PROTEST VAN PAKISTAN <2/ Staking van baggeraars kan weken duren Fransman gijzelt nog zes kinderen Deze zomer beslissing toetreding Engeland Het Kwartet Burgeroorlog duurt nog steeds voort Nota naar VN-secretaris Oe Thant Prins opende Nederlands grootste hotel Ontslag dreigt voor personeel pan Billiton Lnderhalf miljoen schade bij brand Marc Chagall grootofficier legi ioen van eer Ontslag Edgar Hoover geëist Vochtig weer Nieuwe leidse Courant Dinsdag 6 april 1971 —52ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" tófdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het leger van president Khan heeft met grote moeilijk heden te kampen. Zo is er al een nijpend gebrek aan brand stof. 0' NEW DELHI/RAWALPINDI Terwijl de burgeroorlog in Oost- Pakistan in alle hevigheid voortduurt, heeft president Jachja Khan fel geprotesteerd bij VN-secretaris-generaal Oe Thant tegen wat ge noemd wordt „de inmenging door India in de binnenlandse aan gelegenheden van Pakistan." Van een onzer verslaggevers MSTERDAM Het garderegi- Jpnt van de Grenadiers blies prins ^^rnhard gisteren een welkom toe in itenveldert, waar Nederland's ruwste hotelreus, heit Alpha-hotel trand-hotels KLM) gereed was om internationale gastenstroom te tvangen. Even later opende de ins tijdens een lunch in de Rem- andtzaal het grootste hotel van het id. dat 600 kamers telt. De Prins zei in een korte toespraak rheugd te zijn deze aanwinst voor Nederlandse en internationale risme te kunnen openen. Mr. Douglas Gluckstein, voorzitter de raad van commissarissen van Jland Hotels zei, dat Alpha van nu aan mede tot de verkopers van mstordam zal behoren. Het Alpha een schepping van het Rotterdam- architectenbureau Groosman is IRNHEM De NV Hollands® Me- lurgischc Industrie Billiton, die cl uitmaakt van de Koninklijke ell-groep, voert overleg met de (organisaties en de ondernemings- id over een noodzakelijke inkrim- g van het personeelsbestand in de mende maanden. Dat is het gevolg i een reorganisatie veroorzaakt or de voorgenomen sluiting van de afdeling te Arnhem. Thans werken 600 man bij de IIB. De inkrimping zal zoveel mo- ijk door natuurlijk verloop of irplaatsing binnen het bedrijf ge neden. In een aantal gevallen zal iter vervroegde pensionering of af- eiing nodig zijn. Zodra met alle [rokkenen over de reorganisatie en er de voorwaarden van eventuele loeiing overeenstemming is be kt, wordt volledige opening van ten gegeven, aldus de directie. !en woordvoerder van de katholie- metaalbond St. Eloy bevestigde igevraagd dat er bij de tinafdeling eilijkheden zijn. De directie heeft de bonden enige tijd geleden la- weten. Of, en zo ja, hoeveel ont- gen er zouden moeten vallen, is de (bonden nog niet bekend. Op 27 il is er een gesprek met de direc- en „dan horen we meer", aldus de ordvoerder. IELMOND Een brand bij Sle- s textielveredelingsbedrijf „De itermolen" N.V. te Helmond heeft teravond een schade veroorzaakt naar eerste schatting onge- ir anderhalf miljoen gulden. De iade betreft vooral machines en geslagen synthetisch materiaal. )e Watermolen is een soortgelijk irijf als De Regenboog in Tilburg, als bekend werd bij laatstgenoemd drijf zondagmorgen voor enkele Ijoenen schade aangericht bij een ind. )ver de oorzaak van de brand in burg was gisteravond nog niets be nd. Amerikaanse Ford naar Nederland? )EN HAAG Het ministerie van inomische zaken heeft het Ameri- anse autoconcern Ford gevraagd de (gelijkheid te onderzoeken van een _Jrd-vestiging in Nederland. Minister Nelissen heeft dit geant- >ord op schriftelijke vragen van het 'eede-Kamerlid Krosse (KVP). Het imerlid stelde de vragen naar aan- ding van uitlatingen van de hoofd- recteur van Ford, dat wordt over igen in de nabije toekomst te in- steren op het Europese vasteland. niet zonder reden gebouwd, want de Nederlandse directeur Wim Mentink deelde mee, dat er al meer dan 100.000 reserveringen in de" hotelcom puter zitten De heer Gluckstein herinnerde er aan, dat Amsterdam vorig jaar meer dan anderhalf miljoen bezoekers heeft kunnen verwelkomen en dat de internationale toeristenstroom neg steeds groeit. COUSANOES-LE-FORGES (AP, Reuter, UPI) Een werkloze Inva lide Fransman die zijn vrouw beeft doodgeschoten heeft zich verschanst in zijn huis in Cousances-les Forges in het noordoosten van Frankrijk. De man houdt nog steeds zes van zijn twaalf kinderen als gijzelaar vast. De overige kinderen mochten het huis inmiddels van hem verlaten. De 33-jarige invalide. Denis Job, werd door de politie omsingeld nadat zijn vrouw met een schot hagel in de rug dood was aangetroffen bij zijn huis. Job barricadeerde de toegang tot zijn woning die bij een verlaten spoorwegstation behoort en dreigde zijn twaalf kinderen te doden als de politie de deur zou forceren. Gisteren heeft dc invalide laten weten dat hij zelfmoord zal plegen zodra het klokgelui begint voor de begrafenis van zijn vrouw. Plaatse lijke functionarissen, politiemannen en sociale werkers proberen via me gafoons Job tot andere gedachten te brengen. Tijdens een onderhoud van meer dan een uur overhandigde de Pakis taanse ambassadeur Shahi, gisteren in New York een boodschap aan Thant met dit protest. Ongeveer te zelfdertijd richtte Khan zich tot pre sident Podgomy van de Sowjetunie. In een nota zegt Khan dat India bij na zes divisies van zijn leger niet ver van de grens met Oost-Pakistan heeft samengetrokken. Het gereedhouden van deze troepen houdt volgens president Khan een di recte bedreiging in van de veiligheid van zijn land. Eind vorige week had India uitge sproken dat de VN „passende stap pen" moesten ondernemen in verband met de toestand in Oost-Pakistan. „Het menselijk lijden is daar zo groot, dat er geen sprake meer is van een binnenlandse aangelegenheid van Pakistan alleen", aldus die Indiase boodschap. Platteland Hoewel de berichtgeving broksge wijs binnenkomt en veelal via India se kanalen verloopt, lijken de Oost- pakistaanse verzetsstrijders het plat teland in handen te hebben, terwijl de Westpakistaanse eenheden de ste den in handen houden. Het Indiase persbureau PTI heeft gemeld dat PARIJS De beroemde schilder Marc Chagall heeft de hoogste Fran se onderscheiding gekregen toen hij gisteren werd benoemd tot grootoffi cier van het Legioen van Eer. Chagall, die 83 jaar is, werd in Rus land geboren en ging in 1910 naar Parijs. Thans woont hij nog in Frank rijk. Nederlands koninklijk bezoek aan Indonesië DJAKARTA (AP) Koningin Juliana en prins Bernhard zullen waarschijnlijk eind augustus een be zoek aan Indonesië brengen. Dit is meegedeeld door de Neder landse ambassadeur in Djakarta, mr. Hugo Scheltema. Sjeikh- Moedjiboer Rachman de be langrijke jute-stad Rangpoer weer in zijn macht heeft. De Westpakistaanse leider Zoelficar Ali Bhoetto, fel tegenstander van president Jachja Khan, heeft ver klaard dat hij zijn volle medewerking verleent aan het verzet van het Oost- pakistaanse volk tegen uitbuiting van het volk door bezitters. Bhoetto voeg de er echter aan toe dat hij nooit zal toestaan dat Pakistaan in kleine stukken wordt verdeeld. Radio Pakis tan, die uit een rede van Bhoetto ci teerde, meldde tevens een felle be schuldiging van Bhoetto aan het a- dres van India, dat zich volgens Bhoetto bemoeide met de binnen landse aangelegenheden van Pakis tan. Gebrek Uit New Delhi is verhomen dat het in Oost-Pakistan vechtende leger van president Khan met steeds ernstiger moeilijkheden te kampen heeft. Be halve dat de Westpakistaanse troepen voortdurend worden aangevallen door aanhangers van Sjeik Rachman, heeft het leger toenemend gebrek aan brandstof. Westpakistaanse autoritei ten zijn volgens Indiase zegslieden „wanhopig op zoek naar andere bran dstof bronp en' Woordvoerders van de ambassade van Birma in New Delhi hebben meegedeeld dat hun land al om brandstof was gevraagd, maar clat dit is geweigerd. Brandstof en materieel uit West- Pakistan moet een afstand van min stens 1500 kilometer afleggen om Oost-Pakistan te bereiken. India heeft zijn luchtruim voor West-Pa kistan gesloten, zodat een route moet worden gevolgd om de zuidpunt van India heen, langs Ceylon. Hongersnood Volgens de zegslieden wordt een groot deel van de ruim 70 miljoen inwoners van Oost-Pakistan bedreigd met hongersnood door het uitvallen van voedseltransporten en de versto ring van de zaai- en oogsttijden. Er is al een groot voedseltekort door de recente grote overstromings ramp. De rijstoogst loopt gevaar, om dat de in maart ingezette planten voor het invallen van de regentijd in juni binnengehaald moeten zijn. In een geheime schuilplaats maken jonge Bengaalse studenten primitieve granaten. Inmiddels duurt de strijd in Bangla Desh voort. De berichten erover zijn tegenstrijdig. Werkgevers uiten grieven WASHINGTON (Reuter) De lei der van de democratische fractie in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Hale Boggs, heeft giste ren het aftreden van het hoofd van de federale recherche (FBI), J. Edgar Hoover, geëist. Boggs beschuldigde de 76-jarige Hoover van het afluisteren van tele foongesprekken van leden van het congres, het overspoelen van de uni versiteitsterreinen met agenten en het gebruiken van de tactiek van de Ge stapo en de Russische geheime politie. ..Het is nu tijd dat de minister van justitie Edgar Hoover voor ontslag voordraagt", aldus Boggs. De aanval op Hoover bracht een snelle reactie van minister Mitchell. Hij zei dat de aanval van Boggs vol zat met „lasterlijke onwaarheden". Boggs moet. aldus de minister, zijn woorden onmiddellijk herroepen en zijn verontschuldigingen aanbieden aan ppn groot en toegewijd Ameri kaan". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De staking van de baggeraars kan weken duren. Verwacht wordt dat de schepen niet voor de bouwvakvakantie aan het werk zullen gaan. Het blijkt dat werkgevers en werk nemers in het baggerbedrijf als kemphanen tegenover elkaar staan. De voorzitter van de werkgeversde legatie bij de cao-onderhandelingen heeft gisteren laten weten dat de werkgevers niet zullen toegeven. De vakbonden zeggen dat ze door zullen gaan met de staking, al gaat het maanden duren. De heer J. Kraaijeveld van Hemert heeft gisterèn namens de werkgevers een groot aantal grieven teger. de bonden en de staking geuit. Hij laak te de „onwil van de werknemers om te onderhandelen", suggereerde dat de staking in het baggerbedrijf als proefkonijn moet dienen >voor de loononderhandelingen in het bouwbe drijf, speculeerde op „de schade die zal worden toegebracht aan de Ne derlandse economie" en hanteerde tot slot het dreigement dat als de staking wordt doorgezet de afsluiting van het Brouwershavensegat een jaar vertra ging dreigt op te lopen. Die vertraging, die overigens het ministerie van verkeer en waterstaat niet zo zwaar ziet omdat via de wal een groot aantal werkzaamheden van de baggei^iars kunnen worden over genomen. zit de werkgevers erg hoog. Op 1 mei zou met het opspuiten van de zanddijken begonnen worden. Het hele werk moet voor de winter klaar zijn. Volgens de werkgevers zal de over heid een nadere beslissing moeten Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op, als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn r Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden BONN(Rcutcr) De Britse pre mier Edward Heath en de Westduitse bondskanselier Willy Brandt zijn ge zamenlijk van mening dat mislukking van de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de EEG een ramp zou betekenen Dit heeft de Westduitse regerings woordvoerder Rüdiger von Wechmar meegedeeld nadat de Britse en West duitse regeringschefs een uur onder vier ogen met elkaar hadden onder handeld. Premier Heath is gisteren in Bonn aangekomen voor een tweedaags offi cieel bezoek aan de Bondsrepubliek. Het bezoek werd vorige maand uitge steld wegens moeilijkheden in Ulster. Bondskanselier Brandt verklaarde dat de problemen rond de toetreding van Engeland tot de EEG volgens hem in de komende paar maanden zullen worden opgelost. Deze zomer moet de beslissing vallen. Volgens waarnemers in Londen zijn de Brits-Westduitse besprekingen ui terst belangrijk voor Heath, die er zou proberen een duidelijke Westduitse uitspraak te bemachtigen ten gunste van de Britse toetreding tot de EEG, nemen of er aan de afsluiting kan worden begonnen. Door de staking zou, zo menen althans de werkgevers, het strakke schema voor het werk ir. gevaar komen. Doorwerken Louter uit „puur verantwoordelijk heidsgevoel" is gisteren overigens de staking van de baggeraars bij het Brouwershavensegat niet doorgegaan. Juist gisteren werd volgens zorg vuldige planning een begin gemaakt met het afsnoeren van de noordelijke sluitgeul van hef Brouwershavense gat met behulp van caissons. De f.verkzaamheden van de baggermen sen zijn bij de afsluiting onontbetr- lijk. Zodra immers één van de cais sons wordt afgezonken, moet het be tonnen gevaarte worden afgezand, waarvoor baggeraars nodig zijn. Als de baggeraars keihard het sta kingsparool zouden hebben gevolgd, dan zou het hele werk. ook aan het zuidelijke sluitgat, in het honderd zijn gestuurd. De vernauwing van beide sluitgaten dient namelijk syn chroon te verlopen, om een sterke stroming te vermijden. De heer P. de Vreeze van het stakingscomité maakte gisteren aan de onzekerheid een eind door te be slissen: „We hebben zoveel verant woordelijkheidsgevoel dat we die caissons die miljoenen hebben gekost niet naar de donder helpen." Wel kondigde hij aan dat de schepen die over enkele weken waarschijn lijk eind april het dijkliehnam over de blokken moeten aanleggen, zullen worden vastgehouden en dat daarom de voorbereidingen voor dit werk zijn gestaakt. Voor de rest is gisteren het sta kingsparool op de overige elf grote karweien door geheel Nederland stipt opgevolgd. Alleen bleker, in Euro poort nog twee sleephopperzuigers aan het werk. De heer De Vreeze schreef dat toe aan het feit dat de mensen die daarop werken veel bui tengaats zijn geweest en geen contact met de bonden hadden gehad. Dat contact werd gisteren alsnog gelegd. Ondanks het vermoeden van de werkgevers dat de staking als „proef konijn" dient, zal geen kprt geding tegen de bouwbonden van NKV en NW, die de staking hebben uitgeroe pen. worden aangespannen. „Een kort geding is niet het geschikte middel. We verwachten er geen effekt van", aldus de heer Kraaijeveld van He mert. „De werkgevers zijn dag en nacht bereid de onderhandelingen voort te zetten. Ook als er een mogelijkheid is voor bemiddelingen, zullen wij daar voor open slaan". Een grote grief van de werkgevers is dat juist gestaakt wordt op die twaalf projekter. in Ne derland, waar baggermaatschappijen aan werken waarvan de direkteuren lid van de werkgeversonderhande- lingsorganisaties zijn. Er zijn meer mensen, die het kleine in het grote zien, dan het grote in het kleine. SIRIUS (RITA) Stop een chocolade-kikker in m'n mond voor de rest van het geld. HET WCER c? Hoewel de temperaturen over dag vooral in het binnenland tot rond vijftien graden kunnen op lopen, wil het met het voorjaar toch nog niet erg vlotten. De in West- en Midden-Europa aanwe zige lucht is vochtig en onstabiel, zodat er buien en regen in voor komen. en ook uitgestrekte gebie den met mist. Daarbij komt dat in de kuststreken de afkoelende in vloed van het koude zeewater duidelijk merkbaar is. De wind komt uit noordelijke richtingen. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar). Stijgend. Zon en maan Zon en maan 7 april; zon op 6.03. onder 19.23; maan op 16.04, onder 4.53; 10 april V.M. Hoog water Hoog water, 7 april: Rotterdam le getij 2.45, 2e getij 15.24; Sche- veningen 1.23-13.46; Vlissingen 0.02-12.29; Haringvliet a.d. Zeezij de 1.48-14.05.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1