Kruis der geweldloosheid niet aan anderen opleggen SNELLERE PROCEDURE OM JOOD TE WORDEN Geen echte vergeving zonder schuldbesef COMMENTAAR Geen stemadvies Oud-invaliden Jongeling vraagt over lening Zuid-Afrika Reformatorisch Dagblad van de persen gerold BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag Berlijnse SPD breekt met de liberalen Dr. Aalders tol ambtsdragers door ANDY YOUNG Is de geweldloosheid mèt Martin Luther King gestorven? Men krijgt al dadelijk die indruk als men de wereldpers leest over onze beweging. Het is afgelopen met de massale marsen, met de donde rende stem der profetie, met de enkele persoonlijkheid die de hele beweging symboliseert. Maar de uiterlijke verschijningsvormen mo gen dan misschien veranderd zijn de droom leeft voort. In 1965 nog hielden Selma en de zwarte gordel van Alabama de aan dacht van de wereld gevangen toen daar de unitaristische dominee James Reeb, de rooms-katholieke huisvrouw Liola Liuzzo en de baptist Jimmy Lee Jackson nun leven gaven voor het stemrecht van hun zwarte medemen sen. In 1970 waren 665 openbare functies in handen van officieel geko zen zwarte bewoners van het Zuiden. Het waren rechters, sheriffs, dis trictscommissarissen en andere func tionarissen in elf zuidelijke staten. Dat zijn de vruchten van het zaad dat in bloed gezaaid werd, maar de pers publiceert alleen het geweld nooit de wedergeboorte die voortkomt uit het vloeien van onschuldig bloed. In 1967 hielp dr. King een zwarte burgemeester kiezen in Cleveland in de staat Ohio. Nu hebben we ook zwarte mannen en vrouwen aan de top in de stadsbesturen van Gary (In diana), Nowark (New Jersey), Chapel Hill (North Carolina) en de uitdaging ligt er in Detroit, Los Angeles, Atlan ta. Kort gezegd: de politieke verlan gens die zo goed tot uitdrukking wer den gebracht door Martin Luther King worden nu in feite verwezenlijkt. Kerken Martin Luther King gebruikte boy cotts of intrekking van economische steun aan de structuren van het kwaad. Nu heeft Caesar Chavez deze taktiek overgenomen en probeert hij door landelijke boycots, eerst van druiven, nu van sla, de Mexicaanse, Philippijnse en zwarte seizoensarbei ders in het zuidwestelijke deel der Verenigde Staten te organiseren. Martin Luther King was een domi nee, een kerkleider. En nu is zij,n vi sie van een agressieve kerk, worste lend met de structuren van het racis me, met hernieuwd enthousiasme overgenomen door de kerken. Zwarte studenten hebben het racistisch be leid in de kerken aan de kaak ge steld. Van kerkelijke fondsen wordt door daartoe benoemde organen na gegaan in hoeverre zij in onderne mingen geïnvesteerd zijn die racisme, imperialisme en militarisme bevorde ren. Tenslotte heeft de wereldraad-com missie tot bestrijding van het racisme de kwestie aan de orde gesteld van racistische overheersing op wereld schaal door voornamelijk blanke sta ten en instellingen. Wij hebben ont dekt dat zelfs onze eigen kerken in vesteren in bedrijven die onze broe ders in de Derde Wereld exploiteren en militaire agressie tegen hen in de hand werken, vaak in de naam van wet en orde of van de christelijke beschaving. De wereldraad heeft zich verbon den met de onderdrukte en uitgebrui- te volken in de wereld. „De minste Mijner broeders, die hongerig, ziek of in de gevangenis zijn". Hij heeft zich verbonden om „gevangenen loslating te verkondigen en aan blinden het gezicht, om verbrokenen heen te zen- In de discussie over het ge weld die opnieuw is opgelaaid door het programma tot bestrij ding van het racisme van de wereldraad van kerken, missen velen de stem van Martin Lu ther King, die z(j terecht als een kerkvader van de nieuwe tijd beschouwen. Op de vraag wat hjj gezegd zou hebben probeert nu iemand een antwoord te geven, die van 1961 tot 1968 zijn rechterhand was in de Southern Christian Leader ship Conference: Andy Young. Deze is nog altijd de tweede man van Kings organisatie. Als lid van de commissie van de wereldraad voor het program ma tot bestrijding van het ra cisme geeft hij in bijgaand arti kel zijn visie. den in vrijheid, om te verkondigen het aangename jaar des Heren." Verwarrend In de wereld van, vandaag roept dit een aantal verwarrende problemen op. De onderdrukte volkeren van Zuidelijk Afrika hebben hun toe vlucht genomen tot geweld als middel tot hun bevrijding. Hoe staat het nu met de geweld loosheid? Ik herinner me hoe Martin Luther King zich over deze vraag uitsprak tijdens de onlusten in Watts en Chi cago. Hij citeerde VictorHugo: „Wanneer mensen in het duister ge zet worden zullen er misdaden be gaan worden, maar de verantwoorde lijkheid voor deze misdaden berust bij diegenen die deze duisternis ver oorzaakt hebben". Daarom moeten we Andy Young, geheel rechts op de foto, hij de begrafenis van dr. King. Hij staat arm in arm met Ralph Al- bernaihy en mevrouw Coretta King. Verder op de eerste rij Kings drie kinderen en de zanger Harry Belafonte. De drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV, heb ben een vergelijking gepubliceerd van de wensen van de vakbeweging met het beleid en de plannen van de politieke partijen. De vakcentrales hebben er van af gezien aan deze vergelijking stemadvies te verbinden, omdat een stem niet alleen bepaald wordt door de so ciaal-economische paragraaf van de politieke par tijen. Bij de bepaling van de stem dienen ook zaken aan de orde te komen als buitenlandse politiek, staatkundige vernieuwing, zedelijkheidswetgeving, het vraagstuk van oorlog en vrede enz. CNV-voorzitter Lanser heeft het verwijt te horen gekregen, dat hij als enige zich toch gewaagd heeft aan een verkapt stemadvies. De heer Lanser heeft namelijk gezegd, in de programs van de confes sionele partijen geen reden te zien, de confessionele werknemers le vragen, niet op deze partij te stemmen. I"°rmee heeft de heer Lanser gesteld dat de sociaal-economische paragraaf in de programs van de confessionele partijen voor hem geen reden is om genoemde partijen de rug toe te keren. Dit is minder een verkapt stemadvies dan wel een antwoord aan oud-voorzitter Kloos van het NVV, die al in een vroeger stadium de leden van de CNV- en NKV-bonden adviseerde op PvdA, D '66 of PPR te stemmen. De vergelijking van het wensenprogram van de vakcentrales met de pro grams van de politieke partijen levert o.a. ten aanzien van de omvang van de collectieve voor zieningen enkele verschillen op. Over de vier jaren De Tweede Kamer heeft de oud-invaliden drie gulden meer per dag gegund dan de vier die mi nister Rooi vink aanvankelijk uit de zak van de premiebetaler wilde halen. Het lijkt heel wat en zeven gulden is natuurlijk ook veel meer dan vier maar het is een beetje magertjes in verge lijking tot de positieverbetering met elf gulden die mogelijk zou zijn geworden door de accijnsheffing van een dubbeltje op elke liter frisdrank die de AR-fractie had bedacht. Magertjes vooral als men bedenkt dat met die elf gulden recht zou zijn gedaan naar de normen van de regeling die per 1 juli 1967 is ingegaan de datum waarop ieder die daarvoor invalide gewor den was, op slag „oud-invalide" heette. Waarom heeft de extra accijnsheffing het dan niet gehaald? Daar zijn onder andere technische dit geweld zien als afgeleid geweld, afgeleid uit de eeuwen van duisternis en onderdrukking door racistische, koloniale machten, en dan weten we ook aan wie dat geweld te wijten is. En als we die schuld niet aanvaarden laten we ons dan tenminste van een oordeel onthouden. Ik herinner mij ook zijn verwijzing naar Bonhoeffer en Nazi-Duitsland en naar de situatie in Zuid-Afrika. Martin stond zeer onder invloed van Paul Tillich en Reinhold Niebuhr en heeft "zich nooit als een absoluut paci fist beschouwd. Hij zag de geweld loosheid als zijn roeping door Jezus Christus in zijn situatie in Amerika. Hij bewonderde Bonhoeffer zeer voor zijn verantwoord handelen in Duitsland en zei vaak, dat hij in Duitsland zeker zou hebben gevochten om zijn joodse broeders tegen de na zi's te beschermen. Wat Zuid-Afrika betreft gebruikte hij een door hem geliefde uitspraak van Ghandi „dat geweld beter is dan lafheid" voor diegenen die niet het geloof en de moed hebben om geweldloos te zijn. Geen oordeel In feite bevestigde hij het recht en de noodzaak om actie te voeren voor bevrijding en gerechtigheid, maar hij weigerde een oordeel over die acties te vellen. Hij gaf telkens weer uiting aan zijn bereidheid om liever geweld te ondergaan dan de levens van an deren te nemen, maar hij wist dat ieder zijn eigen kruis moet dragen. Niemand kan erop staan dat een ander het kruis op zich neemt. Dat kan iemand alleen worden opgedra gen door de Heilige Geest. Omdat de commissie tot bestrijding van het ra cisme de noodzaak gevoeld heeft om overeenkomstig ons geloof te hande len ten behoeve van de verdrukten hebben wij steun aangeboden aan de niet-militaire activiteiten van de be vrijdingsbewegingen in zuidelijk A- frika. Onze zorg gaat er naar uit, dat er een nieuwe verhouding ontstaat tus sen de volkeren van de wereld. De Verenigde Staten en Engeland bieden ons een hoopgevend voorbeeld hoe gekoloniseerd en het juk van de on derdrukkers afwerpen en toch daarna naar een nieuwe verhouding toegroei en, waarin zij elkaar respecteren en als broeders gaan samenwerken, on danks de vroegere gewelddadigheden voor de zaak van de vrijheid. DEN HAAG Het kamerlid Jon geling (GPV) heeft minister Witte- veen gevraagd of het juist is dat de Nederlandsche Bank de banken ge weigerd heeft toestemming te verle nen om deel te nemen aan een vijf tienjarige obligatielening van de re publiek Zuid-Afrika. De heer Jonge ling vraagt naar de motivering van een dergelijke beslissing. Van een verslaggever UTRECHT Alle financiële moei lijkheden in de dagbladpers ten spijt, heeft Nederland er weer een nieuwe krant bijgekregen. Gisteren rolden van de persen van Wegeners Couran ten Concern in Apeldoorn de eerste exemplaren van het nieuwe Reforma torisch Dagblad (RD). Het nieuwe dagblad, met als hoofd redacteur drs. L. S. Janse, zal de dag voorafgaande aan de verschijnings dag worden gedrukt en per post wor den verspreid. Het blad zal, op grond van artikel 38 van de Nederlandse Geloofsbelij denis, geen radio- en televisiepro gramma's, sportverslagen, toneel- of filmrecensies plaatsen. Eind novem ber 1967 werd besloten tot oprichting van de stichting Reformatorische Pu- blikatie. Op 15 januari van dit jaar werd de N.V. Reformatorisch Dagblad opgericht, waarvoor voor een bedrag van een half miljoen gulden aandelen werden uitgegeven. Het grootste deel van deze aande len is geplaatst. De stichting Refor matorische Publikatie heeft een prio riteitsaandeel. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lunterera: A. Baars te Papendrecht (verb. ber.). Bedankt: voor Klazienaveen: D. W. Koelman te Geldermalsen. Ger. Kerken Beroepen: te Axel: H. Vollmuller te 's-Gravenmoer. van de volgende regeerperiode lopen de bedragen uiteen van 2800 tot 4800 miljoen. Bedacht dient te worden, dat uitbouw van col lectieve voorzieningen alleen een goede zaak is, wanneer de financiering niet de inflatie aanwak kert. Geforceerde belastingverhogingen ter finan ciering van extra uitgaven voor collectieve voor zieningen, brengen prijsstijgingen mee en verdere vermindering van de reële inkomensverbetering van de werknemers. De gevaren verbonden aan een te forse inflatoire financiering worden voortdurend van de zijde van het CNV onderstreept. De heer Lanser heeft dezer dagen nog gesteld, dat het CNV niet streeft naar een loonexplosie na 1 juli a.s. Het CNV heeft in het belang van de Nederlandse economie en de Ne derlandse werknemer daaraan geen behoefte. Wanneer PvdA, D '66 en PPR voldoende begrip opbrengen voor de inflatoire gevaren die dreigen bij een te forse uitbreiding van de collectieve voorzieningen en anderzijds de confessionele par tijen de prioriteiten, die zij aan sociale voorzie ningen toekennen optimaal waarmaken, dan zou een samengaan na de verkiezingen van de grote (KVP, CHU en ARP) en de kleine (PvdA, D '66 en PPR) drie de beste kans bieden op uitvoering van de verlangens van de vakbeweging. Al is aan de programvergelijking van de vakcentrales dan geen stemadvies verbonden, het is wel duidelijk geworden bij welke politieke sa menwerking de doeleinden van de vakbeweging zo goed mogelijk worden gerealiseerd. redenen voor aan te voeren. Uitvoering van de suggestie van de AR-fractie vereist namelijk een initiatiefwetsontwerp dat in de nadagen van deze kabinetsperiode wel ingediend maar niet meer be handeld kon worden. Voor kamerleden is zoiets natuurlijk het laatste woord, maar voor de oud invaliden zal het wel moeilijk te verteren zijn dat het op die manier voor de tweede keer een domme datum is die verbetering van hun financiële po sitie frustreert. Verder zijn er ingewijden die volhouden dat zelfs de drie gulden extra die de oud-invaliden nu heb ben verworven, hun zou zijn voorbijgegaan als de kamer niet het idee van de heffing op frisdranken boven het hoofd had gezweefd. Maar dat verhaal zal de betrokkenen ook wel niet verzoenen. Het kan hun hoogstens het gevoel geven dat de kamer behalve een half ei ook een lege dop heeft gelegd. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. blufferige drukte; luchtgeest - nobel; 3. niet harde slag tochtje - rivier; 4. gebak - buitenram - van een wiel; 5. wandversiering - uit 0 betreffende Ierland - pers. voor naamw.; 6. gil - streek op de grens van N.Br. en Limburg; 7. watering - voor komen - plaats in Gelderland; 8. slot plechtige gelofte - voedsel; 9. scherp zinnig. Verticaal: 1. klei met geelijzersulfaat 2. zangstuk - vervoermiddel; 3. geit noorse god - nauw; 4. specerij - vaar wel; 5. keur - telwoord; 6. keurig - afk van Vrijdag - groente; 7. opschrift var een envelop - plaats in Zeeland; 8 plaats in Gelderland - harde klap scheik. element; 9. lofspraak - koppel riem voor jagershonden. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ingevolge; 2. noria karn; 3. doos - la - Ria; 4. Item - uniek 5. genot - iets; 6. odol - akant; 7. pedel emoe; 8. ale - Selene; 9. terts - prak. Verticaal: L indigo - pat; 2. noot edele; 3. groen - Oder; 4. eis - molest; 5 valuta - les; 6. Oka - nik - elp; 7. larie Amer; 8. griet - nona; 9. enak - steek. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. En in een vergadering met de oudsten kwamen de overpriesters tot een besluit en zij gaven de soldaten veel geld en zij zeiden: „Zegt, zijn discipelen zijn des nachts gekomen en hebben Hem ge stolen, terwijl wij sliepen." (Mattheüs 2812 en 13). Kunnen we iets begrijpen van deze reactie van de priesters en oudsten? Zij hadden onthouden (in tegenstelling tot de discipelen!), dat, Jezus gezegd had „Na drie dagen word Ik opgewekt". Daarom hadden ze Pilatus om een wacht gevraagd. Niet, dat ze werkelijk in de mogelijkheid van een opstanding geloofden, maar de discipelen zouden Jezus' lichaam kunnen stelen. En nu moet de panische angst de geharde soldaten toch wel van het gezicht te lezen zijn geweest, toen zij vertelden, wat zij meege maakt hadden. Maar toch, geen ogenblik denken de priesters eraan, om te onderzoeken of er soms echt iets van grote betekenis gebeurd is in de hof. Zo heilig waren ze ervan overtuigd, gelijk te hebben. Die eerste Paasdag levert meteen al het bewijs, wat een geweldige macht de duivel nog blijkt te hebben, ook al heeft Christus hem beslissend verslagen. Niet te geloven, dat mensen tot zulke dingen in staat zijn maar als je dat zegt, ken je je eigen hart niet. Het voorbeeld van de Joodse Raad mag ons wel doen bidden om bewaring, vooral in onze godsdienst en vroomheid. Je kunt in alle ernst denken God te dienen, terwijl het in werkelijkheid niets anders is, dan het uitleven van eigen hobby's. „Doorgrond me en ken mijn hart, o Heer." We lezen vandaag Mattheüs 2017—28. Voor immigranten uit Rusland (Van een medewerker) JERUZALEM Onder druk van de regering, het parlement en de publieke opinie heeft de opperrabbinale raad van Israël een aantal ingrijpende besduiten genomen, waardoor buitenstaanders gemakkelijker tot het jodendom kunnen toetreden. Het wordt meer een formaliteit dan een procedure. De opperrabbinale raad heeft zich enige jaren, en in het bijzonder de laatste weken, fel verzet tegen het instellen van vereenvoudigingen in de wijze en het be korten van de tijd, die niet-joden in acht dienen te nemen om in het joodse volk te worden opgenomen. De rabbijnen zijn van oordeel dat wie niet de orthodox-joodse beginselen is toegedaan, niet tot het jodendom kan toetreden. pS ren, dit in de toekomst tot onvoorstel bare moeilijkheden zou leiden. Ten slotte is de huwelijks- en echtschei- dingswet in handen van de rabbijnen gelegd en zijn volgens de joodse wet alleen kinderen geboren uit een jood se moeder joden. Andere houding De rabbijnen die oorspronkelijk te verstaan gaven geen wijzigingen, en versnelling bij het aannemen van proselieten te zullen aanbrengen, na men een andere houding aan, toen enige partijen in het parlement te kennen gaven de tijd aangebroken te achten de wetten waarvoor de uit- Het politieke én het principiële be lang van de staat Israël heeft thans echter bij de wijzigingen de doorslag gegeven. De komst van joden uit de Sow jet-Unie en de verwachting dat de honderden die thaps in Israël arri veren spoedig door duizenden zullen worden gevolgd, heeft de regering, parlement en volk van Israël genood zaakt zoveel druk op de rabbinale autoriteiten te leggen, dat deze tot vereenvoudigingen moesten overgaan. Het percentage uit de Sowjet-Unie afkomstige joden dat met een niet- joodse vrouw is gehuwd blijkt nogal hoog te zijn. De verwachting is 'zelfs dat ongeveer vijftig procent van de joodse mannen een niet-joods.e vrouw uit de Sowjet-Unie naar Israël mee brengt. Zouden zij niet als jodin kun nen worden beschouwd, dan zou dat zowel politieke maar vooral ook prin cipiële bezwaren voor Israël kunnen hebben. voering bij de rabbinale autoriteiten berust, eens aan een nieuwe beoorde ling te willen onderwerpen. In een verklaring zegt nu de opperrabbinale raad, dat „het ontwaken, van onze broeders in de Sowjet-Unie gedu rende de laatste twee jaar en hun heroïsche strijd om naar het heilige land te kunnen gaan tot de grote fe nomenen behoren van orize gene ratie". Om die reden zal de wachttijd voor hen die tot 'het jodendom willen toe treden geen jaar meer zijn en zal de toetreding zelfs „in korte tijd" kunnen plaatsvinden. Daartoe zal een speciaal- mobiel rabbinaal hof door Israël gaan trekken om de aspirant pros-lie4 en waar zij ook in Israël wonen ie i- zoeken. Op die wijze zal ^^en- voorkomen dat door met andere za ken overbelaste plaatselijke rabbinale hoven het accepteren van niet-joden uit de Sowjet-Unie in het jodendom zal worden vertraagd. Snelcursussen zullen worden inge steld om niet-joden die tot het joodse volk willen gaan behoren, met de joodse geboden en gedachtenwereld vertrouwd te maken, want de rabbij nen willen in alle geval de voor schriften van de joodse wet overeind houden. Snelle wijze De Jewish Agency, de organisatie die zich met de immigratie van joden belast had de moeilijkheden reeds voorzien. Het had daarom in Wenen, waar de meeste Oosteuropese joden enige tijd verblijven alvorens door te reizen naar Israël, het plaatselijke rabbinale hof ingeschakeld om de niet-joodse vrouwen van de immi granten op zeer snelle wijze tot het jodendom toe te laten. De rabbijnen in IsTaël hadden toen dat bekend werd hier ernstige bezwaren tegen. Zij waren van oordeel dat deze vrou wen in Israël tot het jodendom moes ten toetreden, na de gebruikelijke procedure te hebben volbracht. De rabbinale gerechtshoven kennen in Israël -echter een wachttijd van een jaar, vereisen examens etc. Zij beoor delen aanvragen tot toetreding tot het jodendom uitsluitend langs de reli gieuze weg, terwijl de opvatting van de Israëlische regering en parlement is dat de niet-joodse vrouwen die hun joodse mannen uit de Sowjet-Unie vergezellen daarmee te kermen geven tot het joodse volk te willen behoren. Niet de godsdienstige oogmerken dienen het zwaarst te wegen. Zij moeten echter door, de rabbijnen in het jodendom worden opgenomen, aangezien, indien dat niet zou gebeu- BERLIJN (DPA) Voor de eerste maal gaan in West-<Berlijn de sociaal democraten in de nieuwe zittingspe riode tot 1975 zelfstandig de Senaat (stadsregering) vormen. De plaatse lijke coalitie met de liberale FDP wordt niet voortgezet. Bij de verkie zingen van 14 maart behielden de so ciaal-democraten hun absolute meer derheid. Zij bezetten nu 73 van de 138 zetels in het Westberlijnse parle ment. Bij de SPD is de uiterst agressieve verkiezingscampagne van de FDP slecht gevallen. Politieke waarnemers wachten met spanning af, of de breuk gevolgen zal hebben voor de samen werking in de socialistisch-liberale coalitie in Bonn. Het nationale be stuur van de FDP heeft al zijn be vreemding uitgesproken over het be sluit van.de soQiaal-democraten. Van een onzer redacteuren UTRECHT Gods vergeving is een persoonlijk gebeuren, een vernieuwing die heengaat door de diepe ervaring van het ge richt. Dat was de teneur van het betoog, dat dr. W. Aalders uit Den Haag gisteren hield voor het verbond van hervormd-gerefor- meerde ambtsdragers en leden. Dorothee Sölle (artikelen in Her vormd Nederland over de vergeving) en dr. H. Wiersinga (dissertatie VU over de, verzoening) hebben ons wat te zeggen, aldus dr. Aalders. Blijk baar is er een prediking, waarin over vergeving wordt gesproken zonder aanraking met ons persoonlijk leven. Dan ontbreekt er iets wezenlijks in de vergeving. In een nabij verleden is er te veel gesproken over de vergeving als een klaar liggende objectieve werkelijk heid; die men maar-met een „naakt en blind" geloof heeft aan te nemen. Terecht oefent Wiersinga kritiek op deze gedachte van de verzoening als een geïsoleerd gebeuren, waarbij alles in het objectieve blijft hangen. Alleen zoekt Wiersinga, volgens dr. Aalders, een oplossing in humanistische rich ting. Volgens de Haagse predikant is het de Heilige Geest, die vergeving en verzoening tot een persoonlijk ge beuren maakt. Het geloof, dat de Heilige Geest werkt, is niet „naakt en blind", maar een overtuigd geloof, dat naspreekt en beaamt wat de Geest zegt. Daarom is er geen werkelijke vergeving, zon der dat de mens eerst zijn zonde heeft leren kennen. De akker van ons hart zal doorploegd moeten worden door de diepe voren van zonde- en schuldbesef. De Heilige Geest spreekt tol ons over de zonde als schuld tegen over God. „Tegen U, U alleen heb ik gezondigd" (Psalm 51). Daarvan over tuigt de Heilige Geest. Hij stelt ons als zondaar voor de levende God. Klinkt die klank nog door in de pre diking? Nu is er in deze tijd overvloedig zon de- en schuldbesef, vooral bij de jeugd: Vietnam, Biafra, Angola, ras sendiscriminatie, kolonialisme, de schuld vén het rijke Europa. Dr. Aal ders noemde dit een binnenwerelds schuldbesef. Men meet de zwaarte van de schuld af aan eigen wereld- idealen. Het is allemaal zo zedelijk, zo humaan. Gekrookte riet Toch vond hij het beslist onjuist, om dit zondebesef zonder meer af te wijzen als onchristelijk. Hij vergeleek het met het gekrookte riet en de wal mende vlaswiek, die de Knecht des Heren volgens Jesaja 42 niet zal uit blussen. De Heilige Geest blust het aanwezige binnenwereldse schuldbe sef niet uit, maar voegt er een diepte aan toe. Hij maakt de zonde los van wereldse utopieën en plaatst ons le ven voor Gods heilige wet. Dan wordt de zonde pas werkelijk zonde. Zo is de vergeving een eigen genadedaad 1 van God. In de discussie vroeg iemand dr. Aalders, of hij meent, dat de Heilige Geest nu minder werkt dan vroeger, j Dat meende hij inderdaad „De kerk kan het 7.0 verbruien en de Heilige Geest bedroeven, dat Hij van ons heengaat. Hij wil wel terugkomen, maar dan in de wegen, die Hijzelf gezegd heeft." Het verband van hervormd-gere- I formeerde ambtsdragers en leden is j een ontmoetingsplaats van gerefor- j meerde-bonders, confessionelen, kohl- bruggianen en andere „rechtse" her vormden. Het aantal bezoekers van deze een of twee keer in het jaar j gehouden vergaderingen beweegt j zich weer in stijgende lijn. In het moderamen kwam enige wijziging. Voorzitter is nu ds. P. Bouw te Ede en secretaris ds. C. Ba tenburg te Vriezenveen. Hun respec tievelijke voorgangers ds. L. Lager- weij te Den Haag en ds H. «Stolk te Scheveningen werd voor hun jaren lange arbeid dank gebracht door ds. 1 Bouw. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2