„De KVP gaat te water en groet u" SUPRA Rel Haagse Schilderswijk was te voorkomen Drinkt u cafeïne vrije koffie? caballero. de sigaret Staking baggeraars zal zich uitbreiden Alleen VVD nog niet voor kleinere klassen Hieris'npak van de bovenste plank. Supra, de bekende vacuumgemalen kwaliteitskotbe, iserookin caffëinevrije vorm.Koffie die het volle pond geeft aan smaak en geur Geniet er maar rustig van! caffëinevrij f2,69perpak. Bonden spreken van succes levrouw Riitter wint palaverdroomreis Onderzoek naar hogere kosten van volkstelling Rapport maakt KRO zachte verwijten WOENSDAG 7 APRIl 1971 Veringa nieuw type lijsttrekker anders dan andere. Koffiebranderijen sinds 1782 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Wie het vertrou wen van de kiezers wil winnen, moet enig zelfvertrouwen aan de dag leggen. De KVP ontbreekt het daaraan niet. De partij blijkt niet alleen te beschikken over een „uitstekend programma" en „capabele mensen om het uit te voeren", maar ook nog over de man die zonder omwegen als „onze toekomstige minister-pre sident" wordt gepresenteerd. Met een partij die zoveel te bieden heeft, moet je rustig in zee kunnen gaan. De KVP, met een verkiezings karavaan door Gelderland trekkend, tracht de kiezers daarvan dan ook grondig te doordringen. Vijanden van het kabinet-De Jong, waar zoveel KVP in zit, mogen dan hebben ge zegd dat het „klaar voor onder wa ter" is, de partijgenoten van de vroe gere duikbootcommandant zijn niet van plan zich te laten torpederen. „Burgers van Tiel", roept één van hen op de valreep naar .Wamel, van uit Tiel slechts per pontveer bereik baar. „de KVP gaat te water en groet u". De KVP schuwt de symboliek niet. EVENTJES Van Wamel gaat het naar Beunin- gen, van Beuningen naar Nijmegen, van Nijmegen naar Eist, en dan is het programma voor deze dag nog lang niet afgewerkt. De karavaan kan overal maar eventjes blijven; de kie zers vangen niet meer dan een glimp van de lijsttrekker op. De KVP heeft haast om opnieuw in de regering te komen. Wie kort ervoor in het kielzog van Biesheuvel een soortgelijke tooht heeft gemaakt, doet in de KVP-kara- vaan de wat onthutsende ervaring op dat de ARP, anders dan je zou den ken. toch meer swingt. Aan de meisjes kan het niet leggen, want ook in Veringa's gevolg ontbre ken ze niet. al zijn ze wat minder uitbundig uitgevallen. Gewetensvol kwijten ze zich van hun taak, het uitdelen van narcissen en allerhande snuisterijen, maar zingen en dansen, zoals hun reformatorische zusjes, doen ze niet. Er zit niets anders op: het verschil in sfeer moet terug te voeren zijn op de persoon van de lijsttrekker, pm wie zo'n verkiezingscampagne ook draait. Biesheuvel heeft duidelijk meer gevoel voor theater dan Verin- ga, in de politiek een belangrijk voor deel. Biesheuvel is voor zijn campagne team Barend (zij het meestal wel in de derde persoon), terwijl je je na een dagje met Veringa nog afvraagt welke voornaam die man nou zou hebben. RIMPELS Dat is allemaal makkelijk gezegd natuurlijk, maar Biesheuvel wordt, anders dan Veringa, geen minister president. Die toekomstige last drukt zwaar op de lijsttrekker van de KVP. Hij weet 'dat hij zich niet. zomaar los- Van een onzer verslaggevers SLIEDRECHT „Indien de werkgevers niet voor zaterdag middag om 3 uur met nieuwe voorstellen komen, dan overwé- gen wü ernstig de staking dins dag verder uit te breiden", aldus Piet de Vreeze, voorzitter van de vakgroep baggerbedrijven van Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle politieke artijen behalve' de VVD willen n de komende kabinetsperiode e klassen in kleuter- en basis- inderwijs verkleinen. Dit blijkt lit de antwoorden die zij heb- len gegeven op- vragen van de ügemene Nederlandse Onder- rij zersfe der atie. Op de vraag hoe de verbetering m an het kleuter- en basisonderwijs ekostigd moet worden, verschillen e partijen echter wel van mening. Ie KVP beperkt zich tot de opmer- iJng dat zoveel beschikbaar gesteld al worden als nodig is. De C'HU enkt dat 350 miljoen genoeg ls. 'an de confessionelen noemt alleen e A.R. hetzelfde bedrag als de pro- ressieve concentratie, namelijk 600 illjoen. Bij de A.R. zijn de extra osten voor het onderwijs aan wer ende jongeren daarin begrepen. De 'SP blijkt het kleuter- en basison wijs wel zeer mild te willen bede met 1000 miljoen. De Anof had in de vraagstelling epleit voor een beleidsplan dat voor Ie komende vier jaar als einddoel AMSTERDAM Mevrouw M. lütter-Orbom uit Bruossum is de 'innares van de Palaver-rebuswed- trijd die vier weken lang in de ra- Ijobladen is gehouden. Zij heeft een ijftiendaagse droomreis naar ndonesië gewonnen. Zeker 150.000 mensen hebben mee gaan aan deze wedstrijd, die uit- Jing van de stichting Jeugd en Bijbel. opbrengst is bestemd voor bijbel- jojecten in Chili, Indonesië, Mozam bique en T-sjechoslowakije. stelde een maximum van 30 kinderen per klas, voor kinderen beneden acht jaar zelfs 24 per klas. „De WD (die in totaal ƒ250 miljoen uittrekt voor kleuter- en basisonderwijs en wer kende jongeren) vraagt zich af of dat wel verwezenlijkt kan worden in de jcomende regeringsperiode. De libera len noemen andere prioriteiten, zoals verlaging var. de toelatingsleeftijd tot de kleuterschool (van vier naar drie jaar), uitbreiding vormingsplicht werkende jongeren en extra onder wijzers in wijken waar dat bijzonder nodig is. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten gaat onder zoeken hoeveel geld alle Nederlandse gemeenten méér aan kosten voor de volkstelling kwijt zijn geraakt dan aanvankelijk was begroot. Minister Nelissen had reeds aan gekondigd dat de volks- en woning telling duurder zou worden dan de begrote 23 miljoen gulden. De com missie voor bevolkingsaangelegenhe den van de Vereniging van Neder landse Gemeenten gaat nu een aan tal gemeenten een formulier toestu ren om een Inzicht te krijgen in de werkelijke kosten van de volkstelling. De hogere kosten zijn enerzijds veroorzaakt doordat er een grotere waarborg voor het geheim houden van persoonlijke gegevens moest ko men, zoals de Tweede Kamer ver langde, en anderzijds doordat het Centraal Bureau voor de Statistiek te optimistisch is geweest bij haar verwachting over de snelheid waar mee geteld zou kunnen worden. Het tellen van buitenlandse werk nemers is niet altijd zo vlot verlopen en bovendien is er te weinig rekening gehouden met de werkende gehuwde vrouwen, waardoor in veel woningen overdag niemand thuis bleek. het NVV vanmorgen op de derde stakingsdag tegen talloze samen gestroomde baggeraars in Slie- drecht. Allen de drie bouwbonden zul len bepalen op .welke werken de staking zal worden uitgebreid. De beschuldiging van werkge verszijde dat de stakende bagge raars in het Brouwershavense Gat een gevaarlijke toestand scheppen, wees de stakingslei der met kracht van de hand. Donderdagmiddag zullen voor het eerst de stakingsgelden 35 per dag) worden uitbetaald. De bonden zijn niet onder de in druk gekomen van het onheilspel lende betoog van de werkgevers, die gisteren de staking 'levensgevaarlijk' noemden, daar waar die betrekking heeft op de sluiting van het Brou- wershavensegat. De heer De Vreeze noemde dit ver haal 'dramatisch' en 'misschien wel bedoeld om het publiek tegen ons in het harnas te jagen'. Volgens de heer De Vreeze worden al jarenlang acties gevoerd om de Zeeuwse zeearmen open te houden, maar nooit is in de discussie het argument 'levensgevaar lijk' gebruikt, Ook al blijft het Brou- wershavensegat nog jaren open, dan is het gevaar beslist niet groter dan duizend jaar geleder», aldus de heer De Vreeze. De werkgevers zeiden eerder dat als de sluiting van het Brouwers- havensegat door de staking niet kan plaats hebben, er een vertraging van een jaar kan ontstaan, met alle ge volgen van dien. Bemiddeling Beide partyen zijn intussen verder van elkaar geraakt dan ooit. De bouwbond van het NVV staat niet afwijzend tegenover bemiddelings pogingen van derden in het conflikt. magr heeft geen illusie over het re sultaat. De bouwbond wil slechts praten als er een nieuw bod komt van de werkgevers en die zeggen dat zij tot het uiterste zijn gegaan. Intussen begint de staking ook een politieke zaak te worden. VVD-lijst- trekker mr. W. J. Geertsema zei dat het toegeven van de werkgevers aan de eisen van de stakers ernstige ge volgen zal hebben. Ook voor de bouwprijzen die door het stijgen van de kosten in de bouw een verlenging betekenen van de woningnood. MÜNCHEN Niet minder dan 900 componisten hebben deelgenomen aan de wedstrijd voor het schrijven van een Olympia Fanfare voor de Spelen in München. Een jury heeft er reeds vier uitgekozen en zal daaruit de winnende compositie moeten aanwij zen. Op 24 april zal deze voor het eerst klinken in het sportprogramma van het tweede Duitse tv-programma ZDF. Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen jes onder het publiek kan bewegen, maar noden moet lenigen en proble men moet oplossen. En Veringa is nou juist zo'n man die niet doet alsof hij dat wel even tjes zal doen. Daarom luistert hij, met diepe rimpels in het voorhoofd, naar de man in Nijmegen die zich afvraagt waarom het defensiebeleid niet beter aan ontwikkelingssamenwerking be steed kan worden en naar de alleen staande vrouw die zich bij het zoeken naar een flat gediscrimineerd voelt. Daarom ook houdt Veringa, daartoe op zijn verkiezingstocht geroepen in schouwburg of café, moeilijke toe spraakjes over regionale problemen, zoals het streekvervoer of de fruit teelt, met veel „structureels" erin. De KVP gaat te water, maar niet met een losbol aan boord. ZUURKOOL Met het bezoek aan Zutphen, waar de voorzitter van de plaatselijke KVP-afdeling zoek blijkt te zijn en ook niet meer komt opdagen, is de tocht bijna volbracht. Ook Veringa verlangt naar het eindpunt, het Rem- brandttheater in Arnhem, waar hij zich na een haastig biertje te goed zal doen aan een eenvoudige maaltijd, opgebouwd uit zuurkool, worst en spek. Het laatste duwtje aan de boot waarvan hij straks kapitein zal zijn, geeft hii 's avonds, in de zaal van een plaatselijk hotel. Al spoedig blijkt dat zijn gehoor daar dat duwtje net no dig heeft. Het stemt straks, te oorde len naar het veelvuldig applaus, en bloc op nummer 1 van lijst 1. Nummer 1 wekt dan ook het ver trouwen dat hij van zijn toehoorders vraagt. Hij staat niet op te scheppen over zijn eigen werk of dat van het kabinet. Hij weet dat er fouten zijn gemaakt, problemen onopgelost zijn gebleven, dat het allemaal beter had gekund. Er zijn ook een heleboel dingen die hij niet weet. Hij weet bijvoorbeeld niet of de loonmaatregel wel verstan dig was. al voegt hii er direct aan toe wel te weten dat nog geen enkel ka binet zo kort voor de verkiezingen zo'n impopulaire maatregel heeft dur ven nemen. Hij weet zelfs dat er geen kabinet meer zal komen dat zoiets durft. Het kabinet-Veringa gaat dus nóg voorzichtiger laveren. VERTROUWEN De samenstelling van dat kabinet is natuurlijk een zaak van vertrouwen, net zoals stemmen op de KVP. Maar op het ogenblik is de politieke situa tie, meldt de toekomstige formateur, „volstrekt duidelijk". De confessione le partijen gaan op hun eigen pro gramma de verkiezingen in. Voor waarden om met de VVD of DS'70 tot een akkoord te komen, zijn er op dit ogenblik niet, vertelt Veringa. Dat hij die woorden „op dit ogenblik" met nadruk herhaalt, zal de zaal een zorg zijn. De zaal heeft, zoals de voorzitter van de biieenkomst aan het slot jube lend meldt, een „nieuw tyr>e politi cus" ontdekt, een politicus die „in het bijzijn van allen heeft gezegd dat er ook fouten zijn gemaakt". Dat is, weet de voorzitter, „een unicum in de politiek". De zaal brengt het unicum, zo juist door de voorzitter ook nog geroemd om zijn integriteit en zelfbeheersing, staande een ovatie, Vanaf de affiches op het podium zou het voorwerp van deze hulde goedkeurend op de gelovi gen hebben neergekeken, als het voorwerp daarop niet toevallig de an dere kant opkeek. Ee«n nieuw type politicus hoeft nog geen nieuw type kiezers te trekken. Romme had achter de microfoon kunnen staan. De kiezers klappen en juichen. Zij willen een sterke kapi tein. Zij willen te water. Zij groeten Van een onzer redacteuren DEN HAAG/ HILVERSUM In een rapport dat tot stand is ge komen door samenwerking tus sen de KRO en het ministerie van CRM, staat dat de rel die ontstond in de Haagse Schilders wijk, nadat de KRO op 11 mei 1969 een documentaire had uit gezonden over een gezin in deze wijk, wellicht had kunnen worden voorkomen. Het rapport maakt daarbij de KRO enige zachte verwijten: 'Een beter doordenken van de documentaire, meer kennis en inzicht over de com municatieve werking van een film en de publiciteit daarom heen en vobral een veel diepergaande kennis van de wijk' had, achteraf gezien, misschien het uitbreken van de rellen kunnen voorkomen. In het onderzoek, verricht door het Amsterdams Seminarie voor Massa psychologie en het Nederlands insti- De 25-jarige Finse vliegtuigmonteur Eero Aikio heeft een mechanisch ren dier geconstrueerd. Het motorrendier bestaat uit twee korte skilatten, een propeller en een klein motortjeafkomstig van een motorzaag. De combina tie kan een snelheid van 40 km per uur bereiken. tuut voor Maatschappelijk Werk On derzoek, worden het tot stand komen van de documentaire en de situatie in de Schilderswijk naast elkaar gelegd. Over de wijk wordt onder meer ge zegd, dat er reeds een 'rel-traditie' bestond. 'Duidelijk is, dat in situaties zoals in de Schilderswijk weinig be hoeft te gebeuren voordat een rel ontstaat'. In het rapport wordt het ontstaan van deze specifieke rel, die een tv-programma als aanleiding had, ontrafeld. Zonder zon In het rapport, dat net als het tv- programma 'Mensen van goede wil' is genoemd, wordt het beeld van de Schilderswijk geschilderd als een zeer dichtbevolkte wijk, vrijwel zon der recreatie-mogelijkheden en zon der zon in de straten. Een wijk, waar in reeds veel huizen zijn afgebroken of zijn dichtgetimmerd. Binnen die wijk vinden zeer veel verhuizingen plaats, zonder dat van gaande of komende gezinnen kan wor den gezegd dat ze er met die verhui zingen op vooruit gaan wat woon omstandigheden betreft: ze gaan naar slechte wijken of ze komen uit slechte wijken. Het rapport typeert de inwoners van de Schilderswijk als: kerkelijk weinig meelevend, politiek ontevre den, men voelt zich politiek machte loos, men schijnt zich te hebben afge wend van allerlei instituten, er is veel jeugdcriminaliteit Doordat de bewoners van de Schil- dersbuurt over het algemeen weinig vertrouwen hebben in de politici, is het, volgens het rapport, begrijpelijk dat men weinig heil ziet in het orga niseren van demonstraties. 'Men kan meer enthousiasme opbrengen voor andere oplossingen zoals bijvoorbeeld het verbranden van een aantal sloop woningen in mei 1970'. Minder urgent Overigens blijkt uit het rapport dat wanneer de gebondenheid aan de buurt toeneemt, de woningnood een minder urgent probleem wordt ge vonden. Wanneer men zou gaan pro testeren tegen slechte woningen, dan loopt men het risico dat de wijk zou worden gesaneerd en dat zou kunnen betekenen dat men niet alleen de vertrouwde omgeving zou moeten verlaten, maar dat men bovendien een goede kans zou lopen in een aan zienlijk duurder huis terecht te komen. 'Om dit te voorkomen kiest men er dan maar voor om niet (of minder) te klagen, niet te demonstreren en het probleem van de woningnood enigszins te bagatelliseren.? Over de rel-traditie van de Haagse Schilderswijk zegt het rapport onder meer dat van de 45 rellen van er.lge omvang in de laatste vyftien jaar er achttien in de wyk plaats hadden. In die periode werden er in deze wijk veertien agenten gewond op een totaal'van twintig. 'Het gedrag van de bewoners van de Schilderswijk blijkt zich te onder scheiden van het gedrag van de be woners van andere rel-wijken. Be woners van de Schilderswijk speelden een meer actieve rol: voor zover ze zelf geen rel-makers waren, moedig den ze de rel-makers meer aan dan de bewoners van andere wijken ge woonlijk deden.' De documentaire „Mensen van goede wil" voor de KRO gemaakt door de cineast Hans .Koekoek was, volgens de onderzoekers de druppel die een emmer deed overlopen, een emmer die wel vaker overliep. De oorzaken hiervan zouden kun nen liggen dat op grond van voor-publikaties de verwachting was gewekt dat de film zou gaan over de Tineringsproblematiek. In plaats aarvan ging de film over de nogal in gewikkelde samenhang tussen slechte leefomstandigheden en de kansen om op eigen krachttot een vorm van maatschappelijk welzijn te komen De toestanden in de film werden echter door een deel Schilderswijkers niet gezien als het gevolg van de si tuatie waarin zijzelf ook moesten le ven. Men zag er, integendeel, een fa len in van het gezin dat voor de ca mera verscheen. Dat gezin had er volgens hen „niet van gemaakt wat er van te maken was". De bedoelingen van Koekoek zijn dan ook, volgens het rapport, niet over gekomen. De vijandigheid richtte zich ook tegen het gezin omdat bepaalde onderdelen van de film niet bleken, te kloppen met het beeld dat beken den van het gezin hadden. De film werd daardoor als oneerlijk gezien en werden de filmer, het gezin en de KRO als ongeloofwaardig verworpen. Van die drie was het gezin het enige wat in de buurt was, op het moment dat de rel ontstond. In de discussies die zich op straat bij het huis van het gefilmde gezin afspeelden, werden de positieve kan ten van dat gezin steeds verder ver nietigd. Hierdoor werd agressief ge drag aanvaardbaar gemaakt. Dat werd nog gestimuleerd door het lang weg blijven van de politic, het mooie weer en de komst van de maker van de film. De heer Richard Schoonhoven, hoofd van de informatieve programma's bij de KRO, heeft in ccn commentaar op het rapport geschreven dat hij heeft geleerd dat de documentaire over een gezin „dat overal kon wonen" bijna onontkoombaar is getekend als ty perend voor de Schilderswijk. Hij schrijft dat onder meer toe, aan het feit dat de Schilderswijk juist in die dagen in het nieuws was ge weest. „De wijk omdat zij in het nieuws was ging onbedoeld naast het gezin mee spelen". Schoonhoven gebruikt voor de schilderswijk en de documentaire niet het beeld van de emmer en de druppel, maar dat van „dynamiet" en de „lucifer". „Ik vind dat de KRO nu aan B. en W. van Den Haag moet voorstellen een onderzoek te stimuleren naar het waarom van het dynamiet. De weten schappers zouden dan met dezelfde vrijmoedigheid (als zij dat bij de KRO konden doen) het Haagse huisves- tings-, woon-, en bouwbeleid moeten kunnen analyseren. Zij zouden de he ren bestuurders op hun sociaal-poli tieke strategie ten aanzien van deze wijk moeten onderzoeken. Het is twee jaar geleden dat „Men sen van goede wil" werd uitgezonden. In de Schilderswijk, weten insiders, is niets veranderd", aldus Richard Schoonhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13