lomputer-telefoon wekker it „parttime-secretaresse" CA FELLE VEEGT ZICHZELF VAN DE LANDKAAR T I Postzegelveiling: "Kwart min. gulden Goochelstudio uniek in Europa Pasar Dalam Rotterdam ging huiselijk open A j Voordelen 'f voor M abonnees en de PTT Grote order voor Vries Robbé Drie dagen een wereld die er niet meer is Kruisinga wil advies over contactlenzen indercrèche op emartement van inister Bakker Fusies aanmelden bij de overheid Padvinders houden palmpasen Meer voorwaarden voor Hoogovens? 5 ZATERDAG 3 APRIL 1971 Van een onzer verslaggevers iDEN HAAG Het tijdperk dat de telefoon zich te pas en te npas, genood en ongenood aan geabonneerd Nederland kan op gingen zal straks voorbij zijn. Het geesteskind van Bell, dat her- laldelijk met rebelse losbandigheid de huiselijke en zakelijke livacy aan stukken rijt, zal dan zijn meester gevonden hebben. als een technologische Cerberus het doen en laten van de tele foon in de gaten houdt en op onmenselijk zekere manier con troleert. Uit deze communiceren de tweeëenheid zal voor de Ne derlandse telefoonbezitter een telefoon te voorschijn komen, die naast telefoon tegelijkertijd part time secretaresse, wekker, speur neus en transplantabele verre spreker is.v geb ja De telefoon zal zich moeten J derwerpen aan de computer, ïrn in opdracht van de abonnee Voor ir. A. van der Kaaij, directeur telefonie en telegrafie van de Neder landse Standard Electric Mij. N.V/ in Den Haag. spreekt het allemaal al vanzelf. Zijn bedrijf is een telg van de ITT, de International Telephone and Telegraph. Corporation, die na ja.renlang oefenen als een der eerste een semi-electronische telefooncentra le in de wetenschappelijke wieg de poneerde en daarmee de weg baande naar vreugdevoller telefoonbezit. Want aan die semi-elektronische cen trale zitten, aldus ir. Van der Kaaij, nogal wat voordelen verbonden, mede dank zij de computer, die de elektro nische apparatuur bestuurt. „Verbindingen kunnen zeer snel tot stand gebracht worden. Bij druk- toestellen, en dat is het toestel van de nabije toekomst, kunnen eelfs zes cijfers per halve seconde worden ge kozen. Abonnees, die men vaak wil of 'SF: D'ANJ' Met vijftien tegen zes stemmen CAPELLE AAN DEN IJSSEL Met vijftien stemmen voor en zes tegen heeft de gemeenteraad van Capclle aan den IJssel gis teravond het voorstel van gede puteerde staten om de minister van binnenlandse zaken te vra gen de gemeente Capelle op te heffen en deze dan samen met de Rotterdamse wijken Ommoord, Alexanderpolder en Kralingse- veer en de gemeente Zevenhui zen onder te brengen in een nieu we gemeente Alexanderstad. Het Capelse gemeentebestuur had zwaar geschut in stelling gebracht om de eventueel nog weifelende raadsle den op het Capelse spoor te brengen: prof. dr. H A. Brasz, voorzitter vau de bestuursadviescommissie die met het voorstel van de vorming van een nieuwe gemeente is gekomen, was uitgenodigd om zijn visie waar nodig toe te lichten. De stemmenverhouding in de Capelse gemeenteraad ligt nu overigens wel wat anders dan vier De nieuwe verkeerscentrale in de Haagse wijk Bezuiden hout. De semi-elektronische appara tuur zal straks ook de ruggegraat zijn van de nieuwe telexcentrale die Nederland krijgt. Deze cen trale zal gehuisvest worden in streeks augustus zal deze centrale geheel gereed zijn. Omdat op dat moment de bouw van de twee bunkers nog niet voltooid zal zijn krijgt deze cen trale een voorlopig onderdag in de Torenstraat in Den Haag. Catalogus steeds minder richtsnoer uit i moet bellen, kunnen straks in een zeer snel tempo opgeroepen worden. Hierbij kan men volstaan met het in- drukkéh van een speciale toets, ge volgd door twee cijfers. Via een speciaal nummer zal men straks de centrale kunnen comman deren eventuele oproepers mede te delen dat men tijdelijk niet gestoord wenst te worden Bovendien is het mogelijk om bij afwezigheid de cen trale opdracht te geven eventuele op roepers te laten doorschakelen naar een tevoren opgegeven nummer waar men wel bereikbaar is. En verwacht men in de toekomst een telefoontje, terwijl men eigenlijk even weg moet, dan behoeft men niet te wachten tot het gesprek gekomen is. Men schakelt gewoon de afwezig heidsservice in. Het verwachte tele foontje wordt dan naar een „opera tor" geleid, die een boodschapt kan aannemen. Wetten JEN HAAG De 279e postzegel- 'm3'ng van de firma K- Rietdijk t 67I-» heeft meer dan een kwart mil- f 40» opgeleverd. Met een totaal van «I verkopen is dit een absoluut re- B voor de firma. «Ie belangstelling in „Den Hout" *1®! het Bezuidenhout was weer gro- jj'dan voorgaand jaren en negen- •^gentig procent van het aangelo- ging over in andere handen. De btste sensatie was een zegel uit J waarvan de opdruk ..Indonesia" j moeten zijn. Dit was evenwel •j het geval: de „I" was weggeval- ji Deze zegel, die men indertijd J vijftien cent irr de postkantoren ^kunnen kopen, bracht nu duizend len op Enkele jaren geleden ging Jnog slechts voor vijftig gulden de hand. Hoge bedragen werden Ij geboden voor vijf Nederlandse gaatszegels van zeven en een hal- j cent uit 1927, die ctëndertighonderd gulden binnen- fhten en een postfrisblok uit srlands-Indië uit 1917 met omge- ttie opdruk van zeventien en een op Ivveeëntwintig en een halve waarvoor men negen'nonderd- tig gulden over had. De algemene ten zeldzame zegel betreft. indruk van de organisatoren was, dat de verzamelaars steeds minder af gaan op de cataloguswaarde, wanneer De telefoon van straks zal ook als wekker gebruikt kunnen worden. Men draait of drukt de speciale wek- servicecode, gevolgd door bijvoor beeld de cijfers 0,7,0 en 5. De compu ter stopt dit in zijn 'geheugen samen met het abonneenummer en om 07.05 uur de volgende morgen gaat de tele foon, net zolang totdat er wordt opge- nomen. Lolbroeken, chanteurs en andere „telefonische rustverstoorders" krij gen straks geen kans meer omdat zij onmiddellijk gelokaliseerd worden. En de telefoon van straks waar- schijvt de abonnee wanneer hij een nummer draait of drukt dat om de een of andere reden niet beréikbaar „Behalve deze uitvoerige reeks „voordeeltjes" voor de abonnee zijn er ook voc r de exploitant, de PTT dus, de nodig faciliteiten", aldus ir. Van der Kaaij. „Vooral uit economi sche overwegingen zijn er nogal wat verbeteringen aan de nieuwe semi- elektronische centrales. De installatietijd wordt met mins tens de 'helft bekort, wat een bespa ring aan interestverlies betekent en tevens lagere installatiekosten met zich meebrengt. En wat voor de installatietijd geldt, geldt ook voor de omvang van de centrale. De nieuwe centrale neemt minder dan dé helft van de plaats in die een conventionele centrale met dezelfde capaciteit zou innemen. Ander groot pluspunt is dat er nau welijks onderhoud aan de nieuwe centrales nodig zaj zijn en dat de be drijfszekerheid groter is geworden. Eventuele fouten of storingen in de centrales worden automatisch opge spoord. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Sinds vrijdag middag half vier is er in de IJsselhal van het Ahoy'eomplex in Rotterdam een drie dagen durende wereld, die in feite niet meer bestaat. Marijke Merckens heeft bij de opening van die wereld iets van zijn betekenis uiteengezet in een taal die binnenkort nergens ter wereld meer wordt ge sproken. Die wereld is die van he4 vroegere Nederlands-Indië en die taai is het „petjö", die de „kleine boeng", de eenvoudige Indo, in dat Nederlandse-Indië voor zijn dage lijkse verkeer gebruikte. Die wereld zien we in de toekomst Wellicht elk jaar voor drie dagen in de Rotterdamse Pasar Dalam niet ..pasar malemzoals in Den Haag. maar Pasar Dalam, wat „binnen markt" betekent en die ging vrij dagmiddag op een genoeglijke, huise lijke manier open. Zij blijft lot en met zondag Een genoeglijke oud-Indische pa sar. met allerlei stands en tentjes, waar je van alles en nog wat kunt kopen, waar je lekker kunt eten en drinken van allerlei voor de meeste Europeanen onbekende zaken en waar tropisch georiënteerde artiesten, zoals Marijke Merckens bekend door haar gado-gado grammofoonpla ten Sandra en Andrès. Anneke Grönloh, het trio Tony Nolte en het krontjongorkest Tempo Tropica op treden. Een bijzonder kleurrijke noot bij de opening was een gezelschap van 75 Indonesische verpleegsters) in natio nale dracht. En een bijzonder facet van de Pa sar Dalam is ditmaal het Unicef-kin- derfonds. dat al met de opening in actie kwam met een kwartjes-actie In het kader van die actie bepaalde Marijke Merckens via het lot wie de zaak zou openen. Dat lot viel op nummer 328. de heer Van Gaveren, een van de standhouders Die opende de zaak met het ontsluiten van een wierookvat, waarop Tempo Tropica met „Gado-Gado" op muzikale ma nier de aandacht vroeg voor alle op de Pasar Dalam te verhapstukken heerlijkheden. DEN HAAG Staatssecreatris Kruisinga heeft de gezondheidsraad gevraagd advies uit te brengen over de vraag of opticiens bevoegd mogen worden verklaard bepaalde handelin gen te verrichten met betrekking tot het aanpassen en verstrekken van contactlenzen. Er bestaan geen wettelijke regelin gen voor het aanraden, aanpassen of leveren van contactlenzen. De wel spreekt alleen over brillen en houdt geen rekening met contactlenzen die de laatste tijd populair zijn gewor den. Van een onzer verslaggeefsters CN HAAG Het ministerie van .eer en waterstaat is waarschijn- ihet eerste departement dat een Srcrèche zal krijgen, waar de »ren van buitenshuis werkende luwde vrouwen kunnen worden zangen. raad van de rijksdienst is in iel akkoord gegaan met een >mattel van minister Bakker een :lijke crèche bij het ministerie te ;en. Er moet noet nader overleg ?n gepleegd met de ministeries 3gr- justitie, binnenlandse zaken, pciën en crm. Bij het ministerie eenjverkeer en waterstaat hoopt men qe-r'j een crèche meer getrouwde [wen met kinderen te kunnen rekken. k bij de andere ministeries is de fchte aan een crèche wel eens op beur* en (bijv. bij het ministerie van ^J), maar de plannen zijn daar verder dan in het „studie-sta- gekomen. GORINGHEM De afdeling staal constructie van De Vries Robbé krijgt een aandeel in de bouw van de eerste Europese kernenergiecentrale met THT-reactor. Deze ractor, die ont wikkeld is met financiële steun van Euratom en de Duitse overheid, komt in Schmehausen, nabij de Westfaalse stad Hamm. Het is de tweede zeer grote Duitse opdracht voor De Vries Robbé binnen enkele maanden. De order omvat 2400 ton staal ter waarde van 6 miljoen gulden. Opdrachtgevers zijn de Vereinigte Elektrizitatswerke Westfalen, de bouw is in handen van Brown-Bove- ri/Krupp te Keulen. De centrale krijgt een vermogen van 300 MW. Het 69 meter hoge staalskelet komt vrij staand ten opzichte van het reactor- va. In september beginen de bouw werkzaamheden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren overeenkomstig het SER-advies besloten een «meldings plicht voor fusies in te stellen. De melding moet op een zodanig tijdstip geschieden dat de overheid nog be sprekingen met de fusiepartners kan voeren voordat de fusie een feit is. De melding moet plaats vinden bij het ministerie van economische za ken. Dit ministerie zal ook het minis terie van sociale zaken inlichten in verband met de sociale aspecten. Ook andere ministeries zullen, afhankelijk op Iwelk terrein de fusie speelt., van de melding op de hoogte worden ge steld. Tenslotte kondigde de premier een wetsontwerp aan voor de onteigening van grond ten behoeve van de aanleg van een 90 kilometer lange buislei- dingenstraat van Pemis naar Ant werpen. Het project gaat 75 tot 100 miljoen gulden kosten. ROTTERDAM „Nederland staat internationaal bovenaan wat betreft de goochelkunst." Deze opgetogen mening ver kondigd de heer J. Dijkstra, voorzitter van de Goochelclub Rotterdam nadat deze club als enige in Europa een eigen club lokaal annex goochelstudio in gebruik heeft genomen. Het unieke geheel is er gekomen dank zij de activiteiten van de heer Dijkstra en zijn mede-le den en een grote dosis toevallig heid. De laatste twee jaar hebben de zes tien leden (deels amateurs, deels be roeps) hard gewerkt om het verwaar loosde pandje aan de Rotterdamse Vierhavenstraat op te knappen. Ie dere eerste donderdag van de maand is er een bijeenkomst. Tot voor kort moesten daarvoor diverse zaaltjes worden gehuurd. De nieuwe eigen ruimte is omgegoocheld in een „ma gisch centrum" met een klein maar zeer modern uitgerust toneel dat ge bruikt wordt voor demc-nstraties en repetities. Verder is er een biblio theek met een serie unieke goochel boeken. dan een bar. een kantoortje, een keuken, garderobe en natuurlijk een kleedruimte. De Goochelclub Rotterdam is een van de twee goochelverenigingen. De andere is de eveneens bekende Ma gische Liga 52 Schakels. De Goochel club Rotterdam werd opgericht in 1956. Er is een strenge ballotage voor nieuwe leden. De geheimhouding, naar buiten uit van alle vertoonde trucs wordt door de leden als plicht ranvaard. Uit de Goochelclub Rotter dam zijn in de loop van de jaren vele prijswinnaars op nationale en inter nationale congressen naar voren ge komen zowel bij de amateurs als bij de beroeps. Volgens de heer Dijkstra, en ook de heer Paul Morak (artiestennaam) die zo'n beetje beheerder van het cen trum is, is het centrum van groot be lang. Het is nodig om elkaar te on derwijzen en van elkaar te leren. Goocheltrucs worden met argusogen bekeken en de leden schromen niet om elkaar te wijzen op onvolkomen heden waardoor de presentatie nog beter kan worden. Binnen de club wordt aan elkaar wel gezegd hoe de trucs werken. Ge woon om eventueel verbetering aan te brengen. Naar buiten uit mag, zoals reeds geschreven, niets uitlek ken. Ook Fred Kaps komt regelmatig naar het centrum. Zijn adviezen wor den uiteraard bijzonder op prijs ge steld. Maar anderzijds leert hij als internationaal befaamde goochelaar toch ook van de verenigingsleden. „De groep niet-georganiseerde goc* chelaars in Rotterdam die werkelijk wat spullen heeft en die ook het doorzettingsvermogen heeft om te blijven goochelen is niet zo groot", aldus de heer Dijkstra. Toch steekt Rotterdam niet ongunstig af bij de rest van Nederland. Misschien zijn er in Rotterdam zo'n zeventig. De goocheldozen die de laatste ja ren in de handel zijn gekomen voor kinderen hetoen de interesse voor jaar geleden, toen de raad zich una niem achter het college van B. en W. schaarde in het streven naar de nieu we gemeente, die toen nog IJsseldam heete. MOEIZAAM Gisteravond is het voor B. en W. een wat moeizamer overwinning ge worden, voornamelijk doordat de nieuwe raadsleden zich niet zonder meer bij de visie van hun voorgan gers konden neerleggen. In de vier jaar die inmiddels zijn verstreken, is er trouwens ook wel het een en an der veranderd in de meningsvorming rond het plan-IJsseldam, nu plan- Alexanderstad. Bijzonder uitvoerig hebben de ver schillende fraktics hun stemmen toe gelicht. Opvallend was hierbij, dat alleen D'6(> en dc CCP een eenstem mig geluid lieten horen namens de volledige fraktie. Alle overige frak- ties -VVD, PvdA en SGP bleken intern verdeeld te zijn en niet één standpunt te kunnen weergeven. Het meest diepgaand en weten schappelijk verantwoord waarvoor professor Brasz dan ook zijn waarde ring uitsprak had de fraktie van D'66 de hele materie bestudeerd. Op basis van deze studie meende D'66 de plannen te moeten afwijzen omdat allereerst gestreefd zal moeten wor den naar een bestuurlijke hervorming van het gewest Groot-Rotterdam, ter wijl bovendien volgens D'66 verwe zenlijking van het plan-Alexander- stad zal leiden tot een ingewikkelde en ondoorzichtige bestuurlijke struk- tuur. Ook het gebruik aan financiële garanties en het feit dat de relatie burger-bestuur door een realisering van het plan op geen enkele wijze verbeterd zal worden vormden voor D'66 aanleiding om zich tegen Alexanderstad te keren. BUITENBEENTJES In grote lijnen kon de heer Jessu- run (WD) zich als enige van de libe rale fraktie met dit D'66-standpunt verenigen, evenals mevrouw Hofman die in de PvdA-fraktie als enige te gen de grenswijzigingsplannen stem de, en de heer Van Genderen die eenzelfde uitzonderingspositie in de SGP-fraktie innam. Dat de raad ditmaal niet unaniem vóór het plan zou stemmen was bij voorbaat al aangenomen. De vraag was in feite alleen nog, hoe ernstig de bezwaren zouden zijn en door wie ze zouden worden geuit. Dat D'66 met een doorwrocht stuk kritiek zou ko men stond vast, en ook het feit dat één fraktielid van VVD, SGP en PvdA een afwijkend standpunt zou innemen was te voorzien. Duidelijk tevreden over het bereik te stemmenovcrwicht moest professor. Brasz toch nog één zwaarwegende grief kwijt: „We praten nu wel over gewestvorming en herziening van dc bestuurlijke striiktuur in dit Rijn mondgebied," vond hij, „maar laten we er maar op rekenen dat heel die gewestvorming een bijzonder moeilij ke zaak zal blijven zolang de grote centrumgemeenten zoals Rotterdam en Amsterdam hun machtspositie blijven uitoefenen. Daar is tot nu toe iedereen angstvallig omheen gelopen, maar in feite is dat het kernpro bleem. Die grote gemeenten willen gewoon niets prijsgeven, integendeel, ze willen hun invloedssfeer proberen uit te breiden. Daar is deze hele affai re een overduidelijke illustratie van." ROTTERDAM De vereniging De Nederlandse Padvinders houdt zater dag -een paasweekend. Op zaterdagmiddag zullen alle wel pen va ndistrict Oost met hun eigen gemaakte palmpaasstokken bijeenko men in de Mccklcnburglaan en wel om drie uur. Na de gezamenlijke ope ning wordt naar de Rotterdamse zie ken-, verpleeg- en rusthuizen fruit gebracht. Na de viering van palmpa sen gaan de gidsen naar het Scout Centrum Rotterdam. ROTTERDAM Het gemeente raadslid mr. J. Mentink (D 66) heeft B en W schriftelijk gevraagd in hoever re het bestuderen van arbeidsmarkt, infra-structuur en vestigingsalterna tieven te rijmen valt met het prin cipe-besluit van de gemeenteraad om Hoogovens-Hoesoh op de Maasvlakte toe te laten als aan nader te stellen milieu-hygiënische voorwaarden zal zijn voldaan. „Is de indruk juist", zo vraagt mr. Mentink, „dat uw college de vestiging van Hoogovens thans nog aan andere voorwaarden wil verbinden, wat toe te juichen zou zijn." het goochelen aangewakkerd. In het Magische Centrum van de club wor den af en toe jeugdbijeenkomsten ge houden. Kinderen kunnen daar dan wat presteren, maar ook wat leren. Het centrum Is gevestigd In een voormalig woonhuis naast het me taalbedrijf van de heer Dijkstra. Het stond leeg en trok zwervers aan. Dat vond de heer Dijkstra in verband met zijn eigen bedrijf niet prettig. Hij kwam met de eigenaar overeen dat de goochelclub het pandje mocht hu ren als het in goede staat werd ge houden. En dat is gebeurd. Het stu- diootje heeft nu al internationale ver maardheid. Enkele leden werken in de scheepvaart en zij hebben al bui tenlandse goochelaars uitgenodigd. Zij waren allemaal even enthousiast over dit unieke goochelcentrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5