Strenge eisen IAAF toelating spelen voor Snelle winst voor Jan Hein Donner Anderhalf miljoen voor topsporters Amateurregel van IOC goedgekeurd Krankzinnigen alleen in noodsituatie in cel Meer veiligheid voor bouwvakkers bepleit Winst Pye daalde met meer dan de helft „Vechtronde" in jeugdtoernooi Joegoslavische pers tevreden Kern UEFA-selectie ongewijzigd Eerste ronde schaakkampioenschap zonder verrassingen Studenten Zuid-Korea tegen gedwongen militaire training Staatssecretaris Kruisinga: Marijke Schaar kansloos in Nice Eerste remise voor Ton Sijbrands Italianen gaan weer staken Argentinië over drie jaar weer democratisch Kunstgebit? financiën Ontwikkelingsbank leent in Nederland DINSDAG 6 APRIL 1977 BELGRADO (ANP) „In een wedstrijd, waarover niemand zich kon opwinden, heeft ons natio nale team een belangrijke en verdiende overwinning behaald op de taaie Hollanders, die door hun beweeglijkheid moeilijk te bespelen waren". Dat is het oor deel van het Joegoslavische blad „Sport" over de ontmoeting Joegoslavië Nederland in Split. „Eind goed al goed: we wonnen met 20. Toegegeven de doel punten waren het gevolg van ge lukkige omstandigheden. Maar voetbal is nu eenmaal een spel, waarin vele factoren meespelen en geluk is daar één van", stelt „Politika" vast. Het blad vervolgt met: „We versloegen de Neder landers met gering verschil. Maar het was verdiend. In zulke geval len zijn doelpunten hun gewicht in goud waard". Het in Belgrado verschijnend blad „Borba" commentarieerde de wedstrijd in dezelfde stijl: „eind goed, al goed", concludeerde de verslaggever na te hebben vast gesteld, dat het vertoonde spel van bescheiden kwaliteit was ge weest als gevolg van de sterke wind en het slechte veld. „Onze mannen waren geen moment ze ker van de overwinning. De Ne derlanders waren uiterst beweeg lijk. Ze tackelden meedogenloos in de verdediging en waren ver rassend gevaarlijk bij de uitval len". „Veccernji List", een dagblad dat in Zagreb uitkomt, vond het evenmin een hoogstaande wed strijd. „Maar we wonnen. En de zege op deze taaie tegenstander geeft ons een uitstekende basis voor verdere successen in de strijd om het Europees kam pioenschap". Alle Joegoslavische dagbladen hebben de uitlating van de Ne derlandse coach Fadrhonc in de kolommen waarin hij zegt dat Joegaslavië verdiend won, maar dat het geluk een beslissende rol speelde. LONDEN (ANP) Het be stuur van tie Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) heeft het afgelopen weekeinde tijdens een bijeen komst op het bureau van de fe deratie in Londen de minimum eisen voor de Olympische at letiekwedstrijden in München vastgelegd. De IAAF heeft bepaald geen kinder achtige eisen .gesteld. In vergelijking met de minima voor Mexico zijn de eisen aanmerkelijk verscherpt. Elk land heeft zoals gebruikelijk het recht een deelnemer per nummer af te vaardigen ongeacht de limieten. Wil een land echter twee of het BRUSSEL (ANP) Het Belgische UEFA-jeugdelftal, dat op 3 maart in Tongeren met 10 va n Nederland won, is in zijn geheel opgenomen in de selectiegroep van vijftien spelers. Morgen ontmoeten Nederland en België elkaar voor de tweede keer, op het terrein van Go Ahead in Deven ter, in de beslissende wedstrijd voor kwalificatie in het eindtoernooi. België plaatst zich bij winst of gelijk spel. Ook de Nederlandse trainer Arie de Vroet heeft zijn kernploeg ongewij zigd gelaten. Alleen het spelen van Jos Overbeek (De Graafschap) is twijfelachtig. Overbeek is ziek. Strijdveen (Go Ahead) is aan de groep toegevoegd. De Nederlandse selectie bestaat uit: Schellekens (NEC), Overbeek (De Graafschap), Stevens (FSC), Riedijk (Fortuna VI.), Van Kraay (PSV), Jon gens (De Volewijckers), Kila (ADO), Arntz (Go Ahead), Bos (GVAV), Kist (Heerenveen), Tijl (Fortuna VI.), Kle- ton (Ajax), Willaart (Willem II), Ver munt (Excelsior), Pfennings (FSC) en Strijdveen (Go Ahead). De v ijftien geselecteerde Belgen zijn: Monseu (Anderleeht), Wouters (Lierse SK), Tonon (Union St. Gillis), Raemdonck (Anderleeht) en Egyed (Anderleeht), Stallert (Anderleeht) en Coutereels (FC Luik), Nijs (FC Luik), Vliegen (FC Luik), Hoste (Tongeren), Lambrichts (Standard), Bohne (An derleeht), Desamory (Racing White), Jentges (Standard) en Van der Eist (Anderleeht). maximum van drie deelnemers per onderdeel afvaardigen, dan zullen zij allen aan de limiet moeten voldoen. De eisen van de IAAF moeten tus sen 1 augustus 1971 en 13 augustus 1972 zijn gehaald. Voorts werd besloten dat in München voor de eerste maal in de geschiedenis van de spelen op de 10.000 meter series zullen worden ge lopen. De atletiekwedstrijden in München worden over negen dagen verwerkt, dat is een dag meer dan in Mexico. Bovendien zal halverwege het atle- tiekprogramma een rustdag worden gehouden. Voor atleten die zowel de 10.000 als 5.000 meter willen lopen behoeven er net zo min als voor de dames die op 800 en 1500 meter willen starten, pro blemen te bestaan. De series voor de 10 km worden op 31 augustus gehouden en de finale op 3 september. De series van de 5000 meter worden op 6 september daags na de rustdag gelopen waarna op 9 september de eindstrijd volgt. De 1500 meter dames wordt op 31 augus tus èn 1 en 2 september afgewerkt. LAUSANNE (ANP) De 74 leden van het Internationale Olympische Comité hebben unaniem het voorstel voor een gewijzigde redactie en inter pretatie van regel 26 van het Olym pische Reglement, betreffende de om schrijving van het begrip „amateur", goedgekeurd. De nieuwe redactie van regel 26 was op 14 maart reeds goedgekeurd door het dagelijks bestuur van het IOC. De 74 leden werden vervolgens schriftelijk in kennis gesteld van het voorstel en kregen de gelegenheid eveneens per post hun stem uit te brengen. Alle reacties waren positief. Er was slechts een tweederde meer derheid nodig om de gewijzigde regel geldigheid te geven. De nieuwe tekst behelst onder meer de definitie van het begrip „ama teur", hoewel dit woord niet als zoda nig genoemd wordt, en de toelatings normen van sportmensen tot de Olympische Spelen. Het is bovendien aan iedere deelnemer verboden uit zijn naam, zijn foto of zijn sportieve successen direct of indirect financieel voordeel te trekken. Het IOC is van plan een speciale commissie te belas ten met de controle op de naleving van regel 26. Voor de 800 meter zijn 7, 8 en september gereserveerd. Limieten voor: München '72 Mexico '68 •400 m 800 m 1500 m 100 m horden hoogspringen verspringen kogelstoten discuswerpen speerwerpen vijf kamp HEREN j door JAN TIMMAN LEEUWARDEN In Leeu warden is gistermorgen het Frie se Vlag toernooi met als inzet het Nederlands schaakkampioen schap geopend. Van de vele toe- spraken die ter gelegenheid daarvan werden afgestoken, was die van de. heer Zwanepol, ver tegenwoordiger van de Konink lijke Nederlandse Schaak Bond het meest opmerkelijk. Hij wees op de schijnvertoning die in de sportwereld hier en daar wordt opgevoerd. Zwanepol doelde daarmee op het feit dat men in sommige takken van sport er nog steeds niet aan gewend is ge raakt dat prestaties op sportge bied evenzeer gehonoreerd moe ten worden als prestaties op an der gebied. Dat dit in de Nederlandse schaak wereld niet meer het geval is, deed Zwanepol konkluderen dat het Ne derlandse schaak zeker als voorbeeld voor de „anderen" kan dienen. Een interessant punt, dat zeker nadere bestudering verdient. Drie uur na de officiële opening en de loting begon de eerste ronde. Daarin vielen weinig verrassingen te noteren. Langeweg en Ree besloten al na een uur tot remise, nadat laatst genoemde waarschijnlijk een klein voordeel had laten schieten. Ook de partij tussen de Hagenaar Van der Vliet en Jan Hein Donner duurde niet lang. Van der Vliet wist een nieuwtje van zijn tegenstander niet effectief te bestrijden en we/1 toen snel inge snoerd. Veel wisselvalliger was daar entegen de partij BoersmaVan Baarle, die na enkele merkwaardige hallucinaties van witte zijde in het voordeel van zwart werd beslist. Ed die Scholl, de huidige titelhouder, en ik hadden het moeilijk om de op pa pier zwakkere tegenstanders te ver slaan. Mij zal dit in de tweede zitting tegen Van der Weide wel lukken, maar bij de partij van Scholl tegen Andriessen is remise waarschijnlijk. Voor vandaag staat als belang rijkste partij ReeScholl op het pro gramma. Daarom zo interessant, om dat het de partij van de huidige kampioen tegen de ex-kampioen (1967 en 1969) is. Hieronder het verloop van de partij tussen Wit: R. van der Vliet en Zwart: J. H. Donner. 1. d4, Pf6, 2. c4, c5 3. d5, g6 4. Pc3, Lg7 5.e4, 0-0. 6Le2, d6 7. Pf3, e6 8. 0-0. Te8 (Interessant, gewoonlijk neemt men eerst op d5, maar Donner wacht om het witte paard op f3 niet naar c4 te laten komen). 9. Pd2, Pa6 10. f3, Pc7 11. a4, b6 12. a5 (Waarschijnlijk is 12. Tel beter), La6 13. Tel exd5 14. exd5 (Als wit met zijn c-pion slaat komt sterk 12. -, h5), Dd7 (Ook 14. Ph5 lijkt sterk) 15. axb6, axb6 16. Pb3, Lb7 17. Txa8, Lxa8 18. Lf4, (Een fout in slechte stelling) b5, 19. Lg3, b4 20. Pbl, Ph5 21. Dc2, Pxg3 22. Hxg3. De7 23. Pd2, De5 24. Kf2, f5 25. Dbl, Lh6, wit geeft het op. Uitslagen: Langeweg—REe Vi, Krab be—Hartoch »/-Boersma—Van Baarle 0—1, Van der Weide—Timman afg., Van der Vliet—•Donner 0T, Andriessen—Scholl afg. SEOEL (Reuter) 1.400 studenten van drie universiteiten in de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel hebben luidruchtig betoogd tegen gedwon gen militaire training op de colleges in Zuid-Korea. Zij riepen leuzen en gooiden stenen naar de oproerpolitie. 11.5 sec. 23.6 54.0' 2.05.0 1.20,0 13,5 1.76 m 6.30 16.20 55.00 54.00 4800 pnt 16.4 800 m 1500 m 5000 m 10.000 m 110 m horden 400 m horden 3000 m steeple hoogspringen verspringen polshoog hinkstapspringen 16.2 kogelstoten 19.00 discuswerpen 59.00 kogelslingeren 66.00 80.00 7600 pnt 1.47,6 3.41.6 13.48.0 28.50,0 14,0 50,6 8.38,8 2.15 m 7.80 5.10 11.6 sec. 23.6 55,0 2.06,0 niet op progr. was 80 m 1.76 m 6.25 16.00 55.00 53,00 4600 pnt 10.3 sec 21,0 46.4 1.48.8 3.42,0 13.50.0 29.00,0 spperwerpen tienkamp 14.1 4.80 16.00 18.40 57.00 64.00 77.00 7200 pnt Zuidafrikaanse sport staat voor omwenteling JOHANNESBURG (ANP) Het Zuidafrikaanse dagblad Die Transvaaler, orgaan van de regerende Nationale Partij, heeft een tamelijk sensationele omwen teling op sportgebied aangekon digd. Volgens dit blad zal het in de nabije toekomst mogelijk zijn dat een blanke ploeg een wed strijd speelt tegen een niet-blan- ke ploeg. Dit is nu nog steeds bij de wet verboden. Nog steeds volgens Die Trans vaaler zal minister-president Jo hannes Vorster volgende maand aan het parlement een dergelijk voorstel doen. Die Transvaaler legt er overi gens wel de nadruk op dat sport wedstrijden tussen „naties" geen kompromis is maar een logische consequentie van de apartheids politiek, die immers een geschei den i ontwikkeling van bevol kingsgroepen voorstaai. Een en ander wil niet zeggen dat niet-blanken opgenomen, •kunnen worden in een nationale ploeg van Zuid-Afrika .die op toernee gaat naar het buitenland. De cricketploeg bijvoorbeeld is het hier niet mee eens. Tijdens een oefenwedstrijd voor een toer nee naar Australië stapte de he le ploeg van het veld uit protest tegen het feit dat twee niet-blan- ke spelers niet mochten worden geselecteerd. 'Pas nadat de cric ketploeg een officieel protest had opgesteld tegen het regeringsbe leid, werd de wedstrijd voortge zet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het komt in Nederland voor dat krankzinnigen die acuut moeten worden ge ïsoleerd vijf dagen in een politie cel worden opgesloten voordat ze in een psychiatrische inrichting kunnen worden opgenomen. Het gaat dan om een noodsituatie die volgens staatssecretaris Krui singa (volksgezondheid) overigens tot de allerhoogste uitzonderingen be hoort. De staatssecretaris maakte dit gisteren bekend in antwoord op vra gen van het PvdA-Tweede-Kamerlid ir. Vredeling. Opsluiting in een politiecel als een krankzinnige acuut moet Worden op genomen en behandeld is dr. Krui singa hoogst ongewenst. Volgens hem zou dit voorkomen kunnen worden als de familieleden en de behande lende arts tijdig opname in een psy chiatrische instelling aanvragen. Dr. Kruisinga heeft maatregelen geno men om dergelijke opsluitingen zo veel mogelijk te voorkomen. Onderzoek Dr. Kruisinga heeft over dit pro bleem al contact opgenomen met de sectie psychiatrische instituten van de Nationale Ziekenhuisraad, de Vereniging van Ziekenhuis directeu ren, de sociaal psychiatrische diens ten en de inrichtingen zelf. NICE (ANP) Marijke Schaar heeft in de eindstrijd van het inter nationale tennistoernooi te Nice geen kans gekregen van Jill Cooper. De Britse speelster won met twee keer 61. De eerste prijs in het heren en kelspel ging naar Ilie Nastase. Na twee lange sets (10—8 en 11—9) raak te Jan Kodes, de Tsjechische tegen stander van de Roemeen, geblesseerd bij een tamelijk ernstige val. In de derde set maakte Kodes slechts een game, 61. (Vau een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Olympische sportbonden kunnen dit jaar re kenen op een steun van ruim ƒ2,8 miljoen uit de sporttoto. Voor de bonden die zich voor bereiden op de Olympische Spe len van 1972 in München, bete kent dit in vergelijking met vorig jaar een verhoging van 0,2 mil joen. De helft van de uitkeringen aan de Olympische bonden zal ten goede komen aan de top sport (ƒ1,4 miljoen), terwijl daarnaast nog 0,4 miljoen inci denteel ter beschikking worden gesteld voor uitzending naar of organisatie van grote sportevene menten. De uitkeringen aan de Olympische sportbonden vormen het hoofdbe standdeel van de totale toewijzing aan de nationale sportorganisaties, die ƒ5.024.140 bedraagt. Dit bedrag, dat vorige maand op een buitengewo ne ledenvergadering werd voorgesteld en door de organisaties werd geac cepteerd, is opnieuw hoger (te weten 575.040) dan dat van vorig jaar. On danks het feit dat de inzet van de sporttoto met 10 miljoen is terugge lopen. Om de stijgingstrend in de uit keringen aan de sportbonden toch te kunnen aanhouden, heeft de NSF dan ook de steun aan gemeentelijke over heden en andere instanties voor de bouw van grote accommodaties bijna geheel moeten intrekken. Van de 22 Olympische bonden kan de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond rekenen op de grootste subsidie 328.600), gevolgd door het Konink lijk Nederlands Gymnastiekverbond (ƒ259.800), het Nederlands Handbal Verbond 243.000), de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (ƒ241.300) en de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond 236.500). Deze totaal-uitkeringen betreffen de niet- topsport en de incidentele steun. Ge middeld de helft daarvan is bestemd voor de topsport. Het meeste geld voor die topsport krijgen de zwem mers 188.000), de schaatsers (ƒ184.750), de atleten (ƒ117.000), de turners 103.500), de handballers 100.000), de wielrenners 89.000) en de volleyballers en de roeiers 87.000). De overige (niet-Olympische sport organisaties, bijna zestig, krijgen de resterende ƒ2,2 miljoen toegewezen. Het Nederlands Olympisch Comité krijgt van deze groep de grootste steun 336.000), gevolgd door de bu reaus voor medische sportkeuring (ƒ173.000). Wat de begeleiding van de topsport betreft, de in februari in werking getreden Stichting voor Maatschappelijke Begeleiding krijgt 100.000. Er zal een onderzoek worden inge steld naar het opnemings- en ont slagbeleid van de psychiatrische in richtingen en de verpleegduur zal worden bekort. De staatssecretaris zal voorts een uitbreiding van het aantal zenuwartsen en verplegers voor psychiatrische inrichtingen sti muleren. Ondertussen streeft hij ernaar met de diverse inrichtingen per rayon tot een regeling voor acute opnamege- vallen te komen. Lukt dat niet op vrijwillige basis dan zal de staatsse- cretaris met de wet in de hand een regeling opstellen. APELDOORN (ANP) Na de zes de ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland die gisteren in Apeldoorn is gespeeld staat Ton Sijbrands nog aan de leiding. Hij speelde remise te gen Bergsma, die tweede is. De enige overwinning in de zesde ronde kwam op naam van Bronstring, die Van Dijk versloeg. Uitslagen van de zesde ronde; visser - Varkevlsser 1—1, Drost - Schotanus 1—1, Van der Sluis - Uermelink 1—1, Wlersma - Van Tilburg 1—1, Sijbrands - Bergsma 1—1, Bronstring -Van Dijk 2—0. Stand: 1 Sij brands 11 pnt., 2. Bergsma 9, 3. Bronstring en Schotanus 8. 5. Van der Sluis, Varkevis- ser en Wiersma 6, 8. Visser 5, 9. Hermelink 4. 10 Van Dijk, Drost en Van Tilburg 3. Uitslagen van het toernooi om het Ne derlands jeugdkampioenschap: derde ron de: Goeree - Vroegindewei 2—0, Van Hou- tert - Smeenk 0—2. Martin - Goudt 0—2, Kloosterman - Passchler 1—1, Storm - Jan sen 1—1, Buurke -Creemers 2—0. Stand: 1. Buurke, Smeenk en Storm 5, 4. Jansen, Passchier en Goudt 4. UTRECHT Op Nederlandse bouwwerken komen jaarlijks on geveer 1600 valpartijen voor; soms loopt dat fataal af, soms blijft het bij lichte verwondin gen. Eén op de vier bedrijfsonge vallen in Nederland gebeurt in de bouw. Het bureau „Bouw veilig" stelt in een publikatie „Bouw beter bouw veilig", dat de valpartijen grotendeels voorkomen zouden kunnen worden door het gebruik van deugdelijk klimmateriaal, het afschermen van vloer- en wandopeningen en het ge bruik van vanggordels. „Waarom een bergbeklimmer zich niet voor zo'n gordel geneert en een bouwvakker wel is nog een onopgeloste vraag", aldus het bureau. Een teer punt is ook nog steeds het gebruik van veiligheidshelm, veilig heidsschoenen en veiligheidsbrillen. Inderdaad is het zo dat deze attribu ten de bewegingsvrijheid belemme ren, maar aldus het bureau „Bouw veilig" niet zelden wordt dit argu ment alleen gehanteerd omdat men niet durft toe te geven dat men het gebruik van helmen en dergelijke „kinderachtig" vindt. Ook zou het aantal ongelukken in de bouw, volgens het bureau, sterk kunnen worden verminderd als de bouwplaats ordelijk en overzichtelijk gehouden zou worden en als er geen gebrekkig of versleten gereedschap zou worden gebruikt: „De beste be- veüiging tegen bedrijfsongevallen is altijd nog het technisch onmogelijk maken van ongelukken. Menselijke tekortkomingen zoals onnadenkend heid, nonchalance of afgeleid worden, zijn dan niet onmiddellijk fataal". Volgens het bureau kan het onge valrisico alleen wórden beperkt door een gezamenlijke inspanning van on dernemers èn werknemers. De ruim vijf miljoen gulden die de Nederlandse Sport Federatie heeft verdeeld, vormen slechts een kwart van de gelden die uit de toto aan de sportwereld toevloeien. De sportver enigingen krijgen uit de voorinhou- dmgen van de toto reeds 9,6 miljoen, en verder gaat er geld naar de NSF zelf, het sportcentrum Papendal en worden sportverenigingen gesteund bij de bouw en verbetering van ac commodaties. In totaal komt dit jaar uit de toto ƒ21,6 miljoen voor do sport beschikbaar. De landelijke sportorganisaties krijgen echter niet alleen steun uit de sporttoto, ook van het Rijk krijgen zij subsidies. Voor de centrale admini stratieve apparaten geeft het Rijk dit jaar een subsidie van 5,4 miljoen. ROME (AP) De belangrijkste Italiaanse vakbonden hebben de re gering er gisteren van beschuldigd, dat zij de zijde kiest van de reactio naire vijanden van iedere hervor ming, en hebben voor morgen een al gemene staking afgekondigd. Deze algemene staking zal de staat naar schatting van de regering onge veer 130 miljard lire (208 miljoen dol lar) kosten. De Italiaanse musea, bibliotheken en oudheidkundige bezienswaardighe den zijn gisteren weer voor het pu bliek geopend, nadat de werknemers in deze instellingen gedurende 28 da- gn hadden gestaakt voor hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden. De drie grote Italiaanse vakbonden hebben voor morgen een staking af gekondigd, omdat naar hun mening de regering te weinig haast maakt met onder meer de woningwet, die op het ogenblik in het parlement in be handeling is. Ook zou de regering nog te weinig aandacht besteden aan de ziektewet en de belastinghervormin gen. BUENOS AIRES (Reuter) De nieuwe militaire machthebbers in Argentinië hebben gisteren bekend gemaakt, dat over drie jaar de demo cratie zal worden hersteld. De perschef van de uit drie leden bestaande junta deelde mee dat de minister van binnenlandse zaken, Ar- turo Mor Roig, instructies heeft ge kregen er voor te zorgen, dat in het begin van 1974 verkiezingen kunnen worden gehouden, opdat op 2 april van dat jaar de macht aan een re-" presentatieve regering kan worden overgedragen. De laatste verkiezingen werden in 1965 gehouden. Op 26 maart jl. nam de legercommandant, generaal Ale jandro Lanusse, het presidentschap op zich, nadat de bevelhebbers van de drie onderdelen van de strijdkrachten het vorige staatshoofd, Roberto Le- vingston, hadden afgezet. Deze had gezegd, dat er niet binnen vier of vijf jaar verkiezingen konden worden ge houden. Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten,' lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,67 bij apotheken en drogisterijen. ROZENBURG (ANP) De vierde ronde van het B.P.-schaaktoennool om het jeugdkampioenschap van Ne derland kan met recht een vechtron de genoemd worden. Slechts een van de negen partijen eindigde in remise, namelijk het duel Koopman-Van der Wey. Merbis won van Baljom. Van Bentum van Brouwer, Hofland van Van Dijk, Koster van Fliek, Kuipers van Vorstermans, Dieks van Littel, Balemans van Elburg en Bernink van Hortensius. Merbis, Van der Wey, Hofland en Van Betum leiden na de ze ronde met drie punten. Uitslagen: Merble - Ballon 1—0, Koopman - Van der Wey >/t—Va, van Betum -Brou wer 1—0, Hofland - Vap Dijk 1—0, Koster - Fllek 0—1. Kuipers - Vorstermans 1—0, Dleks - Littel 1—0, Elburg -Balemans 0—1, Bernink - Hortensius 1—0. LONDEN Het geconsolideerde nettoresultaat van de Philipsdochter Pye Holdings, met inbegrip van Pye of Cambridge, is in het afgelopen jaar met meer dan de helft teruggelopen tot 1,2 (2,5) min. De verkopen van Pye of Cambridge stegen tot 104,0 (96,1) min. Het re sultaat na belastingen kwam uit op 2.2 (3,0) min. Aan bijzondere baten werd ontvangen 69.000 (845.000), ter wijl aan minderheidsbelangen en preferent dividend 260.000 (525.000) moest worden betaald. Naast een aantal andere reorgani saties tussen Philips en Pye, heeft Pye zijn belang van 51 pet in de Uni- dare-groep tegen intrinsieke waarde verkooht aan Philips Electrical (Ier land). De winst na belastingen over 1969 van Pye of Cambridge, indien gecorrigeerd voor Unidare, zou 2,7 min. zijn geweest ten opzichte van de •winst over 1970 van 2,2 min. Maatregelen zullen worden getrof fen om de winstmarges te verbeteren. Deze werden in 1970 ongunstig beïn vloed door inflatoire druk op de kos ten, hetgeen blijkt uit de daling van de winst bij een toeneming van dc omzet van 86 min. (exclusief Unida re) tot 104 min. In het licht van deze resultaten en van het huidige industriële klimaat stelt Pye Holdings voor een slotdivi- dend van 5 pet. uit te keren, hetgeen samen met het interimdividend van 3 pet. een totaal dividend van 8 pet. 603.000) over 1970 inhoudt. Het ver gelijkbare dividend over 1969 was eveneens 8 pet. 497.000). AMSTERDAM De Inter-Ameri- kaanse Ontwikkelings Bank gaat bin nenkort ƒ36 min. lenen op de Neder landse kapitaalmarkt. Op 16 april staat de inschrijving open op een 8 pet. lening met eèn looptijd van 15 jaar, waarvan de uitgiftekoers uiterlijk op 14 april bekend zal worden gemaakt. Het is de tweede maal, dat de In- ter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank een beroep doet op de Nederlandse kapitaalmarkt. In 1968 werd een 7 pet. 20-jarige lening van 20 min. uitge geven. Het werkterrein, van de bank is meer en meer de financiering van on twikkelingspro jekten in Latijns- Amerika. De Ontwikkelingsbank is een inter nationaal lichaam, waarvan 23 wes terse landen lid zijn. Tot nog toe heeft de bank in verschillende West- Europese landen ƒ230 min, opgeno men. Wegener verwacht herstel in 1971 APELDOORN Wegener's Cou ranten Concern verwacht een winst- herstel in 1971. De winstdaling van 1970 behoeft daarom geen aanleiding te zijn om een lager dividend uit te keren dan over 1969 (ƒ2,76 per aan deel van ƒ10) zegt de directie. Wel moet het bestuur van Wegener zich nog beraden over de vorm van het dividend. Indien besloten zou worden een deel in aandelen ten laste van de agioreserve uit te keren zou dit na'ar zijn mening de verwachting van winstherstel tot uitdrukking brengen. Evenals in 1967 vielen ook in 1970 de extra kosten om (twee) nieuwe be drijven te ontwikkelen en de organi satie van het courantenbedrijf te ver beteren, samen met een afgeremde groei van de advertentie-inkomsten. Deze inkomsten stegen in 1970 met 14,8 pet. tegen 17,5 pet in 1969. De totale bedrijfsomzet nam met 14,7 (17,9) pet. toe tot bijna 21,5 min. Te genover een afremming van de ad- vertentiegroei stond een stijging van de abonnementsinkomsten met 22,4 (13.9) pet. De bedrijfsomzet nam evenwel onvoldoende toe tegenover de abrupte kostentoeneming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11