Van Gelder: kans op ontslag voor 3000 man Egypte wil topgesprek Kamer akkoord met inflatie- correctiewet Als produktie krantenpapier wordt gestaakt Levenslang voor Calley Afghaanse pseudo-arts mocht ons land niet in V__ Het Kwartet Ontslagen bij de Bonnetterie Nog geen beslissing over Maasvlakte Drie jaar Londense ziekenhuizen RITA Ontslag voor 58 mensen bij garagebedrijf Te koud Pakistan beschuldigt India Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 1 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG De reorganisatie- maatregelen van de Bonneterie, die zoals bekend zijn atelier in Amster dam sluit, zijn ook van toepassing voor de Haagse vestiging van het be- dryf. Evenals in Amsterdam zullen er circa tien leden van het winkel personeel worden ontslagen. Alle atelierwérkzaamheden van de Bonneterie worden op Den Haag ge concentreerd. Het ontslag van het personeel is een gevolg van de nieuwe wijze waarop de winkelverkoop bij Maison De Bonneterie is georgani seerd. Voorheen waren voor de verschil lende groepen artikelen aparte af delingen. Onlangs zijn al deze af delingen zowel in Den Haag als in Amsterdam op één verdieping samen gevoegd. Overigens is er voor de betrok kenen een gunstige afvloeiingsrege ling tot stand gekoyien, waarmee de vakbonden akkoord zijn gegaan. Ook als de produktie van. krantepa- pier wel voortgezet kan worden, zal er drastisch gesnoeid worden in het personeelsbestand van Van Gelder. Van de 6500 personeelsleden zullen, er dan 1000 a 2000 worden afgevloeid. Het aantal hangt van de vraag af of er in bepaalde andere sectoren van het bedrijf nog voldoende kan wor den geïnvesteerd. Dat de produktie van krantenpa pier in Nederland niet meer kan zon der hulp van de overheid, is gebleken bij de fusiebesprekingen tussen de Koninklijke Papierfabrieken Van CAIRO/AMMAN (Reuter, UPI, AP, APP) Egypte heeft een spoedcon- ferentie van Arabische staatshoofden bepleit op verzoek van de Palestijnse verzetsbeweging ir. Jordanië. De bij eenkomst zou in Cairo gehouden kun nen worden. Cairo besloot het voorstel te doen na overleg met de Arabische ambas sadeurs. maar handelde buiten de vertegenwoordiger van de Jordaans»? regering om. Wél werd El Fatah-lei- der Jasser Arafat geconsulteerd, die zich in de Egyptische hoofdstad blijkt te bevinden. De 'laatste Arabische conferentie werd ruim een half jaar geleden ge houden. Zij resulteerde in een vre desakkoord na bloedige strijd in 'Jordanië. Kort na afloop van de bij eenkomst stierf president Nasser aan een hartaanval. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Als de overheid niet bijspringt zal de produktie van krantenpapier in Nederland moeten worden beëindigd. De pa pierfabriek Van Gelder Zonen zou dan ongeveer 3000 man moeten ontslaan. Gelder Zonen te Amsterdam en de Koninklijke Nederlandse Papierfa brieken in Maastricht. Over het resul taat van deze besprekingen zal bin nenkort een communiqué worden uit gegeven. In verband daarmee is de notering op de Amsterdamse effec tenbeurs van de aandelen van beide bedrijven gistermiddag stopgezet. Deskundige ingewijden menen dat de 'overheid haar handen niet van de uiterst precaire situatie in" de kran tenpapier-industrie mag afhouden, omdat deze er anders toe zal leiden dat in ons land geen krantenpapier wordt geproduceerd en. de pers geheel aangewezen zal -zijn op invoer uit het buitenland. Dat kan in bijzondere omstandigheden (zoals oorlog) tot moeilijkheden leiden. Finland Het is al enige tijd bekend dat Van Gelder, de enige producent van kran tenpapier in ons land, in financiële moeilijkheden zit als gevolg van ern stige concurrentie van papierleveran ciers in de Scandinavische landen, Finland en Canada. Vooral Finland is in staat krantenpapier aan te bieden tegen uitzonderlijk lage prijzen. Daardoor zijn in diverse landen in Europa (waaronder West-Duitsland, Frankrijk ^en Engeland) fabrieken geslote- of inkrimping var. de produktie overgegaan. Ook de kran tenpapierfabrieken van Van Gelder (in Velsen en Renkum) moesten hun produktie inkrimpen. Dit bedrijf leed vorig jaar een aanzienlijk verlies en de begroting voor dit jaar houdt re kening met een grotere verliespost. Van Gelder levert momenteel pa pier aan de Nederlandse kranten be neden de kostprijs en het' bedrijf is dan ook nipt gebaat bij de garantie FORT BENNING (Reuter, UPI. AP) Luitenant WÜliam Calley rs giste ren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn rol in de slachting in het Zuidvietnamese dorp je Son My. De jury, die deze uit spraak deed, had de keuze tussen le venslang en de doodsti- f. Tegen de straf is automatisch be roep mogelijk en Calley's advocaten hebben reeds aangekondigd dat zij de kwestie desnoods tot in het Hoogge rechtshof willen 'brengen. Zodoende zal het nog wel jaren duren, voordat de zaak volledig is afgehandeld. Calley werd veroordeeld tot harde arbeid „voor de lengte van uw na tuurlijke leven, tot ontslag uit dienst, tot intrekking van wedde en toesla gen". Calley salueerde na het voorle zen van de straf en zei: „Ik zal mijn best doen, meneer". De jonge luite nant, die sinds zijn schuldig al 1100 telegrammen heeft gekregen, trok zich onmiddellijk na het vonnis terug met zijn advocaten. Als er niets aan Calley's straf veranderd wordt, zal hij minimaal tien jaar in gevangen schap moeten doorbrengen. De democratische Senator Frank Moss heeft aangekondigd, dat hij een resolutie zal indienen waarbij op president Nixon een beroep wordt gedaan de straf van Calley te verla gen. „Calley kan niet ongestraft blijven maar hij hoeft niet alleen de prijs te betalen". van de Nederlandse dagbladen dit jaar tenminste honderdduizend ton papier te zullen afnemen. De produk- tiecapaciteit van Van Gelder is onge veer 150.000 ton. Overname Het ziet ernaar uit dat de bespre kingen over de overname van Van Gelder door de Koninklijke Neder landse Papierfabrieken spoedig zullen worden voltooid. Met de betrokken vakbonden zijn reeds onderhandelin gen gaande over een afvloeiingsrege ling. Er ligt nog zo:n regeling uit 1966 toen ongeveer 1250 werknemers van Van Gelder geruisloos afvloeiden. Financiële tegemoetkomingen en schadeloosstellingen kostten Van Gel der toen ongeveer ƒ8000 per afge vloeide werknemer. De vakbonden vragen, nu om een drastische verbete ring van de regeling, neerkomend op circa 16.000 per af te vloeien werk nemer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een beslissing over de eventuele vestiging van een hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte zal nog geruime tijd op zich laten wachten. Minister Nelissen heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op mondelinge vragen van het Kamerlid Lems (PvdA). Pc minister deelde mee dat de con tactgroep (gemeente Rotterdam-Rijn mond. provincie Zuid-Holland en de regering) met name de milieu-hygiënische aspecten van de hoogovenvestiging nog bestudeert. Een technische commissie uit deze groep h eeft enkele weken éeleden schriftelijke vragen gesteld aan de Hoogovens. Het antwoord daarop zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, zo meende de minister. Prins Bernhard kreeg gisteren uit handen van schrijver E. Hazelhof Roelfsema een exemplaar van het boek Soldaat van Oranje '40-45". Op de foto tweede van links de schrijver, derde van links uitgever Stok. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Te veel betaalde loon- en inkomstenbelasting als gevolg van de inflatie zal voortaan jaarlijks automatisch worden terugbetaald. Een wetsontwerp van die strekking werd gisteren door de grote meerderheid van de Tweede Kamer aanvaard. Tegen stemden de PvdA, de PSP en de PPR. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als deze Son invult! HOEK VAN HOLLAND Dc grensbewaking in Hoek van Holland heeft gisteren de 39-jarige Afghaanse student Abdoel Latif Sharifv de toe gang tot ons land geweigerd. Nadat de man 's morgens met de nachtboot was aangekomen is hy met de dagboot weer teruggegaan naar Harwich. Sha- rify's paspoort bleek niet voorzien te zijn van het visum dat nu eenmaal voor Afghanen in Nederland nog steeds noodzakelijk is. Het was voor de man een grote te genvaller, want door uit Engeland te vertrekken kon hij een gevangenis straf ontlopen. Zijn hoop dat de Ne derlandse grensbewaking hem naar Duitsland zou doorzenden, bleek ijdel te zijn. Een Engelse rechter had Sharify dinsdag in Herts Quarter Sessions. Saint Albans, de keuze gegeven tus sen een jaar gevangenisstraf of onmid dellijk vertrek uit Engeland. Sharify heeft gedurende drie jaar in acht Londense ziekenhuizen als dokter gewerkt in een polikliniek voor ongevallen en verder nog als chirurg en als oor-, neus- en keelarts zonder daartoe de bevoegdheid te hebben. Hij had vier jaar medicijnen gestudeerd in Kaboel, maar was gezakt voor zijn examens en ten slotte van de univer siteit gezet. om praktische redenen. Hij wilde hem niet in Engeland ten laste van de be lastingbetalers opsluiten. Er waren geen klachten geweest over zyn me dische werkzaamheden. Wat er nu met de man moet gebeuren is niet duide- lyk- Het wetsontwerp kreeg de steun van de regeringspartijen toen minis ter Witteveen (financiën) toezegde dat de automatische 'inflatiecorrectie slechts betrekking zal hebben op viervijfde gedeelte van de téveel be taalde belasting. Het resterende ge deelte behoeft de regering niet terug te betalen. De regeringspartijen er. met name dr. Goudzwaard (ARP) be pleitten deze beperking van de auto matische correctie, omdat het wets ontwerp aanleiding kan geven tot een onaanvaardbare vermindering vari de belastingopbrengsten. Een dergelijke situatie zal zich voordoen wanneer de accijnzen en de motorrijtuigenbelas tingen ar.iet worden verhoogd. Deze belastingen worden 'geheven op de hoeveelheid, icq het gewicht. Prijs verhogingen hebben daarop geen in vloed. Dr. Goudzwaard rekende voor dat bij een constant blijven van. deze be lastingen het rijk met een stuk on derfinanciering komt te ritten. Stij gen de prijzen met een procent dan neemt de belastingopbrengst niet toe met 1 procent, maar slechts met 0,92 procent, een geringere belastingop brengst van twintig miljoen, gulden. Valse bul Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal □maand. Mijn r Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden In 1967 ging hij naar Engeland waar hij in een ziekenhuis aangesteld was op vertoon van een valse aoktersbul. Drie jaar later verliet hij Engeland weer nadat hij op oneerlijke wijze in het bezit was gekomen van een Ford Anglia en een Ford Escort met een ongedekte chèque had betaald. In februari van dit jaar keerde hij weer terug naar Engeland om gene zing te krijgen van een beenwond, die hij opgedaan had bij een ongeluk. Bij aankomst in Harwich op 20 februari w«rd hij gearresteerd omdat bleek dat zijn paspoort vals was. Zijn andere malversaties kwamen toen ook aan het licht. De rechter die hem dinsdag beval hel land te verlaten zei dat hy dit deed SCHIEDAM Omstreeks vyf uur gistermiddag heeft een 25-jarige jon geman een mislukte overval gepleegd op het bijkantoor van de PTT aan dc Mgr. Nolcnslaan. Dc dader, die na zyn arrestatie opgaf zonder beroep en woon- of verblijfplaats te zijn, kon door de politie worden aangehouden, nadat omstanders hem hadden over meesterd. Toen de man zich met een bedrag van 3500 wilde verwijderen, zagen omstanders dat het vuurwapen een alarmpistool was. Ze konden de dader overmeesteren en opsluiten, doordat hij bij zijn vluchtpoging bekneld raakte in de draaideur. De inmiddels gealarmeerde politie kon de man even later aanhouden. Het bleek dat de overvaller bij het postkantoor een auto had geparkeerd. die hij even tevoren in Rotterdam had gestolen. De politie begon kort na zijn aan houding met hel verhoor. Op het PTT-kantoor ontstond aanvankelijk enige opschudding die snel luwde, toen bleek dat het vuurwapen niet echt was en de dader kon worden ingesloten. Het bijkantoor werd na de overval enige tijd gesloten, omdat de recher che ter plaatse een onderzoek wilde instellen. Een gelukkig mens vraagt nooit: waar heb ik dat aaa ver diend? JEAN DE BOISSON Het anti-revolutionaire kamerlid wees erop dat deze onderfinanciering er de oorzaak van zal zijn dat dc extra begrotingsruimte geheel opge slokt zal worden voor een voortzet ting van het huidige beleicj. Nieuwe initiatieven van politieke 'partijen zullen dan op een andere manier van een dekking moeten worden voorzien. Het kamerlid Dolman (PvdA) wees de automatische belastingcorrectie van de hand. Volgens drs. Dolman, is een inflatie-correctie alleen 'aan vaardbaar wanneer ze jaarlijks wordt vastgesteld. ,jHet kabinet heeft echter verkozen de werking van de slui pende inflatie te bestrijden met eer. even 'Sluipend tegengif", 'aldus het Kamerlid. Minister Witteveen verwierp echter de idee van een jaarlijkse wet, over de inflatiecorrectie met het argument dat het belastingklimaat er erg on rustig door zal worden. Bovendien is er het duidelijke gevaar van de weg van de minste weerstand, namelijk dat geen 'belasting wordt terugbe taald, aldus de minister. ENSCHEDE Het gehele perso neel 58 werknemers van de En- schedese garage-onderneming Harse laar met zeven filiaalbedrijven heeft gisteren met onmiddellijke ingang ontslag gekregen. Vorige week was er nog sprake van dat twee garages zouden openblijven, maar dat is in middels achterhaald. Woensdag zijn alle activitei ten van de zeven garagebedrijven stil gelegd. Het bedrijf zou in zeer ernstige fi nanciële moeilijkheden verkeren. Er zijn tonnen schuld, o.m. bij de Shell, die vorige week reeds beslag heeft laten leggen op vijf van de zeven ga rages van de onderneming. Het perso neel is meegedeeld dat er voldoende middelen zijn om de lonen tot zelfs HAVANNA Een 65-jarige Vene zolaan heeft gisteravond de gezag voerder van een Amerikaanse DC-8 gedwongen naar Cuba te vliegen. fHet toestel, dat op weg was van New York naar Porto Rico landde in Ha vanna. Er waren 74 passagiers en acht bemanningsleden aan boord. De Venezolaan woonde al 48 jaar in de Verenigde Staten. Het is de zesde vliegtuigkaping in de Verenigde Sta ten in dit jaar. Op eer. vliegveld in 'Birmingham (Alabama) hield een 14-jarige jongen gisteren een stewardess van een DC-9 drie kwartier lang met een pistool onder schot, eisend dat men hem naar Cuba zou vliegen. Hij was het toestel, dat met 70 pas sagiers een vlucht van New Orler.as naar Chicago maakte, binnengeslopen terwijl men bezig was brandstof te tanken. Twee andere stewardessen en zeventien passagiers mochten. <van hem uitstappen. Na drie kwartier praten wist men de knaap te overreden zich over te geven aan de politie, die inmiddels het vliegtuig had omsingeld. Ik verwacht snel met het examen klaar te zijn en ik zou graag de rest van de tijd gemakkelijk zitten! urp uittD DE BILT Het ziet er naar uit. dat bij ons in het heersende weertype waarbij de middag- temperaturen enkele graden onder normaal blijven in de komende 24 uur verandering komt. Een depressie ten westen van de Britse eilanden breidt zich naar de Golf van Biskaje uit, terwijl boven Frankrijk de lucht druk laag blijft, onder invloed van een storing, die van de Mid dellandse Zee noordwaarts koerst. Hierdoor stroomt vrij koude lucht uit Duitsland naar ons land. Er komt in deze lucht veel be wolking voor, maar de regenkan sen zijn er klein in. Langs de westflank van een hogedrukgebied boven Rusland trok een frontale storing van Po len over Duitsland naar Dene marken en veroorzaakte daar regen en plaatselijk ook wat natte sneeuw. Barometerstand: heden 10 u. 7.52 cm (1002 millibar), dalend. Zon en maan Zon en maan 2 april: zon op 6.14, onder 19.14; maan op 10.00, onder 3.07; Eerste kwartier. Hoog water Hoog water, 2 april: Rotterdam le getij 9.27, 2e getij 21.49; Sche- veningen 7.36-20.14; Vlissingen 6.28-19.09: Haringvliet a.d Zeezij de 8.11-20.45. NIEUW DELHI De Pakistaanse regering heeft vandaag India ervan beschuldigd, gewapende troepen de grensgebieden van Oost-Pakistan te laten binnendringen, zo luidt een be richt van radio-Pakistan, dat in de Indische hoofdstad is opgevangen. In een uitzending van radio-Pakis tan heet het verder, dat de Pakistaan se overheid de nodige maatregelen heeft genomen om aan de situatie het hoofd te bieden. De Pakistaanse rege ring neemt de woensdag gepubliceerde verklaring van solidariteit van het Indische parlement met het volk van Oost-Pakistan „hoog op". Zij vindt deze verklaring een „ondubbelzinnige inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Pakistan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1