Buitenhaven bij IJmuiden zou 320 miljoen kosten sr van 6 tot 5,5 pet Disconto verlaagd Politieke sensatie rond Songfestival Martin Air serveert 750.000 diners in wegwerpverpakking Marokkaan pvoor stembus ei opgeroepen Adverteerders Igen sluikreclame Invaliden willen financiële zorgen creatief oplossen LESSEN OVER SUIKERZIEKTE Omzetgroei detailhandel blijft achter VARA tevreden over 1970 ÏATfRDAG 3 APRIl 1971 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is mogelijk de buitenhaven van IJnmiden uit te breiden tot een voorhaven voor schepen van 180.000 ton om het Noordzeekanaalgebied voor grote schepen toegankelijk te maken. Deze uitbreiding zal vijf jaar duren en rond 320 miljoen kosten. Van onze radio- en tv-redactic bev Van e«en correspondent VEENENDAAL De Marokkaanse irbeïder Essalki Miloet heeft van de .emeente Veenendaal een oproepings- ;aart ontvangen voor de Tweede-Ka merverkiezingen. De Marokkaan, die ïkef'rf Jaar in Veenendaal woont, kon de br^ekst op de kaart zelf niet lezen, iaar hoorde van de eigenaar van het pension waar hij woont, wat de bete- en is ervan was. an De gastarbeider bleek er bijzonder nee verguld te zijn dat hem deze eer ?m te stemmen te beurt was gevallen. is vast van plan om op 28 april par het stembureau te gaan. Maar of et zover zal komen, valt te bezien; ie afdeling voorlichting van de ge- ieente Veenendaal heeft bekendge- iaakt dat de oproepingskaart moge- f ijk zal worden ingetrokken. Daar- k\loor zal, aldus voorlichtingsfunctio- "laris I. van Offeren, wel een besluit in B en W voor nodig zijn. Volgens ;m is de ambtelijke fout ontstaan, iordat de Marokkaan in het ge meentelijke ponskaartensysteem een Terkeerde codering is gegeven. [Essalki Miloet, vader van drie kin- ;ren, is inmiddels bezig om erachter kornet) hoe het Nederlandse ver- zingssysteem in elkaar zit, omdat beslist wil gaan stemmen. Hij be- louwt de oproepingskaart als een Drt bewijs van goed gedrag en wil :h door een aantal landgenoten la- 1 vergezellen als hij zal fungeren 5 Nederlands eerste gaststemmer. 'TRECHT De,Bond van Ad ver- rders zal zich gaan beraden over probleem van de sluikreklame op 1 televisie. Volgens de bond wordt or de bedrijvers van sluikreclame flati Nederlandse reclamewereld in dis- p™ ediet gebracht. De adverteerders die onlangs in het il.04.htic-stadion in Glasgow trachtten ^Jikreclame te bedrijven, hebben ^jiter de NOS van onduidelijkheid |^|chuldigd. De NOS zou volgens de- adverteerders de spanning er tot l laatste moment hebben inge- uden, hoewel reeds maandagoch- |d de garantie was gegeven, dat er n ?n Nederlandse bedrijven zouden ?erteren. Verder wordt de NOS jcriminatie verweten. Adverteer- fs die hun he ofdkantoren in hel Itenland hebben, kunnen hun gang In. ook al worden hun merken in derland verkocht. 5e heer Enkelaar, hoofd van de 5-programmadienst heeft gezegd, medewerkers van de NOS op de itend van de wedstrijd nog Neder- ïet vidse reclameborden in het stadion lt_) ^ben gezien „Wij hadden geen ga- spirajtie dat die nog op tijd zouden ver- ijnenzei hij. tw< [Ie jenemuiden: ƒ15.000 or polio-patiënt jes Van onze correspondent 'OLLE De acties voor inciële steun aan de door polio ge- Een gezinnen in Staphorst, komen ;ang. De gereformeerde gemeente lenemuiden zamelde via een col- [e ruim 15.000 in. het door de burgemeester van horst, de heer P A. Nawijn, ge- de gironummer bij de Raiffei- >ank in Staphorst stromen de bij voor de nazorg van de •patiëntjes binnen. De inentings in de gemeente Doornsoijk de 'lopen week is geslaagd Het ge- rtebestuur is van mening, dat c!e lerstand in Doornspijk bij polio- inaties is weggewerkt. Dit zijn de belangrijkste conclusie: van een werkgroep van rijkswater staat, de provincie Noord-Holland e de gemeenten Amsterdam en Velsen die in 1969 de mogelijkheden om he Noordzeekanaalgebied beter bereik baar te maken voor grote schepen, i studie nam. De werkgroep is tot de conclus gekomen dat de aanleg van een voor haven de enige manier is om de toe gankelijkheid te vergroten. Zij heef berekend dat de bouw van een twee de grote sluis bij IJmuiden een alg mene reconstructie van het sluizen- complex noodzakelijk zal maken die twaalf jaar werk en rond fl. 400,- tc' fl. 450 miljoen kost. De werkgroep heeft de aanleg va de voorhaven verdeeld in twee fasen In de eerste fase wordt de buitenha ven uitgebreid tot een oppervlakte van 100 ha en zo toegankelijk voor schepen tot 150.000 ton. De kosten hiervan worden geraamd op 220 miljoen. Een verdere uitbreiding tot de definitieve omvang van 200 ha is bereikt, zal de kosten tot ƒ320 mil joen doen stijgen. In dit bedrag zijn de kosten van de kademuren, stei gers, rails en wegverbindingen op het haventerrein zelf niet inbegrepen. De voorhaven die volgens de werk groep op zijn minst groeimogelijkhe den moet hebben voor een periode van 25 tot 30 jaar, kan het best aan gelegd worden ten zuiden van de ha- vendammen voor betere verbindingen via weg en spoor met het achterland. Het huidige zuider havenhoofd zal daarvoor over een lengte van 700 me ter moeten worden afgebroken. Aan de zeezijde zal een nieuwe havendam, kosten ƒ45 miljoen, moeten komen om het terrein van de voorhaven te beschermen. Aankooproute Om IJmuiden voor grote schepen bereikbaar te maken is ook het gra- ven van een aanlooproute in zee van 20 kilometer lang en 600 mfeter breed noodzakelijk. Deze aanlooproute moet achttien meter diep worden om voor schepen van 180.000 ton bevaarbaar te zijn, De kosten zullen een kleine 200 miljoen bedragen. Amsterdam heeft veel belang bij de aanleg van deze IJmuidense voorha ven voor de groei van het zeehaven- goederenvervoer via de Amsterdamse haven. Amsterdam mikt hierbij op het massagoederenvervoer. De voor haven zal tevens goede mogelijkhe den bieden voor de ontvangst van containerschepen en roll-on-roll-off- schepen. De haven hoeft niet bereik baar gemaakt te worden voor mam moettankers omdat de olie die deze tankers vervoeren via een pijpleiding uit Rotterdam kan worden getrans porteerd. Geen beslissing De regering zal voorlopig geen be slissing over de voorstellen van de werkgroep nemen omdat de mogelijk heden ook door andere instanties nog verder bestudeerd moeten worden. De commissie-zeehavenoverleg, de raad van de waterstaat en de rijksplanolo gische commissie zullen hierbij ock om advies worden gevraagd. „Man achter Nixon" in Panoraiiiiek j Van onze radio en lv-redaclie 1 HILVERSUM Een door de Ame rikaanse televisie gemaakt portret van Henry Kissinger, „de man achter Nixon" wordt zondagavond uitgezon den in het NOS-programma Panora- miek op Nederland II Kissinger ad- vjsperde drie presidenten. Kort gele den werd zijn positie sterk aangeval len, omdat zijn macht inzake presidentiële beleidsbeslissingen even groot als oncontroleerbaar zou zijn. Van een verslaggever UTRECHT De heer L. H. Honing heeft berekend dat de beslissing van de Tweede Kamer over de uitkerin gen aan de oud-invaliden tot gevolg zal hebben, dat zij er per dag maar netto ƒ4.14 bij zullen krijgen en dat het verschil met de uitkering aan ge handicapten die na 1 juli 1967 inva lide zijn geworden niet kleiner, maar 1,78 per dag groter is geworden Ho ning is coördinator van het „Lande lijk protest aangaande de behande ling van de 13 000 gehandicapten voor 1 juli 1967". Om een verdere verzwaring van de belastingdruk te voorkomen zijn de invaliden voor een „creatieve oplos sing" in de trant van één cent meer per glas frisdrank of het benutten van de niet afgehaalde rentezegels voor een verhoging van de uitkering aan de invaliden. Als het Nederlandse volk op een zeer amateuristisch opgezette handte keningenactie reageert, aldus de heer Honing, honoreren de minister en de Kamerleden de volkswil onvoldoende met ƒ4,14. In zijn verklaring roept de heer Honing tenslotte alle gehandicapten op. zich te organiseren in de diverse bonden, zodat in federatief verband een vuist kan worden gemaakt. Verduisterd geld gebruikt voor ziin politieke nartij Van een verslaggever DEN BOSCH De oud-gemeente secretaris van de Gelderse gemeente Hedel, de heer J. C. K., is aange houden op verdenking dat hij gelden (minsten? 10 0C0 gulden) zou hebben verduisterd uit de kas van het lande lijk centraal orgaan voor gemeentese cretarissen. Hij is penningmeester van het centraal orgaan Vermoed wordt dat K. het geld heeft gebruikt om propaganda Ie ma ken voor de politieke partij „Voor u", die kortgeleden door hem werd opge richt. Eén van de punten van zijn ontwerp-programma was „het stimu leren van reizen naar zonnige lan den". K. streefde naar twintig kamer zetels. Eind februari werd K. door de ge meenteraad van Hedel wegens onge schiktheid per 1 mei eervof ontslagen als gemeentesecretaris. Tot die datum werd hij geschorst „om te bevorderen dat de werkzaamheden ter gemeente secretarie ongestoord voortgang kun nen vinden" In hun ontslagvoorstel aan de raad stellen B. en W dat K. zich meer en meer ging inlaten met andere dan gemeentelijke activiteiten en wel zodanig, dat zijn ambtelijk werk er onder ging lijden. Gisteren zijn de Cats, na een rondreis van drie toeken door Indonesië, in Nederland terug gekeerd. Na aankomst op de Amsterdamse luchthaven werd de Volendamse pop-groep on stuimig begroet door familileden. Op de foto speelt „Cat" Jan Buys met zijn zoontje voor wie hij een hondje had meegebracht. HILVERSUM Dit jaar gaat het wel helemaal anders met het Eurovisie-songfestival. Ten eerste hebben we de vocalisten hun liedjes al horen en zien zingen en ten tweede hangt er een gloed van politieke sensatie rondom het feestelijk gebeuren in het Gaiety Theatre in Dublin, want de IRA (Irish Republican Army), dreigt met sabotage. AMSTERDAMDe Nederlandsche Bank lieeft haar officiële wisseldisconto (de rente die de handelsbanken betalen aan de centrale bank over opgenomen gelden) verlaagd van 6 procent tot 5,5 procent. De kans bestaat, dat door deze daling pok de rente op kredieten door de bandels- banken zal worden verlaagd. Het kredietrestrictiebeleid, dat de Nederlandsche Bank op 12 maart verscherpte, wordt onverminderd voortgezet, zo heeft de bank laten weten. Met ingang van 5 april gelden de volgende tarieven: wisseldisconto 5,5 pet., promessendisconto 6,5 pet., rente voor voorschotten in rekening courant en beleningen 7,5 pet., voor anderen 6,5 pet. De verlaging van het disconto moet worden gezien tegen de achtergrond van de daling van de rente in het buitenland en de voortgezette om vangrijke kapitaalimport uit het bui tenland, zo stelt de bank in een communiqué. Dollarstroom Eergisteren meldden wij een verla ging van het Duitse disconto van 6 naar 5 procent, gisteren volgde Enge land met een verlaging van 7 tot 6 procent. Dat Nederland zou volgen, stond in financiële kringen daarom al vast. Doel van een verlaging van een disconto is, zoals reeds gemeld, het tegenhouden van de stroom van bui tenlands geld, met name dollars, naar een land. Op 4 augustus 1969 had de Neder landsche Bank het disconto voor het laatst gewijzigd en gebracht op 6 pro cent. Met name in Duitsland vonden echter de laatste tijd nogal wat ver lagingen plaats, waardoor het Neder landse disconto tot de hoogste var Europa was gaan behoren. Dat maak te de kans dat de dollarstroom zich specifiek op Nederland zou gaan rich ten, groot. De verlaging door de Ne derlandsche Bank was daarom beslist meer noodzaak dan wens. Opgelucht In geldmarktkringen loonde men zich over het algemeen opgelucht, dat „de kogel nu door de kerk is". Maar overheersend was een gevoel van te leurstelling, dat de verlaging beperkt is gebleven tot een half percent. Men acht het niet meer dan een aanpas sing, een bescheiden gebaar, zonder dat er een fundamentele verandering optreedt. Wel zal de te grote run op de gulden wat kunnen worden inge damd. Overigens verwacht men een on rustige week op valutagebitd. De koers van de dollar is vrijdag tot een zodanige prijs ingezakt, dat de Ne derlandsche Bank flink wat dollars heeft moeten kopen, volgens sommi gen tussen 20 en 50 min. „De on rust zal aanhouden en een verdere verlaging van het disconto zit er in, zeker als andere landen dit ook zou den doen", aldus vatte een insider het samen. Intussen blijft de geldmarkt zeer ruim. Het tarief voor daggeld is officieel nog steeds 2 pet., maar in de markt wordt van 0 tot 0,5 pet. gedaan. Italië, een land dat na de verlagin gen in West-Duitsland en Engeland ook een 'piek' vormde, heeft eveneens besloten het disconto met een half procent te verlagen, en wel van 5,5 tot 5 procent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Martin Air Holland heeft deze week haar vierde DC- 9 („Europa") officieel in gebruik genomen. Daarmee is de omvang van de vloot gebracht op tien toestel len; naast de DC-9's drie DC-8-toestellen, een F-28- Fellowship en twee Con- vair Propjets.- In tegen stelling tot de andere drie DC-9-vliegtuigen, die zo wel voor vracht- als passa giersvervoer worden ge bruikt. is de „Europa" al leen bestemd voor het vlie gen van passagiers. De vlooluitbreiding was nodig voor d.c verwachte sterke groei van het aantal vakanticvluchten. komende zomer. De maatschappij rekent op een nieuw record van 260.000 passagiers, een aantal, waarmee zij waar het de va kanticvluchten betreft ver uit steekt boven de KLM (240.000) en Transavia (150.000). Dit grote aantal passagiers, dat in een korte periode moet worden vervoerd, zal komend seizoen vooral hoge eisen stellen aan de culinaire verzorging aan boord. Verwacnt wordt, dat niet minder dan 750.000 warme maaltijden zullen moeten worden verstrekt. Om dit zo snel ën efficiënt mo gelijk te kunnen doen, heeft de maatschappij als eerste maaltij- ien -in complete wegwerpverpak king geïntroduceerd, die in het eigen cateringbedrijf worden voorverwarmd. Van deze (lang durig houdbare) diners, die ook buiten de luchtvaart de belang stelling hebben getrokken, zijn er al enkele honderden geleverd aan het Utrechtse studentencorps en Shell-Vlaardingen. Via een aantal distributiekanalen zullen de maaltijden als aanvulling op de bestaande menu's ook ter be schikking komen van de horeca bedrijven. DEN HAAG Op de wereldge- zondheidsdag is het de bedoeling dat alle Nederlandse kinderen op school een les krijgen over de meest voor de hand liggende aspecten van suiker ziekte. De wereldgezondheidsdag, op woensdag 7 april, heeft als thema; „een volwaardig leven, ondanks dia betes". Het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid heeft aan al le scholen een vouwblad gezonden met bijzonderheden over de ziekte. Op de dag zelf zal in een radio-uit zending van het ministerie na een in leiding van ondernjinister Kruisinga een vraaggesprek wörden uitgezonden tussen twee deskundigen van de Ne derlandse vereniging van suikerzie ken. nen voorbereiden, want veel van de liedjes staan reeds op druk via de radio uitgezonden platen en elk land heeft zijn voor-show gehad. Gaat de voorkeur uit naar het schalkse naïeve genre dan kon de grote prijs wel eens naar het Noorden gaan. spreekt het romantische lied dit jaar meer aan, dan behoren Saskia en Serge zeker tot de kanshebbers. De avond van za terdag zal het leren. Van onze radio en TV-redactie HILVERSUM In een vlot uitge bracht jaarverslag toont de VARA zich redelijk tevreden over het boek jaar 1970. al blijven wel de algemene wensen voor meer radio- en televisie zendtijd, waarbij de portie voor de NOS zou worden bevroren en de A- omroepen beter aan hun trekken kun nen komen, bestaan. Met voldoening wordt vermeld, dat het ledental in 1970 opliep van 473.349 tot 485.652 en de gidsexploitatie zich gunstig uit breidde tot een oplaag van ruim 500.000, al moest de contributie met ƒ2,60 per jaar worden verhoogd. Stil letjes bestond de VARA in november 45 jaar, niet iets om te vieren maar wel om te vermelden. De VARA noemt zich trots „een van de pijlers van ons pluriforme omroepbestel", maar maakt zich in verband met die pluriformiteit wel bezorgd over te veel versvlintering in kleine zendgemaon- tigden. Op die grond noemt zij ook de ver schijning van de EO als adspirant- omroep en zij constateert dat men zich ernstig zal moeten beraden, hoe verdere versnippering tegen te gaan. Zij klaagt voorts over het feit, dat de A-omroepen in anderhalf jaar twee uren vaste radio-zendtijd aan de NOS hebben moeten afstaan: Dat treft ons zeer gevoelig en maakt het voor ons steeds moeilijker, onze letterlijke op dracht adequaat te vervullen." DEN HAAG De omzetgroei van de totale detailhandel en ook die van het midden- en kleinbedrijf zal in ,1971 slechts in geringe mate achter blijven bij die in 1970. Voor 1970 is geraamd, dat bij een omzetstijging van de totale detailhandel met 10,5 pet. de omzet van het midden- en kleinbedrijf 10 pet. zal toenemen. Dit schrijft het economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf in een voorlopige economische verkenning 1970/1971. Ondanks de iets achterblijvende groei, zal in de kostenstijgingen nau welijks enige vertragingen aanwezig zijn. Vergeleken met 1970, ligt een geringere inkomensgroei in de lijn der verwachtingen. De economische ontwikkeling bij het midden- en kleinbedrijf in de sectoren nijverheid, handel en dienst verlening vertoonde in 1970 ondanks de aanhoudende hoogconjunctuur in het algemeen een niet zo gunstig beeld als het op het eerste gezicht wel lijkt, aldus de voorlopige verken ning. Ook Italië besluit tot ivijziging De Nederlandse deelnemers Saskia en Serge wandelend door Dublin Men schijnt het daarbij ook te heb ben gemunt op de Ierse Clod3gh Rod- gers. die voor Engeland het inmiddels al overbekende liedje „Jack in the box" komt zingen. Tussen politie en veiligheidsagenten door moeten de solisten en hun begeleider het theater bereiken voor repetities en uitvoering en dat vormt een vreemde entourage oor een onschuldige liedjeswedstrijd. Het is de vraag, of de naar schat ting 5C0 miljoen kijkers in samen 29 'anden tijdens de TV-uitzending iets van deze nare spanningen zullen merken, zolang de politie er althans in slaagt met succes kabels en reser- ekabels te bewaken. „Onze" Saskia en Serge zullen de en in de meer dan gewone belang- telling. welke het festijn in Dublin begele'dt Hoe groot hun succes zal zijn. hangt af van de volgens een nieuw systeem samengestelde jury. Elk land" heeft nu twee juryleden, die -oor het eerst zichtbaar zullen zijn. afgevaardigd Zij vertegenwoordigen espectievelijk de leeftijdsgroep be neden en boven de 25 jaar, en zij kunnen per liedje maximaal 10 pun ten toekennen. Het liedje uit eigen land mogen zij niet beoordelen. Er -rijn ditmaal behalve de Grand Prix iog een tweede en een derde prijs beschikbaar en bij gelijke uitkomst -.al worden overgestemd, zodat het niet meer kan voorkomen dat de prij- -en moeten worden gedeeld, zoals twee jaar geleden in Spanje. De jury heeft zich al duchtig kun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7