Guus geen Brox: „Feijenoord kan nederlaag permitteren" zich Dubbelspeltitel voor Hongaren MEER VOOR LUXE RUSSEN Unilever is een sterke gezonde maatschappij' Opnieuw winst voor Van Baarle Minder investeringen geld Ajax-fans bewaren voor Wembley Kozakken Boys ten onder bij knap SSC Bröring voor Steur in Westeli'k elftal Geen beroep op kapitaalmarkt 17 WOENSDAG 7 APRIL 1971 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM/AMSTERDAM - De top van de eredivisie mag lan door de prestaties van ADO, Iparta, FC-Twente en PSV aan- ;ienlijk breder zijn geworden, feijenoord en Ajax zijn de super- rrootm&chten gebleven. Dat is iok af te meten aan de over- telpende belangstelling die er oor de confrontatie tussen de wee eliteformaties vanavond in iet tot de laatste plaats uitver kochte stadion Feijenoord be- taat. Volgens de directie van iet stadion hadden gemakkelijk Iriemaal zoveel kaartjes als er ilaatsen waren aan de man kun- en worden gebracht. Feijenoord acht het bekerduel te en zijn Amsterdamse rivaal belang- ker dan ooit tevoren. Manager tus Brox: „Er staan vanavond voor eijenoord verbazend grote belangen i het spel. Wij kunnen ons coute- ie-coute geen nederlaag veroorlo- n. Tegenover onze aanhang niet en or onszelf niet. Het deelnemen aan Europese bekertoernooien, of dat voor landskampioenen of voor be- »rwinnaars is, is voor een topclub Feijenoord van levensbelang. Ik eet zeker dat de jongens dat volko en beseffen. Trainer Ernst Happel manager Brox zijn ervan over- igd dat Feijenoord in staat is tegen ax zich volledig uit zijn impasse te len Happel: „Tegen Celtic (11) en te- n het nationale elftal van Honga- e (31) is duidelijk het bewijs ge- verd dat Feijenoord nog altijd een oeg van uitzonderlijke klasse is. ist tegen topclubs raakt de ploeg inspireerd en dan openbaart zich werkelijke klasse. Je kunt een elf als het Hongaarse en Ajax niet rgelijken met een Telstar of een Z'67. Die zeggen Feijenoord niets :er. Ik weet dat dit een verkeerde stelling is, maar als je eenmaal we- dkampieon bent-geweest, dan blijft t een uitermate moeilijke zaak tot werkelijkheid terug te keren. Dat ook de reden dat we teruggevallen Feijenoord was gewoon verza- gd'. Ernst Happel rekent erop dat zijn oeg wint. ..Elke wedstrijd is moei- k, maar ik geef toe dat we een jaar leden minder moeite met Ajax zou- n hebben gehad dan nu. De Ajacie- n zijn niet alleen professioneler uw spelen, ze hebben ook duidelijk ieet routine en praktische ervaring ekregen. Het voordeel voor Feije- oord is dat Ajax niet op drie dingen AMSTERDAM De Ajax- supporters zijn zelfverzekerd ge worden, nu de Amsterdammers algemeen als favoriet worden be schouwd in het toernooi om de Europa Cup. Zoveel vertrouwen wordt Michels' equipe nu ge schonken, dat maar heel weinig aanhangers van de Amsterdam mers het nodig vinden om hun club te gaan steunen in de halve eindstrijd tegen Atletico Madrid. De tour-operators en reisbureaus die gehoopt hadden zo'n vijfdui zend voetbalenthousiasten te cunnen boeken op een groot aan tal vliegreizen, waaronder zelfs een reis met de Jumbo Jet van de KLM, zullen dat aantal zeker niet halen. De heer B. Hoegen, directeur van Evenementsreizen op Schip hol, vertelde dat er tot gistermor gen nog geen achthonderd men sen een reis naar Spanjes^ hoofd stad hadden besproken. Volgens hem zullen er in de komende weck niet veel meer bijkomen. Het gevolg is dat een aantal reis bureaus de contracten voor de huur van vliegtuigen hebben moeten annuleren, terwijl in an dere gevallen reizen zijn gecom bineerd. De oorzaak van de „ge ringe" belangstelling is volgens de heer Hoegen de overtuiging die bij de meeste Ajax-suppor- ters heeft postgevat, dat hun club de finale toch wel zal halen. „Daarom bewaart men liever zijn »eld voor de reis naar het Wem- >leystadion in Londen." SPRANG CAPELLE SSC en Ko- ikken Boys hebben gisteravond voor jna driehonderd toeschouwers een antrekkelijke oefenwedstrijd ge- mieeld. De tweede-klassers waren leestal iets sterker. Niettemin na- len de Werkendammers na een kwar- er een 01 voorsprong via Zwets. Wee minuten voor de rust zou Ad an der Broek na een pass van Jaap iergever de gelijkmaker aantekenen. >ok na de hervatting toonde SSC leer inhoud dan een lang niet slecht «lend Kozakken Boys. Dit sportie- e duel zou na een half uur beslist jjforden, toen de uitblinkende Piet Fa- |0 een voorzet losliet, waaruit Jaap iergever met een kopstoot de twee- Ie treffer in het net deponeerde: ■M^-l Zelfs had SSC met nog grotere lU ijfers kunnen winnen, als alle kan- en waren benut. Scheidsrechter Mui- er was goed. SSC organiseert maandag (2c l'aas- ag) het traditionele voetbaltornooi oor A-junioren. De deelnmende vcr- nigingen zijn: Barendreeht (in hel «zit van de wisselbeker). RKSSS, IKSVV, Hapert. HBSS. Sarto, RWB. Hoo! ?asp«k en SSC (met twee teams). Hel Haal omooi begint om tien uur. De finale ]tal om half vijf worden gespeeld. landskampioenschap. Europa Cup I en II kan gokken. Daarom geloof ik dat Feijenoord goede vooruitzich ten op een overwinning heeft". Het is voor Feijenoord een gehele geruststelling dat zijn libero van we reldklasse, Rinus Israel, die in de in terland tegen Joegoslavië zo pijnlijk werd gemist, vanavond van de partij is. Israel heeft na zijn griep zaterdag weer licht getraind. Gistermorgen werd hij door Happal extra onder handen genomen om de conditionele achterstand zoveel mogelijk weg te werken. De bekerconfrontatie komt voor Ajax duidelijk op het verkeerde mo ment, zoals het hele programma om de KNVB beker nauwelijks past in het wedstrijdschema van de Amster dammers. Volgende week moet Ajax de eerste wedstrijd in de halve finale van de Europa Cup spelen tegen At letico Madrid, vier dagen later volgt dan een van de vele topwedstrijden in de competitie tegen PSV. Voor aanstaande zaterdag staat dan nog de wedstrijd tegen Excelsior op het pro gramma. Dat is ook het enige duel waarover Michels zich geen zorgen maakt. Maar de trainer van de Amster dammers beseft terdege dat hij juist in dit stadium van het seizoen moet waken voor oververmoeidheid bij zijn spelers. Mühren, SuürWer, Keizer en Neeskens hebben het afgelopen weekeinde ook nog een uitputtende interland tegen Joegoslavië gespeeld, Krol was een dag eerder een van de tweeëntwintig deelnemers aan het vechtvoetbal tussen de elftallen onder de 23 jaar van beide landen. Juist voor die steunpilaren van Ajax komt er de komende weken geen dag rust meer. Rinus Michels begrijpt dan ook dat hij op moet passen. „Maar", zegt hij lakoniek, „ik ben niet zo ingesteld als Don Revie van Leeds United." De Britse trainer verkeerde verleden jaar precies in dezelfde omstandighe den als Rinus Michels nu. Hij gokte ook op drie fronten, de Europa Cup, de nationale titel en de Engelse be ker. Maar Revie moest zijn overmoed die hij tevergeefs op zijn spelers pro beerde over te brengen, duur beko pen. Leeds faalde op de beslissende mo menten. In de halve finale van de Europa Cup tegen Celtic, in de Engel se cup-final tegen Chelsea en de na tionale titel werd een prooi voor Everton. Die gok wil Michels niet maken. „Je kunt nu eenmaal niet al les hebben. Zeker zoals het nu gaat is het niet uitvoerbaar. Je moet er een stevige portie geluk bij hetben." En juist dat geluk gelooft hij, heeft A.iax in de KNVB beker in de steek gelaten. Feijenoord is immers geen gewone bekertegenstander. Michels: „Het is ongelukkig uitgekomen. Feij enoord is onze aartsrivaal. En dan kriig je automatisch een gespannen instelling bij de jongens. Wat de wedstrijd om de beker betreft, zou ik het niet zo erg vinden als we verlo ren. Maar de tegenstander is Feije noord en dat is een reden om wel te winnen. Maar dan komt er toch ook weer een probleem bij De volgende wedstrijd, de halve finale van de KNVB beker, valt ook al zo moeilijk voor ons. Precies op de woensdag tus sen de twee wedstrijden tegen Atle tico Madrid in." De Ajax-trainer heeft voor zichzelf een volgorde van belangrijkheid in het programma bepaald: „Op de eer ste plaats komt nu het toernooi om de Europa Cup, daarna komt de compe titie en dan de KNVB beker. Daarvan uitgaande zou het voor de spelers ook weinig hebben uitgemaakt tegen wie we in de beker zouden loten. Behalve die ene, Feijenoord. Maar ja, het is een gegeven waarmee we nu moeten Rotterdam vrijwel cl ubseliaakkampioeii UTRECHT Door een fabuleus ge- gespeeld toreneindspel heeft Hans Böhm zijn club opnieuw kansen ge geven op de nationale clubschaak- li tel. De afgebroken partij was een drie om drie-stelling met enkele toren. Door handig manoeuvreren wist Böhm voordeel te behalen. De partij is opnieuw afgebroken maar nu met duidelijke winstkansen voor Böhm. De andere afgebroken partij uit de kampioenswedstrijd Utrecht- Rotterdam tussen Van Oosten en Jongsma is gisteravond door Jongsma gewonnen. De stand is nu 5-4 voor Utrecht en zal waarschijnlijk door winst van Böhm toch nog in een ge lijkspel eindigen. Rotterdam zou daar mee het landskampioenschap opnieuw voor zich opeisen. werken. De spanning is toch groter dan eigenlijk de bedoeling was. We zullen nu moeten proberen om de zaak zoveel mogelijk in handen te houden." De opstellingen van beide elftallen zullen pas kort voor de wedstrijd be kend worden gemaakt. Wat Feije noord betreft mag worden aangeno men, dat Coen Moulijn, die de laatste weken in de uitwedstrijden op de re servebank zat weer van de partij zal zijn. Ajax is het ondanks het „Dat zal HAPPEL duidelijk zijn als de spelers het veld opkomen", van Rinus Michels, zeker dat Johan Cruijff weer speelt. De vermoedelijke opstellingen zijn: FEIJENOORD: Treijtel; Romeijn, Laseroms, Israel, Schneider: Jansen. Hasil. Van Hanegem; Wery, Kindvall, Moulijn. AJAX: Stuy; Krol, Hulshoff, Vaso- vie, Suurbier; Mühren. Neeskens, Rijnders; Swart, Cruijff, Keizer. MOSKOU (UPI) Premier Aleksej Kosygin heeft het 24ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie het vijfjarenplan voorgelegd. Het stelt een hogere levensstandaard in het vooruitzicht, met name op het gebied van woningen en consumptiegoederen. Maar de nadruk blijft liggen op de zware industrie, die 70 percent van de produktie vergt. Wij moeten een aanzienlijke stij ging van het materiële en culturele peil van de bevolking verzekeren, op basis van een hoge graad van ont wikkeling van de socialistische pro duktie, groter efficiency, wetenschap pelijke en technologische vooruitgang en opgevoerde arbeidsproduktie", vertelde Kosygin de 5.000 afgevaar digden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Sowjet-Unie wordt gepro beerd, de enorme ongelijkheid tussen de produktie van de zware industrie en die van consumptiegoederen te verkleinen, door de groei van de lich te industrie en de voedselpróduktie iets meer te versnellen dan die van de zware industrie, met inbegrip van bewapening en ruimtevaart-projec ten. Fundament „De zware industrie blijft het fun dament van de economische macht en de verdere groei van de levensstan daard van de Sowjetunie", aldus Ko sygin, die er aan toevoegde, dat „onze economische ontwikkelingsplannen ondergeschikt zijn aan één groot doel de schepping van een communis tische gemeenschap". Niettemin kunnen de huisvrouwen een verhoging met 60 percent ver wachten van het aanbod van vlees, vis, groente, olie en eieren. Ook zal meer kleding ter beschikking komen en zullen voor 60 miljoen mensen be tere huizen worden gebouwd, aan de hand van nieuwe ontwerpen. Te weinig Voordat hij zijn plannen voor de komende vijf jaren uiteenzette ver klaarde hij, dat de doeleinden van het vorige vijfjarenplan grotendeels zijn verwezenlijkt. De totale industriële capaciteit nam met 50 percent toe. Dit nam niet weg, aldus de pre mier. dat de produktie van consump tiegoederen beneden de verwachtin gen bleef: „Wij kunnen nog steeds niel voldoen aan de vraag naar ver schillende goederen". Een van de oorzaken van de tekort komingen waren de defensie-beno- Winst voor Okker MONTE CARLO (ANP) De als eerste geplaatste Tom Okker heeft gisteravond tijdens het internationale tennistoernooi van Monte Carlo zijn partij voor de vierde ronde tegen de Fransman Patrice Beust gewonnen met 6—3 62 In deze ronde vielen twee verrassingen. De Fransman Pa trick Prios-v rekende af met de sterke Tsjech Jan Kodes (57 63 61) en de Belgische veteraan Emile Drossart stelde de Egyptische prof. Ismael el Shafei voor onoplosbare problemen: 9—7 6—3. SPRANG CAPELLE Wij Zwart zal morgenavond in Vlijmen een oefenwedstrijd spelen tegen de zon- rlog twpoclc Ulosoor VJi.jmenec Öoyo. Het duel begint om acht uur. NAGOYA (ANP) De Hongaren ben de wereldtitel tafeltennis in het herendubbelspel veroverd. Zij versloe gen in de finale de Chinezen Tsjoeang Tse Toeng en Liang Ko Liang met 11—21 21—16 21—10 21—16. Klampar en Jonyer verdienden hun overwinning op de Chinezen volkomen. In de eerste game werd dit nog niet zo duidelijk, doordat het Chinese paar 2eer goed verdedigend speelde en dan ook won met 2111. Dat dit eerste verlies ech ter ook grotendeels te wijten was aan het feit dat Klampar en Jonyer zich nog niet hadden hersteld van de ver moeienissen in de eerdere enkelspel wedstrijden bleek in de volgende drie games. Na de stand van 1111 in de twee de game demonstreerden de Honga ren magnifiek samenspel, waartegen de statische Chinezen niet waren op gewassen. Met name de harde smas hes van de Hongaren verrasten het Chinese dubbel keer op keer. De titel in het damesdubbelspel was wel voor communistisch China. Lin Hoei Tsjing en Tsjeng Min Tsjih versloegen de Japanse combinatie Mieko Hirano/Reiko Sakamoto met 21—11 21—16 21—10. De overwinning van Lin Hoei Tsjing en Tsjeng Min Tsjih leverde communistisch China zijn derde titel op bij de wereldkam pioenschappen. Lin Hoei Tsjing won maandag samen met Sjin Lin het ge mengd-dubbelspel en de Chinese he ren veroverden vorige week de Swaythlingbeker, de trofee voor het wereldkampioenschap voor landen teams. De Zweedse Europese jeugdkam pioen Stallan Bengtsson zorgde in de vierde ronde herenenkelspel voor een sensatie door de Japanner Nobeoehi- ko Hasegawa, wereldkampioen in 1967, in vijf games te verslaan. De belangrijkste uitslagen zijn verder: herencnkelspel. vierde ronde: Stellan Bengtsson (Zwe) - Noboehiko Hasegawa (Jap) 2113 7—21 18—21 21—12 21—19; Jaros- lav Kunz (Tsj) - Wilfried Lieck <WD1) 24—22 21—11 21—13; Milan Orlovski (Tsj) 'I'okio Tasaka (Jap) 16—21 21—7 7—21 21—12 24—22: Li Foe Yoeng (Comm China) - Ist- van Jonyer (Hong) 21—11 IC—21 23—21 11—21 22—20; Dra-goetin Surbek (Joeg) - Yoejiro Imano (Jap) 21—16 21—13 31—16; Shigeo Itoh (Jap) - Masahiko Ohya (Jap) 16—21 17—21 21—18 21—14 22—20; Tibor Klampar (Hong) Anton Stipancic (Joeg) 15—21 21—15 21—14 19—21 21—14. Damesenkelspel, derde ronde: Tsjeng Min Tsjih (Comm China) - Reiko Sakamoto (Jap) 21—10 21—15 21—9: Lin Hoei Tsjing (Comm China )- Miho Hamada (Jap) 31—9 21—6 15—21 21—15 Kiyo- ko Inoue (Jap) - Elmira Antonian (Rus) 23—25 21—14 21—16 21—13: Ilona Vostova (Tsj) - Yasoeko Kono (Jap) -21—11 21—15 19—21 21—10: Yukio Ohzeki (Jap) - Zoja Roedova (Rus) 2115 21—11 2220:. L: L) (Comm China) - Maria Alexandru (Roe) 19—21 21—12 21—12 13—21 21—17: Alice Gro- fova (Tsj) - Emiko Ohba (Jap) 21—17 21—16 23—21. De loting voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker zal van avond. na afloop van de kwartfinale tussen Feijenoord en Ajax. in de perskamer van het stadion Feijenoord in Rotterdam wor den gehouden. door JAN TIMMAN LEEUWARDEN De tweede ronde in het Friesche Vlag tour- nooi om het kampioenschap van Nederland heeft felle gevechten opgeleverd. Bijna alle partijen duurden de volle 5 speeluren. Alleen het duel tussen Langeweg en Van der Weide was eerder afgelopen. Laatstgenoemde be sefte zelf niet hoezeer hij Lan geweg overspeeld had en liet een winnend voordeel glippen. De partij ReeScholl was theore tisch interessant. De variant die hij op het bord bracht, had hij kort te voren in het Claire Benedict-toer nooi tegen de Zwitser Lombard ge speeld. Beide tegenstanders vcaden niet de weg die tot duidelijk voordeel voor wit leidt. Ree wist zich er echter wel uit te redden in een toreneind spel. Donner had het niet makkelijk tegen Boersma, "maar won tegen de tijdko.itrole een pion en dit lijkt wel beslissend. Hartoch stond de hele partij iets beter tegen Van der Vliet en de af gebroken stelling geeft hem zeker kansen. De slechtste partij van de ronde was wel die tussen Krabbé en mij. Ik kwam al snel gewonnen te staan, maar vatte het te licht op. Er ontsta/ld een heel onduidelijke stel ling die uitmondde in een al even onduidelijk eindspel. Kommentaar durf ik er verder niet op te geven. De knapste partij was die van de Rotterdammer Van Baarle. Het is niet onmogelijk dat hij een rol van betekenis in de titelstrijd gaat spelen. Zijn staaltje van positioneel kunnen volgt hieronder. Wit: J. van Baarle; Zwart: W. An- driessen. 1. d4, d5 2. c4, e6 3 Pc3. Le7 4 Pf3, Pf6 5. Lg5, 0—0 6. e3. h6 7. Lh4, bf> 3. Ld3. Lb7 9 0—0. Pe4 10. Lg3. Pd7 IJ. cxd5, exd5 (in aanmerking komt 11. Pxc3 12. bxc3, exd3) 12. Tel, c5 13. dxc5, Pdxc5 (Lijkt niet goed, beter J3. -. bxc5. De dan ontstane hangende pionnen zijn evenzeer sterk als zwak) 14. Lbl, Lf6, Le5, Lxe5, 16. Pxe5, De7 ROTTERDAM Frans Steur, de aanvalsleider van Zwart Wit '28, zal vanavond niet meespelen in het Wes telijk zaterdagelftal, dat in Wezep speelt. Evenals de andere spelers van de A- en B-selectie van het Neder lands amateurelftal mag de Rotter dammer niet uitkomen. De Noord- wijker Rudi Bröring zal de plaats van Steur innemen. 16. Pf3, Tfd8 18. Tel, Df6 19. Dd4 (Zeer juist, in het eindspel liggen wits kansen) Dxd4, 20. Pxd4, g6 21. b4, Pd7 22. Pcb5, a6 23. Tc7, Tab8 24. Pa7, Pe5 25. Teel. Td6 26. Te7, Pd7 27. Lxe4 (wint materiaal, want 27. -, Dxe4 faalt op 28. Tc7. De rest is een voudig), Kf8 28. Txd7, Txd7 29. Ld3, Ta8 30. Pac6, Tc7 31. a4, Lxc6 32. Pxc6, Tac8 33. b5, axb5 34. Lxb5, Te8 35. Tdl, Tec8 36. Tel (In tijdnood herhaalt wit de zetten). Te8 37. g3, Tee7 38. Tdl, Te6 39. Ph4. Tc5 40. Txd5, Tel en zwart geeft het tegelij kertijd op. Afgebroken oartijen uit de eerste ronde: Andriessen-Scholl Van der Weide- Timman 0—1; TWEEDE RONDE: Rec- Scholl liU. Van Baarle-Andriessen 1—0. Donner-Boersma afg., Hartoch-Van der Vliet 10. Timman-Krabbé lï—li. Lange- weg-Van der Welde lila. Stand: 1. Van Baarle 2. 2. Hartoch en Timman l'.i. 4. Donner 1+ 1 afg.. 5. Krab bé. Langeweg, Ree en Scholl 1, 9. An- dricssen en Van der Weide li. 11. Boers ma 0 -f- 1 afg.. 12. Van der Vliet 0. Kandidatenmatches alle ondergebracht DEN HAAG (ANP) De Interna tionale Schaakfederatie (FIDE) is er na langdurige en vaak moeizame on derhandelingen in geslaagd de vier kwartfinales van 't kandidatentoer nooi om het wereldkampioenschap onder te brengen. De tweekampen, zullen alle op 13 mei beginnen. Het schema ziet er als volgt uit: Sevilla (Spanje): Tigran Petrosjan (Rus) - Robert Hübner (W-Dl). Hoofdscheids- rechter: Dorazil (Oost). Moskou (Rusl.): Viktor Kortsjnoj (Rus) - Je- fim Gelier (Rus). Hoofdscheidsrech- t'er: Mikenas (Rusl). Vrijwel zeker Vancouver (Canada) Robert Fischer (VS) - Mark Taima- nov (Rus). Hoofdscheidsrechter nog niet aangewezen. Las Palmas (Canarische eil.): Bent Larsen (Den) - Wolfgang Uhlmann (O-Dl). Hoofdscheidsrechter: Heintze (O-Dl). De kandidatenmatches tellen tien partijen. Als de stand 5—5 is wordt de tweekamp met maximaal vier par tijen verlengd, waarbij de eerste par tij die niet in remise eindigt beslis send is voor de afloop van de gehele match. In de halve finales, die vol gens een beslissing van het FIDE-bu- reau omstreeks 4 juli zullen beginnen komen tegen elkaar uit de winnaars van de duels Petrosjan - Hübner en Kortsjnoj - Gelier- enerzijds en Tai- manov - Fischer en Larsen - Uhl mann anderzijds. ROME (UPI) Het bestuur-van de Italiaanse voetbalclub AS Roma"heeft bekend gemaakt, dat de Argentijnse coach Hellenio Herrera aan het einde van het seizoen zal worden ontslagen. FINANCIËN H. S. A. Hartog: Vertromven volledig ongeschokt ROTTERDAM „Mijn vertrouwen in Unilever is volledig onge schokt. Wij hebben als gevolg van incidentele factoren welis waar een minder goed jaar achter de rug, maar ook in het verleden hebben wij goede en slechte jaren gekend. Nog steeds zie ik Unilever als een zeer sterke, in hart en nieren gezonde maatschappij. digdheden. Andere zijn: onvoldoende kapitaalsinvesteringen, te weinig effi ciency en het achterblijven op het gebied van technische ontwikkelin gen. Doelen In het nieuwe plan wordt naar de volgende doelen gestreefd toeneming van het nationale in komen met 40 procent; verhoging van de industriële ca paciteit met 42 tot 46 percent en -de jaarlijkse agrarische produktie met 22 percent; verdrievoudiging van het aantal personenauto's, van 334.000 tot 1.300.000 per jaar; verbetering van het wegennet door het aanleggen van 110.000 km. verharde wegen; verhoging van de produktie van koelkasten, van ruim vier miljoen tot bijna zeven miljoen per jaar; meer schoenen, boeken, scholen, ziekenhuizen, vrij onderwijs, speciale toelagen voor gezinnen met veel kin deren en een snelle groei van de in komens. Kosygin zei, dat het "winst-sys teem" een succes was gebleken. In 1975 zal het in de Sowjet-Unie geheel zijn ingevoerd. ROTTERDAM Tenzij belangrij kere acquisities zouden plaatsvinden verwacht Unilever dit jaar niet een beroep op de kapitaalmarkt te moe ten doen. De liquiditeitspositie is wel iswaar vorig jaar teruggelopen, doch veel minder sterk dan in de beide daaraan voorafgaande jaren. Voor dit jaar bestaat de redelijke verwachting, dat geen verdere daling van de liquide middelen zal optreden Deze bedroegen eind december jl. (461 miljoen Dat was ruim ƒ90 mil joen minrlr-r den per ultimo 1060, toen zij ƒ652 miljoen beliepen» Dit zei de heer H. S. A. Hartog, die 10 mei als voorzitter van de raad van bestuur van Unilever zal aftreden in een toelichting op het jaarverslag 1970. Hoewel de heer Hartog zich niet wenste uit te laten over de start van het concern in 1971 („die inlichtingen zullen wij in de vergadering aan onze aandeelhouders verstrekken") wilde hij wel kwijt, daj; hij het in de toe komst mogelijk acht dat omzet- en winststijging* bij het concern parallel zullen gaan. Onder voorbehoud, dat de inflatie, die dit jaar voor de Unile- ver-wereld op zo'n vijf procent wordt geraamd, niet verder zal toenemen. Vlugger „De Unilever-organisatie", aldus de heer Hartog, „is vandaag de dag een vlugger reagerende organisatie dan ooit tevoren. Ons hele management is geïndoctrineerd over de gevolgen van de toenemende inflatie voor onze re sultaten. Onze geest is erop gericht deze resultaten ook op korte ter mijn te verbeteren." winst zou nog sterker zijn teruggelopen als de margarines van bijzondere samenstel ling niet zo goed vooruit waren blijven gaan. De verkoop van oliën en vetten voor gezlnsverbruik nam in de loop van het jaar toe. rlaal. chemische produkten en andere be langen. ƒ1.715 (1 590) miljoen op veevoeder en 3.004 (2.458) miljoen op de United Airt- ca-groep en plantages. De bedrijfswinst ad in totaal 1.433 <1.443> miljoen was als volgt verdeeld: levensmid- dolen 677 (800) miljoen, wasmiddelen en toiletartikelen 388 (217) miljoen, papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal, che mische produkten en andere belangen 145 (198) miljoen, veevoeder ƒ26 (31) miljoen en United Africa-groep en plantages 197 (137) miljoen. Diepvries De groei In de totale vraag aan diepvries- artikelen en consumptie-ijs steeg in 1970 minder dan in vroegere jaren. De verko pen waren echter aanzienlijk hoger. De resultaten van de vleesbedrijven waren niet geheel bevredigend De situatie tn de wasmiddelenindustrie was in 1970 na twee jaren van hevige i concurrentiestrijd rustiger. De winst herstelde zich in aanzienlijke mate. De meeste van de nieuwe produkten wisten zich een krachtige positie op de markt te verwerven, maar het uiteindelijke niveau van de verkopen lag lager dan verwacht. De verkopen in de groep papier, kunst stoffen, verpakkingsmateriaal en chemi sche produkten namen ook in 1970 toe. De winst was echter lager dan in 1969 (niet in de sector chemische produkten). vooral door teleurstellende resultaten in Duits land. In Nederland breidden de verkopen van mengvoeders zich verder uit. De winst was wederom hoger dan in het vorige jaar. Verkopen In 1970 waren de verkopen aan derden 14 pet. hoger dan in 1969 Ruwweg de helft van deze stijging had betrekking op prijs stijgingen; de andere helft kwam voor re kening van een volumevcrgrotlng van de omzet Tot het laatste droegen nieuwe ac quisities en bestaande activiteiten bij. Van de winst na belasting, doch voor aftrek van interest op schulden op lange termijn, ad in totaal 74B (524) miljoen had 59 pet. betrekking op Europa. 16 pet op Noord- en Zuld-Amerika. 19 pet op Afrika en 6 pet op overige werelddelen. In 1961 waren deze percentages respectievelijk 67, Betrekkelijk klein Hoewel vorig laar dus bijna cénvijfde van de winst van het concern uit Afrika afkomsltg was. is het risico dat Unilever in de ontwikkelingslanden loopt betrekkelijk klein. In geen enkel land Is het groter dan 3'/i pet. van het totaal geïnvesteerde kapi taal Zo er al landen zijn. waarin Unilever bepaalde risico's aanwezig acht, zijn hier voor reserves gemaakt. Voor de United Africa-groep was 1970 een goed jaar. De verkopen aan derden stegen met 25 pet., de winst was aanzienlijk ho ger. Hoewel het in Afrika moeilijk is de beschikbare mankracht en geldmiddelen rationeel en economisch aan te wenden, bestaan op het ogenblik geen concrete plannen United Africa verder bulten Afri ka uit le breiden In de toekomst Is dit evenwel niet uitgesloten. De winst op margarine, spljsvettcn en oliën was in 1970 lager dan In hel voor- saai-ulc laai Dit nletto»on.taondo He hos"- M resultaten van da ©liefabrieken. Da Van de verkopen aan derden ln het afge lopen jaar ad in totaal 124.917 <v.J 21.8291 miljoen had ƒ5.452 (4 883) miljoen betrek king op margarine, spijsvetten en oliën, 7.061 (5.884) miljoen op andere levensmid delen. 5 955 (5.510) miljoen op wasmidde len en toiletartikelen, 1.730 (1.504) miljoen op papier, kunststoffen, verpakklngsmate- o ROTTERDAM Unilever zal, naar het zich laat aanzien, dit jaar iets minder investeren dan vorig jaar, toen in vaste activa een bedrag van 993 miljoen werd geïnvesteerd. Reden is, dat het concern in 1970 investeringen heeft goedgekeurd tot een be drag van 943 miljoen, tegen een record van f 1085 miljoen in 1969. Van deze ƒ943 miljoen is ƒ730 mil joen. of 77 pet., bestemd voor Europa. ƒ82 miljoen, of 9 pet., voor Noord- en Zuid-Amerika, ƒ01 miljoen, of 10 petvoor Afrika en 40 miljoen, of 4 petvoor overige werelddelen. SPREIDING Gespreid over de verschillende ac tiviteiten van het concern is de ver deling van de in 1970 goedgekeurde investeringsprojecten als volgt: mar garine. spijsvetten en oliën ƒ98 mil joen. andere levensmiddelen 370 miljoen, wasmiddelen en toiletartike len ƒ114 miljoen, papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal, chemische produkten en andere belangen 237 miljoen en algemeen (auto's. Rijnsche pen. kantoorruimten etc.) ƒ124 mil joen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17