Boekenverkoop achter bij welvaartsstijging Katholieke bouwbond geeft stemadvies Jonge onderzoekers richten zich ook op werkende jeugd Fruittelers boerden in 1970 weer slechter Dossier-Cel las tic naar veiligheidscommissie Deontknoppingvanl971. Kabouters richten in gekraakt huis universiteit op Militaire groet in het openbaar niet verplicht Uit de Haagse hof geplukt Personeelsstop bij maatschappeli j k werk 7 DONDERDAG 1 ARRIl 1971 Leesonderzoek wijst uit Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gister avond geopende 36ste Boeken week betekent een week lang ge concentreerde aandacht voor het boek. En dat is niet overbodig, meent de „Stichting Speurwerk betreffende het Boek". Uit een door haar verricht onderzoek blijkt immers dat de boekenom- zet in de jaren 1963 tot en met 1970 duidelijk is achtergebleven bij de groei in omzet van andere zogenaamde luxe artikelen. De algemene welvaartsstijging en de toegenomen, vrije tijd hebben ook niet geleid tot een werkelijke demo cratisering van het boek Het aantal kopers uit de klasse „welgestelden (met een hogere opleiding)" is geste gen, terwijl het aantal kopers „minst welgestelden" relatief is afgenomen. Hierbij kan nog de kanttekening worden geplaatst dat kopen niet al tijd lezen betekent. De stichting: „Er bestaat een duidelijke correlatie tus sen veel 'boeken kopen en weinig le zen; de zogenaamde klasse welgestel den heeft meestal minder vrije tijd." Verkenning De stichting, een onafhankelijk opererende „dochterorganisatie" van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels is zich er wel van bewust dat de cijfers van haar onderzoek weinig zeggen. „Dit onderzoek is slechts een eerste ver kenning, die weliswaar iets vertelt over het gedrag van de koper, maar niet verklaart waarom hij zich zo ge draagt." Daarom wordt in september een nieuw onderzoek begonnen. Doel is onder meer te kveten te ko men waardoor bij voorbeeld de ver koop de laatste jaren min of meer stationair is gebleven en of de uitvoe ring van ht boek meer op de smaak van het publiek moet worden afge stemd. Nederland staat vooraan op het ge bied van het onderzoek van de boe kenmarkt. Toen de Stichting Speur werk in 1961 werd opgericht, was dit internationaal iets nieuws, juist de zer dagen krijgt het onderzoek van de internationale boekenmarkt grote aandacht van de verkopers: 1 en 2 april wordt in Wenen de „Internatio nale Arbeitstaigung für Buohmarkt- forschung" gehouden. Op dit congres is Nederland vertegenwoordigd. Het belang van ons land op de internatio nale markt wordt ook geaccentueerd door het feit dat van alle Europese landen in Nederland het hoogste per centage van het gezinsinkomen aan het kopen van boeken wordt besteed. Hoe komt de Stichting Speurwerk aan haar cijfermateriaal? Het NIPO heeft in 1963 tot en met 1965 en in 1969 tot en met 1970 een onderzoek ingesteld. Van 1963 tot 1964 werden wekelijks 360 gezinnen ondervraagd over hun boekaankopen en in 1965, 1969 en 1970 gebeurde dit bij 240 ge zinnen, Uit een vergelijking van deze •metingen kon worden vastgesteld welke veranderingen er al dan niet de afgelopen negen, jaar plaatsvon den. Uit de cijfers blijkt dat er jaarlijks ongeveer 70 miljoen boeken worden gekocht, terwijl alleen bij openbare bibliotheken in 1970 ongeveer 50 mil joen uitleningen van boeken werden geregistreerd. Per gezinkoopt men per jaar gemiddeld 25 boeken en wordt uit openbare bibliotheken circa Van een verslaggever UTRECHT De bij het NKV aangesloten Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid heeft zioh niets van de drie vak centrales aangetrokken die zich van een stemadvies wensen te ont houden en heeft zijn ongeveer 80.000 leden geadviseerd bij de ko mende verkiezingen op PvdA, D'66 of PPR te stemmen. In een artikel in het bondsblad „Op de steiger" veroordeelt penningmees ter H. Jacobs van de katholieke bouwbond, de huidige regering als „onchristelijk, Inhumaan en slecht". Het christendom met zijn sociale leer en encyklicken Is volgens hem geen enkele waarborg voor het politiek juist handelen van parttfen die „ka tholiek" of „christelijk" in hun vaan del schrijven. Met de WD als regeringspartner is volgens de heer Jacobs geen verbete ring te verwachten van de huidige situatie, waarbij de regering angst vallig de oude kapitalistische struc tuur van onze maatschappij verde digt. De vakbeweging in het algemeen •heeft er als verdedigster van de werknemersbelangen het grootste be lang bij dat er een regering komt en blijft met een duidelijk linkse signa tuur. „Onze voorkeur en sympathie gaan momenteel uit naar de drie op positiepartijen. De drie zogenaamde christelijke partijen dienen bij de ko mende verkiezingen van werkne merskant in stemmenaantal duidelijk de rekening gepresenteerd te krijgen voor hun heilloos marchanderen met de WD, die hierdoor de kans kreeg om een meer dan evenredig stempel te drukken op het regeringsbeleid", aldus de heer Jacobs. Bij de nadrukkelijke weigering van de drie vakcentrales om een stemad vies te geven heeft NKV-voorzitter Mertens gezegd dat een stemadvies van afzonderlijke afdelingen en bon den indruist tegen het beleid van de centrales. Kleurloos Volgens de heer Jacobs loopt de te genstelling link-rechts dwars door de vakcentrales heen. NKV-voorzitter Mertens heeft na de meeste krasse uitspraken inzake politiek en maat schappijvernieuwing terwille van zijn heterogene achterban moeten terug vallen in een politieke kleurloosheid. De heer Jacobs vraagt zich af hoe lang het de heer Mertens nog zal luk ken, om het onverzoenlijke te verzoe nen en de kool en de geit binnen de vakbeweging te sparen. De waarachtige christen moet zich volgens de heer Jacobs opstellen in een strijd tegen het overheersende rechts-liberalistisch-kapitalistische 15 keer een boek geleend. Van het totaal aan consumptieve bestedingen van de Nederlandse gezinnen werd in 1970 0,7 procent aan boeken uitgege ven. Ten opzichte van 1963 trad in 1970 een verdubbeling van de geld- omzet op, terwijl de omzet in aantal len vrijwel constant bleef. Dit is een gevolg van het (fuurder worden van het boek. Was de gemiddelde prijs in 1963 nog 3,67, in 1970 was deze ƒ7,50. De stichting wijt dit aan de steeds hogere eisen die aan de uitvoering worden gesteld, de sterk gestegen productie- en distributiekosten en de daling van het aantal verkochte poc ketboeken in het geheel van ver kochte boéken. Pockets systeem als zodanig, omdat dit sys teem wereldwijd al zo lang grof on recht veroorzaakt door uitbuiting, honger en menselijke ellende en om dat het geen enkel uitzicht biedt op een mefiswaardiger bestaan. De heer Jacobs wijst er in zijn ar tikel op dat de totale vakbeweging politiek zeer verschillend gekleurd is. „Vooral de leidinggevende personen in die vakbonden die pretenderen de belangen van de hogere ambtenaren en werknemers te behartigen, voelen zich dikwijl geroepen om vast te hou den aan de achterhaalde stelling dat alleen de confessionaliteit uitgangs punt zou kunnen zijn voor het behar tigen van wat zij aanzien voor hun exclusieve belangen." Autonoom Een woordvoerder van het NKV zei desgevraagd dat de katholieke bouw bond met deze uitspraken afwijkt van de lijn die de vakcentrale volgt, maar dat de bij het NKV aangesloten bonden autonoom zijn. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Op een bord in de tuin van een riante villa aan de So- phiaweg te Nijmegen staat sinds gis teren te lezen: Universiteit Kabou ters. Zes kabouters hebben het pand, dat tot augustus 1969 bewoond werd door paters assumptionisten, dinsdag gekraakt De politie greep niet in op grond van de uitspraak van de Hoge Raad, dat een dergelijke handelwijze buiten het strafrecht valt, wanneer het eer. huis betreft, maar waarvan het ka rakter niet is veranderd. Het Nijmeegse huis zou het hoofdr kwartier van de kabouteractiviteiten in Nederland worden. Er worden de komende dagen 40 makkers, al of niet met puntmuts, verwacht. Ook zal het gebouw i als kabouter-universiteit gaan 'fungeren. Aangenomen wordt dat Roel van Duyn er als eerste do cent zal optreden. In 1963 bestond 51 procent van de verkoop uit pocketboeken, in 1965 was dit 40 procent en in 1970 was dit aantal teruggelopen tot 37 procent. Het aandeel van de categorie gebon den boeken steeg van 38 procent in 1963 tot 42 procent in 1970. Bij de rubricering van boeken hanteert de stichting nog de term .overige" (tegen over pockets en gebonden boeken). Deze categorie ,<overige" wordt de laatste jaren steeds groter door het toenemend aantal geschriften dat de consument als boeken ervaart, maar niet onder pockets of gebonden, boe ken kan worden gerangschikt. Het lijkt erop de de man/vader steeds meer boeken gaat kopen en de vrouw iets minder. De man/vader kocht in 1963 24 procent en de huis vrouw/moeder 45 procent boeken van het gezin. In 1970 kocht de man/va der 33 procent en de huisvrouw- der 41 procent. De algemene conclusies van de stichting uit het onderzoek zijn de volgende. Belangrijkste tendentie is dat de werkelijke stijging van de boekenbestedingen is achtergebleven bij de stijging van de consumptieve bestedingen als geheel. De consump tieve bestedingen stegen van 1963 naar 1970 reëel met 33 procent en de bestedingen aan boeken met 29 pro cent. Mogelijk is er een verschuiving gaande van de aanschaf van kleinere zaken als boeken etc. naar kostbare duurzame consumptiegoederen (auto, kleuren-t.v., keuken apparatuur) of diensten (sociaal toerisme). Daarbij moet men zich realiseren dat van sommige goederen als auto's en so ciaal toerisme de prijsstijgingen in de periode van 1963 tot en met 1970 rela tief geringer waren dan die van boe ken. Wellicht is de financiering van deze goederen toch nog met moeite gebeurd., zodat op bv. boeken ia be zuinigd. Vier groepen De Stichting onderscheidt vier groepen lezers. Een klein deel, dat nog geen 10 procent omvat, wordt ge rekend tot de intensieve lezer. Een groep van 30 35 procent behoort tot de geregelde lezers, die voor de helft bestaat uit veel-lezers, en voor de an dere helft uit veel-kopers. Onder deze veel-kopers leent praktisch niemand, maar onder de veel-lezers wordt nog wel middelmatig gekocht. Onge veer 30 procent is ongeregeld lezer; deze groep leent vrijwel nooit maar behoort wel tot de middelmatige ko pers. Tenslotte is er een categorie van 30 procent bestaande uit niet-lezers die lenen noch kopen. Een andere indeling is die naar welstand. Het zijn nog steeds de mensen met een hogere opleiding en welstand bij wie het -boek het sterkst aanslaat. Vanuit dit perspectief kan de boekenmarkt worden verdeeld in drie groepen namelijk de welgestel den, middenklasse en minst welge stelden. Uit een tabel met deze inde- ling blijkt het aantal „welgestelden" sinds 1963 met 14 procent tc zijn toe genomen en het aantal boeken ko pende „welgestelden" met 31 procent. Het omgekeerde is het geval bij de „minst welgestelden"', welke groep van 1963 tot 1970 met 10 procent daalde. Het aantal boekenkopenden van de „iminst welgestelden" is echter met 21 procent verminderd. Con clusie: het boek is bepaald niet gede mocratiseerd, wat de oorzaken daar van ook mogen zijn. (Van onze redacteur wetenschappen) APELDOORN De stichting „De jonge onderzoekers", vyf jaar geleden begonnen als een serie televisieprogramma's van de VARA en sinds vorig jaar als aparte organisatie werkend, heeft zich de laatste maanden krachtig in de breedte uitgebreid. Een kluit aarde vliegt door de lucht en een klein mensje met een grote schep staat er verbaasd naar te kijken. Dit beeld was gisteren in heel Neder land weer te zien tijdens Boomplantdag, die als doel heeft de kinderen op zo jong mogelijke leeftijd voor de natuur te leren. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse fruitteelt maakt op dit ogenblik de diepste depressie in zijn be staan door. Dat is de reden waar om gisteren het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Fruittelers Organisatie zonder enige feest- vertoon is gevierd. In Utrecht, waar gisteren de algemene vergadering van de fruittelers werd gehouden, zei de waarnemend voorzitter van de NFO, de heer L. J. Nijsten, dat het de fruitteelt in 1970 op nieuw aanmerkelijk slechter is vergaan dan voorgaande jaren. Zo was over het oogstjaar 1968/1969 bijna 90 pet. van de fruitteeltbedrij- ven verliesgevend, met een gemiddeld verlies van ƒ23,- per ƒ100,- kosten. Over het oogstjaar 1969/1970 bleek 95 pet. van alle bedrijven verliesgevend met een verlies van ƒ30,- per ƒ100,- gemaakte kosten. De heer Nijsten kwam tot de vraagstelling of het niet beter zou zijn inplaats van het fruit door te draaien zoals vaak is gebeurd, fruit bomen te rooien. Hij becijferde dat sinds het seizoen 1968/1969 in de ge zamenlijke EEG-landen 1500 ton appe len en peren met gebruikmaking van de EEG-interventieregeling uit de markt is genomen. Bij een gemiddel de interventieprijs van 20 cent per kg heeft dat de Europese gemeenschap 300 miljoen gulden .gekost. Dat geld is toegevloeid aan een in nood verke rende fruitteelt. „Was het niet beter geweest, in plaats van aan een interventierege ling, dit geld te besteden aan een rooipremie die, gekoppeld aan een in- plantverbod, ertoe zou hebben geleid dat de fruitteelt in een of twee jaar weer gezond zou zijn?" aldus de heer Nijsten. Gevaar Naar zijn mening bergt de inter ventieregeling het gevaar in zich dat zij een bepaalde produktie in stand houdt. Er is namelijk een teeltwijze denkbaar waarbij met een minimum aan kosten de kwaliteitsgrens voor de interventieprijs wordt bereikt, zodat men zijn produkt tegen de interven tieprijs kan afzetten en daardoor kos ten en arbeid vergoed krijgt. De heer Nijsten zei geen pleidooi te willen houden voor het laten verval len van de interventieregeling. Wel dient naar zijn oordeel een verhoging van de interventieprijs, die een per manente overproduktie zou laten be staan, te worden voorkomen. In Nederland breidde het aantal fruittelers dat het bedrijf noodge dwongen moest beëindigen, zich ver der uit. Per 1 maart was voor 12.000 ha rooipremie aangevraagd. De heer Nijsten betwijfelde of deze hectares ook volledig zullen worden gerooid. Overbrugging De heer Nijsten vindt dat de huidi ge Nederlandse overbruggingsregeling voor in moeilijkheden verkerende, doch perspectief biedende bedrijven, het voortbestaan van een gezonde Nederlandse fruitteelt niet waarborgt. Die maatregelen moeten volgens hem meer afgestemd worden op hen, die nog fruitteler kunnen blijven. Ook wil de heer Nijsten de toezeg ging dat de aflossing van de over bruggingskredieten niet ten laste van de fruittelers komt, zolang de crisis voortduurt en de financiële positie van de bedrijven geen aflossing mo gelijk maakt. De jaarlijkse wedstrijd voor jonge mensen die op wetenschappelijke ba sis iets uitgezocht of ontworpen heb ben blijft daarbij gehandhaafd. Vol gende week zaterdag opent in de RAI in Amsterdam de tentoonstelling van de 24 projecten die dit jaar werden ingezonden. De onderwerpen, variëren van ruimtevaart tot onderwijskunde en planologie Maar de stichting vindt dat „bolle- bozenwerk" niet het belangrijkste. Onderzoek is gewoon leuk om te doen, net als sport beoefenen of mu ziek maken. En daarvoor zijn al in zeven steden „experimenteerruimtes" geopend, die ook de functie van in formatiecentrum vervullen. Bij dit werk dat nog maar net begonnen is, zijn nu ongeveer vijfhonderd deelne mers betrokken. Nadrukkelijk richt men zich niet alleen op scholieren, maar ook op de werkende jeugd. In hoeverre dat aanslaat is nu nog moei lijk te overzien. Subiidie Het werk wordt gesteund door een subsidie van CRM die dit jaar voor het landelijke apparaat ƒ275.000 be draagt. Met de rijks- en gemeentesub sidie die het plaatselijke werk krijgt (ongeveer 85 procent van de kosten), en de bijdragen van deelnemers en giften, kun je het jaarbudget in de buurt van een half miljoen schatten, zegt stichtingsdirecteur mr. A. H. W. Oudemans. Wel een fors bedrag ten DEN HAAG De persoonlijke mi litaire groet in het openbaar is niet meer verplicht. Minister Den Toom heeft de groetplicht op dit punt her zien. De overige bepalingen over de militaire groet, zoals de functionele groet, het eerbewijs, de groet aan boord van schepen of op het kazerne- terrein blijven, ongewijzigd. Nederlandse militairen in het bui tenland kunnen nog wel worden ver plicht tot brengen van de groet in het openbaar want voor deze groep heeft minister Den Toom bepaald, dat de mogelijkheid moet bestaan om de voorschriften voor het groeten in in ternationaal verband aan te passen aan de aldaar gestelde regels. Overi gens is' de minister nog wel overtuigd van de waarde van de groet als uiting van beleefdheid en saamhorig heidsgevoel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dossier over de Cellastic-affaire zal ter be schikking worden gesteld van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de veiligheids- en inlichtingendiensten. In deze commissie zijn de zes grote fracties van de Kamer vertegenwoordigd. Minister Veringa (onderwijs en we tenschappen) heeft dit gisteren, in de Tweede Kamer toegezegd. Met deze toezegging verwierp de Kamer twee moties, één van de heer Van der Spek (PSP) waarin om publikatie zonder meer van het dossier wordt gevraagd en één .van drs. Visser (D'66) waarin wordt gevraagd het dossier ter vertrouwelijke inzage bij de Tweede Kamer te deponeren. Inzage van het dossier Cellastic werd van belang geacht om de ge ruchtenstroom rond het ultracentrifu- ge-project waarvan prof. J. Kisten maker de geestelijke vader is, af te dammen. Volgens deze geruchten die laatselijk nog gestalte kregen in een boekje van de Amsterdamse journa list Wim Klinkenberg, zou prof. Kis tenmaker betrekkingen hebben on derhouden met de Duitse uit de oor logsjaren daterende spionageorgani- satie Cellastic. In opspraak In de raadsvergaderingen van Zoetermeer mag niet meer gerookt worden! Misschien geen unicum, maar toch een kloek besluit Moeilijk voor de leden die niet meer diepzinnig, ge wichtig, of nerveus aan pijp, sigaar of sigaret kunnen zuigen. Van oudsher zijn gemeenteraads vergaderingen rookgordijnen ge weest. In een grijs verleden heb ik dat reeds ervaren. Het was in de tijd, dat de vrouw wel een roze siga ret met gouden mondstuk op mocht steken op een verjaarspartijtje, maar in het openbaar... foei... Daar zat ik dan, op de persplaat sen in de raadszaal, voor me een blauwe zee van rook, om mij een zuil van smook, want de collega's van mannelijk geslacht dampten de gratis gemeentesigaren met ijver mee. Nog zie ik hem voor me, mijn red der in de nood... de (gemeentebode Van Um, die toen de tranen me over de wangen biggelden door het staren in de nevel, opeens kwam aandragen me ...een glaasje water... „Dat helpt", fluisterde hij. Nectar in mijn verdroogde keel, dat was het water.. Sinds mensenheugenis mag ln de Tweede Kamer tijdens de openbare vergaderingen niet gerookt worden. Voor de leden niet zo'n beheersing, want die kunnen er altijd even uit- Kaïiiergeheim wandelen, de voorzitter echter zit gekluisterd op zijn hoge stoel. Het zou interessant zijn te weten of de kamervoorzitters, die in de loop der jaren daar gezeteld zijn geweest, buiten de vergaderzaal stugge rokers waren. Voor de parlementariërs is er een gemakkelijke ontspanningsmogelijk heid. Ze hoeven maar achter het groene gordijn te stappen, dat pal achter de banken hangt en ze zijn rookgerechtigd. Kunnen echter van daar zo weer in de arena springen wanneer ze dat nodig Vinden. Maar wat ik nog veel leuker vind is, dat achter het gordijn aan de gangzijde nog een geheim verborgen is... Het schorgedebatteerde, droogke- lige Kamerlid kan daar, als het hem of haar te machtig wordt, een slokje gaan halen. Schrik niet, keurig blijft het. Het slokje is puur leidingwater, ook wel gemeentepils geheten. In de achterwand is een heel klein fonteintje ingebouwd en een regi ment glazen zorgt ervoor, dat niet, zoals wij vroeger bij het school- kraantje in de gang deden, de ge achte afgevaardigden met de mond aan de kraan behoeven te hangen om het koele straaltje druipend op te vangen. Een klein Kamergeheim achter het rookgordijn. Minister Veringa ontkende dat uit het dossier ook maar enig verband zou blijken tussen 't ultracentrifu ge-project en de Duitse spionage or ganisatie. Wel werden in het 1400 pa gina's tellende dossier tal van namen van Nederlanders genoemd, die door publikatie ten onrechte in opspraak zouden kunnen .komen. Het dossier werd samengesteld door de militaire wetenschappelijke inlichtingendienst en berust thans bij het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. De linkse oppositie partijen meen den dat de toezegging van minister Veringa ...de .geruchten onvoldoende zal weerleggen". Zij stemden daarom voor de motie van drs. Visser. De mo tie van de heer Van der Spek kreeg alleen de instemming van CPN en PSP. behoeve van die (nog) vijfhonderd deelnemers, maar er zit natuurlijk een flink stuk aanloopkosten in. In het beleid van verbreding papt de uitgave van een eigen maandblad De jonge onderzoeker, waarvan het eerste nummer aantrekkelijke en be trouwbare informatie bevat over la serlicht, milieuverontreiniging (met alleen een onzinnige opmerking over het wegvangen van zwaveldioxide), de opgraving van achthonderd jaar oude waterputten in Brabant en de ontdekking van de nieuwe planetoïde. Wie de tentoonstelling in Amster dam bezoekt (10 tot 18 april van 12 tot 5 en van 7 tot 10 uur geopend) en zich op het blad abonneert (voor vijf tien gulden) krijgt ter plekke zijn en treegeld terug. Inlichtingen over het plaatselijke werk in de experimen teercentra zijn te krijgen bij de stich ting, Peperstraat 89, Zaandam. Staphorst (8) De drang tot publiciteit van de heer Hulst is volkomen geslaagd. Hoe kan het ook anders, zulke dwaze redene ringen, waaruit de onkunde spreekt, lust ons volk wel. Is het niet barmhar tiger, dat men elkaar oproept tot ge bed? En laten we respect hebben voor het Godsvertrouwen dat (juist nu) in Staphorst nog gevonden wordt. Be denk dat Gods wil geschiedt, ook al zijn we gevaccineerd. Graag meer ver draagzaamheid jegens andersdenken den, zoals dat juist in onze tijd wordt gepropageerd. KATWIJK AAN ZEE B. Kok Staphorst (9) Mijn geloof zegt me, dat daar waar het gevaar van polio dreigt, de kinderen mogen worden ingeënt. Daar zie ik geen zonde in. Maar wij moeten in plaatsen waar nog geen polio heerst, de ouders vrij laten. Wat betreft het plan van de burge meester van Opheusden om alle kin deren in zijn gemeente te laten inen ten, vind ik dat hij op de tijd vooruit loopt Als in Staphorst polio heerst ia dat nog geen bewijs, dat men die ziek te ook in Opheusden heeft te wachten. En daarom eerst afwachten of deze ziekte ook andere gemeenten zal aan tasten. Zo ja, dan is het wenselijk dat de ouders ihun kinderen laten inenten. DEN BOMMEL C. Snijder Van een vea DEN HAAG Er geldt een perso neelsstop bij gesubsidieerde Instellin gen voor algemeen maatschappelijk werk en samenwerkingsorganen. Het personeelsbestand mag niet worden uitgebreid en vacature» mogen niet worden vervuld. Dit blijkt uit het antwoord dat mi nister Klompé geeft op vragen van de Tweede-Kamerleden mej. G. Kok en de heer P. Engels (beiden KVP). De minister vindt dat de perso neelsstop niet in strijd te met een uitspraak, die zij eerder deed over temporisering van de uitbreiding var* het personeelsbestand. Met deze uitspraak wilde de minis ter zeggen, dat het feitelijke bestand in 1971 ongeveer gelijk moet worden gehouden. Dit feitelijke bestand is van een toevallige samenstelling. Er ontstaan jaarlijks vele vacatures^ waarvan vele worden vervuld, maar lang niet altijd spoedig; sommige va catures zijn nooit vervuld geweest. In overleg met de betrokken in stanties zal worden nagegaan welke vacatures moeten worden vervuld. De bedoeling is om de stop rigoureus te handhaven. Van geval tot geval zal worden be keken of er redpn is om af te wijken van de bepaling, dat geen subsidie wordt gegeven in de kosten van een functionaris, die in de periode van de personeelsstop wordt benoemd. Spectaculair nieuws van Graetz. In één klap maakt Graetz alle andere kleurenteevees ouderwets. Door z'n magische toetsen. Tip ze even aan en ziedaar... de prachtigste kleuren. Graetz steekt met kop en schouders boven de konkurrentie uit Door vorm geving. Door kwaliteit en vooral ook service. Kleurenteevee kopen? Neem de beste. De mooiste. Kies uit de uiterst progressieve Graetz- kollektie. Hypermodern gekleurde kleurenteevees. Met magisch knoppensysteem. Absoluut... de ontknopplng van 1971. Bezoek de erkende Graetz handelaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7