Fusies prettige oplossing voor voetbalsanering HZC/De Robben laat veel kansen liggen Hordenren goede leerschool BRONSTRING LAAT PUNT SCHIETEN Handel met O.-Europa achter bij rest EEG Besprekingen over „FC's" komen in veel gemeenten op gang Sijbrands maximale score Samenstelling Westelijk elftal Jan Janssen voorzitter af financiën Te weinig belangstelling Jeugdig talent Theo Zwart: „Temporace niet mooi, maarwèl gevaarlijk^ Finaleplaats voor j Van Es en Fred Ivens Omzet Nutricia steeg 14 pet. DINSDAG 30 MAART 197^1 Van onze speciale verslaggever Den Haag Het weinig aanlokkelijke vooruitzicht van een „onbespeelbare" tweede divigie en het groeiende besef dat de financiële noodsituatie van het Nederlandse profvoetbal op korte ter mijn moet worden opgelost, heeft de proclubs tot een rigoreuze ingreep gedwongen. De traditionele weerstanden tegen wat FBO-voorzitter mr. Van Vloten „snijden in eigen vlees" noemt, waren ruim een week geleden verdwenen toen de clubs in Arnhem besloten dat nog dit seizoen dertien organi saties uit hun midden moeten verdwijnen. De profclubs konden weinig anders besluiten, want de argumenten, gebaseerd op een financiële enquete en een marktonderzoek logen er niet om. Van onze waterpolomedewerker BUSSUM Het ene punt, dat HZC/De Robben zaterdagavonc in het Bussumse sportfondsenbad tegen Neptunus Amersfoort veroverde (22), werd na afloop door Theo van der Klashorst niet zozeer als een winstpunt, maar meer als een verliespunt beschouwd Van der Klashorst (35), vorig jaar nog deel uitmakend van he Hilversumse team dat voor de vierde maal in successie de national! waterpolo-titel prolongeerde, maar dit seizoen in het kader van de „verjongingsactie" voorzitter Hennie Keetelaar als coach opgevolgd kritisch: „Vóór de wedstrijd had ik voor een punt getekend. Maai gezien de kansen, die wij gehad hebben, ben ik er nu nauwelijki tevreden mee." i26 hc lof :r d( i De financiële commissie van de FBO die het verlies dat de inkrim ping van de divisies oplevert becij ferde, voelde weinig voor kunstgre pen (zoals een anderhalf competitie- programma en concludeerde dat der tien clubs alsmede de tweede divisie moeten verdwijnen. Het Nederlands Centrum voor Marketing-analyses liet eveneens weinig ruimte. De ver snelde loonkostenstijgingen drukken zo sterk op de bedrijfsvoering, dat er slechts een antwoord is: schaalver groting! Bij de beleidsalternatieven die het bureau daama aangeeft, ont breekt de tweede divisie, omdat „wij geen mogelijkheden voor sluitende exploitatie zien". Sanering Het betaald voetbal wil zichzelf sa neren. Welke clubs slachtoffer zullen worden van die sanering wordt mo menteel vastgesteld door de financiële commissie van de FBO. Aan de hand van een reeks normen zullen binnenkort (nog voor de KNVB-vergadering op 17 april) de dertien namen komen vast te staan. Hoewel deze clubs zich niet bij de gang van zaken hoeven neer te leg gen, zullen zij waarschijnlijk door het afsluiten van de financiële toevoer toch ten onder gaan zij het op wat langere termijn. Er is echter een prettiger oplossing dan saneren. Mr. Kernkamp (FC- Utrecht: „Sanering ln de vorm van fusies is minder pijnlijk, er valt dan weinig te dwingen". Die fusies komen het gemakkelijkst tot stand binnen een gemeente, omdat de meeste ge meentelijke overheden eerder over gaan tot financiële steun aan een sterke club binnen hun stadsgrenzen dan aan twee of drie financieel zwakkere clubs. Veel gemeenten zijn geporteerd voor een „FC" en ook voor de clubs, vaak gebonden aan een lan ge amateurhistorie, is het opgaan in een „stadsclub" minder bezwaarlijk dan het opgaan in een traditionele plaatselijke rivaal. „FC-Komst" Reeds enkele gemeenten huisvesten een dergelijke FC: Den Bosch, En schede (FC Twente) en vorig jaar volgden de drie Utrechtse club»:, die zich met opvallend succes verenigden in de FC Utrecht. De ontwikkeling lijkt zich door te zetten: GVAV gaat volgend seizoen over in de FC Gro ningen en in andere plaatsen worden momenteel besprekingen gevoerd. „De FC-koorts", een kortstondige pe riode vol moeilijkheden die echter in veel gevallen succes op korte termijn lijkt te waarborgen, grijpt om zich heen. Met fusies binnen een gemeente zou de lijst van dertien ten onder gang gedoemde clubs op meer vrij willige basis aanzienlijk worden be perkt. Met fusies in gemeenten als Den Haag, Rotterdam, Haarlem. Bre da, Tilburg. Schiedam en Amsterdam zouden al negen clubs uit het betaal de voetbal zijn verdwenen. Een na deel van een dergelijke ontwikkeling is dat er clubs kunnen verdwijnen die op diverse gronden (bezoekerspo- tentieel, organisatie, accommodatie) nog wel degelijk bestaansrecht had den. Hoe is momenteel de stand van zaken in dergelijke gemeenten? DEN HAAG. Wethouder Vink kondigde twaalf dagen geleden aan dan ADO, Holland Sport en de ge meente in grote lijnen overeenstem ming hadden bereikt over de oprich ting van een nieuwe profclub, die kon rekenen op forse steun van de ge meente en die zou gaan spelen op het Zuiderpark. Bedoeling van het sa mengaan: het leggen van een ttasis voor een club van internationale allu re. De naam van de nieuwe vere niging vormt echter een geschilpunt en het lijkt momenteel dat Holland Sport (met nieuwe geldschieters) vol gend seizoen zelfstandig zal doorgaan. AMSTERDAM. Wethouder Verhey heeft onlangs het initiatief genomen tot fusiebesprekingen tussen DWS, Blauw Wit en de Volewijckers. Men wil naast Ajax tot een FC Amster dam komen. Besprekingen moeten nog op gang komen. Blauw Wit, de enige Nederlandse club die geen lid is van de FBO. lijkt het minst voor een dergelijk essay te voelen; de Vole wijckers ziet meer in een terrein in Amsterdam-Noord (toekomstig ach terland) dan in het Olympisch Sta dion. HAARLEM. Op initiatief van de heer Van Houten, ere-voorzitter van de Koninklijke HFC is een gesprek gevoerd tussen Haarlem, EDO en RCH. De drie verenigingen zijn be reid een nieuwe club in Zuid-Kenne- merland op te richten. Het gesprek wordt voortgezet. De Haarlemse wet- houder Voskuilen: „De gemeente is nog niet bij de besprekingen betrok- Mr. G. W. Kernkamp als aandachtig toehoorder, verleden jaar juni, toen de fusie-plannen in Utrecht bekend werden gemaakt. Links Jan Huybrechts, secretaris van de sèctie betaald voetbal van de KNVB die de „samensmel ting" van DOS, Elinkwijk en Velox bekend maakte. ken, maar voelt veel voor een vere niging. Ik zou een dergelijke ontwik keling toejuidhen". SCHIEDAM. Hermes DVS en SVV hebben enkele jaren terug, met de bemiddeling van de gemeente, be sprekingen gevoerd die op niets zijn uitgelopen. De gemeente laat het initiatief aan de clubs over. ROTTERDAM. Geen ontwikkelin gen. BREDA. De gemeente verbindt het geven van subsidie aan één club en neemt momenteel geen initiatief. NAC en De Baronie hebben enkele malen met elkaar gesproken. De Ba ronie, dat op een gemeente-terrein speelt, is bereid eventueel naar de amatpurs te gaan. TILBURG. De gemeente subsi dieert momenteel Willem II en NOAD maar ijvert al jaren voor een fusie. De bezwaren liggen, evenals in Breda, in het emotionele vlak: Fusies kunnen ook plaatsvinden tussen clubs uit buurtgemeenten. In Limburg bijvoorbeeld tussen Limbur- gia (Brunssum) en Roda JC (Kerk- rade) die op steenworp afstand spe len. Beide clubs voelen echter weinig voor een fusie en stemden als enige tegen het saneringsplan van de FBO. Een geval apart is AGOVV. Als het betaald voetbal in Apeldoorn bflijft voortbestaan (en die kans is niet uit gesloten) gebeurt dat waarschijnlijk in een aparte stichting (FC Veluwe, FC Apeldoorn). HZC/De Robben heeft zich voor eigen publiek verrassend hersteld van de nederlaag bij De Meeuwen (3-2). De Hilversummers, die bij een nieu we nederlaag zouden zijn weggeval len uit de kopgroep, boden bijzonder fanatiek tegenstand, maar misten op de beslissende momenten de kracht (routine)o m door te drukken. Liefst -vijfmaal kregen Hermsen c.s. een nu merieke meerderheid, maar a lleenin de eerste periode slaagden de Hilver summers er in dat mannetje meer (dankzij Gijs Stroboer uit te buiten. Analyseerde coach Van der Kloshorst later wijzend op identieke situaties in de strijd tegen De Meeuwen in de laatste periode een man meer bij de stand 32, zoals zaterdagavond ook in de laatste minuut: „Vroeger ging dat afmaken erg goed. Maar op het ogenblik lukt het helemaal niet. Dit jaar hebben we ook meer ge traind op conditie omdat wij, met on ze jonge spelers, vooral daarin niet tekort mochten komen. Die zwemtrai- ning is ten koste gegaan van de trai ning op specifieke spelsituaties zoals een numerieke meerderheid. Als je in de opbouw bent moet je immers kie zen". Dat die „keuze" de eens louter op routine drijvende Robben-ploeg niet noodlottig werd, kwam omdat ook Neptunus Amersfoort het 'killersin- stinct miste. De Amersfoorters, die vorig jaar in de bekerstrijd HZC/De Robben met 57 wipte, bleven aanvallend Van onze speciale verslaggever DUINDIGT De spectaculaire hordenren kan een niet geringe invloed op vele geledingen van de paardesport in Nederland gaan uitoefenen. De temporace over gelijkvormige hindernissen, die door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport drie jaar geleden tot nieuw leven is gebracht, mag zich in een opmerkelijk stijgende belangstelling verheugen. Niet alleen van rijders, eigenaren en fokkers, maar ook zeker van het publiek. De liefhebbers van de ruitersport zoeken nu al steeds bewuster de koersbanen op, waar' een hordenren het drafprogramma afwisselt. De hordenren, kort na de oorlog in Nederland vrij populair, is in de ja ren vijftig geheel van de baan ge schoven. Het bestuur van de NDR heeft deze, door velen wat sceptisch bekeken racevorm, drie siezoenen ge leden aarzelend opnieuw geïntrodu ceerd. Met succes, blijkt nu. Want voor de komende maanden is op en kele zomerbanen hét recordaantal van negen races .gepland. Jaap Pot, gerenommeerd stumulator van de paardesport in Nederland (hij is on der meer een internationaal ver maard jurylid van dressuurwedstrij- den en maakt deel uit van het rencomité van de NDR) ziet alleen maar voordelen in de herleving van de hordenren. Wellicht het belang rijkste is het feit, dat de ruiter juist in deze wedstrijden veel noodzake lijke ervaring kan vergaren voor de military! de samengestelde wedstrijd, die is opgebouwd uit een dressuur- proef, een cross-country en een springconcours. Een Olympisch num mer, dat vooral in Groot-Brittannië, Ierland en Frankrijk weergeloos po pulair is. Ook Nederland lijkt voor de UTRECHT In de strijd om de nationale damtitel heeft Sijbrands zijn leidende positie gehandhaafd door de maximale score in het afgelo pen weekeinde. Bcrgsma, die één ver liespunt moest incasseren, volgt hem op de voet. Hermelink gaf Sijbrands goed partij. Weliswaar moest de ex- studentenkampioen enig nadeel ac cepteren doch in de eindfase leek een puntenverdeling voor hem ln het be reik te liggen. Sijbrands bewees ook ditmaal weer zijn grote klasse door op het juiste moment met een schijnoffer toe te slaan en door te stomen naar een fraaie zege Van Dijk kwam in een klassiek spelgedeelte onder grote druk te staan wat mede veroorzaakt werd door een randschijf waarop Sij brands listig combineerde. Het over machtseindspel werd door de veel voudige Nederlandse kampioen na ruim vijf uur spelen tot de volle winst gevoerd. Bergsma hield de spanning er enigszins in door een score van drie punten. Tegen Drost ging het van een le:en dakje toen deze reeds na vier zetten matertaalverlies had opgelo pen Hermelink gaf de Friese hoofd onderwijzer uitstekend partij en wist een puntenverdeling te bewerkstelli gen. Bronstring en Schotanus bezetten de gedeelde derde plaats, evenwel met twee punten achterstand. Teleur stellend voor Bronstring was de re mise tegen Van Tilborg Schotanus won op combinatieve wijze van Var- kevisser. die daarmee zijn eerste ne derlaag kreeg te incasseren. Wiersma is geheel van slag. Ook nu kon hij weer niet tot de volle winst komen waardoor hij zijn titelaspiraties wel kan afschrijven. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Op woensdag 7 april speelt het Westelijk elftal een oefenwedstrijd tegen het Noordelijk elftal op het terrein van WHC in We- zep. De combinatie van West I en West II komt. met de volgende opstel ling in het veld: doel: L. Beukers (Spakenburg). Achter: Schubert (Hui zen). A. Wander (Zwart Wit), Van Ef- frink (Zuidvogels) en Tasma (DOTO), midden: v. d. Sande (Zwart Wit), Van Zijderveld (Heerjansdam) en v. d. Akker (CSVD), voor: v. d. Groep (IJs- selmeervogels), Steur (Zwart Wit) en A Spaanderman (Noordwijk). Wisselspelers zijn:- doelman Visser (Huizen), v. d. Pas (Heerjansdam), Karstens (Noordwijk). Viergever (Zwart Wit) en R. Beukers (Spaken burg). Reitsma en Schouten worden niet opgesteld omdat zij deel uitma ken van de selectie van het Neder lands amateurelftal. Olympische Spelen in München, vol gend jaar, een sterke équipe naar de start te kunnen brengen. Een select groepje military-ruiters traint al maandenlang intensief voor deze slo pende krachtproef. Moed Jaap Pot: „Uit de ruiters, die nu nog alleen op de hordenren ge specialiseerd zijn, kan straks mis schien een nieuwe selectie voor de military gevormd worden. Want de hordenren is juist een basis voor dat meer eisende en grotere werk. Ruiter en paard leren tijdens deze races hun krachten te verdelen. Want hoe vaak zien we niet bij een cross-country, dat een combinatie waanzinnig hard van start gaat en tegen het einde van het parkoers volledig in elkaar stort. De Nederlander moet nog leren in het zelfde regelmatige tempo een wed strijd te rijden. Hij moet ervaren, hoe hij met vloeiende bewegingen de snelheid van een paard kan steu nen. Dat goede evenwicht kan via de deelname aan hordenrennen gevon den worden. Daarnaast krijgt de rui ter een brok extra ervaring. Voor de hordenren is immers veel moed en rijvaardigheid nodig. Als je met zes combinaties tegelijk in razend tempo op een hindernis afgaat, dan vergt dat een uiterste aan concentratie, lef en rijvaardigheid. Ik ben in ieder ge val blij, dat ik vroeger zelf aan der gelijke evenementen heb deelgeno men." Een tweede,n iet te onderschatten factor, bij het invoeren van de hor denren naast de vlakke renbanen (Duindigt) en de draverijen is voor de NDR het stimuleren van de fokke rij gêweest. Jaap Pot hierover: „De Engelsen, Ieren en Fransen, zijn niet voor niets zo goed in de ruiter- en rensport. In die landen staat de fok kerij op een zeer hoog peil. Neder land begint nu feitelijk pa3 echt een beetje mee te tellen. The Saint, het klassepaard, dat Jan Maathuis vorig jaar aan de Westduitse springruiter Giebmans heeft verkocht, is een prachtig voorbeeld. Tijdens het tradi tionele concours hippique in Blaricum staat altijd een wedstrijd voor in Ne derland gefokte paarden op het pro gramma. Ieder jaar zie ik de kwali teit beter worden. Zelfs het buiten land krijgt langzamerhand belang stelling voor onze sportpaarden." De hordenren kan voor de liefheb bers van de vlakke baanrennen een soort compromis zijn. Want de zuive re rensport in Nederland is volledig professioneel. Te meer, omdat de joc keys voortdurend (dagelijks) trainen en hun lichaamsgewicht erg belang rijk is. De wat ..zwaardere" amateur kan via de hordenren tot de racebaan doordringen. De draf- en rensport krijgt speciaal door deze „tak" een nieuw publiek: de liefhebbers van de ruitersport. Maar ook: dege nen, die belust zijn op sensatie. De hordenren geeft die sensatie, is soms zelfs gevaarlijk. Dit ook, omdat het selecte groepje deelnemers voor het opvoeren van het spektakelstuk tech niek tekort komt. Hoe „nieuw" de hordenren voor de Nederlandse sportwereld nu nog is, werd onlangs tijdens de opening van het seizoen op de renbaan Duindigt bij Wassenaar bewezen. Zeven van de negen deelnemende halfbloedpaar- den bleken uit het buitenland (Rus land) geïmporteerd te zijn. Die ope ningsrace (Caprilli-prijs) werd gewon nen door Theo Swart uit Schelling- woude met Pechal. Het betekende de eerste triomf voor de 22-jarige ruiter, die zich de laatste drie jaar op de hordenren gespecialiseerd heeft. Hij vertelt: „De hordenren is niet mooi, wèl gevaarlijk. Het is een sport vol risico's. Tijdens de laatste wedstrijd vorig seizoen, in Bergen op Zoom, ben ik met het paard Texas gevallen. Het dier moest afgemaakt worden, want hij brak toen twee ttenen. Dat ongeluk heeft me lang geplaagd. Ik bleef daarna teveel in het zadel zit ten, durfde me niet meer volledig te geven. Dat isn u weer vootrbij." Theo Swart (eenp lid van de jeugd- kernploeg schaatsen) erkent dat de hordenren in Nederland nog nauwe lijks uit de startblokken is geschoten. De organisatie bijvoorbeeld is nog verrre van perfect. Hij zegt: „De rij vergunningen worden nu nog veel te snel en te gemakkelijk afgegeven. Je kunt feitelijk zomaar meedoen. Zon der dat iemand weet, hoe groot je capaciteiten nu werkelijk zijn. De kwaliteit is echter al duidelijk beter dan drie jaar gelden. Al valt het wel tegen, dat er in die periode bijna geen nieuwe combinaties naar voren zijn gekomen. Het zijn nog steeds de zelfde ruiters en paarden die deelne men." DEN HAAG (ANP) De Limbur ger Eddy Beugels is Jan Janssen op gevolgd als voorzitterv an de Vere niging van Beroeps-Wielrenners (WBW). Als bestuursleden kwamen Theo Sijthoff en Evert Dolman in de plaats van Michel Stolker en Jo de Roo. Voorts heeft de WBW een stand punt ingenomen met betrekking tot de huidige dopingcontrole. Uitgaande van de methode zoals drs. Vree die uitvoert op de Nijmeegse universiteit en gesteld tegenover de wijze waarop momenteel deze controle wordt uitge voerd gevoegd bij de ervaringen in de praktijk van derenners is be sloten de KNWU voor te stellen de dopingcontrole in het vervolg aan de Nijmeegse universiteit te doen plaats vinden. Bovendien is de WBW het niet eens met een contra-expertise, die bij hetzelfde laboratorium wordt uitgevoerd als de eerste analyse. De WBW heeft verder besloten de sociale verzekeringsraad te verzoe ken zich definitief uit te spreken over de rechts- en sociale positie van de wielerprofs. Rond het in december door de WBW voorgestelde reorgani satieplan heerst momenteel een im passe. Aanvankelijk was overeen stemming bereikt met de KNWU. maar de bond heeft sedert januari geen enkele activiteit op dit gebied meer ontplooid. Het WBW-bestuur is van mening dat een gedeelte van de inkomsten uit de profsector ten goede moet komen aan de WBW. Bovendien vindt men, dat de KNWU een bijdra ge moet leveren in de oprichtingskos ten van het reorganisatieplan. De WBW heeft van de leden vrij man daat gekregen om besprekingen te openen met het NW over een eventuele aansluiting. Theo Swart met zijn 6-jarig paard Pechal. DEN HAAG Het Nederlandse be drijfsleven moet oppassen niet achter te raken in de groei van het handels verkeer met de Oosteuropese landen. Aldus drs. A. L. M. Terburg gister middag op een persconferentie van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. De export uit de EEG naar de co- mecon-landen steeg van 1963 tot 1968 met 119 procent, die van Nederland met 150 pet. De laatste jaren echter blijkt de Oosteuropese handel voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië van grotere importantie te zijn, aldus drs. Terburg, die zei dat erin Oost- Europa door tekort aan know-how en manegement een toenemende belang stelling is voor het afsluiten van sa menwerkingscontracten. Als voor beeld noemde hij de ontwikkeling en vervaardiging van complete installa ties en fabrieken, uitwisseling van procédés en technieken. In vergelij king met het Franse, Italiaanse, Westduitse en Engelse bedrijfsleven is de belangstelling hiervoor in Ne derland nog gering. Redenen daarvan zijn volgens de heer Terburg o.m. de grotere staatsin- wat onder de maat. Tijdens een spel. situatie van zes tegen zeven zorgdi Ruud van den Hoofdakker tweede periode wel voor de gelijkma ker (11, maar daarna zag ook Nep tunus geen kans meer om van twei numerieke meerderheden te profite ren. Alleen Loet Geutje wist met eei afstandsschot nog eenmaal Robben- doelman Evert Kroon te verrassen. Die 12 voorsprong zag Neptunui in de laatste periode echter weer ver loren gaan: ofschoon Geutjes er. vooral Hoogveld de bovendien noga egoïstisch spelende gebroeders André en Wim Hermsen nagenoeg volledig uitschakelden, werd het via Rob Heemskerk toch nog gelijk (22. In de laatste minuut moest doelman Fei- ke de Vries er aan te pas komen om met Loet Geutjes op de kant de puntenverdeling veilig te stellen Meende Neptunus' secretaris Van Mourik later: „Normaal hadden wi; toch moeten winnen. Maar dat grote bad was in ons nadeel en ook Ewil Goossen als scheidsrechter was voor ons geen voordeel. Goossen leidt wé eerlijk, maar op zijn beslissingen vali vaak geen peil te trekken. Ook het feit dat de aanwinst van dit seizoen, Mart Bras, niet helemaal honderd procent was, werd door Nep tunus als een excuus voor het gelijk spel aangevoerd. Van Mourik: „Mart heeft twee weken in bed gelegen met angina. Vrijdagavond heeft hij voor het eerst weer getraind met de natio nale selectie. Dat is voor hem waar schijnlijk te zwaar geweest ineens. Na de tweede periode vroeg hij zelf of hij niel een kwartiertje rust kon krijgen. Normaal gesproken is hij toch goed voor vier perioden. De stand luidt: Neptun. Ami. 11-20 DJK n-91 De Meeuwen 10-18 HZPC HZC/De Kobben 11-19 AZC Alphen Neptun. Arnh. 10-16 Nereus ZIAN 11-11 AZPC DZV 11-11 Polar Bears twee winstpunten in mindering. Hoofdklasse: HZC/De RobbenNe] tunus Amersfoort 2—2, AZC Alphën- HZPC 3—3. AZPC—DJK 4—4, Polar J Bears—DZV 3—14, ZIAN—Nereus 8—5, Neptunus Arnhem—De Meeu wen 43 (o.p.v. De Meeuwen) Eerste klasse: VZCBZRB 98, ZCGDe Zijl 35, GZCZwemlust 2—9, PSV—ESC A 43, Het IJ—UZSC. 3—5, SVH—Rotterdam 3—3. Iep- vloed in het bedrijfsleven in Frank rijk en Italië en het in npnd'ere mate in Nederland aanwezig zijn van zeer grote industriële ondernemingen. Ook werken de vaak zeer lange onderhan delingen (met hoge initiële kosten) remmend. De grootste stijging van de export naar Oost-Europa vindt plaats in de sector industriële produkten. Technische Unie neemt gereedschapshandel over AMSTERDAM Technische Unie Beheer (51 pet. belang van OGEM) heeft de meerderheid van het aande lenkapitaal van Kramer en Roeder Koninklijke Ijzerwaren- en Gereed schapshandel te Rotterdam overgeno men. Het bedrijf zal zijn eigen karakter behouden en onder de bestaande lei ding worden voortgezet. De bestaans zekerheid van de 56 medewerkers wordt op geen enkele wijze aangetast. DEN HAAG Met nog één ronde te spelen heeft Fred Ivens zich verze kerd van een finaleplaats om het per soonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland. Voor de overige twee plaatsen zijn nog drie kanshebbers. Als enige scoorde Ivens in het afgelo pen weekeinde de maximale vier punten. Passchier .laxeerde zijn stel ling verkeerd en kreeg zoveel nadeel dat hij materiaal moest afstaan. En kele onnauwkeurigheden van Klin kenberg waren voldoende om de Kat- wijker diens derde nederlaag in 'suc cessie te bezorgen. In groep B heeft Van Es zich in de eindstrijd gespeeld; voor de beide an dere plaatsen duurt de strijd onver minderd voort. Uitslagen: Groep A, vijfde ronde: Klin kenberg Simons 0—2. Passchier Ivens 0—2. Van der Wouden Kaïn 1—1, De Vr.es De Koning 2—0: Zesde ronde: Ivens Klinkenberg 2—0. Simons Van der Wouden 0—2. Kain De Vries 2—0. De Koning Passchier 0—C. Stand: 1. Ivens 10 pnt. 2 en 3 Kaïn en Van der Wouden 8 pnt. 1. Passchier 7 pnt. 5. Simons 5 pnt. 6. De Koning 4 pnt. 7 en 8 Kl.nkenberg en De Vries 3 pnt. Groep B. vijfde ronde: Huët Bakker 1—1, Ooms Van Es 0—2, Riesenkamp De Koning 2—0. Zesde ronde: Roozenburg Van Es 1d, Riesenkamp Bakker 0—2, Huët De Koning 2—0. Stand: 1. Van Es 8 pnt. 2. Riesenkamp 7 ont. 3. Huët 6 pnt. (6) 4. en 5. Bakker en Roozenburg 5 pnt. 6. Ooms 3 pnt. 7. De Koning 2 pnt. ZOETERMEER Verenigde be drijven Nutricia heeft in 1970 netto ƒ6,5 min. verdiend. Dat is 6,7 pet. meer dan in het voorafgaande jaar toen de netto baten 6,1 min. bedroe gen. De omzet steeg met 14 pet. maar daar is het eind vorig jaar van Hei ken overgenomen Preservenbedrijf bij gerekend. Zonder deze produktie- eenheid lag het verkoopcijfer van Nutricia 8 pet. hoger dan in 1969. De directie stelt voor het dividend opnieuw te bepalen op 12 pet. in con tanten plus 5 pet. in gewone aande-. len. Hiervan is al 5 pet. interimdivi dend betaalbaar gesteld. Het bedrijfsresultaat van het'voed selconcern bedroeg in 1970 17,8 (16,6) min. In deze cijfers zijn de resultaten van het Preservenbedrijf voor een vierde verwerkt. In het vierde kwartaal 1970 werd, zoals reeds eerder gemeld, het ge plaatste aandelenkapitaal verhoogd met 1.9 min .De winst per aandeel over 1970, waarbij ook de kapitaals- uitbreiding slechts voor een vierde deel is verdisconteerd komt uit op ƒ283 (v.j. ƒ284). Herleid op jaarbasis d.w.z rekening houdend met de vol ledige winst van Preservenbedrijf en de totale kapitaalsuitbreiding van Nutricia bedraagt de winst per aan deel ƒ306, een stijging ten opzichte van 1969 met circa 8 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10