^Tachtig meisjes willen een technische studie Met nieuwe centrales zijn geen massale ontslagen bij PTT nodig lUUlli- Voor één miljard keert John Lage heel Den Haag om van geheimzinnigheid Jan van Riebeeckhuis gaat open in sfeer Ook Leiden' zegt dat Kistemaker werd gezuiverd 197 5 DINSDAG 6 APRIL 1971 uit drie panden ir. de Achterstraat in Culemborg. In een ervan, dat vroeger „De Fonteyn" heette, heeft Jan van Riebeeck, de grondlegger van de Zuid- afrikaanse staat, een deel van zijn jeugd doorgebracht. Of hij er ook ge boren is, valt niet met zekerheid te zeggen; het is ze'fs niet waarschijn lijk. In 1951 deed de Utrechtse dichter en hoogleraar dr. W. A. P. Smit de inmiddels overleden Culemborgse burgemeester Van Koningsbruggen het voorstel „De Fonteyn", eens het eigendom van de grootvader van Jan van Riebeeck, Govert Anthonisz van Gaasbeeck, te restaureren. Het voor stel werd overgenomen, waarna het karwei kon beginnen. De ongewoon- baar verklaarde woning moest daar bij zowat tot de grond worden afge broken. Woensdag zal het Jan van Rie- beeckhuis 'r gebruik worden geno men. Dat gebeurt inderdaad zonder eniee lu'rtev''. Eet 's zelfs niet be kend hoe lcaat het precies zal gebeu ren ,.Tu:?en tien en twaalf uur", zegt de burgemeester van Culemborg, drs. L J. Hermans. 's Morgens ontvangt de burgemees ter op het stadhuis de besturen van de Nederlandsp Stichting Jan van Riebeeckhuis, de Zuidafrikaanse Stichting Jan van Riebeeckhuis en de Vereniging van vrienden van. het Jan van Riebeeckhuis. die geld inzamelt om de nog lege kamers in het huis in zeventiende-eeuwse stijl aan te kleden Na een bezichtiging van het stadhuis en de St. Barbarakerk, waar Van Riebeeck is gedoopt, gaat het ge zelschap ten slotte naar de Achter straat. Elk vlagvertoon wordt angstvallig achterwege gelaten. Burgemeester Hermans spreekt zelfs niet van „ope ning", maar van „beëindiging van de restauratie". Volgens hem zal er woensdag ook geen sprake zijn van een „stilzwijgende aanvaarding van een stukje apartheidspolitiek", zoals de Tweede-Kamerleden Van der Louw en Voogd (beiden PvdA) veron- dersteldem toen ze in februari de mi nister-president schriftelijke vragen stelden over de ook al met geheim zinnigheid omgeven ingebruikneming van hét Jan van Riebeeckhuis. Het anti-apartheidscomité maakt zich. meer dan over de „opening" van dat huis. zorgen over de bestemming ervan En die zorgen worden door burgemeester Hermans en gemeente secretaris JM. Jongeneel. qualitate qua voorzitter, resp. secretaris van de Nederlandse Stichting Jan van Rie beeckhuis, bepaald niet weggenomen. Blijkens de stichtingsakte zal het Jan van Riebeeckhuis zoveel mogelijk worden bestemd ..als plaats van bij eenkomst van studie en tentoonstel lingen betrekking hebbende op Jan van Riebeeck en andere zeevarende ontdekkingsreizigers'. Die formule ring geeft weinig reden tot vrees dat Culemborg wordt gezegend met een „apartheidshol", zoals een weekblad schreef. Maar wie daarnaast leest hoe er in Zuid-Afrika over het Culemborgse ..ligbaken van vriendskap in 'n don ker wereld" wordt geschreven, wordt toch wel wat argwanend. Zo wordt in het maartnummer van de Zuidafri kaanse koerier gezegd, dat dit „ligba ken" geen ,,dood museum of muffe bibliotheek moet worden, maar „een gelegenheid tot ontmoeting en ge sprek". Concrete aanwijzingen dat het .ge boortehuis' van Van Riebeeck gaat fungeren als .reclamezuil' van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek ontbreken, maar de garanties dat het geen eerbetoon aan die politiek wordt, zijn schamel. Burgemeester Hermans, die een belangrijke stem krijgt in be slissingen over het gebruik van het huis, zegt openhartig ,geen Zuid-Afri- ka-kenner' te zijn en blijkt dan ook niet te weten waar hij bijvoorbeeld de Nederlands-Zuidafrikaanse werk gemeenschap moet situeren. Enerzijds betoogt hij dat de bestemming van het Jan van Riebeeckhuis .zuiver his- DEN HAAG Voor zijn zestien jaar is John Lage een rappe hobbelaar. Zeker als men het met hem krijgt over het Haagse stadsverkeer, het stadsvervoer van morgen en de metro van het jaar 2000. Die onderwerpen zijn z'n lust en z'n leven, John leerling van de Grafische School dingt dit jaar voor de derde keer mee naar de prijzen van de Stichting De Jonge Onder zoekers. Gaf hij vorig jaar in een zelf verzorgd drukwerkje zijn visie weer op de stad van de toekomst, dit jaar krijgt de jury van hem opnieuw dit onderwerp voorge schoteld. Weliswaar geperfectio neerd met cijfers, meningen en andere, technische en financiële gegevens, maar het verkeers- vraagstuk boeit John zo vreselijk dat hij er dagelijks mee bezig is op zijn kamertje aan de Amster damse Veerkade. John neemt in zijn theorie geen blad voor de mond. Hij zegt waar het volgens hem op staat. De leerling-typo- graaf gelooft dat de totale ver keerssituatie in Den Haag een andere aanpak vereist, dan die torisch' zal zijn, maar aan de andere kant sluit hij de mogelijkheid tot .ontmoeting' en .gesprek' niet uit. Gemeentesecretaris Jongeneel zegt over het doel van het Jan van Rie beeckhuis niet veel meer dan dat hij weigert het als een anti-apartheids symbool te laten aanmerken, dat er ,nu eenmaal' een .stamverwantschap' met Zuid-Afrika bestaat en dat het ,het ,hoog tijd' wordt dat hij eens in Zuid-Afrika gaat kijken, al heeft hij zich over dat land de laatste drie maanden .geducht georiënteerd'. John Laye voor zijn drieluik, waarmee hij straks in RAI nog eens duidelijk wil zeggen wat hij van de Haagse verkeers situatie vindt. „van de heren der gemeente en de HTM". Allereerst meent hij, om zijn rigoureuze plan te realiseren, dat de tram uit het stadsbeeld moet verdwijnen. Een metro er voor in de plaats en geen semi-metro zegt hij, want daarbij blijft het oude trammateriaal in omloop. „Dat is dan een oude, gevaarlijke semi-metro", vindt John. Zijn metro-plan kost 600 miljoen gul den. Ieder Haags gezin moet 300 gulden per jaar betalen als aari- deel in het project. Voor dat geld mag je ongelimiteerd reizen. Er moeten metrolijnen komen, aldus het drukwerkje, naar Kijkduin, Wassenaar, Leidschendam, Rijs wijk, Voorburg en Delft. John heeft zelfs een t'ïknopte bouwbe- schrijving bepiekerd. Kortom voor dit jeugdige brein een theo rie, waarin hij smijt met miljoe nen. De metro gaat volgens hem, zoals gezegd, 600 miljoen kosten, het totale plan om Den Haag en omstreken binnenste buiten te keren bijna een miljard gulden. John gaat zo ver om zijn ideaal blijvend onder het publiek te houden, door het uitgeven van een bulletin Het Eerste Haagse Metro Nieuws. Hij bombardeerde zichzelf tot hoofdredacteur, lay- outman en tekstschrijver. Onder de kop „De stad verstikt en we tobben maar door", brengt hij de eerste exemplaren in omloop Geld voor al zijn werk komt uit eigen zak. Onlangs vroeg hij bij het ministerie van CRM een sub sidie aan. Antwoord moet nog ko men. De VARA-televisie geeft John t'nnenkort tien minuten zendtiid om zijn plannen te verklaren. Hiervoor moeten opnamen ge maakt worden in Den Haag. on der meer van de HTM. John La ge vroeg de HTM om medewer king. Hiehbij zei hij ronduit da' de HTM voor twintig procent voor de televisie gekraakt zou worden. Vorig jaar stuurde John zijn drukwerkjes naar Jan en Alle man van de gemeente. Niemand reageerde. Nemen ze hem voor serieus? John zegt: „Ik weet het niet. Op deze manier krijg ik wel het idee dat al mijn ideeën idea len blijven. Weggegooid is de zee van tijd die ik er aan besteedde niet Het is een leuke hobby. Als ik een prijs van de jury krijg, heb ik wat financiële armslag. Dan ga ik er misschien wel mee door. Anders is dit mijn derde en laatste rapport over de verkeers chaos in Den Haag met alle slachtoffers van dien". Op 9 april gaat een jury het werk van deze jonge onderzoeker bekiiken. Daarna is er in de RAI in Amsterdam een tentoonstelline van alle jonge onderzoekers uit Nederland. Als ze er allemaal zo geestdriftig over denken als John Lage, staat Nederland de komen de jaren nog heel wat te wach ten. Van een verslaggever De meisjes kregen uitvoerig voorlichting tijdens de bijeenkomst. Een van de sprekers is aan het woord. CULEMBORG „In 1952 is in Cu lemborg, in aanwezigheid van de mi nister-president, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en ande re Nederlandse hoogwaardigheidsbe kleders, op feestelijke wijze herdacht dat Jan van Riebeeck 300 jaar gele den voet aan wal zette aan de Kaap de Goede Hoop. Anno 1971 blijkt het niet goed mogelijk het gerestaureerde geboortehuis van de Nederlandse pio nier met enige luister te openen. Jan van Riebeeck-op-zolder. Het actiecomité zij gefeliciteerd met dit treurig succes." Deze bittere woorden staan te lezen in het maartnummer van het maand blad Zuid-Afrika, een uitgave van de „Zuid-Afrikaanse Stichting Moeder land te Amsterdam voor de culturele en economische betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika". Het door het blad bedoelde „actiecomité" is het ongeveer twee maanden geleden in Culemborg opge- richtte anti-apartheidscomité. Of het inderdaad te feliciteren valt, is nog maar de vraag, want het belang rijkste doel van het comité, het door breken van de geheimzirmgheid die rondom het Jan van R:ebeeckhuis wordt betracht, is allesbehalve ver wezenlijkt Dat Jan van Riebeeckhuis bestaat LEIDEN Ook volgens curatoren van de rijksuniversiteit van Leiden is prof. dr. J. Kistemaker gezuiverd. tachtig, die later in eenzelfde positie zullen komen: „Forceer je niet! Laat je niet tot het maatschappij-beeld „huisvrouw" dwingen, maar ook niet tot „carrière-Mien". Doe wat je zelf wil en wat je ligt!" Studentendecaan mr. P. Lanter- mans bleek wat moeite te hebben met zijn vrouwelijk publiek. Voor het spreken tegen mannelijke studenten bleek hij zo zijn eigen uitdrukkingen te hebben, zoals „Een biertje smaakt nooit zo goed als na een geslaagd ten tamen". „Wat moet ik tegen jullie zeggen? Wat drinken jullie?", en hij hield het tenslotte toch maar met het oog op eventuele discriminatie op het bier. Een positieve discrimina tie van de vrouwelijke student bracht hij met enthousiasme onder de aan dacht. De vrouw behoeft niet in mili- Vol aandacht luisteren de meisjes naar hetgeen te berde wordt ge bracht. taire dienst en heeft daardoor twee jaar meer tijd. De tachtig technisch aangelegde meisjes kregen zaterdag een indruk van het leven als studente. Door meisjes van de vrouwelijke studen tenvereniging werden zij in het Delftse studentenleven rondgeleid, en ook brachten zij een bezoek aan de kamers van de studentes. Curatoren concluderen dit uit het feit dat de promotie van (toen drs.) Kistemaker op 21 november 1945 daadwerkelijk doorgang heeft gevon den. Dat betekent, dat de promoven dus een voorlopige zuiveringskaart moet hebben kunnen overleggen, die ondertekend was door de toenmalige rectormagnificus prof. B. G. Escher. Deze "Conclusie, die overeenkomt met het gisteren bekendgemaakte oordeel van de voormalige Leidse zuiveringscommissie onder leiding van prof. dr. A. J. van Arkel, werd gisteren aangevochten door de Am sterdamse journalist Wim Klinken berg, die blijft volhouden dat prof. Kistemaker tijdens de oorlog de Duit se wetenschappelijke oorlogsinspan ningen heeft gesteund in het kader van de mantelorganisatie Oellastic. „Het interessante is", zei Klinken berg in de KRO-radiorubriek Echo, „dat Kistemaker zelf heeft verklaard dat hij niet door de commissie-Van Arkel is gezuiverd, maar door een commissie onder voorzitterschap van de toenmalige president-curator ba ron De Vos van Steenwijk. Baron De Vos van Steenwijk had dit vervolgens ontkend. Bovendien," aldus Klinkenberg, „heeft prof. Van Arkel mij gezegd dat hij in de zomer van 1945 een klacht heeft ingediend tegen de aangekon digde promotie van Kistemaker, om dat hij op dat moment voor het eerst materiaal over de Cellastic-zaak uit Londen had gekregen. Op die klacht is nooit g DELFT Tachtig meisjes uit heel Nederland, die dit jaar het eindexamen voor de middelbare school afleggen, hebben belang stelling voor een technische studie aan een der drie technische hoge- iholen in ons land. Zij kwamen naar Delft, waar vertegenwoordigers in de drie technische hogescholen, in Delft, in Eindhoven en in ente, hen voorlichtten over de technische studie in relatie met de vrouw en de plaats van de vrouwelijke student binnen de I-gemeenschappen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook in PTT-kringen wordt de semi-elektronische centrale als een uiterst reële zaak beschouwd. In Over- vecht wordt al hard gewerkt aan de eerste semi-elektronische nummercentrale, die naar verwachting volgend jaar in gebruik genomen zal kunnen worden. Bij de PTT wordt zelfs al aan volelektronische cen trales gedacht, zo blijkt uit de woorden van ir. D. v. d. Berg, plaatsvervangend hoofddirecteur telegrafie en telefonie van de PTT. Zijn verwachting is dat omstreeks het jaar 2010 alle centrales in Nederland volèlektronisch of semi-elektronisch zullen zijn., Een van de laatste volledig elektro nische centrales zal de nieuwe verkeercen- trale in het Bezuidenhout in Den Haag worden, die gedeeltelijk nog met mecha nische apparatuur uitgerust zal worden. Eigenlijk is de PTT met de staatsneus in de roomboter gevallen. De ontwikkelingen op het gebied van de communicatie vielen samen met het moment dat de PTT zijn apparatuurkeuze voor de volgende jaren ging bepalen. „De PTT bepaalt haar keuze om de zeven jaar. Geen wil lekeurig tijdvak omdat het telefoonverkeer in Nederland een verdubbelingstijdvak van zeven jaar heeft. Dat wil zeggen dat over zeven jaar alle apparatuur, die het telefoonverkeer thans mogelijk maakt, verdubbeld moet zijn. Wij laten dat verdubbelingstijdvak en het keuzetijdvak samenvallen. Toen wij ai langs voor de komende zeven jaar kozen was juist de semi- elektronische centrale ontwikkeld. Wij besloten toen deze semi-elektronische ap paratuur te gaan toepassen in een aantal van onze nummercentrales, dat zijn de centrales waarop de abonnees zijn aangesloten. Wij beslo ten toen ook deze apparatuur niet toe te passen voor onze verkeerscentrales, centrales die je kunt vergelijken met een gigantisch spoorweg emplacement. Vandaar wordt alle telefoonver keer in de juiste richting gerangeerd, of dat nu Delft, Maastricht, Parijs of New Yqrk is. Wij verkeren namelijk in de gelukkige omstandig heid dat onze verkeerscentrales nog geen ver nieuwing behoeven. maar voor de jongens neemt het meisje in de vriendenkring een apar te positie in, we zijn niet normaal in .zijn kring. We moeten een ijzeren ge stel hebben", vond ze, „maar het mag geen beletsel vormen om eraan te be ginnen". „LIEVE MOEDER"' Mevrouw ir. E. Brands-Poot ver telde de adspirant-studentes een en ander over de positie van de vrouwe lijke ingenieur in de maatschappij. Het beeld van de vrouw „de lieve moeder, de vriendelijke huisvrouw en de verleidelijke echtgenote" acht zij een schel contrast met de positie van de ingenieur, die hard en snel van handelen moet zijn. Hoe het gezin met de werkkring te combineren? „Een part-time functie is de enige mogelijkheid, vooral als er een kind is gekomen", vindt de vrouwelijke in genieur en merkt verder aan haar omgeving dat de maatschappij lang- zaam-aan aan de vrouw in het vak begint te wennen, „al geeft het nogal eens verwarring", voegt ze er direct aan toe. Een goede raad van de vrouwelijke ingenieur in de maatschappij aan de De telefoon van straks is de telefoon met de supersnelle druktoetsen. Dat komt eerst omstreeks 1978 aan de orde. EXi de verwachting is nu dat rond die tijd de vol elektronische centrale ontwikkeld zal zijn, zodat wij die kunnen toepassen voor onze verkeerscen trales en voor de '."ïummercentrales, die nog niet semi-elektronisch zijn uitgerust Inmiddels doktert de PTT. aldus ir. v.d. Berg, aan een geheel nieuw opleidingsprogramma voor het personeel dat de nieuwe eentrales gaat on derhouden. „Dit gebeurt in overleg met de maat schappijen, die deze nieuwe apparatuur ontwik keld hebben. Opzet is dat zoveel mogelijk jonge mensen deze cursus zullen volgen". Voor het onderhoud van de nieuwe centrales zal aanzienlijk minder personeel oodig zijn dan nu het geval is. Toch verwacht ir. v.d. Berg niet dat dit straks tot massale ontslagen bij de PTT zal gaan leiden. „Ons ideaal is namelijk met de invoering van de nieuwe centrales gelijke tred te houden met de werkgelegenheid. Wij zullen de weg van de geleidelijkheid bewandelen, uitge smeerd over 35 tot 40 jaar. De werkgelegenheid zal niet meer of nauwelijks groeien, maar mas sale ontslagen zullen er niet vallen": Ook ir. v.d Berg ziet financiëlè' voordelen in de nieuwe elektronische apparatuur. „De steeds duurder wordende menselijke arbeid wordt tot het minimum beperkt. De onderdelen kunnen massaal in de fabriek geproduceerd worden. De diensten van de PTT zijn ten opzichte van het leefpatroon trouwens al een stuk goedkoper ge worden. In de jaren dertig betaalde ik voor een telefoongesprek van drie minuten zestig cent. Nu betaal je tien cent per 33 seconden, op zich al een gunstiger tariefindeling voor de abonnee Dat komt ongeveer ook op zestig cent per drie minuten neer, maar de cent van vroeger is heel wat meer waard dan de cent van nu". Afgaande op uitlatingen van drie itouwelijke studenten, ieder afkom stig van één der drie hogescholen, ■i (trschilt dit per hogeschool nog al 1 fat. Een meisje van de Delftse TH, ij Bith de Jong: „Men denkt dat je roor een TH-studïe een soort Ed of 1 Hillem Bever moet zijn". „Ze vragen :ok vaak: Oh, ga je naar de TH om •en man te zoeken?" Marcelle Van •en Oever van de TH-Twente merkte - ip dat op haar TH de meisjes meer jj jeintegreerd zijn door de campus- vorm van de Twentse TH en dat '4 dsardoor de specifieke problemen voor de vrouwelijke student er veel •®-Tider voorkomen. JONGENS I Fieneke van den Broek uit Eindho- vond dat de meisjes in Eindho- ook niet zo'n grote uitzonderings- sitie innemen. „We hebben bij ons >g helemaal geen'tradities, zoals in Delft", motiveerde ze. De Delftse studente vond dat de ïgratie van de meisjes vele proble men schept. „Vanzelf hebben we tus sen onze vrienden veel jongens", merkte zij op, de één op veertig-ver- houding in herinnering brengend. „En 01 wij meisjes zien dat als normaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5