Remm ^commentaar y. Veel moeders willen meer kinderprogramma's fabrikanten speelgoed geven kind inspraak Computer maakt ïartafwijking op tv zichtbaar - Snel leven Bevolking Alaska kan de rijkste ter wereld worden Het weer in Europa hoera hoera voor Remia! Akkoord cao in zuivel- en sigarenindustrie Tros boven de 250.000 leden Vanavond te zien Vanavond te horen DONDERDAG 8 APRIl 1971 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De Neder- idse speelgoedfabrikanten wil- en de jeugd inspraak geven bij i et samenstellen van het speel- oedassortiment, dat in ons land Vervaardigd en te koop wordt angeboden. ij zijn van mening dat de kinderen, die ten slotte zelf de grootste afne mers zijn van het speelgoed, nu wel eens enige invloed mogen hebben SAN FRANCISCO (Reuter) >mputerspecialisten en artsen heb- n een computerprogramma ontwik- ld dat het mogelijk maakt hartaf- jkingen op een televisiescherm :htbaar te maken aan het klop- nde hart van een patiënt. Nadat een vloeistof in het hart is bracht die een duidelijk röntgen- eld oplevert, wordt van twee nten tegelijk een röntgenfilm van t kloppende hart gemaakt. Combi- tie van die twee films levert in incipe een ruimtelijk beeld op, dat or de computer wordt verwerkt tot i schematische bewegende teke- ig, die op het scherm zichtbaar irdt gemaakt. In die tekening zijn irende bijverschijnselen als scha- wbeelden van ribben en organen iggelaten. Het project, uitgevoerd door hart- skundigen van de Stanford univer- eit en computermensen van het nes onderzoekcentrum van de NA- verkeert nog in een ontwikke- igsstadium. 7j en t n d N 1 lijkt bijna ongelooflijk dat nog tien jaar geleden de haardracht de Beatles enig opzien kon baren. NOS vertoonde gisteravond nog hun eerste film uit 1964 (A hard y's night). Hij bleek al bijna geheel al jeugdsentiment te zijn gewor- Destijds werd er hier en daar naar nleiding van de film geschreven hij sporen bevatte van een Nieuw v^èuensgeuoel dat zich van de jeugd M meester gemaakt. De Beatles He rn wat verbaasd door de wereld van ouderen van toen rond, niet be ft, ipend waar die zich allemaal druk maakten. laar het voornaamste deel van de cussie ging toch, als we ons goed inneren, over de haardracht. Dat <k het enige wat is gebleven. De ties zijn uit elkaar en de vaak oemde generatiekloof die in „A ■d day's night" nog neerkwam op vrijblijvende verbazing, had vier, jaar later zijn' scherpe kanten regen. Waarmee maar gezegd wil ten: wat leven we toch snel. Verslag op woensdag" (KRO) ft een van de meest subtiele tv- gramma's. Dat mag een compli- nt heten, want subtiliteit is niet sterkste kant van het onvolprezen Hum. leem bijvoorbeeld het openings- nmer. Daarin waren een groot tal bejaarden te zien op dansles, weet toch niet goed hoe je reactie et uitvallen na zo een onderdeel: ugde vanwege de onbekommerd- waarmee de hoofdpersoon zich ii/est eerde, of droefenis vanwege isolement van alleen maar be rden bijeen in een zaaltje. „Ver- op woensdag" begeleidde de slot- Iden in ieder geval met treurige ziek. ander voorbeeld: de laatste aan twee schitterende reclas- 'ders, die onder meer hadden ge- l dat hun werk uit christelijke stenliefde werd gedaan, luidde: er niet iets dwangmatigs in dat Het werd volmondig toege en zelfs uitgelegd als een ver- Een uitstekend, maar gecom- •erd programma. C. J. L. op hetgeen op dit gebied gemaakt wordt. Daartoe heeft de nationale speelweek 1971 die van 10 tot 17 april gehouden wordt, het motto meegekregen „maak zelf een stuk speelgoed". „Alle kinderen die daar aardigheid in hebben kunnen in hun paasva kantie zelf een nieuw stuk speel goed ontwerpen of een oud stuk speelgoed tot iets nieuws ombou wen. Op de laatste dag van de speelweek zaterdag 17 april zal er 's middags in de Hilversumse Expohal een grootste nationale ma nifestatie worden gehouden, waar de gemaakte werkstukken tentoon gesteld en beoordeeld zullen wor den door een jury, waarin o.a. Si mon Carmiggelt zitting heeft. Behalve dat de eigenaars van de be kroonde stukken speeldgoed een prijs zullen krijgen bestaat de mo gelijkheid dat een heel geslaagd speelgoed in fabricage zal worden genomen. De ingeleverde werkstukken kun nen ook uitgangspunten zijn voor een onderzoek naar de wensen van kinderen omtrent speelgoed. Wan neer de hoeveelheid en kwaliteit van de werkstukken dat rechtvaar digen, zal het ortho-pedagogisch in stituut van 43e universiteit van Gro ningen onder leiding van prof. Wil- helmina Bladergroen de zelfge maakte stukken speelgoed opnemen in een wetenschappelijk onderzoek. WASHINGTON (Reuter) De 60.000 inwoners van Alaska gaan op papier tot de rijkste mensen ter we reld tohoren, als het Amerikaanse Congres de voorstellen goedkeurt, die president Nixon heeft ingediend. Nixon wil een eind maken aan het al meer dan een eeuw slepende ge schil over Alaska, ontstaan toen Ame rika dit gebied van Indianen en Es kimo's van Rusland kocht. Volgens de bevolking was het land zelf niet verkocht. De olievondsten hebben het probleem actueel gemaakt: de reser ves worden op 216 miljard gulden ge schat. De president stelt voor, de inwo ners van Alaska 3,5 miljard gulden ter beschikking te stellen, de helft als schadeloosstelling voor het land en de andere helft komt uit olieroyalties. Bovendien krijgen zij het eigendoms recht op 161.000 vierkante kilometer land, met inbegrip van het recht op bodemvondsten De totale oppervlak te van Alaska is tien maal zo groot. De voor het overgrote deel in ar moede levende bevolking krijgt het geld niet in handen. Het wordt ge bruikt om het onderwijs en de volks gezondheid te verbeteren, de econo mie van de 215 dorpen in Alaska tot ontwikkeling te brengen, huizen te bouwen en de sanitaire voorzieningen uit te breiden. Amsterdam zwatr bew. Brussel geheel bew. Frankfort zwaar bew. Genève zwaar bew. Innsbruck half bew. Kopenhagen geheel bew. Locarno regen Londen geheel bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid half bew. Majorca mist München licht bew. Nice zwaar bew. Parijs regen Rome half bew. Wenen mist Zürich zwaar bew. max. temp. temp. gist. gist. Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, gced roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak pyn afmaken met M zout, peper, nootmuskaat en wat kirsoh. Voor je romige frites-saus. Tóe maar! Méér frites-saus i op onze bruin gebakken lijfjes. Méér, méér. Oei, wat is die frites-saus 1 vers. 1 Oei, wat' worden we lekker gemaakt. I 't Kan niet op, uit zo'n 1 Kilo emmertje van Remia. FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel Van een onzer redacteuren HILVERSUM Bijna twee derde van de moeders met kin deren tussen de drie en twaalf jaar vindt, dat er 's middags te weinig tv-programma's voor kin deren worden uitgezonden. Ze zouden het aantal kinderpro gramma's vooral op woensdag middag uitgebreid willen zien. Bijna de helft van de kinderen tus- sen drie en twaalf volgt elke week het woensdagmiddagprogramma zoals het er nu uitziet Bijna een derde kijkt twee of driemaal per maand. Voor het zaterdagmiddagprogramma gelden ongeveer dezelfde cijfers. Kin deren uit de zogenaamde lagere so ciale milieus kijken meer dan hun leeftijdgenoten uit de hogere sociale milieu's. In de meeste gevallen kijken de moeders 's middags mee met de kin deren. 85 pet zegt altijd of meest al in de gaten te houden naar welke programma's hun kinderen kijken. 62 procent van de moeders zegt, dat hun kinderen nooit naar programma's kij ken die eigenlijk ongeschikt zijn. Het aantal ouders dat niet met de kinde ren meekijkt is echter ook aanzien lijk, vooral 's woensdagsmiddags (31 procent). Ook 's avonds Tweederde van de kinderen tussen drie en twaalf kijkt ook 's avonds dagelijks naar de televisie Naarmate de ouders meer kijken, kijken de kin deren ook meer. Iets meer dan de helft van de moe ders zegt dat de kinderen wel eens vragen om artikelen die in de STER- reclame zijn aangeprezen. Dat betreft dan meestal speel- of snoepgoed. Voor het overige blijkt het televisie kijken de kinderen nauwelijks te be roeren, Wel is het zo, dat ongeveer de helft van de moeders wel eens heeft gemerkt dat de kinderen bij hun spel UTRECHT Voor de 26.000 werk nemers in de zuivelindustrie is gister avond overeenstemming bereikt over een nieuwe cao per 1 april j.l. Ook in de sigarenindustrie is overeenstem ming bereikt. De kerncommissie zuivel (werkge vers) en de vakbonden besloten tot een stijging van het loonniveau met 9'/a pet., namelijk 3 pet. per 1 april en 1 pet. per 1 juli in het kader van de algemene loonmaatregel, gevolgd door 5'/i pet. per 1 oktober. Deze stijging komt op jaarbasis neer op 6'/ï pet. Evenals in de siga renindustrie gingen de werkgevers akkoord met een indexeringsclausule waarin de jaar basisberekening aan vaard is. Deze clausule bepaalt dat alle prijsstijgingen boven 3,75 pet. door een extra loonstijging in maart volgend jaar worden gecompenseerd, zodat de werknemers een reële inko mensverbetering ontvangen van 2,75 pet Verder werd onder meer besloten de vakantie met één dag uit te brei den tot 18 dagen en de plicht tot aan vulling van ziektegeld tot het volle HILVERSUM Minister Klompé heeft het bestuur van de TIOS l#ten wete, dat uit het onderzoek door de „dienst omroepbijdrage" is gebleken, dat de TROS méér dan 250.000 leden- con tribuianten beeft Dit heeft de TROS gisteren meegedeeld. De minister heeft het verzoek van de TROS om uitbreiding van radio- en tv-zendtijd per 1 oktober aan de omroepraad toegezonden en deze raad gevraagd, haar omtrent de aanvrage van de TROS zo spoedig mogelijk te willen adviseren. loon uit te breiden van één tot twee jaar. Zes procent In de sigarenindustrie is overeen stemming bereikt over een cao, die voorziet in een loonstijging per 1 juli van 6 pet. Samen met de loonstijgin gen die in het kader van de algemene loonmaatregel mochten worden gege ven (3 pet. per 1 januari en 1 pet. op 1 april) zal het loonniveau in deze sector met 10 pet. stijgen. Deze stij ging komt op jaarbasis neer op 6,75 pet. Voorts werd onder meer besloten de vakanties met twee dagen uit te breiden tot 19 dagen (voor jongeren tot 21 dagen) en de vakantietoeslag te verhogen van 6,4 pet. tot 6.8 pet. met een minimum voor volwassenen van ƒ700,-. (was ƒ600,-.). iets overnemen van wat ze op tele visie hebben gezien maar meer dan driekwart van de moeders heeft nooit gemerkt dat bepaalde tv-program ma's nadelige invloed hadden op hun kinderen. Creatief Als dat wel het geval was. dart werden d'e tv-series 'Floris' en 'De Tovenaar van Saburac' het vaakst genoemd. 82 procent van de moeders antwoordde ontkennend op de vraag of de televisie heeft bijgedragen tot creatieve stimulering van hun kinde ren. In de periode waarin het onderzoek werd verricht (vorig jaar april) ble ken alle leeftijdsgroepen een voor beur te hebben voor de programma's Swiebertje, De Fabeltjeskrant. Skip- py en Oebele. Het minst populair wa ren: Dit is mijn beroep, Weet je veel, Kijk zelf maar en Woord voor Woord. Het bleek dat de serie-programma's Floris en De tovenaar van Saburac door ouders van kleine kinderen (drie tot vijf jaar) aanzienlijk ongeschikter werden gevonden dan door ouders, van kinderen tussen, negen en elf jaar. De cijfers voor beide programma's waren voor beide groepen respectie velijk 46 en 54 procent en 17 en 27 procent. Het onderzoek werd verricht door de afdeling Studie en Onderzoek van de NOS. NEDERLAND 1 VPRO 19.12 Iimmitationen parodistisch progr. 20.30 Laurel en Hardy 21.00 De jaren 20-30 21.50 Gesprek met minister Klompé 22.35 Teleac Bouwen en wonen NEDERLAND 2 TROS/IKOR-CVK 19.50 Toeristische tips 20.21 Tom Jones show 21.10 Samu Molcho, pantomime 21.40 Liefde op z'n Amerikaans 22.10 Griekse folklore 22.35 Ouders en geloof Hilversum 1 NCRV 7.00 uur Leger des Heilskwartier 7.15 uur Klassiek fluitconcert 7.25 uur Matthaus Passion van Bach, uitgev. door Con- centus Musicus Wien met koren en solisten. 10.50 uur Gevarieerd platenprogram- ma. Hilversum II AVRO 7.40 uur Radiocatechese Mens en Bijbel (IKOR) 8.05 uur Pianoduo 9.40 uur Mijn oom is tovenaar, hoorspel 10.17 uur Radio Kamerorkest 10.55 uur Nieuwe chansons 11.20 uur Electronische muziek 120 Toen de dokter hem zei, dat hij hem een morfinc-injectie zou geven*ópdat hij het transport naar het ziekenhuis beter zou kunnen doorstaan, knikte hij slechts afwezig, al half verloren in de bewuste loosheid die zich nu eindelijk over hem ontfermd had. Het was hier erg stil in de boomgaard achter de half vernielde boerderij. Een stilte die slechts onderbroken werd door de korte, moeizame ademhaling van de majoor, door het geluid van een aan gestreken lucifer, toen Zadkin zijn wie weet hoeveelste sigaret aan stak, door het getsjilp van de vogels in de bomen, door het geknars van wagenwielen van een op de straat voorbijrijdende bevoorradings- kolonne, de kreten van de menners. Dr. Berckheim legde een dikke laag verbandgaas op de wond en verving de provisorische knevel om de stomp door een gumtnislang. Toen het bloed in de wond spoot schokte het lichaam van de majoor krampachtig omhoog. 0 "Het is dadelijk voorbij zei de dokter, stroopte de mouw van de gewonde man omhoog, ontsmette zijn huid met alcohol en gaf hem een morfine-injectie. Toen stond hij op, strekte zijn pijnlijke rug en dompelde zijn handen in een kom vers water die de hospitaalsoldaat van de bron had meegebracht. "Zal hij - zal hij in leven blijven?" vroeg Zadkin zacht. "Ik weet het niet", antwoordde de dokter even zacht. "Er zijn er niet veel die het zover hebben kunnen uithouden. Misschien blijft hij in leven. Ik geloof het haast van wel." "Hij behoort tot de allerbesten, dokter. Hij komt uit een vooraan staande familie, begrijpt u? Wij zijn desondanks echter vrienden ge-- worden. Hij, een gardeofficier. En ik, een Bolsjewist die het grootste gedeelte van zijn leven in Siberische strafkampen heeft door gebracht. Goede vrienden. Hij is een van onze beste mensen -1", her haalde hij terwijl hij zijn lippen op elkaar klemde en zich afwendde alsof hij zich voor zijn ontroering schaamde. "Ik geloof u", zei de dokter. "In het ziekenhuis zal hij nog een keer worden geopereerd. moet hem nu maar laten wegbrengen." "En u? Wilt u hem daar niet heen begeleiden?" "De hospitaalsoldaat rijdt mee. Ik kan niets meer doen." De dok ter richtte zich op en keek Zadkin recht in 'de ogen. "Er zijn nog an deren, die net zoveel hulp nodig hebben als hij zei hij langzaam. "Ik moet verder, kameraad commissaris." Beschaving en cultuur hebben in de loop van duizenden eeuwen over de mensen een laag van wetten, regels, morele en ethische be grippen, grondwetten en gedragspatronen gelegd, die het hem moge lijk maken relatief veilig te leven. Er zijn echter momenten waarop dit laagje van hem afvalt: hij wordt dan weer een oermens, die met hand en tand zijn leven verdedigt, terwijl zijn hele energie en wil op het doden en het vernietigen zijn ingesteld. Zo'n moment brak aan toen Dr. Berckheim, de man die een paar uur eerder bezield van de wens te helpen de gewonde majoor het le ven had gered, toen deze zelfde man zich tegenover een gevelde Ko- zakkenlans geplaatst zag. Nadat hij het strijdgebied ten zuiden van Simbirsk achter zich had gelaten, vorderde Dr. Berckheim snel. Maar voor hij echter in de late namiddag Borisovka bereikte, hoorde hij schoten. Hij verliet dus het bospad dat hij gevolgd had en boog af tussen de grote, verspreid staande sparren op zoek naar een plaats waar hij door het bos gedekt zo dicht mogelijk het dorp zou kunnen naderen. Na een tijdje zag hij over het kreupelhout heen hoe dc verlaten, met onkruid overwoekerde velden door moerassige weiden werden af gewisseld. OM n? 'xS -■ Lgz CóiK&fT&ne 'jjjj /yjJOOÏ>2A<di.OK 5Ö9; teik Ierland I. NOS: 18.35 (K) De ■beltjeslcrant. Verkiezingsuit- ^ndlng: 18.40 K.V.P. STER: >0 (K) Reclame. NOS: 18.55 i Journaal. STER: 19.00 (K) me, VPRO: 19.05 Betty tekenfilm. 19.12 immlta- Jnen: Zwitserse parodie op be magical mystery tour van Beatles. STER: 19.55 (K) tclame. NOS: 20.00 (K) Jour nal. STER: 20.15 (K) Reclame. RO: 20 21 Berichten uit de lenlevihg. 20.30 Me and my film met Laurel en Hor- 21.00 (K) De Jaren 20-30: fogramma over de politieke i sociale ontwikkelingen in Wetland (7). 21.40 Drieluik op film. 21.40 Gesprek met 1. A. M. Klompé. Minister Cultuur, Recreatie en aatschappelijk werk. NOS: "0 (K) Journaal. TELEAC: 5-23.15 Bouwen en wonen - I. 9 (herh.) [Nederland II. NOS: 18.45 (K) serie voor de Jeugd (14): 18.25 Jonger dan Je denkt: 19.05 Ho ren en zien: 19.25 Politieke tri bune: De Christelijke Volks partij; 19.40 Taalwenkcn; 29 43 Mededelingen; 19.45 Nieuws: 20.10 Boemerang 71; 10.15 Kleur: De Handelingen der Apostelen (2); 21.20 Weten schappelijk programma. De suikerziekte: 22 10 Kleur: Fina le van de basketbalwedstrlj- Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.11 Het levende .c v— uc woord. 7.16 CS) Badinerle: den om de Europa-cup te Ant- klassieke muziek (gr) (7.30 werpen: 22.50 Nieuws. Nieuws; 7.32-7.40 Actualiteiten: 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overwe ging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00-9,10 Gymnas tiek voor de huisvrouw), 9.40 (S) Klassieke grammofoonmu- Hilversum UI. 240 ziek. 10.00 (S) Aubade: klas- gi0o Nieuws. 9.03 Dv sleke muziek (gr). 11.00 Cker Show. NCRV: de landbouw. NOS: 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Ac tualiteiten. 13.25 (S) Concertge bouw Planokwartet. E.O.: 14.00 Ruimte: radiomagazine met gewijde muziek, lezingen en een korte overdenking. NOS: 15.00 (S) Aspekten van de ka mermuziek: I. Klavecimbelre cital: II. Vocaalkwartet. 15.40 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. 16 00 VPRO-vrljdag: lichte muziek, commentaren' en reportages. Nieuws; 17.55 Mededelingen. Hilversum I 402 in. NCRV Mededelingen. 12.00 Meditatie. Nieuws. 12.03 Pers Vers 13 00 (18.30-18.41 (S) Nieuws). 19.00 12.05 (S) Van twaalf tot twee Muziek van Het Leger des (12.22 Wij van het land; 12 26 Heils 19.15 (S) Klassiek Fluit- Medelingen t.b.v. land- concert (gr). 19.25 IS) |or n Matt'.iaeus Passion E.WV 244, Bach, uitgevoerd door Concen- tus Musicus Wien met koren onze ogen, godsdienstig klank en solisten (gr). 22.30 Nieuws, beeld. TROS: 14.55 (S) The bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Onzichtbaar voor Nieuws. NOS: 13.03 Jan Cordu- wener Show. (Met o.m. Euro pees Popparlement). 14.00 Nieuws. 14.03 Fcllx Meurders Show. (15.00 Nieuws) 16.00 Nieuws. 16.02-18 00 Top 30. (17.00 Nieuws). gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Fabeltjeskrant. STER: 18.Su Hilversum II. 298 m. AVRO Reclame. NOS: 18.55 <K) lurnaal. STER: 19.00 (K) Re- 'ame. NOS: 19.05 Den Haag indaag. 19.10 Van gewest tot sst. 19.50 Tips van het Na- tnaal bureau voor toerisme. 19.55 (K) Reclame. NOS: (K) Journaal. STER: 20.15 i Reclame. TROS: 20.21 <K> t Tom Jones Show. 21.10 Sa- Molcho - Israëlische mi espeler. 21.40 (K) Liefde op i Amerikaans. TV-serie. 22.10 i gast bij de gast: Griekse Iklorc. IKOR/CVK: 22.35 Puders en Geloof - 1. De won- TV-serie. 23.05 Verkie- pgsultzending: Kabouters. 23.15-23.20 (K) Journaal. Glë - Nederlands. 18.00 ir: Fabeltjeskrant: 18 05 leur: Dr. Dollttle, tekenfilm- Disco-Drlve-In: De showbusi ness op de korrel genomen. 17 00 Uit de pers. 17.15 Ak- tua/Sportkompas: (Sport) •sssmssrss en moderne jazz. Verkiezlngs- ultzcnding: 19 20 Uitzending van de PvdA 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en bijbel 19.50 De toekomst van de kerk. praatje AVRO. 20.05 (S) Pia noduo. (In de pauze: dis cussie). 21.40 Mijn oom is tove naar, hoorspel. 22.17 Radio Ka merorkest (opn.) 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Ra diojournaal. 22.55 (S) Dichter bij de muziek: Nieuwe chan sons. 23.20 (S) Muziek zonder podium; elektronische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Nederland I. AVRO: 10.45-12.15 MatthSus Passion van Bach, uitgevoerd door Leden van het Residentie-Orkest. Koor van de Nederlandsche Bachver- cenlglng en solisten. Hilversum II. 298 m. AVRO; 7.00 Nieuws en ochtengymnas- tiek. 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuziek. (8.00 Nieuws: 8.11 Radiojour naal; 8.30-8.33 De groenteman). IKOR: 9.00 Morgengebed. NOS. 9.45 Waterstanden. 9.50 (S) Om- BELGI-Nederlands. roepdubbelkwartct AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). 11.00-11.02 Nieuws. 11.30 Viool en piano. NOS: 12.00 Blik op de wereld: programma over N,euw Guinea. Aflevering uit ontwikkelingshulp. 12.30 Voor de BBC-serie „Look". 16.00 De vliegende flets, avonturenfilm voor dc Jeugd. 17.00-17.15 De wereld der paradijsvogels op Smidje Verholen en de veedieven van Texas 24. Nu trokken de twee boeven hun vermommingen weer aan en langzaam kui erden ze op de hut C-33-1 af. Ze deden net of ze voor het slapen gaan nog even een luchtje gingen scheppen en wisten daarmee elke aandacht af te leiden. Eilaas, de oude baron was blijkbaar niet goed bestand tegen de frisse nacht, want voor deze hut begon de oude grijsaard plotseling vreselijk te hikken en met zijn ogen te draaien. „De zorgzame verpleegster schrok daar ontzettend van en kreet het uit, al bon zend op de deur van de hut. „Oo sekoer! Oo sekoer! De arme baron legt het af! O, help toch sievoepleeü" Smidje Verholen hoorde natuurlijk al die alarmerende geluiden in «.ie pang wel en sprong van de kist. Hij repte zich naar de deur en opende deze voor zichtig op een heel klein kiertje. „O, o. o, een klas water voor mesjeu de baron!!" snikte de verpleegster aangedaan en de smid kon natuurlijk niets anders doen dan deze vraag bevestigend beantwoorden. „Rij de oude man maar even binnen", zei hij. „Ik help wel." En samen met de verpleegster begon hij aan het karretje te duwen. Maar zie, nauwelijks waren ze allemaal binnen of een wonderbaarlijke genezing trad in bij de oude baron. Hij sprong uit zijn stoel, wierp zich op de smid en diende hem een dreunende vuistslag toe. De verpleegster koos ook partij en gaf de smid een strafschop tegen zijn pantalon. Alle nadelen waren dus aan de kant van de arme smidje Verholen en deze moest het onderspit delven

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15