Herv. Synode: Doorgaan met de computer Hervormde kerk groeit naar noodsituatie toe .Zuivering Kistenmaker bewijs uit ongerijmde" Bijdrage overheid voor „vakbeweging" leraren Septuagintgroep boos op Luns Het weer in Europa Misverstand rond bijbels dagboek Buskes Nazorg polio ook bij hervormde kerk Staphorst BEROEPINGSWERK Gevangen Amalrik is ernstig ziek Een woord voor vandaag alles goed en! wel as' Andere opzet onderwijl werkende jongeren ZAANDAM Septuagint heeft woedend gereageerd op de „grove in sinuaties", die minister Luns woens dag in de Eerste Kamer over deze groep kritische priesters en predikan ten heeft gedaan. „Op weg naar 28 april hebt u ons het vertrouwen in de door u gevoerde christelijke politiek definitief doen verliezen". Naar aanleiding van een oproep van Septuagint om Suriname en de Antillen onafhankelijkheid te geven, zei minister Luns, dat Nederlandse priesters vaak volstrekte nonsens vertellen over buitenlandse politiek. Hij adviseerde hen. zich tot „hun eigen terrein", de uitleg van de bij bel, te beperken. „Ik heb de indruk, dat op dit punt hun kennis de mijne, die gering is, nauwelijks overtreft", zei de minister. „Wij constateren ofwel, dat een waren bijbelse verkondiging u even min bereikt heeft als bij voorbeeld premier Smith, of dat u als Nicode- mus niet bereid bent, de consequen ties daaruit te trekken." Septuagint kondigt aan, alle voor gangers van de Nederlandse kerken informatie te zullen bieden over de toestand van Angola en de houding van Portugal in zuidelijk Afrika. „In een liturgische handreiking daarbij hopen wij een actuele poging te doen tot echte verkondiging. Wij hopen dat een brede respons hierop uw christe lijke politiek in dezen zal logenstraf fen." Van een onzer verslaggevers WOUDSCHOTEN De voorstanders van de geautomatiseerde centrale ledenadministratie via de SMRA hebben dit weekeinde het pleit gewonnen in de hervormde synode: met 43 stemmen voor en 3 tegen besloot zjj ermee door te gaan en de financiering van de eindfase van de automatisering te zoeken in een landelijke inning ten behoeve van de generale kas. gist. gist. Amsterdam mist 10 5 0 Brussel onbew. 12 5 0 Frankfort mist 16 0 Genéve zw. bew. 16 3 0 Innsbruck hall. bew. 14 3 Kopenhagen hall bew. 14 S 0 Locarno mist 10 2 0 Londen motregen 11 5 0.1 Luxemburg onbew. 13 1 0 Madrid geh. bew. 12 7 0 Majorca licht bew. 16 11 0 München zw. bew. 15 3 0 Nice zw. bew. 15 8 '3 Pa rtjs onbew. 16 3 1 Rome mist 17 10 1 Wenen regen 15 9 1 Zürlch mist 15 3 0 Daartoe zal aan de classicale verga deringen een wijziging voor de kerk orde moeten worden voorgelegd, omdat de geldwerving voor de gene rale kas uitsluitend op vrijwillige ba sis mag geschieden. Deze inning wordt echter voor 'alle gemeenten verplicht gesteld. Het gaat om tien gulden per jaar per lidmaat, waarvan de gemeenten tien percent voor inningskosten ach ter kunnen houden. De opbrengst gaat naar de questor-generaal en een bedrag van vijf gulden per lidmaat daaruit wordt afgezonderd voor de generale kas. De rest wordt naar de gemeenten 'teruggestuurd ter eigen beschikking. Alles wat de gemeenten dus méér innen dan een gemiddelde van vijf gulden per lidmaat komt henzelf ten goede, alles wat zij min der innen dan vijf gulden per lidmaat moeten zij uit de kerkekas bijpassen ten behoeve van de generale kas. DOORBRAAK Deze verplichting is een belangrijke doorbraak, als gevolg waarvan het niet meer mogelijk zal zijn dat, zoals een synodelid signaleerde, ruim drie honderd gemeenten zich niets van de generale kas tot ondersteuning van allerlei werk aantrekken. Op deze manier is vorm gegeven aan de alge- Ds. Vroegindeivey tot mannenbond: Van een onzer redacteuren UTRECHT Onze hervormde kerk groeit naar een noodsituatie toe, zei de Veenendaalse ds. A. Vroegin- deweij zaterdag te Utrecht, toen hij daar de huishoudelijke jaarvergade ring van de hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag opende. Eik zo vervolgde hij, waar sprake is van een bijzondere situatie, daar zijn bijzondere maatregelen vereist. Nu in veel gemeenten d? nieuwe theologie de overhand kreeg, is het zaak de volle aandacht te richten op de ware verkondiging van Gods Woord, op het bewaren van de gere formeerde leer. Is het dan zo1 dat een kerkeraad niet wil, dan moet dit maar tijdelijk buiten de kerk, bij voorbeeld in een evangelisatie, gebeu ren. Dit betekent niet kerkje spelen en evenmin partijvorming in de kerk we komen immers alleen maar met Gods Woord en onze eigen gerefor meerde belijdenis aldus ds. Vroeg- indeweij, die eerder opgemarkt had dat van kerkverlating geen sprake mag zijn: minder dan ooit mogen we onze vaderlandse kerk loslaten. Als symptomen van de dreigende noodsituatie noemde bondsvoorzitter Vroegindeweij de door de synode aanvaarde alternatieve belijdenisvra gen en het ambtsrapport, voorts de gift „voor terroristische organisaties Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Naar aanleiding van het bericht dat het bijbels dag boek „Brood voor het hart" van dr. J. J. Buskes in Zuid-Afrika ongewenste lectuur vormt (een Zuidafrikaanse me werd dit boek bij terugkeer in haar land op het vliegveld afgeno men), heeft de voorzitter van de pu- blicatieraad in Zuid-Afrika verklaard dat dit dagboek niet op de lijst van ongewenste publikaties voorkomt. Dr. Buskes heeft bericht ontvangen van de raad voor pers en voorlichting van de Zuidafrikaanse ambassade in ons land, dat het gebeuren op het vlieg veld op een „betreurenswaardig mis verstand" berust; men is bereid de betrokken dame alsnog Buskes' bij bels dagboek te verschaffen. Van onze correspondent STAPHORST Nadat op initiatief van burgemeester P. A. Nawijn een comité „Nazorg polio" was opgericht heeft ook de hervormde kerk in Stap horst een girorekening voor financiële steun aan de door polio getroffen ge zinnen geopend. De hervormde kerk van Staphorst, die kennelt+k de zorg van de naar schatting 15 poliopatiëntjes die voor revalidatie in aanmerking komen in eigen hand wil houden, had zaterdag reeds een bedrag van 50.000 op haar girorekening ontvangen. Tien van de 37 poliopatiëntjes uit Staphorst zullen naar een revalidatie centrum worden overgebracht Vijf gaan naar de Johanna Stichtin in Arnhem en vijf naar het centrum Lindenstein te Beetsterzwaag. Het bleek niet mogelijk alle tien patiëntjes in één revalidatiecentrum onder te breneen omdat dan gezien het grote aantal de goede behan deling in gevaar gekomen zou zijn. in Afrika en Zuid-Amerika, die zelfs voor moord en doodslag niet terug deinzen" en het samenwerken met de r.k.-kerk in de actie Kom over de brug. Deze dingen drijven de gerefor meerde belijders op één hoop, zei ds. Vroegindeweij, eraan toevoegend dat daarin toch ook weer een zegen ligt Hij signaleerde dan ook dankbaar te kenen van meer eenheid en meer ac tiviteit van degenen die de gerefor meerde belijdenis liefhebben. Afgrond mene roep om meer solidariteit in de hele kerk met de kerkelijke „noodge- bieden". Daarmee zijn dan vooral de vier grote steden bedoeld die de cen trale ledenadministratie bitter nodig hebben maar deze niet kunnen beta len. Met deze steden, Den Haag, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht, waarvan i de centrale kerkeraden thans geneigd zijn zich uit het cen trale systeem terug te trekken, zullen op korte termijn besprekingen begin nen. Maar ook met andere gemeenten voor wie de kosten van de SMRA onoverkomelijk zijn zal overleg wor den geopend om te zien hoe de mid delen kunnen worden gevonden >en hoe een optimaal functioneren van deze administratie voor hen kan wor den mogelijk gemaakt. Bij deze beslissing, die althans met zoveel eenstemmigheid niet verwacht was, hebben de volgende factoren de doorslag gegeven: Er is geen weg terug naar de veelal op vrijwillige basis geschiedende re gistratie per gemeente, vooral niet in de grote stadsgebieden. Maar ook landelijk gezien neemt het aantal mutaties zozeer toe (tot bijna dertig percent per jaar) dat gespecialiseerd vakwerk en een uniform systeem het énige is dat vastigheid biedt. De weg terug zou trouwens beteke nen, dat de heivonr.de kerk een geïn vesteerd bedrag van bijna acht mil joen gedag zou kunnen zeggen en vervolgens nog ettelijke miljoenen zou moeten bijpassen voor de opzeg ging van het contract en terugbeta ling van aangegane leningen. Model voor de mogelijkheden met de nieuwe apparatuur staat de ge meente 's-Gravenhage Loosduinen, die gebruikmakend van het nieuwe systeem, gecombineerd met toepas sing van accept-girokaarten, het aan tal bijdragende leden met veertien percent wist uit te breiden juist bij de zogenaamd onbereikbare adressen waaronder heel wat doople den en belijdende leden bleken te zijn. PIONIERSWERK De batterij deskundigen, die de sy node onder een gericht vuur van ge tallen wist te houden, is erin geslaagd aan te tonen, dat de computer zelf niet als de grootste kostenfactor moet worden beschouwd, veel meer kosten zijn gaan zitten in het ver onder de prijs werken van het hele systeem voor de computerisering begon en in de aanpassing aan de ingewikkelde generale regeling van de hervormde kerk voor de ledenadministratie. Ten tweede hebben zij de synode voorge houden, dat het pionierswerk dat de hervormde kerk min of meer tegen wil en dank aan het doer, is met de SMRA, niet moet worden afgebroken nu men net door allerlei kinderziek ten "en aanpassingsmoeilijkheden heen is want dat zou wel erg sneu zijn. Het probleem van de vele inge schrevenen bij de burgerlijke stand, die hervormd wensen te blijven zon der dat deze kerk te laten weten, kreeg in de discussies de meeste aan dacht. De laatste wanhopige suggestie var. de Rotterdamse ds. Ph. Cornelder (tenslotte ook een voorstemmer) of het niet mogelijk zou zijn de burger lijke stand reeds een sterretie te la ten zetten bij de vele afzijdige her vormden zodat die niet allemaal door de SMRA in kaart hoeven te worden gebracht legde het af te gen een ferme waarschuwing uit het college var. toezicht: denk eens aan het rumoer rond de volkstelling. Ze zullen u bij de burgerlijke stand aan zien komen! Hervormd-met-een-ster- re t je" zal dus nooit zo inburgeren als „gereformeerd-op-wielen". BIJBELSE BEELDEN Tot zover de belangrijkste factoren bij de besluitvorming der hervormde synode. De computer is r.iet als de zondebok, beladen met zeer concrete geldschulden de woestijn in ge stuurd. Van dit soort schulden raakt men namelijk op die manier niet af. Ook het herhaaldelijk betuigde mee leven van de synode met het 140 man sterke personeel van de SMRA in de ze voor hen spannende dagen zou dit trouwens onmogelijk gemaakt hebben zij kregen van praeses Van Zanten aan het eind nog een pluim voor hun inspanningen. Rest ons nog een paar bijbelse beelden te vermelden, die in de dis cussie voor de computer werden ge bruikt: een Sauls harnas voor diege nen die Davids herdersuitrusting pre fereerden, de klimbim die de huis vrouw uit de gelijkenis aanrichtte om het ene verloren penningske terug te vinden en tenslotte: Sarah. 'SMRA moest volgens een ander synodelid Sara worden omdat het eigenlijk Stichting Automatische Registratie en Administratie moet gaan heten, in- plaats van Stichting Mechanische Re gistratie en Administratie. Die naam deed ds. Cornelder ver zuchten, dat hij best het geloof van Abraham wilde hebben maar enigs zins opzag tegen die 25 jaren van on vruchtbaarheid. Ds. Vroegindeweij wees ook op de toenemende bandeloosheid en zede loosheid in ons land, waardoor het naar de afgrond wordt gevoerd en waarmee Gods oordeel ingeroepen wordt. Het volk wil brood en spelen en de politieke partijen geven er aan toe: is er nog wel christelijke politiek in bijbelse zin? zo vroeg de voorzitter zich af. Overigens riep hij zijn ge hoor op zich straks niet aan de ka merverkiezingen te onttrekken. Maar, zo waarschuwde hij, we moeten ver antwoord onze stem uitbrengen! Schare Tot zover uit de rede van ds. Vroe gindeweij. wiens bond de enige zal zijn die tweemaal per jaar een groot aantal leden op de been brengt: een uitgebreide schare op de jaarlijkse toogdag in de herfst en een flink ge tal op de huishoudelijke bijeenkomst elk voorjaar, zoals men ook zaterdag weer kon vaststellen. Bovendien is de hervormd-gerefor- meerde mannenbond uitzonderlijk omdat hij groeit: van 157 naar 160 verenigingen met in totaal 3598 leden (18 méér dan 't jaar ervoor). Bij deze leden mogen nog 290 "losse" leden gesteld worden, zodat men komt op een totaal van 3888. Deze cijfers zijn uit het jaarverslag van de secretaris, de Schoonhovensc ds. J. Vcrwelius. Ook hij attendeerde op het belang van aanéénsluiting van gereformeer de belijders, die naar zijn mening wel eens vaker een vuist mogen maken! Prof. dr. H. M. Kuitert van de Vrije Universiteit te Amsterdam (rechts op de foto) sprak vorige week in de St. Pieter te Rome met paus Paulits VI. Prof. Kuitert bezocht Rome met de nieuw-testamenticus drs. Tj. Baarda en met een groep oudere-jaars theologische studenten, (twee van hen staan op de foto tussen de hoogleraar en de paus in). Tijdens een massale audiëntie in de St. Pieter mocht de Amsterdamse groep een afvaardiging naar de paus zenden. De paus vertelde dat hij Nederland kende en ook voor ons land bad, „ook voor de protestanten". DEN HAAG „De conclusie van de voormalige Leidse studcntcuzui- veringscommissie dat prof. Rlslcma- ker kennelijk door de Leidse uni versiteit is gezuiverd, is een bewijs uit het ongerijmde." Dit heeft de Amsterdamse jour nalist W. Klinkenberg vandaag voor de radio-actualiteitenrubriek Echo gezegd. De heer Klinkenberg is de auteur van een onlangs verschenen boek waarin prof. Kistemaker ervan wordt beschuldigd in de oorlog te hebben meegewerkt aan de Duitse atoombom. De heer Klinkenberg reageerde op de conclusie van de nu nog bereik bare leden van de in 1945 functio nerende Leidse studentenzuiverings commissie, dat prof. Kistemaker in dertijd door de Letidse universiteit is gezuiverd. Klinkenberg: „De commissie is tot de slotsom gekomen dat „niemand van de commissie zich kan herinne ren Kistemaker ooit gezuiverd te hebben". De voorzitter van die com missie, prof. dr. Van Arkel, had hem dit na de bijeenkomst door de tele foon meegedeeld. „Alleen op grond van het feit dat Kistemaker heeft kunnen proni iveren in november 1945 hebben zij gecon cludeerd dat hij blijkbaar door de rijksuniversiteit van Leiden is ge zuiverd." Het interessante is dat Kistema- niet door de commissie-Van Arkel is gezuiverd, maar door een commissie onder voorzitterschap van Baron De Vos van Steenwijk. Deze had ,dit vervolgens ontkend. Dus Kistema ker is door geen van de beide com missies gezuiverd, die dit hadden moeten doen", aldus de heer Klin kenberg. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.»rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. NED. HERVORMDE KERK Aan genomen: Naar Vinkeveen C. J. v. d. Broek te Weesp, naar Den Haag (Duinzichtkerk-gem. toez.) H. H. Tulp te Eindhoven. Bedankt: voor Veenendaal en voor Huizen (N.H.) T. v. 't Veld te Wad- dinxveen; voor Meerkerk (toez.), J. Smit te Soest; voor Nieuwerkerk a.d. IJssel (toez.), A. Romein te Wezep. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Be noemd: tot bijstand i.h. pastoraat te Nij verdal, T. H. Meedendorp, em. te Ureterp, die deze benoeming heeft aangenomen. CHR. GER. KERKEN: Bedankt: voor Ouderkerk a.d. Amstel, P. Roos te Middelharnis. BAPTISTENGEMEENTEN Beroe pen: Te Delfzijl, R. Reiling te Lei den. KWJ: nog te weinig gedaan voor de werkende jongeren Van een correspondent ASSEN „Er is wel iets voor de werkende jongeren gebeurd, maar lang niet voldoende", aldus mejuf frouw R. Hutten uit Utrecht, lande lijk leidster van de Katholiek Wer kende Jongeren (KWJ) op een verga dering in Assen. De behandeling van de beleidsnota voor de werkende jongeren van staatssecretaris Grosheide in de Tweede Kamer noemde zij ..ronduit een treurige zaak", want zowel de op- MOSKOU (AP, AFP, Reuter. UPI) De 32-jarige Russische schrijver Andrej Amalrik heeft tien dagen lang bewusteloos in het ziekenhuis van de gevangenis van Nowosibirsk gelegen. Hjj lijdt aan tuberculeuze hersenvlies ontsteking. Dit hebben vrienden van de schrij ver zaterdag in Moskou meegedeeld. Zij zeiden dat de vrouw van Amalrik een op 10 maart gedateerde brief had ontvangen van haar man, waarin hij schreef ongeveer een maand geleden ernstig ziek te zijn geworden, toen hij van de gevangenis te Swerdlowsk werd overgebracht naar een concen tratiekamp in Siberië. Hij was daar na opgenomen in het gevangeniszie kenhuis van Nowosibirsk. Heilsmuzikanten stelden 't Halleluja centraal SCHEVENINGEN Het regionaal muzikantencongres van het Leger des Heils is zaterdag in het Kurhaus een groot organisatorisch en muzikaal succes geworden. Niet minder dan 26 muziekkorpsen uit twee divisies Centraal- en Zuid-Nederland met in totaal ruim 650 muzikanten ver enigden zich in een gevarieerd pro gramma van blaasmuziek, dat uit muntte door optimisme en enthou siasme. Het Halleluja stond centraal, zowel compositorisch als qua vertolking. Brigadier C. Nieuwland, bij wie de muzikale leiding berustte, had han denvol werk. Hij dirigeerde de ver enigde muziekkorpsen in marsen van Goffin en Stanyon en in selecties en hymnen van Rawlins, Baercroft en Kippax. Bijbellezing en gebed vormden met een inleidend welkomstwoord door de commandant voor Nederland, Kaare Westergaard, niet 't minst wezenlijke deel van dit uitgebreide legerpro- gramma,waaraan korpsen uit Gouda, Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam, Dordrecht, Utrecht, Delft, Schevenin- gen en Amsterdam meewerkten. Gethsemane, het laatste deel van Christus lijdensweg. Lucc^aSÏ{j( Hij werd dodelijk beangst" en „Zijn zweet werd als bloeddt.bestr die op de aarde vielen". Kunnen we wel echt met Hem weeires Of zien we Hem zozeer als God, dat we niet beseffen dat jhet mens leed. latisc Wie alleen maar aandacht heeft voor de godheid van C/ir/£eids nooit Zijn lijden kunnen verstaan. Hij leed als mens. Hij voet cur u voelt, wat ieder mens op een gegeven ogenblik voelt. En zé- eei woorden benaderen de werkelijkheid van Zijn lijden met ken. l va En toch, als Hij Gethsemane binnenstapt zegt Hij tot ZijM, gi pelen: „Bidt, dat gij niet in verzoeking komt.Hij zal de g cur en zwaarste verzoeking van Zijn leven, gaan doormaken. Wij j\ dc gezegd hebben: „Bidt, dat ik niet in verzoeking kom." Maar Christus denkt toch aan Zijn discipelen. Hij vraagt goede raad, maar geeft raad. Hij denkt niet aan zijn lijden aan ons lijden. Hij gaat Gethsemane binnen om ons van H mane te bevrijden. We lezen vandaag: Lucas 1941-48. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de ACCEPT-GIROKAART af te wachten en uitsluitend daarmee te Christelijk beroepsonderwijs: Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De overheid zou een deel van de kosten van de lera renorganisatie moeten dragen. De overheid treedt op als werkgeefster en behoort daarom de 'vakbeweging' van leraren een bijdrage te geven zoals ook in het gewone bedrijfsleven gebeurt. De voorzitter van de vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs, de heer L. ter Haar, opperde deze gedachte za terdag op de jaarvergadering van de V.C.L.B.O. Volgens hem is een derge lijke overheidssubsidie 'een zaak van rechtvaardigheid'. Fusiecodes De heer Ter Haar gaf nog een ana logie met het bedrijfsleven, door de fusiecodes die daar gelden toe te pas sen op de concentraties in het onder wijs. Wanneer afzonderlijke scholen (l.ts., nijverheidsschool, mavo, havo. v.w.o.) samen gaan, behoren de lera ren daarbij betrokken te zijn. Zoals bij fusies in het bedrijfsleven de vak beweging wordt ingelicht, moeten in het onderwijs de lerarenorganisaties gehoord worden. De voorzitter van de V.C.L.B.O. pleitte verder voor een geleidelijke groei bij het realiseren van een mid denschool voor alle 12- tot 15-jarigen. De leraren moeten goed voorbereid zijn en hun rechtspositie behoort vei lig gesteld te zijn. „Kritiek"' 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 U 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. festoen, 2'. loot - bloei- vijze - voorzetsel, 3. klinknageltje - nuzieknoot - spinneweb, 4. water in Duitsland - opening van een fuik - lid- voord, 5. uniform - water in N.-Br. -. ruto (afk.), 6. landbouwvork - lucht- eest, 7. bloem - riviertje op Sumatra, 8. nwendig orgaan - landbouwwerktuig - entilator, 9. staatsiekleding - scheik.- lement - wier. Verticaal: 1. Spaans paard - stand, 2. erbond - vordering - dierengeluid, 3. etzelfde - plant, 4. verlegenheid - klein ind - tijdrekening, 5. slappe koffie - lede - afnemend getij, 6. strijdperk - voede, 7. dwaas - bijb. figuur - muziek - oot, 8. handeling - verzoek - telwoord, larve van de meikever. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sortering, 2. Noor - ed - o.a., 3. erker - eelt, 4- Ede - intiem, peen - orgie, 6. ren - mee - els, 7. Alda nel - Aa, 8. ader - adé - nr, 9. kerel - oda. Verticaal: 1. sneep - raak, 2. oordeel - e, 3. rok - eender, 4. trein - mare, 5. eer noen - al, 6. reet - reecls, 7. Ide - Igel - o., 8. nol - eiland, 9. gat - mes - ara. De heer Ter Aar constateerde dat er tegenwoordig erg veel belangstel ling bestaat voor het beroepsonder wijs, maar niet elke vorm van be langstelling was hem even welkom. Er wordt nog al eens tegen het lager beroepsonderwijs 'aangetrapt' door werkende jongeren, journalisten, tele visie-mensen en anderen zonder dat zij ooit een voet in een school gezet hebben. Het gevolg van al die kritiek zou kunnen zijn dat de leraren in het beroepsonderwijs de moed verliezen. Ten onrechte, aldus de heer Ter Haar, iedereen is welkom om zich in de scholen ervan te overtuigen dat het lager beroepsonderwijs 'een goed stuk onderwijs is'. Oost-Pakistan Weer wordt een volk van arm1 bers, dat toch al onder erbarnofdkl omstandigheden leefde, uitgelevderdai stompzinnig geweld, alsof er onbe handvest van de Verenigde Natp. N; staat, noch een universele verk (3 van de rechten van de mens. terda Duidelijk wreekt zich de geriiPla6 vloed van de naties in de VN. fler.vi vloed is er in feite niet omdat|Ni®r' bestaan uit individuen die de®e do' verantwoordelijkheden niet zieis na dat ze met zovelen zijn. En aai® VEI niemand zich geroepen voelt sn. D< te nemen tegen de absurde gd rusts om bij bestuursmoeilijkheden mat 60- slachting onder de buitenstaandeLnix te richten, bezorgen we elkaar eK\ng. voel van machteloosheid. Daaroj de I rusten we maar en van berustingpe 5— gewenning en door gewenningT^ert we afgestompt Wie in oprechtheid de vraag Wat kun je er in vredesnaam dóen?"', Zou zich voor een ant^J" I eens in verbinding kunnen stelle vredesbewegingen, derde-werel£iDE: kels of met de Vredessociëteit RBoorr dam, Aleidisstraat 63a, tel. 010-ij., z of 240737. elaar Df! ROTTERDAM W. Kerkelijk jaar C. H ®"Graa V%em n f, z-^ ramn Spijs In een lezing over ondenvijs en en sociaal milieu gaf dr. J. H. N. Grandia (van het onderwijsproject in enkele Rotterdamse arbeiders wijken) een paar teksten, die bij zonder toepasselijk zouden kunnen zijn in de discussie over de werken- de jongeren. Zo citeerde hij uit het evangelie van Johannes: „Arbeidt niet voor spijs die vergaat". We kunnen ons indenken dat de wer kende jongeren van het C.N.V. zo'n tekst anders exegetiseren dan de christelijke werkgevers. N Z voorzitter Vredesso<olj j J. C jjdan' nina juten Wordt het niet tijd, de ijzeren en tie van het kerkelijk jaar eens ci| jj. onder de loupe te nemefi? Deze !j 'z tie wordt langzamerhand een t 'j." uit de realiteit van wat Christufijj het leven van alledag betekent ei betekenen. Het is een geestelij" medie, die elk jaar moeizaam opgevoerd. Het herdenken van de gebooi dood van Christus heeft geestelijk f waarde als niet tegelijk de conse?' tie getrokken wordt voor de hoi. G tegenover God en medemens. Men Christus niet herdenken, maar volgen. En dat houdt in: je medej?" liefhebben en bidden voor je vü4yerje Dat bidden voor je vijanden bet?- J- dat het principe, nl. dat doden uitVerl" verdediging toegestaan zou zijnde1"3' een leerstuk van Calvijn is), zoaj60- in de Nato tot uitdrukking komtauS- eens helemaal geen bijbels en du^ozel christelijk principe zou kunnen zi. Als je het mij vraagt was ChlL-'f wel degelijk een pacifist. trrr, T (ORS< i we ROTTERDAM :itati >ten loolst rspro n-Ko icitat pools' als positie als de regeringspartijen lieten het wat maatregelen op korte termijn betreft, volkomen afweten. Van een politieke wil om de situatie der werk ende jeugd te verbeteren was volgens haar geen sprake. De linkse partijen toonden evenwel meer begrip dan de confessionele partijen. Zij riep de jongeren op om tot de verkiezingen van 28 april alle poli tieke bijeenkomsten in het noorden van het land bij te wonen en voor de belangen van de werkende jongeren op te komen. Op 24 april zal in de Amsterdamse RAI een landelijke de monstratie worden gehouden, waarbij alle politieke partijen zijn uitgeno digd. Van een onze verslaggevers NOORDWIJK Werkende jonge ren zouden gebaat zijn bij de invoe ring van een blokken-systeem, waar bij zij voor ieder voltooid onderdeel een aantal punten kregen. Op die wijze zou de eventuele overgang naar andere onderwijsvo'rmen (middelbaar of hoger beroepsonderwijs of zelfs wetenschappelijk onderwijs) gemak kelijker worden. Deze suggestie staat in het ont- werp-rapport dat vorige week is op gesteld op een conferentie van de Raad van Europa over het part-time- onderwijs aan werkende jongeren tussen 15 en 18 jaar. Aan deze confe rentie in Noordwijk aan Zee werd deelgenomen door 18 landen, van Finland tot en met Vaticaanstad. Het voordeel van een blokkensy steem is dat de deelnemers „deelcer tificaten" kunnen halen, die samen de waarde van een diploma hebben. Zo wel het specifieke onderwijs als de leerervaringen in het werk zouden daarbij kunnen mee tellen! Werktijd De conferentie was het erover eens dat het part-time onderwijs, zeker voor de jongste groepen, in de nor male werktijd moest plaats vinden. Daarbij zouden avondscholen nog ex tra onderwijs op vrijwillige basis hettjj Hit y kunnen geven. De kosten van derwijs moeten zoveel mogelijk goed worden. Over de inhoud van het ond< zegt het rapport dat de project- thode bijzonder geschikt is, om ringen in het dagelijks werk en retische kennis te combineren. Vcltl voor de groep jongeren die blij is ze het traditionele onderwijs de rug heeft, kan dit een goede mulans zijn. dat leken eiGedu t t htba: ihuld Lof Dc conferentiegangers ha< veel lof voor de Nederlandse p nen in de sector van het part- onderwijs, vooral voor de hier wikkelde gedachte van 'partic tie-onderwijs' (al doende leren bedrijf en school). De Nederlandse deelnemers den zich nogal verrukt over somi Franse centra waar werkende ji en leerlingen van lycea gezamenr werken. Daardoor kan de kloof sen werkende jongeren en middel! scholieren verkleind worden, gens bleek wel dat Nederland vo< ligt als het gaat om akties en akt teiten van de werkende jongeren De Nederlandse delegatie was de ge waarin werkende jongeren v< genwoordigd waren. Ov n c Iting het )e v ide rmaa rkeei winl evei enzij !t ee SIDE oten t< leer 'i scho< ie enigi Va ttlDe de Ji ho K>1 a: Slsj de s op ^ubih Eei ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2