Jong Oranje overeind in chaos Frontlinie faalt in alle standen Joegoslavië aan leiding Fadhronc wisselt te laat )ie afgang is inderdaad voor- jomen. Maar meer ook niet. De ^sentie van sterren als Cruijff n Israel maakten de ploeg feite nk al bij voorbaat kansloos. )oor Gerrie Mühren en de jonge jef Mulders in de ploeg te halen jemonstreerde de bondscoach iorige week al duidelijk, dat hij e wedstrijd als een nuttige voor bereiding op de eind volgend jaar B starten kwalificatieduels voor iet wereldkampioenschap be- jchouwde. I Zelfvertrouwen De gehandicapte formatie heeft dan jok geen moment in een overwinning lp de Joegeslaven geloofd. Dat ge- frek aan zelfvertrouwen, verder ge- chaad door de angst voor de Oosteu- ppeanen heeft tenslotte naar deze normale" nederlaag geleid. Fadr- lonc: „Als we ooit een kans tegen Joegoslavië hebben gehad, dan was let wel in deze wedstrijd. Maar wat tunnen we zonder een Cruijff en een ferae 1 op dit moment feitelijk berei ken. Alleen dit resultaat". Fadrhonc (rergat. dat ook dit elftal deze oppo nent had kunnen verslaan. Als de gok-van-de-aanval maar had geëxcelleerd. En dat deed het beslist Reportages door Gerrit den Ambtman SPLIT Nederland is na de nederlaag tegen Joegoslavië vrij wel uitgeschakeld in de strijd in groep zeven van het Europese kampioenschap voor landenteams. De stand in deze groep is nu: 1 Joegoslavië 3 2 1 0 5 5—1 2 Oost-Duitsland 2 2 0 0 4 60 3 Nederland 4 1 1 2 3 74 4 Luxemburg 3 0 0 3 0 013 In de strijd om het Europese kampioenschap voor landenteams, bestaande uit spelers tot 23 jaar heeft Nederland de leiding. Oost- Duitsland staat op de tweede plaats. Relatief staan zij er ech ter beter voor dan ons land. De stand luidt: Nederland 3 111 Oost-Duitsland 110 0 Joegoslavië 2 0 11 7—6 3—1 3—6 niet. Nederland speelde voortdurend met vijf verdedigers. Met Suurbier, Neeskens, Strik, Drost en opmerkelijk genoeg, Van Hanegem, die de steeds fel opkomende verdediger Antonije- vic van landskampioen Rode Ster Belgrado grandioos uitschakelde. De defensieve plaats van Van Hanegem vond zijn weerslag op de aanval. De spelmaker was gebonden, waardoor van de opbouw van - de aanvallen vrijwel niets overbleef. Piet Keizer, Eef Mulders en Henk Wery bleven in de spits onbereikbare manschappen. Vooral omdat Jansen (in de eerste helft) en Mühren (gehele wedstrijd) duidelijk beneden hun clubniveau bleven. Nederland bofte dan ook, dat het Joegoslavische middenveld zo verbazend zwak speelde. Zegt coach Vajudin Boskov: „Onze middelste lijn toonde veel te weinig kracht, impro visatie en organisatietalent. De voe ding van de voorhoede was onvol doende. Dat kwam vooral, omdat we Holcer in deze linie misten. Ik heb hem als laatste verdediger opgesteld, omdat ik bang was voor Piet Keizer. Daarom ook had ik Paunovic naar het middenveld verplaatst. Die angst' ierkovic (rechts) kopt in de richting van het Nederlandse doel. Hij wordt belaagd door Neeskens. Doelman Jan van Beveren heeft misgegrepen. is nu ongegrond gebleken. Ik heb nauwelijks een echt gevaarlijke actie van Keizer gezien". Frantisek Fadrhonc, die door het wegvallen van steunpilaar Israel zijn defensie moest wijzigen, heeft ten slotte niet voor Aad Mansveld, maar voor Pleun Strik gekozen. De Eindho- venaar speelde op de voor hem vreemde plaats van vrije verdediger. Die nieuwe taak kostte Nederland het eerste doelpunt. Nog geen tien minu ten ,na het begin verzuimde hij een hoge voorzet van Petkovic tijdig in de mandekking terug te keren, waar door Jerkovic op nog geen tien meter van doelman Jan van Beveren kei hard kon inkoppen. Fadrhonc: „Onze handicap was groot. Ik heb om twee redenen Strik en niet Mansveld als vervanging van Israel gekozen. In de eerste plaats vond ik de snelheid van Pleun erg belangrijk. Hij is de speler, die naar de zijlijn kan sprinten en daar eventueel kan corrigeren. Vooral tegen de Joegoslaven is zo een kracht belangrijk. Die ploeg speelt tenslotte in de aanval geheel op zijn vleugel spelers, Dzajic met name. Ten tweede heb ik uitvoerig met Jan van Beve ren over de laatste man gesproken. Tussen die doelman en die verdediger moet nu eenmaal veel vertrouwen en een goed samenspel zijn. Op verzoek van Van Beveren heb ik toen voor Strik gekozen. Natuurlijk, hij heeft het vooral in de eerste twintig minu ten heel moeilijk gehad. Dat is be grijpelijk oo„ want de gehele defensie moest door het gemis van Israel ge reorganiseerd worden. Als Israel er niet bij is, betekent dat automatisch een verzwakking". Terugval De serieus gestarte Joegoslaven opgejaagd door 30.000 fanatieke toe schouwers vielen na die eerste treffer (Boskov: „Dat doelpunt had den we met Israel in de Nederlandse ploeg nooit gemaakt") opmerkelijk terug. Vooral op het middenveld. Boskov hierover: „Misschien kwam het doelpunt wel te vroeg voor ons. Psychologisch was het echter erg be langrijk, want we stonden onder een enorme druk. We moesten deze wed strijd per se winnen. We konden ons op het middenspel minder overtui gend spel veroorloven, omdat de te genstander daar ook niet sterk bezet bleek. De verdedigende- rol van Van Hanegem heeft mij erg verbaasd. Ik heb hem in de interland tegen Luxemburg in Rotterdam in actie ge zien en daar vond ik juist zijn opko mende spel, zijn vloed van passes in de diepte, zijn grootste kracht. Van Hanegem vond ik echter ook nu weer de beste Nederlandse speler". De Feij- enoorder voetbalde een voortreffe lijke wedstrijd. Als een soort loopjon- SPLIT Toen Jan van de Veen in de 57ste minuut van de schrikbarende wedstrijd tussen Jong Joegoslavië en Jong Oranje (11) voor de zoveelste keer een stomp in zijn gezicht kreeg, appelleerde de talentrijke mid denvelder van Sparta uiteraard bij scheidsrechter Kouyias. De Griek had niets van het incident gezien. Zoals hij, pakweg, hon derd grove overtredingen voor die tijd al niet had opgemerkt. De beslissing, die de arbiter na deze bokspartij nam, bleek ken merkend voor de onmacht die hij voortdurend demonstreerde. Kouyias, nu zonder meer kandidaat voor d.e poedelprijs der internationale scheidsrechterswereld, gaf na dat incident een vrije trap in plaats van een doelsehop aan Ned-erland, alleen omdat Van de Veen met grandioos akteertalent zijn verontwaardiging kenbaar had gemaakt. Kouyias snap te er niets van. Wat deze scheidsrech ter zaterdagmiddag in het Joegosla vische provinciestadje Mostar pres teerde grensde aan het ongelooflijke. Slechts een spel-er de Joegoslaaf Vukotie kreeg van hem een officiële waarschuwing. De Griek had echter zonder meer vier, vijf spelers van het veld kunnen en moeten stu ren. Want deze wedstrijd had bitter weinig met voetbal te maken. Gerrie Mühren Ordinair duel met de Zuidslavitche verdediger Petkovic. De tweede confrontatie tussen bei de teams (vorig jaar won Nederland in Eindhoven met 52) werd een or dinaire gooi- er. smijtpartij, waaraan de Nederlanders wonderwel geen ernstige blessures over hefbben ge houden. Bondstrainer Arie de Vroet, verontwaardigd: „Wat ben ik blij, dat we er heelhuids van af zijn gekomen. iHier hadden zelfs doden kunnen val len. Het was gewoon angstig als een speler in de buurt van de bal kwam." Jong Oranje heeft zich en dat is wellicht toch nog het meest positieve niet door dat brute geweld van de Joegoslaven laten overrompelen. In tegendeel zelfs. De formatie zette zich voortdurend af tegen de Oosteuropese speelwijze. Een handvol jaren geleden nog zou zo'n Nederlands elftal op deze manier finaal van het veld gespeeld zijn ge worden. De fysieke kracht, die het gros van de spelers in internationale bekerwedstrijden met hun clubs heeft verzameld, bleek nu van vorstelijke waarde te zijn. Ajacièd Ruud Krol met name. uitblinker in de ploeg, de monstreerde voortdurend feilloos zijn grote incasseringsvermogen en ver zuimde daarnaast niet even hard (of harder zelfs) terug t» slaan. Krol voetbalde voor deze omstandigheden tenminste, uiterst efficiënt. Hoe groot bleek toen ook het contrast tussen hem en (bijvoorbeeld) de onervaren debutant Theo de Jong. De NEC'er moet zich zaterdag op het slagveld van Mostar als een beginneling ge voeld hebben. De Jong kreeg zelfs, in de laatste minuut van de slijtageslag, een uitstekende kans om zijn ploeg naar de overwinning te tillen. In vrije positie voor doelman Maric schoof hij de bal echter naast. De Jong had in een normale wedstrijd die geweldige mogelijkheid vermoe delijk niet gemist. Ir. dit duel was niets normaal en bleek hij een gewil lig slachtoffer van de Joegoslavische bluf. De Jong („Ik heb nog nooit zo hard als dit keer gespeeld") bleek niet in staat zoals Krol, Schneider en Boskamp om op de juiste manier van zich af te bijten. Scheidsrechter Kouyias (die ir. to taal één jeugdinterland en twee on beduidende Europa Cup wedstrijden heeft geleid, maar de laatste twee jaar niet buiten Griekenland is opge treden) had zijn gezag al na nauwe lijks vijf minuten volledig verkocht. Zijn labiele rea kt ie op een stevige overtreding van Topic tegen Van de Veen (gevolgd door een klap van de Nederlander) betekende het sein voor de partij catch-as-catch-can die daarna volgde. Kouyias (geassisteerd door twee zeer zwakke Joegoslavische grensrechters) verzuimde zowel Topic als Van de Veer. afdoende aan te pakken. Alles bleek daarna toege staan. Van de Veen: „Als je probeerde te voetballen dan had je al een klap te pakken. Je kon niet normaal op een speler afgaan, want dar. ging je absoluut voor de bijl. De scheidsrech ter heeft de hele wedstrijd met zijn ogen dicht gelopen. We mogen onze handen dichtknijpen'dat we er zo van af gekomen zijn. Voor hetzelfde geld breek je hier je'benen. „En Ruud Geels: „De grensrechters rea geerden ook nergens op. Die kerels konden toch ook zien, dat de scheids rechter er niets van kon. Maar zij vonden alles best." Doelpunt Geels scoorde het doelpunt voor de Nederlanders. In geheide buitenspel positie overigens. Maar ook daarvoor weigerde de Griekse arbiter te flui ten. De Go Ahead spits schoof kort voor rust uit een pass van De Jong (doorgekopt door Hoekema) de bal achter doelman Maric. De Vroet: „In de rust heb ik er al op gehamerd, dat we ondanks alles moesten proberen echt voetbal te spelen, dat we rustig moesten blijven. De Joegoslaven wil len altijd iets uitlokken en als je op die provokaties van hun reageert, ben je absoluut verkocht." De Joegoslaven bleven echter hard nekkig weigeren van hun surplus aan techniek te profiteren. Ze kwamen dan ook niet verder dan één doel punt. Na een aarzeling in de verdedi ging (Dries Visser: „Ik dacht dat Hans van de Pluym uit zijn doel zou komen") kon de zeer talentvolle Laje- vic zijn solo doeltreffend afronden. De aktie was feitelijk het enige wer kelijke voetbal dat Joegoslavië in de wedstrijd liet zien. Voor het overige concentreerden de Oosteuropeanen zich op het lijf-aan-lijf gevecht met de directe tegenstander Feijenoorder Johan Boskamp: ..Ik heb in mijn carrière toch al het een en ander meegemaakt. Onder meer de wed strijden tegen Estudiantes voor de wereldbeker. Maar dit is het ergste wat ik gezien heb. Er werd negentig- minuten lang gestompt, getrapt, ge spuwd en geslagen." Jeugdinterlands zijn vaak erg grimmige confrontaties, die steeds meer op kweekscholen voor hardiheid gaan lijken. En die niets meer met de door de UEFA zo fana tiek gepropageerde internationale jeugdontmoetingen te maken hebben. De fout 'van dit alles ligt bij de UEFA zelf. Bij de commissie die de scheidsrechters voor dergelijke wed strijden aanstelt. Want de Europese moetingen de tweede garnituur van zijn international». lijst opdraven. Scheidsrechters, die in eerder geleide duels nauwelijks voldaan hadden en een hernieuwde kans krijgen. Jeugd- interlands waren jaren achtereen prachtige „zoethoudertjes" voor dege lijke scheidsrechters. 0 Ervaring Ook de interland Oost-Duits landNederland voor spelers onder 23 jaar (in november in Erfurt gespeeld) ontaardde in een bikkelharde slijtageslag. Ruud Krol: „het is maar goed, dat bij deze wedstrijd geen be stuursleden van onze clubs aan wezig waren. Als ze dit hadden gezien, zouden ze nooit een spe ler meer voor een vertegenwoor digend elftal afstaan. Ik ben in ieder geval een ervaring rijker geworden." gen van de echte verdedigers verzette hij naast het uitschakelen van An- tonijevic ook bergen werk in en ach ter de verdedigingslijn. Fadrhonc: „Wim heeft goed gevoetbald. Todh kon ik merken dat hij met zo een aanvoerderschap meer beslommerin gen om zich heen had. En dat ging weer ten koste van zijn eigen spel. Hij is misschien iets te voorbeeldig. Zijn vrijheid was door dit aanvoer derschap sterk beknot. Dat kon je merken. Hij fvaagde zich niet aan so lo's, speelde veel minder riskant ook Van Hanegem, „spil" van het elftal, had zijn opbouwende taak aan Wim Jansen en Gerrie Mühren overgedra gen. Een succes was het bepaald niet. Want Wery, Eef Mulders en Piet Kei zer bleven in de aanval tevergeefs zoeken naar ruimte en mogelijkhe den. De passes bleven vrijwel uit, waardoor vooral Henk Wery zonder doel bleef rennen. Fadrhonc: „Wery moest de steeds krachtig opkomende Stepanovic afstoppen. Daardoor kreeg hij te weinig kans voor aanvallende acties. Over Mulders ben ik zonder meer voldaan. Aanvankelijk hadden we afgesproken dat ik hem door Klijnjan zou laten vervangen, maar hij ging steeds beter draaien. Daarom heb ik hem laten staan en uiteinde lijk Drost voor Klijnjan opgeofferd". Die late wijziging had een averechts effect. De Nederlandse defensie kreeg in de slotperiode nauwelijks tijd zich te reorganiseren. Dragan Dzajic, aan de bal van grote klasse (tot drie keer toe manoeuvreerde hij met een glan zende solo door de Nederlandse de fensie) profiteerde hier gretig van. Hij legde ten slotte aan voor het be slissende schot, waarmee hij pas in tweede instantie Jan van Beveren passeerde. Boskov: „Dragan is een weergaloos talent. Maar hij heeft in deze wedstrijd alleen maar de laatste tien minuten gevoetbald. Hij houdt niet van een zwaar veld. Hij is een mooi-weervoetballer". Goede lest Nederland heeft een unieke kans laten liggen. Fadrhonc: ..Deze tegen stander was te pakken. In de tweede helft hadden we zeker 25 minuten het initiatief volkomen in handen. Teen hadden we de gelijkmaker moeten maken. De wedstrijd zelfs ook kun nen beslissen. Ik ben ervan overtuigd, dat het gelukt was als we met Cruijff en Israel hadden gespeeld. Nu hebben jonge mensen ^Js Mühren en Mulder hun kans gekregen. Ze hebben ge toond. dat ze rijp worden voor dit zware werk. Ze hebben een goede test afgelegd". Met een harde schuiver scoort Ruud Oranje. De Zuidslavische, doelman Marits SPLIT Geen bondscoach is zo veranderlijk als Frantisek Fadrhonc. Twijfels, drama's in alle geledingen, hoop en wan hoop hebben de afgelopen week het gemoed van de enthousias te 'coördinator' van het Neder landse topvoetbal beheerst. Al die spanningen lijken zich tij dens een interland-wedstrijd op een geheimzinnige manier te ontladen. Zo ook gisteren in het rustieke Joegoslavische badstadje Split. Déze opmer king van Wim van Hanegem, bij afwezigheid van zijn club genoot Rinus Israel slim tot aanvoerder van het nationale elftal gebombardeerd, is teke nend: 'In de rust heb ik met meneer Fadrhonc afgesproken, dat tien minuten na de hervat ting er een extra aanvaller in de ploeg zou komen. Het werd tien minuten voor afloop. Vraag niet naar de reden, want die weet ik niet'. Frantisek Fadrhonc heeft zich door zijn emoties laten leiden. Zo als zo vaak, overigens. Tijdens de thuiswedstrijd tegen de Oosteuro peanen verzuimde hij Wietse Cou perus een opdracht te geven, toen hij in de tweede helft de gebles seerde Klijnjan moest vervangen. In het duel tegen Oost-Duitsland in Dresden werd Fadrhonc pas kort voor tijd tot vervanging van Van Hanegem (door Wery) gedwongen, toen de Rotterdamse middenvelder kenbaar maakte, dat hij in ver band met een blessure niet ver der wilde spelen. En dat, terwijl de tot Nederlander genaturaliseerde Tsjech ook déór tegen een 10 ach terstand aankeek en na het doel punt van Peter Ducke wel risico's moest nemen. Fadrhonc heeft daar na veel kritiek gehoord op zijn „niet ingrijpen". Voor de wedstrijd in Split zei hij nog: „Dat zal me niet meer overkomen. Al wissel ik spelers niet graag. Vooral niet als ze een optimale inzet en wilskracht tonen." In het kleine, vervallen sta dion van Hajduk Split staarden de Nederlanders op de tribunes gister middag verbijsterd weer naar de dug-out. Fadrhonc greep wéér niet in. Juist in de periode, dat het Ne derlandse elftal vooral door de op dat moment veel beter dan voor rust draaiende Wim Jansen steeds duidelijker het middenveld kon gaan dirigeren en Oranje kans kreeg de 10 achterstand weg te werken. Fadrhonc reageerdee pas tien minuten voor afloop. Te laat uiteraard. Wéér liet hij zijn diep gewortelde menselijke overwegin gen prevaleren boven de zakelijk heid, die zeker een bonds-coach niet mag missen. Fadrhonc faalde voor de tweede keer op dat punt. 0 Kansen Pleun Strik: „Na de rust hadden we zondeer meer een doelpunt moeten maken. De kans was er. En als die gelijkmaker er eenmaal is, dan is de strijd weer volkomen open. Wim van Hanegem: „De Joe goslaven waren twee klassen min der dan in Rotterdam. Daar hadden we van moeten profiteren". Dat Feijenoords spelmaker zich nauwe lijks aan opbouwend werk heeft kunnen overgeven kwam door de gaten, die met name door de han dige Jerkovic in de verdediging van de Nederlanders geforceerd werden. Van Hanegem: „Ik heb de eerste drie minuten geprobeerd mijn nor male taak te vervullen. Maar als ik op die manier verder was gegaan was ik vreselijk het schip in ge gaan. Dat kon niet. Ik moest wel achter blijven." Geels het enige doelpunt voor Jong staat op het verkeerde been. SPLIT Toen Jan Klijnjan elf minuten voor het einde van |e interland tegen Joegoslavië in Split het Nederlands elftal Janvallend kwam versterken, was de Oranje-formatie feitelijk al foor de strijd om het Europese kampioenschap uitgeschakeld. )e Oosteuropeanen hadden op dat mament een 10 voorsprong, bondscoach Frantisek Fadrhonc, die een overwinning nodig had tm een kans op kwalificatie in de eindronde te behouden, nam las het risico toen het al lang te laat was. De vervanging van rerdediger Epi Drost door aanvaller Jan Klijnjan werkte zelfs herechts. Dragan Dzajic, sportheld van Joegoslavië, tilde zijn tloeg nog naar 20. Pijnlijker had hij het loon van de angst bij Ie Nederlanders niet kunnen illustreren. Nederland is voor de Leede keer door defensief voetbal van succes afgehouden. Even- lis in de thuiswedstrijd in Rotterdam (11, op 1 oktober vorig par) weigerde de ploeg het. enige wapen voor resultaat in een ergelijk Europees toernooi ter hand te nemen: aanvallen. Fadrhonc en zijn kostbare pupillen durfden niet. De bondscoach erkende later dat hij bang wasi* geweest voor een jafgang". „En ik ben blij, dat het dit niet is geworden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9