Kies Ih] een van onze 2900 vestigingen de spaarvorm die bij n past.. Israël verwerpt nieuw voorstel Sacharow klaagt over razzia's voor congres j Calley nu onder „huisarrest" Z.-Afrika houdt dagelijks 90.555 personen gevangen Bliksemaanvallen an Hanoi moeten landacht afleiden" If ns Troepen Egypte over Suezkanaal Raiffeisenbank O Boerenleenbank VS marinier in vrijheid Inenting ip Doornspijk II ZATERDAG 3 APRIL 1971 47 |R aai»AIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI. AP) Het Egyptische plan, de oostelijke oever van het nv^zkanaal te bezetten, zodra deze door Israël zou zijn ontruimd, is door woordvoerders in Jeruza- als 'absurd' van de hand gewezen. "it plan toegeschreven aan pre- "rit Anwar Sadat is niet offi- l ingediend. Het semi-officiële iwsagentschap voor het Midden- ien verstrekte een geautoriseerde baring van de president, die in Egyptische bladen werd afge- kt. Al Achram bracht de verkla pt in verband met de brief van pident Nixon, over de inhoud irvannog niets is meegedeeld, et is voor het eerst, dat bezetting Israël met de Straat van Tiran ver bonden blijft. In diplomatieke kringen te Cairo wordt verteld, dat president Nixon in zijn brief aan zijn Egyptische collega opnieuw de verzekering heeft gege ven, dat hij probeert de impasse te doorbreken. Hij zou er bij Sadat op hebben aangedrongen, dat Egypte de militaire terughoudendheid in acht blijft nemen, die het totdusver aan de dag heeft gelegd. <fe oostelijke «Ver' van het"süe£ Aangenomen wordt, dat Ninon ook »1 na het vertrek van de de "mogelijkheid van een voortdu- Cl InelU vóh. ilische troepen door Egypte ter ploif16 werd gebracht. Totdusver had dIoA in Cairo alleen nadrukkelijk "aard, niets te voelen voor demi- Isatie van de Sinaï-woestijn. relii het Egyptische voorstel wordt er gezegd, dat Israël na gedeelte terugtrekking geen nieuwe ver- g ^Jingswerken mag aanleggen, om- _o jie de uiteindelijke totale ontrui- 1 van de Sinaï zouden verhinde- ce-premier Allon verklaarde naar Riding hiervan: „Er moet geen ing komen, die een verzwakking ^ent van de Israëlische defensie Sinaï. On^ eis tot volledige e zal niet verzwakt worden door ^gedeeltelijke overeenkomst. Ik altijd van mening geweest, dat te preferèren is boven een >jt-het-vuren, maar een staakt- is natuurlijk beter dan Ion zei, dat ook Israëlische sche- [doorvaart door het Suezkanaal :n krijgen. Verder herhaalde hij Is tot controle op de straat van verlangde hij een ische corridor langs de ooste- autd kust van de Sinaï, waardoor rende Israëlische aanwezigheid de Straat van Tiran heeft bepleit, ter bescherming van de zuidelijke haven plaats Eilat. Van Egyptische zijde is verklaard, dat dergelijke voorstellen als een grap worden behandeld. „Zij die de feiten kénnen", zo werd ge zegd, „moeten Israël wakker schud den uit zijn dagdromen, voordat het te laat is". Voorbehoud Met zijn nieuwe plan zou Sadat nog groter druk op Amerika wijlen uitoefenen. Er wordt nl. ook in "ge zegd, dat Egypte tijdens een beperkte bestandsperiode wil instemmen met maatregelen, om zijn troepen geschei den te houden van die van Israël Mocht in die periode echter geen tastbaar resultaat worden bereikt over verdere ontruiming van de be zette gebieder in de Sinaï. Gaza, Jordanië en Syrië, dan zouden de Egyptische troepen zich het recht voorbehouden, zelf tot bevrijding van deze gebieden over te gaan. De New York Times acht het drin gend noodzakelijk, dat Israël een concreet voorstel doet. „De gelegen heid hiertoe gaat snel voorbij. Er zit 'ASHINGTON/SAIGON (UPI, Reuter, AP, AFP) De blik- aanvallen van Noordvietnamese troepen in het noordelijke deel Zuid-Vietnam zijn volgens zegslieden van het Witte Huis be- d om de aandacht af te leiden van verliezen, die zij in Laos heb- geleden. itibniök on&vallen rechtsbijstand reis storm ziektekosten zijn! vraag uw assurantieman inlichtingen over Rijnmond-verzeheringen of j wend u rechtstreeks tot Sparendat is niet zomaar geld opzij leggen. Dat is de juiste manier sparen vinden. Dan kunt u het beste naar de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank gaan. Daar vindt u keuze uit liefst 8 spaarvormen. En we nemen er graag de tijd voor om samen met u tot een goed advies komen. We hebben 2900 vestigingen, dus we zijn vast en zeker ook bij u in de buurt. Welkom! dé bank voor iedereen 2900 vestigingen MOSKOU (AFP, UPI, Reuter, AP) De Russische atoom-geleerde Andrej Sacharow heeft bij het ministerie van binnenlandse zaken geprotesteerd tegen de 'preventieve opneming in psychia trische inrichtingen' van dissidente Sowjet-burgers in verband met het 24ste partijcongres. De ge leerde richtte verleden jaar 'een commissie voor de rechten van de mens' op. Zijn brief kwam in handen van buitenlandse correspondenten. ongetwijfeld een grote mate van bluf in de oorlogszuchtigheid van Cairo. Maar redelijkheid is nooit regel ge weest in het Midden-Oosten, waar kleine vonken grote explosies teweeg hebben gebracht. Dit keer zou een ontploffing de gehele wereld kunnen treffen". Riad, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, is op zijn good- will-reis door Europa uit Parijs in Athene aangekomen. Hij zal ook Perzië bezoeken en op 11 april naar zijn land terugkeren. WASHINGTON (AP) De mari nier Michael Schwartz, die 21 iuni tot levenslang werd veroordeeld Wegens het doden van 12 Vietnamese burgers, is vrijdagmorgen in vrijheid gesteld, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld. Schwartz werd tot levenslang ver oordeeld wegens moord zonder voor bedachte rade, maar het vonnis werd verminderd tot een jaar strafkamp, verlies van soldij en oneeervol ont slag uit de dienst. Staphorst (15) Onbegrijpelijk, dat er tegenwoordig nog mensen zijn, die zich blijven vast klampen aan de vele leraren die in 2 Tim. 4:3,4 beschreven staan, in plaats van zelf met een biddend hart de Bij- t/?l te onderzoeken. De geschiedenis, de ontzettende verdeeldheid onder ge lovigen en het feit dat zovele leerstel lingen, waarvan men eerst zei dat ze door de Heilige Geest geïnspireerd wa ren nadien werden verworpen, bewij zen toch wel dat men niet op professo ren in de Godgeleerdheid kan bouwen. Ik vraag me overigens af of de Staphorsters rdken. Zo ja, wat 3an als ze sterven aan longkanker door dat roken? Luidt de rouwadvertentie dan nog: „Het heeft de Heere behaagd tot Zich te nemenOf is dit zelfvernie tiging? Dat klinkt cru, maar ik geloof dat het nodig is, de domme massa wakker te schudden. Wat de mens op zijn vlees zaait, zal hij ook oogsten. SCHIEDAM H. van Holten Staphorst (14) Weet u, dat een Inwoner van Stap horst tegen een van de hinderlijke verslaggevers heeft gezegd: „Wij met onze polio zijn er beter aan toe dan jullie met je sex en drugs"? Gelukkig zijn deze mensen, die dit mogen ver staan. ROTTERDAM Mevr. A. J .Kastart-Dorsman Mislukte overval op hulppostkantoor Van onze correspondent ARNHEM De houder van het Westervoortse hulppostkantoor, H. Jansen, heeft gisterenmiddag tegen 6 uur een roofoverval afgeslagen door een kordate poging de overvaller zijn pistool afhandig te maken. Hij geloofde niet erg in de echtheid van het wapen, dat hem dreigend on der de neus werd gehouden. Een vlugge graai onder het loketglas door mislukte, maar de jeugdige rover schrok er zo van, dat hij de benen nam. Hij verdween in een groene Re nault 4 met een doek over de num merplaat. Ijskast als lokaas NORG Haal uw stem uit de ijs kast en win een koelkast. Dit is het motto waaronder de afdelingen van PvdA en D*66 in Norg (Dr.) het weg blijven bij de verkiezingen te lijf willen gaan. Dezer dagen zal huis- aan-huis een circulaire worden ver spreid met daaraan verbonden een gratis lot. Daarmee kan een koelkast worden gewonnen, mits 80 procent van de stemgerechtigden in deze plaats zijn stem uitbrengt. Bij de be trokken stembureaus zullen bussen worden geplaatst, waar men het lot in kan werpen. De heldhaftige hongerstaking van Feinberg en Borissow, die als poli tieke gevangenen zijn ingesloten in de psychiatrische gevangenis van Le ningrad, duurt nu als zeventien da gen", zo schrijft Sacharow in zijn brief aan minister Sjtsjelokow. „Zij protesteren tegen hun behandeling, die hun geestelijke vermogens in ge vaar brengt, en tegen de wrede, cy nische, en subtiele onderdrukking van vrijheid en overtuiging. Zij eisen dat hun proces openbaar zal zijn. „Ik ben bezorgd", zo vervolgt Sa charow, „over de illegale arrestatie van vertegenwoordigers van de pu blieke opinie, zpals de ernstig zieke grote geleerde Michail Zand, en de gedwongen opnemingen in inrichtin gen van Stoliewas en Tjtow. Zij heb ben niets misdaan en wachten slechts in een gebouw van de procu reur op het onderzoek van hun ver zoekschrift, zoals men dat hen had toegezegd. Ik eis de vrijlating van de ze gearresteerde personen", aldus de geleerde. Huiszoeking In zijn brief uitte hij verder zijn bezorgdheid over de huiszoeking bij zijn collega Tsjalidze, lid van het comité voor de rechten van de mens. waarbij de archieven van het comité en belangrijk materiaal in beslag werd genomen onder het voorwend sel, dat het anti-sowjet-documenten waren. Hij beschouwt het „verder doorvoeren van de democratisering van het land als absoluut noodzake lijk" en vraagt de Russische leiders zich met de door hem opgesomde pro blemen bezig te houden. De brief is gedateerd op 30 maart. De Franse communistische partij heeft gisteren de Tsjechoslowaakse CP bekritiséerd wegens het prijzen van de Russische invasie van 1968 op het huidige partij-congres. George Marchais, de dienstdoende secretaris - generaal van de Franse CP, liet in Moskou interviewen door het dag blad van de Franse CP, l'Humanité Hij meende dat de lofprijzingen van Husak „kritiek op ons standpunt im pliceerde". Marchais zei het te bei- treuren, dat Husak zonodig weer deze kwestie moest aanroeren op het par tijcongres. De Franse CP had over de invasie gezwegen, omdat haar stands- punt algemeen bekend en onveran derd is, aldus Marchais. Gretsjko Op het partij-congres in Moskou heeft de Russische minister van de fensie, Andrej Gretsjko, weer een van zijn donder-redevoeringen gehouden. Hij verklaarde dat de Sowjet-Unie, te zamen met andere socialistische staten, in staat is „geweld met groter geweld te beantwoorden". „Wij ver sterken ons leger, niet voor de aan val, maar voor de verdediging", zo bulderde de maarschalk. „Onze strijdkrachten staan echter paraat om terug te slaan tegen een agressor en wel in dat gebied, vanwaar hij onze grenzen durft te schenden. Ons leger is uitgerust met wapens met een groot destructief vermogen, die ieder punt op de globe, ter land, ter zee of in de lucht, kunnen bereiken." Enige onzekerheid heerste onder de congres-gangers tegen wie de aanval nu eigenlijk was gericht, tegen de Verenigde Staten of tegen China, dat steeds feller op het congres gehekeld wordt. Alleen de Noordkoreaanse vi ce-premier Kim II wees er gisteren op, dat de internationale situatie ver dergaande samenwerking tussen alle CP's vereist. 't HARDE In de gemeente Doornspijk is de achterstand in het inentingspercentage van polio ingelo pen. Bij een herhalingsinenting zijn ruim 200 kinderen ingeënt. Daarmee is het percentage op ruim 90 geko men. Tot voor kort waren er in de ge meente Doornspijk veel principiële weigeraars. Intussen heeft het Prinses Beatrix Fonds zich in verbinding gesteld met een actiecomité in Staphorst. Men wil proberen in gezamenlijk overleg de financiering van de nazorg van de nieuwe patiënten ter hand te nemen. FORT BENNING (UPI, Reuter, AP) Luitenant William Calley, op bevel van president Nixon uit de cellen van Fort Ben- ning gehaald, moet nu de militaire versie van huisarrest onder gaan, hetgeen betekent dat hij praktisch vrij man is binnen het uitgestrekte fort. De verzachting van het lot van de luitenant, heeft evenwel de publieke verontwaardiging over het vonnis niet gestild. oi zal zo neemt men aan pen, door te gaan met deze aan- in het bijzonder tegen Ameri- posities orrf daarmee de in- te wekken, dat zij een sterke hebben. In werkelijkheid zou- :ij niet meer in staat zijn een eheepse aanval te doen. oemde zegslieden gaan er van it de balans in Indo-Cina in het eel van de Zuidvietnamezen is eslagen ten koste van Hanoi en t Cong. Men vergelijkt de si- met die na het Tet-offensief Irie jaar geleden. De voordelen an bleken niet tegen de enorme ijjten op te wegen. 'fwacht wordt, dat president volgende week woensdag in lv-rede eenzelfde uitleg zal ge- JPöBan de vorige week geëindigde ietnamese invasie in Laos. Het :n optimistisch verslag zijn wat ailtaat van de actie op lange jn betreft, aldus de zegslieden analyse van het Witte Huif enkele dagen na de beschuldi- itinivan de Democratische renator J j r m Fulbright, als zou de actie in niet beantwoord hebben aan de nden, die de departementen van ndse zaken en van defensie m gepland. Diplomatieke waarnemers vragen zich af. of de aanpak van het Witte Huis niet wat te ver gaat, waardoor president Nixon op den duur in een onmogelijke positie kan komen. Zware strijd Zuidvietnamese strijdkrachten heb ben met Amerikaanse luchtsteun na zeer hevige gevechten de artillerieba sis no. 6 heroverd. De basis was don derdag door 2000 Noordvietnamezen bezet, van wie er 200 zouden zijn ge sneuveld. De Zuidvietnamezen zouden slechts enkele tientallen doden en ge wonden te betreuren hebben. Waarnemers spreken echter van meer dan 200 Zuidvietnamese verlie zen op de basis, die dicht bij hel drielandenpunt van Vietnam, Cam bodja en Laos ligt. op 40 km. ten noordwesten van Kontoem. De Noordvietnamezen hebben laten we ten, vijf Amerikranse „adviseurs" ge vangen te hebben genomen. Intussen hebben de Amerikanen de basis Khe Sanh, van waaruit de inva sie in Laos werd ondernomen, ont ruimd. Na het vertrek van de laatste werden de installaties opgeblazen Enkele eenheden, die nog bij de basis zijn, zullen weldra worden terugge trokken. Merendeels zwarte Afrikanen Van een onzer redacteuren Het aantal gevangenen, dat vorig jaar de Zuidafrikaanse gevangenis sen bevolkte, is gestegen tot 90.555 gemiddeld per dag. Iets minder dan 71.000 van deae gevangenen was zwart. Dit heeft het Zuidafrikaansr Engelstalige dagblad Rand Daih Mail op 26 maart gemeld in eer nieuwsbericht op de voorpagina. Het aantal gevangenen was mee gedeeld in een rapport van de direc teur voor het Zuidafrikaanse gevan ge niswezen. Uit het rapport blijkt dat het ge middelt! aantal gevangenen met bij na 2500 is gestegen. Daarbij wordt aangetekend dat dit aanzienlijk la ger is dan de stijging van de twee jaren daarvoor, toen bet gemiddeld aantal gevangenen steeg met 7500 personen. In het rapport wordt verder ge zegd, dat tussen 1 juli 1969 en 30 juni 1970 in totaal 484.661 veroor deelden gevangen zijn gezet en dat 250.571 personen In de gevangenis zijn gezet, in afwachting van hun vonnis. 92 procent van de gevange nen zat minder dan een half jaar ■rchter de tralies. Twee leden van de Zuidafrikaans' rppositie hebben felle kritiek gele verd op het vervolgingsbeleid var het Zuidafrikaanse regime. Heler Suzman. fel tegenstandster van dr racistische apartheidspolitiek, heel verklaard dat er iets mis moet zijn als een land met 20 miljoen inwo ners een aantal gevangenen heefi dat drie keer zo groot is als dat var Engeland, dat ruim 55 miljoen inwo ners telt. Helen Suzman sprak als vertegenwoordigster van de Progres sieve Partij in het parlement. Mike Mitchell, parlementslid van de Verenigde Partij, noemde het rapport over dc gevangenen „een kaleidoscoop van het Zuidafrikaanse leven onder de regering van de Na tionale Partij*'. Hij noemde het „een van de ernstigste aspecten van het rapport", dat „een verbijsterend tantal personen" Is veroordeeld tot •traffen van een maand en korter. Blijkens het rapport zijn in het af- elopen jaar 268.000 personen tot een -naand gevangenisstraf of korter eroordeeld. Dat is meer dan de helft van het otaal aantal veroordeelden. Van hen varen er 223.060 niet-blank. Calley moet nu in zijn officierska mer blijven en heeft „lichte bewa king" gekregen, hetgeen wil zeggen dat een man voortdurend bij hem is. Hij mag in de officiersmess eten. Feestjes en cocktails mag hij echter niet bijwonen. Ook mag hij geen in terviews verstrekken en geen open bare verklaringen afleggen Voor „le gitieme" doeleinden mag hij zelfs de legerplaats verlaten. Op zijn kamer mag hij bezoekers ontvangen En hoewel hij ook veroordeeld werd tot intrekking van zijn wedde, ontvangt hij voorlopig zijn maandelijks salaris van 773 dollar. Volgens zijn advocaat kan het vijf jaar of langer duren, voordat alle beroepsmogelijkheden zijn uitgeput Al die tijd zal het „huisarrest" gelden. In totaal heeft Calley nu ruim 24 uur in de sobere officierscellen van Fort Benning doorgebracht. Een me nigte van 200 man stond buiten te wachten toen Calley zijn cel verliet. Hij werd hartelijk toegejuicht De luitenant bracht de militaire groet. Het nieuws over zijn bevrijding had hij over de radio gehoord. Het bevel van Nixon kwam als een complete verrassing: „Dit is uniek", verklaarde een kolonel in Fort Benning „Zoiets heb ik nog nooit gehoord. Ik ben al dertig jaar in het leger en zoiets heb ik nog nooit beleefd" De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler. heeft verklaard, dat de stroom reacties die daar bin nen kwam „verreweg" de grootste was, sinds Nixon president werd De reacties zijn 100 tegen 1 in het voor deel van de luitenant. De gouverneur van Indiana heeft bevolen dat de vlaggen van openbare gebouwen in die staat halfstok moeten hangen. De gouverneur van Alabama, George Wallace, heeft de directeur van de 'ienstplicht-oproepingsdienst op dracht gegeven te onderzoeken of \labama de dienstplicht kan ophef fen. zolang Nixon Calley geen cle mentie heeft gegeven. Vlaggen worden onderste boven ge hangen uit protest en in St. Louis sloot een boze winkelier zijn zaak. Aan zijn winkeldeur hing hij de vol gende mededeling: „Gesloten uit pro test tegen het vonnis van luit. Wil liam Calley. Als u het vervelend vindt, denk dan aan onze jongens in Vietnam". Leden van dienstplicht-op- roepingskantoren nemen en massa ontslag, anderen hebben besloten geen dienstplichtigen meer op te roe pen. Een kolonel buiten-dienst heeft zijn uniform plus zijn onderscheidin gen verbrand. Medal je Een Congreslid uit Louisiana heeft Calley bij verstek een medalje „voor heldendom en dienst tegen het com munisme", gegeven. In het congres zelf zijn verscheidene resoluties inge diend. die ondermeer Calley willen uitnodigen op een gezamenlijke zit ting van Huis van Afgevaardigden en Senaat en die er bij president Nixon op aandringen de luitenant clementie te verlenen Senator Talmadge van Georgia de staat waar het proces tegen Calley plaats vond verklaar de nog nooit zoveel post te hebben gekregen als nu over Calley. Hij is van plan de brieven af te geven bij het Witte Huis Steekproeven van ra dio- en tv-stations bewijzen dat de publieke opinie bijna volledig achter Calley staat. Senator J. William Fulbright ver klaarde dat president Nixon als op perbevelhebber „in de eerste plaats verantwoordelijk is", als Amerikaan se oorlogsmisdaden berecht moeten worden. De senator vond het nogal .dubieus" slechts een persoon de straf te geven. „Ik zet toch duideliike vraagtekens achter deze gang van za ken, tenzij iedereen verantwoordelijk gesteld zal worden" Onder druk na men te noemen, zei Fulbright da» hij meende dat oud-president Lvndon Johnson, generaal Westmoreland en diens opvolger generaal Abrams en Dresident Nixon verantwoordelijk ge steld konden worden voor Son My. De senator vond hef .hypocriet" als de Verenigde Stalen niet de principes van Neurenberg zou toepassen op hun eigen strijdkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11