Rattenvanger loopt niet met wonderfluit meer Anonimiteit bij Jongeren staat voorop Adviescentrum JK ZIT M'N HELE LEVEN IN HET GIF" B. W. Gouda attent op sociale woningbouw Cultureel centrum voor gastarbeiders in Gouda Ontmoetingsd a g chr. jongeren Dr. Kruisinga opent ziekenhuis in Gouda Streekvervoer krijgt steun van overheid Roken tahoe in raad Zoetermeer Straks ook in Leiden en Alphen alles goed en wel 5 V DINSDAG 30 MAART 1971 RIJSWIJK Het Duitse lorpje Hameln werd in 1284 loor een enorme rattenplaag ge- ;eisterd, totdat men een zonder ing aantrok die de door epide- nieën aangetaste bevolking van iet ongedierte bevrydde. Dan- lend over de Duitse keien wist de ratten uit alle hoeken en [aten mee te lokken op de tonen ran z\jn fluit. En het ongedierte twam en volgde hem, zoals ook ater de kinderen uit het dorp jouden doen. Het bestrijden, van ratten om de levolking te beschermen tegen ern- tige ziekten wordt ook nog tegen- toordig gedaan. Niet zoals de be- amde Rattenvanger van Hameln jet deed in de legende, maar door loeste werkers van de plantsoenen- jiensten van verschillende gemeen- ien. Wonderfluit Over een wonderfluit beschikken ze liet maar het door hen gebruikte gif, iimerine, geeft ook goede resultaten, il zullen zij nooit de hoofdfiguur van en legende worden. In Rijswijk verkt de nu 63-jarige T. H. J. Keij- »r, die zoals hij zelf zegt zijn hele ;ven al in het gif heeft gezeten. -fe PP In Rijswijk huizen zo'n tienduizend fwf itten, die vooral in de koude winter avonden de polder ontvluchten om in directe nabijheid van de bebou- ring beschutting en voedsel te vin- ?n. De dagtaak van Rijswijk's rat- nvanger bestaat uit het aflopen van e binnengekomen klachten van be- dsl^oners en een regelmatige ronde angs boerderijschuren, sloten en rio- 1. „Als vergif gebruik ik cumerine. >an heb ik nog een paar eigen .,maakjes om eraan toe te voegen en ie an komen ze erop af". Zichtbaar te stbeden met zijn dodelijke arbeid erofrijft de kleine en zeer sympathieke ;di man in zijn handen, ook zijn recept wil hij wel kwijt. „Het gif door twee kilo haver en nog wat slaolie eraan toevoegen. Want de ratten zijn dol op vet. Die haver gebruik ik vrijwel overal. In de riolen geven vetringen een beter rendement en op de vuilnisbelt maak ik gebruik van vlees. Dat moet ik daar wel gebruiken, omdat de ratten er voedsel in overloed hebben. Een stuk vlees vinden ze dan wel lekker, maar van haver zouden ze waar- schi nlijk niet veel eten. Zo'n tweeën half jaar geleden liepen de beesten op die vuilnisbelt nog voor me uit, er waren er duizend. Nu heb ik ze al aanzienlijk teruggedrongen. „Ik ga voor geen rat opzij. Zij zijn ongevaarlijk en kunnen alleen gekke dingen doen als ze in het nauw ge dreven zijn. Voor mensen gaan ze al tijd opzij, ik heb het nog nooit mee gemaakt dat er een me aanvloog. Dorst Veel ratten zitten in de buurt van de Broeksloot aan de grens met Den Haag. Daar in Den Haag doen ze bij zonder weinig aan de" bestrijding van het ongedierte. In die buurt krijgen wij de ratten van de overkant. En daar mag ik niet komen. Wanneer de ratten eten van de haver die ik geplaatst heb, dan krijgen ze enorme dost. Vaak zet ik wat water in de buurt van de plaats waar ik gestrooid heb. Het kan wel vier of vijf dagen duren voordat een rat sterft aan het vergif. Door het drinken van water Ivordt dit proces versneld. De kadavers hoef ik nooit op te ruimen. De ratten slepen zich al ster vende naar hun hol zodat ze vrijwel nooit te vinden zijn. Rotten doen ze v_ nooit. Ze verstenen, daar lijkt het het meeste op. Een rattenlijk wat al een beetje oud is bestaat uit een ver steend velletje met allemaal broze botjes erin. Rijswijk's rattenvanger rookt niet tijdens zijn werk. Dat vindt hij te gevaarlijk. „Ik ga de hele dag met vergif om. En al is het niet gevaarlijk É- ik zou er toch wel last van kunnen krijgen als ik er teveel van binnen krijg. Daarom wacht ik met roken tot GOUDA De woningwet- bouw in Gouda geschiedt vol gens burgemeester en wethou ders tegen concurrerende prij zen. Zij geven de gemeenteraad de verzekering dat het beleid ten aanzien van de sociale wo ningbouw er op gericht is zo goedkoop mogelqke huizen te realiseren. Burgemeester en wethouders delen in antwoord op vragen van de socia listische raadsleden drs. J. Borgman en H. Berghoef voorts mee, dat de huur van de 194 woningwetwoningen van de bouwvereniging „Gouda" in Bloemendaal op bais van de voorlopig goedgekeurde grond- en bouwkosten maximaal 212,65 per maand zal bed ragen, inclusief centrale verwarming. Extra bijdrage Indien deze huurprijs voor finan cieel minder-draagkrachtigen een be letsel vormt, is de minister bered alsnog de extra-bijdrage voor keuze woningen toe te kennen. In dat geval zal de huurprijs ruim twintig gulden per woning per maand lager komen te liggen. Het college ziet met het oog op de nog steeds stijgende stichtings- kosten van deze woningen geen mo gelijkheden tot een daling van de huurprijs te komen. Een deel van de 194 woningen zal. in tegenstelling tot een daartoe door de Goudse gemeenteraad aanvaarde motie, niet zonder centrale verwar ming worden gebouwd. De Nationale Woningraad heeft berekend, dat het huurverschil tussen huizen met en zonder centrale verwarming slechts zeventien gulden per maand zal bed ragen. Daarbij komt nog dat het ver schil in huurprijs tussen woningen met cv en zonder cv maar met voor zieningen ten behoeve van de aanleg van centrale verwarming maar vier gulden per maand zal bedragen. Indien de woningbouwvereniging „Gouda" in de toekomst toch centrale verwarming i n dit complex huizen De rattenvanger anno 1971 gebruikt geen fluit maar gif met een snuifje slaolie, want daar zijn de ratten wild, op. ik me goed gewassen heb. Met eten hetzelfde." Eigenschuld g 1pansend over de Duitse keien wist at, He rattenvanger van Hameln in 1284 ds pp de tonen van zijn fluit het on gedierte uit alle hoeken en gaten te voorschijn te toveren. Het is de eigen schuld van de meeste mensen als ze ratten of mui zen krijgen. Zo kwam ik eens bij een vrouwtje die had gebeld omdat ze midden in de nacht wakker werd met een paar muizen in d'r haar. Ze ver telde me, dat ze wel eens een paar muizen had gezien, maar het zo zielig vond ze dood te maken. Verder lag ze vaak 's avonds in bed te lezen en at dan een paar koekjes. Die koekkrui- meltjes kwamen natuurlijk ook in het bed. En daar kwamen die muizen dan op af. Onder een stapeltje vuile kle ren achter een bank kwamen er wel tien vandaan en ook een koffer in een kast gevuld met avondjurken was door de muizen als een ideale broedplaats beschouwd. Die muizen en ratten komen vooral veel voor in de oude buurten, maar ook in de nieuwbouw zitten ze wel. Die bestrijding van muizen en ratten doe ik vooral 's winters. In de zomer maanden heb ik een hele dagtaak aan het bestrijden van wespen. Maak ik 'a winters zo'n dikke duizend ratten dood en een onschatbaar aantal mui zen. Wanneer ihet lekker warm is gaan er wel 15.000 wespen kapot. Vooral het afgelopen jaar was het heel erg. Toen waren er wel duizend wespen in Rijswijk. Toch is het wel grappig als je ziet dat andere mensen altijd met proble men zitten met de wespen. Op een camping bijvoorbeeld, als er buiten wordt gepick-nickt. Wanneer die mensen dan een klein lapje met een paar druppels petroleum in de buurt leggen, dan zullen ze geen wesp zien. Maar dat weten ze niet en daarom hebben ze de hele dag last." BOSKOOP De landelijke ont moetingsdag van de Christelijke Plat telands Jongeren wordt dit jaar op 15 m'ei gehouden. In het morgenprogramma zal een aantal personen, waaronder Doede Wiersma en Sipke van der Land eer. discussiethema aan de orde stellen. Dit geheel wordt omlijst met liedjes van Jules de Corte en muziek van de Sound of Freedom. GOUDA Staatssecretaris Krui singa (sociale zaken en volksgezond heid) zal woensdag 21 april het nieu we ziekenhuiscomplex van het ge meentelijke Van Iterson ziekenhuis en het diaconessenhuis „De Wijk" in het Goudse Boerhaave-kwartier offi cieel openen. Na de openingsbijeenkomst is er gelegenheid de diverse afdelingen van het al enige maanden in gebruik zijnde streekziekenhuis te bezichti gen. Daarna volgt een receptie van besturen en directies. In de Paulus- kerk aan het Van Hoogendorpplein wordt, uitgaande van ..De Wijk", in de middaguren een kerkdienst gehou den. zou willen aanleggen, zouden de kos ten zeker vijftig percent hoger komen te liggen dan bij directe aanleg. Dit nog afgezien van het feit, dat de ver eniging deze kosten dan zelf moet fi nancieren. Meer in het algemeen merken bur gemeester in wethouders nog op, dat het onmogelijk is in d nabije toe komst woningen te bouwen tegen hu ren, die iedereen voorstaat. Zij wijzen er in dit verband op dat de bouwkos ten in drie jaar tijd met dertig per cent zijn gestegen, terwijl het rente percentage op de kapitaalmarkt in anderhalf jaar met twee percent is toegenomen. Ten slotte delen burgemeester en wethouders nog mede. dat het wo ningmarktonderzoek nog niet is af gesloten. Momenteel is men bezig met het nadere onderzoek onder de zoge noemde non-respons. Het college voegt er nog aan toe. dat de com missie voor de volkshuisvesting op 20 april wordt geïnstalleerd en dan snel aan de slag zal kunnen gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) is be reid meer geld op tafel te leggen voor het streekvervoer. Verwacht wordt dat hij nog deze week in de Tweede Kamer bekend zal maken op hoeveel het streekvervoer kan rekenen. Morgen bespreekt de staatssecreta ris de zaak met minister Witte veen. Waarschijnlijk zal hij de interpellatie van het PvdA-kamerlid E. van Thijn over het streekvervoer gebruiken om het bedrag bekend te maken, waar mee de regering deze noodlijdende bedrijfstak te hulp wil komen. De vervoersmaatschappijen komen geza menlijk voor 1971 ougeveer 65 mil joen gulden tekort. De subsidie voor dit jaar is vastgesteld op 25 miljoen gulden, zodat vrijwel alle maatschap pijen hun dienstbetoon drastisch moeten inkrimpen als niet snel hulp geboden wordt. Mr F Bakker, algemeen secretaris van het KNVTO (Koninklijke Neder landse Vereniging van Transporton dernemingen) zei ons gisteren, dat vorig jaar al te voorzien was. dat een regeringssubsidie van 25 miljoen y-\ te weinig zpu zijn. He; gezamen lijke verlies was toen al beraamd op zo'n 50 miljoen. Het vertelde dat de meeste ondernemingen het plan voor de inkrimping al klaar hebben liggen. „Krijgen we geen geld, dan staat de uitvoering ervan vast. Met da uitwer king van de plannen hebben we dui delijk willen aangeven, dat de over heid verantwoordelijk is voor de uit voering," zei mr. Bakker. ZOETERMEER „In het vervolg zal in de vergaderingen niet meer mogen worden gerookt", aldus burge meester J. W. Wegstapel gisteravond tijdens de raadsvergadering in Zoe termeer. De burgemeester achtte niet alleen het roken schadelijk voor de gebrui kers, maar ook voor hen die van die geproduceerde rook mee mogen „ge nieten". Bij een lange vergadering wil de burgemeester best een schorsing van een minuut of vijf toestaan zodat de raadsleden buiten de zaal even een sigaret kunnen roken. Op verzoek kan men dan een asbak krijgen. Het gevolg van dit besluit was gis teravond een frisse raadzaal en een korte vergadering. KOEWEIT (AFP) Generaal Hardane Abdel Ghaffar, die in ok tober werd afgezet als vice-presi dent van Irak, is vanochtend in Koe weit door vier onbekenden om het leven gebracht. Zij namen met automatische wa pens de auto onder vuur van de Iraakse ambassadeur in Koeweit. In deze auto bevond zich generaal Abdel Ghaffar. o GOUDA De buitenlandse gastar beiders in Gouda hebben de beschik king gekregen over een eigen cultu reel centrum. Het is het eerste cen trum van de stichting Bijstand bui tenlandse werknemers „Rijn en Lek", die in de loop V">n mei ook in Leiden Zat Ook het 'christelijk' deel van ons olk is vol kritiek op Staphorst en ds. 'orsman. Deze kritiek is erg laf. Het door de ouders, die zich gebonden 'eten aan de Heilige Schrift, niet al- genjd gemakkelijk een beslissing te i °P li, uit e v WIJ y.l.iv ER IA DE EERSTE PLAATS OM TE HELPEN Staphorst (5) ien ten opzichte van de inenting. Het ..jjerwijt dat zij en de predikant mede chuldig zijn aan de dood van de kin eren is het verschrikkelijkste wat ïen hen in het gezicht kan slingeren. Voor mensen met zulk een verwijt, ie zich plotseling ontpoppen als voor- Vechters van de volksgezondheid (me- 7ïende ook daar verstand van te heb- >en), hebben we niet het minste res ect. e* iIEUWENDIJK A. van Eerscl Staphorst (6) op ekt Zou het hier nu werkelijk gaan om ;eldlie arme kinderen of gaat het om de tegeer van vrije genade door recht? Zou er een kwaad in de stad zijn dat de ik fiere niet weet? Geloof wordt be- Ri >roefd. Als de ene ziekte vermindert, >e i comt de andere er voor in de plaats. vt)aar is niet ds. Dorsman de oorzaak wA'an en ook niet de gemeente van Staphorst, maar de zonde. CLUNDERT P. A. v.d. Berg ha Huurverhoging (2) Van harte eens met de heer Willem- in Dordrecht. Ik woon in een rijtje tan .25 huisjes, eigendom van de 'gem. 'oningbouwvereniging „Volksbelang". >e meeste bewoners zijn AOW-ers en ivaliden. Maar ook de huisjes zijn in valide en al dikwijls verjaard. Het is toeilijk en duur om alles nog zoveel logelijk bewoonbaar te houden. De iuur is na de oorlog verhoogd van 13.- per maand tot 66,45. en m.i.v. 1 ipril wordt de huur 71,10 per maand. Iet gemeentebestuur van Raamsdonks- 'eer is de minister nog twee maanden V'ooruit Waar blijven we als dat zo loor gaat? 1AAMSDONKSVEER M. Hommel ROTTERDAM Aan het rijtje alternatieve hulpverleners, zoals Release, JAC en Sosjale Joenit, dat werkzaam is in Ne derland, kan sinds begin 1971 officieel ook het Experimenteel Jongeren Adviescentrum Rotter dam (Ejar) worden toegevoegd. Dc laatste jaren schieten zulke in stellingen, als paddestoelen uit dc grond en men kan gerust zeggen, dat een beetje stad niet meer zonder zo'n centrum kan. In dc 'wat grotere ste den, zoals Amsterdam en nu ook Rot terdam, bestaan naast een Release, ook centra als JAC en Ejar die zich bezig houden met alternatieve hulp verlening aan jongeren. En ondanks het feit. dat er ver schillende bestaar. Release bijvoor beeld wijst subsidiëring door de over heid consequent van de hand en JAC en Ejar niet wordt er toch ook vaak en goed samengewerkt. September vorig jaar is het Ejar in het pand Eendrachtsweg 69, met een zeer kleine staf min of me.er geruis loos aan het werk gegaan. Nu wordt er wat luidruchtiger aan de weg ge timmerd. Getuige ook een mooi uitge voerde folder, waarin onder het mot to „Zie je het niet meer zitten" het Ejar uit de anonimiteit naar voren treedt. In de wirwar van vragen wil het Ejar antwoorden proberen te geven. In de folder, valt vooral de nadruk op die gelegd wordt op het geholpen worden en het zelf weer anderen hel pen. Het Ejar heeft een staf van vier mensen. Hierin zitten behalve psy choloog Jaap Wijnbergen en maat schappelijk werkster Dinie Dominicus twee meisjes (Elly Penning de Vries en Miep van Dam), die uit de subcul tuur zelf voortkomen. De laatste twee zorgen behalve voor de telefoon voor eerste opvang van de 'bezoekers. Ver der zijn er part-time medewerkers, vrijwilligers en contactpersonen, waarover het Ejar kan beschikken. Dit centrum is na een aantal open bare besprekingen vorig voorjaar en in overleg met de Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren, de GG en GD en enkele andere instellingen als onafhankelijk experiment opgezet. De duur van dit experiment is gesteld op anderhalf jaar. Daarna zal een meer definitieve structuur worden bepaald. Rijk en gemeente subsidiëren het Ejar samen voor 100 procent. Psycholoog 'Jaap i Wijnbergen (48), gevraagd naar de opstelling van het Ejar zegt, dat het centrum tussen 't JAC en Release instaat. Het popfesti val in Kralingen heeft bijgedragen tot het opzetten var. het Ejar. Een aantal medewerkers van nu zat toen in het drugteam. Toen is er al een zekere samenwerking ontstaan en hebben we elkaar leren kenr.en. Be langrijk was ook, dat de professione len ontdekten, dat de niet-professio- nelen bepaalde mensen veel beter konden opvangen dan zij. En dat was voor ons een heel nuttige ontdekking. In zoverre heeft het popfestival posi tief gewerkt. Psycholoog Jaap Wijbergen met medewerkster Elly Penning de Vries. Echt vrij Wat de subsidies van rijk en ge meente betreft merken we in het werk totaal r.iets van voorwaarden of eisen, die zijn gesteld. We zijn echt vrij. De angst van Release gaat voor ons niet op. Belangrijk is ook dat die angst bij Release in Rotterdam niet bestaat, omdat die van begin af aan nauw betrokken is geweest bij de op richting van het Ejar. Mensen uit Re lease zitten ook in de stuurgroep, die dit centrum begeleidt. Het verschil is natuurlijk wel, dat wij ook contact opnemen met bepaal de organisaties, waar Release nog wat huiverig tegenover staat. Ik denk bij voorbeeld aan de kinderpolitie, maar we 'blijven voortdurend op onze hoe de. Er. bij ieder contact opnieuw wordt dit aspect bekeken, zodat niet als hier weggelopen jongeren komen er bij hen de angst bestaat, dat we dit zullen doorgeven. Wij zijn er in de eerste plaats voor de hulpverle ning en de politie is er om de wet uit te voeren. Ik geef toe, dat dit inder daad kan botsen. Kijk maar naar de Sosjale Joenit in Den Haag, waar ar restaties hebben plaatsgehad. Eén van onze parttimers heeft het ook aan de stok gehad met de kinderpoli tie, maar ook als we met ze praten, betekent dit nog r.iet, dat we alles doorgeven. De anonimiteit staat bij ons voorop. Het Ejar bevindt zich nog in een experimenteel stadium en daarom heeft het ook geen zin je af te zetten tegen 1 JAC-Amsterdam of Release. We werken, dacht ik, toch wel anders dan het JAC. De opzet alleen al is kleiner. iHet JAC begon met 18 man, terwijl wij met veel minder zijn be gonnen. De bedoeling is ook om in het centrum zelf met veel minder mensen te werker.. Het gaat ons om veel meer vrijwilligers, waarmee we aan de gang kunnen gaan. Dat moe ten de vertrouwenspersonen zijn van jongeren, die r.u nog op scholen zitten of in bedrüven werken. Bij het Ejar, evenals bij het JAC of Release, kun je volledig anoniem blij ven. Je hoeft je naam helemaal niet te zeggen. Een belangrijk Dunt is ook, dat de hulp gratis is. Bij or.s kan iedereen komen, met elk nrobleem. Het gaat niet alleen om de drugs, maar vooral ook om de communica tiestoornis, die optreedt tussen jonge ren en hun ouders. Dat is een heel belangrijk punt. Het zijn vaak conflicten, die zich in deze maatschappij voordoen en waar mee wij te doen krijgen. Kinderen, die van huis weglopen of uit inrich tingen, waar ze soms al 15 jaar zitten, omdat de ouders uit elkaar ziin ge gaan. Dat is een falen van de kinder bescherming. maar gelukkig is daar nu een vorm van samenwerking mee mogelijk. Met bepaalde mensen daar uit dan. Dat is ook miin persoonlijke stokpaardje. We verwijzen niet naar instellingen door. maar naar bepaalde figuren, die betrouwbaar zijn, van zo'n instelling. Er komen hier ook iongeren. door we'ke oorzaak dan -.ook die zwerven en die koorts hebben. Er ziin huisart sen, waar ze naar toe kunnen en die hen helpen. Gratis en zonder zieken- fondskaart of wat dan ook. Precies hetzelfde geldt voor tandartsen. Het Ejar heeft ook een jurist, die part-ti me meehelDt en met wie mensen be paalde problemen kunnen bespreken. Een heel belangrijke taak van het Ejar is inlichtingen geven. Het is gebleken, dat veel instellingen eenzij dige informatie geven en één van de taken is om dat te doorbreken. Dit werk is heel anders dan je hebt geleerd op de universiteit, aldus Jaap Wijnbergen. Je moet steeds inventief zijn en nieuwe manieren zien te vin den om mensen op te vangen. Dat betekent «-ook, dat je erg dynamisch 'en flexibel moet zijn. en Alphen aan den Rijn dergelijk* accommodaties zal openen Het door de Goudse architect H. J. Tennekes ontworpen en met mede werking van onder anderen Marok kanen en Turken uitgevoerde cen trum is ingericht in de bovenzaal van de Theodorus-stichting aan de West haven. Zaterdagavond is het met enig feestelijk vertoon officieel in gebruik gesteld. Het nieuwe centrum dient in de eerste plaats om gastarbeiders alle gewenste informatie te geven. Daar naast zal de stichting zelf voorlich ting geven over de sociale wetgeving, de vreemdelingenwet, het verkeers reglement en de vakbonden. Het stichtingsbestuur gaat er van uit, dat de (meestel buitenlandse werknemers meer willen dan alleen maar geld verdienen. Het zal daarmo diverse cursussen organiseren, bij voorbeeld op het gebied van taal (alphabetisering), techniek en voorbe reiding voor definitieve terugkeer naar eigen land. Werkgroep Het cultureel centrum zal voorts volop gelegenheid bieden voor ont spanning, onder andere film, muziek en sport. Aan het centrum wordt ook (jen bureau verbonden, waar de gas tarbeiders met hun persoonlijke en groepsproblemen terecht kunnen. Dit veelzijdige project wordt uitge voerd door de werkgroep Migranten Gouda De/e groep bestaat uit Neder landse vrijwilligers, waaronder leden van de Gemeenschap voor Kerken, afgevaardigden van De Wereldwinkel en medewerkers van de stichting Bij stand Buitenlandse werknemers „Rijn en Lek". De opzet van het cultureel centrum is mogelijk geworden door een subsi die van het niinisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De stichting wil nu andere financiële bronnen aanboren teneinde diverse plannen verbouwingen, aanschaf fing van inventaris en het opzetten van projecten te kunnen uitvoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5