Hanoi verstoort het optimisme van VS Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 17.000 auto's met meer dan 50%! Roskou straft 33 Sowjet-Joden Sowjet-leiders beloven bevolking meer auto's Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Palestijiien mogen radio-uitzendingen in Cairo hervatten Newsweek: Ho Tsji Minh -route weer in bedrijf Parlementslid was officier van Waffen SS NCW denkt mee over ontwikkelingshulp Aan vooravond van partij-congres in Moskou: Honduranen kozen nieuwe president Paul de Wispelaere krijgt prijs voor literaire kritiek Prijsverlagingen in Polen in gevaar DINSDAG 30 MAART 1971 SAIGON (UPI, Reuter. AP. AFP) Noord Vietnamese troepen hebben tijdens laaghangende list een Amerikaanse artilleriebasis in bet noorden van de Zuidvietnamese provincie Kwang Tin angevallen en daarbij 33 man gedood en 76 gewond. Het rijn de zwaarste Amerikaanse verbe en in een enkele actie te velde in de afgelopen twee jaar. Er bevond zich ongeveer een batal jon in het kamp, toen de sappeurs voor het aanbreken van de dageraad ondèr dekking van mortiervuur aan vielen. De strijd duurde een uur. De Amerikanen kregen hulp van heli kopters, straaljagers en art llerie. Na afloop werden slechts 12 dode Vietnamezen aangetroffen. De ande ren bleken te zijn verdwenen. Waarnemers Waarnemers te Saigon zien de aan val zo kort na de smadelijke te rugtocht van de Zuidvietnamezen uit Laos als een bewuste poging om de Nixon-regering in verlegenheid te brengen. Washington zo zeggen zij had mét veel nadruk beweerd, dat de invasie in Laos mede bedoeld was om Amerikaanse levens te bescher men, terwijl het terugtrekken van troepen uit Vietnam voortgaat. Ook het feit, dat de aangevallen basis werd bemand door een bataljon van de Americal-divisie ziet men als goed propaganda-materiaal voor Ha noi. Want het waren troepen van de ze divisie, die betrokken waren bij de massamoorden in Son My in het voorjaar van 1968. Het verlies van de Amerikanen was het zwaarste sinds 24 februari 1969, toen Noordvietnamese troepen 36 ma riniers doodden en bijna 100 ver wondden. Dat gebeurde in gecoör dineerde aanvallen op twee bases bij de gedemilitariseerde zone tussen beide delen van Vietnam. Als gevolg van krachtig afweer- vuur van de Noordvietnamezen moest een operatie van Zuidvietnamese val schermtroepen tegen de commando post van de 324ste Noordvietnamese divisie in Laos worden afgelast. De MOSKOU (AP, Reuter) In Moskou is een groep van 33 joden ifgelopen vrijdag gearresteerd en meteen in het weekeinde al wegens „straatschenderij" veroordeeld. Vier van hen, die reeds in bet bezit waren van een uitreisvisum naar Israël, is deze vergunning mtnomeh. Zij zullen in Rusland moeten blijven. [Van de groep werden 31 mensen tot fevangenisstraffen van tien tot 15 da- pn veroordeeld, de overigen werden 1 vrijheid gesteld. Onder de arres- Snten bevond zich de schilder Yoeri jitow en diens vrouw. Zij zijn niet- bden en werden voorstraf naar een tankzinnigengesticht gestuurd. Petitie De groep wilde een petitie aanbie- en aan de procureur-generaal van e Sowjet-Unie, Roman Roedenko, e officieel de hoogste Sowjet-func- onaris op het gebied van de rechts- andhaving is. Onmiddellijk nadat de etltie was aangeboden, werden do lensen gearresteerd en gestraft. In e petitie die door 140 personen was ïdertekend, werd ertegen geprotes- erd dat in verscheidene steden van i Sowjet-Unie twintig Joden gevan- ;n worden gehouden zonder enige arm van proces en zonder dat het lidelijk is. of er tegen hen nog een •oces zal worden gehouden of niet. ie zitten daar nu al negen maanden vangen, zonder dat zij door hun fa- lilie of vrienden of zelfs maar door ;n advocaat bezocht mogenw orden, egen maanden is de maximum-tijd het Sowjet-wetboek van strai ght toestaat om een gevangene zon- er vorm van proces of aanklacht in oorarrest te houden. Volgens de autoriteiten zijn de 20 ïvangen gehouden personen betrok- en geweest bij de mislukte vlieg- ligkaping in Leningrad van vorig ar zomer. In de petitie werd er nu aangedrongen, dat de gearresteer- en geheel conform de wet of )uden worden vrijgelaten, of een lenbaar proces zouden kriigen voor floop van het 24e partijcongres. Congres Politieke waarnemers zijn ervan yertuigd dat de bliksemsnelle reactie an de autoriteiten tegen de indieners de petitie regelrecht verband oudt met de opening van het partij- >ngres, dat vandaag begint. De auto- teiten zouden hiermee mogelijke de- lonstranten willen afschrikken om jdens het congres betogingen te ouden ten gunste van de Sowjet- Jnie of van hun emigratie naar sraël. Straatschenderij is in de Sowjet- Diplomatieke relaties tussen China en Koeweit TOKIO (Reuter. AP) China en et Arabische sjeikdom Koeweit heb- en besloten diplomatieke betrekkin- en met elkaar aan te knopen en op orte termijn ambassadeurs uit te wisselen. Dit heeft het persbureau ieuw China bekend gemaakt. In het immuniqué wordt gezegd, dal dP et geyolg is van Pekings sympathie oor en steun aan de Arabische strijd rgen het imperialisme en zionisme, n van het feit, dat Koeweit de rege- ing in Peking als de enige regerin" an China erkent. Over Formosa rordt niets in het communiqué ge- egd. Unie een minder zwaar misdrijf en wordt met maximaal vijftien dagen gevangenisstraf gestraft, waarbij ho ger beroep niet mogelijk is. De schilder Titow sloot zich bij de Joodse demonstranten aan. nadat hem verboden was naar Engeland te gaan, in verband met de publikalie van een boek over religieuze kunst. Titow mag in de Sowjet-Unie niet exposeren, omdat hij geen lid is van de onder overheidstoezicht staande bond van Russische kunstenaars. Het Russische partijblad Prawda heeft intussen de berichten in het Westen, dat de Sowjet-Unie in de ko mende jaren een massale emigratie van Joden naar Israël zou toestaan, „een anti-Sowjet-provocatie-' ge noemd, die uitsluitend bedoeld is „om de Arabische massa's schrik aan te jagen". SCHIPHOL Het Oostenrijkse parlementslid Friedrich Peter, die gisteren als lid van een onderwijsde- legatie voor een studiebezoek in ons land arriveerde, heeft ronduit toege geven dat hij in de oorlog Óbersturmbahnführer van de Waffen SS is geweest. De heer Peter voerde aan dat hij in 1938, het jaar van de z.g. „Anschluss", pas 17 jaar was. De heer Peter is tegenwoordig voorzitter van de Frei- heitliche Partei. Hij kfcvam met zijn bekentenis naar aanleiding van een rechtstreekse vraag van een journalist. DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zal zijn leden binnenkort oproepen zich positief op te stellen tegenover de uitvoering van het tweede ontwikke lingsprogramma van de Verenigde Naties. Deze oproep volgt op de aan beveling van het Internationaal Ver bond van Christelijke Ondernemers (Uniapac), waarbij christelijke werk geversorganisaties uit 21 landen zijn aangesloten. Elk van deze organisatie zal een brain-trust vormen, om het ontwikkelingsprogramma te bestude ren en concrete maatregelen uit te werken, zo heeft drs. A J. van der Meer, secretaris, van het NCW meege deeld. Een van de eerste doelstellingen zal zijn de argwaan van veel onderne mers tegen ontwikkelingshulp weg te nemen en hen aan te zetten tot een nieuwe visie op de noodzaak en de mogelijkheden ervan. 300 militairen, die met helikopters naar Zuid-Laos waren gebracht, zijn naar hun bases teruggekeerd. Aan de mislukte operatie was een hevig bombardement met B-52's voorafge gaan. De Noordvietnamezen deden ook raketaanvallen op Da Nang, de op één na grootste stad van Zuid-Viet- nam. Ook de luchtbasis in de buurt van de stad werd getroffen. Boven Laos werd weer een helikopter neer geschoten, de 98ste sinds de Zuidviet namese invasie begon. De route De Ho Tsji Minh-route in Laos is zodanig hersteld, dat ze weer normaal kan functioneren. Niets wijst er vol gens het Amerikaanse weekblad Newsweek op, dat de Zuidvietnamese troepen zes weken lang hebben ge probeerd, de route onbruikbaar te maken. Newsweek weet ook te melden, dat de regering-Nixon van plan is, de terugtrekking van Amerikaanse troe pen van het huidige niveau van 12.500 per maand te vertiogen tot 16.000. Aankondiging hiervan zou op 15 april verwacht kunnen worden. Nixon zou verder het Amerikaanse troepenbestand in Vietnam willen verlagen tot minder dan 40.000 man tegen de tijd van de presidentsver kiezingen van volgend najaar. Ook de leider van de democraten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field, gelooft dat het resultaat van de inval in Laos zeer beperkt is. ..pp basis van recente berichten heb ik .begrepen, dat er weer zo'n 1500 Noordvietnamese voertuigen zijn ge signaleerd op wegen, die slechts tij delijk blijken te zijn afgesneden", zei hij in een tv-interview. Hij neemt aan, dat de meeste aanvoerwegen zijn hersteld. Drastisch Mansfield zegt, dat de tijd is geko men voor drastische maatregelen voor terugtrekking van de Ameri kaanse troepen. Hij is voorstander van een resolutie, die een algehele terugtocht voor het einde van dit jaar voorschrijft. Voor het verstrekken van gelden voor de strijd in Indo china wil hij niet dezelfde tijdlimiet laten gelden. Intussen hebben de senatoren Frank Church (democraat) en John Sherman Cooper (republikein) bijna overeenstemming bereikt over een nieuw amendement (Cooper-Ohurch II), (waarin de regering een totale te rugtocht uit Zuidoost-Azië wordt voorgeschreven. Cooper en Church zijn de auteurs van het 1970-amendement,. dat nu wet is geworden, waarin is vastgelegd, dat geen Amerikaanse troepen mogen worden ingezet in Laos, Cambodja en Thailand. Hun nieuwe amendement zal alle troepen betreffen, met in begrip van luchtmacht- en ondersteu- nings-eenheden. Nixon In Life Magazine spreekt James MacGregor Burns de veronderstelling uit. dat president Nixon grote delen van Zu d-Vietnam aan Hanoi zou willen geven, als een vredesverdrag gesloten kan worden, waarin de vei ligheid van het resterende „hartland" wordt gegarandeerd. Burns ziet deze mogelijkheid, als Noord-Vietnam een vredesaanbod doet, nadat het in Zuid-Vietnam nieuwe successen heeft behaald en president Nixon „met de rug tegen de muur staat". De mogelijkheid, dat Nixon op nieuwe Noordvietnamese aanvallen zal reageren met escalatie van de oorlog, sluit Burns (hoogleraar aan Williams college) evenmin uit. In Cambodja veroverden de Noord vietnamezen 13 truckladingen muni tie, waarvan aanvankelijk was ge meld, dat zij waren vernietigd om te voorkomen, dat zij in handen van de vijand zouden vallen. In de hoofdstad Phnom Penh is ko lonel Sjeng Sayomborn door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Na een proces van 27 dagen werd hij schuldig bevonden aan capitulatie voor de vijand. De kolonel (44 jaar) studeerde aan de hogere krijgsschool in Parijs en staat als een integer mi litair bekend Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4]/2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen «schoner" door, maar ook zuiniger. MOSKOU (Reuter. UPI) Vandaag begini in Moskou het 24-ste congres van de communisti sche partij van de Sowjetunie, dat liet economische beleid voor de komende vijf jaar zal vaststellen. In een artikel in het partijblad Prawda is de Russen al meegedeeld dat er meer auto's op komst zijn. een bewijs dat de Russische leiders het groeiende verlangen van de bevolking naar meer gebruiks goederen ernstig nemen. TEGUCIGALPA (Reuter) De 68-jarige jurist Ramon Ernesto Cruz is in een nek-aan-nek verkiezings wedloop gekozen tot president van Honduras. Maar de overwinnings vreugde van Cruz Nationale Partij wordt wat getemperd door de geringe opkomst: slechts de helft van de kie zers kwam naar de stembus, het hoogste percentage thuisblijvers dat ooit bij algemene verkiezingen in Honduras is geconstateerd. De geringe opkomst is mogelijk verklaarbaar, doordat de verschillen tussen de nationale partij, die aan de regering was en de oppositievoerende liberalen moeilijk te ontcijferen zijn. Linkse groeperingen en de onder grondse communistische partij, die zich niet konden laten registreren voor de verkiezingen omdat ze niet aan de zware eisen van de kieswetten voldeden, hadden de kiezers opgeroe pen niet naar de stembus te gaan. Van een verslaggever AMSTERDAM Aan de Belg Paul de Wispelaere is de prijs voor de literaire kritiek 1971 toegekend. De prijs (ƒ2000) zal hem vrijdag 2 april worden uitgereikt in het Muiderslot. Het doel van de prijs voor de lite raire kritiek, die eens in de drie jaar wordt toegekend, is het bevorderen vari het peil van de literaire kritiek in het Nederlands taalgebied. Het is de zesde keer dat de prijs wordt uitge reikt. Paul de Wispelaere is sinds 1961 recensent bij de Belgische Radio en Televisie. Hij is ook verbonden aan het Haagse dagblad Het Vaderland. Gisteren publiceerde de Prawda bovendien één, van de scherpste aan vallen van de laatste tijd op China. De auteur was de Poolse partijleider Edward Gierek. De keuze van een Oosteuropese leider om een dergelijk artikel te schrijven kan erop wijzen, dat de Russische leiders zelf de aan vallen op het buurland niet zullen leiden. China is niet uitgenodigd voor het congres waarschijnlijk omdat het toch de invitatie zou afslaan Wel zijn twee kleine buren van China aanwezig: Noord-Vietnam en Noord- Korea. Mogelijk dat de Chinese am bassadeur in Moskou als gast de ver gadering zal bijwonen Partijleider Leonid Brezjnew zal de openingsrede houden, een niet gering karwei, aangezien zijn toespraak 150 vellen papier beslaat. Met belangstel ling wordt tegemoet gezien wat Brezjnew over Josef Stalin zal zeg gen. De strijdkrachten willen graag hem als oorlogsheld hersteld zien. maar de velen die meestal on schuldig tijdens Stalin in werk kampen hebben gezeten verzetten zich hiertegen. Open brief Tenminste één open brief aan het congres is reeds over dit onderwerp gepubliceerd. Pjotr Jakir. die zeven tien jaar in één van Stalins werk kampen heeft gezeten en wiens vader in 1937 werd geëxecuteerd, deed een beroep op de partij een einde te ma ken aan ..de gevaarlijke tendens" de terreurmethoden van de dictator op nieuw toe te passen. „In de afgelopen Zoals alle kinderen zijn ook deze kleine Italiaantjes verrukt van mooie paaseieren. Een patissier in Rome bezorgde ze een mooie middag, toen ze er bij mochten zijn om te zien wélke verrassingen hij in de halve eieren deed. jaren is duidelijk geworden, dat er een gevaarlijke tendens bestaat om de stalinistische regeringsmethoden nieuw leven in te blazen en in de culturele, artistieke en geschiedkun dige literatuur en memoires Stalin zelf. één van de grootste misdadigers van de twintigste eeuw, te rehabilite ren". Jakir, een vooraanstaand lid van de kleine groep van Moskouse dissidente intellectuelen, meende dat de terugkeer van het stalinisme „een kwestie is die mij en met mij vele andere Russen voortdurende zor gen baart". Het congres zal worden bijgewoond door in totaal 103 delegaties, tezamen WARSCHAU (UPI) De voedsel productie van januari en februari in Polen is zo ernstig teruggelopen, dat het hierdoor onzeker is of de verla ging van de prijzen voor diverse voedselproducten, waartoe begin deze maand werd besloten, nog doorgang kan vinden. Dit heeft het Poolse weekblad Poli- tika gemeld. De vleesproduktie is in de maanden januari en februari 16 procent lager geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar. Ook de pro- duktie-doelen voor boter, melk, Worst en vis zijn in de maand feUruari niet bereikt De nieuwe Poolse leiders hebben herhaaldelijk gezegd, dat de beslis sing om de prijsverhogingen van me dio december (die destijds de aanlei ding waren tot de bloedige „broodrel- len" voornamelijk in de Oostzeeha vens) ongedaan te maken, uitsluitend zouden werken, als de voedselpro- duktie omhoog zou gaan. met de ongeveer 5000 gedelegeerden die de 14 miljoen leden van de partij van de Sowjet-Unie vertegenwoordi gen. Joegoslavië en Cuba hebben wel hoge delegaties gezonden, maar presi dent Tito en premier Castro zelf zijn thuis gebleven. Autofabriek Aan de vooravond van het congres publiceerde de Prawda een boodschap van partij en regering, waarin werd meegedeeld dat de eerste afdeling van een grote autofabriek in Togliatti aan de Wolga nu in bedrijf is. Dat Italië (Fiat) had geholpen werd niet vermeld. De afdeling kan jaarlijks 220.000 personenwagens produceren, die bijna gelijk zijn aan de Fiat 124 Nog voor de opening van het congres zal de eerste serie van 50.000 auto's voltooid zijn. Voor de eerste keer is tijdens het partij-congres een perscentrum inge richt voor buitenlandse journalisten, die het congres zelf niet mogen bij wonen. Twee maal daags zal de jour nalisten verteld worden wat er ge beurde, terwijl de belangrijkste rede voeringen er te verkrijger, zijn Bo vendien zijn er telex- en telefoonver bindingen aangelegd. Het centrum staat onder leiding van Anatoli Jego- row. de hoofdredacteur van Kommu- nist, het officiële maandblad van het centrale comité. CAIRO/AMMAN (UPI, Reuter, AP, AFP) De Palestijnse ver zetsorganisaties hebben gisteren van Egypte toestemming gekregen hun radio-uitzendingen van Cairo uit te hervatten. De uitzendingen waren gestaakt op last van de Egyptische autoriteiten, toen de regering Nasser op 28 juli vorig jaar besloot, het plan Rogers voor het Midden-Oosten te aanvaar den. De Palestijnen waren fel tegen dit plan gekant. Volgens berichten, van de Pales tijnse commando's, dïie door radio Da mascus werden uitgezonden, is het in de heuvels van Aljoun tussen Am man en Irbid (in het noorden van Jordanië) opnieuw tot gevechten ge komen. Commando-èenheden werden door twee militaire posten onder vuur genomen. Er wordt geen melding ge maakt van verliezen. Van regeringszijde In Amman werd gezegd, dat de commando's twee bruggen hadden opgeblazen en ge vuurd hadden op troepen, die de schade wilden herstellen. Het schie ten werd beantwoord en het leger heeft in het gevecht geen verliezen geleden, zo werd meegedeeld. Een Palestijnse woordvoerder in Cairo heeft beweerd, dat 200 guerril la's en burgers werden gedood en meer dan 400 verwondingen opliepen bij gevechten, die de gehele dag in Irbid voortduurden. Het leger ver richtte meer dan 1000 arrestaties en blies de huizen op van commando's en hun aanhangers, zo luidt dit onbe vestigde bericht. Ook is gemeld, dat AI Fatach-leider Jasser Arafat een boodschap heeft gezonden aan de Egyptische presi dent, Anwar Sadat, waarin bijzonder heden staan over de ontwikkelingen in Jordanië, die niet gepubliceerd werden. Een zegsman van Al Fatach in Bei roet beschuldigde Jordaanse militai ren ervan, dat zij in Irbid Palestijnse vrouwen hebben verkracht. Het Jordaanse parlement heeft zich unaniem achter koning Hoessein en zijn „veiligheidsmaatregelen" ge schaard. Syrië In een boodschap van radio Damas cus werd gezegd, dat Syrië zich het recht voorbehoudt, de Palestijnse guerrilla's te beschermen tegen aan vallen door Jordaanse troepen. Deze waarschuwing was uitgegeven door de leiding van de Baathpartij. Syrië wil in eerste aanleg proberen, met diplomatieke middelen naleving te verzekeren van het in september ge tekende bestands-akkoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7