yijf jeu thans ui een huis Synode iets vriendelijke] jegens de computer Feestelijke opening door prins Claus Gift overheid voor Betaald Antwoord99 Gezamenlijk akkoord gemengd huwelijk niet mogelijk NOS niet Disconto Dr. M. J. Arntzen privaat-docent VU? Een woord voor vandaag COMMENTAAR BEROEPINGSWERK Prins Claus kreeg na de opening van „De Drieburg" een lichtgewicht kampeeruitrusting aangebieden. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Een schare van vijfhonderd gasten maakte gis termiddag in Driebergen mee dat prins Claus het kantoorgebouw „De Drieburg", waar een aantal landelijke protestantse jeugdorga nisaties geherbergd is, officieel opende. „We zijn", zei de prins in zijn toespraak, „in ons land met velen en met veel zienswijzen, wat een rijkgeschakeerde gemeenschap oplevert. Echter, we kunnen van daag niet meer ieder de ruimte geven die hij zou willen en wie op de toekomst gericht wil zijn. is aangewezen op funktionele en ideologi sche samenwerking»" Die funktionele of doelmatige sa menwerking betekent vooral niet dat we de zaak gladstrijken, want juist door doelmatigheid kan er ruimte ko men voor varia iten. Wat de ideolo gische samenwerking betreft, de da- De minister voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mej. Klompé, heeft in haar nota over regionale omroepen gekozen voor de eerste mogelijkheid die artikel 47 van de Omroepwet biedt. Volgens dit artikel kan het verzorgen van regionale programma's worden opgedragen aan de NOS. Het is in hoge mate onzeker, of de nota van de minister in de nabije toekomst ongeschonden zal blijven voortbestaan. De Omroepraad zal nog met aanbevelingen moeten komen; en het staat nu al vast, dat er binnen het kabinet grote bezwaren tegen de nota bestaan, om nog maar te zwijgen van het parlement. Een van de belangrijkste bezwaren kan zijn dat de verantwoordelijkheid voor regionale program ma's zal toevallen aan het bestuur van de NOS. Dat college is door zijn samenstelling (omroep leden, leden uit culturele en maatschappelijke in stellingen en kroonleden) al niet zo bijster slag vaardig bij de behandeling van gewone', Hilver- sumse omroepzaken. Het zal in de visie van de minister er ook nog toe worden geroepen, de hoog ste verantwoordelijkheid te dragen voor de pro gramma's vart de nog op te richten regionale sta tions. Dat enige twijfel aan het NOS-bestuur in dit opzicht gerechtvaardigd is, kan worden geïllus treerd met een uitspraak die dr. K. van Dijk, voor- Ook Nederland heeft zich uiteindelijk niet kun nen onttrekken aan een verlaging van het disconto (de officiële rente, waarop andere rentetarieven zijn gebaseerd). De verlaging van het bankdisconto van 6 tot 5.5 procent zal echter niemand verwon deren. Nadat eerder deze week West-Duitsland het dis conto al met een procent omlaag had gebracht tot 5 procent en Engeland zijn rente tot 6 procent had verlaagd, stond het wel vast, dat ook dr. Zijlstra, als president van onze centrale bank, tot een soort gelijke maatregel zijn toevlucht moest nemen. Dat dit besluit van ganser harte is genomen, lijkt ons weinig waarschijnlijk. Onze economie lijdt nl nog altijd aan een zekere oververhitting, die het eerder wat noodzakelijk maakt de teugels van het monetaire beleid strak te houden. Aan de andere kant was ons land na de discon toverlagingen in Duitsland en Engeland gaan beho ren tot de groep landen met het hoogste disconto niveau in Europa, waarvan Denemarken met 8 pro cent de kroon spant. Dat de Nederlandsche Bank toch tot een verla ging van het disconto heeft besloten, is voorname lijk bedoeld om de stroom van dollars tegen te hou den, die zich door de verlagingen in Engeland en West-Duitsland nog meer op Nederland richtte zitter van de programmaraad van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) onlangs op een conferentie in Zwolle deed. Volgens de heer Van Dijk lukt het de RONO steeds meer, bij de NOS gehoor te krijgen. Daarbij moet worden bedacht, dat de RONO toen juist zijn vijfentwintigjarig be staan had gevierd. Nog afgezien van organisatorische bezwaren als waarop hier wordt gedoeld, zijn er ook bedenkin gen van meer principiële aard. Terwijl de lande lijke omroep zijn veelvormigheid steeds meer waar maakt, wordt er voor de regionale omroep ge dacht aan een systeem dat nauw verwant is aan een national omroep. Dat is een wat ongerijmde ontwikkeling, want wat lijkt minder geschikt voor een zogeheten nationale aanpak dan juist een regio nale omroep? De diverse regionale organisaties die zich voor regionale omroepen beijveren, vragen om verwer kelijking van de andere mogelijkheid die de Om roepwet biedt. Daarbij wordt het uitzenden voor regio's overgelaten aan organisaties uit de regio's zelf. Dit verdient de voorkeur boven wat de mi nister voorstaat. Want deze tweede mogelijkheid lijkt de beste garantie te bieden, dat regionale radio en later wellicht televisie optimaal zullen functioneren voor degenen voor wie ze zijn bedoeld. dan tevoren. Die dollers zouden door de banken aan de centrale bank zijn aangeboden en de cen trale bank zou er guldens voor hebben moeten te rugbetalen. De banken zouden over meer liquide middelen hebben beschikt en daardoor meer ruim te hbeben gehad voor kredietverlening. Tegen een gelijkblijvende hoeveelheid goederen, zou dan meer geld in omloop zijn gekomen, waardoor de inflatie zou worden versneld. Ongetwijfeld heeft dr. Zijlstra voor een moei lijke beslissing gestaan. Enerzijds is een hoge rente nodig om verdere överhitting van de conjunctuur en daardoor verdere prijsstijgingen tegen te gaan. De bereidheid van het bedrijfsleven om te investe ren, neemt immers af, maar anderzijds is het juist die hoge rente die geld uit het buitenland aan trekt en daardoor dè inflatie versterkt. Het laatste argument is kennelijk het zwaarst wegende geweest. De dollarstroom was een groter gevaar dan de oververhitte conjunctuur. Doorslaggevend voor dr. Zijlstra is wellicht de wetenschap geweest, dat een verlaging van het dis conto tegenwoordig voor het bedrijfsleven niet meer zo belangrijk is als vroeger, omdat de rente nog maar één van de kostenfactoren is en lang niet meer de belangrijkste. Verhoeve, deze gaf een duidelijke in ventarisatie van wat in „De Drie- burg" te vinden is. Hij begon met vast te stellen dat voor de argeloze natuurliefhebber het organisatiewe zen van het jeugdwerk in ons land één ondoordringbare jungle is. Hijzelf echter, als „meer vertrouwde woudlo per" kon attenderen op drie gebaande wegen in de ontwikkeling van het Nederlands jeugdwerk. De oudste vorm, van onderop ont staan uit plaatselijke verenigingen en uitgegroeid tot landelijke organisaties vooral van jongeren zelf, is: de vrije jeugdvorming. Tot deze categorie be horen het landelijk centrum voor ge reformeerd jeugdwerk en het christe lijk jongeren verbond, beide in „De Drieburg" te vinden; in bepaalde zin hoort oök de hervormde jeugdraad, die eveneens in „De Drieburg" onder dak heeft gevonden, hierbij. De vorm die speciaal na de tweede wereldoorlog groot werd, is het meer beroepsmatig opgezette bijzonder jeugdwerk: het richtte zich in club huizen op de sociaal achtergebleven groepen. Dit werk is in „De Drie- buig" vertegenwoordigd door de stichting evangelisch herstel en op bouw. Dan de derde „gebaande weg": de koepels oftewel de samenwer kingsvormen van jeugd- en jongeren organisaties die zich aan elkaar op levensbeschouwelijke basis verwant voelen. Representant in „De Drie- burg": de christelijke jeugdraad. AMSTERDAM Naar wij verne men heeft dr. M. J. Arntzen te 's- Gravendeel een verzoek gericht aan directeuren van de Vrije Universiteit, om benoemd te worden als privaat docent aan de theologischefaculteit. Dr. Arntzen wilde ons geen com mentaar geven. Wel vertelde hij, dat de classis Schiedam van de gerefor meerde kerken (vrijgemarkt: buiten verband) maandag bijeenkomt om te beslissen over zijn verzoek, om in de ze kerken beroepbaar te worden ge steld. Vriendelijk verzoek a niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de ACCEPT-GIROKAART Prof. Fiolet maand naar Indonesië UTRECHT Prof. dr. H. A. M. Piolet, secreatris van de Raad van Kerken, vertrekt medio april naar Indonesië voor een bezoek aan de In donesische raad van kerken en aan de afzonderlijke kerken. Hij wordt half mei weer terugverwacht. Petrus en een paar vrienden gaan vissen. En ze vangen niets, is al eens eerder gebeurd, de nacht voordat ze geroepen werden vissers van ménsen te worden. Daarom zijn er bijbeluitleggers menen dat dat niet kan en dat Johannes dit tweede verhaal vert heeft alsof het na de opstanding gebeurde. Dat is een heel gemakkelijke manier om een probleem in de bel op te lossen. Maar we verliezen daardoor de boodschap die bijbelschrijvers ons verkondigen. In het verhaal van Lucas zijn de discipelen met lege ham thuisgekomen In het verhaal van Johannes komt Jezus tot hen wijl ze nog niets hebben gevangen. In beide gevallen laat Chrh hun zien dat als Hij hen uitzendt Hij ook voor de vangst zorgt. Maar in Lucas moet Hij nog met ze meegaan. Hij wil als ware zeggen: Ik zal je naar de juiste plaats brengen. In het ev gelie van Johannes toont Hij hun hoe zij het net moeten uitzett En zo zien we dit verschil: In het eerste verhaal leert Jezus ons: breng u, waar u moet zijn om vrucht te dragen. U moet met meegaan. In dit verhaal van Johannes zegt Hij: Vertrouw op Ik leer u de juiste wijze waarop Mijn werk gedaan moet worden, j= We lezen vandaag: Mattheüs21 33—46. We lezen morgen: Lucas 19 29—40. „KRITISCHE VRAGEN ROND BIJBEL EN GELOOF" Zomercursusweck v i 10—17 juli gelijkse ontmoeting met andere ziens wijzen zal meebrengen dat men eigen visie wat relativeert, wat niét inhoudt dat men er afstand van doet, zo merkte de prins op. Tevoren was er een samenkomst, waarin dr. J. Verhoeve, de secretaris generaal van CRM, er blijk van gaf de historie van het jeugdwerk in ons land zorgvuldig bestudeerd te hebben. Hij constateerde tenminste dat, ter wijl ooit de gereformeerde jongelin gen onder aanvoering van Vonken- berg het christelijke jongeren ver bond krachtig bestreden, het gerefor meerd jeugdwerk nu broederlijk on der één dak zit met datzelfde CJV. Hierover gesproken, de voorzitter van de stichting ,_De Drieburg" drs. D. Jol had zojuist gezegd het samenwonen niet louter op economische gronden rust: je kruipt niet bij elkaar als je niets met elkaar te maken hebt of wilt hebben. Trouwens, prins Claus had hier op zijn wijze al op geattend eerd. Om weer terug te komen op dr. Opg. en inl.: Vormingscentrum Den Alerdlnck, Laag-Zuthem, Post Zwolle. Telefoon 05290 - 284. Prijs: f 118 p.p., 225 p. echtpaar. NED. HERV. KERK Beroepen: te Katwijk a. Zee: A. van Bummelen te Hierden en H. van Niel te Scheveningen; te Hasselt: J. C. Schuurman te Putten; te Dor drecht (vac. J. Hovius) D. van den Berg te Huizen (N.-H.); te Grave- Cuijk: B. J. S. Jonker, kand. te Bilt- hoven. Benoemd: tot luchtmachtpred. met standplaats Soesterberg voor het trai- ningswerk op Beukbergen: J. A. de Waard, luchtmachtpred. te Stolzenau (Duitsland). Beroepbaar: kand B. J. S. Jonker. Röntgenlaan 32 te Bilthoven. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Valkenswaard: kand, B. H- Rootmensen te Amster dam; naar Enschede: P. H. Steenhuis te Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Scheveningen: R. Koolstra te Driebergen. CHR. QEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-W.: J. Keuning te Hamilton (Ont. Can.) Bedankt: voor Kerkwerve: W. de Joode te Rotterdam-O. NED. HERV. KERK Afscheid: van Meerkerk: J. den Hoed, ber. te Sliedrecht; van Epe: kand. H. Visser, ber. te Barneveld. Intrede: te Herwijnen: D. Heikoop uit Stavenisse; te Rotterdam (St. Franciscusgasthuis) en Bergwegzie kenhuis): H. G. v. Duyl uit Oisterwijk en Helvoirt. GEREF. KERKEN Afscheid: van Purmerend: D. J Suurmond, ber. te Smilde. Intrede: te Dronten (Oostelijk Fle voland): D. W. Dondorp uit Voorthui zen; te Kapelle-Biezelinge: H. R. Plomp, kand. te Amsterdam; te Lol- lum en Waaxens: kand. J. de Vries uit Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Intrede: te Daarlerveen: G. A. Jan sen uit Loppersum en Westeremden. NED. PROT. BOND Intrede: te Driebergen: G. J. v. Hartesveldt uit Hardinxveld Giessen- dam. door HENK BIERSTEKER WOUDSCHOTEN Een aantal onduidelijkheden in de discussie over de computer voor de 1F den-administratie van de hervormde kerk, is uit de wereld geholpen door een hrede adviescoiW missie, die door de generale financiële raad in het leven was geroepen. Daardoor worden sonm 0 ge cijfers, waarover de hervormde synode nu discussieert, minder spookachtig. Zo is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de centrale administra tie allang, voordat tot de automatise ring werd besloten, ver beneden de reële kostprijs werkte. Daardoor ont ving zij over de jaren 1958 tot '70 reeds ƒ4,1 miljoen minder dan op grond van de kosten gevraagd had moeten worden, fri het overzicht van de kerkelijke financiën blijkt verder, dat de kerkelijke inkomsten van 1952 tot 1970 (quota, collecteplan en gene rale kas) een regelmatige stijging te zien hebben gegeven van 1,4 mil joen tot ƒ7,5 miljoen. Maar dat zijn bestemmingsinkomsten: kerkelijk werk en bijstand aan plaatselijke ge meenten. De zware afboekingen die' voor de stichting mechanische regi stratie en administratie (SMRA) ge daan moesten worden van 1968 af 1 als gevolg van de aanschaf van de computer troffen de kerk in haar vermogenssfeer. Het geheel van ver mogen en garantiereserve is van 1968 tot eind 1970 gedaald van 10,8 mil joen tot ƒ3,3 miljoen door afboekin gen op de SMRA. Daarmee is de gro te vermogensstijging sinds 1963 door de verkoop van het landgoed „Oost duin" voor 4 miljoen alsmede door een groot 1 egaat, geheel opgeslokt. Het blijkt dat de SMRA tot en met 1971 ƒ7,7 miljoen aan investeringen gevergd zal hebben, terwijl nog nodig is t.m. 1974 ƒ2,8 miljoen. Dit om het automatiseringsproces te voltooien. Het totaal aan investeringen, dat in de SMRA gaat zitten, is dus, zoals eerder al verwacht werd, ruim 10 miljoen. Maar juist het staartje dat nog nodig is van ƒ2,8 miljoen kan de hervormde kerk nu net in haar ver mogenssfeer niet meer vinden. Haar vermogen en garantiereserve bad gen nu samen nog 3,3 miljoen dat kan reeds te weinig blijken de liquiditeitsschommelingen op vangen. Voor 1971 moet er minst nog een miljoen bijkomen; ƒ200. daarvan is al binnen als gevolg a e een brief van de synode- Gespannen sfeer ol EU WENS VAN ZENDING: 55 AMSTERDAM Zendings raad en missieraad willen, dat de Nederlandse regering 100.000 dol lar geeft aan de actie „Betaald Antwoord" voor het fonds van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. Vorig jaar juni hebben zending en missie al een gezamenlijk verzoek aan de raad van kerken gedaan, om dit aan de regering te vragen. Tot op heden is dit echter niet geschied. Ds. R. J. van der Veen, algemeen secreta ris van de Nederlandse zendingsraad, heeft de indruk, dat de raad van ker- UTRECHT Het is een onhaalbare zaak gebleken voor de raad van kerken, om in het akkoord inzake het gemengde huwelijk alle elf kerken te betrekken, die bij de raad aangesloten zijn. Het ak koord zal nu binnenkort alleen worden ondertekend door de oor spronkelijke vier partners: rooms-katholieken, hervormden, gerefor meerden en lutheranen. ken het verzoek heeft laten liggen om eerst af te wachten, hoe de aangeslo ten kerken op het wereldraadfonds zouden reageren. Inmiddels hebben de meeste kerken al geld gestort in dit fonds. De regering weet volgens ds. Van der Veen precies, wat de wereldraad met dit fonds wil. Zij heeft zich er intensief in verdiept nadat koningin Juliana een gift had verstrekt. Ds. Van der Veen benadrukte, dat het fonds tegen geweld is. Volgens hem is het zeer wel mogelijk, dat de Neder landse regering een aanvullende sub sidie verstrekt. Het blank racisme is namelijk een internationaal vraagstuk, maar er is in de wereld te weinig instrumenta rium om dit kwaad te bestrijden. De Verenigde Naties zijn door interne te genstellingen te zwak. Vanuit de na tionale regeringen kan echter wel iets worden gedaan. En aangezien de we reldraad van kerken een Internatio nale en interraciale structuur heeft met vertakkingen in vrijwel alle lan den, is hij volgens ds. Van der Veen bij uitstek een orgaan om een aan deel te leveren in het tegengaan van racisme. Een subsidie van 100.000 dollar zou betekenen, dat de Nederlandse rege ring dit erkent. Dat mag echter vol gens ds. Van der Veen niet in minde ring komen op de verplichtingen van de kerken over de hele wereld, om 500.000 dollar bijeen te brengen. lan^r 00 y Ie Afzonderlijk hebben deze kerken hun goedkeuring al lang aan het ak koord gegeven. Vorig jaar mei beslo- KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. ten zij -echter de gezamenlijke officiële ondertekening uit te stellen, om de -zeven andere kerken, die bij de raad aangesloten zijn (doopsgezin den, remonstranten, oud-katholieken, quakers, hernhutters, NPB en leger des heils) alsnog de gelegenheid te geven, op gelijke voet bij de onderte kening betrokken te zijn. Uit de kring van de „zeven" kwam toen de wens naar voren, om de tekst alsnog op enkele punten te wijzigen. Dat betekende, dat de andere vier de herziene tekst opnieyw in beraad zouden moeten nemen, zodat het on mogelijk zou worden, dat het akkoord binnen afzienbare tijd zou worden gesloten. Dit heeft men niet gewild, omdat de uitwerking van het akkoord een urgente zaak wordt geacht. De vier kerken zullen bij de ge meenschappelijke verklaring elk een eigen toelichting publiceren. „ISRAËL EN DE KERK" Twee zomercursusweken op Den Alerdlnck 10—17 juli f 103 p.p., 200 p. echtpaar. 60 75 voor kinderen (Er is een kinderprogramma) 9—14 aug. 85 p.p., 160 p. echtpaar. Opg. en inl.: Vormingscentrum Den Alerdlnck. Laag-Zuthem. Post Zwolle. Telefoon 05290 - 284. Kardinaal Alfrink bij Paus ROME (KNP) Vrijdag is kardi naal Alfrink door paus Paulus in audiëntie ontvangen. Over de inhoud van het besprokene is niets bekend gemaakt. Kardinaal Alfrink heeft de afgelopen dagen deelgenomen aan de algemene vergadering van de missie congregatie; hij heeft daarin aange drongen op praktische doorvoering van de collegialiteitsgedachte in het werk voor de missie. dit Dt De discussie over de SMRA be^ gisteren in een gespannen sfeer o: dat er inmiddels een brief van ds. Samson uit Rotterdam was binnen?, komen waarin deze duidelijk ste' dat hij niet van plan was nog li te bevorderen dat „wij 70.000 contributies betalen ten behoeve de registratie van 56.000 onbereikb leden". Deze brief kreeg geen ger gewicht omdat de voorzitters van centrale kerkeraad van Amsterdi Rotterdam, Den Haag en Utrecht met de geest van dvze brief eenst( mig hadden verklaard, en het zich snel becijferen dat bij het w 'al vallen van deze drie grote steden ,e de SMRA de zaak beter geliquidef kon worden, want zij maken sarirh de helft van het daar geregistree y ledenbestand uit. Maar de syn kreeg ook voorberekend dat liquid ongeveer 6 miljoen zou kosten, dat de hele geschiedenis op ƒ14 r joen zou komen te staan. Er bl maar één ding op te zitten: doorg zoals ook de adviescommissie had zegd, maar dan met verscherpte k tenverlaging. Leek dat in het begin van de n 't dag iets van een noodlot te waardoor de synode zich aan de h van moeilijke-woorden-gebruike 1 deskundigen zou moeten laten lew ns in het verdere verloop van de cussiebegon er warempel nog e(ac enthousiasme voor te ontstaan de zeer bezielende toespraak van vrouw C. A. de Ruiter uit Schiebri Haar betoog kwam erop neer dat niet realistisch zou zijn in deze met zoveel mensen op drift en me een gebrekkige uitrusting van veel plaatselijke gemeenten voer werk, de SMRA af te schaffen enPre registratie en administratie weer de plaatselijke gemeenten over te ten. Het zou volgens haar ook strijd zijn rn.it het karakter van hervormde kerk, waarvan de i zich nu jui .1 altijd buiten het ei ut kringetje heeft uitgestrekt. Na de sombere brief van ds. Samson en het al even sombere toog van ds. Ph. Cornelder, beiden Rotterdam, bleek deze opgewi boodschap (eveneens uit Rotterda contreien) een keerpunt in de cussie te worden. Want waar ds. Cornelder had betoogd: met 70 van de gegevens van de SMRA i de grote stad niets te beginnen, mevrouw De Ruiter juist dat mei in haar negen wijkgemeenten bij: der veel aan had. Zij zag de gege^ van de SMRA juist als een vastigl bij alle lokale fluctuaties. En ds H. Scholten uit Eindhoven vulde aan :,,Ik heb tien jaar gewerk gemeenten die niet bij de SMRA aangesloten en toen dacht ik dat het zelf best konden, maar daa^g acht jaar in wèl aangesloten gem< je ten en toen zag ik hoe het ook konh g Een van de deskundigen in ddn van de SMRA, ir. H. Mulder, opp<ne in de loop van de discussie de iibe ressante mogelijkheid om voor naam-hervormden uit de BurgerleL_ Stand registratiekosten in rekenin ne brengen. Als dezen dat dan niet den willen betalen, zoüden ze d mee zelf de beslissing nemen niet langer als hervormd te laten gistreren. Juist omdat de vele i aangesloten hervormden een zV last vormden op de administifh. werd deze suggestie dankbaar teerd. Aan het eind van het midi debat tendeerde de stemming di lijk nëar een voortzetting van SMRA, maar toen moest men nog gaan praten over de kostrn die langer ten laste Van het verro kunnen komen. 'tii nst 'th

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2