KVP OPEN VOOR IEDERE PARTIJ Geertsema scherp tegen volstrekt vrijblijvend' DS'70 xglles goed en wel „Ontwijfelbare" trouw aan de NAVO GPV-er Verbrugh valt „lege democratie" aan Veel doden in liet weekendverkeer Ook PPR aanvaardt program van de Drie Ondanks besluit linkse combinatie CPN-voorzitter: meerderheid tegen regering-De Jong Buitenlandprogramma DS'70: Leider V. en D. W. J. R. Dreesmann zondag overleden Jongeman zwaar mishandeld Juwelendiefstal levert f 30.000 op ESP-advies: stemt „linkse vier 5 MAANDAG 29 MAART 1971 Xej Palaver ad Kennelijk was ik in mijn gesprek ro;)iet de kerkredacteur niet duidelijk Toen ik zei dat de Palaver- en. ctie op 1 juni zou worden beëindigd, sr< acht ik aan de financiële actie, waar- ij de stichting 'Jeugd en Bijbel' geld ijeen wil brengen voor bijbelver- ireiding in Tsjechoslowakije, uftidonesië, Mozambique en Chili. Ook 1, a die datum gaat nog het werk met orl it Praatboek door. We blijven de ge- jrekken van jongeren over de bijbel l (timuleren. 'sr< EIDEN Willem van der Tuyll na Propagandastunts Wij vrezen dat de PvdA nu zo Unig verbonden met D'66 zal afglij- n naar de dictatuur. Zij die willen ven en werken vanuit het Evangelie ge inner, beter hun stem uitbrengen op ooiè confessionele partijen met hun pro- inifessieve programs. Partijen die het ddend willen wagen, dit sterk ver- :1de land te gaan regeren', ondanks misleidingen >van eer. aantal len, o.m. van pressiegroepen, lij een opinie-onderzoek is gebleken arbeiders in het algemeen slecht de hoogte zijn met de politieke ge- iedenis. Zij schijnen niet te weten de heer Lieftir.ck, destijds minister financiën voor de PvdA, een deel het huizen'bezit heeft opgeëist in vorm van belasting en daarnaast huurstop invoerde, waardoor het lomisch gezien niet mogelijk was lir.gen 'te bouwen. (Immers, >nie- ind bouwt met-groot verlies), leze schanddaad is na ruim 25 jaar niet hersteild. 'Behalve dat het jendomsrecht totaal werd ontkracht, door de overheid diefstal ge- igd. iEN i A.Bernard Staphorst (4) ij hebben heel wat kritiek op de ;en in Staphorst, maar de Bijbel „Als éér. lid lijdt, lijden aUe le- mede". Zoals Jezus zijn leven voor heeft ingezet, behoren ook wij ons in te zetten voor de broeders, wij voor hen bidden, zonder op- iden. wie organiseert een actie om de ileegkosten te betalen? Mr. Van der Stee had eerst be toogd, dat de drie christelijke par tijen dit besluit van PvdA, D'66 en PPR als een realiteit moeten aan vaarden, zowel voor als na de verkie zingen. „Laat ons niet dromen over wat er na de verkiezingen wellicht toch gaat gebeuren", zei mr. Van der Stee. Enkele partijraadsleden meenden 0RBURG Mevr. P. Havenaar-Marks II/HAMSTERDAM De voorzitter van Communistische Partij van Neder- ast id, H. Hoekstra, heeft zaterdagmid- l^Tg op een meeting ir. Amsterdam 1 -jzegd, dat het er bij de komende a(^!rkiezingen om zal gaan een einde nl maken aan de huidige regeringspo- nek. Hij deed dit aan het slot van optocht die in het kader van de ndelijke CPN-manlfestatie ir. Am- °^rdam was gehouden. ..Volgens de heer Hoekstra staat het -dat de regeringspartijen de -erderheid van de bevolking tegen h hebben. „Ónze partij", aldus de *er Hoekstra, „is van mening dat Stberaden de weg ingeslagen moet rden naar de vorming van een 1 kse meerderheid en die kan uit- itend tot stand komen door samen- rpa rking van socialisten en commu- 00nen. Een nieuwe politiek is volgens n slechts mogelijk door strijd te- ïnff1 rechts- teSer- huidige rege- ""Igspolitiek en tegen de regerings partijen, inclusief DS'70, '„die als ptroep moet dienen om straks na verkiezingen de voortzetting van rechtse politiek mogelijk te ma- va h ts an Oud-president-directeur JJJ NP Van de Pol overleden ove Van een verslaggever 1PE De heer IH. H. J. van de h<#, oud-president-directeur van het V» emeen Nederlands Persbureau igs «IP) is zaterdag overleden in zijn Bionplaats Epe. Hij was 76 jaar. ee'e heer Van de Pol was in 1934 één hè de oprichters van het ANP. In e. 5 volgde zijn benoeming tot presi- t-directeür. In 1941 werd hij door 1 bezetters uit deze functie ontsla- }R' Hij ging daarop ondergronds der met zijn werk. Kort na de I log werd hij weer benoemd tot 01 sident-directeur van het ANP. De- Eunctie vervulde hij tot zijn pen- n hhering in 1960. Van onze parlementsredactie BREDA De voorzitter van de KVP, mr. A. van der Stee, heeft zaterdagmiddag in Breda op een partijraadsvergadering gezegd, dat de „open constructieve opstelling van de KVP tegenover iedere- andere constructieve partij" blijft bestaan, ook nu de linkse com binatie definitief heeft besloten, dat zij niet met de KVP, ARP en CHU zal regeren. echter, dat er wel aanleiding tot eni ge hoop is, dat er toch een regering met de PvdA kan worden gevormd. Zo wees Ph. van Zeil op de artikelen van Kloos en Van den Doel in het laatste nummer van „Socialisme en Democratie". „Den Uyl maakt niet al leen de dienst uit in de PvdA", aldus Van Zeil. En drs. M. van Amelsfoort wees op de mogelijkheid, dat het „haastig opgetrokken bouwsel van de linkse combinatie spoedig in elkaar zal vallen". Aan de andere kant be twijfelde het Tweede-Kamerlid Mommersteeg of Den Uyl na de ver kiezingen bereid zal zijn tot een ge sprek: de PvdA-lijsttrekker zou dat enkele dagen tevoren in Bergen op Zoom al „botweg van de hand hebben gewezen". KERNPROGRAMMA Mr. Van der Stee antwoordde, dat zijn partij zich ook in de toekomst voor niemand zal afsluiten. Voor de KVP moet inzet van de verkiezingen zijn: de verwezenlijking van het eigen kernprogramma, aldus de KVP- voorzittér. Hij verklaarde, dat als de essentiële onderdelen daarvan niet in het toekomstige regeringsbeleid zul len voorkomen, de KVP moet over wegen in de oppositie te gaan. „Er kan ook een situatie komen, waarin wij moeten zeggen: aan u de eer, oogst wat gij gezaaid hebt en gaat dan af voor het oog van hef volk", aldus Van der Stee. ONVOLWASSENHEID De lijsttrekker van de KVP minis ter Veringa, verweet de linkse combi natie opnieuw gebrek aan volwassen heid. „Het gaat de kiezer er niet om, of meneer Veringa of meneer Den Uyl in de regering komen, het gaat (Van een verslaggever) ZEIST DS'70 meent, dat de hui dige 'Wereldpolitiek beheerst wordt door het „onverminderd voortduren van de conflcitsituatie die haar oor zaak vindt in de onwil van het com munisme om tot ernstige ontspanning te komen". Dit is een zin'snede uit het 'buitenlands-program van DS'70, zoais dat zaterdag ir. Zeist in de partijraad is vastgesteld. De partij vindt dat Ne derland „ontwijfelbare loyaliteit aan de NAVO moet betuigen". De NAVO moet worden uitgebreid tot politiek bondgenootschap van alle democrati sche westerse en westers gezinde lan den, met de VS als het politieke en militaire centrum. Dit als tegenwicht tegen het „toenemend falen van de VN, het voortschrijdende gebrek aan gecoördineerd optreden binnen het Atlantisch bondgenootschap en vooral voor het tegengaan van daarmee sa menhangende isolationistische ten- denzen in de VS zelf". Nederland kan een duidelijke bui tenlandse politiek voeren, gericht op wapenbeheersing, gecontroleerde ont wapening, duurzame vrede en verde diging van een politiek stelsel waar op democratische wijze partijen en personen naar politieke en maat schappelijke veranderingen kunnen en behoren te streven. Dit betekent in de eerste plaats dat DS'70 alle dic taturen verwerpt. Ar.dere uitgangspunten, die volgens DS'70 de Nederlandse buitenlandse politiek moeten bepalen, zijn: a. Streven naar uitbreiding van de EEG en steun aan pogingen deze uit te bouwen tot een federale staat op democratische grondslag. b. Het stellen van politieke voor waarden op het gebied van democra tie en koloniale politiek aan Portugal, Spanje en Griekenland, alvorens te gemoet te komer. aan het verlangen van deze landen toe te treden tot de EEG. c. Steun aan Israëls streven naar een onbedreigde bestaansmogelijkheid. d. Afwijzing van directe erkenning van de DDR als een niet opportune concessie. hem erom, dat er een goed program ma wordt uitgevoerd", zei hij. Verin ga meende dat een partij tevoren „nee" tegen een ander mag zeggen, als er principiële en onoverbrugbare tegenstellingen bestaan. „Maar het „nee" is niet te rechtvaardigen, als het voortkomt uit persoonlijke rancu ne en frustratie, dat duidt op gebrek aan volwassenheid", aldus de KVP- lijsttrekker. LOONBELEID Over het loonbeleid van de afgelo pen vier jaar zei Veringa, dat het niet zo rampzalig is geweest als de linkse combinatie het voorstelt. „Het liep niet zonder strubbelingen. De invloed van de overheid op het loonbeleid is niet groter geweest dan voorgaande jaren. Het groeit toe naar meer vrij heid en dan is het normaal dat zich groeistuipen voordoen", meende Ve ringa. Tijdens de discussie over de ge sprekken, die de laatste weken met de linkse combinatie en met de WD zijn gevoerd, had ook de anti-revolu tionair mr. P. J. A. Idenburg het woord gevoerd. Hij zei vroeger wel eens lelijke dingen over de KVP te hebben gezegd, maar nu met die zelfde partij op één lijn te zitten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Willem Johan Rudolf Dreesmann, de voorzitter van het hoofdbestuur van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann, is gisteren tijdens een bezoek aan Cannes plotseling overleden. Hij was 57 jaar. Willem Dreesmann was als voorzit ter van het hoofdbestuur van de coöperatieve handelsonderneming (een besloten familiezaak) belast met de leiding van het warenhuisconcern. Op 17 maart j.l. maakte hij bij de opening van een nieuw warenhuis van V. en D. in Amstelveen voor het eerst een aantal cijfers over dit con cern bekend. Met 64 vestigingen. 22.000 werkne mers en een jaaromzet van anderhalf miljard gulden is Vroom en Drees mann het grootste warenhuisconcern van ons land. Maar precieze cijfers over het be drijf wilde de heer Dreesmann ook toen niet geven, omdat hij vond dat hij zijn concurrenten niet wijzer hoefde te maken dan zij al waren. Willem Dreesmann woonde in Was senaar. Hij vervulde functies in ver schillende organisatie?. Zo was hij onder meer voorzitter van de Raad van het Grootwinkelbedrijf. thL OGEVEEN Drie mensen Jmen om het leven en zes werden m 70n^ k'j een botsing tussen twee zit'8, zonda8morKen vroeg bij het Te** Nieuvv,and °P de weg Hooge- Jn-Emmen. ene auto werd bestuurd door de er"lerlandse beroepsmilitair E.H. W„ in de Westduitse legerplaats vapnsche. Er zaten bij hem zes vrou- in de auto. Van hen zijn de irige Harmina Jansen uit Emmen de 25-jarige Jantje Heling uit overleden. De bestuurder van de auto, de 21-jarige Arend Jnman uit Hoogeveen, kwam Veens om het leven. Zijn ver- 1e, die bij hem in de auto zat, .J ernstig gewond. De 20-jarige J. uit Grootegast reed in de dopt van zaterdag op zondag met auto in Kornhorn tegen een op parkeerplaats stilstaande aan- agen. Hij was op slag dood. dei CL Een 3-jarig Portugees ketje vond zaterdagavond de dood een botsing tussen twee auto's in gemeente Heel en Panheel (Lim- k). De botsing was het gevolg van [inhaalpoging EUW ARDEN In Oenkerk (Friesland) botste in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto tegen een onverlichte, stilstaande vrachtauto. De echtgenote van de be stuurder, de 60-jarige mevrouw H. van der Heiden uit Molenend, werd daarbij op slag gedood. De heer Van der Heiden werd ernstig gewond. LICHTENVOORDE - Het 5-jarig jongetje M. Boekelder ls vrijdagnacht in het ziekenhuis in Lichtenvoorde overleden aan de verwondingen, die hij vrijdagmiddag had opgelopen bij een verkeersongeval. DEURNE De 78-jarige mevrouw P. Muyen is zaterdagmorgen bij een verkeersongeval In Deume om het le ven gekomen. De auto, waarin zij zat, verleende geen voorrang aan een be stelwagen. Bij de botsing werden twee mensen zwaar gewond. ZUNDERT De 49-jarige J. Eg- gink uit Roosendaal verloor zondag ochtend het leven in Zundert, waar de auto, waarin hij zat, op onver klaarbare wijze tegen een boom bot ste. De bestuurder van de auto is licht gewond. AMSTERDAM De 6-jarige Erik van Gent uit Amsterdam is zaterdag middag gedood door een auto in de Wijttenbachstraat. Het iongetje stak plotseling de rijbaan over. Van onze parlementsredactie ZEIST Dr. A. J. Verbrugh, de nummer twee op de kandi datenlijst van het GPV, heeft zaterdag in Zeist ernstige kritiek geleverd op de democratie, die alleen uit is op de stoffelijke be- hoeftenbevrediging. De demo cratie, zei hij, legt de mens een gezag op in naam van de econo mische belangen. De heer Verbrugh wilde daarom de democratie met haar morele leegheid verheffen op het niveau van (in zijn oorspronkelijke tekst stond „vervan gen door") een universele christelijke staat, die de geestelijke vrijheden waarborgt. Zoland men een parle mentaire democratie wil, en geen personalistisch regime, moet in de grondwet een artikel worden opgeno men van nationale overeenstemming om „glorie te geven aan de hemelse Vader en aan zijn Zoon Jezus Chris tus", zo betoogde dr. Verbrugh. Deze fundamentele aanval op de democratie was te horen op een bij eenkomst van de „hervormd-gerefor- meerde intellectuelen" welk gezelschap met het oog op de verkiezingen het onderwerp „christelijke politiek maar hoe?" aan de orde had gesteld. Professor dr. ir. H. van Riersen die de discussie inleidde, gaf een sombere analyse van dc situatie van vandaag: wij staan voor geweldige menselijke maar geseculariseerde machten. De wereld ziet eruit, alsof er geen God meer is. Men voelt zich afhankelijk van de autonome machten, die bo venmenselijk aandoen en worden, en daarom worden verafgood. Oorzaak van de rebellie van de jeugd en haar protest tegen dc gevestigde orde is, dat ze zich door de ouderen in dc steek voelt gelaten. In zijn inleiding op de discussie wees professor Van Riessen het geloof in de gevestigde machten af. Verder veroordeelde hij het zogenaamde neo-marxisme, dat vertrouwt op de revolutie. Het is al leen het koninkrijk Gods en zijn ge rechtigheid dal uitkomst biedt. De politiek, voegde hij eraan toe, mag de opdracht in het staatsleven niet mij den. Het forumlid mr. W. Aantjcs (ARP) ging hierop door. De politicus moet ernst maken met de situatie van deze tijd. De angst moet juist zijn, dat de mogelijkheden die bestaan niet vol doende benut worden. Zijn rede voor de deputatenvergadering van de ARP verder uitdiepend, vervolgde mr. Aantjes: „We moeten niet te snel zeg gen, dat de mogelijkheden er niet zijn en gaan groepen om straffe maatrege len. Als ik dit hoor mis ib de weer klank van de ontferming. De wereld kan veranderd worden en het geloof in de barmhartigheid moet groter zijn dan de onafwendbaarheid van het oordeel", zei mr. Aantjes tot de her- vormd-gereformeerde intellectuelen. „De politicus", betoogde drs. G. van leijenhorst van de CIIU, „moet mid den in het volksleven gaan staan met grote bewogenheid. Zijn basis is het bijbelse getuigenis. Het kader waar binnen hjj moet kiezen, is dat van Schepper-schepping." Ir. H. van Rossum, die de SGP in het forum vertegenwoordigde, zei dat de lijnen van het politieke leven moeten worden ontleend aan Gods wet en de schriften. Het zo geprezen „algemeen belang" zei ir. Van Ros sum nog. „mag niet de motor zijn van het politieke leven." Een jaar geleden begonnen de opname van deze monsterproduktie eerste repetities voor de NCRV- gemaakt op de 59ste verjaardag van feuilleton „De Kleine Waarheid". regisseur Willy van Hemert. AUe Zaterdag werd de laatste studio- medewerkers kregen daarom een azalea. Onder hen Ina van Faassen, Riek Schagen, John Leddy, Willeke Alberti en Eppo, het televisiebroertje van Willeke. HEESCH Op de weg tegenover het postkantoor in Heesch bij Oss hebben voorbijgangers vannacht een zwaargewonde jongeman aangetrof fen. De gewaarschuwde politie dacht aanvankelijk aan een ongeval, maar uit het onderzoek kwam vast te staan dat de jongeman, de 22-jarige W. van de D., uit het nabij gelegen Nuland, het slachtoffer geworden moet zijn van zware mishandeling. Met een zware hersenschudding, een ernstige kaakfractuur en inwendige kwets uren is de jongeman (die onder in vloed bleek te verkeren) in het zie kenhuis in Oss opgenomen. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. OLDENZAAL De 31-jarige caféhouder J. Th. A. M. B. uit Olden- zaal heeft zich vrijwillig gemeld bij de Oldenzaalse politie. De man was donderdagnacht ge vlucht, nadat hij met drie schoten uit zijn pistool de 37-jarige chauffeur H. Boswinkel had gedood. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Van onze parlementsredactie UTRECHT Het congres van de Politieke Partij Radicalen is zaterdag in Utrecht unaniem ak koord gegaan met het gezamen lijk verkiezings- en regerings program van PvdA, D'66 en PPR. PvdA en D'66 hebben het program reeds eerder aangenomen. Het geza menlijk program is voor de progres sieve drie bindend, zowel in de rege ring als in de oppositie. De eigen pro gramma's hebben alleen een functie ten aanzien van de onderwerpen, die niet in het gezamenlijke program zijn opgenomen. De drie partijen zullen zich nu gaan beraden over de kandi daat-ministers, die zij nof voor de verkiezingen willen presenteren. De unanimiteit, waarmee het pro- Van onze parlementsredactie AMSTERDAM WD-lijst- trekker Geertsema heeft zater dag op het VVD-congres in Am sterdam scherp uitgehaald tegen DS '70. De partij die zich bij haar oprichting nog kon verheu gen in de sympathie van mr. Geertsema noemde deze nu „vol strekt vrijblijvend". „Het is uitermate treurig en uit de tijd, dat een partij zowel de weg openhoudt naar de PvdA als naar een eventuele confessio neel-liberale samenwerking", al dus de VVD-lijsttrekker. Een gesprek met deze partij achtte mr. Geertsema daarom uitgesloten, Van onze correspondent EINDHOVEN In de nacht van zaterdag op zondag is bij een inbraak in een Eindhovense juwelierszaak voor ƒ30.000 aan sieraden gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. Het alarm was wel ingeschakeld, maar werkte niet. tenzij zij duidelijk kiest tussen een socialistisch beleid of een gezond be leid, zoals wij dat willen. In het lgat- stè geval is een gesprek mogelijk, maar dan moet ik ook duidelijk we ten. hoe de partij denkt over een es sentieel vraagstuk als het loon- en prijsbeleid, aldus mr. Geertsema. Eerder op het congres stelde partij- voorzitster mevrouw Van Someren al vast, dat de VVD zich onderscheidt van DS'70. „De partij wil prachtige bezuinigingen doorvoeren, maar die ook onmiddellijk weer uitgeven. Dat inSa- Gewapende overvallers hebben in Croydon, een buitenwijk van Londen, een gepantserd voertuig dat geld vervoerde aangehouden en leeggeplunderd. De buit bedroeg ruim 500.000 pond (ruim 4 miljoen gulden), waardoor het de grootste geldroof is geworden sinds de grote treinroof van 1963. Op de foto de twee bewakers van de auto. is de socialistische aap, die daarmee uit de mouw is gekomen", aldus me vrouw Van Someren. Op het partijcongres bleek voorts, dat de aanbevelingen van de com missie-Mulder geen genade zullen vinden in de ogen van de VVD. De voorstellen komen erop neer, dat dc officier van justitie de bevoegdheid moet hebben, iemand in hechtenis te nemen, wanneer het vermoeden be staat, dat deze verdachte deel zal ne men aan relletjes of subversieve acti viteiten. „Deze voorstellen zijn voor ons onaanvaardbaar. Het gaat niet aan om anti-democratir-che elementen op anti-democratische wijze le be strijden", aldus het VVD-Kamorlid Geurtsen. Het Eerste Kamerlid Vari Riel liet zich genuanceerder over dit onder werp uit. „Wie krachtig op wil traden tegen-subversieve elementen en sabo tagedaden, komt gemakkelijk in bot sing met de individuele bescher ming", zo zei hij. Een voorstel vanuit het congres om bij een kabinetsformatie ook de se cretarissen-generaal van de verschil lende departementen hun functie be schikbaar te laten stellen, werd door het partijbestuur verworpen. „De taak van de secretaris-generaal is de organisatie van een departement goed te laten functioneren. Daarin past geen vervanging. Het Amerikaanse systeem, waarin dit wel gebeurt, is op een heel andere leest geschoeid, aldus mr. Van Riel. Wel meende de liberale senator, dat de secretaris-generaal de functie op die manier moet vervullen, waarvoor zij in het leven is geroepen. Defensie Kritiek op het fractiebeleid spitste zich vooral toe op de achterstand in de defensie-uitgaven. Mr. Geertsema stelde echter vast, dat over dit punt bij de laatste kabinetsformatie geen overeenstemming was te bereiken -net de confessionelen. „Wij hebben ^ns aan de gemaakte afspraken ge houden. De achterstand is echter in 'e halen. En dat zal ook gebeuren; wat dat betreft is er thans geen verschil met ie confessionelen", aldus mr. Geert sema. Over de kabinetsformatie zei hij nog, dat de WD geen enkel de partement zal schuwen. „Bovendien is er geen enkel departement, waar voor wij geen goede krachten zullen kunnen leveren", aldus de WD-Ujst- trekker. gram werd aangenomen, betekende overigens niet, dat iedereen er zo ge lukkig mee was. De kritiek richtte zich met name op het hoofdstuk „bui tenlandse politiek", waarin het door de radicalen gewenste verbod op de aanmaak van ABC-wapens en het uittreden uit de NAVO niet voorko men. „Het PPR-programma staat tot het gezamenlijk programma als sterke koffie tot slappe thee", aldus een af gevaardigde uit Utrecht, die over dit punt een afkeurende motie indiende. PPR-voorman Jurgens had er in zijn ochtendrede al op gewezen, dat er binnen de PvdA en D'66 anders wordt gedacht over een vredespoli tiek dan in de PPR. „Op dit punt moet er in progressieve kring nog een verdergaande omkering van denken plaatsvinden", zo zei hij. In reactie op de motie benadrukte hij nog, dat de PPR de verfoeiing van het NAVO-lidmaatschap beslist niet heeft ingeslikt. De motie werd ten slotte verworpen, in tegenstelling tot een resolutie van de commissie-vre despolitiek van de PPR, waarin werd gevraagd de houding van de partij ten aanzien van de NAVO ln verdere gesprekken tegenover PvdA 'en D'66 te verduidelijken. Op het congres waren, zoals ge bruikelijk bij de progressieve drie, ook de partijvoorzitters en lijsttrek kers van PvdA en D'66 aanwezig. D'66-lijsittrek'ker Van Mierlo ver telde zeer gelukkig te zijn met het akkoord. „Wij gaan dit program waarmaken. Het is een geweldige In spiratie tot de vorming van een prak tische politiek. Wij willen niet komen tot een maf fe middenpartij, maar- tot een pro gressieve volkspartij." De PPR vervult daarbij, volgens mr. Van Mierlo, een belangrijke taak. „Zij draagt uit, dat de christelijke po litici meer kunnen doen in een partij die een politieke overtuiging tot grondslag heeft, dan wanneer zij bij elkaar gaan zitten onder één geloofs- noemer". aldus de heer Van Mierlo. Mr. Jurgens en de PvdA-voor- man Den Uyl troffen met hun kritiek op de confessionelen vooral de KVP- lijstaanvoerder Veringa. „Wie is Ver- dat hij onlangs heeft durven zeggen, dat links niet aan volwassen politiek toe is?" zo vroeg de heer Jur gens zich af, „Heeft hij ooit tegen de gevestigde machten in gevochten voor zijn politieke overtuiging? Weet hij wat het is, politiek te be drijven anders dan vanuit een hem toegewaaide machtspositie? De heer Veringa moet beseffen, dat zijn hui dige machtspositie is gevestigd op de trouweloze politiek van zijn partij te genover de PvdA", verklaarde hij. De PPR-voorman riep de vooruitstrèven- den in AR en KVP op, zich aan te sluiten bij de PPR: „Bekeert u zich, het is nog niet te laat!" De heer Den Uyl kritiseerde de verklaring van professor Veringa. dat steun aan de progressieve drie verlo ren steun zou zijn „Onze minister van onderwijs geeft met zo een uitla ting te kernen, niets te welen van het abc van de democratie", meende hij. Het PPR-bestuur, zorgde tijdens het congres voor een ludieke plechtig heid. Zij overhandigde de drie pro gressieve leiders Den Uyl, Van Mierlo en Aarden een blauw-rood-groene ..partijvlag" als symbool van de toe komstige progressieve volkspartij. Drs. Den Uyl fungeerde in deze klei ne happeling als „progressieve ven- delzwaaier". AMSTERDAM De partijraad van de Evangelische Solidariteitspar- tij (ESP) heeft zaterdag een stemad vies uitgebracht waarin de kiezer wordt geadviseerd bij de komende verkiezingen ziin stem uit te brengen op de PvdA, PSP. PPR of D'66. De ESP, die zelf niet aan de ver kiezingen deelneemt, koos zaterdag middag tiidens een vergadering te Amsterdam voor deze vier ondanks ernstige bezwaren tegen bepaalde as pecten van deze linkse proeressieven, omdat de confessionele partijen vol gens haar geen acceptabel alternatief bieden. De ESP meent dat de confessione len, die zich volgens haar voor de komende verkiezingen met een rede lijk urgentieprogram hebben gepre senteerd, hieruit niet de politieke consequenties wensen te trekken door te weigeren duidelijke afspraken te maken met de progressieve combina tie PvdA, PPR, D'66.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5