Zijn de doopsgezinden te kieskeurig voor Brazilië? 'it g f 7i „Stem links vanwege ontwikkelingshulp" Taaldocenten in actie tegen „conservatieve" spellingvoorstellen BEROEPEVGSWERK Kritiek van student uit Paraguay REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN DS. BOERTJENS NAAR ISRAEL Een woord voor vandaag Buitengewone wijkgemeenten Gereformeerde bond niet meer zo tegen COMMENTAREN Fusieplan drie kerken in België Luchthaven Uw probleei is het onze. Kosten Werkgroep Raad van Kerken: Chili NED. HERV. KERK Beroepen: te Zijpe-Noord: J. Seton kand. te Utrecht; te Vlissingen: H. P. Swets te Lunteren; te Alblasserdam (toez.): J. Voordouw te Aalsmeer. Aangenomen: naar Voorst: G. Kals- beek te Exmorra; naar Driesum (toez.): P. v.d. Heuvel te Hagestein. Bedankt: voor Hengelo: J. F. M. van Malssen te Schingen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht: H. A. L. v.d. Linden te Bunnik; te Tienhoven: N. van Haeringen te Veenhuizen, die heeft toegezegd dit beroep aan te ne men Aangenomen: naar Vorden: J. B. Kuhlemeier, voorheen pred. v.d. chr. geref. kerk te Aalten, die bedankte voor Barneveld en Franeker; naar Amsterdam-Z. (stud, pred.): S. de Lange te Deventer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Neerlandia (Can.): R. Hoogsteen te Enumatil. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V.) Beroepen: te Ede: F. van Deursen te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Barendrecht: P. den Butter te Bunschoten. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn, J. Moer land te Dordrecht. AMSTERDAM Er is in de doopsgezinde broederschap in Nederland verzet gerezen tegen deelneming aan het doopsgezind wereldcongres in Curitiba in Brazilië. Wie de argumenten hoort misbruik van de conferentie door het regime voor propagandadoeleinden, niet gewaarborgde vrijheid van meningsuiting, afluisteraars van de veiligheidspolitie, enzovoort kan zch dat ver zet voorstellen. Totdat hem, een verhaal wordt voorgelegd door een doopsgezinde uit Latijns Amerika, die hier radicaal anders over blijkt te denken. (Advertentie) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal 1. herdersspel 2. grove wol len stof-lichte bedwelming-water in Friesland 3. toespraak-oliehoudend zaad 4. pers. voornaamw.-rund-loze streek 5. berg-palmboom-volks naam van de kauw 6. dwaas-onderricht-lof 7. vervoermiddel-opgeworpen zandhoogte 8. hetzelfde-zandheuvel-per expresse (afk.) 9. zich verzetten tegen-kever Verticaal L zelfbewust 2 boom-slede lidwoord 3. rijtuigje op twee wielen- lcerrede 4. goud of zilverboordsel-meis- "jesnaam-familielid 5. windrichting-; kippenloop-onbekende 6. buitenhaven overschot-deel van de-bijbel (afk.) 7." plaats in Drente-verharde huid 8. meis- jesnaam-eekhoorn(gew.)-rivier in Italië 9. water in Utrecht-vis OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal L leertrant 2. adder-adie 3. real-adres 4. olm-alk-ert 5. nip-air-mis 8. gros-Ee-pet 7. lel-eker-re 8. Aneta- gene 9. kenspreuk Verticaal k Larong-lak 2. edel-Irene 3. Edam-Polen 4. relaas-ets 5. tralie-kap 6. rad-kree-gr. 7 ad rept-pree 8. nier- Ier-nu_9. t4st-steek H(j verschaft ons plotseling een beeld van onszelf als lieden die als fijnproevers de wereld rond gaan om te kijken of er ergens wel een land geschikt is om onze prachtige gedach ten uit te spreken zoals we dat in ons uiterst democratische en tolerante vaderland gewend zijn. En dan komt onverhoeds zijn „link se directe": na de Franse revolutie en haar verklaring van de mensenrech ten, die jullie blijkbaar zo hoog hebt, is jullie kolonialisme pas goed begon nen. En nu nog zijn de economische structuren kolonialistisch. Een be wind als dat in Brazilië wordt door iullie kapitaal en jullie manipulaties in stand gehouden. Maar als zich dan een kans voordoet om geconfronteerd te worden met die werkelijkheid, waaronder onze volken lijden, dan zijn jullie daar plotseling te fijnge voelig voor. Zo is de geest en de strekking van een artikel van Helmut Isaak, een doopsgezinde student theo logie uit Paraguay in Amsterdam. Privilege Het is voor hem als Latijns Ameri kaan heel moeilijk te begrijpen, „waarom de Nederlandse en West- du itse doopsgezinden (a) hun profeti sche taak alleen in de Derde Wereld zien en (b) een privilege eisen om profetisch bezig te zijn. want daar komt de beruchte anti-Curitiba-motie op neer. Trouwens, als wij ons zo graag be roepen op het bijbels profetisme dan moeten we niet uit het oog verliezen dat de profeten in Israël (1) nooit vrijheid van meningsuiting hebben held en vrijheid van meningsuiting eisen, die de bewoners van de derde wereld zélf niet kennen en een privi lege eisen waardoor alle profetische uitspraken geprivilegieerde uitspra- worden en daarmee typische uitspra ken van de elite (en de uitbuitende landen) die het altijd over landher vormingen, sociale voorzieningen en vrijheid voor de mens heeft...." Ziedaar de kern van zijn verhaal. Een welkom nieuw geluid in de oeroude discussie over het al of niet mijden van landen waar mensenrech ten worden geschonden. Mijn enige kanttekening erbij is: waarom zou een congres geen vrijheid van me ningsuiting mogen verlangen? Dat vraagt de wereldraad ook als mini mum bij haar bereidheid om over al en onder alle soorten regime te vergaderen (zelfs in Enschede in 1972!). Dat „privilege" stelt de gedelegeer den namelijk in staat om onbekom merd van zich af te praten tegen iedereen. Als maar niemand denkt dat het verplichtingen schept tegeno ver de gastheer want als zodanig werpen zulke regimes zich natuurlijk (Advertentie) graag op. Er moet zo vrijmoedig mo gelijk gebruik van gemaakt worden om te gaan en staan waar men wil en contact te maken met de mensen in de buurt. Het hangt er dus maar vanaf wie er gestuurd worden. Tenslotte, als bewijs dat zijn Ne derlandse geloofsgenoten niet zo vre- selijk erg begaan zijn met de rechten Bestel deze geheide bestseller via i STUART JACKMAN: DE ZAAK DAVIDSON Paperback - 227 pag. - 4.50 Het verhaal van Jezus' opstanding en de gebeurtenissen er omheen worden in de tegenwoordige tijd geplaatst en vak kundig weergegeven als T.V.-reportage. Populair geschreven en boordevol fei ten over sociale, politieke en militaire achtergronden van het proces en de mensen die er bij waren betrokken. Schokkend - indringend - boeiend Onmiddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten «iiruciu van iitcuiiigauituig it^pDcn gediat om pmtetiyb bezig .te rijn. (2) St.TSSSlS meestal in eigen land werkzaam wa- niets wcrkt sneller, niets werkt aangenamer ren, (3) zich met als rechters gedroe- ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. gen en niet ideologisch bepaald wa- Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt ren, (4) de heilswil van God verkon- Algesal diep op de weefsels in tot aan de deerde in Apeldoorn en in Groningen digden, (5) bereid waren de conse- Baard van de pijn (zonder oppervlakkige en bekwaamt zich thans aan de uni- of Irritatie van de huid te wrstteit van Amsterdam onder lei- van de mens, voert de heer Isaak aan, dat de 2 pet. actie voor ontwik kelingssamenwerking ingevolge Upp sala onder de doopsgezinden nog maar 1400 gulden opgebracht heeft inplaats van het vereiste jaartotaal van 60.000 gulden. Ik kan daaraan toevoegen, dat niet alleen de doopsgezinden hun voorne mens bij lange na niet halen. De her vormde kerk, die zich tot die twee procent per jaar verplicht had. zal in dit begrotingsjaar 25.000 voor dit doel afschuiven. Men kan daar natuurlijk veel over zeggen, maar niet dat het de voorgenomen twee procent Is Natuurlijk zit de hervormde kerk in de knoei maar wat zouden haar actievoerende jongeren lopen om de komende actie voor de generale kas te doen slagen als deze kerk in al haar zorgen toch zo dwaas was ge weest zich aan de afspraak te hou den... UTRECHT Volgend jaar hopen de Christelijke Gereformeerde Ker ken weer een predikant naar Israël uit te zenden. Het is ds. J. L. C. Boer- tjens te Thesinge, die enkele jaren geleden nationale bekendheid kreeg als Nederlandse winnaar van de in ternationale bijbelquiz, die vanuit Je ruzalem werd georganiseerd. Ds. Boertjens is 27 jaar. Hij stu- boekhandelaar of rechtstreeks bij UITGEVERIJ GIDEON - HOORNAAR Telefoon: 01838 - 696 „En de Here keerde zich om en zag Petrus aan." De onstuimig discipel heeft net zijn Meester verloochend. Drie maal heeft hij g zegd dat hij Hem niet kende. Petrus was altijd haantje de voorste in het belijden. En nu ga hij vooraan in het verloochenen. Hoe is het mogelijk. Ik geloof dat de basis voor deze verloochening al gelegd werd Gethsemané, of eigenlijk nog eerder, toen Petrus de Heiland i zwoer dat hij Hem niet verloochenen zou. Pas op als mensen zeker zijn van hun geloof en hun trouw. Ze vertrouwen op eig geloofskracht meestal, en dat is een wankele basis. En toen volgde Gethsemané. Petrus moet zijn eigen hoogm dige woorden waar maken. Daarom moest hij wel tegen wil en da van zijn Meester het zwaard grijpen. Pas op voor mensen, die n nen hun Heer met machtsmiddelen te moeten verdedigen. Het i gelovigen die zich op glad ijs begeven. Daar in Gethsemané is de afstand al gegroeid. In Lucas 22: lezen we: „Petrus volgde van verre.Dan is het nog maar één sl naar de verloochening. Alleen wie dicht bij Jezus blijft is veilig vo de diepe afgronden van het eigen hart. We lezen vandaag: Mattheüs 266 -13. quenties te aanvaarden, ook als zij "warmtesensatle hit de lurven ceDakt en naar de 2e- vero,or2akcn) en "doorstraalt" verlichtend Dl] ae lurven gepant en naar ae ge weefsels cn spicren tot in de gewrichten. vangenis verwezen en gemarteld Reumatische pijnen en stijfheid makeh werden en (6) ook het gevaar liepen spoedig plaats voor een durend gevoel van dat tegenstanders hen voor propagan- verlichting en welbehagen. distische doeleinden zouden gebrui- Wacht niet tot dc pijn ken." dat. U thuis altijd een tube Algesal bij „S Isaak vindt het ongeloofwaardig hand hebt om zodra het nodig is de pijn te ..wanneer jullie voor jezelf persvrlj- v««'chtcn. ALGESAL bij alle apoth. cn dvoc. versrteit van Amsterdam onder lei ding van prol dr. M. Boertien in de kennis van het nabijbels hebreeuws en het jodendom. Prof. Boertien werkte van 1960 tot 1967 namens de Wacht niet tot do pijn uitbreekt I Zorgt christelijke gereformeerde kerken in jf *■- Israël. Met het pleidooi voor vestiging van de tweede nationale luchthaven in het westen van de provincie heeft het provinciaal bestuur van Noord- Brabant niet de steen der wijzen aangedragen. Het is njaar al te duidelijk dat Brabant hier advocaat in eigen zaak is, waarbij kennelijk een deelbelang zwaarder heeft gewogen dan andere deelbelangen. Natuurlijk is het aantrekkelijk in een gebied met veel pendelaars een object als een luchthaven te krijgen, waarvan het aantal arbeids plaatsen op enkele tienduizenden kan worden geschat. Maar of dat opweegt tegen de nadelen in de vorm van de geluidshinder, is een vraag die niet alleen het provinciaal bestuur van Brabant (en het eveneens belanghebbende Rotterdam) aangaat. Waarschijnlijk zal er wel met een beetje passen en meten een tweede Zwanenburg kunnen worden voorkomen, maar het betrokken gebied is bewoond en de bewoners zullen zonder twijfel hinder onder vinden. Hun deel zal niét minder zijn dan dat van BRUSSEL - waarin drie Een contactcommissie, Belgische protestantse de Zwanenburgers, ook al wonen zij in een wat minder dichte bevolkingsconcentratie, waardoor zij sieplan voorgelegd, een niet zo grote pressiegroep kunnen vormen. Het zijn de Belgische protestantse Dit argument van de geluidshinder is geen kerk> de Belgische hervormde kerk inleiding tot een pleidooi onderzijds voor de aanleg België6 De^rs'tgTnoemde kerkss zelf van die tweede luchthaven in de' Markerwaard, twee jaar geleden ontstaan door fusie Een dergelijk pleidooi zou even eenzijdig zijn. Geldt van de protestantse evangelische kerk daar het argument van de geluidshinder in ver- Ï.7L j j De commissie wil, dat er zo spoedig minderde mate uit het oogpunt van spreiding mogelijk op alle niveaus van de ker- van werkgelegenheid en vervoer is Brabant verre ken officiële eenheidsbesprekingen te verkiezen (waarbij de vraag óf de Markerwaard zullfn beginnen en heeft daartoe een ooit zal worden ingepolderd, hiermaar onbesproken %n regionaal blijft). reeds nu die samenwerking en een- In dit dilemma dringt zich de twijfel op, of heid moeten worden verwezenlijkt, eigenlijk dit land niet te .klein is voor twee van die reeds mogelijk zijn, dergelijke luchthavens (want uitbreiding van /-v j Schiphol of Zestienhoven kan evenmin een alter- UntniOCtlIl^SCltl^ Vclll natief zijn) en of het niet zaak is de vraag onder Dp Lpt ogen te zien waar de grenzen liggen van de groei van het luchtverkeer. u DORDRECHT - „Bewaar het Voor de politici een te belangrijke technische pand", het blad dat zich de bevorde- HUIZEN Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond staat niet meer zo afwijzend te genover de vorming van buiten gewone wijkgemeenten in wor ding voor hervormd-gerefor- meerde minderheidsgroepen in middenorthodoxe gemeenten. In het bondsorgaan De Waarheids-, vriend schrijft hoofdbestuurslid ir. J. van der Graaf, „dat we de mogelijk heid voor het vormen van een bui tengewone wijkgemeente in wording in het uisterste geval moeten aan vaarden". De gereformeerde bor.d heeft her haaldelijk geprotesteerd tegen het verschijnsel van de buitengewone wijkgemeenten. Daaraan was het feit niet vreemd, dat de meeste van deze gemeenten gesticht zijn voor mensen, die zich niet konden vinden in de prediking en het pastoraat in aerefor- meerde-bondsgemeer.ten. Ir. Van der Graaf: „In de eerste plaats menen we dat de gereformeer de prediking het alleenrecht heeft in onze kerk. In de tweede plaats en dit hangt direct met het eerste samen mener. we dat de kerkelijke in stanties niet het recht hebban om ge meenteleden aan de gereformeerde prediking, het pastoraat in gerefor meerde zin en het opzicht van de plaatselijke kerkeraad te onttrekken". Konsekwentie hiervan was, dat de gereformeerde bond ook omgekeerd, voor mensen die in middenorthodoxe gemeenten in een minderheidspositie waren, de buitengewone wijkgemeen te niet stimuleerde. „We vonden dat we zelf niet mochten stimuleren, wat we bij anderen afwezen". Om drie redenen heeft het hoofd bestuur thans zijn standpunt herzien. Het meent allereerst, dat wanneer het plaatselijk niet mogelijk is, om de ge reformeerde prediking voor de gehele gemeente te krijgen, in ieder geval de mogelijkheid moet worden aangegre pen om deze prediking voor een deel van de gemeente te krijgen. In de tweede plaats weegt in toene mende mate het argument, dat in ve le gemeenten al sinds jaar en dag gemeenteleden verstoken zijn van de regelmatige bediening van de sacra menten, omdat ze voor de prediking op evangelisaties zijn aangewezen. INBRENG Als derde argument noemt ir. Van der Graaf „onze inbreng in het geheel van de kerk". „Er zijr. streken van ons land, waar de vertegenwoordiging op de meerdere vergaderingen van de kerk danig scheef getrokken is door de grote inbreng vanuit de buitenge wone wijkgemeenten in wording, die in hervormd-gereformeerde gemeen ten ontstonden. De vraag klemt, of we deze ontwikkeling mogen laten doorgaan. Moeten we niet evenzeer vanuit de gemeenten, waarin hervormd-gere formeerde minderheden zijn, de mo gelijkheden openen voor een gerefor meerde vertegenwoordiging naar de meerdere vergaderingen van de kerk? Het gaat niet aan, om de bredere ver gaderingen steeds meer veïstoken te doen zijn van een gereformeerde in breng." Wel dringt ir. Van der Graaf er bij de minderheidsgroepen op aan, eerst de weg van het gesprek met de ker keraad ten einde toe te bewandelen. De nieuwe standpuntbepaling van de gereformeerde bond komt juist nadat enkele maanden geleden de hervormde synode de mogelijkheden tot het vormen van buitengewone wijkgemeenten in wording aanmer kelijk heeft verruimd. Thans wordt niet meer vereist, dat de groep groot genoeg is om een eigen predikant te kunnen onderhouden. Brieven die niet zijn voorziet van naam en adres kunnen niet tl hehandellne worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vraget die niet onderling met elkaar li verband staan moeten In afzonder 1JI lljke brieven worden gesteld. Pt» brief dient een gulden aan p< eels te worden Ingesloten. Vraag: Kan een ongehuwde regelen nemen om te waarboq dat zijn trouwe huishoudster, hem jarenlang verzorgd heeft, zijn dood in zijn huis blijft won Antwoord: Als hij in zijn huis woont, is dit gemakkelijk nt rieel te regelen. Wij nemen aan het een klein huis is, zodat de meente weinig bezwaar zal heb r.v, Is het een huurhuis, dan is de heel moeilijk. De huishoudster niet geen huurbescherming, zoal weduwe van een overleden huut in veel gevallen geniet. Men is aangewezen op de medewerking' de huiseigenaar. Dit is een kwe van goed onderhandelen, liefst o. hulD van een vindingrijlee j, Vraag: Als een weduwe A.W.W. trekt, een tweede huwe aangaat, ontvangt zij dan A.W.W. als de tweede man lijdt? Als de tweede man A.O.W. is, geniet zij dan verder verhooi A.O.W? Antwoord: De weduwe wende z na het overlijden van haar man de Raad van Arbeid. Zij heeft i recht op vijf maanden A O..W vi gehuwden na de overlijdensma: van haar man, en vervolgens op Algemene Weduwen-rente. De hoi te van deze A.W.W., is afhankel van de vraag of er uit het eerste het tweede huwelijk nog minder rige kinderen zijn. De Amerikaanse Democratische senator William Proxmire wil een commissie laten uitzoeken, „wat er met de Amerikaanse bombardementen (in Indo- China) wordt bereikt of niet bereikt". Dit voorstel is op zichzelf zeer zinnig, al komt het dan wat laat. Bedroevend is echter de reden waarom de heer Proxmire zo'n onderzoek wil laten instellen. Hij vermoedt namelijk, dat het militaire rendement van de bombardementsvluchten niet opweegt tegen de financiële kosten ervan. Nu is het bekend, dat deze bombardementen niet alleen heel wat dollars kosten, maar ook niet weinig mensenlevens in vele gevallen levens van Indochinese burgers die, bij de nadering van de vliegtuigen van hun redders of bevrijders, niet tijdig een goed heenkomen konden zoeken. vraag om alleen aan de technici over te laten. Alleen al in Zuid-Vietnam worden de laatste jaren, door Amerikaanse militairen of met wapens, door de Verenigde Staten verstrekt, 68 burgers per ring van de „oude gereformeerde be ginselen" in de christelijke gerefor meerde kerken ten doel stelt, bestaat vijf jaar. In verband daarmee belegt de redactie een ontmoetingsdag op zaterdag 17 april in de christelijke gereformeerde kerk aan de Singel te Dordrecht. Sprekers zijn onder meer ds. H. C. van der Ent uit Katwijk - - V CA it uci jjiib wit Itaiwijit dag gedood. Dat is althans het officiële cijfer, over „Tempelvreugd en vreze Gods in Het werkelijke aantal slachtoffers onder de burger- de jeugd" en ds. R. Kok uit Nijkerk bevolking zou wel eens veel hoger kunnen liggen. over ,,De waarac,htige bekering". Een aanmerkelijk deel van hen komt om het leven bij acties van de luchtmacht. Dit soort kosten van het Amerikaanse optreden in Indo-China schijnt de heer Proxmire minder te bezwaren dan de vele dollars die ermee gemoeid zijn. Maar ja, die dollars zijn dan ook Amerikaans, terwijl de burgers wier dood ermee gefinancierd wordt, maar Aziaten oftewel om een in Ameri kaanse legerkringen gangbare term te gebruiken spleetogen zijn. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. De duidelijke overwinning die de Chileense president Salvador Allende en zijn Volksfront coalitie bij de Chileense gemeenteraadsverkie zingen hebben geboekt, betekent ongetwijfeld een forse stap in de richting van een socialistisch Chili. Maar een absolute meerderheid, waarop Allende had gehoopt, zat er niet in. Hij bleef steken op het merkwaardige percentage van 49,73 van de stemmen. Nu wil de Chileense electorale tradatie, dat beginnende presidenten en regeringen een ver trouwensvotum krijgen. Ook de vorige christen democratische president Eduardo Frei kon in het begin rekenen op de helft van de Chilenen. Later liep Frei's populariteit aanzienlijk terug, wat deels een gebruikelijke zaak is. maar zeker ook kan worden teruggevoerd op zijn onvermogen of onwil het stagnerende sociaal-economische leven van Chili ingrijpend te herzien. NOORDWIJKERHOUT De vereniging voor het onderwijs in het Nederlands (VON) zal krachtig actie gaan voeren tegen de spellingsvoorstellen van de commissie Pée-Wesselings; de VON vindt de voorstellen con servatief. Allende heeft zo'n radicale hervorming al jaren lang gepropageerd en in de eerste vijf maanden van zijn zesjarige ambtstermijn voegde hij duidelijk de daad bij het woord. Maar ook Allendes structurele ingrepen zullen op korte termijn de heilstaat niet introduceren en brengen aanvankelijk zweet en soms ook tranen met zich mee. Met deze problemen voor de boeg is het een positief verschijnsel, dat de socialisten hun aanhang bijna verdubbelden en nu binnen de Volksfront-coalitie de grootste partij vormen. De humanistisch en nationalistisch denkende socialisten zijn radicaler dan de communisten, maar ook pragmatischer en meer allergisch voor dogma's en bindingen met buitenlandse machten. Hun over winning vergroot zowel de kansen op vergaande hervormingen als op handharing van de grond- 30°, terwijl 100 aanmeldingen niet ge- wettelijke vrijheden tijdens de komende storm- vlf a^Lk<^!fn+w<?rden) kon,.kie^e" of «chtige periode van radicaal Volksfront-bestuur. matleverweriunï vrifldirijvai °en Tot deze actie werd besloten op het tweede congres van de VON. de ver eniging voor iedereen, die zich met het lesgeven in de moedertaal bezig houdt. van kleuterleidster tot en met universiteitsdocent. De VON, die nu twee jaar bestaat en ongeveer duizend leden heeft, „splitste" het congres in vijf „stro men". Iedere deelnemer (er waren er toneel, de doelstellingen van het moedertaalonderwijs of de monde linge taaluitingen wilde bezighouden. De twee populairste stromen bleken „taalcompénsatie" en „doelstellingen van het onderwijs" te zijn. „Begrijpe lijk", zeiden twee VON-leden, Guus de Bakker en André van Kampen. „Je moet eigenlijk eerst weten wat je met de taal wilt doen, die vraag blijkt steeds terug te komen. Als je dat niet weet, dan blijft alle verdere gepraat ook vaag". Bij de stroom „taaicompensatie" bleek er, vergele ken met het 'vorig jaar gehouden VON-congres een duidelijk andere, mening te bestaan. „Vorig jaar geloofde iedereen nog in taaicompensatie, in speciale taai- programma's voor kinderen uit so ciaal zwakke milieus. Nu werd het allemaal erg kritisch bekeken, en ble ken de deelnemers de oplossing van taalarmoede te zoeken in een veel verdergaande onderwijsvernieuwing". Van een onzer verslaggevers UTRECHT De werkgroep Kerk en ontwikkelingssamen werking van de Raad van Kerken in Nederland heeft een „kosmopolitieke kiesgids" uit gegeven voor diegenen, die aan het ontwikkelingsvraagstuk een hoge voorkeur toekennen in de Nederlandse politiek. Voor hen komt de werkgroep tot de slot som, dat zij er het best aan zul len doen bij de komende ver kiezingen te stemmen op een der linkse politieke partijen, te weten PvdA, PSP, D'66 of PPR. Het onderzoek bestond uit twee gedeelten: een analyse van de hande lingen van de Tweede Kamer gedu rende de afgelopen kabinetsperiode en een enquête onder waarschijnlijk verkiesbare kandidaten bij de komen de verkiezingen in de Tweede Ka mer. In overleg met een begeleidings commissie, bestaande uit prof. dr. A. Hoogerwerf, drs. H. Coppens en drs. J. P. Pronk, zijn een aantal deelpro blemen van het ontwikkelingsvraag stuk aangewezen. Ten aanzien van elk van die deel problemen werden ten hoogste vijf opvattingen onderscheiden. En aan elk van die opvattingen werden pun ten toegekend op zodanige manier, dat de opvatting, die naar de mening van de onderzoekers en adviseurs het meest in het belang van de arme lan den is, het hoogste aantal punten kreeg. Zo ging het bijvoorbeeld over de omvang en de vorm van ontwik kelingshulp (leningen/schenkingen), de binding van de hulp aan besteding in Nederland, hulpverlening via VN of regionale organisaties, de keuze van de landen, de verhouding ont wikkelingshulp-particuliere investe ringen, de beoordeling van het door de ontwikkelingslanden opgestelde Handvest van Algiers, van de Twef"> de Wereldhandelsconferentie, de .ternationale suikerovereenkomst, EEG-landbouwpolitiek, enzovoort. Hoogste score Het hoogst in deze vergelijking! rg 'scoren' onafgebroken de huidige of** positiepartijen of één daarvan. Daai onder, in de sector „enigszins pos tief', treft men ook in meerdere ma KVP, AR of CHU aan, welke laatst fractie volgens het commentaar v» P. Reckman het meest in een nen trale tussenpositie zit. Verder signaleert deze, dat de al stand tussen KVP en WD aanzien lijk groter is dan die tussen PSP PvdA „terwijl deze partijen toch in hetzelfde samenwerkingsverband'!: terecht zijn gekomen". „De sterke vrees voor D'66 als ee naar het midden trekkende bewegin die vaak onder socialisten kan woi den genoteerd, wordt door dit onder zoek op kosmopolitiek gebied thans niet erg gefundeerd." Minder radicaal Wat betreft de houding ten opzie, te van handelspolitiek en economise! herstructurering constateert de hi Reckman een veel minder radic_ houding bij de linkse partijen, al blij ven ze de leiding houden. Hierin lil voorts de AR weer op een hogei plaats dan de KVP. Wat betreft d politiek ten opzichte van de derd wereld (Vietnam, Zuidelijk Afriki Suriname) valt de polarisatie op: scores zijn zeer hoog of zeer laag. „Heeft confessioneel steeds rechts van het midden gezeten, bij politiek ten opzichte van de dei wereld is de afstand tot links enoi groot Bovendien is de samenhai binnen links groot, aldus het co mentaar van P. Reckman, lid van werkgroep. De kosmopolitieke kie» gids is onder auspiciën van de werk groep uitgegeven bij Sjaloom. El Jit lal In Wi pai Vei 4$H w» i

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2