I Barth ongewild schuld van secularisatie-theologie Udink: belastingplan VVD onrealistisch Prof. Roscam Abbing sprak voor CJVF Swarttouw Sjaloom vraagt initiatief vakbonden inzake Vietnam Velema: terug naar Luthers twee-rij kenleer BEROEPINGSWERK Dominicanessen geven het op Gewesten COMMENTAAR „Bouwbonden sturen het aan op loonexplosie" Groot tekort mavoleraren Braziliaanse lutheranen blijven in LWF „Pensioenvraagstuk moet zo snel mogelijk opgelost" Een woord voor vandaag F] Egypte spits eisen toe Staphorst (10) Ja inderdaad, meneer Van der Berg in Klundert, het gaat om die arme kinderen, die bloot staan aan het ge vaar voor besmetting of reeds door die vreselijke polio zijn getroffen en mis schien voor hun gehele leven hulpbe hoevend worden. Hoe durft iemand die kinderloos is zo hooghartig te zinspe len op zonde en straf De God die weet heeft van alle kwaad in ziekte, lijden en dood, is ook dezelfde die, door innerlijke ontfer ming bewogen, voor mens en wereld de Zoon zijner liefde aangenomen heeft als middel(aar), niet enkel tot behoud der ziel, maar door hem ook alle middelen doet ontstaan die ons lichaam kunnen beschermen. KLUNDERT H. I. AMBACHT C. van de Ree Staphorst (11) Onder het motto „SGP-voorzitter waarschuwt Staphorst" gaat één uwer verslaggevers in op het stuk in de Ba nier van 25 maart, geschreven door ds. Abma. Wij hadden liever gezien dat het gehele stuk werd opgenomen, dan verdraaid doorgeven van wat is be doeld. In bedoeld stuk is wel te vinden diep medeleven en zeer beslist geen waarschuwing? Hoe komt u er bij? Is dat christelijk om te proberen door deze manipulaties geestverwanten te gen elkaar uit te spelen? Flink hoor. J. Pronk Staphorst (12) Als Christus zelf heeft gezegd: „Gij zult God liefhebben boven alles en uw naaste als uzelf", hoe kan men dan nog tegen inenting zijn? Immers, door niet te vaccineren kunnen kinderen sterven en blijft het gevaar bestaan de naaste te besmetten. Heeft God niet de wetenschap geschonken aan de dok toren om te trachten zieken te gene zen of ons te vrijwaren van ziekte? Lees je Bijbel en ontdek erin dat een mens om zijn zonde niet verloren gaat maar door zijn ongeloof. De Bij bel noemt slechts twee uitzonderingen: de zonde tegen de Heilige Geest en het niet geloven dat Jezus is de Christus, de Zoon van God, die voldaan heeft voor de zonde van de gehele wereld. WE MELD INGE R. van Berghem Staphorst (13) Als oningeënte (mijn ouders haddeh religieuze bezwaren) maar ook als in valide, wil ik gaarne ingaan op datge ne wat u 30 maart opnam van ds. Ab ma Nagenoeg niemand zou zich druk maken over het leed dat veroorzaakl wordt door echtscheidingen en drugge bruik, volgens ds. Abma. maar men houdt wel volksgericht tegen Stap horst. Maar is het niet zo dat de personen die drugs gebruiken en echtscheidin gen veroorzaken, dit doen door een keuze van hun eigen wil? Bij de ont houding van vaccinatie aan een kind beschikt men echter over de weer standsmogelijkheden van een lichaam van een ander, die aan ons is toever trouwd. Kennen de predikers van deze leer het lijden van hen die daardoor niet meer kunnen beschikken over gezonde ledematen en dat terwijl het te voor komen geweest was? Als men iets leert moet dit wel gegrond zijn op Gods Woord en niet op bedenkingen van mensen. De Bijbel leert n.l. dat ziekte niet van God komt: maar het omgekeerde wordt in deze kringen ge predikt. God wil het goede, welgevallige en volkomene (Rom. 12:2) en Hij zond Je zus om de werken des duivels te ver breken (1 Joh. 3:8) en we zien wat Jezus deed. Hij ging rond goeddoende en genezende allen die door de duivel overweldigd waren (Hand. 10:38). Wanneer men ziekte accepteert om dat men een zondaar is. dan is er maar één oplossing „Bekeert U", want God wil dat wij de werken van Jezus zullen doen en grotere nog dan deze Joh. 14:12. Zolang we nog niet op dit peil staan ls het beter gebruik te maken van het middel dat God ons in de natuurlijke wereld gegeven heeft. In dit geval vaccinatie, want ziekte wil God in elk geval niet. Wij weten heel zeker een kind van God te zijn. door het geloof in Zijn Woord en de vrede, blijdschap en ge rechtigheid die daar uit voortkomen ervaren we en we weten ook door er varing dat God machtig is te genezen, maar. we hebben onze vijf kinderen de vaccinatie niet onthouden doch rijn dankbaar voor de preventieve midde len waardoor we onze kinderen veel leed kunnen besparen. Van onze kerkredactie WOUD SCHOTEN Een pleidooi voor Luthers oorspronkelijke twee-rijkenleer als remedie tegen de moderne secularisatie-theologie hield prof. dr. W. H. Velema uit Apeldoorn op de tweedaagse confe rentie van het Contactorgaan van de gereformeerde gezindte. Hii noemde Karl Barth „de grote boosdoener, die (ongewild!) de wissel heeft omgezet naar de secularisatie-theologie". Barth sprak van de triomf der genade. Bij hem kreeg Christus' heilswerk zo'n universalistische bete kenis. dat deze triomfeert, ook daar waar deze niet erkend wordt. Zo zette hij de wissel om naar de introductie van de humaniteit in kerk en theologie. Daarentegen waarschuwde prof Velema om in deze tussentijd tussen Christus' opstanding en wederkomst de macht van de duivel niet te on derschatten. Christus' heerschappij is nog een bestreden zaak. De duivel is als dief en leugenaar wel ontmaskerd door Christus, maar hij geniet nog van het gestolen goed, zolang hij nog niet gegrepen is. Hij ziet nog kans om een waas van leugen op de aarde uit gespreid te houden. Vandaar Luthers twee-rijkenleer: het wereldrijk dient om de bozen te weerstaan, de zondaren te straffen en gerechtigheid uit te oefenen. Dat heeft een overwegend negatief karak ter. Daarnaast het Godsrijk, dat als gevolg van de evangelieprediking ge stalte krijgt in vernieuwde mensen en via hen in gezinnen en samenle ving. Prof. Velema betreurde het bijzon der. dat de trend in kerk en theologie thans is. om deze tweeheid te doen verdwijnen. Wereldrijk en Godsrijk gaan samenvallen. Eer. geseculari seerd Godsrijk schuift in het wereld- NED. HERV. KERK Bedankt: voor Nieuwerkerk a.d. IJssel: A. Gooijer te Delft. Aangenomen: naar Hilversum (be- jaardenwerk); mej. J. H. Meijer kand. te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hendrik Ido Ambacht: L. Huisman te Vlaardingen; te Alme lo: C. de Ridder te Nunspeet. Bedankt: voor Bodegraven: Chr. v.d. Poel te Yerseke; voor Westkapel- le: A. Hoogerland te Werkendam. rijk. Humaniteit wordt voor beide kenmerkend. 'Hiermee gaat gepaard verlies van de plaats en de eigenheid van de kerk. Zij wordt een functie van het wereldrijk. Haar boodschap wordt verwereldlijkt en tot daad versmald. Zij gfi)ruikt de methoden var. het wereldrijk. Het uit elkaar houden en kritisch tegenover elkaar stellen van Godsrijk en wereldrijk verdwijnt zo. Nieuwe aarde Wat is dat de zin van deze tijd, de tussentijd, en van ons werk hier en nu, ir. het licht van de nieuwe aarde? Die is volgens prof. Velema niet gele gen in een opdracht om een „proef tuin van de nieuwe aarde" aan te leggen of er de „bouwstenen" voor aan te dragen. Uit Openbaring 21: 24 wilde hij niet afleiden, dat de vruch ten van de gemene-gratiecultuur de GORINCHEM M. Stam GRONINGEN De geringe belas- tingverawaring die dc VVD voorstelt is gewoon niet realistisch en zal in het licht van dc feiten wegsmelten ais sneetjw voor de zon: net zoals de beloften van dc VVD in 1967, dat er belastingverlaging zou komen. Met deze woorden verweerde CHU- lijsttrekker Udink zich gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Groningen tegen de scherpe aanval van WD-lijsttrekker Geertsèma op het gemeenschappelijk program van de drie christelijke partijen. De heer Geertsema noemde de confessionele partijen de gangmakers van een in- flatiegolf. „De heer Geertsema zou er beter aan hebben gedaan te erkennen dat voor het bestrijden van de inflatie een goede en rechtvaardige inkomens politiek nodig is", aldus drs. Udink. In dit verband verweet hij de liberale voorman dat zijn „hakken op de vak beweging meer schade doet en meer inflatiebevorderend is dan een pro gramma dat tracht een rechtvaar diger wereld op te bouwen-." „We moeten met alle kracht trach ten een zodanige sfeer van vertrou wen tussen werkgevers en werkne mers en overheid tot stand te bren gen dat een effectief loonmatigings- beleid kan worden gevoerd. Daarom zou ik de WD willen vragen haar bijdrage te leveren aan dit herstel van vertrouwen met de vakbewe ging". aldus de heer Udink. Overigens erkende de CHU-lijsttrekker dat voor de uitvoering van het confessioneel program de medewerking van het be drijfsleven nodig is. Naar de mening van de heer Udink zullen VVD en confessionele partijen moeten trachten een redelijke en be trouwbare weg aan te geven om tot een combinatie van effectieve infla- tiebestrijding en een goed maat schappij verbeterend program te ko men. ,',In zo'n sfeer past niet dat de een de ander voor inflatiemaker uit maakt", aldus de heer Udink. In zijn toelichting herhaalde de CHU-lijsttrekker dat het realiseren van het confessionele program in de komende kabinetsperiode een bezui niging vereist van rond 800 miljoen gulden. Om tot een dergelijke bezui niging te komen achtte de heer Udink het inschakelen van efficiencybu- reaus gewenst Voor de bezuini gingsplannen van Drees jr. kon drs. Udink slechts scepsis opbrengen. Be paald verwerpelijk vond hij het voor stel van DS'70 de ontwikkelingshulp te bevriezen: stilstand is hier niet ge lijk blijven, maar gezien de huidige inflatoire tendensen, achteruitgang. Dat is in strijd met onze christelijke plicht van mondiale solidariteit, aldus de heer Udink. Van een verslaggever UTRECHT Het ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven zal het in de naaste toekomst zonder zusters Domi nicanessen moeten doen. Het aantal religieuzen daalt namelijk zo snel dat de Dominicanessen niet meer als zelf standige gemeenschap kunnen func tioneren. Besloten is nu de samen werking, die al meer dan vijftig jaar duurt, te verbreken. In de ziekenhuissector werken thans nog negen zusters. Twintig jaar geleden waren het er nog 80. Het kabinet-De Jong. met name staatssecretaris Van Veen. zet in de laatste dagen van zijn bestaan spoed achter de gewestvorming van ons land. Eind 1972, zo voorspelt Van Veen, zouden 30 tot 40 gewesten in ons land kunnen functioneren. Voor wie de gewestvorming van de gemeenten uit bekijkt, zitten er ontegenzeggelijk een paar vervelende kanten aan deze ontwikkeling, al was het maar omdat door de gewestvorming de taak en het werkterrein van de gemeenten nog verder zal worden uitgehold en de centraliserende krachten binnen het bestuursapparaat zullen worden ver sterkt. Dat is jammer, omdat in de praktijk dikwijls blijkt dat de beste vorm van democratie de van onder af opgebouwde is (niet gemeten naar de perfectie waarin zij functioneert; wel naar de wijze waarop de betrokkenen haar beleven). Maar er is een andere en waarschijnlijk wat realistischer visie mogelijk, namelijk die er van uitgaat dat de centraliserende krachten er zijn en krachtig doorwerken. Te vrezen valt dat als er niets tegenover gesteld wordt, de kleinere eenheden nog sterker en nog vollediger zullen worden uitgehold. Nederland werkt nu al een paar jaar met een nieuwe provinciewet, waarin de provincies voor het eerst sedert honderd jaar (Thorbecke met zijn oude provinciewet stond nog dicht genoeg bij het regionalisme van de Republiek om bang te zijn voor sterke provincies) wat meer armslag werd gegeven. In de praktijk blijkt die wet goed te vol doen, o.a. op het gebied van de ruimtelijke ordening door middel van streekplannen. Van dit standpunt uit gezien, kan de gedachte van de gewestvorming als een nog verder gaande verfijning van deze nieuwe provinciewet worden beschouwd. Ieder, dig een beetje weet hoe bijvoor beeld de laatste jaren de bouwcapaciteit in be- naalde streken van het land gefrustreerd is door het niet afgestemd zijn (niet afgestemd kunnen zijn) van de onderscheiden gemeenteliike plannen, zal de gewestvorming als een mogelijke oplossing van veel narigheid begroeten. En om naar de provincies terug te keren: als er straks voldoende ervaring is opgedaan met de gewesten, is er misschien nog eens gelegenheid om naar een nieuwe provinciale indeling om te zien (en nieuw betekent dan: met minder dan elf provincies). nieuwe aarde zullen worden ingedra gen. Wie zo redeneert, neemt terzake van de werken eer. ander standpunt in dan ten aanzien van de menS zelf. Als je de rechtvaardiging door het geloof belijdt ten aanzien van de mens, dan zeker ook ten aanzien van zijn werken. Aan de andere kant wilde prof. Velema niet ontkennen, dat de werken der gelovigen eeuwig heidsbetekenis hebben. Zoals er een identiteit zal zijn tussen hun zijn hier en straks, al weten wij niet hoe, zo zal het ook met hun werken zijn. Maar overigens zag hij het met de wederkomst als met de eerste komst van Christus. Hij werd geboren, toen het in het Oude Testament op een totale mislukking was uitgelopen. Zo zien we het in Openbaring nog een maal gebeuren, op nog veel groter schaal. Daarom heeft de kerk volgens prof. Velema voor alles missionair bezig te zijn. wetend dat in de laatste tijden het lijden wel de uiterste vorm van getuigen kan zijn. Bevinding Dr. C. A. Tukker, hervormd predi kant te Kamerik, gaf aan het slot van de conferentie, die door zo'n zeventig mensen werd bijgewoond, een eva luatie van het besprokene. Hij noem de het gebrek aan bevinding de voor naamste oorzaak, waardoor het chris tendom zo bloedarm is geworden. Be vinding niet slechts als Innerlijkheid, maar als het zich bevinden voor Gods aangezicht en onder de beschijning van de eeuwigheid in deze wereld en in deze geschiedenis, waaruit je dan niet hoeft weg te lopen. iHet komt aan op een niet-aange- paste, nog zweverig-angstige, maar gelovige wijze van christenzijn en dus menszijn, waaraan noch de wan del op aarde, noch die in de hemelen vreemd is. UTRECHT De voorzitter van de stichting raad van bestuur van het bouwbedrijf, ir. H. D. Prins, heeft gisteren de werknemersorganisaties ervan beschuldigd met hun looneisen van circa tien procent de in december aangekondigde loonexplosie waar te maken. Zoals bekend waren de werk gevers bereid (pas in tweede in stantie) tot een loonsverhoging van 6 procent per 1 juli. Ir. Prins noemt dit verantwoord ge zien de produktiviteitsstijging, toch hebben de werknemersorganisaties dit voorstel van de tafel geveegd. „Waar is het verantwoordelijkheids gevoel van de laalslen? De werkne mers weten toch heel goed dat loon kostenstijgingen uitgaande boven de produktiviteitsstijgingen kostenverho gend werken. Dus het eindprodukt wordt onevenredig duurder, een eind produkt dat door het individu dan wel door de gemeenschap moet wor den betaald", aldus ir. Prins in een rede bij de opening van de bouw- beurs in de jaarbeurshallen in Utrecht. „De eisen die thans van werknemerszijde zijn gesteld, zijn er slechts op gericht de in december aangekondigde loonexplosie waar te maken", zei ir. Prins Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De mavo-scholen kampen met een ontstellend tekort aan bevoegde leerkrachten. Volgens de heer P. J. Geelkerken, voorzitter van de sectie mavo van de algemene bond van onderwijzend personeel, heeft het regeringsbeleid op dit punt volkomen gefaald. Op de algemene vergadering van de sectie in Scheveningen zei de heer Geelkerken dat het tekort aan be voegde leraren bij het mavo 1500 be draagt en binnen een jaar zal stijgen tot 2000. De mavoleraren eisen in een motie dat het huidige driegradenstelsel wordt vervangen door een stelsel met twee graden. Het driegraden-systeem werd in 1968 ingevoerd en is min of meer afgestemd op drie onderwijsty- pen: voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, havo en mavo. Door de vorming van scholengemeenschappen en doordat binnen één school leraren van veschillende graden lesgeven, doet de scheiding nogal kunstmatig aan. Om die reden nam ook de Eerste Kamer onlangs een motie aan waarin herziening van'het bevoegdheidsslel- sel gevraagd werd. Vorige week stel den de prot. christelijke mavoleraren dezelfde eis. Onderscheiding: de oud-voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, ir. C. Staf. is bij het K-jarig bestaan van de organisatie benoemd tot ere-voorzitter, de heer J. Boot uit Schellinkhout kreeg het ere-lidmaatschap aangeboden. Ontslag: oo zijn verzoek is per 1 april eervol ontslag verleend aan mr. H. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerken als burgemeester van Lochem. met dank voor de bewezen diensten. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J, Brinkman. J. van Hofwegen. PORTO ALEGRE. De moeilijk heden tussen de Braziliaanse lutherse, kerk en de lutherse wereldfederatie lijken opgelost, nu op last van de sy node een brief van secretaris-gene raal Andre Appel ih alle lutherse kerken in Brazilië werd voorgelezen. In deze brief gaat Appel in op de moeilijkheden die ontstonden na het besluit van de lutherse wereldfedera tie om haar vijfde wereldcongres niet in Porto Alegre te houden in verband met de politieke situatie in Brazilië. Secretaris-generaal Appel schrijft in de brief de Braziliaanse lutheranen dankbaar te zijn voor hun besluit niet uit de wereldfederatie te stap pen. Ook prijst de brief de verklaring over de mensenrechten, die de Brazi liaanse lutherse synode op haar laat ste vergadering in Curitiba heeft uit gegeven. In deze verklaring spreekt de Braziliaanse synode haar bezorgd heid over de folteringen en vervol gingen in het land uit en stelt zij dat zelfs geen uitzonderingstoestand der gelijke aanslagen op de mensenrech ten kan rechtvaardigen. Van onze soc.-economische redactie LEEUWARDEN Minister Rool- vink is van mening dat het pensioen- vraagstuk zo snel mogelijk tot een oplossing moet worden gebracht. De bewindsman, die hoopt op een spoe dig SER-advies over het pensioen- vraagstuk, zei dat de werknemer, die aan zijn oude dag toe is, ook werke lijk van zijn oude dag moet kunnen genieten. Hij zal voldoende middelen moeten hebben om zonder financiële zorgen onafhankelijk van anderen in redelijke behoeften van zichzelf en van zijn echtgenote te voorzien. Pas dan is er geen pensioenvraagstuk meer. De bewindsman zei dit gisteren bij de opening van het nieuwe kantoor gebouw van de coöperatieve verzeke ringsfondsen te Leeuwarden, waarin drie nationale verzekeringsfondsen, het coöperatief verzekeringsfonds, -de onderlinge levensverzekeringsmaat schappij en het onderling ziektever zekeringsfonds samenwerken. De mi nister wees op de mogelijkheid om door verzekeringsmaatschappijen verleende premie-kortingen aan de pensioengerechtigden ten goede te la ten komen. Belangrijk noemde hij ook dat eventuele batige saldi, die bij liquidatie van fondsen vrijkomen, aangewend worden ter verbetering van de pensioenen. Kapel ter nagedachtenis van kardinaal De Jong UTRECHT In het voormalige Catharijne Convent aan de Nieuwe Gracht te Utrecht wordt op donder dag 22 april een vredeskapel inge wijd, ter nagedachtenis van wijlen kardinaal De Jong, de leidsman van de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie tijdens de tweede we reldoorlog. De vredeskapel, zal ge naamd zijn: „Vredeskapel, toegewijd aan Maria. Koningin van de vrede, ter nagedachtenis van kardinaal De Jong". Christus is opgestaan. Maar dat wil niet zeggen dat Hij weer\ voortdurend bij de discipelen is. De Here schijnt zich bij voorkeur op zondag aan hen te hebben geopenbaard. Al weten zij dat de Heer leeft, zij voelen het gemis van de cen trale figuur die zegt: En nu doen wij dit en dan doen wij dat. Petrus is de eerste die er niet goed meer tegenop kan. Hij zegt tegen zijn vrienden: „Ik ga vissen." Ik geloof niet dat hij denkt aan een vrijetijdsbesteding. Het gaat om meer. Hij weet niet hoe hij zijn nieuwe werk, hem door Christus opge dragen moet beginnen. En er moet toch wat gebeuren. Hij zegt als het ware: Ik moet wat te doen hebben. Ik kan niet zo gemakkelijk wachten. Ik ga weer tijdelijk terug in mijn oude beroep. Voor ieder mens is wachten moeilijk. Het maakt zenuwachtig. We kunnen beter hard aan het werk zijn dan alsmaar stil te zitten wachten op dat wat komt. Toch staan bijvoorbeeld de Psalmen vol van de oproep: Wacht op de Here. Hij heeft Zijn eigen tijd. En omdat Hij alle tijd heeft, komt Hij nooit te laat. Dit wachten is vaak een beproeving' van ons geloof. Geloven wij dat Hij Zijn Woord waar maakt. Geloven wijl dat Hij ons niet vergeet? We lezen vandaag: Mattheüs21 28—32. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Machten, die onderdrukken of bevrijden" was gistreen het onderwerp van de studiedag van de Christen Jonge Vrouwen Federatie YWCA, die zoals gewoonlijk in huize Swellengrebel in Utrecht werd gehouden. De spreker van deze dag. prof. dr. P. J. Roscam Abbing, hoogleraar in de ethiek aan de rijksuniversiteit te Groningen, sprak onder andere over de zwakte en de kracht van de chris telijke gemeente. „De sterken in de gemeente mogen niet doorzetten ten koste van de zwakken, maar moeten zich voor hen inhouden. Het gaat om het dienen, zodat de ander tot zijn recht komt. Het begrip „dienen" is essentieel voor een gemeentelid-zijn." Voor de resultaten van de strijd van de mens om de beheersing van de natuur moeten we dankbaar zijn, meende prof. Roscam Abbing. „We zijn eeuwen aan de gang met een verbluffend succes. Het leven van miljoenen is erdoor mogelijk gemaakt en de humaniteit werd gediend, bij voorbeeld door de vooruitgang van rie medische wetenschap. Dit alles ligt in het verlengde van de opdracht om te heersen over de natuur. Toch is er een voortdurende on macht: ziekten die nog overwonnen moeten worden, aardbevingen enz. Macht heeft ook ongewenste gevol gen. Spreker noemde er enkele: „Ver lenging van het leven doet heel wat ziekten voortduren. Het glorieuze van onze wetenschap maakt brutaal. Er zijn proefnemingen die te ver gaan, zoals de mens uit een reageerbuisje. De techniek draait dol en wordt vaak een doel in zichzelf. De grootste scha duwkant is, dat wij de macht over de natuur zo slecht verdedigen." Ook het- begrip vrijheid bracht de Groningse hoogleraar ter sprake. „We moeten nooit de illusie hebben, dat we een ander niet beïnvloeden. Vol gens Sartre is dat het allerhoogste wat je doet., maar het is soms liefde loos het niet te doen. Het is voor christenen een gebod: gij zult uw naaste liefhebben. Het is iets pénetre- rends, maar dan vanuit een eerlijke liefde." ie i ■en rac nar. mi wat Dt leel ical len, om; !an >est< soda die Ra LI Iriii won Kerl het ;cho geco Van een onzer verslaggevers ODIJK Zet maximale druk van de vakbeweging in om aan de on rechtvaardige en onmenselijke oorlog in Indo-China een einde te maken". De vredesbeweging Sjaloom in Odijk heeft dit in een brief aan de hoofd besturen van de Nederlandse vakbon den en vakcentrales gevraagd. Sja loom vraagt bovendien alle leden van vakorganisaties de oproep over te ne men en aan hun vakbondsleiders door te sturen. „De vakbeweging kan, als zij wil een machtig wapen vormen voor vre de en tegen onderdrukking", stelt Sjaloom. Zo heeft een speciale werk groep van vakbondsvertegenwoordi gers op de zesde Vietnamcor ft'ientie in Stockholm in November vorig jaar opgeroepen tot het houden van een wereldconferentie van vakbonden. Deze conferentie zou de politieke en humanitaire hulp aan Indo-China moeten coördineren en opvoeren. In september 1970 drong de Britse vak beweging T.U.C. er bij de Engelse re gering op aan, zich te distantiëren van de Amerikaanse actie in Indo- China. Een officiële TUC-delegatie bracht een bezoek aan Noord-Viet- nam, en deed hiervan verslag aan de vakbondsleden in groot-Brittannië. BOYCOT Sjaloom stelt nu een tiental moge lijkheden tot concrete actie aan de vakbonden voor. Zo zouden de vak bonden kunnen dreigen met stakin gen als bedrijven op Nederlands grondgebied hun produktie van goe deren ten behoeve van de Ameri kaanse oorlogsvoering niet stopzetten. De vakbonden zouden boycots kun nen voorbereiden tegen schepen die goederen, bestemd voor de oorlog in Indo-China, vervoeren. De Neder landse vakbondsleiders zouden er bij regering en parlement op aan kunnen dringen, dat Nederland gastvrijheid zal verlenen aan' Amerikaanse dienst weigeraars die uit gewetensnood niet aan de oorlog in Indo-China kunnen meewerken. Ook zouden NVV, CNV en NKV een delegatie naar Noord- Vietnam kunnen zenden. De overige suggesties van Sjaloom liggen in het vlak van solidariteitsbe tuigingen met acties tegen de oorlog in Vietnam, Laos en Cambodja, of voorlichting aan de vakbondsleden. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. 1. verscheidenheid - 2. Europeaan - plechtige gelofte - onder anderen (afk.) - 3. hoekbalkon - ver harde huid, 4. plaats in Gelderland - vertrouwelijk, 5. wortel - luidruchtig feest, 6. kippenloop - honingdrank - priem, 7. meisjesnaam - troefkaart - water in N. Br., 8. bloedhuis - vaarwel - nummer (afk.), 9. man - reinigingsmid del. Verticaal. 1. riviervis - getroffen. 2. verstand - lidwoord. 3. kledingstuk - hetzelfde, 4. vervoermiddel - tijding, 5. lof - deel van de dag - telwoord, 6. kier - al, 7. plaatsje onder Vries - plaats bij Trier - en omstreken (afk.), 8. zandheu vel - land met water omringd, 9. ope ning - snijwerktuig - papegaai. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. kaskenade, 2. Ariel - edel. 3. tik - rit - rio, 4. taart - velg. 5. ets - iers - me, 6. kreet - Peel. 7. lee - air - Epe, 8. eind - eed - ei, 9. ingenieus. Verticaal. L katteklei, 2. aria - trein, 3. sik - Ase - eng, 4. kerrie - adé. 5. elite - tien, 6. net - vr. - prei, 7. adres - Eede, 8. Dnil - mep - Eu, 9. eloge - leis; (Vervolg van pagina 1) Ook Verolme, de IHC en de Rotter-, damse Droogdok Maatschappij heb ben belangstelling. Directies en per soneelsfunctionarissen van deze en andere bedrijven zullen, vandaag aan wezig zijn op het terrein van Swart touw om met de mensen te praten. Een van de grootste problemen is het feit, dat een groot aantal werkne mers al over de vijftig is en een groot aantal dienstjaren bij het bedrijf heeft. De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau heeft dit probleem in samenwerking met het ministerie deels opgelost: alle werknemers bo ven de vijftig jaar komen in aanmer king voor een rijkstoelage van maxi maal 35 pet., wanneer het loon dat zij bij een nieuwe baas gaan verdienen lager is dan het loon dat ze tot op^ heden bij Swarttouw kregen. Dat echter alles. Van een afvloeiingsrege ling is geen enkele sprake. Orderi Een ander probleem vormt de or derportefeuille Contractueel moet de ze volledig worden afgewerkt. „Maar dat kunnen we doen zonder perso neel", aldus mr. Frima. Getrachtjp] wordt, nu de orderportefeuille onder te brengen bij derden, maar tot op heden is men daarin nog niet ge-JarT, slaagd. Het is niet denkbeeldig dat ,eh0! het Havenbedrijf Vlaardingen Oost behalve voor het personeel ook be- j langstelling aan de dag zal leggen^, voor de welgevulde orderportefeuille. Over de gevolgen van de bedrijfs-. sluiting voor de twee steenfabrieken, die de fsrmilie Englebert in Velp en Culemborg bezit, kon nog niets defi nitiefs worden gezegd. ..Ze zullen vermoedelijk normaal blijven door werken". was alles wat mr. Frima in dit stadium hierover wilde zeggen Een woordvoerder van de christe lijke Metaal Bedrijfsbond, de heer C. Boender, deelde desgevraagd mee, met bewindvoerder Frima het volste vertrouwen gehad te hebben in hel welslagen van de recente besprekin gen met het Engelse bedrijf Voor hem is het Engelse bedrijf en de Amerikaanse firma waar van dit bedrijf een dochter blijkt te zijn, oorzaak geweest van de weigering op het allerlaatste mo ment om Swarttouw over 'te ne men. Het personeelsbestand bestaat uii 280 man in vaste dienst, 60 Zuidsla- vische gastarbeiders en 60 man inge leend personeel. liert loop aar lat ilaat d pieti lehoi CAIRO (AP) Egypte eist op nieuw, dat Israël zich terugtrekt ui het schiereiland Sinai. Met deze uit spraak heeft president Sadat var Egypte laten weten, dat het stand' punt van Egypte zich verscherpt. Hij wil, dat de Egyptische troepei alle vrijheid dienen te krijgen om d< Sinaï totaal te bevrijden indien d VN-bemiddeling binnen een bepaald tijd geen akkoord oplevert. De woorden van Sadat zijn be kendgemaakt in de Egyptische per met de mededeling, dat de presiden een boodschap van president Nixoi heeft ontvangen als antwoord op eei boodschap die Nixon in maart heef doen toekomen. Te

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2