ITALIË STAAKTE IN ONTSPANNEN SFEER Adverteren doet verkopen SALT-besprekingen vastgelopen door een reeks misvattingen Jordanië doet niet mee aan kleine top Congreslid doet zware aanval op FBI „Verontruste ouders" vragen 0111 subsidie Aanslag op ambassadeur van Belgrado in Zweden Openbare leven niet lamgelegd Peking beschuldigt India van inmenging in Oost-Pakistan jeen verblijfsvergunning voor Chinese geleerde Concentratiekampen in Griekenland opgeheven 'Ril DONDERDAG 8 APRIL 1971 ROME (Reuter. UPI. AP) >n algemene staking, uitgeroe- in door de drie grote Italiaanse ikbonden om de regering-Co mbo tot een energieker hervor- ingsbeleid te manen, heeft gis- ren het grootste deel van de aliaanse industrie lamgelegd, aar had onverwacht weinig in- oed op het openbare leven. )e staking was de grootste sinds vember 1969. toen Italië door een gekende golf van sociale onrust rd geteisterd. Maar in tegenstelling de grimmige algemene stakingen n twee jaar geleden, die gepaard igen met gewelddadige demonstra- s en de dood van een jonge politie- in in Milaan, bleef het gisteren (tig. Het merendeel van de elf mil- tn stakers maakte er een zon- ergoten vakantiedag van. De vakbonden ageerden niet in de rste plaats voor hogere lonen of be tere arbeidsvoorwaarden. Zij verlan gen, dat de regering meer spoed be tracht bij het doorvoeren van plan nen voor de bouw van arbeiderswo ningen. Ook willen zij meer zeggen schap bij de uitwerking van hervor mingsplannen op het gebied van de gezondheidszorg, de belastingen en het openbare vervoer. SCHADE De Italiaanse premier, Emilio Co-' lombo, heeft de afgelopen dagen nog vergeefs gepoogd het stakingsgetij te, keren door er op te wijzen, dat het incasseringsvermogen van de Ita liaanse economie snel afneemt. Minis ter van financiën Luigi Preti rekende de Italianen bovendien voor. dat de staking het land een schadepost van zeker 650 miljoen gulden zou bezor gen. De talrijke toeristen, die hier de paasdagen doorbreilgen ondervonden weinig hinder, maar moesten wel hun eigen bedden opmaken en de eigen bagage vervoeren. De meeste winkels Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uit China komstige dr. S. D. Nio, die al vee jaar werkt als wetenschap- dijk medewerker aan de Rijks- niversiteit in Utrecht, krijgt an de minister van justitie geen irblijfs ver gunning. De minister zegt dat de heer Nio. ten hij in Zürich studeerde, contac- heeft gehad met de Chinese am- ssade in Bern en dat hij inlichtin- m zou hebben verstrekt aan een Kapitein Aubrey Daniel, aan klager in het proces tegen luite nant William Calley heeft Nixon schriftelijk laten weten, dat hij geschokt is door de presiden tiële interventie in deze zaak. Nixon maakte eerder deze week bekend, dat hij persoonlijk het laatste woord zal hebben in de zaak-Calley. UIMAN (Reuter. UPI) lanië heeft meegedeeld niet te len deelnemen aan de kleine top- erentie van Arabische staatshoof- n, die door Egypte is bijeengeroe- tn om de nieuwe crisis tussen Jor- lanse autoriteiten en Palestijnse mmando's te bespreken. In een officiële verklaring zegt de iraaanse regering dat de conferentie ■toelaatbare beschuldigingen zou itbrengen tegen Jordanië. Radio mman heeft gisteren bekendge- lakt dat Jordanië niet aan de con- 'entie deelneemt ..omdat de uitno- Ifing te laat in Amman is ontvan- in". Toch wordt aangenomen dat de erkelijke reden van Jordaniës af- izigheid in Cairo onenigheid met ivpte en haar aanhangers is De rdaanse premier Wasfi Teil he^ft ?vpte woensdag verweten dat het Jordanië de prijs wil laten betalen W de nederlaag van juni 1967". In een scherpe verklaring heeft de trdaanse reeering gisteren een bitte- e aanval gedaan op Arabische landen ie het geweld in Jordanië aanwak- eren. door steun aan de Palestijnse uerrilla's. De Arabische conferentie over de trijd in Jordanië zou gisteren begin- en. maar is tenminste voor drie da- en uitgesteld, zo heeft het Egypti- ehe dagblad Al Achram gemeld. en banken bleven open, terwijl bus sen en veerboten twee uur later van start gingen. Het personeel van de meeste overige openbare diensten trok dit keer twee tot vier uur uit voor de lunch. In Milaan, het voornaamste industriële centrum van Italië, hield volgens de vakbonden 95 tot 100 pro cent van de fabrieksarbeiders zich aan het stakingsparool. Dit werd be vestigd door de Pirelli-rubberindus- trie, maar een woordvoerder van het Fiat-concern in Turijn meldde, dat 49 procent van de werknemers normaal aan de slag was gegaan. De vakbon den hielden het op 35 procent. PEKING, NEW DELHI (AP, AFP. Reuter, UPI) China heeft India e.r- van beschuldigd zich in de Pakis taanse burgerloorlog te mengen en heeft verder krachtig geprotesteerd te gen een betoging van honderden Indiërs op 29 maart voor de Chinese ambassade in New Delhi. Volgens China was de Indiase poli tie niet opgetreden toen fel werd be toogd tegen wat werd genoemd de Chinese hulp aan West-Pakistan bij het neerslaan van de Oost-Pakistaan se bevrijdingsbeweging. China heeft ontkend steun te verlenen aan presi dent Jachja Khan. Volgens China heeft de regering in Peking steeds de vijf beginselen van vreedzame coëxistentie gevolgd en zich nog nooit in de binnenlandse aangelegenheden gemengd van ande re landen. Maar India doet dit wel ten aanzien van de gebeurtenissen in Oost-Pakistan, aldus Peking in een protestnota, die India overigens heeft geweigerd in ontvangst te nemen. WASHINGTON (AP, Reuter) Een vooraanstaand lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een felle aanval gedaan op de praktijken van de FBI, de Ameri kaanse federale recherche en het ont slag geëist van de chef van de FBI. J. Edgar Hoover. Hale Boggs, plaatsvervangend frac tieleider van de Democratische Partij in het Huis van Afgevaardigden, heeft de FBI ervan beschuldigd tele foongesprekken van Congresleden te hebben afgeluisterd en hen voortdu rend in het oog te hebben gehouden. Boggs heeft de FBI ervan beschuldigd de methoden van de Duitse Gestapo en de Russische geheime dienst te hebben overgenomen. Gisteren heeft Boggs verklaard dat hij binnenkort „gepast gebruik zal maken" van gedetailleerde gegevens in verband met zijn beschuldigingen. De FBI en het Amerikaanse minis terie van justitie zijn fel van leer getrokken tegen de beschuldigingen van Boggs en hebben zijn beweringen ontkend. Boggs bleef echter bij zijn verklaringen en zei gisteren tegen verslaggevers: „Ik zeg categorisch dat het waar is". Minister van justitie John Mitchell: „Het is absoluut en volslagen on juist" Weer meeting van O Jeugdevangelisatie ROTTERDAM Ook dit jaar or ganiseert de Vereniging voor Inter kerkelijke Jeugd Evangelisatie op Eerste Paasdag een meeting die dit jaar' gehouden zal worden in de Breepleinkerk op het Breeplein te Rotterdam. Het thema van de toespraak, die gehouden zal worden door ds. Joh. Heule uit Den Haag. luidt: „Pasen en 200 doden". De dienst begint zoals ge woonlijk om half acht. Medewerking wordt verleend door het Groot I.J.E. koor o.l.v. Frits Heu- velink. Voor een informatiecentrum Chinese ambassadefunctionaris die later door de Zwitserse regering is uitgewezen. Dr. Nio. die zich gespecialiseerd heeft in de sedimentologie en mede werker is aan het geologisch insti tuut. zegt dat het hierbij om ver dachtmakingen gaat die-nooit met ar gumenten of bewijzen zijn gestaafd. Hij zegt inderdaad wel eens bij de ambassade te zijn binnengelopen, maar alleen om via deze schakel con tacten te onderhouden met zijn ouders die toen in China woonden. Zijn vader stuurde hem geld voor studie en levensonderhoud en dat haalde dr. Nio ook bij de ambassade op. De Zwitserse autoriteiten hebben dr. Nio destijds wel verhoord, maar hij is nooit in staat van beschuldiging gesteld. Hij is ook niet Zwitserland' uitgezet, maar hij heeft het land, na zijn promotie vrijwillig verlaten. De adviescommissie vreemdelingen zaken staat positief tegenover toela ting en het geven van een verblijfs vergunning aan dr. Nio. maar de mi nister baseert zijn weigering op me dedelingen van de Zwitserse autori teiten. Een aanvraag voor verblijfs vergunning is daarom de afgelopen twee jaar tegengehouden. Brieven van medewerkers van dr. Nio en van curatoren van de Utrechtse universi teit hebben daar niets aan kunnen verheloen. Dr. Nio is nu in beroep gegaan bij de Kroon. Zijn zaak is intussen be handeld door de afdeling ge-schillen van bestuur. De uitspraak kan nog maanden op zich laten wachten. In die tussentijd blijft dr. Nio zijn werk aan de universiteit voortzetten. Duitse omstreden generaal niet verlof BONN (DPA) De Westduitse mi nister van defensie Helmut Schmidt heeft generaal-majoor Eicke Middel- dorf voorlopig met verlof gestuurd, nadat hij in opspraak was gekomen door een interview met het weekblad Der Stern. Middeldorf zou Der Stern 100.000 mark hebben gevraagd voor het vraaggesprek waarin hij van leer trekt tegen de democratisering in het Westduitse leger, waar militairen „staatsburgers in uniform" zijn. Middeldorf zou de 100 000 mark hebben geëist om te voorkomen dat hij er financieel op achteruit zou gaan na een eventueel ontslag door zijn kritiek. De generaal heeft dit ontkend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging Algemene Bond van ouders en opvoeders (VABOO) ontstaan uit de actie „verontruste ouders", heeft aan de overheid een subsi die van zeven ton gevraagd om in Den Haag een informatiecen trum op te richten. De bond wil over het land ver spreid een aantal van deze centra hebben om met name de ouders voor lichting te geven over de zaken die naar zijn mening de jeugd bedreigen. De VABOO heeft, getuige het be ginselprogramma, als hoofddoel „de jeugd weer de kans en de mogelijk heid te geven om gewoon natuurlijk tot waardevolle en vooral tevreden mensen op te groeien". De bond zal zich daartoe heftig keren tegen alle politieke indoctrinatie, eenzijdige voorlichting, groepssex, druggebruik en wat dies meer zij. De VABOO wil medische en juri dische hulpdiensten realiseren, zend tijd verkrijgen en over alle, de jeugd bedreigende, onderwerpen, gespreks partner worden van de overheid. Een onderzoek naar de personen die op het ministerie van CRM de subsi dies toekennen staat ook op het ver langlijstje van de bond. Omdat er volgens de VABOO veel instellingen gesubsidieerd worden die de jeugd ondermijnen. De bond heeft, naar gisteren het bestuur in Den Haag meedeelde rond 10.000 reacties van verontruste ouders binnen. Er is een zusterorganisatie in België die ook streeft naar de oprioh- ting van een vereniging. Van daag is de C-pier van Schiphol, die speciaal is ingericht voor de ontvangst, van' Jumbo-toestellen, officieel in gebruik genomen. Op de foto de aankomstruimte, waar de uit containers afkomstige bagege op een roulerende band terechtkomt. De koffers blijven daarop vogrtdurend ronddraaien. STOCKHOLM (AP. Reuter. UPI) Twee Kroatische extre misten hebben gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm de Joegoslavische ambassadeur en een secretaresse ernstig door pis toolschoten gewond. De Kroaten zijn volgens de Zweed se politie het ambassadegebouw bin nengekomen met de verklaring dat zij paspoorten wilden aanvragen. Kort na hun binnenkomst werd een salvo schoten gehoord uit het kantoor van ambassadeur Wladimir Rolowits. De politie drong het gebouw on middellijk binnen en wist de wapens van de Kroaten te bemachtigen. De aanvallers gaven zich daarop aan de politie over onder het schreeuwen van de leuze 'lang leven vrij Kroatië". De toestand van de 55-jarige am bassadeur en de 58-jarige secretares se Mira Stepimar is kritiek. Een woordvoerder van de Joegosla vische arht'assade heeft verklaard dat de (kvee Kroaten, Adjelko Brakowits (23) en Miro Barziko (21) leden zijn van de fascistische en nationalistische Kroatische beweging Oestasji, die tij- #dens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's collaboreerde. In Zweden is de spanning en het geweld onder de 40.000 Joegoslavische immigranten sterk toegenomen door onderlinge rivaliteit tussen Kroati sche extremisten en Servische groe peringen in diverse Zweedse steden. Grote top Jordanië heeft de Arabische Liga isteren laten weten wel bereid te zijn deel te nemen aan de grote top conferentie van Arabische landen in Algiers. Deze stap wordt gezien als een po ging van Amman om de Egyptische, Syrische. Soedanese en Libische lei ders een voet dwars te zetten. Op de voorgestelde top in Algiers zou dan over het Jordaans-Palestijnse conflict moeten worden gesproken. ATHENE, (Reu ter/AFP) Het Griekse kolonelsbewind heeft besloten ter gelegenheid van de vierde ver jaardag van de militaire staatsgreep de concentratiekampen voor commu nisten op te heffen. Gisteravond werd in Athene de vrijlating bekendge maakt van de resterende 234 politieke gevangenen die zonder specifieke be schuldiging werden vastgehouden. Maar er zitten nog 400 mensen lang durige gevangenisstraffen, waaronder levenslang, uit en honderd wachten op hun berechting. Voor zaterdag a.s. zullen de kam pen op de eilanden Leors en Oropos voorgoed ontruimd zijn, zo is bekend gemaakt. Vijftig van de vrijgelaten ge vangenen zullen met hun gezinnen naar afgelegen dorpen worden ver bannen en daar onder politietoezicht blijven. door Rob Foppema De SALT-besprekingen in Wenen kun nen alleen gered worden als het Ameri kaanse Congres het heft zelf in handen neemt, en over de hoofden van de onder handelaars heen besluit, het Amerikaanse raketprogramma te besnoeien. Deze toch wel opzienbarende stelling lanceert de New York Times, die zich al geruime tijd bezorgd toont over het verloop van de onderhandelingen, in een hoofdartikel. De onderhandelingen over beperking vin strategische wapens, die Rusland en Amerika nu voor de vierde maal voeren, gaan volgens deze krant steeds meer lijken op het zinloos achterna hollen van een al rijdende trein. De ontwikkeling en ontplooiing van nieuwe strate gische systemen gaat zowel in de Sowjet-Unie als in de Verenigde Staten sneller dan de di plomaten akkoorden kunnen maken om ze te beheersen. Die rijdende trein van de wapenwedloop wordt op het ogenblik aan Amerikaanse zijde vooral gekenmerkt door de versnelde invoering van meervoudige kernkoppen (MIRV) en ver der door de langzame maar gestage ontwikke ling van de verdediging tegen vijandelijke ra ketten. het anti-raketsysteem ABM. Beide vindt men noodzakelijk om het hoofd te kun nen bieden aan de dreigende opbouw van het Russische raketarsenaal, dat binnen een paar jaar even groot lijkt te kunnen worden als het Amerikaanse. Met name hoort men de Amerikanen be vreesd filosoferen over de Russische SS-9 ra ket, waarvan de kernkop vijf maal zo zwaar is als de grootste Amerikaanse, de Minuteman. Als de Russen doorgaan in hetzelfde tempo SS-9's op te stellen, en als ze de kop vervangen door een drievoudige (wat ze binnenkort kun nen) zouden ze over een paar jaar in één klap alle Amerikaanse Minuteman-raketten kunnen uitschakelen, tenzij wij inmiddels ons anti-ra ketsysteem uitbreiden, zo luidt een veel ge hoorde Amerikaanse redenering. Eerste klap Bovendien moeten dan de Minuteman-ralcot- ten die door de ABM van de eerste klap zijn gered, doeltreffendèr kunnen terugslaan, van daar de ombouw tot Minuteman III. met een drievoudige kernlading, die dus verschillende doelen tegelijk kan bestoken in de vergeldings- aanval die nog zo verschrikkelijk moet zijn dat de Russen het wel uit hun hoofd zullen laten om die eerste klap uit te delen. In deze redenering is een hele reeks misvat tingen ingebouwd waarvan wij vooral de min der bekende nog eens op een rijtje willen zet ten. Het hoofdmisverstand, en dat is wél bekend maar het kan niet vaak genoeg worden her haald, ligt in de denkwijze: „Als de Riussen dit en dat doen, dan zijn wij nergens meer, dus moeten wij ze voor zijn." Deze methode van denken, die zowel in Moskou als in Washington hoogtij viert, is de principiële bron van de hele wapenwedloop. Maar zelfs als we hier van afzien blijft er van de hele gedachteconstructie niet erg veel over. De nadruk op het feit dat de SS-9 een kernlading van 25 megaton vervoert, tegen maar vijf megaton in de Minuteman II leidt de aandacht af van een ander stukje wapenwed loop, waar het de trefzekerheid van de raketten betreft. Als men erin slaagt, een raket tweemaal zo dicht in de buurt van een vijandelijke raketsilo te laten neerkomen, staat dat in de merkwaar dige rekenkunde van de strategische oorlog ge lijk met een acht maal zo grote lading. Anders gezegd, de Minuteman II en de SS-9 zouden volstrekt gelijkwaardig zijn als de Minuteman ruim anderhalf maal zo nauwkeurig naar zijn doel kan worden geleid als zijn Russische te genhanger. Aan beide zijden wordt aan die nauwkeurigheid druk gewerkt; de indruk be staat dat de Amerikanen een lichte voorsprong hebben, maar in ieder geval is de angst voor de Russische reuzeraket niet reëel. Vernietigd Misverstand nummer drie is dat het voor de mogelijkheid van een 'vergeldende tegenaanval iets zou uitmaken of alle Amerikaanse Minute man-raketten zouden zijn vernietigd. Dan blijft namelijk altijd nog de vloot van Polaris-onder- zeeboten over, die de vernietiging van de aan valler op zijn slofjes afkan. Bij de huidige stand der techniek is een kernonderzeeboot niet bij verrassing uit te schakelen, en dat blijft nog wel even zo. Om de tweede klap zeker te «tellen vervangen de Amerikanen op het ogen blik de enkelvoudige Polaris-raketten door Po- seidons, die maar liefst tien afzonderlijke kern- ladingen op even zo veel doelen kunnen bren gen. Misverstand nummer vier is volgens veel deskundigen nog steeds dat het ABM anti-ra ketsysteem als puntje bij paaltje komt inder daad zou werken. Het is zo ingewikkeld dat storingen onvermijdelijk zijn, bovendien kan er niet mee worden geoefend. Als wij deze deskundigen in hun harde oor deel volgen, komt een uiterst belangwekkend misverstand nummer vijf boven water, het zich op de ontwikkeling van de ABM kon wer pen. Techniek Gerard C. Smith, leider van de Amerikaanse delegatie misverstand dat de Minuteman-raket in dit stadium van de ontwikkeling nog een doelmatig wapen zou zijn. Als immers de Russen het over enkele jaren in één klap kunnen uitschakelen, en als verdediging hiertegen onmogelijk is, dan moet de conclusie luiden dat Minuteman- een. verouderd wapensysteem is. Dit geluid zal men in Amerikaanse militaire kringen niet snel beluisteren, want het onder werp raakt de rivaliteit tussen de drie krijgs machtonderdelen, en dat is een gevoelige zaak. Elk van de drie had vanouds zijn eigen stuk strategische bewapening: de luchtmacht zijn strategische bommenwerpers, het leger de Mi nuteman, de marine de Polaris. Wie zijn sys teem zou moeten opgeven verliest onherstel baar aan prestige. Het dichtst langs de afgrond is de luchtmacht gegaan, toen steeds duidelijker werd dat bom- menwerpers te kwetsbaar werden. Bovendien bleek het politiek onhoudbaar om voortdurend paraat met H-bommen rond te vliegen, omdat af en toe een toestel neerstort Spanje, Groen land) De luchtmacht werd gered doordat hij Nu komt langzamerhand voor het leger de tijd dat zijn atoomwapen door de techniek ach terhaald wordt. Maar voor men dat zal erken nen zullen er nog veel chefs van staven verga deren. Het spreekt vanzelf dat al deze misverstan den, het een wat sterker, het andere wat min der, net zo goed aan Russische zijde bestaan. In die pat-situatie moet nu iemand aan de nood rem van de rijdende trein gaan trekken, want als een der partijen zijn ABM zover ontwikkelt dat hij zich veilig voelt en zoveel MIRV's in stalleert dat hij overmoedig wordt, vliegt het deksel van de pan. De regering-Nixon lijkt niet de aangewezen instantie om de noodrem te hanteren. Toen de Russen onlangs, bij wijze van signaal, de op stelling van nieuwe SS-9 raketten vertraagden, maakte Nixon het koninklijke gebaar, het bud get voor het ABM-systeem te verminderen van 1.33 tot 1,28 miljard dollar. Dit werd begrijpe lijkerwijs door de Russen niet serieus genomen en zij bouwen weer in het oude tempo voort. De onderhandelingspositie in Wenen is op het ogenblik dat de Russen voorstellen de weder zijdse ABM-systemen te beperken. De rege ring-Nixon wil daar niet aan (onder andere omdat het Amerikaanse ABM-systeém op dit moment verder is dan het Russische en wil bij een akkoord ook de aantallen aanvalsraketten beperkt zien. Dat onderwerp is zo ingewikkeld dat daar op korte termijn geen kans op is. Senator Humphrey wil nu een uitspraak van de Senaat vragen die president Nixon uitno digt, dan toch maar alleen met een ABM-ver- drag te beginnen. Zelfs al komt die uitspraak er, dan heeft dat vermoedelijk weinig resultaat. Zoiets is vorig jaar al eens door diezelfde Se naat met 72 tegen 6 stemmen aangenomen, maar de regering hoeft zo'n raad niet op te volgen en heeft het dan ook niet gedaan Tweede plan Daarom heeft senator Humphrey een tweede plan ontwikkeld, namelijk dat de Senaat en het Huis van afgevaardigden gezamenlijk de gel den voor het ABM-systeem en de installatie van MIRV's afknijpen en een beroep op de Sowjetunie doen, een soortgelijk gebaar te ma ken. Op die manier zou in ieder geval de rege ring-Nixon voor een fait-accompli worden ge steld, waarna zij haar onderhandelaars bij de SALT-besprekingen wel in de door Humphrey gewenste zin zou moéten instrueren. In zijn hoofdartikel ziet de New York Times in deze hard-tegen-hard strategie kennelijk de enige manier om een doorbraak in de Weense onderhandelingen te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11