r. Philips: vertrouwen in leiding essentieel r ifl Faciliteiten voor de Zuidmolukkers Nederlandse Credietbank President wereldconcern legt fnnctie neer Verboiidsraad van CNV akkoord met minder radicaal pensioenplan overeenstemming A In fabriek als vis in het water 1 Middenstand tegen deeladvies SER Tussen CHU en CHJO nog geen Dronken man zet dochtertje mes op de keel De rente bij de Nederlandse Credietbank dat zit goed! 8% Klimspaarrekening eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 6% 197] 11 DINSDAG 30 MAART 1971 niei llWi hej inalt n di spek EINDHOVEN Ir. Fredrik (Frits) Jacques Philips legt op 26 meitijdens een overdrachtshij eenkomst in het Evoluon in Eind hoven, zijn functie als president van Philips' Gloeilampenfabrieken officieel neer. Zijn taak wordt overgenomen door jhr. H. A. C. van- Riemsdijk. In de op 29 april te houden vergadering van aandeelhou ders zal ir. Philips worden voorgedragen ah gedelegeerd commissa ris van de vennootschap. Ir. F. J. Philips werd op 16 april 1905 te Eindhoven geboren als zoon van dr. Anton Philips, naar wie het concern is genoemd. Op 3 december 1929 behaalde hij aan de Technische Hogeschool te Delft de titel werktuigbouwkundig ingenieur. Ir. Philips trad op 1 december 1930 in dienst van Philips' Gloei lampenfabrieken en wel ah bedrijfsingenieur van de Philitefabriek. In 1935 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur en in 1939 tot di recteur. In 1946 werd hij vice-voorzitter van het presidium van de raad van bestuur, waarna hij in 1961 president van de vennootschap werd ah opvolger van ir. P. F. S. Otten. Ir. Philips heeft zeven kinderen. Zijn drie zoons zijn ook bij de onderneming werkzaam. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN „Er zijn helaas nog veel ondernemers, die bang zijn om zich bloot te geven. Waarom? Heus, de mensen onder je ken nen je zwakheden toch wel. Ik heb meer dan eens tegen ondernemers •iu,, gezegd: jullie zouden eens voor de TV moeten optreden. Mijn erva- ledig ring is, dat je er altijd veel beter af komt dan je denkt. Wij onder- nemers moetèn echt niet bang zijn om ons bloot te geven. Het is de manier om het vertrouwen bij werknemers te winnen." Dit is de mening van ir. F. J. Philips, die over enige tijd'zijn func- de tie van president van Philips' Gloeilampenfabrieken (een industrieel rijk van 360.000 mensen) zal neerleggen. Ir. Philips: „Jammer genoeg zijn er nog veel mensen, die een geweldig diep ingevreten achterdocht en wan trouwen koesteren tegenover mana- ;ns. gement en establishment. Zij vragen zelf zich af of een werkgever eigenlijk Icon wel een „human being" is. Het wan- hij trouwen zit erg diep, maar er is ge lukkig nog veel aan te doen." „Wij willen bij Philips de mensen in de bedrijven niet zien als een ver lengstuk van een werkbank, maar echt als mens. Dat geldt niet alleen voor onze bedrijven hier, maar ook voor onze vestiging in Taiwan. Ons beleid is erop gericht de beste eigen- eP] schappen van de mensen eruit te ha- j i len en ze de kans te geven zich te ontwikkelen. Dat betekent enerzijds minder dom werk, maar aan de ande- re kant ook dat wij meer van hen moeten vragen. Wij kunnen dat ech- ter niet alleen doen. Ook van het in- ~1 dividu zelf moet de wil uitgaan, dat ÖV rijn functie meer inhoud krijgt. Wij zitten in de grote kamer („hier probeer ik wat te werken") van ir. Philips op de elfde etage van het hoofdkantoor aan de Pieter Zeeman- straat in Eindhoven. Door de grote vensters heeft men een riant gezicht op Eindhoven en omgeving. je „Ik ben wat voorzichtig geworden: e_ In het verleden zijn veel fouten ge- r_ maakt door bepaalde dingen te voor- ln spellen. Neemt u eens de PBO. Ieder- een daaht daarbij aan een omwente- ling in het bedrijfsleven. En wat is er 1 van overgebleven? Alleen de SER. er Een ander voorbeeld: de onderne- l_ mingsraad. Mijn vader zou hebben el gezegd: met zoiets kun je geen be- drijf meer leiden. In de praktijk blijkt het wel te gaan. j „Wat ik wèl kan zeggen is dit: dat het essentieel is, dat er in alle gele- le dingen van het bedrijf vertrouwen moet zijn in de leiding. Onderlinge communicatie is een van de belang rijkste middelen om dit vertrouwen te kweken. Verantwoordelijk- Sprekende over sociale problemen stelt ir. Philips vast, dat het veel ge- zonder is, dat de mensen niet meer hun vinger behoeven op te steken om hulp, maar dat zij die krijgen als zij die nodig hebben. Men voelt zich ge lukkig verantwoordelijk voor zijn medemens. Ook het samen tot. stand brengen van iets in goede team spirit acht hij van belang. „Als ik in een fabriek ben voel ik me als een vis in het water. Je werkt daar sa men met allerlei mensen met ver schillende achtergronden, die met el kaar wat tot stand brengen. Dat geeft veel voldoening. Ook als je ten opzichte van je con currenten in de benauwdheid zit, kan teamspirit in eigen organisatie van belang zijn. Met slimmigheden kom je er niet. Alleen met betere presta ties bereik je je doel." Hulp Agressief wordt ir. Philips als het gesprek op de ontwikkelingshulp komt. „Waarom moeten wij zo nodig voorop lopen bij het afwijzen van ge bonden (bilaterale) hulp? Andere lan den zorgen er toch ook voor, dat van de hulp die zij aan ontwikkelings landen geven hun industrieën weer profiteren. Hetzelfde geldt ten aan zien van de overheidssteun aan be drijven. In Frankrijk en in Duitsland wor den de nationale computerindustrieën met honderden miljoenen gesteund door de overheid. Wij moeten onze research uit eigen zak betalen. Ik vind dan ook dat wij ook wel enige steun van de regering mogen hebben. Het laatste wat wij echter doen is bij de overheid aankloppen om hulp. Vandaar, dat wij de vorm hebben gekozen van: overheid, als U compu ters nodig heeft denk dan eens aan ons. Een Hollander is evenwel ner gens zo schichtig voor dan dat hij door de overheid wordt gedwongen iets te nemen. Dat strijkt tegen zijn haren in en daar zijn wij dan ook voorlopig nog niet uit." Lonen en prijzen Over het loon- en prijsbeleid: „Wij hebben vorig jaar 750 miljoen meer aan lonen en salarissen moeten beta len. Op een gegeven moment is dat niet meer terug te verdienen door ef ficiency. Doorberekening in de prijzen mag echter niet en daar zit je dan als leiding van een groot bedrijf. Gelukkig hebben wij, aangezien wij niet alleen in Nederland werken, de klap nog wel kunnen opvangen, maar kleine bedrijven gaan over de kop. En wat vandaag verdwijnt kun je over enkele jaren niet weer oprich ten." Over de macht van een grote on derneming: „De verantwoording is reuze groot, de macht is daarmee eigenlijk niet in verhouding. Als de regering iets heeft beslist, hebben ook wij ons daarbij neer te leggen. Slechts kunnen wij de ambtenaren vragen met die en die dingen reke- Ir. F. J. Philips nu meer dan viqr weekends zeilen. ning te willen houden. Ze luisteren dan omdat je nu eenmaal het grootste bedrijf in Nederland bent, mee,r naar je dan naar één of andere kvasse- rij Over de zich veranderende samen leving: „Ik geloof, dat wij op een he leboel punten ontzettend zijn vooruit gegaan. Dat het daarbij wel eens naar een bepaalde minder gewenste kant doorslaat verontrust mij niet, als daar maar voldoende krachten tegen over staan, die voor evenwicht kun nen zorgen. Neemt U nu eens de TV, die zowel positief als negatief kan werken. Ik ben misschien een slechte propagan dist voor de TV ik kijk niet zo vaak maar je zou zo graag zien, dat de mensen die voor de TV iets willen overbrengen, dit doen met een gevoel van verantwoordelijkheid, dat er een opbouwende rol voor de maat schappij van uitgaat. De TV is „rücksichtslos", doch er zijn beslist veel positieve dingen aan". Milieu „Een ander facet is, dat de mensen voor elkaar iets over moeten hebben. Meewerken dat de gaven van je naaste tot hun recht komen. Tot de positieve dingen reken ik ook verantwoording voelen voor het milieubeheer. Dat vind ik een goede zaak. Vroeger trok men zich daar Den Haag is echt een beetje ge schrokken toen een tijdje geleden duidelijk werd, dat de rechters van het Internationaal Hof, dat zijn zetel heeft in het Vredespaleis, Den Haag niet zo'n aardige stad vonden. En het Vredespaleis niet zo'n prettig ge bouw. Regering en gemeentebestuur beijverden zich te verzekeren, dat men alles wilde doen om het de rechters aangenamer te maken, op dat het Internationaal Hof behouden zou blijven voor de stad, die de eer ste grote vredesconferentie op zijn naam heeft staan. Op welke vredesconferentie trou wens voor het eerst het idee op kwam van een Tempel des Vredes. De Tempel is een Paleis geworden. Andrew Carnegie, die het eerste kapitaal schonk, meende dat een „plek tussen bomen" vereist was. Na veel geharrewar werd de huidige plaats gevonden. Sinds de openins van het Vredespaleis zijn bijna 58 jaar verlopen. Het Paleis is zo hier en daar wat III versleten, de bomen echter groeiden voort. I Of ooit een nieuw paleis zal groei en is nog onbekend. De Hagenaars hebben geroepen, dat het in ieder geval niet in de Scheveningse Bosjes mag komen. Ik heb niet meegeroepen, want ik zie niet in, dat een fraai Vredespa leis of hoe het moge gaan heten meer schaadt dan de monsterver keerswegen die er nu door lopen en het superhotel, dat er ook al staat. Maar intussen moeten de rechters onze goede wil merken. De regering heeft een meesterlijk gemaakt. Van oudsher had- Status den de rechters de rang van gezant. De oudste rechter stond op de pro tocollaire lijst boven de oudste ge zant. En zo vervolgens. Maar toen na de Tweede Wereld oorlog de algemene statusverhoging kwam, werden de diplomatieke ge zanten stuk voor stuk ambassadeur. En een ambassadeur is net een stap je hoger dan een gezant. Zo zakten de rechters in status, doordat ze simpelweg hun oude sta tus behielden. Dat is nu veranderd. De president van het Hof staat precies boven de Deken van het Corps Diplomatique en zo vervolgens, alweer naar de duur van de aanwezigheid in Den Haag. Een stukje genoegdoening waar alleen de mensen van het protocol een slapeloze nacht van kunnen hebben. Maar de gemeente is ook in touw geklommen. De verwilderde plant soenen rond het paleis zijn duchtig onder handen genomen met kapmes en snoeischaar. En ziet... daar aan de Carnegielaan is een prachtig stukje landschapsarchitectuur ontstaan met als centraal punt het Paleis met to rens en sculpturen. Het Huis der Rechters is recht ge daan. Alleen heel droef, heel verwaar loosd, staat op de hoek van de Sche veningse weg en de Carnegielaan het romantische monument, de ge- denkbank „Ter herinnering aan de opening van het Vredespaleis", te vies om naar te kijken, en zeker om te zitten. Het is ontworpen met een sprankelende fontein en weelderige bloembakken, maar de fonteinbek is verdroogd en de bloemen zijn verge ten. Die staan wel te pronk op het plein voor het paleis, waar zelfs het plaveisel vernieuwd is. Een rechter behoort ook rechtuit te kijken Toch zou die b?nk nog een beurt moeten hebben! Van onze sociaal-economische redactie NIJMEGEN Het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond heeft er ernstig bezwaar tegen dat de Sociaal-Economische Raad nog voor de kabinetsformatie een deeladvies uitbrengt aan de regering over het in de toekomst te voeren loon- en prijs beleid. De voorzitter van deze midden standscentrale. de heer W. Perquin, zei dit gisteravond op een regionale bijeenkomst in Nijmegen. Hij wees erop, dat het in de bedoeling ligt de loon- en prijspolitiek onderdeel te la ten uitmaken van 't Seradvies over het gehele conjunctuur-politiek in strumentarium. d.w.z. in samenhang met het monetaire en het budgettaire beleid, zoals het niveau van de over heidsuitgaven, de belastingpolitiek en de discontopolitiek. Het lijkt er echter op, dat de SER op sterke aandrang van de vakcen trales met een tussentijds advies over het loon- en prijsbeleid wil komen, aldus de heer Perquin. „Wij zullen ons daartegen verzetten, omdat wij het loon- en prijsbeleid zien als een onlosmakelijk deel van het gehele conjunctuur-instrumentarium." Overigens, zo verklaarde de NKOV-voorzitter. schijnen de werk gevers en de werknemers het er in de SER wel over eens te zijn dat hel loon- en prijsbeleid in de toekomst slechts een aanvullende functie in het conjunctuurbeleid dient te hebben en dat zowel gedetailleerd ingrijpen in de loon- als in de prijsvorming on mogelijk moet worden gemaakt Dat zijn positieve geluiden, aldus de heer Perquin. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er wordt gewerkt aan een wet waardoor de Zuid molukkers, die geen Nederlander zijn, toch alle rechten en plichten van de Nederlanders verkrijgen, met uitzondering van het kiesrecht en de dienstplicht. Dit heeft minister Klompé gister middag meegedeeld in de openbare vergadering van de Vaste commissie uit de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de Ambonezenz.org. Zij noemde dit een faciliteitswetge ving, waarbij nadrukkelijk wordt vastgesteld dat deze wet in geen en kel opzicht erkenning van de Repu bliek der Zuid-Molukken inhoudt. De behandeling van de wet in de Kamer kan aan het einde van het jaar verwacht worden. De Indonesis- sche regering is reeds gepolst en heeft geen bezwaar. Bij invoering van deze wet zullen de Zuidmolukkers een pas kunnen krijgen. Thans moeten zij per reis naar het buitenland een visum aanvragen. Ook zal het mogelijk wor den, dat zij in overheidsdienst treden Op het ogenblik kan een Zuidmoluk- ker alleen op arbeidscontract in dienst van de overheid zijn. Versnelde integratie Minister Klompé kreeg op deze vergadering menig goedkeurend woord te horen inzake het beleid ten opzichte van de Zuidmolukkers. Er werd gepleit voor versnelde integratie van de Zuidmolukkers in de Neder landse samenleving, doch wel met be houd van eigen indentiteit. Het gaat om een groep van 30.000 Zuidmolukkers, waarvan ongeveer zesduizend de Nederlandse nationali teit hebben of hebben aangevraagd; er slaan 5000 a 6000 ingeschreven bij de Indonesische ambassade voor repatriëring. Dan is er de groep der Keiezen en ten slotte de groep, die terug wil wanneer ooit, zoals zij ho pen, de Vrije Republiek der Zuid- Molukken gevestigd is. Badan Persatuan Indertijd zijn de woonoorden en daarna de woonwijken speciaal op verzoek der Ambonnezen inge richt; inmiddels woont nu 22,6 pro cent der Ambonnezen buiten deze speciale wijken. De minister deelde mede, dat in gesprekken met de Ba dan Persatuan telkens naar voren is gekomen, dat deze organisatie het isolement der Ambonezen voorstaat. Subsidie aan deze organisatie gaat dan ook tegen het beleid in. Subsidie voor opbouwwerk in de lokale sfeer wordt wel verstrekt en dan met soe pele richtlijnen. De minister deelde voorts mede, dat de Indonesische ambassade realisti sche voorlichting geeft over de kan sen by repatriëring. Nederland geeft financiële faciliteiten (overtocht, geld om een huis te kopen en middelen om ongeveer een jaar te bestaan nadat het repatriëringsbesluit genomen is). Het experiment-van Looyen is zon der overleg met het ministerie opge zet en louter gericht op agrarische ontwikkeling. CRM zag hierin geen aanleiding subsidie toe te wijzen. Wel worden in individuele gevallen cur sussen gegeven, bijvoorbeeld in visse rij. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De verbondsraad van het CNV is bereid in te stem men met een minder radicaal pensioenplan dan de oplossing die het CNV oorspronkelijk in de Stichting van de Arbeid heeft aanbevolen. ondernemingen in beginsel onder de werkingssfeer van de bedrijfspen sioenfondsen zouden moeten vallen. niets van aan. Aan de andere kant vraag ik mij echter als ondernemer af, of het wel zo'n verstandige decisie is om het staalbedrijf op de Maas vlakte te „vloeren". Enfin, dat zullen we later wel merken. Als ik zie wat voor moeite allerlei landen doen om zo'n bedrijf erbij te krijgenHet zou wat anders zijn als het binnen één kilometer van Rotterdam zou ko men of bijv. in het Deelerwoud. Ik vlieg er nogal eens overheen en ge loof mij. een staalbedrijf geeft min der vuiligheid dan een raffinaderij. Moeilijk is het ook dat bij beslis singen de publieke opinie zo'n grote rol gaat spelen. Van „inspraak" wordt vaak misbruik gemaakt. Voordeel is, dat ieder kan vertellen wat hij tegen iets heeft, maar belangrijke zaken worden er door getraineerd. Het ge vaar bestaat dat van een zaak zo'n kwestie wordt gemaakt, dat het er niet meer van komt. Men moet ook eens in het buitenland kijken. Neem Newark, Baltimore. Dan hebben wij het nog verduiveld netjes gedaan." Aan het eind van het gesprek wil ir. Philips nog kwijt, dat hij er veel zin in heeft om straks wat meer dan vier weekends per jaar te gaan zeilen in Friesland. „U gelooft het misschien niet maar ik heb me werkelijk een rotje-gewerkt. Ik wil nu ook wel eens iels meer dan tot nog toe van vreem de landen zien. Ik verheug mij er echt op meer vrije tijd te hebbend- wat meer te kunnen freewheelen. Ik houd veel van antiek. Maar op een veiling ben ik nooit geweest. Maar nu ga ik in juni de Delftse an tiekbeurs openen. Ik houd ook van jagen en van wandelen in de bossen. En ik hoop met een van mijn zoons, die net als ik vliegt, nog eens een vliegrally mee te maken." ARNHEM Bijna twee uur lang heeft een 29-jarige man, de losarbei- der Jan Anton E. Uit Arnhem zijn dochtertje van anderhalf als gijze laarster gebruikt. De man die in beschonken toestand verkeerde, hield toen de politie hem om half twee gisternacht wilde arres teren. de punt van een vervaarlijk broodmes op het klein meisje gericht. Hij dreigde het kind iets te zullen aandoen wanneer de agenten niet verdwenen. Om het kind geen risico te laten lopen, verliet men het pand. De GG en GD werd gewaarschuwd en het huis werd aan de voor- en achterzijde afgegrendeld. Eerst pro beerde een vriend met de man te praten. Het lukte niet om een woord met hem te wisselen. Na een uur vond men de broer van E. Deze kreeg de man zover dat hij op het bed ging liggen. Op hetzelfde moment stormden enige politiemen sen de kamer binnen en overmeester den E. Het kind bleek ongedeerd. De man had zich zelf licht aan de rech terpols verwond. Aanleiding tot bet gebeurde was een ruzie met de vrouw waarmee hij samenwoonde en die de verhouding wilde verbreken. De men ia ingesloten. „Gezien de verdeeldheid in opvat tingen en de grote noodzaak om het pensioenvraagstuk toch tot een oplos sing te brengen acht het CNV het verantwoord, ter wille van de maat schappelijke en politieke haalbaar heid in eerste instantie een minder vergaande stap te zetten", zo werd gisteren na afloop van de verbonds- raadsvergadering in een verklaring medegedeeld. De ontwerper van het CNV-plan, secretaris L. de Graaf, verklaarde dat het verbond nu bereid is akkoord te gaan met een concentratie van de meer dan 80 bedrijfspensioenfondsen tot 26 bedrijfspensioenfondsen, die een gelijke werkingssfeer zullen heb ben als de bestaande 26 bedrijfsver enigingen. Dispensatie van verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds zou uitsluitend moeten worden ver leend aan de nu reeds bestaande vrij gestelde ondernemingsfondsen en be drijven met collectieve contracten bij de levensverzekeraars. In geval van integratie van bijvoorbeeld beambten- en handarbeidersregelingen moet vol gens het CNV niet opnieuw dispensa tie worden verleend, terwijl nieuwe Fusies Van deze regel kan worden afge weken bij fusies en concentraties. Om de verschillen in leeftijdsopbouw van de verzenerden weg te werken'en om de arbeidsmobiliteit te bevorderen bepleit het CNV nu een bedrijfs- taksgewijze verevening van de kosten. Als financieringsmethode accepteert het CNV het kapitaaldekkingssysteem (iedereen spaart voor zijn eigen pen sioen met omslagelementen). Ook acht het CNV de oprichting van een calamiteitenfonds, gevoed door be drijfsleven en overheid, gewenst. Het CNV spreekt er zijn teleurstel ling over uit dat er kennelijk geen overeenstemming kan worden bereikt over het oorspronkelijke CNV-pen- sioenplan. In dit plan werd aanbevo len de aanvullende pensioenverzeke ring geheel te integreren binnen de sociale verzekering. Volgens dit plan bleven de ondernemingsfondsen en de particuliere levensverzekeringsmaat- scnappijen buiten spel. Van onze parlementsredactie UTRECHT Het conflict tussen de CHU en de CHJO is nog niet uit de weg geruimd. De dagelijkse bestu ren van de Unie en de jongerenorga nisatie spraken gisteravond in Utrecht gedurende twee uur met el kaar. Maar het gelukte niet overeen stemming te bereiken. Na afloop werd alleen officieel meegedeeld dat een aantal van deze misverstanden uit de weg waren ge ruimd en dat de innerlijke bereidheid aan beide kanten was gebleken de normale betrekkingen te herstellen. Zoals bekend heeft de CHJO be zwaren tegen dc kandidatenlijsten, maar vooral de laatste tijd toonde ze zich ongerust over de politieke koers van de CHU. De jongerenorganisatie doet dan ook in geen enkel opzicht aan de verkiezingscampagane van de CHU mee. Aan het gesprek van gisteren na men ook de twee bemiddelaars tussen de CHU en de CHJO deel, staatsse cretaris R. .J Kruisinga en Tweede Kamer-lid D. W. Tilanus. Besloten werd het gesprek volgende week dinsdag voort te zetten. Na afloop van de ontmoeting vergaderde het bestuur van de CHJO verder. Zaterdag wordt de algemene verga dering van de CHJO in Driebergen gehouden Concrete voorstellen over de verhouding tot de CHU kunnen, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, nog niet worden gedaan. Bankboekje. Direkt beschikbaar éi}/0/ Termijnrekening. Eènjaaropzegging. ®/0 f2.500,-. Voor hogere bedragen één "/I/O maand opzegging. 7%% Termiinreken,n8- Twee jaar vast r 0/ Spaarrekening. Direkt beschikbaar f2.500,-. Voor hogere bedragen één maand opzegging. K}/.0/ Termijnrekening. Drie maanden 4/2 O opzegging. /O opzegging. Termijnrekening. Zes maanden 7%% Tfifmijnrekenlng. Drie jaar vast. 7%% Termijnrekening. Vier jaar vast. Vijf jaar. Doorlopend opneembaar met opzegging van één maand. De rente van dit unieke Klimspaarplan (Actief sparen met Klimmende rente) blijft onverminderd van kracht: A3/a°/o tot 8% •••Mg J Jeugdspaarrekening (Zilvervloot) plus 10% Rijkspremie over inleg en rente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11