De Driebui* land heeft nog voor anderen 1 I Hervormde synode en geld Kerken verkocht oni, gehuwde priesters te salariërent Paus vraagt Tito vrijheid voor kerk in Joegoslavië Puzzelboek „Hosea" musical Le«fer des Heils Simonis wijst pastoraat gehuwde priester niet af Ds. Abma en Staphorst Lutherbübel wordt weer herzien f Een maand leek op proef COMMENTAAR Pakistan BER0EPINGSWE f1 r -Ei V ATI KAAN (UPI. Reuter. AP. DPA, AFP) Paus Paulus heelt pre sident Tito van Joegoslavië gevraagd, de rooms-katholieke kerk in zijn land vrij te laten in het uitvoeren van haar geestelijke werk. Hij voegde eraan toe, dat Tito niet bevreesd hoefde te zijn voor kerkelijke inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Joegoslavië. Tito was gisteren met alle eerbe wijzen voor een staatshoofd op het Vatikaan ontvangen De paus zei tot de 78-jarige président, nauwgezet diens inspanningen voor vrede en ontwikkeling te volgen. De doelein den van Tito komen in dit opzicht overeen met die, welke de paus zelf nastreeft. In zijn antwoord zei Tito, zijn ui terste best te doen voor een vreed zame regeling in hét Midder>Oosten. Het verheugde hem, dat de opvattin gen van de paus over de belang rijkste internationale vraagstukken en de noodzaak, deze op vreedzame wijze op te lossen, gelijk zijn. Joegoslavië heeft de kerkelijke ju risdictie van het Vatikaan over de rooms-katholieke kerken erkend. Hoewel deze kerken nog geen volle dige vrijheid genieten en de kerke lijke pers nog in haar werk wordt belemmerd, beschouwt het Vatikaan de betrekkingen met Joegoslavië toch ala „model" voor de onderhandelin gen met andere communistische lan den. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Misschien is de notenbalk van zes gelakte planken, die als een onbeschreven lei voor het landelijk jeugdwerk- centrum De Drieburg staat te wachten om met namen beschilderd te worden symbolisch voor de toekomst? Het kantoorgebouw aan de Hoofdstraat 248 in Driebergen telt maar vijf bewoners en waarom dan die zesde plank? Als prins Claus vrijdagmiddag officieel het gebouw komt openen zal het raadsel wel zijn opgelost, want zo'n klusje als namen schilderen gebeurt meestal als finishing touch op het laatste moment. 1 2 3 4 S 6, 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzie zonder zwart Horizontaal: 1. volgeling van een sek te; 2. rivier in Duitsland - ketting zon der einde; 3. verfbordje van de kunst schilder - droogoven; 4. vriend (Fr.) - bep. aank. voornaamwoord; 5. schatten - plaatsje bij Trier; 6. vuur (mal.) - eer - familielid: 7. voorzetsel - zelfkant - redactie (afk.); 8. Myth, figuur - slot; 9. verdieping - evenredig aandeel. Verticaal: 1. scheiding; 2. plaats in N.H. - onmiskenbaar; 3 divanbekleding - meisjesnaam; 4. stap - leuk; 5. hoek- pijler - nummer (siTk.) - een zekere; 6. schade - rivier in Duitsland; 7. titel (afk.) - water in Friesland - ga (Eng.) - meisjesnaam. 8. vordering - msekten- verterende plant; 9. houten klepper - rivier in ïtaUe. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. fakkel - ork; 2. alert - aker; 3. relaas - Ede; 4. Umea - garen5. sen - leg - ert; 6. Aneta - iema; 7. atlas - odol; a rob - aera - Da; 9. dreg - ramen. Verticaal: 1. farus - aard; 2. ale - mentor; 3. kelen - el - bè; 4. kraal - Taag; 5. etage - Aser; 6. las - agio - ra; 7. oker - eed - A.M.; 8. reder - mode: 9. krent - elan. Dat echter op de onderste regel de naam van de Katholieke Jeugd Raad komt is misschien toekomstmuziek, maar niet meer voor deze week. Landelijke jeugdwerkorganisaties, die in De Drieburg onderdak hebben gekregen zijn we herhalen het nog maar weer eens; 'het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk, het Christelijk Jongeren Verbond, de Christelijke Jeugdraad, de Hervorm de Jeugdraad ai Evangelisch Herstel en Opbouw. Daaruit blijkt dat niet alle jeugd werk organisaties meedoen. Zo mis sen we bijvoorbeeld namen als Wer kende jeugd van het CNV, de Christe lijke Plattelands Jongeren Bond en de al genoemde Katholieke Jeugd Raad. Dit is zonder bijbedoelingen ge beurd, maar de bouwplannen waren indertijd zover, dat eens een punt moest worden gezet. Dat dit geen de finitieve stop hoeft te zijn bleek giste ren op de persconferentie waar het nieuwe gebouw geshowed werd toen ds. A. Broek, directeur van de Christelijke Jeugdraad met een breed gebaar achter zich wees om te illu streren, dat er nog terrein genoeg over is om later met anderen in zee te gaan. In beweging „Het wil niet zeggen, dat deze structuur met dit beperkte aantal participanten voor jaren is vastge legd. Er verschuift veel in ons land en daardoor komt de jeugdraad in beweging." Het kan niet anders of deze toe komstvisie moet in de komende jaren gestimuleerd worden door het schitte rende wijde uitzicht uit het kantoor gebouw over weiden, boomgaarden en straks het zonneteraas voor het schaftuurtje van de personeelsleden, waaraan nu de tuinlieden nog wer ken. Het interieur van het gebouw is bijzonder vrolijk. Er is een verdie ping met rode, een met oranje en een met olijfgroene gebeitste deuren. Met eenvoudige middelen is zo efficiënt mogelijk gewerkt. Vrijdagmiddag zal prins Claus in tegenwoordigheid van vijfhonderd gasten de officiële opening verrich ten. Vrijdagavond van zeven tot tien AMSTERDAM Na het succes van vorig jaar komt het Leger des Heils dit jaar opnieuw met een musi cal. De naam is „Hosea"; de musical heeft in Engeland en Australië al triomfen gevierd en de première is maandag 31 mei in de Amsterdamse RAI. Daarna volgt een reeks uitvoerin gen door het hele land, onder meer zaterdag 19 juni in de Grote Schouw burg, Zuidplein te Rotterdam en vrij dag 22 oktober in De Doelen in Delft. uur en zaterdagmorgen van elf tot een uur wordt "open huis" gehouden voor iedereen die komen wil. Om nog even in de ontstaansge schiedenis van De Drieburg te dui ken: .in 1965 werd het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk opgericht als overkoepelend service orgaan voor de twee landelijke gere formeerde jeugdbonden. Inmiddels zijn deze beide bonden, de Bond voor Gereformeerde jeugdorganisatie en de Bond voor Gereformeerde jeugdver enigingen tot één organisatie het LCCJ geïntegreerd. De huisvesting op drie plaatsen, namelijk Utrecht, Amersfoort en Huis ter Heide, vond men te lastig en daar om viel de keus op de villa en het omliggende terrein aan de hoofd straat 248 in Driebergen. Samenwer king is gevonden met de Christelijke Jeugdraad, het overkoepelend orgaan van praktisch al het protestants christelijk jeugdwerk, de Hervormde jeugdraad (die niet onder de CJR valt), het Christelijk Jongeren Ver bond en de stichting Evangelisch Her stel en Opbouw voor club en buurt huiswerk voor sociaal achtergebleven groepen. Waar mogelijk wordt op de Drie burg door de verschillende organisa ties samengewerkt, zoals op het ge bied van werkmateriaal, publiciteits media, weekend- en kaderwerk. Gis- .ér /te; Merischert werden Br Oder Een beetje symbolisch voor de verbroedering van het jeugd werk op De Drieburg is dit plaatje. Tussen het werkmateriaal von den we deze cartoon van de tekenaar Cork. teren viel het mooie woord „samen- werkings-ethos". „De samenwerking gaat nog lang niet ver genoeg", ver zuchtte daarentegen de heer J. J. Brörens, algemeen secretaris van de Hervormde Jeugdraad in een soort persoonlijk getuigenis, waaruit oecu menisch ongeduld sprak. LEIDEN (ANP) De nieuwe Rot terdamse bisschop wil, net als de an dere Nederlandse bisschoppen, een zo groot mogelijke marge voor pastorale werkzaamheid van de gehuwde pries ter beple ten. Dit blijkt uit een brief van mgr. Simonis aan de Leidse stu dentenparochie. Aanleiding tot de correspondentie vormde het oecumenisch congres van de Leidse studentenparochie, waarop een motie was aangenomen, dat 1. de gehuwde priesters in de Leidse stu dentengemeenten op korte termijn zullen voorgaan in eucharistievierin gen. en dat de studentengemeenten zich actief zullen inzetten voor de vernieuwing van de kerk en de ver andering van de samenleving, zulks in solidariteit met andere gemeenten, die deze weg zijn opgegaan en willen opgaan. Bisschop Simonis spreekt in zijn brief zijn grote waardering uit voor de inbreng, die de Leidse studenten parochie kan hebben voor de kerk van het bisdom Rotterdam, maar „juist omdat ik hoop dat u in „oecu- menicis" een weg bewandelt, die reële openingen maakt naar de toe komst. als ook om te kunnen beplei ten dat voor de gehuwde pastores een zo groot mogelijke marge voor pasto rale werkzaamheid blijft bestaan, moet ik u dringend vragen het eerste deel. van de motie niet te aanvaar den". Verder in zijn brief zegt dr. Simonis: „Mocht u er toch toe over gaan om de gehuwde priester in de eucharistie te laten voorgaan, dan kan ik dat onmogelijk onder mijn verantwoordelijkheid nemen. Ik vraag mij dan ook met zorg af of aanvaarding en uitvoering van het eerste deel van de motie de toch reeds zorgwekkende polarisatie van de tegenstellingen onder de gelovigen niet zou verscherpen". Met deze stellingname heeft mgr. Simonis on geveer hetzelfde standpunt ingeno men als mgr. Zwartkruis van Haar lem ten aanzien van de Amsterdamse studentenparochie. UTRECHT De kop boven ons ar tikel in de krant van zaterdag over ds. H, G. Abma en Staphorst dekte, zoals de lezer zal hebben bemerkt, niet de inhoud. Ds. Abma „waar schuwde" Staphorst helemaal niet. In zijn artikel in het SGP-week- blad De Banier sprak hij woorden van medeleven met Staphorst en toonde hij zich solidair met deze plaats. Hij uitte kritiek op de wijze, waarop „half Nederland bezig is volksgericht te houden over Stap horst". Hij sprak er zijn verwonde ring over uit, dat de publiciteitsmedia zich daarentegen nagenoeg niet druk maken over het leed. dat veroorzaakt wordt door echtscheidingen en door drugs. Pas na dit uitdrukkelijk voorop ge steld te hebben, riep hij de eigen par tijgenoten tot bezinning,-of het stand punt inzake de vaccinatie in het licht van de gebeurtenissen van de laatste jaren niet opnieuw bezien zal moeten worden. HANNOVER De tekst van Lu thers vertaling van het Nieuwe Tes tament wordt opnieuw herzieri. De Duitse protestanten hebben nog steeds geen nieuwe bijbelvertaling. Zij moderniseren liever van tijd tot tijd de vertaling van Maarten Luther. De laatste herziening van het Nieuwe Testament werd in 1956 afgesloten. De nieuwe commissie denkt vier jaar nodig te hebben. Jezus zoekt gij, de Nazarener, de gekruisigde. Hij is opgewelr Hij is hier niet Marcus 166). Wat zoekt gij de Levende bij de doden? Hij is hier niet, maar Hv is opgewekt (Lucas 245 en 6). U Het way in de theologie een tijd lang mode, „de historische JL zus" op te sporen. Men wilde daarbij door het oerwoud van „g meentetheologie" in het Nieuwe Testament heenbreken en onder aL dogmatische overwoekering het „authentieke Jezusbeeld" terugval, den. Wie way Jezus van Nazareth? Wat leerde Hij? Wat deed HL Albert Schweitzer heeft er een dik boek over geschreven: „GL schichte der Leben Jesu-Forschung". Het merkwaardige was, dat er toen tal van „Jezusbeelden" voorschijn kwamen. De een schetste Hem als de revolutionaire Jn> zus, de andere als Jezus de vrijzinnige-, de derde als Jezus de hurnË nist. Dat is ook geen wonder. Wie de vraag stelt: wie way Jezus, koiw< uit bij de Profeet, de Unieke Figuurhet Grote Voorbeeld, maar blijft Iemand uit een ver verleden. Wie de historische Jezus op zoeken, vindt Hem nooit. Zelfs bij Zijn graf niet. „Hij is opgeweï Hij is hier niet." Waarom zoek je dan nog langer „de Nazarenki de gekruisigde"? |e En we zien Lucas bij zijn beschrijven van de engelenboodschëj deze woorden plotseling doorhalen en er resoluut voor in de plaa schrijven „de Levende". Natuurlijk, dat Hij gekruisigd is, is óók langrijk, maar beslissend is, dat Hij is opgestaan. Paulus zef(J Christus Jezus is de gestorvene, wat méér is, de opgewekte, die i rechterhand Gods is, die ook voor ons pleit. (ei eg Wij lezen vandaag: Mattheüs 12:22—30. id lel Pr Van een medewerker L. KNUVELDER Probaat middel, vindt men in Spanje MADRID De rooms-katholieke kerkelijke rechtbanken in Spanje geven priesters en religieuzen, die willen uittreden, gelegenheid een maand op proef „leek" te zijn. Deze maatregel heeft volgens het Spaanse persbureau Europa Press tot gevolg, dat velen terugkeren op hun besluit om uit ambt of orde te treden. Volgens een rapport van een bisschoppelijke commissie leggen ieder jaar ruim zevenhonderd Spaanse priesters hun ambt neer. Men verwacht, dat dit getal in de komende jaren sterk zal toenemen. Kerk in Chili doet aandelen van hand SANTIAGO 1 De Chileense rege ring en de rooms-katholieke kerk on derhandelen over het aandelenbezit van de kerk in particuliere banken. Zoals bekend streeft de regering-Al- lende naar nationalisatie van alle banken. Staatssecretaris van econo mische zaken Oscar Garreton en kar dinaal Raul Silva Henriquez van Santiago hebben al overeenstemming bereikt over de verkoop van 12.241 aandelen. President Jahja Khan van Pakistan heeft lange tijd geworsteld met de vraag of hij de illusie van de eenheidsstaat moest laten prevaleren boven de politiek en realiteit: de erkenning van de gerecht vaardigde verlangens van Oost-Pakistan naar een verregaande autonomie. Dat dit verlangen zeer algemeen was, kon niet meer ontkend worden. Bij de eind vorig jaar ge houden verkiezingen had de door Sjeik Moedji- boer Rachman geleide Awami Liga meer dan 90 procent van de in Oost-Pakistan uitgebrachte stem men gekregen. Het voornaamste programmapunt van de Awami Liga was een zeer grote mate van zelfstandigheid voor Oost-Pakistan, dat tot de armste gebieden ter wereld behoort en zich als een wingewest beschouwt van het 2000 kilometer ver der gelegen West-Pakistan, waar de centrale rege ring gevestigd is. Als voorvechter van autonomie had de Sjeik Moedjiboer Rachman zich ontwikkeld tot de cha rismatische volksleider van Oost-Pakistan. Deze man, die twee keer wegens zijn streven gevangen was gezet, kon na de verkiezingen met recht eisen dat nu eindelijk aan het verlangen naar autonomie in belangrijke mate tegemoet zou worden ge komen. Het heeft ernaar uitgezien dat president Jahja Khan daartoe ook oprecht bereid was. Hij vloog zelf naar Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan, om met de leider van de Awami Liga te onder handelen. Vorige week maandag kwam het ver heugende nieuws uit Dacca, dat president Khan en Sjeik Moedjiboer een soort compromis hadden bereikt. Donderdagavond werd er plotseling ge vochten in Oost-Pakistan. Het Pakistaanse leger dat een instrument is van West-Pakistan was begonnen het streven naar autonomie met militair geweld te vernietigen. President Jahja Khan be schuldigde Sjeik Moedjiboer Rachman plotseling van verraad en riep uit: „Deze misdaad zal niet ongestraft blijven." Met deze uitspraak heeft de president van Pa kistan in feite de oorlog verklaard aan de hele bevolking van Oost-Pakistan, zo'n 75 miljoen men sen, voor het merendeel op het platteland levende paupers? Hij heeft zichzelf dan ook definitief de pas afgesneden om de eenheid van Pakistan te her stellen. Met behulp van zijn door Amerika, Rus land en China geleverde wapens zal president Jahja Khan er misschien in slagen een schijn van orde in Oost-Pakistan te vestigen. Maar hij zal gedwongen worden ten aanzien van de bevolking van Oost-Pakistan voortdurend een politiek van meedogenloze onderdrukking te voeren, waardoor hij de proclamatie van dit gebied tot een zelf standige staat tot een onontkoombaar politiek doel heeft gemaakt. Door met bruut militair geweld op te treden heeft de president van Pakistan daarom juist be vorderd wat hij ten koste van alles wilde voor komen. De vraag is, hoeveel bloed zal moeten vloeien voordat hij dit inziet. De hervormde synode komt vrijdag en zaterdag in een extra vergadering (daarom niet op Hydepark, maar op Woudscho- ten) bijeen om te spreken over de financiële situatie van de kerk, mede in verband met het werk van de stichting mechani sche registratie en administratie (vSMRA). In Hervormd Utrecht zet ds. C. M. van Endt, voorzitter van de Utrechtse centrale kerkeraad, nog eens de argumenten op een rijtje, waarom de SMRA (met de compu ter) zijns inziens maar moet worden opgeheven. Hij vindt de SMRA-op- zet te duur. ondoelmatig, onbruik baar en principieel niet juist. Ds. van Endt.: 1. Té duur! Nu, vanwege de span ning er omheen, nog op tachtig cent per persoon straks noodzakelijk zo spoedig mogelijk naar 1,50. Uit gaande van de werkelijkheid bete kent dat, waar we in Utrecht vol gens de SMRA bijna 40 000 pastorale eenheden hebben met 96.384 geregi streerde personen, dat ons dit straks anderhalve ton gaat kosten per jaar. Een uitgave, die we eenvoudig niet kunnen betalen. Reeds nu moeten er predikanten verdwijnen, predikantsplaatsen wor den opgeheven, gebouwen verkocht! Van die 40.000 „adressen" hebben we uitgezocht, wie daarvan niets bij droeg voor het kerkewerk. Dus niet alleen zij. die de hoofdelijke omslag in hun geheel betalen, maar zij, die per jaar een rijksdaalder bijdragen, zijn daar meegeteld (afgezien van de kerk-collecten, die natuurlijk nooit Dat betekent, dat elk briefje, elk drukwerk, in feite driemaal zoveel kost als normaal, aangezien twee van de drie niet terecht komen. Na tuurlijk kan men die tweederde la ten blokkeren. Alleen: er moet wel voor betaald worden. 3. Principieel onjuist: de kerkorde stelt, dat tot een hervormde gemeen te behoren: zij, die openbare belijde nis des geloofs hebben afgelegd; zij, wier inlijving in de gemeenschap der kerk is bekrachtigd door de Hei lige Doop. En zij, die uit hervormde ouders geboren zijn. Dat wil zeggen, dat hier wordt uitgegaan van de re gisters van de kerk. Dat bleek echter geen werkelijk haalbare kaart meer te zijn, zodat SMRA nu uitgaat van wat mensen zelf opgeven aan de burgerlijke stand! Daar is dus geen enkele ker kelijke maatstaf meer bij. Het sterkste punt tegen de ophef fing van de SMRA is, dat men geen alternatief weet. Mag ik een eenvou dig voorbeeld geven: U heeft in de dagbladen kunnen lezen, dat de PTT voor de bundeling van meerdere poststukken voor grote bedrijven en het bij elkaar houden van een groep adressen voor de bestellers dure pakmachines heeft aangeschaft, maar dat deze machines nu voortij dig zijn afgeschreven, omdat men op naam te brengen zijn). Dat aantal ontdekt heeft, dat met eenvoudige ligt tussen de zeven- en achtduizend, elastiekjes en handarbeid méér dan Dat wil niet zeggen dat ieder, die niet betaalt dient afgeschreven te worden, maar het betekent wel, dat er in de groep van 32000 adressen waar geen enkel respons van komt, het overgrote deel in feite al lang niets meer met de kerk te maken heeft. Maar wij gaan door met naar die kennelijk onjuiste gegevens onze administratie op te bouwen. Daar gaan we failliet aan! Nutteloos 2. Onbruikbaar. ondoelmatig: Wanneer ik een adrcssensysteem hanteer, dat voor driekwart niet meer zinvol is (ik liet met opzet een ruime marge van twijfelgevallen), betekent dit, dat ik bij alles, wat ik er mede onderneem, driekwart als nutteloos laat meedraaien. een miljoen bezuinigd kon worden en een beter produkt werd bereikt. Leervrijheid Naar aanleiding van het herderlijk schrijven „Geen ander fundament" had drs. N. Schept van het week blad KERKNIEUWS een gesprek met de Haagse predikant dr. C. Gil huis, assessor van de laatste gerefor meerde synode. Op de vraag „Vindt u, dat er sinds november leervrij heid in de Gereformeerde kerken is?", antwoordde dr. Gilhuis.: „Naar mijn mening is die er niet. Men zou met beweringen, dat de sy node de eenheid heeft bewaard ten koste van de waarheid en dat er leervrijheid-is, gelijk hebben, als er niet gezegd zou zijn, dat er thans geen nadere beslissingen zouden moeten worden genomen. Dat woordje thans staat-niet per ongeluk in de synodale uitspraken. Dat houdt in dat het niet langer zo kan gaan als het gaat. Men zal op den duur dus toch moeten optreden. Dat hoeft overigens nog niet te bete kenen, dat men tuchtmaatregelen neemt." Kerkbezoek In het gereformeerde Amsterdams kerkblad schrijft ds. E. Pijlman: „Over het algemeen wordt het dalend kerkbezoek, ook en vooral in onze stad geweten aan het wegblij ven van de jongeren. Zij zouden niet meer geïnteresseerd zijn, alles be langrijker vinden dan de kerkgang, kortom begrepen zijn in een enorm vervlakkingsproces. Maar is dit waar? We hebben het hier niet over al die andere oorzaken waardoor het kerkbezoek met name in de laatste, jaren een klap gekregen heeft, als daar zijn: verhuizingen naar buiten- of randgemeenten, het bezitten van een uitwijkplaats voor de weekends en dergelijke. Maar zelfs als we aan al die din gen niet denken dan valt het meer deren op dat er naar verhouding nog zoveel jongeren in de kerkdiensten zitten. En we vragen ons dan ook wel eens af: zijn zij werkelijk de wegblijvers bij uitnemendheid? Moeten die wegblijvers uit eigen wijkkerk of uit iedere kerk alleen -gezocht worden onder de jongeren? Wij missen ook veel ouderen en on der hen vooral de mensen die tussen jong eij oud instaan. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat juist zij verstek laten gaan. Mensen die tientallen jaren geregeld de kerkdiensten bezocht hebben la ten het erbij zitten. Vrijwel van de ene dag op de andere. Onder hen zijn er die soms jaren meegedaan hebben aan het werk van de kerk in of buiten het ambt. Vrijwel zonder opgaaf van redenen zie je ze niet meer. Een veeg teken. En laat nu niemand aankomen met de opmerking dat men best christen kan zijn zonder aan de kerkdienst die toch al in discussie is, deel te nemen (gedistantieerd lid maatschap als moderne versie van: 't zit 'm niet in 't kerkgaan) want de kerkdienst, in welke vorm ook, is nog altijd en zal dat m.L heel lang bli ven: de ruggegraat van de ge stalte van de kerk in de wereld. Wie de kerk hieraan laat lijden is mede verantwoordelijk voor haar verlam ming." ARNHEM De algemene IP denvergadering van het Michatü legioen, de organisatie van ve ontruste rooms-katholieken, wr slecht bezocht. Algemeen secr taris Louis Knuvelder sprK. voor een paar honderd legiona ren over de plaats, waar de c thodoxe katholieken thans staa Die plaats is in deze tijd, wa t het sluipend en slopend modf nisme veel geestelijk en lichan* lijk lijden veroorzaakt, niet grt^.1 meer. ,e* t c Zielzorgers vermoorden de zielen! plaats van te helpen en de bisschopj,J' zien zwijgend toe. Zelfs in de kloi ters wordt de mis vaak in een b\( gerpakje opgedragen, soms in de r(w< ter. Ook zijn er kerken, waar de luidsband het gesproken woord volp11 dig vervangt. Orthodoxe priest?^.- worden op dood spoor gezet of vluiti; ten naar het buitenland of naar der missiegebied. n. De opzet is het mystieke lichaiel van Christus te vernietigen. De k« 8' ken worden steeds leger en met geld van de verkochte gebouwen 4jb larieert men de gehuwde priesters, in moet toch wel iets mis zijn geweM> met de vorming van de geestelijkhl? in de laatste halve eeuw, dat dit alL_ kon gebeuren. Net als bij de Amei kaanse bisons dreigt de hele kuddeljj het ravijn te vallen, als de leider verkeerde kant op gaat. Zaak is ra( caal te zijn, de hoogmoed van H eigen credo op te brengen, zijn gelill niet te laten ontfutselen en de aan de wortel van het kwaad te 14; gen. Een bijl zo scherp als zwaard van Sint Michael! Wij moeten aldus Louis Knuv) der belijden en getuigen. Pral met KVP of KRO laat staan infp treren heeft geen zin meer. eigen radio-Michael moet sterk maakt worden. Dan komt er weilij een eind aan dat onzindelijke spel met woorden. Dan kunnen bisscht pen zich niet meer verschuilen achj vicarissen en anonieme commissies! dan kweken de godsdienstlerai misschien geen jonge heidenen, z( nu, maar jonge christenen. nff> Hi? i :h» ie Zn td GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwolle: K. LijesenHe Noordwijk. Aangenomen: naar Dl men - Watergraafsmeer - Bijlmer:Jnt S. Veldhuizen te Dedemsvaart, die I K dankte voor Barendrecht. Geref. Kul ken (vrijg.. buiten verb.): Beroeperf>el Dronten. F. van Deursen te Haarl<ue KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dwrdts Dagblad Trouw hc reé Commissie van hoofdredactie?^ J. de Berg (voorzitter), r, H. P. Ester, G. J. BrinkmanJo J. van Hofwegen. H;

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2