CNV wijst federatie vakcentrales van de van hand MODE Pakistaans leger doodde al 300.000 Oostpakistani (MÏD Het Kwartet t yeen definitieve stop voor participanten \liegtuig gekaapt iuaar China NVV: CNV stelt ons teleur Bankoverval in Bussum Tito bezocht Vaticaan William Callev schuldig aan 23 moorden Doodstraf in Tate-zaak Oóstpakistaanse zender meldt: ■Hl HIT WEER Opklaringen de werkelijke specialist die voordeliger brengt DE MANTEL. SPECIALIST Baby in plastic zak weggeworpen Nieuwe Leidse Courant I Dinsdag 30 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.W. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur bri Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het CNV kan alleen meewerken aan een samenwerkingsverband, waarin de zelf- ■^andigheid van de eigen centrale gehandhaafd wordt en dat niet beschouwd mag worden als een ap naar uiteindelijke éénwording. Met deze conclusie heeft de ver- j&g ndsraad van het Christelijk Natio nal Vakverbond gistermiddag 'de irming van een federatie door de ie vakcentrales zoals bedoeld - Mr het NVV afgewezen. CNV-voorzitter J. Lanser verklaar- gisteren onmiddellijk na afloop de verbondsraadsvergadering dat et woord „federatie" bij het streven lar samenwerking tussen de drie lkcentrales beter niet meer kan irden gebruikt. „Aan het begrip is zodanige inhoud gegeven dat het ons onbruikbaar is", aldus de r Lanser. Hij voegde hieraan toe de beslissing in de verbondsraad grote meerderheid is genomen. Het CNV is wel bereid het reeds jstaande overlegorgaan van de drie ikcentrales te institutionaliseren, in e zin dat het een orgaan van over- en samenwerking wordt met een ;en rechtspersoonlijkheid. In een verklaring wijst het CNV dat het verbond zich bij de Oord 1 On 2 -Por et g HONGKONG Een vliegtuig is Handaag boven de Filippijnen ge- i ;aapt en gedwongen naar Hongkong e vliegen. Later is het vliegtuig van aar naar Kanton in communistisch ihina vertrokken. Regeringsfunctionarissen te Hong- sng verklaarden, dat de piloot kaar- in had van het vliegveld te Kanton n dat alle mogelijke communicatie- ïiddelen werden gebruikt om de hinese autoriteiten op de hoogte te rengen van het voornemen van de ijf kapers om de piloot te dwingen aar China te vliegen. Op Hongkongs vliegveld Kai Tak eed al een gerucht de ronde, dat de utoriteiten van Kanton het vliegtuig iet zouden toestaan te landen een evestiging van dit gerucht was venwel niet te krijgen. Van de passagiers mochten in 'P longkong 16 uitstappen. Aan boord leven 28 passagiers, waarbij ver- ïoedelijk twee kleine kinderen en en aantal vrouwen. De kapers deel- en te Hongkong via de boordradio lede naar Peking te willen vliegen. \ie V' vaststelling van de beleidsconclusies vorig jaar oktober zich van harte be reid heeft verklaard alle medewer king te verlenen aan i een gecoördineerd beleid en een zo groot mogelijke samenwerking tussen de drie vakcentrales. Daarbij werden de volgende ook nu nog geldende voorwaarden gesteld: -de zelfstandigheid en de autonomie van de vakcentrales moeten ir_ de toekomst gehandhaafd worden; - een samenwerkingsorgaan mag niet zelfstandige beslissingen nemen die bindend zijn voor de centrales en de daarbij aangesloten bonden - in elk samenwerkingsverband moe ten altijd voor hen, die het evangelie beschouwen als norm voor hun han delen. ook organisatorische mogelijk heden bestaan om een medebepalende invloed uit te oefenen op het prakti sche beleid. Volgens de verbondsraad is een fe deratieve samenwerking alleen denk baar met inachtneming van deze uit gangspunten. In de CNV-verklaring wordt hierover gezegd: „Een federatie is immers een verband van samen werkende organisaties, die hun zelf standigheid in belangrijke mate be houden." 'Intussen is uit een brief van het NW echter gebleken dat deze cen trale aan het begrip federatie een in houd wenst te geven die daar ver bo venuit gaat. Bovendien >wenst het NW een federatie nadrukkelijk te beschouwen als een stap naar volle dige eenwording van de Nederlandse vakbeweging. Niet aanvaardbaar Voor het CNV is een dergelijke op zet van een federatie niet aanvaard baar. Het verbond kan volgens de verklaring geen samenwerkings verband aanvaarden dat het natio nale beleid van de drie vakcentrales overneemt en die centrales zelf te rugdringt tot het tweede plan. De afzonderlijke beleidsbepaling in de eigen kring var. elke centrale wordt hierdoor vrijwel uitgesloten, zeker als men de besluitvorming wil overdragen aan de aangesloten bon den. op basis van ledentallen en on geacht bij welke centrale ze zijn aan gesloten. Bovendien zouden bij aanvaarding van de doelstelling van het NW de drie vakcentrales een weg opgaan waarbij één organisatie door de beide andere praktisch kan worden ge dwongen tot een steeds verdergaande integratie, waarin de eigen identiteit op den duur geen enkele rol meer kan spelen. Deze weg noemt het CNV onaanvaardbaar. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de f map postpapier. map posrpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Het verbond tekent hierbij aan dat voortzetting van de besprekingen over een federatie in de christelijke vakbeweging onder deze omstandig heden op zeer grote weerstand zou stuiten en eerder zou leiden tot eer. verwijdering dan tot een nauwere sa menwerking van de vakcentrales. Het CNV herhaalt tenslotte de be reidheid tot samenwerking en wijst daarbij op de mogelijkheid van insti tutionalisering van het overlegor gaan. Het verbond stelt voor de be sluitvorming van het nieuw te vor men orgaan van overleg en samen werking zodanig te regelen dat slechts bindende besluiten kunnen worden genomen wanneer elk der centrales vooraf gelegenheid heeft gehad >zich een oordeel te vormen binnen eigen kring. Over onderwerpen waarover geen algehele overeenstemming' te berei ken valt kan het orgaan van overleg en samenwerking geen beslissing ne men. Daarbij kunnen volgens het CNV religieuze of andere factoren een rol spelen. Binnen het overlegor gaan zou er uit oogpunt van efficien cy in ieder geval naar gestreefd moe ten worden de beschikbare man- kraoht zo goed mogelijk te benutten. Realiteit Op de vraag of hij niet vreest dat het NW en NKV nu samen een fede ratie zullen vormen zei de heer Lan ser dat hij niet aanneemt dat het NKV indertijd met zijn samenwer kingsvoorstellen „slikken of stikken" heeft bedoeld. Het staat daarom hele maal niet vast dat het CNV zich nu in een isolement heeft gemanoeu vreerd. „In ieder geval zal men de realiteit onder oger. moeten zien dat er weerstanden bestaan tegen een verdere uitbouw van de samenwer king en dat het gaat om een geleide lijk groeiproces", aldus de heer Lan- van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het NW is teleurge steld over het besluit van de ver- bcndsraad van het CNV, het voorstel tot vorming van een federatie van vakcentrales af te wijzen, volgens het NW bestaat het reële gevaar dat hierdoor binnen de vakbeweging te genstellingen worden geschapen, die li iet in het belang zijn van de werk nemers. Het CNV-standpunt is volgens hel NW onbegrijpelijk, omdat juist de laatste tijd opnieuw is gebleken dat de drie vakcentrales op alle belang rijke beleidspunten gelijkgericht den ken en ook omdat in de N W-opvat ting is voorzien in de mogelijkheid de federatie geen beslissingen te laten nemen bij principiële verschillen van inzicht. Het NVV meent ook dat nu elke mogelijkheid, de besluitvorming binnen de vakbeweging verder te de mocratiseren, ontbreekt. Het NKV deelde in een eerste reactie mee, dat er inmiddels een nadere studie wordt verricht over de concrete mogelijkhe den voor de vorming van een fede ratie. De resultaten van deze studie zullen ter tafel worden gebracht bij het verdere overleg met NW en CNV. BUSSUM Vanmorgen omstreeks halft tien is een overval gepleegd op een bijkantoor van de Bondsspaarbank in Bussum. Voor het kantoor stopte een auto met vier inzittenden. Drie van hen gingen naar binnen en dwongen on der bedreiging met wapens, het aan wezige personeel geld af te geven. Met een bedrag van, volgens een eerste schatting, ongeveer 29.000 gul den, gingen de overvallers er weer met de auto, een groene Alfa Romeo, vandoor. President Tito van Joegoslavië heeft gisteren een officieel bezoek aan het Vaticaan gebracht, waar hy door de paus werd begroet. Het is voor het eerst, dat de president van een socialistisch land een officieel bezoek aan de paus bracht. FORT BENNING (Reuter, UPI. AP Luitenant William Caliey is giste ren door een militaire jury schuldig bevonden aan moord met voorbe dachten rade op 23 burgers in het Zuitvietnamese dorpje Son My. De jury zal zich nu moeten beraden over twee mogelijke straffen: executie of levenslang. Er waren vier aanklachten tegen de 27-jarige luitenant ingediend: het do den of het geven van het bevel daar toe van 30 burgers in het dorp; het doden of het bevel daartoe gegeven van 70 burgers in een greppel; het doden van een bejaarde man en het doden van een kind. Caliey werd door de jury schuldig bevonden aan het doden van één van de 30 burgers in het dorp en van 21 van de 70 burgers in de greppel, aan het doden van de bejaarde en aan een moordaanslag op het kind. De ju ryuitspraak kwam na een afzondering van dertien dagen en na bijna 80 uur beraadslagingen een lengte-record in de analen van de Amerikaanse mi litaire rechtbank. Toen de luitenant, geflankeerd door zijn advocaten, dc rechtszaal binnen kwam. salueerde hij voor kolonel Clifford Ford. dc president van de krijgsraad. De uitspraak van de jury betekent dat er maar twee mogelijk heden zijn als straf: levenslang met zware arbeid of dc doodstraf door executie. Het proces tegen Callev be gon op 5 september een dag voordat hij ontslag zou nemen uit militaire dienst. LOS ANGELES de jury heeft in de moordzaak-Sharon Tate" uitspraak gedaan en Charles Manson en zijn drie vrouwelijke aanhangers ter dood veroordeeld door vergassing. Geen der vier beklaagden was in de zaal toen de jury de uitspraak deed. Allen waren reeds weggestuurd wegens hun gedrag na de waarschu wing om stil te zijn te hebben gene geerd. Charles Manson had onder meer gezegd: „Ik zie niet in hoe jullie dit voor elkaar denkt te krijgen. Jullie hebben geen gezag over mij." De 23-jarige Patricia Krenwinkels zei tot de jury:„Jullie hebben zo juist een oordeel over jezélf uitgesproken." Susan Atkins schreeuwde: „Dit gaat hard aankomen. Doe de deuren dicht, bescherm je kinderen. Ver dwijn van deze aarde, jullie dwazen." De vierde schuldige. Leslie van Hou ten, zei ook tot de jury: „Jullie heb ben juist jezelf veroordeeld". Het hele proces heeft negen maanden geduurd. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) „Wij wisten dat wij onze vrijheid met ons bloed moesten bevechten, maar we wisten niet dat onze vrouwen en kinderen onderworpen zouden worden aan dergelijke wreedheden". Dit meldde een commandant van het Oóstpakistaanse „bevrijdings leger" in Koesjtia, in een tele foongesprek met het Indiase persbureau Press Trust of India (PTI). Radio „Vrij Bengalen" verklaarde gisteren dat het Pa kistaanse leger in de laatste 48 uur 300.000 Oostpakistani had gedood. De Oóstpakistaanse „vrijheidsstrij ders" van sjeik Moedjiboer Rachman bleven ook gisteren hevige gevechten en grote successen melden. Dit in groot contrast met de officiële Pakis taanse radio, die meldt dat alles in de provincie rustig is. Het Indiase PTI citeerde echter „zeer betrouwbare berichten", vol gens welke er verbitterde gevechten gaande waren in Dacca en het West- pakistaanse leger zich had terugge trokken op het militaire district daar Politie doet inval lijdeus drugfeest ALMELO I11 een'Almelose flat heeft de politie gisteren bij een inval verdovende middelen met een totale waarde van circa 2.000 aangetroffen. Er zijn vier arrestaties verricht. In de flat hadden jongelui een feest georga niseerd. De inval werd ondernomen, nadat één van de deelnemers van het feest bij een buurtbewoner had aangebeld om mee te delen dat hij zich niet goed voelde als gevolg van gebruik van drugs. De gewaarschuwde politie besloot na overleg met de officier van justitie tot de inval. Omdat enkele dagen geleden bij een Almelose apotheek een partij gif was gestolen, bestond het vermoeden dat men met dit dodelijk gif aan het experimenteren was gegaan. Maar daarvan is echter niets gebleken. Radio-Dacca, de sterkste zender van Oost-Pakistan, liet zich gisteren niet horen. De vrijheidsstrijders beweren, dat zij de zender veroverd hebben. Verder zouden de vrijheidsstrijders de Pakistaanse troepen hebben ver dreven uit het Koesjtia-district na een gevecht, dat een dag duurde. Het gebied grenst aan India. De comman dant van het bevrijdingsleger zei in een telefoongesprek met PTI, dat sjeik Moedjibs troepen nu ook Jessore in hun macht hadden en dat de troe pen zich hadden overgegeven. De val van „Dacca is slechts een kwestie van een paar uur". De onbekende com mandant deed de groeten aan het In diase volk, dat hij vroeg niet werk loos toe te zien naar het massale bloedbad in Bangla Desj (de Ben gaalse natie). India overweegt dc kwestie-Oost- Pakistan ter sprake te brengen in de Veiligheidsraad van de Verenigde na ties. zo hebben officiële bronnen in de Indiase hoofdstad meegedeeld. De re gering heeft zich reeds in verbinding gesteld met secretaris-generaal Oe Than! en met enkele leden van dc V.-raad. Volgens deze zegslieden op het In diase ministerie van buitenlandse za ken steken duizenden vluchtelingen uit Oost-Pakistan de grens met India over om te ontkomen aan de Westpa- kistaanse troepen. Ook zeiden de functionarissen over eigen inlichtingen te beschikken, waaruit bleek dat sjeik Moedjib, de leider van de Oóstpakistaanse Awa- mi-Liga, nog steeds op vrije voeten is. Aangenomen wordt dat dit nieuws komt van Indiase legereenheden, die aan de Oóstpakistaanse grens gele gerd zijn en het Pakistaanse militaire radio-verkeer kunnen afluisteren. Op deze manier zou het ministerie ook weten, dat Pakistan voor het eerst parachutisten heeft ingezet om de op stand te bedwingen en voortgaat met Wie zijn geluk niet kent, leeft ongelukkig in rijk bezit. JOOST VAN DEN VONDEL Voor hoeveel kan Ik dit poppenhuis belenen? Zon en maan 31 maart: zon op 6.19, onder 19.11; maan op 8.03. onder 1.05; 2 april E.K. Hoog water Hoog water, 31 maart: Rotter dam le getij 7.35, 2e getij 20.12; Scheveningen 5.59-18.25; Vlissin- gen 4 41-17 07; Haringvliet a.& Zeezijde 6.36-19.00. Boven Scandinavië heeft zich een vrij krachtig hogedrukgebied ontwikkeld. In dez3 gebieden vriest het 's nachts dan ook on geveer 5 graden, waarbij zich plaatselijk mist vormt. De alweer.krachtiger wordende zonnestraling zorgt er echter voor, dat de temperaturen over dag tot omstreeks 6 graden op lopen. behalve in die gebieden waar de mist niet optrekt. Boven het Middellandse Zee gebied is de luchtdruk laag. Zo treffen ye boven Spanje en Zuid- Italië een tweetal lagedrukgebie den aan. die in deze landen regenachtig en wisselvallig weer veroorzaken. Het Scandinavische hogedrukgebied en de gewone depressiesystemen houden in onze omgeving een oostelijke stroming in stand, waarmee droge lucht wordt aangevoerd, waarin naast wolkenvelden ook opklaringen voorkomen. Doordat het Scandi navisch hogedrukgebied nog maar weinig van plaats verandert, ziet het er naar uit, dat het wat schrale weer nog wel even zal kunnen aanhouden. Barometerstand: heden 10 uur: 75.8 cm (1010 millibar) dalend het beschieten van steden De pa va zouden tot taak hebben de, „vrije" zenders het zwijgen op te leggen. Resolutie De Indiase premier, Indira Gandhi, zal bij het congres een resolutie in dienen, waarin de»partijen unaniem steun zullen verlenen aan „de strijd om de vrijheid" van de Oóstpakis taanse bevolking. Meer dan honderd parlementsleden demonstreerden gis teren voor het Pakistaanse hoge com missariaat, schreeuwend: „Handen af van Bangla Desj". Zij slaagden er niet in een memorandum, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over „de uitputtingsoorlog, gelanceerd door Pakistans militaire junta, tegen het ongewapende volk van Bangla Desj. wiens enige misdaad schijnt te zijn dat zij hun onvervreemdbare en democratische recht zichtzelf te mo gen regeren opeisen", aan de Pakis taanse functionaris ter hand te stel len. Voor vervolg zie pag. 13 GOUDA Een kantonnier van het hoogheemraadschap Rijnland heeft maandagmiddag aan de oever van net stroomkanaal bij de Julianasluizen in Gouda het ontzielde lichaampje van een baby gevonden. Het was verpakt in een plastic zak. De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust heeft sectie verricht

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1