Stalin (nog) niet present op Sow jet-partij congres Tweede fase gestart van Saigon-actie in Laos India betreurt lauwe reacties op O.-Pakistan Fulbright vraagt Nixon juister beeld over Laos Egypte zal Israël nooit erkennen 602de Staatsloterij Negen ton buit bij ruim 50 overvallen Faulkner krijgt vertrouwen na verhitte debatten Kamerlid: waar blijft periodieke autokeuring;? Bom mist op haar na twee mannen 11 DONDERDAG 1 APRIL 1971 MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De massieve machinerie van het 24-ste Russische partijcon gres is gisteren op volle toeren gaan draaien om het regime- Brezjnew-Kosygin-Podgorni te prijzen. Plaatselijke en regionale partijleiders beklommen het po dium in de grote congreshal om de successen van de Sow jetunie, zoals die beschreven werden door partijleider Brezjnew, te bejube len en de maatregelen voor de toekomst te ondersteunen. In al deze bombastische toespraken is. voor zover bekend, nog niet de figuur van Stalin ter sprake geko men. Brezjnew beschuldigde in zijn zes uur durende rede zowel vooruit strevende als conservatieve elemen ten onder de Sowjetschrijvers van pogingen de successen van de partij te kleineren. Hij klaagde dat sommi ge mensen 'poogden de diversiteit van de hedendaagse Sow jet-realiteit te reduceren tot problemen, die on herroepelijk in het verleden zijn uit gewist'. Deze zinsnede werd gezien als een herinnering aan de Stalin-periode, die behandeld wordt in het werk van de in ongenade geraakte schrijver Alexander Solzjenitsin. Maar Brezj new moest ook niets hebben van wat hij het andere uiterste noemde: de poging het vroegere fenomeen schoon te wassen, „hoewel de partij het met nadrukkelijk en gedegen kritiek", had veroordeeld. Dit was een steek onder water tegen de redacteur van het conservatieve literaire blad Okti- bar. Wsewolod Kosjetow, wiens laat ste roman werd bekritiseerd wegens ideologische vergissingen en artistie ke tekortkomingen. Het boek bevatte een aanval op vermeende Westerse ideologische subversieve pogingen te gen de Sowjetunie. Middenweg Dat Brezjnew zowel Solzjenitsin als Kosjetow op de hak nam in het dis puut over de historische rol. van Sta lin. wordt gezien als het huidige standpunt van het Kremlin, dat de waarheid ergens tussen deze uitersten ligt. dat. Stalin niet geheel gerehabili teerd kan worden, maar ook niet zon dermeer voor een misdadiger kan worden uitgemaakt. Zoals bekend is Nobelprijswinnaar Solzjenitsin reeds in 1969 in de Sow jetunie in ongenade gevallen, toen hij door de schrijversbond werd uit gestoten. De conservatieve schrijvers die niet de kans lopen voor dienaren van de kapitalistische vijand te wor den uitgemaakt, zijn goed vertegen woordigd op het Congres. Zowel Ko- sjetc«.v en de dichter Nikolai Griba- sjow wonen het congres als gedele geerden bij, maar geen enkele voor uitstrevende schrijver werd daartoe uitverkoren. Brezjnew zei dat het duidelijk was dat de partij niet terug zou komen op de beslissing van 1956 op het 20ste partijcongres toen de methoden van Stalin veroordeeld werden, hoewel zÜn historische rol nu opnieuw in discussie is. Brezjnew leek niet alleen niets te voelen voor de persoonscultus voor Stalin, ook de man, die als eer ste tezen de dictator te keer ging (Ni- kita Chroestsiow). werd door de hui dige partijleider veroordeeld. ■w *i Het officiële Russische persbureau TASS verspreidde deze foto, waaruit moet blaken met hoeveel interesse de bewoners van Moskou de gebeurtenissen op het 24-ste party-congres volgen. partij-uitgeverijen levert ook veel geld op, zo wist Sisow te vertellen. Hij voegde eraan toe: „De groeiende oplage van de partij-publikaties ge tuigt van het grote prestige, dat de partij-pers bij de bevolking geniet. Ook over een andere taak van zijn commissie de behandeling van trieven, verzoeken en klachten kon hij een verheugende mededeling doen. Steeds meer worden kwesties van groot belang op sociaal gebied aan de orde gesteld. ..Deze brieven getuigen van de politieke rijpheid van de Sowjets en van de levendige belangstelling die zij voor de econo mische en culturele ontwikkeling van het land hebben". De Moskouse par tijsecretaris beloofde van Moskou „de modelstad van het communisme" te maken en de Oekrainse partijchef zei, dat de industriële produktie in zijn gebied in de komende vijf jaar" met 38 tot 41 procent zou groeien China 's Middags kwamen de buiten landse gasten aan het woord, voorop- gegaan door die uit China's buurland Noord-Vietnam. Partijleider Le Doean bracht eveneens hulde aan de Sowjet-Unie, ditmaal voor de "gewel dige en waardevolle bijstand van de communistische partij, de Sowjet-re- gering en het gehele Sowjet-volk'. Hij zei dat de Noordvietnamezen "eeuwig dankbaar" daarvoor zullen zijn en dat de overwinning tegen „de agressie van het Amerikaanse impe rialisme" spoedig behaald zal worden. Le Doean mengde zich niet in de aanvallen op China, die steeds krach tiger beginnen te klinken op het con gres. Cijfer In plaats van Stalin kwamen giste ren daarom dorre cijfers ter sprake. De voorzitter van de centrale contro lecommissie. Gennadi Sisow deelde mee, dat het centrale comité de nodi ge middelen verschaft voor de scho ling van leidend partijkader. In de afgelopen vijf jaar waren ruim 33.000 mensen op partij-instituten opgeleid De inkomsten van de partij kwamen voor twee-derde uit contributie en de voorheffing op de inkomsten van de President Thieu van Zuid- Vietnam maakte zelf het nieuws be kend op een persconferentie in de openlucht, dicht bij de gedemilitari seerde zone tussen beide delen van Vietnam. Aan de actie, die drie dagen kan duren, wordt deelgenomen door 300 man Zuidvietnamese luchtlan dingstroepen, die door 45 Amerikaan se helikopters naar een gebied ten zuiden van de belangrijke route no. 9 in Laos zijn gebracht. De basis, die slechts is aangeduid als „communist base area no. 611" zou een centraal depot zijn langs de Ho- Tsji-Minhroute. Volgens Thieu is de aanval nog steeds aan de gang en zijn de resultaten bemoedigend. Hij zei voorts: „We kunnen Cambodja aanvallen, Laos en ook Noord-Viet nam. De eerste fase van de operaties in Laos noemde hij een „grote over winning". Persberichten, die de Zuidvietna mese operaties hebben afgeschilderd als een nederlaag noemde de presi dent „volkomen onjuist". Hij is van oordeel, dat de terugtrekking van troepen een moeilijke fase is van mi litaire operaties en dat deze snel moet worden uitgevoerd. „Wij trokken ons snel terug en dat is goed, omdat het de vijand verrast". Thieu wilde geen bijzonderheden bekendmaken over de nieuwe opera tie. Aangenomen wordt, dat het een actie is. die maandag zou zijn uitge voerd. maar die te elfder ure moest worden afgelast, wegens slecht weer en krachtig Noordvietnamees afweer- vuur. Twee Duitse persfotografen, die met Amerikaanse helikopters mee wilden, werden teruggestuurd. Zij slaagden er toch in aan boord te ko men en werden gearresteerd. Na kor te tijd werden zij vrijgelaten. De Noordvietnamezen zetten hun aanvallen in Zuid-Vietnam voort. Twee bataljons overvielen een dis trictshoofdstad, die zij in brand sta ken. In de stad Doec Doec op 40 km. ten zuidwesten van Dah Nang zouden 200 burgers zijn omgekomen. De Zuidvietnamese militaire verliezen bedroegen 18 doden en 3 gewonden. 31 maart 1971 derde klasse Prijzen van f 25- zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f 50- zijn gevallen op nummers eindigende op 53 f 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op 62 f 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op 73 f 50.— zijn gevallen op nummers eindigende OO: 79 f 100.— zijn gevallen op nummers eindigende Op 77 f 200.— zijn gevallen op nummers eindigende op 565*) f 400.— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 080 f 1.000.— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 145*) f 2.000.— zijn gevallen op nummers eindigende op 3233 Een prijs van f 5.000,— is gevallen op het nummer: 006216 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 044849 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 048568 f 5.000.— is gevallen op het nummer: 099415*) f 5.000.— is gevallen op het nummer: 040235') De prijs van f 10.000,— is gevallen op het nummer: 058823 f 25.000,— is gevallen op het nummer: 038156 f 50.000.— is gevallen op het nummer: 032058 f 100.000.— is gevallen op het nummer. 019753*) De extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie L op het nummer 074850 van elk van de andere series en de troostprijs van 5.000,op nummer 074850 Let wel: op eindcijfer 565 is tevens een prijs van f 25.gevallen, op eindcijfer 145 is tevens een prijs van f 25,gevallen, op nummer 099415 is tevens een prijs van f 25,gevallen, op nummer 040235 is tevens een prijs van f 25.gevallen, op nummer 019753 is tevens een prijs van f 50,gevallen DEN HAAG In de eerste maanden van dit jaar is bij bijna 50 overvallen ruim negen ton buitgemaakt. Van de 90 rovers kon de justitie' veertig verdachten aanhouden, van wie slechts een klein deel een bekentenis aflegde. Deze balans is op te maken aan de hand van de overvalmeldingen tussen 1 januari en 1 april. De onderwereld heeft het dit jaar vooral gemunt op postagentschappen en banken. Zo werden er twaalf ban ken en negen postagentschappen „be zocht". De buit bedroeg bij de banken f 561.500 en bij de postagentschappen f 96.000. Telt men daarbij nog de bei de overvallen op twee grenswissel kantoren. twee uitzendbureaus, een geldtransport, een juwelencentrum, dan komt men op een bedrag van ƒ769.100. De overval op de Amro-bank in Heer op 16 februari bleek na zorgvul dige naspeuringen van de rijkspolitie door de beheerder zelf te zijn verzon nen. De man had in enkele jaren 15.000 in eigen zak gestoken en wil de op „effectieve" wijze schoon-schip maken. De grootste buit werd binnenge haald op 22 februari en op 1 maart, toen de Nederlandse Middenstands bank in Utrecht (buit 200.000) en het bijkantoor van de bank van Van Lanschot te Eindhoven (buit 132.000) het doelwit van de overvallers waren. Nederlandse deskundigen op het gebied van de beveiliging zijn van me ning, dat de toeneming van het aan tal overvallen mede het gevolg is van de successen in het buitenland. „Tot de verbeelding van velen" spreken de bankoverval in Barilochte (Argentinië) op 26 februari (buit 790.000 gld), de inbraken en een over val op 29 maart in enkele Italiaanse steden (totale buit ƒ950.000) en de overval op een geldtransport in Lon den op 26 maart, dat de daders het lieve sommetje van vier miljoen ople verde. In Nederland heeft zich tot nu toe niet de zogenaamde gijzelroof voorge daan, zoals dat het geval was in Tou louse op 16 maart, toen vier bankro vers zich aan hun arrestatie wisten te onttrekken door enkele gijzelaars mee te nemen. BELFAST De nieuwe premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, heeft vanmorgen het vertrouwen van het parlement gekregen na verhitte debatten die twee dagen duurden. Zijn zege was overtuigend: 27 afge vaardigden stemden voor zijn poli tieke program, acht tegen. Een amendement van de oppositie, inge diend door de protestantse extremist ds. Ian Paislej', werd bij handopste ken verworpen. Faulkner, die James Chichester- Clark opvolgt, beschuldigde de oppo sitie ervan geen constructief aandeel te nemen in het parlementaire pro ces. Een algemene herbewapening van de politie, zoals door vele felle protestanten was voorgesteld, wees hij af. De veronderstelling dat een algemene herbewapening van de politie tot het verslaan van het (ver boden) Ierse republikeinse leger zou leiden, noemde hij irreëel. De nieuwe premier zei zijn pro gram van hervormingen onverkort te zullen uitvoeren en er zorg voor te dragen dat de maatregelen ten aan zien van orde en recht ook effectief zullen zijn. DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Van der Peijl (CHU) heeft minister Bakker (verkeer en water staat) gevraagd wanneer de al lang in het vooruitzicht gestelde voor schriften voor een periodieke keuring van auto's zullen worden ingevoerd. De heer Van der Peijl venvijst bij zijn vraag naar eén politierapport waaruit blijkt dat bij de dinsdag j.l. gehouden landelijke controle op de Nederlandse wegen één op de zeven auto's technische gebreken vertoont of dat de bestuurder niet in het be zit is van de vereiste papieren. Het Kamerlid wil voorts van de be windsman weten of deze kennis ge nomen heeft van de mededeling van de betrokken politiefunctionarissen, dat deze cijfers uit een oogpunt van verkeersveiligheid „schrikbarend" moeten worden genoemd, terwijl een dergelijke steekproef als een „drin gende noodzaak" werd gezien. SAIGON (Reuter, UPI, AP) Zuid-Vietnam is aan de tweede fase begonnen van de operaties tegen de Ho Tsji Minh-route in Laos. Gisteren werd de eerste van een serie bliksemaanvallen ge daan. die bedoeld is om de Noord Vietnamese aanvoerlijnen te verstóren. Grote delen van de stad werden en kele dagen bezet gehouden. Volgens een Amerikaanse piloot leek de stad wel een „uitgebrande asbak". Door Vientiane wordt beweerd, dat een groep van 112 militairen van de Pathet Lao naar het Laotiaanse leger is overgelopen en nu tegen de Noord vietnamezen vecht. De overlopers braken uit naar Kenghao, op 32 km. ten noordoosten van de stad Pakse aan de Mekong-rivier. Een zoon en een dochter van het afgezette Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, staan te recht met 18 anderen op beschuldi ging van hoogverraad. De advocaten van de prins en de prinses hebben de bevoegdheid van de militaire recht bank. waarvoor de zaak dient, aange vochten. Het proces is verdaagd voor beraad over de door de verdediging aangevoerde bezwaren. Sihanoek en zijn vrouw, die zich als bannelingen in Peking bevinden, zijn reeds bij verstek ter dood veroordeeld. NEW DELHI (AP, UPI, Reuter) India is teleurgesteld dat de Verenigde Staten en de Sowjetunie tot nu toe niet hebben gerea geerd op de onderdrukking van de vrijheidsstrijders van de Oost- pakistaanse sjeik Moedjiboer Rachman. „Het christelijke geweten van het Westen en het communistisch geweten in het Oosten" schij nen in slaap te zijn, zo zei een hoge Indiase functionaris. De welingelichte functionaris zei dat India ruim een week van te vo ren had gewaarschuwd dat het Pa kistaanse leger een actie tegen de volgelingen van de sjeik zou onderne men en had gevraagd dit te trachten te voorkomen. De Indiase regering was volgens hem. zeer ontstemd over het uitblijven van reacties, vooral omdat de westelijke,landen wel snel gereageerd hadden op Biafra, Honga rije en Tsjechoslowakije. Ook- is men teleurgesteld over de verflauwde be langstelling van de wereldpers voor Oost-Pakistan. Un&niem Het Indiase parlement heeft inmid dels unaniem een resolutie aangeno men, waarin alle volkeren en rege ringen van de wereld worden opge roepen onmiddellijke en constructieve stappen te ondernemen bij de Paki staanse regering „om 'n onmiddel lijk einde te maken aan de systema tische uitroeiing van een volk, dat door genocide Itedreigd wordt". Overigens wordt in de resolutie niet meer gesproken over Oost-Paki- stan, maar over Oost-Bengalen.de naam uit de periode voor de schei ding van India en Pakistan. De er kenning van de voorlopige regering van Bangla Desj wordt nog steeds in New Delhi overwogen. Een functionaris van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren, dat uit rapporten van de Indiase inlichtingendienst was gebleken, dat de Bengaalse vrij heidstroepen nu gebieden in het noordelijk deel van de provincie be heersten, en dat ze stand hielden in de voorsteden van Dacca. De haven stad Tsjittagong was door luchtmacht en marine gebombardeerd. In het westen had het Pakistaanse leger ne derlagen geleden De woordvoerder weigerde zijn bronnen te onthullen, maar verklaar de wel dat ze gecontroleerd waren. Ooggetuigen - verklaringen komen overeen met deze berichten. Het cen trum van Dacca, het militaire district en het vliegveld zijn in handen van de Westpakistani, terwijl de volgelin gen van de sjeik zich in de voorste den hebben sterk gemaakt. Het In diase persbureau Press Trust of In dia PTI, meldde gisteren dat Bengaalse troepen een Pakistaans le geronderdeel in Sylhet (in het noord westen) onschadelijk hebben ge maakt. De Bengali's hadden twee tanks buitgemaakt. Ooggetuigen Een Europese zakenman en een di plomaat hebben gisteren het relaas van de gevluchte Pakistaanse student Sjamsoel Alam bevestigd. In Beiroet vertelden ze dat angstige bewoners van Dacca de Pakistaanse vlag uit hun hutten hadden gestoken om de Pakistaanse troepen mild te stemmen en dat ze afschuwelijke tonelen had den gezien. Lijken lagen opgestapeld in de straten. De universiteit van, Dacca behoort tot de zwaarst geteis terde plaatsen. Op de campus waren hoogleraren en studenten gedood. Het leger had een studentenhuis met gra naten bestookt en met machinepisto len onder vuur genomen. „Handen af van Oost-Bengalen". Gewapend met dergelijke leuzen betoogden Indiërs in New Delhi, ter onder steuning van de vrijheidsstrijders in Oost-Pakistan. Het Indiase parlement heeft inmiddels unaniem een motie aan genomen. waarin om een onmiddellijk einde van het bloedbad gevraagd wordt. De Indiase regering Is teleur gesteld over de houding van Amerika en Rusland in deze kwestie. Zie ook elders op deze pagina. ARNHEM Stortbaas Gerard de Waal en machinist Willem Broekhuy- zen, twee personeelsleden van de fir ma Heyting uit Huissen kregen de schrik van hun leven toen enkele meters naast hen een oefenbom van een halve meter lengte neersloeg. De beide mannen waren bezig met het opspuiten van het Elderveld even ten zuiden van Arnhem, toen de col lega's opeens zagen dat een straalja ger een projectiel verloor. Een rook pluim markeerde de plaats waar de bom viel. slechts enige meters van de beide mannen. Hoe de straaljager, de bom kon verliezen is een raadsel. Vast staat dat het vliegtuig afkomstig is van de vliegbasis Vol kei. De marechaussee stelt een onderzoek in. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De regering-Nixon is het Amerikaanse volk thans een juister beeld verschuldigd van de ge beurtenissen tijdens de recente Zuidvietnamese operatie in Laos, zo heeft senator J. William Fulbright, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, in de Senaat verklaard. Hij en andere commissieleden heb ben totdusver niets willen onthullen, dat op enigerlei wijze kon worden uitgelegd als een bijdrage tot een mislukking, aldus de senator: „Maar nu de operatie voorbij is zou een aanhoudende stilte mij partij maken in een massale misleiding." BERLIJN/PARIJS (UPI, Reuter, AP) Egypte zal nooit Israël erkennen, omdat het een zionistische staat is, die zijn grondgebied van de Palestijnen heeft afgenomen. In een tv-interview, dat in Ber lijn werd uitgezonden, verklaarde de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Riad, dat zelfs niet tot erkenning wordt overgegaan, als Israël de in 1967 bezette gebieden ontruimt. In het interview, dat in Cairo was opgenomen, zei Riad dat Israël ver anderd moet worden „in een land waarin joden, christenen en moslims samenleven en dat aan allen behoort. Met zo'n land zouden wij betrekkin gen kunnen aanknopen", aldus Riad. Op de vraag, onder welke omstan digheden Egypte bereid is, vrede met Israël te sluiten, zei de minister, dat „de Israëli zich moeten terugtrekken uit alle bezette gebieden. Dan kunnen onderhandelingen over andere pro blemen worden gevoerd door bemid deling van VN-vertegenwoordiger Gunnar Jarring." Wat de rol van Amerika in het Midden-Oosten betreft zei Riad, dat Israël de Amerikaanse regering onder druk zet en niet andersom. Naar zijn mening nemen de Israëli niet alleen een uitdagende houding aan tegeno ver de Verenigde Naties, maar ook op de Verenigde Staten. Riad wacht op een stap van Amerika, die verande ring brengt in de huidige situatie. De minister, die al enkele dagen in Parijs is voof de Egyptische ambassa deursconferentie, wil de vertegen woordigers van zijn land bij de Euro pese regeringen inschakelen bij het uitoefenen van druk op de Ameri kaanse regering, zodat deze krachti ger tegen Israël gaat optreden. Was hington zou erg gevoelig zijn voor de houding van de Europese landen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, had giste ren in Londen een onderhoud met VN-bemiddelaar Jarring. Eban was in Londen na terugkeer van een reis van twee weken door de Verenigde Staten en Midden-Amerika. Zegs lieden spraken van een „verrassende ontwikkeling", welke volgt op de on verwachte ontmoeting drie dagen geleden in Parijs tussen Jarring en minister Riad. In een rede voor de Amerikaanse televisie zal president Nixon volgende week woensdag nieuwe aankondigin gen doen over vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Viet nam. De president zou aanvankelijk zijn toespraak een week later hebben gehouden. Het is niet bekend, waar om hij besloot, zich eerder tot de Amerikanen te wenden. Wel is gezegd, dat het besluit be treffende het terugtrekken van troe pen gebaseerd is oc een geheel nieuw overzien van de toestand in Zuid- Vietnam en Laos, zoals dit thans ge beurt op het „westelijke Witte Huis", in San Clementine (California). Op het. ogenblik bedraagt het aan tal Amerikaanse militairen in Viet nam nog ruim 306.000. Volgens be staande plannen zal het op 1 mei zijn gedaald tot 284.000. Per maand wor den 12.500 man teruggetrokken. De mogelijkheid, dat dit aantal zal wor den verhoogd tot 16.000 is al eerder genoemd. Het is echter niet zeker of het zal gebeuren. Zweden heeft ln een officiële ver klaring Amerika gewaarschuwd voor het gevaar, dat verdere escalatie van de oorlog in Indochina de vitale be langen van Rusland en China kunnen raken. Aangeraden werd. de verkla ring van Peking ten aanzien van interventie, niet als propaganda af te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11