&ezag en vrijheid zijn geen persoonlijke stokpaardjes Verbetering water alleen voor knelpunten BOUWBEURS GESLOTEN UTRECHT Voor 87 procent is kinderbijslag niet van invloed op kindertal „Ministerie pleegt roofbouw op leraren" TV-commentaar Breuk CHU en CHJO is niet verantwoord NS ünitrips in eigen land 4E£ü£ ÏprTÏ 6 Udink„Ik citeer slechts CHU-beginselprogram Conclusie uit enquête voor NCRV: NS-Dagtochten in de lente Veringa moet instituut prof. Tenhaeff redden Mr. Geertsema erg kritisch over NOS Voordelig uit gedurende de feestdagen in april Weekendretour Avondretour 2-Pluskaart Publiek CNV-jeugd vindt kritiek collega's ongenuanceerd ZATERDAG 3 APRIL 1971 "'^PRMS <TERD; *^priN ^OWD/ maandag 5 april dinsdag aprli KON. NED. JAARBEURS UTRECHT met show WOONEXPOO (MARIJKEHAl - VERDIEPING) GEOPEND VAN 9-17 UUR - VÓÓRDELIGE TREIN/TÓEGANGBILJETtEN OP DE 'STATIONS VERKRIJGBAAR. Van onse parlementsredactie DEN HAAG Een hoge grote kamer aan 't Plein. Een slanke man, die in een oog enk de situatie geregisseerd heeft: hoge of stoel, thee sigaret. Dan zitten we jenover elkaar aan een groot bureau, over- ,'kt met kleinigheden: doosjes, papier, pot- nbakje. Nog voor de thee komt, die de itheer zwart drinkt evenals zijn koffie, in we volop in gesprek. Dat wil zeggen. p praat. inze gastheer is drs. B. J. Udink, minister zonder brtefeuille, belast met de ontwikkelingshulp en jstaanvoerder van de Christelijke Historische jïle. Hoe de eerste periode van het verkiezingstournee em bevallen is? !Dat is genoeg als startschot. Soms snel, soms fogzaam en nadrukkelijk, spreekt de heer Udink. ij kan met Vondel zeggen: En wat op s' herten fond leit, dat welt mij naar de keel.... De verkiezingstoumee: „Goed bevallen Ik vind ft een inspirerende stimulans. Door mijn werk fze vier jaar was ik gericht op het buitenland, de fereldontwikkeling. Nu word ik geconfronteerd met problemen van eigen volk: landbouw, industrie, Bddenstand, onderwijs.... VRAGEN Laatst met leerlingen van een derde klas MAVO ipraat. Het was de bedoeling dat ik een uur maat- thappijleer zou geven, maar ik heb gezegd: Dat fen jullie leraar wel. Vraag nu maar op.... Het Igende vragen, zo van waarom zoveel geld voor ffensie? Dat kan ik begrijpen, ik kan met ze pra- Die hele verkiezingsstrijd. Ik mag dat wel als het (n eerlijke gedaohtenwisseling is. Je behoeft je jgenstanders niet met zachte hand aan te pakken, aar moet ze wel respecteren. Niet met vuil gooi- Hij spreekt nu snel, verontwaardigd: „Vondeling, ile zegt dat ik leugens vertel. De rode drie hébben en programma dat heel veel geld kost. Of de belas ingen moeten verzwaard of minder dan de helft ;an uitgevoerd worden. Vondeling is er niet op ïrug gekomen: nee ik heb gelogen..." Zijn gezicht drukt elke emotie uit: plezier om de hoblklas, toorn om Vondeling en nu bitterheid: fn woorden vertekenen, zeggen dat ik een kolonel |n, een halve fascistIk zeg en blijf herhalen: Er gezag nodig om vrijheid en democratie goed te len functioneren. De CHU wil niet afglijden naar ordeloosheid. We Ibben hel de vorige zomer gezien: rellen en relle- Its, en geweldplegingen. Daar moet krachtig tegen (getreden worden. De CHU heeft dat als een van [ar thema's voor de verkiezingen genomen". JONGEREN „En de jongeren?" „De kwestie met de jongeren staat in een andere jntext. Dat is verleden jaar augustus begonnen. was ook niet altijd goed. De huidige generatie jon geren is vrijer" hij denkt even „zelfbewust, wat wel aangenaam aandoet. Maar soms zijn ze te veel doorgeslagen. Zelf heb ik het meeste geleerd tussen mijn dertig ste en mijn veertigste, ook vaak van mensen die veel ouder waren dan ik. Je krijgt wat klappen, dan moet je er tegen op. De jongeren moeten bereid zijn ook eens te luisteren". Over het gezag: „Ik doe overigens niet anders dan het Beginselprogramma van de Unie citeren. Daar staat duidelijk: de overheid is Gods dienares, be kleed met een van Hem ontvangen gezag. Dat gezag moet ten goede van het volk worden uitgeoefend, onder aanvaarding èn controle van dat volk. Gezag en vrijheid is geen persoonlijk stokpaardje van me neer Udink... Hetzelfde als ik over geloof praat. „Hij lijkt wel een dominee" zeggen ze dan. Alsof dat het ergste ls wat je zou kunnen zijn. Het geloof is een levende kracht, dat moet je niet onder de lorenmaat hou den." SYNTHESE „De kabinetsformatie?" „Natuurlijk moeten we proberen de grootst moge lijke aanhang te krijgen. En verder? De CHU is altijd de partij van de synthese geweest. Ook bij een meerderheid lijkt mij een vierde regeringspart ner gewenst. Met de WD zijn wel wegen te bewandelen, maar er is een verschil over het uitgaven- en belastingbe leid. De WD heeft zich overgegeven aan de illusie, dat het goedkoper kan dan de werkelijkheid zal zijn. In 1967 hebben ze ook belastingverlaging be- Daarbij kwam de teleurstelling over de kandidaten lijst, dat hun kandidaat op de zestiende plaats is gekomen, maar de rangorde is op volkomen demo cratische wijze ontstaan. De CHU heeft daar een oer-democratisch proces voor. Ik kan niet met ze meegaan als ze zeggen, dat de mensen op de lijst ons programma niet zullen uit voeren. Het zijn fatsoenlijke mensen, die niet an ders willen dan het programma waar ze op gekozen zijn, uitvoeren. Trouwens, het gesprek met de jon geren is weer op gang. In goede sfeer. De regionale afdelingen hebben het werk hervat. In Zeeland, in Overijssel, in Drente en drie weken geleden al in Nijkerk..." Even later zegt hij: „De jongeren moeten begrij pen, dat ze het allemaal nog niet helemaal weten. Levenservaring kan wijsheid brengen. Onlangs sprak prof. Van Niftrik met hen in die geest..." REACTIE „Hoe was de reactie van de jongeren?" „Ze keken ons aan'met zo'n gezicht van.... ouwe sukkels.we weten het wel." „Maar dacht u, toen u 25 was ook nietdat u het wist?" „Ja zeker. Het versohil was, dat wij toch iets terughoudender waren tegenover de ouderen. Dat Met een glimlach en een gebalde vuist (het Black-Powersaluut) verscheen de Amerikaanse militante negerin Angela Davis gisteren oo_.oin de gerechtszaal van San Rafael voor het vervolg van het voor- loofd en wat is er uitgekomen onder hun eigen gerechtelijk onderzoek. Angela Davis diende een motie in waarin minister van financiën? Ik ben er van overtuigd, de nieuwe rechter van vooroordelen werd beschuldigd. De vorige rechter was kwaad weggelopen, toen een dergelijke beschuldiging tegen hem werd geuit. dat een zelfde, wel dragelijke, verzwaring van las ten ook nu nodig zal zijn. Wat Geertsema op dat punt zegt bevordert het vertrouwen niet. Bij DS'70 zijn bepaald solide inzichten. Verstan dige mensen, die niet in die semi-revolutionaire hoe noem je dat sfeer denken. Het blijven natuurlijk socialisten, maar wel een groepering, die ik in de beschouwing zou willen betrekken. Ik kan intussen de kiezer niet beklagen. Die kan duidelijk zien waar hij aan toe is. De christelijke partijen staan voor een goed sociaal beleid. Maar ook gezag moet erkend worden om onze democratie positief te doen functioneren". Dan fel: „Ik weet dat ik kritiek uitlok, maar tracht beginselvast te blijven." POSITIE „Uw eigen positie na de verkiezingen?" „Ach Van Riel zegt, dat ik bescheiden moet blij ven. Hij is het duikelaartje in de Nederlandse poli tiek. Ik ben gewoon beschikbaar voor de plaats waar de CHU me wil zien. Als ze willen ga ik in de Tweede Kamer zitten als fractievoorzitter". Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM Een enquête onder 583 Nederlanders heeft uitgewezen „En een ander departement dan on Vvikkelings- dat 64 procent geen bezwaar heeft hulp? U voelt zich toch wel emotioneel betrokken tegen de afschaffing van kinderbij- bij deze materie?" slag, als men er tenminste niet in het inkomen op achteruit gaat. Voor het eerst komt er geen snel antwoord, de felheid is verflauwd. Dan denkend nog: „Ja dat is waar. Ik gooi me altijd in het werk. Ik geloof dat ik in elke baan geëngageerd raak". 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar De Efteling of Zuid- Limburg /Aken, naar Den Haag/Scheveningen, naar Amsterdam/ Schiphol of naar De Keukenhof. Keuze uit 16 geheel verzorgde dagtrips. Alle inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. APELDOORN Alleen oplossingen op korte termijn kunnen de malaise van de overbelaste leraar opheffen. Als die oplossingen niet gevonden worden, wordt de leraar het kind van een te hoge reke ning. Dit zei de voorzitter van dp vereni ging van docenten bij het christelijk VWO en HAVO, drs. H. A. van den Bijllaardt, gisteren op de jaarverga dering van deze vereniging in Apel doorn. Drs. Van den Bijllaardt stelde vast, dat de malaise het onderwijs sommi gen op de vlucht joeg, anderen tot moedeloosheid, bitterheid en gelaten heid bracht. De oorzaak van al deze kwalen lag volgens drs. Van den Bij llaardt bij het ministerie dat roof bouw pleegt op schoolleiders en do centen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Studievereniging voor Para- kychologisch Onderzoek heeft een spoedaudiëntie aangevraagd bij pinister Veringa over het conflict dat is ontstaan over de opvol- 'ng van de Utrechtse hoogleraar prof. dr. W. H. C. Tenhaeff. De studievereniging meent dat door |t conflict het Nederlandse instituut parapsychologie, dat wereldbe-' jndheid geniet, verloren dreigt te kan. Zij verwacht dat het „gezonde Fdeel van de minister een derge- r|ke ramp, die het einde betekent .In een stukje Nederlandse cultuur, 301 li verhinderen." "ne jDe moeilijkheden rond de opvol van prof. Tenhaeff, dateren ils bekend, al uit 1965. De voorzit- van de benoemingscommissie, prof Parreren, zou prof. Tenhaeff tematisch buiten de benoeming een eventuele opvolger hebben Ihouden. Enkele dagen geleden liam de hele kwestie in een stroom- au [rsnelling toen prof Van Parreren 0| kt voorstel deed drs. Johnson, re- i^iareh assistent van een Zweeds le- °krpsycholoog een jaar lang bij wijze j kn proef gastcolleges te laten geven [Zowel de vereniging als prof. Ten- keff zijn over deze procedure slecht te spreken. Op een persconferentie gisteren in Den Haag herhaalden zij, dat dit voorstel slechts bedoeld is om de zaak te vertragen, zodat prof. Van Parreren uiteindelijk ir. Schouten die bij hem op het instituut werkt naar voren kan schuiven. Het instituut zou in deze constructie worden onderge bracht bij het experimenteel psycho logisch instituut van prof. Van Parre ren. „Dit alles ter meerdere glorie van mijn collega Van Parreren, maar het betekent het eind van een stukje cultuur ln ons land. Prof. Van Parre ren is een leek op para-vsychologisch gebied", aldus prof. Tenhaeff. Hij kondigde aan dat hij bij de eventuele komst van de heer Johnson zal weigeren om op te treden als ad viseur van het para-psychologisch in stituut. De vereniging wees er nog maals op dat de Zuidamerikaanse hoogleraar dr. Onetto Bachler de ge schiktste kandidaat is ook blijkens aanbevelingen van binnen- en bui tenlandse deskundigen op dit gebied. De stroom van nieuwe ideeën over het onderwijs en over de leraren laat het docentencorps niet onberoerd. Drs. Van den Bijllaardt noemde de reacties: afknappen, stress, nervosi teit, agressie, onzekerheid, har triba len, frustraties. „Je hoort het van alle kanten. Hier ligt een probleem van de eerste orde. De individuele leraar heeft begeleiding nodig". Dat er een nieuwe lerarenopleiding komt, noem de de voorzitter volkomen terecht, maar hij vond dat ook de zittende leraar her- en bijscholing op alle ge bieden moest krijgen. Op het ogen blik schiet die begeleiding ten ene male tekort. Alleen openheid en teamwork zou de afstand tussen ver nieuwers en de mensen van de prak tijk kunnen verkleinen. Tenslotte noemde drs. Van den Bijl laardt enkele problemen van het christelijk onderwijs, zoals het onder- wijsbegeleidingswerk, het onderwijs- vernieuwingswerk. het in studie ne men van de vrijheid van onderwijs, nu de indruk bestaat dat die vrijheid steeds kleiner wordt en het onderzoe ken van de motivering van de ouders om hun kinderen naar een christe lijke school te sturen. Deze proble men moesten volgens de voorzitter toch wel eens beantwoord worden nu de christelijke ouders geconfronteerd worden met samenwerkingsscholen. Politie arresteert jeugdige dieven BREDA De Bredase politie heeft een bende van vier jeugdige inbre kers opgerold die in de periode van oktober vorig jaar tot 10 maart jl. een serie van 49 inbraken heeft gepleegd. Aangehouden zijn de 19-jarige ha venarbeider J. v. P., de 24 jarige voe ger G. A., een 16-jarige leerling elee- tricien en een 18-jarige Mjrijder. Al len uit Breda. Zij hebben voor een totale waarde van ongeveer ƒ40.000 gestolen en voor nog eens 15.000 vernield. De inbrekers die in combi naties van 2 of 3 op pad gingen be zochten voornamelijk kantoren en be drijfspanden. waar geld of goederen werden gestolen. Af en toe werden tevens auto's opengebroken, om er radio's of kleding uit te halen. Van een verslaggever OEGSTGEET Staatssecretaris De Koster (buitenlandse zaken) heeft verklaard voortaan af te zien van medewerking aan televisieuitzendin gen in NOS-verband. Dit heeft de VVD-lijsttrekker mr. Geertsema gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst in Oegstgeest mee gedeeld. Mr. Geertsema leverde fel kritiek op de NOS. Hij noemde de televisierubriek „Wetstrijd", die naar zijn mening van commentaar wordt voorzien ..uitsluitend en allen ge richt tegen de regeringspartijen". Staatssecretaris De Koster wil niet meer aan televisieuitzendingen van de NOS meewerken omdat hij naar zijn mening in het programma „Ter visie" niet de kans heeft gekregen zijn visie op de ontwikkelingssamen werking uiteen te zetten, aldus mr. Geertsema. Hij nschuldigde de NOS ervan niet neutraal.te zijn, maar par tijpolitiek te bedrijven. (prijs dagretour f 1.-) zaterdag 10 april heen, zondag of maandag terug; zondag 11 april heen, maandag terug. (prijs van een enkele reis één kwartje) ook geldig op zondag 11 april en vrijdag 30 april vanaf 18.00 uur. onbeperkt geldig op maandag 12 april en vrijdag 30 april. voordelig uit met NS 87 procent van de ondervraagden antwoordde dat de persoonlijke be slissing over het al dan niet krijgen van meer kinderen niet beïnvloed zou worden door de afschaffing van de kinderbijslag. Wel verwacht 42 pro cent dat het afschaffen van kinder bijslag het geboortecijfer zal laten dalen. De enquête werd vorige maand in gesteld door Makrotest NV, in op dracht van de TV-actualiteitenru- briek Hier en Nu van de NCRV. De uitkomsten van de enquête werden gisteravond gebruikt ln een uitzen ding van de NCRV over kinderbij slag. Tijdens de uitzending kwamen ook de standpunten van de politieke partijen ten aanzien van de kinder bijslag naar voren. Het geld, dat na eventuele afschaf fing van de kinderbijslag vrijkomt, zou volgens 52 procent van de onder vraagden besteed moeten worden aan de verbetering van sociale voorzie ningen, zoals pensioenen en bejaar denzorg. 32 procent kiest voor gratis onderwijs en 12 procent denkt aan ontwikkelingshulp, milieu-hygiëne en woningnood. Ook blijkt uit de enquête dat de helft van de ondervraagden de kin derbijslag niet speciaal voor de kin deren besteedt. Hier en Nu bracht gisteravond een verheugend initiatiej. Er waren drie politici in de discusse-uitzending over kinderbijslag en op een gegeven moment vroeg Hans Sleeuwenhoek of zij vragen hadden aan het publiek. Daarvan werd gretig gebruik ge maakt, vooral door de heren Nypels (D'66) en Van Lier (PvdA). Het bete kende in feite dat het publiek in de studio in ongekende mate serieus werd genomen. Afgelopen dinsdag was in Televizier nog een zogenaamd decorpubliek te zien, dat is een pu bliek dat gedurende een hele uitzen ding moet wachten tot het in applaus mag losbarsten. Een volgende fase is het publiek dat vragen stelt. Hier en Nu bereikte een derde fase door het publiek te laten antwoorden op vra gen. Iets dergelijks komt natuurlijk wel meer voor. in Een klein Uur U (VARA) van gisteravond bijvoorbeeld richtte een of ander panellid zich wel degelijk tot het publiek. Het verschil is dat Hier en Nu er nadrukkelijk tijd voor uittrok. In andere gevallen wordt het vragenstellen van heren achter een tafel aan het publiek meestal gebruikt als terugkaatsmet- hode. Het enige bezwaar tegen de vorm van Hier en Nu zou kunnen luiden dat er kinderen in de studio waren, uitsluitend terwille van het mooie plaatje. Overigens was de uit zending ook inhoudelijk zeer behoor lijk. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de heer Van Raalte, vermoedde aan het eind van Een klein Uur U dat de kranten lezer weinig aan de discussie zou hebben gehad. Er reeds onmiddellijk twijfel over de vraag of de heer Van Raalte wel een getrouió volger van televisiediscussies is. Want naar ons idee werd er een aantal zaken, over bijvoorbeeld het verschil tussen de redactionele en directioneie kanten van het krantenbedrijf uit de doeken gedaan die bijzonder duidelijk waren. Er werden meer zaken recht voor z'n raap naar voren gebrach tCdat in de Hier en Nu-discussie. Geen enkele tv-discussie is ooit bedorven door zo nu en dan wat verwarring. De 75ste Farce Majeur had alles wat naam heeft in Hilversum in huis: Mies Bouwman, Albert Mol, Wim lbo. Ton van Duinhoven, De Bie en Van Kooten enWillem Duys om wat na men te noemen. Een beetje jongens onder elkaar was het wel af en toe, maar ook was er afstand genoeg doordat zo nu en dan doeltreffend de draak werd gestoken met eigen pro gramma's. C. J. L. Van een verslaggever UTRECHT De kritiek van het NW-jongerencontact en de katholie ke werkende jongeren op de door de Tweede Kamer aangenomen beleids nota is ongenuanceerd. Aldus de christelijk-sociale jeugdorganisatie Werkende jeugd van het CNV. De CNV-jeugd distantieert zich van de „negatieve uitlatingen" van hun collega's, die in radio-uitzendin gen en dagbladinterviews verklaar den dat „de werkende jongeren bij het Kamerdebat bedonderd zijn". Hiermee is naar de mening van Werkende Jeugd zeer ten onrechte de indruk gewekt, alsof de nota en de memorie van antwoord stukken zou den zijn die beter niet tot stand had den kunnen komen. Dergelijke kri tiek, aldus de CNV-jongerenorganisa- tie in een gisteren uitgegeven verkla ring, is niet dienstig aan de zaak van de werkende jongeren. Overheid stelt vijftien-jarenplan op Ex-voorzitter Jac. Huijsen: Van onze parlementsredactie DRIEBERGEN Een breuk tussen CHU en CH-jongeren is nu niet gewenst en verantwoord. Oud-CHJO-voorzitter Jac. Huijsen heeft dit vanmiddag de ch-jongeren aanbevolen, die die middag in Drie bergen bijeen waren gekomen om zich over de moeilijkheden tussen CHU en CHJO te beraden. Volgens de heer Huijsen domineren de christen-democratische partijen nog steeds in het midden, zodat een progressieve koer9 het best kan wor den gerealiseerd binnen deze partijen, beter dan vanuit de geïsoleerde posi tie van de linkse partijen. Overigens sprak de heer Huijsen er zijn teleurstelling over uit dat de zaak van ja en nee tegen de vernieu wing nog steeds niet is uitgekristalli seerd: ..Daarom is eerst een grondige inventarisatie nodig om te zien wat er verder nog voor toekomst zit in de relatie CHU-CHJO", aldus de oud- CHJO voorzitter. In de toekomst ver wachtte hij echter betere mogelijkhe den: de veranderingen die zich in de Nederlandse politiek aftekenen zullen zich na de verkiezing in versneld tempo voortzetten. Van onze redacteur wetenschappen OOSTKAPELLE Het vijf tien-jarenplan tegen de water verontreiniging dat de overheid heeft opgesteld als einddoel „het wegnemen van de belangrijkste knelpunten". Deze omschrijving gaf gisteren ir. J. H. Jansen van het Rijks instituut voor zuivering van af valwater (RIZA) op een studie bijeenkomst die de provincie Zeeland had georganiseerd. Toen minister Bakker het plan op 20 oktober vorig jaar lanceerde sprak hij over het „terugbrengen van de watervervuiling tot een aanvaardbaar minimum". Dat aanvaardbare mini mum zou door het zelfreinigend ver mogen van de Nederlandse opper vlaktewateren verwerkt kunnen wor den. aldus de minister vorig jaar. Hij werd op dat punt enkele dagen later aangevallen door directeur Golterman van het instituut voor zoetwaterbiolo- gie. die over het zelfreinigend vermo gen minder optimistisch was. De mi nister bleef toen ln tweede instantie bij zijn opvatting. Ir. Jansen waarschuwde op de stu diedag gisteren tegen het bouwen van zuiveringsinstallaties die niet aan de groeiende technische mogelijkheden kunnen worden aangepast (Op het ogenblik wordt rioolwater tot ongeveer 90 pet gezuiverd, beter werken zou onmogelijk duur worden. De overblijvende 10 pet maakt onge veer de helft uit van het „aanvaard bare minimum" dat minister Bakker in 1985 nog ziet vrijkomen). 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk Btation ln Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen ln de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9