Een champion is een hes te perzik Delfts koor zong Matthaus Passion in Berkel Gelukkigste dag van leven voor bruid Stien Kaiser Een jaar cel voor vijand van Turken Fluor gevaar voor vee Vakbonden voor fusie Rijn-Schelde Verolme Koffieconcert niet geslaagd Stien Kaiser nu mevrouw Baas Ned. Zuid-Afrika wil Booill VOOr schorsing besluit raad Culemborg iedere auto *- DONDERDAG 1 AP#lt 1971 maakt EH fb vruchtcmwum JAMBOZEN - BESje* "'1 JONGE J£H£1- DEN HAAG Bij vervroegde uit spraak heeft het gereohtshof in Den Haag woensdag het vonnis bevestigd van de rechtbank in Dordrecht, waarbij de 36-jarige J.'M. uit Leer dam wegens poging tot doodslag te gen een Turkse stadgenoot werd ver oordeeld tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en aftrek van hel voorarrest. De officier van justitie bij de rechtbank in Dordrecht, die anderhalf jaar gevangenisstraf had gevorderd, kwam van dat vonnis in hoger be roep, omdat naar zijn mening een duidelijker voorbeeld gesteld diende te worden, gezien de onrust tussen de buitenlandse arbeiders in Leerdam en omgeving. Verdachte had veel huwelijksmoei lijkheden, doordat zijn vrouw relaties onderhield met Turken, op wie hij zodanig gebeten raakte, dat hij tij dens een ruzie in een café een pis toolschot loste, waardoor een Turk licht werd gewond. Als gevolg van het gebeuren werd verdachte door een beroerte getroffen en trad een deeltelijke verlamming op. waarvan hij nog niet is hersteld. Slechts weinig kwekers telen nog peraiken onder glas Door Edith WHzleb MONSTER Nog slechts weinig perzikbloesems bloeien in het West- land. Tien jaar na de oorlog begon de perzikenteelt een aflopende zaak te worden. De buitenlandse concurrentie werd groter, de teelt is te be werkelijk en niet in de laatste plaats: er is een gedegen vakkennis voor nodig. De telers, die nu nog perziken kweken onder glas, doen dit meer omdat ze liefde voor het vak hebben dan omdat er veel aan te verdienen valt. Leen van Spronsen, organist van de hervormde kerk in Monster en amateur-pianist uit liefde voor de muziek, is één van de overgebleven perzikenkwekers. „Ik mag er niet aan denken, dat ik tomaten of komkommers zou moeten kweken. Dat is zo'n eenzijdige teelt!" zegt Leen van Spronsen, terwijl hij over de vastverankerde, smalle schuit stapt, die de enige overstap is over het druk kabbelende water van de Monsterse Geest. Achter de Rijnweg strekken zich de kassen uit met slechts smalle loop paadjes ertussen. Elk stukje grond wordt voor teelt benut. De kassen zijn vroegere druivenserres, die nu gebruikt worden om perziken en pruimen te laten rijpen. Huurlingen99 In de kassen geurt het zoet. De takken van de perzikboompjes slinge ren zich omhoog langs de ruiten tot de top van de kas, bezaaid met dui zenden lilabloempjes en kleine hard groene perziken in de dop. Ze worden zorgvuldig geleid langs 25 30.000 meter draad. Bijen zoemen ijverig naar de diep- roze bloemhartjes en weer terug naar de korf. Ze zijn „huurlingen" die in het seizoen voor de bevruch ting zorgen en na gedane arbeid weer bij de imker terugbezorgd worden. De bomen zijn langs de kasrand gepoot zodat ook de overgebleven grond goed besteed kan worden. Weelderig woekert er de selderij en de andijvie staat er krop aan krop. In de niet-gestookte kassen tfcgint half maart de perzikenbloei en in ju ni zijn de vruchten rijp. Andere kas sen worden gestookt om vroeger vruchten te krijgen. Hoe vroeger de perzik hoe beter de prijs voor de kweker. In een benauwende, vochtige atmosfeer van 26-27 gr. Celsius rijpen de stookperziken om in mei geplukt te kunnen worden. „De „peregrine" is de mooiste per zik", vindt Leen van Spronsen. De meeste soorten hebben Franse namen. Behalve de Duke of York, een prachtige egaal-gele vrucht. De Leen van Spronsen in de kas „champion" is natuurlijk een kam pioen onder de perziken en heeft niets met champignons te maken Scheuthoorden Leen van Spronsen heeft een gru welijke hekel aan vergif. Maar er zijn scheutboorden (kleine rupsen) en spint ('t meest gevreesde ongedierte) die de bomen binnen een jaar ten val brengen. „Voor elke ziekte en "voor alle on gedierte heeft de natuur zelf wel een bestrijdingsmiddel. Ik zie de spintke ver graag (klein soort meikever) die eet, spint en kan best tegen nicotine". Tuinder Van Spronsen neemt een diepe haal aan z'n sigaret en zegt: „Nicotine is het enige vergif dat ik gebruik!" Ter verduidelijking voegt hij eraan toe: „om te spuiten! Voor mij géén parathion!" De lucht is zwaar van warmte en vocht. „Boeiende teelt, die perzikenteelt zegt Leen van Spronsen. „Ik heh liet geleerd van Jac. J. van Spronsen. Die weet er pas veel van!" Zijn vader? Hij lacht: „Welnee, een achter-ach terneef geloof ik." MIDDELBURG Het instituut voor plantcnziektekur.dig onde rzoek te Wageningcn heeft in de afgelopen meetperiode (oktober 1969 tot oktober 1970) in het Sloc-gebied een soms zeer hoge fluoreoncentratie geconsta teerd. Het IPO vraagt zich dan ook in zijn rapport over de meetresultaten af, of het nog aanbeveling verdient het vee in de herfst en winter en in het vroege voorjaar buiten te laten. Het gebied, waarin gevaar voor het vee zou dreigen, strekt zich uit tot ruim 5 kilometer van Hoechst in noordoostelijke richting. In de andere windrichtingen is de gevarenzone wat kleiner. In het groeiseizoen, wanneer de fluor uit de lucht niet zoveel kans krijgt om zich op te hopen op de gewassen, beperkt het gevaar zich volgens het IPO tot een afstand van anderhalve kilometer ten noordoosten van Hoechst. De incidenteel zeer hoge fluorwaarde wijt het IPO aan bepaal de meteorologische omstandigheden en aan het feit dat sommige meet punten verplaatst'zijn. „Het is vreemd dat de tweede fos- foroven van Hoechst niet genoemd is als mogeljke bron van de fluoreon centratie", zegt de voorzitter van de vereniging miliuehygiëne Zeeland, mr. Tina Kammengieter uit Middel burg. „De tweede fosforoven is gedu rende de meetperiode in gebruik ge nomen en volgens het rapport van het IPO zijn er geen veranderingen in de fluoremissie van Hoechst. Het zou voor de hand liggen dat de verdubbe ling van de produktie van Hoechst debet is aan de verhoogde concentra ties." ROTTERDAM Tussen de vak bonden en de beleidscommissie van het Verolme-coneern bestaan geen: ernstige meningsverschillen, aldus de heer J. Okkerse, lid van de beleids commissie woensdagavond tijdens een vergadering van kaderleden uit het Rijn-Schelde-concern. Tijdens de bijeenkomst zei de heer A. Schravemade, districtsbestuurder van de Metaalbedrijfsbond NVV dat de vakbonden voorstander zijn van een fusie tussen Verolme en Rijn- Schelde. De heer Schravemade meende ove rigens wel dat het rapport Winsemius in gebreke is gebleven voor wat het sociale vlak betreft. Hij merkte op dat na een fusie niet elke werknemer zijn oude arbeidsplaats zal kunnen blijven, behouden. Van ontslagen zal naar oordeel van de vakbonden geen sprake zijn. Integendeel, ook na een fusie zal blijken dat er nog personeel te kort is, aldus de heer Schravemade. Op de vraag hoe het personeel van Verolme denkt over een fusie antwoordde de vakbondsbestuurder dat de mensen van Verolme er net zo over denken als die van Rijn-Schelde. Samenwerking bij bestrijding van watervervuiling DEN HAAG Achttien organisa ties hebben overeenstemming bereikt over de oprichting van een stichting die alle krachten bij het gerichte speurwerk in het kader van de wa terverontreiniging wil bundelen Het gaat hier om een initiatief van de Unie van waterschappen. De be sturen van de deelnemende organisa ties moeten hun definitieve goedkeu ring aan dit initiatief geven. ROTTERDAM De sopraan Jean ne Companjen had voor het Koffie concert van deze woensdag een pro gramma van Franse liederen opge steld. Eén daarvan is al bijna 200 jaar oud: „Dans un bois solitaire", een gedicht van Houdard de la Motte door Wolfgang A. Mozart gecompo neerd. Het was een boeiend begin van het concert, en ook de „Vocalise in de vorm van een Habanera" van Maurice Ravel hield de aandacht he lemaal gevangen, al waren de hoge tonen niet altijd zuiver. De rest van het programma bestond uit composities van Maurice Ravel en Francis Poulenc, en het moet worden gezegd, dat de zangeres een voortref felijke keus had gemaakt. Daarom was het des te meer jammer, dat deze uiterst verfijnde kunst van het lied het in deze ruimte niet deed. Er ging heel veel van de zonder twijfel le vendige en doorleefde voordracht, die de liefhebbers van het lid van Jeanne Companjen kennen, verloren, en voor de in dit geval hoog nodige concentratie van de toehoorders was het onvermijdelijke geloop van ko mende en gaande bezoekers fnuikend. Zij, die vlak bij het podium hebben gezeten, zullen ongetwijfeld volop hebben genoten van „Manteau de fleurs" en de „Chants populaires grecques" van Maurice Ravel en van de „Fian?ailles pour rire" en „Les chemins d'amour" van Francis Pou lenc, maar voor hen die verder weg zaten bleef het genot beperkt tot de zeer muzikale vleugelbegeleiding van Sas Bunge in een ideale samenwer king met de zangeres. G. M. DERSJANT BERKEL Bij alle klachten die vandaag óok op'cultureel ge bied mogen worden geuit, doet het goed te kunnen vaststellen, hoe een oud cultuurgoed als de Mat thaus Passion van Bach in deze periode voor ons land tot een ge meen goed wordt. De Stichting Berkelse Concerten heeft woens dagavond ook deze passie tot Berkel gebracht, waarmee zij ook wat de publieke belangstelling betrof op succes kon bogen. De uitvoering werd verzorgd door het gemengd koor Cantarella uit Delfi, een groot, goed bezet koor dat onder zijn dirigent Jan Vermeulen met deze prestatie eer inlegde. Het was geen Mathaus Passion met bepaald eigen accenten, de uitvoering was zelfs in zoverre traditioneel, dat de gebruikelijke coupures werden ge maakt, maar reeds het beginkoor onthulde dat Cantarella het werk be hoorlijk aan kon en vooral het effect van de twee koren kwam tot zijn recht. Ook het jongenskoor De Nico- laaszangertjes. goed opgesteld, trok een heldere lijn door het geheel, dat muzikaal werd ondersteund door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land. Voor het muziekleven, dat door de zangkoren wordt beoefend, betekent dit orkest een aanwinst. De koralen werden met overgave en klankvol ge zongen, de turbae kwamen er goed uit en ook in de natuurschilderingen van de grote Johann Sebastian, waarin de bliksems en de donders er moesten zijn, bleek alles er muur vast in te zitten. In de collectieve prestatie, die een passie-uitvoering altijd is. althans moet zijn, zijn de solisten van belang. De tenor Chris van Woerkom droeg waardig gn expressief als Evangelist tot het peil der uitvoering bij, John Bröcheler zong met fraaie stem en veel begrip de Christuspartij. Jan Alois verzorgde de aria's en de kleine baspartijen behoorlijk, en het spreekt bijna vanzelf dat de sopraan Elisa beth Lugt en de alt Wilhelmina Mat- thès aan de vei-wachtingen beant woordden. In de duetten klonken deze stemmen uitstekend samen. Frans de Ruijter aan het cembalo en Joop Welp aan het orgel completeerden de in strumentale begeleiding van een uit voering die het als geheel mede dank zij de akoestiek van de R.K. Kerk goed deed en voortreffelijke momen ten opleverde. Ad Int. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het woord „chic* werd woensdagmiddag veelvuldig ge bruikt bij dc presentatie van Maison Westervelds' voorjaarssjow. En dat was ook wel terecht: in de gevarieer de, veelal op de wat rijpere vrouw afgestemde collectie kwamen veel modellen voor die deze naam ver dienden. Voor de grote verrassing zorgde echter de „Pablo-couture"; creaties van de nieuwe directeur van Maison Westerveld, de 35-jarige Spaanse ont werper Pablo Canizares y Bueno. Zijn ontwerpen vielen op door de bij zondere aandacht besteed aan de ver vaardiging; aandacht die leidde tot veel met de hand gemaakte applica ties, lussen, borduurwerk en bijvoor beeld in het bruidsmodel tot de ver werking van maar liefst 600 meter lint in de sleep! 1 Opvallend was de „Rega" (kooi) van twaalf meter tot smalle biezen verwerkte stof. Tegenover dit door de vele werkuren welhaast onbetaalbare broekpak stonden echter vele draag bare modellen, waarbij de short niet ontbrak. Echter nooit op zich staand: Pablo vindt dat een short thuishoort op het strand. Zijn shorts werden gedragen onder een mantel, lange rok of, zoals in het bijzonder leuke „Broma" (grapje onder een rokje met openval lende splitten. Het blauw linnen en semble bestond verder uit een kort jasje en er hoorde een rode colblouse bij. Ook hier een met de hand opge zette bandapplicatie. Het ziet er naar uit dat de mode van Maison Westerveld met de komst van Pablo een nieuwe dimensie heeft gekregen. Een originele, wat meer opvallende en soms jeugdiger couture is toegevoegd aan een internationale confectie collectie. Daarover valt nog te zeggen dat de getoonde modellen veelal fraai van lijn waren met de lengte tot net on der de knie. Zeer draagbaar, ook voor de wat grotere maten en van mooie materialen als linnen, dunne wollen of zijden jersey en heel mooi be drukte zijde. Perzikbloesem, zoet geurende lila bloempjes met dieproze hartjes. De stichting verwacht dat die over dracht verstoord zal worden door ac ties van „lieden, die geen verant woordelijkheid dragen en geen des kundigheid bezitten omtrent de za ken. waarover zij beweren zich druk te maken." Het raadsbesluit moet volgens de werkgemeenschap gezien worden als een bijzonder onhoffelijk gebaar je gens degenen die de schenking van het Jan van Riebeeckhuis mogelijk hebben gemaakt. DEN HAAG De stichting Neder- lands-Zuidafrikaanse Werkgemeen schap heeft Koningin Juliana ver zocht het besluit van de Culemborgse gemeenteraad om een symbolische bijdrage van tien gulden te geven aan het in die plaats opgerichte anti-apartheidscomitié te schorsen en nietig te verklaren. Het besluit keert zich volgens de dichting tegen het algemeen belang, dat niet gediend wordt met demon stratieve acties die ten doel hebben :1e goede verstandhouding tussen Ne derland en Zuid-Afrika te verstoren. Volgens de stichting hangt het besluit ten nauwste samen met de over dracht van het Jan -van.'Riebeeckhuis aan de gemeente Culemborg, die zeer binnenkort zal gebeuren. LEIDSOHENDAM De Leid- scher.damse wethouder van openbare •verken, H. L. van Dongen, lanceerde gisteren het idee om voor elke auto die wordt gekocht een boom ter be schikking te stellen. Hij roept daarbij de hulp in van de autohandel en autokopers, om vijftig gulden voor een boom ter beschikking te stellen, omdat, zoals hij opmerkte, de lucht verontreiniging van één auto kan worden weggenomen door een vol wassen boom. Wethouder Van Dongen opperde zijp. idee tijdens de boomplantdag 1971 in Leidschendam, waarbij door 223 kinderen 114 bomen en zesdui zend struiken werden geplant. DELFT Luid klonk het gejuich op, gistermiddag op het grote Delftse Marktplein. Statig schreed schaats kampioene Stien Kaiser met de man met wie zij zojuist door de burge meester in de echt verbonden was. van de trappen van het historische stadhuis. Enige honderden Delftena ren hadden er een uurtje voor uitge trokken om. al dan niet gewapend met fototoestel, de Delftse schaatsster op de gelukkigste dag van haar leven te aanschouwen. Gezeten in een witte koets arri veerde Stien Kaiser met haar Deven- terse onderwijzer, de heer H. Baas. vroeg in de middag bij het Delftse stadhuis, waar burgemeester mr. J. M. Ravesloot het huwelijk voltrok. Het huwelijk werd ingezegend ir. de gereformeerde Immanuelkerk. De receptie, die laat in de middag in de Stads Doelen gehouden werd. had veel belangstelling. Niet alleen de prominenten uit de schaatswereld zoals vele leden van de dames- en herer.kernploeg maar ook van be langstellende Delftenaren en Delfte naartjes, die het gelukkige bruidspaar kwamen feliciteren: echter niet dan na enige tijd in de voortdurend lan ge rij wachtenden te hebben ge staan. Schaatscrack Kees Verkerk zorgd;* tijdens deze receptie voor het sfeer tje: hij onthaalde de gasten op zijn tweede specialiteit, na hel schaatsen: zijn orgelspel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5