens. Nadat hem om gezondheidsre denen vervroegd emeritaat was ver leend, werd hij wetenschappelijk ambtenaar aan de rijksuniversiteit van Groningen. De crematie is van middag in Groningen. Eveneens zjn overleden ds. B. Ha genaar (76) te Arnhem en ds. W J. van Lindonk (85) te Den Haag. Ds. Hagenaar was sinds 1920 predikant in de gereformeerde kerken, achtereen volgens te Eestrum, Warffum. Mep pol, Amsterdam-Noord van 1931 tot 1946 en daarna tot zijn emeritaat in 1959 in Bolsward. Ds. Van Lindonk was sinds 1914 hervormd predikant, achtereenvolgens te Hontenisse, Hoedekenskerke, Eek en Wiel, Emmastad (Curagao) en van 1939 tot zijn emeritaat in 1952 te de wereldraad wordt uitgespeeld, zelf heel wat genuanceerder reageert dan sommigen van zijn vrienden in Ne derland. Ds. Naudé heeft gezegd dat hij het programma van de wereld raad betreurde omdat het de indruk wekte dat de kerken voor geweld ko zen; maar hij voegde er direct aan toe dat het programma geslaagd was in wat het wilde doen: in de blanke landen het racisme in al zijn demo nische kracht aan de kaak stellen, een veel grotere groep betrekken bij de analyse en bestrijding van het ra cisme; een antwoord geven op het verwijt van de zwarte broeders dat wij altijd weer via iemand anders te hulp komen en een krachtige impuls voor het zelfbewustzijn van de zwar te christenen in zuidelijk Afrika. De felle kritiek op de wereldraad is daarom zo gevaarlijk, omdat Afrika nen ogenblikkelijk menen dat deze tactiek inhoudt dat zij gehouden wor den in de hoek waar ze al eeuwen zaten: nl. die waar de blanke domi neert. Het za! er daarom in de ko mende maanden om gaan, dat het programma van de wereldraad wordt uitgebouwd en doorgezet, vooral in de richting die Addis heeft aangegeven: dat is de analyse van racistische ele menten in onze eigen kerken en maatschappijen en de bestrijding daarvan, terwijl de critici aantonen door hun daden dat zij van harte de bestrijding van het racisme onder steunen door alternatieve acties die de zwarte broeders nog meer ten goe de komen dan het programma van de wereldraad probeert. Zo, in de wedij ver in de dienst van de slachtoffers van het racisme, kunnen we een are na bouwen, waarin onze noodzake lijke discussie kan worden voortgezet en verdiept. Met deze bijdrage van ds, A. H. van den Heuvel, hoofd van de af deling voorlichting van de wereld raad van kerken te Genève, beslui ten wij de discussie over „de 200.000 dollar". ZAANDAM Septuagint vraagt alle parlementariërs en lijsttrekkers, om voor 28 april duidelijk hun stand punt te bepalen ten aanzien van het Septuagint-rapport over Suriname en de Antillen. In dit rapport eisen de kritische priesters en predikanten verbreking van het koninkrijkssta tuut en volledige terugtrekking van alle Nederlandse troepen uit Suri name en de Antillen voor 1 juli 1972. ROTTERDAM Op 20 juni zal dr. R. Boeke, voorganger van de Neder landse Protestantsen Bond in Rotter dam afscheid nemen. Hij is dan 65 jaar. Dr. Boeke, die in vrijzinnige kring bekendheid geniet is voorzitter van het wereldgesprek van godsdiensten. Vijf en dertig jaar is hij voorgan ger geweest. Als hervormd hulppredi kant in Culemborg begonnen, stond hij later als predikant in Zwolle, Knollendam en Hogebeintum. In 1944 ging hij over naar de Nederlandse Protestanten Bond en werd voorgan ger te Rotterdam. Hij studeerde onder andere te Am sterdam, Leiden, Harvard en Zürich. Van een serie boekjes getiteld „Licht op de weg", „Veertig jaar vrij zinnig protestantisme" en „Krom menie en Knollendam" is hij de auteur. De Joodse leiders klagen Christus bij Pilatus aan, omdat Hij j zegd heeft dat Hij de Christus, de Koning is. Ze menen sterk 1 staan. Pilatus vraagt het Jezus ronduit: „Zijt Gij de Koning der jL den?" én Christus antwoordt even ronduit: „Gij zegt hel". Mal kennelijk verstaat Pilatus deze uitspraak beter dan de schrift gele# den. Pilatus zegt tenminste: „Ik vind niets strafbaars in deze menjT Hij beseft dat Christus een godsdienstige en geen aards-politik uitspraak heeft gedaan. De Joden moeten een andere grond aaide brengen om Christus veroordeeld te krijgen. Ze zeggen: „Hij mad het volk oproerig met zijn leren door geheel Judea". Nu moet PiW tus wel reageren. Maar Pilatus vindt ook daar geen grond in v'4 een veroordeling. Hij heeft immers nooit iets gemerkt. Chrif heeft geen oproer gepredikt, maar mensen in nood geholpen. heeft de mensen geen nieuw regeringssysteem verkondigd, maar l de uitgestrekte arm van God laten zien. De zonde van Pilatus is niet dat hij Christus vals veroordeelt, mi dat hij Hem uit angst voor de mensen niet los laat. We lezen vandaag; Mattheüs2614-30. Van een onzer redacteuren HELSINKI Een commissie, die zich vier jaar heeft bezi jts gehouden met de verhouding tussen kerk en staat in Finlam is met voorstellen gekomen, om de band tussen beiden lossi mt te maken. Volgens de huidige kerkwet, die van 1868 dateert, ligt het bestuur over de lutherse staatskerk,bij 'de re gering. Eens in de vijf jaar is er een synode, maar elk besluit van enige importantie, dat dit college neemt, moet door de Rijksdag bekrachtigd worden. De bisschoppen worden be noemd door de Finse president uit een drietal, dat hem door de kerk wordt voorgelegd. De commissie wil, dat de leiding van de kerk voortaan zal berusten bij een uitgebreid bisschoppencollege of een soortgelijk orgaan, dat door de kerk wordt gekozen. De regering zou alleen nog maar zeggenschap mogen hebben in zaken, die met politiek te maken hebben. Het huidige systeem van kerkbelas ting wil de commissie handhaven. Net als in West-Duitsland wordt deze belasting door de staat geïnd via een extra heffing op de inkomstenbelas ting van ieder, die als luthers geregi streerd staat. Ongeveer 65 procent van de inkomsten van de lutherse kerk komt uit deze belasting. Ook de kleine orthodoxe kerk geniet dit pri vilege een erfenis uit de tijd, dat Finland deel uitmaakte van het Rus sische tsarenrijk. De commissie vindt het wel het overwegen waard, of dit recht niet aan alle kerken, diefce wensen, zou moeten worden toef kend. SCHOLEN wej rail De commissie wil ook het go at dienstonderwijs op de Finse scho handhaven, maar dat zou tvel ue karakter moeten veranderen. Nu v ,0i, toont het doorgaans nog sterk het rakter van onderwijs in de geloien leer. Dat is volgens de commissie i de taak van de school, maar van ot kerk. In het godsdienstuur dienen usi kinderen te worden geïnforme tUu over de algemene grondbegins^^ van het 'christelijk geloof, het l^e en werk van de nationale kerk, eerste beginselen van de ethiekfL begrip voor andere kerken en diensten. De bepaling, dat dit godsdienst)!) derwijs alleen gegeven mag door leden, van de lutherse staatf kerk, dient te vervallen. Op het ogr blik speelt in dc Finse publiciteit zaak van het baptistenechtpaar V fael en Stina Heimdahl. De Heii V dahls geven al zeventien, respectief 1 lijk veertien jaar godsdienstonderw op openbare scholen in Jakobstp. dankzij een inspecteur, die welw Ier lend een oogje dicht deed. Een nie v. we inspecteur paste dc wet strikt ti i C waardoor dc Heimdahls met inga) en van het nieuwe schooljaar geen meer zullen mogen geven. grote steden van ons milieu en van onze probleem gebieden aan te kunnen. Van onze bestedingen in het buitenland die alle tezamen bijdragen tot het tekort op de betalings balans vormt de ontwikkelingshulp niet meer dan een-vijftigste deel, zo is destijds in dit blad uiteen- Heumen bij Nijmegen, gezet door drs. H. Coppens, ontwikkelingseconoom aan de Vrije Universiteit. Het is dus wel zaak de proporties in het oog te houden. Bovendien reken de drs. Coppens voor dat van de 970 miljoen gul den die op de begroting van dit jaar voor ontwik kelingshulp is uitgetrokken, slechts 350 miljoen reële druk op de betalingsbalans vormt. Want men moet er af trekken wat dit jaar nog niet besteed wordt, wat in eigen land besteed wordt doordat schenkingen of leningen gebonden worden aan bestellingen in Nederland en wat aan schuld aflossingen en interestbetalingen uit ontwikkelings landen in ons land terugkeert. Men kan zich allerlei bestedingen voorstellen die de gramschap van Lieftinck opwekken KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. NED.HERV.KERK Beroepen: te Nootdorp: kand. J. ton te Utrecht; te Zwolle: J. Koofttei te Werkendam. Aangenomen: naar Den Haag: H. Tulp te Eindhoven; naar Katwiz i.d. Rijn M. Heijmans te Varssev#" tM. Bedankt: voor Putten: C. den B te Zeist; voor Schagen: C. Smit Ruinerwold. Beroepbaar: mej. E. W. M. Mii tinga, kand., Edegemsestraat 2510-B Motsel (Belg.); J Kawarm^. Centrum Hydepark, Driebergen. GEREF.KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zwijndrecht-Gro Lindt: K. D. van Dijk te Terneuzi te Ve]p: K. Drost te Hillegersberg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oostkapelle: A. H<>nb< gerland te Werkendam. CLIFF RICHARD LONDEN De Engelse popzanger Cliff Richard heeft een landhuis in Essex gekocht, dat hij wil inrichten als een christelijk kunst- en discus siecentrum. Hij is daarbij vooral ge leid door de gedachte, dat het mensen in dienst van de kunst met een kleine en grote k vaak moeilijk valt, de weg naar de kerk te vinden. Van onze kerkredactie -lien uic AMMAN Amerikaanse archeologen hebben 'k«v11qt!!Ï eniqe oude documenten ontraadseld, die bij Hebron rijn. Het bUjken Filistijpe naschriften reldbank waarvan hij 15 jaar het beleid hielp be- 'e de -evende eeuw voor Christus. palen hamert in ieder jaarrapport weer op een w- j j me-? n Hebron behoort tot het Jordaanse gebied, dat in 1967 grotere inspanning van de rijke ten behoeve van de jsragi bezet werd. De manuscripten waren nog arme landen. Of bedoelt hij: eerst moeten we weer daarvoor in juni 1966, door een Arabische boer gevonden, een rijk land worden? Het onderzoek, met behulp van infrarood-fotografie en Het is bijna onmogelijk zich dat voor te stellen <*n computer, is verricht door de Amerikaanse profes- van een man die eens in ons midden werkte onder SOTen WlU'am Brownley en George Mendel-Hall, het motto: rechtvaardige verdeling van de armoe- Het Jordaanse ministerie van oudheden, dat de resul- de". Maar als het zo is heeft hij wel de juist partij taten van het onderzoek bekend heeft gemaakt, trachtte gekozen vond9t een Politiek tintje te geven. „De gevonden documenten bewijzen", aldus het ministerie, „dat het Hebreeuws niet de enige overheersende taal was in het Palestina van de zevende eeuw voor Christus en ook dat de Kanaanieten en de Filistijnen een groter deel van het oude Palestina hebben bewoond, dan de joden." Geen nieuws Voor deze stelling zouden de Jordaniërs desgewenst uit het Oude Testament veel klemmender argumenten hebben kunnen pubten. In de boeken der Koningen en der Kronieken wordt verhaald, hoe de koningen van Juda en de Filistijnen elkaar voortdurend met wisselend succes hebben bestreden. 2 Kronieken 28 18 geeft een opsomming van plaatsen, die door de Filistijnen aan het eind van de achtste eeuw op koning Achaz werden ver overd. Deze plaatsen liggen stuk voor stuk veel verder van het Filistijnse land dan Hebron, dat maar 35 kilo meter van Gath is verwijderd. Achaz' zoon en opvolger Hizkia daarentegen versloeg de Filistijnen weer tot Gaza toé. Muur-puzzel zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord plus aa' een letter. Na de zesde rij bestaat eikpers woord uit dezelfde letters als het voor- l afgaande woord minus een letter. 1. rund, 2. paard. 3. lichte bedwelming i 4. stevig, 5. aanplakbiljet, 6 tegen- aste spraak. 7. iemand die geld oppot, 8. klei- j,, ne aardappel, 9. moeilijk werk, 10 be dorven, 11. jongensnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal 1. pastorale 2. aba-roes-E> mi 3. rede-sesam 4. me-os-treek 5. alp- |e -aren-ka 6. nar-les-eer 7. trein-terp 8. idem-nol-pe 9. gekant-tor Verticaal 1. parmantig 2. abeel-ar-de 3 sado-preek 4. tres-Ali-ma 5. oost-ren- nn 6. rèe-rest-O.T. 7 Assen-eelt 8 Lee- ker-Po 9. E^rn-karper [Dl era en

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2