2000 BAGGERAARS STAKEN MODE SPANNING TUSSEN INDIA EN PAKISTAN NEEMT TOE Werk neergelegd op twaalf grote werken Voorbode van meer arbeidsonrust Premier Gandhi: Wij kunnen niet blijven zwijgen NIXON ZAL VONNIS CALLEY BEPALEN iH-jongeren dreigen iet advies niet op nie te stemmen Het Kwartet de werkelijke specialist die voordeliger brengt rienxlali'k verzoek Winst voor volksfront in Chili WÊÊÊÊ* Veel overwerk Nul procent Geduld raakt op COtMIBtR] (R'TA) HET WCEft Nieuwe Leicis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING rta Maandag 5 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 wip- Van een onzer verslaggevers SLIEDRECHT Ruim 2000 baggeraars zullen vandaag, ver spreid over twaalf grote karweien in heel Nederland, in staking gaan. Deze staking lijkt de voorbode van een veel grotere arbeids onrust die ons land dreigt te treffen. Op een vergadering in Slie- drecht heeft de voorzitter van de NVV-bouwbond. de heer A. Buys, gedreigd dat als de werkgevers hun visie niet wijzigen, ook in de bouw naar het stakingswapen zal worden gegrepen. „Ons geduld is op" riep hij uit. LEIDEN Haarlemmerstraat 163 )TTERDAM De alt-violist van Rotterdams Philharmonisch Or- Klaas Diepersloot, zal met in- van 31 augustus worden ontsla- Hiermee lijkt een einde gekomen aan een slepende ontslag- ;tie. Het bestuur van de stichting erdams Philharmonisch Orkest zich over de ingediende motie de orkestleden beraden en zijn de slotsom gekomen dat geen we feiten over de aanhanging ge- cte ontslagaanvrage zijn binnen- men. De staking die vandaag begint is in zoverre uniek, omdat het vijftig jaar geleden is dat de baggeraars voor het laatst gestaakt hebben. Aanleiding is het afketsen van de onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor het baggerbedrijf. Het ging bij de onder handelingen vooral over een fikse aanpassing van het grondloon, waar de werkgevers niet aan willen. Tot de staking is zaterdag unaniem besloten tijdens een bijeenkomst van ongeveer 1500 bageraars in Sliedrecht die was belegd door de bouwbonden van het NVV en het NKV. De Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale (CBC), de CNV-bond waar de bagge raars zijn ondergebracht, heeft laten RIEBERGEN De Christe- e Historische Jongeren zullen negatief stemadvies (dus: op de C.H.U. te stemmen) irengen, wanneer dinsdag een irek tussen de besturen van ÜHJO en de CHU mislukt. De mene vergadering van de •jongeren heeft daartoe irdag in Driebergen besloten, ooralsnog vinden de jongeren breuk met de CHU echter minder gelukkige oplossing. ?t deze dreigende opstelling ge- de c.h.-jongeren blijk van ener- i een bereidheid om de CHU te ren steunen, ook nu de betrekkin zijn opgeschort, en anderzijds een grote teleurstelling over wat urd is. en breuk tussen CHU en CHJO u niet gewenst of verantwoord, dag zijn we in staat de balans te beteren en zullen we een defini- standpunt kunnen innemen," al- de heer Kons Huijsen, oud-voor- r van de CHJO heer Huüsen hield de vergade- voor dat de veranderingen in de trlandse politiek zich vooral na 'prkiezingen versneld zullen afte- tn progressieve koers kun je nog best realiseren binnen het chris- rlomocratische kamp, beter dan lit een geïsoleerde hoek van de ie partijen, stelde hij vast teleurstelling van de c.h.-jonge- /ordt vooral veroorzaakt door de tiling van CHU-liisttrekker de plaatsing van Koos sen op een onverkiesbare plaats, f jaar lang is de heer Huiisen het depaardie geweest van het nieu- gezicht van de c.h -jongeren. De tse onderwereld (de CHU-Cen- i OesDrekseroep, redactie) koos echter voor haar roddelnraatjes". s Pob Vermaas, niaatsvervangend bitter van de CHJO. H stelde vast dat de CH.TO zich iaar lang tevergeefs heeft inse inen voor de vernieuwing. „Men t nns in de kou laten staan Van s'rnm'i? van kandidaten is niets rht eeVnmen en de heer Udink. wH kandidaat adelden is thans pen In iet eezirht van de CHJO", ^p heer Vermaas D de vergaderlne bleek dat de men van de CH.TO een stroom •reacties hebben opgeleverd. Kiesver enigingen lieten weten: „We zijn het met jullie eens, maar laat ons niet alleen staan". Hoe het dan mogelijk is geweest dat de heer Huijsen op een onver kiesbare plaats is terecht gekomen? Mevrouw ir. N. C. de Ruiter, die zelf naar een onverkiesbare plaats is ver huisd. gaf hierop een antwoord: „De heer Huijsen is de dupe geworden van het systeem dat te democratisch is en daarmee fout". Voor mevrouw De Ruiter heeft men een actie opge zet om voorkeurstemmen voor haar te verzamelen. Harde kritiek op de gang van za ken werd alleen geleverd door het afgetreden CHJO-bestuurslid Ben Holtrop en door Harrij Dijkstra. Zij stelden vast dat je bij de CHU voort durend nul op het rekest zult krijgen. „Het heeft geen zin om verder te pra ten. Udink luistert toch niet. Het heeft daarom ook geen zin om lid te blijven van een partij, die ge doemd is de Centrum-gespreksgroep te worden van de confessionele par tijen," aldus deze ex-CHJO-er. Bei den zegden staande de vergadering hun lidmaatschap op. om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen SANTIAGO Het verenigde volksfront van de marxistische pre sident Salvador Allende heeft bij de gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen in Chili zijn positie ver sterkt ten koste van de twee voor naamste oppositiepartijen. Volgens onofficiële resultaten heeft het front, waarin communisten, socia listen, radicalen en linkse christen democraten zijn verenigd, om en nabij de vijftig pet. van de stemmen be haald. De christen-democraten, die in het congres de voornaamste tegenstan ders van Allende zijn, en de rechtse nationale partij gingen ongeveer ge lijk od. De kans dat de hoop van de president op een ruime meerderheid in vervulling zal gaan, schijnt echter niet sroot te zijn Het was de eerste verkiezing sinds Allende viif maanden geleden aan de macht kwam. De president voorspelde nu dat het verenigde volksfront 51 of 52 pet. van de stemmen zou krijgen. Hij be schouwde de resultaten als een dui delijk teken van goedkeuring voor zijn socialistisch program. Allende voegde hier echter aan toe, dat hij dit program nu niet sneller zal gaan uitvoeren. weten één lijn te zullen trekken met de andere bonden en achter de sta king te zullen staan. De twaalf stakingsobjecten zijn: Europoort-Maasvlakte (28 schepen) Zeezandprojekt IJmuiden-Amsterdam (7) Biesbosch-Moerdijk, bij Shell- vestiging en bouw drinkwaterbekkens voor Rotterdam (10) Havenonder- houd-Rotterdam (6) 's-Gravendeel (4) Brouwershavensgat waar beton blokken worden gelegd (4); Noordzee kanaal en omstreken (4); Oostzaan- Twiskepolder (3); Combinatie Rand weg ten zuiden van Rotterdam (3); Noordoostpolder (3); Markerwaard bij Enkhuizen (2) Izak Baarthaven Zaan dam (3 schepen). In het baggerbedrijf in Nederland zijn totaal 8000 mensen werkzaam over de gehele wereld. Besloten is de staking voorlopig te richten op de twaalf genoemde objekten. De baggeraars zijn lang de best be taalde groep mensen in ons land ge weest. Zij kwamen echter aan hun hoge lonen door vele uren overwerk Werkweken van 55 tot 60 uur waren normaal voorkomende zaken. De laat ste tijd is het baggerbedrijf allengs kapitaal-intensiever geworden en wordt gewerkt in ploegendienst en in continu-verband. In die situatie blijkt dat het aan de rechtszekerheid van de baggeraars op vele punten ernstig schort Het komt nu voor dat als er geen weken van overwerk zijn (of ook in perioden van stilstand bij vorst verlet) dat het inkomen van de bag geraar met 30 tot 50 pet. omlaag gaat. Het grondloon is ernstig achtergeble ven. Het CBC zegt over het mislukken van de laatste loononderhandelingen: ,.De loonvoorwaarden die de werkge vers ons boden waren volstrekt on aanvaardbaar. Zodra een baggeraar terugvalt naar een werkweek van 42"; uur, blijkt zijn inkomen in geen enkele verhouding te staan tot de werkelijkheid en de aard van het werk dat hij verricht". Op de vergadering in Sliedrecht zei zaterdag de heer P. de Vrcezc van dc NW-bouwbond dat het aanbod van de werkgevers voor het eerste con tractjaar, een verhoging van 6,25 pet., gezien de te verwachten prijsstijgin gen, neerkomt op een reële inko mensverbetering van 0 procent of minder. Realisering van de eisen van de bonden zou zijn neergekomen op een werkelijke verbetering van iets minder dan 2 procent. De werkgevers waren volgens de heer De Vreeze niet tot concessies be reid, ondanks het feit dat de produk- tiviteitsstijging in het baggerbedrijf ver boven het landelijk gemiddelde ligt en ook aanzienlijk groler is dan de reële inkomensverbetering die de bonden vragen. Zodra in het bagger- bedriif wordt gewerkt liggen de ver diensten ongeveer 80 procent boven de grondlonen. maar juist doordat het garantieloon zo laag is zakt het inko men enorm bii stilliggen of vorstver let. De heer De Vreeze: Onze mpn- sen moeten duidelijke, in de CAO neergelegde rechten hebben Wij wensen seen sinterklaasspelerij van de werkgevers als er maar genoeg blubber uit de pijp komt" De vertegenwoordiger van de NVV- bouwbond zei dat er niet te praten valt met de wertfsevers. „Wij snelen seen DoliGek soelletie Eerder heeft het de schiin dat de werkgevers de opdracht hebben °ekregen het reken sommetje van VNO-voorzitter Bakke nist waar te maken". De heer A Buys, voorzitter van de NVV-bouw bond. rieD de bas^eraars op schouder aan schouder te bliiven staan, „dan is de overw'nnmg ons". De stakende baggermensen kriieen 'tijdens de stakine van de bonden, voorzover zij gehuwd en/of 22 iaar en ouder zün een uitkering van 35 - per dag. Dat is meer dan de baege- raars normaal verdienen bij vorstver let of stilliggen. De heer Buys reageerde zaterdag ook op een uitlating van de voorzitter vpn de Raad van Bestuur Bouwbe- BRRNDKRSTEN KONTOORINPICHTING BERGEN Terwijl de bewoners (een echtpaar van 68 jaar) sliepen hebben inbrekers in de nacht van za terdag op zondag een brutale inbraak gepleegd in een bungalow in het Noord-Limburgse dorp Well: zij za gen kans om voor zeker 15 000 gulden goederen weg te slepen. Daarbij wa ren een kleurentelevisie, vijf Per zische tapijten, een bontjas, een zil veren theeservies en verscheidene antieke voorwerpen. NEW DELHI, RAWALPINDI (AP, Reuter, UPI) De oorlog in Oost-Pakistan heeft de gespannen betrekkingen tussen India en Pakistan verder verslechterd. Pakistan heeft India op dreigende toon laten weten dat het zich niet met de oorlog in Oost-Pakistan moet bemoeien, aangezien dit „slechts tot ernstige consequentie kan leiden". De premier van India, Indira Gandhi, heeft gisteren echter ver klaard, dat India „niet kan blijven zwijgen over de onderdrukking en de moordpartijen in het wilde weg aan de andere kant van de grens." De minister van buitenlandse zaken van India, Swaran Singh, heeft het optre den van president Jahja Khan in Oost-Pakistan veroordeeld als „naakt barbarisme". Radio Pakistan heeft de beschuldi ging geuit dat vluchtelingenkampen, die in India even voorbij de grens met Oost-Pakistan zijn ingericht, ge bruikt worden voor de bevoorrading van de aanhangers van Sjeik Moedji- boer Rachman, de leider van de onaf hankelijkheidsbeweging van Oost-Pa kistan. Zaterdag meldde Radio Pakis tan, dat regeringstroepen een uit In dia afkomstig convooi van negen vrachtwagens, geladen met wapens en munitie, hadden vernietigd. Het radiostation zei dat er maatregelen waren genomen om de acties van in filtranten en wapensmokkelaars uit India tegen te gaan. Na de waarschuwing van Pakistan Indira Gandhi aan het adres van India, dat het zich niet met de binnenlandse aangele genheden van zijn buurland moest bemoeien, kwam zaterdag de beschul diging dat vier Indiase oorlogssche pen het Pakistaanse koopvaardijschip Ocean Endurance in de nacht Van vrijdag op zaterdag vijf uur hebben lastig gevallen. De regering van Pa kistan heeft naar aanleiding van dit incident in een protest bij de regering van India gezegd dat de inmenging „een meer sinister karakter aan neemt". De regerende Congrespartij van In dia heeft gisteren een resolutie aan genomen, die volledige steun toezegt aan de voor hun onafhankelijkheid vechtende Oostpakistani's. Premier Gandhi is evenwel niet ingegaan op de oproep van een aantal prominente leden van haar partij om „de voorlo pige regering van Bangla Desh' (zoals de aanhangers van Sjeik Moedjiboer Rachman Oost-Pakistan noemen) te erkennen. Zij vermeed ook elke ver plichting om de Oostpakistani's direc te hulp te verlenen. „Wat wij gaan doen is onze stem verheffen in de hoofdsteden van de wereld en in de Verenigde Naties over de wrede moordpartijen over onze grenzen', al dus mevrouw Gandhi. Zelfbeheersing Zij riep de bevolking van India op hun gevoelens over wat er in Oost- Pakistan gebeurt in bedwang te hou den. Minister van buitenlandse zaken Swaran Singh zei: „Iedere man, vrouw en kind in India is betrokken bij de strijd van hun broeders en bu ren in Oost-Bengalen. Kan het Pakis tan door de wereldgemeenschap wor den .toegestaan om deze agressie te plegen tegen een volk, dat niet in staat is zich te verdedigen?" In de resolutie van de Congrespartij wordt gesproken van „onmenselijke wreed heden" in Oost-Pakistan. Een Indiase regeringsfunctionaris heeft zaterdag meegedeeld, dat India probeert de Iuchtverbinding tussen West- en Oost-Pakistan af te snijden. De Iuchtverbinding is meer dan 5000 km lang en loopt langs de zuidelijke punt van India. Op de terugtocht uit Oost-Pakistan landen de toestellen van het Pakistaanse leger op Ceylon om bij te tanken. De Indiase rege ringsfunctionaris zei, dat New Delhi er bij de regering van Ceylon op aandringt om deze tussenlandingen te verbieden. Tot nog toe heeft Ceylon niet willen voldoen aan dit verzoek. Burma heeft de levering van brandstof voor de luchtmacht van Pakistan stop gezet, omdat het op geen enkele wijze betrokken wenst te raken bij de strijd in Oost-Pakistan. Er zijn berichten dat de Pakistaanse luchtmacht met ernstige tekorten aan brandstof kampt. (voor vervolg zie pag. 5) drijf, die de bouwbonden gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel heeft verweten. De heer Buys: „Het zijn de werkgevers die de prijzen opdrijven en die werken met koppelbazen en zwarte lonen, maar aan de conferen tietafel knokken over loonsverhogin gen van 2 of 3 cent. Het geduld van de bouwbonden raakt op. Als er niets verandert, zal ook in de bouw h^t stakingswapen moeten worden ge bruikt Anders zou 1 mei wel eens geen dag van de arbeid kunnen wor den". SAN CLEMENTE (Reuter, UPI) President Nixon zal per soonlijk de definitieve beslissing nemen in de zaak van luitenant William Calley, die tot levens lang is veroordeeld wegens moord op minstens 22 burgers in Son My. De woordvoerder van het Witte Huis, John Ehrlichman, zei, dat het proces eerst alle gebruikelijke be roepsinstanties zal passeren voordat de president een uitspraak zal doen. Nixon heeft dan het laatste en be slissende woord om te bepalen of, en zo ja hoe, Calley's vonnis, gewijzigd zal worden. Volgens de woordvoerder is het niet gebruikelijk, dat de president zich mengt in een proces, voordat hij een verzoek om gratie heeft ontvan gen. Gewoonlijk is dat alleen het geval, wanneer de krijgsraad een doodvonnis heeft uitgesproken, of wanneer het hoge offibieren betreft. „President Nixon meende echter, dat de grote belangstelling van het pu bliek deze stap rechtvaardigde", aldus Ehrlichman. (voor vervolg zie pag. 5) Afgunst is de meest op rechte vorm van vleierij. COLLINS Maar U wilde netjes is dat mijn kamer Voor de komende 24 uur wordt geen toename van de wind ver wacht, ons land blijft nog in de vochtige lucht, waarbij de ver schillen in weertype van plaats tot plaats groot kunnen zijn. Hier en daar. vooral in het Wadden gebied, kan langdurig mist optre den, terwijl elders van fraai voor jaarsweer sprake kan zijn. De kans op een enkele regen- of onweersbui blijft aanwezig. Barometerstand: heden 10 uur 74.8 cm (997 millibar). Dalend. Zon en maan Zon en maan 6 april; zon op 6.05, onder 19.21; maan op 14.54, onder 4.42; 10 april V.M. Hoog water Hoog water, 6 april: Rotterdam le getij 1.48. 2e getij 14.35: Sche- veningen 0.26-12.55; Vlissingen 11.42Haringvliet a.d. Zee zijde 0.51-13.16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1