Hypnotiseur kan niet alles laten patiënt doen' Co Vreugdenhil overleden Geen schonere lucht door test uitlaatgassen Problemen dan groter in randstad in noorden Uw probleem is het onze. Jacoba M. Vreugdenhil overleden Een woord voor vandaag Poolse kardinaal: „Meer kinderen svp" Prof. Lammens verlaat het jeugdwerk JAPANSE IN PRESIDIUM WERELDRAAD Het weer in Europa BEROEPINGSWEIf Vrijg. studenten buiten verband naar Apeldoorn Personalia Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Na een reparatie zijn een paar prachtig wortekioten deuren van een oud groot kabinet juist op de mooiste plaatsen bedekt met wit te vlekken, die wij niet kunnen ver wijderen. De oorzaak van die vlek ken is niet bekend. Antwoord: Uw probleem is inder daad het onze, want wij weten ook de oorzaak niet Oorzaken van witte vlekken kun nen zijn: 1) Watervlekken: Met een kurk de aangetaste plaatsen inwrijven met een papje van sigaren- of sigaret- tenas en wat slaolie. 2) Warmte: Proberen met een brok harde bijenwas over de plek heen- strijken en daarna met een kurk goed inwrijven. Ook kan u de plaats met een houtverf in bijpassende kleur behandelen, maar dat is een riskant bedrijf. 3) Logen met een oplossing van caustic soda: Het loog zal diep in het hout doorgedrongen zijn, vandaar dat de vlekken steeds terugkeren. Met een ammonia-oplossing alles verwijderen. Daarna met veel water de vlek behandelen (lauw water met een druppeltje soda er in). Net zo lang doen tot de caustic soda er uit getrokken is. is alles schoon dan met blanke was de kast boenen. 4) Doordat de kast te dicht bij een wastafel heeft gestaan. Die hebben wij er zelf uit gekregen met staal- wol, die door witte bijenwas was ge haaid. het spreekt vanzelf dat een dergelijke behandeling niet op fineer kan worden toegepast. Verzoek van lezer: Kan Iemand me helpen aan het boek „Die vrij willig dragen" van Wilma (Een dergelijke vraag nemen we alleen op in bijzondere omstandigheden). Hulp van lexer: Voor verwijdering van beton en tegels kan men Husa- cel 315 S. gebruiken. Vraag: Hoe kan ik van eikenhou ten kast de beits verwijderen en ook met een lak- of vernislaag er over heen. Antwoord: U haalt zich wel een werkje op de hals met die kast. Be gin in elke geval op een niet opval lende plaats voor het geval u er mee zou willen ophouden: Verwijder met ammonia-oplossing de beits (ramen open bij die behandeling). Schuur harde plekken met staalwol (heel fijne) voorzichtig weg. Ook lak en politoer krijg je zo weg. Als u tevreden bent over de be handeling kunt u de normale wasbe- handeling toepassen (geen politoer, maar zuivere bijenwas). Vraag: In welk jaar ls de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen derde en vierde kind ingevoerd? Heeft het vierde kind geboren in 1947 en zonder onderbreking stude rende. recht op kinderbijslag vanaf het jaar van invoering? Hoe liggen de Inkomensgrenzen? Antwoord: De kinderbijslag van het derde en vierde kind wordt ge regeld in de algemene kinderbijslag wet en niet in de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen, die in juli 1951 in werking trad. Daar de termijnen verjaren in twee jaar na betaalbaar stelling raden we u aan haast te ma ken met de aanvraag van kinderbij slag, wil u er nog een klein beetje plezier van hebben. Er zijn al vele jaren verloren door te lang wachten. Voor het derde en vierde kind be staan geen inkomensgrenzen. Tien dagen geleden mochten we even bij haar bed zitten. Ze gaf zelf met een handdruk het sein voor ons vertrek. Het ging niet meer. En nu hoor ik door de telefoon dat ze heengegaan is. De dood kwam als verlosser, even als een halve eeuw geleden bij Jacqueline van der Waals. Die had kort tevoren gedicht: „Kom nu met uw donker, diep erbar men, Eindelijk Dood. /Laat dit pijnlijk lichaam in uw armen Rusten als het kind op moeders schoot. Laat mij veilig door de schaduw uwer grote Vleugelen gedekt Slapen gaan, het moede oog gesloten En het lichaam pijnloos uitgestrekt." In haar roman De stem van de stomme, door mij 25 oktober 1969 in deze krant besproken, had zij haar rijpste kunnen tot uitdrukking gebracht. „Er staat in dit boek geen woord te veel en door de concentratie op het es sentiële heeft de stijl, ondanks een zekere stijfheid, niveau ge kregen." Ik noemde het boek het hoogtepunt van haar werkzaam heid als schrijfster. „Men zou dit boek hoofdstuk na hoofdstuk moeten horen voorlezen om elk detail te kunnen naproeven. Een rijpe christelijke roman." Het heeft haar verdriet gedaan dat dit werk, in zekere zin haar gees telijk testament, niet de aandacht heeft gekregen die het verdient. CO VREUGDENHIL Boeken schrijven is een van de slechtst betaalde, een van de meest arbeidsintensieve vorm van huisvlijt, om niet te spre ken van vertaalwerk en bewer kingen. De bestsellers, altijd in de minderheid en de schoksuc- cessen laten voor het niet-modieu- ze literaire werk weinig of geen leefruimte over. Komt daar dan nog bij, dat het engagement niet, zoals de mode verlangt, van links-politieke aard is, maar ge woon eerlijk christelijk en op het puur-menselijke vlak van de na bije naaste, dan dringt 'de stem van de stomme' niet door het re- clamegeschetter, het brullende stadion, het forumgebabbel („we zijn er niet uitgekomen"), de mas sa-ontspanning heen. Ik heb Jacoba Vreugdenhil ge kend en niet gekend. Gekend van redactievergaderingen, conferen ties, een paar toevallige trein reizen, een praatje in een restau rant, van haar werk uiteraard, maar toch ook weer niet gekend. In zekere zin was zij, bij haar be trekkelijke geslotenheid, een open boek. Men zou haar met één woord kunnen karakteriseren: trouw. Trouw in alles wat ze deed en tegenover iedereen met wie ze te maken kreeg. Ik heb haar nog kunnen zeggen dat ik ze in een artikel over Protestant se Literatuur in de Belgische En cyclopedie voor de Wereldlitera tuur met waardering heb ge noemd. Het klinkt allemaal aan een bij na-sterfbed zo dwaas De akoestiek is al verschoven, de waarden en belangen ook, de wanden van de ziekenkamer be ginnen al in zekere zin al te wij ken En men gaat weg met een gevoel van weerloze opstandig heid tegen onontkoombare van dit afscheid; wij die ziek- en sterf bedden de rug toekeren om ver der te leven Maar wie trouw is tot de dood, krijgt de kroon van het Leven. Dr. C. Rijnsdorv. ROTTERDAM Op 57-jarige leef tijd is te Rotterdam overleden de be kende schrijfster Jacoba M. Vreugden hil na een gelovig gedragen lijden. Zij werd op 24 juni 1913 te Rotterdam ge boren. Na enige tijd rechten te hebben gestudeerd stapte zij over naar de journalistiek en begon haar loopbaan als correctrice bij ons blad. Vlak voor de oorlog werd zij redactrice van Vrouwenpost. Het tijdschrift werd in 1940 verboden. Mevrouw Vreugdenhil had toen haar literair debuut al ach ter zich. Tijdens de oorlog schreef zij het geestige „Zeven paedagogen en ik" en het opmerkelijke gevoelige „Een meisje als Lientje". Na de oorlog vol den „Terug naar Teresia" (roman) en „Het kerstmaal", een bundel verha len. In 1970 verscheen de kleine ro man „De stem van de stomme". Ja coba M. Vreugdenhil heeft zich on derscheiden als schrijfster van opmer kelijke romans en verhalen en zich doen kennen als een uitnemend ver taalster. De teraardebestelling zal plaatsvinden op woensdag 31 maart op de Zuider begraafplaats, Slinge 50 Rotterdam Zuid. De*1 uitvaartdienst wordt gehouden in de aula van ge noemde begraafplaats te 14.45 uur. Ouders praten over geloofsopvoeding HILVERSUM Op de donderdag avonden 8, 15 en 22 april zullen CVK IKOR discussies uitzenden onder de titel "Ouders en geloof". Hierin kun nen ouders vragen stellen over de geloofsopvoeding. Voor de beant woording zijn aanwezig Dr. J. L. Klink, schrijfster van "Bijbel voor de kinderen" en Ds. W. R. van der Zee uit Den Haag. „De dood kon Hem niet vasthouden", zei Petrus van Chris tu. zijn pinksterpreek. En als bewijs citeert hij het slot van Psalm Een van de redenen is omdat Christus God altijd voor ogen hield We vinden in die psalm nog een tweede reden: „Omdat Hij mijn rechterhand staat, wankel ik niet." Ook dit vers getuigt Zijn overwinning over de .zonde. In tegenstelling tot Lucifer en sommige engelen bleef Christut Zijn plaats, voor het aangezicht van God. Zo overwon Hij de zoi zoals die het eerst de schepping binnendrong. In deze tweede uitspraak zien we hoe Christus in tegenstelling de mens de zonde overwon. De mens werd in het paradijs vet door de slang. Israël werd in het beloofde land verleid dooi Kanaanieten. De zonde komt van buiten op de mens af en de t\ struikelt. In de woestijn komt de Satan naar Christus om Hem te ve den. Maar Christus antwoord Hem met Gods Woord. Hij pat hem niet in eigen kracht. Hij weerstaat de aanval van buiten een kracht van buiten, met God. Christus wankelde niet, omdat Hij'niets zonder God deed. had de ereplaats in Zijn leven, was aan Zijn rechterhand. Ook ons is er alleen overwinning als God de ereplaats in ons leven he j We lezen vandaag: Mattheüs 12 9—14. WARSCHAU(Reuter) De toe komst van de Poolse natie wordt door een dalend geboortecijfer bedreigd. Dat komt door de economische om standigheden, waaronder de bevol king moet leven, door de wetgevnig op de abortus en door de van over heidswege gepropageerde geboorten- beperking. Deze waarschuwing staat ln een herderlijk schrijven, dat*na mens kardinaal Wyszinski en het ge hele Poolse episcopaat zondag in alle kerken van Polen werd voorgelezen. Vooraf aan het schrijven werd een korte verklaring voorgelezen van de kardinaal, waarin deze zegt dat hij de waarschuwing reeds op 27 december van het vorige jaar wilde laten voor lezen, maar daar toen van afzag, in verband met de onlusten in de Oost- zee-havens. De Poolse clerus wijt de teruggang van het geboortencijfer aan het feit, dat er te weinig behoorlijke wonin gen worden gebouwd en dat de vrou wen te weinig tijd krijgen om voor hun kinderen adequaat te kunnen zorgen. Wat de abortus betreft, wordt artsen en ander medisch personeel voorgehouden, dat leven, dat eenmaal begonnen is, niet afgebroken dient te worden. De statistieken aldus de brief wijzen uit, dat na een korte doch he vige stijging ln het geboortencijfer, reeds in het midden van de jaren vijftig het aantal geboren kinderen afnam. Als de ontwikkeling zich voortzet, zal over vijf jaar het aantal schoolgaande kinderen ongeveer de helft van het huidige bedragen. In de herderlijke waarschuwing wordt er tevens op gewezen, dat andere com munistische landen, zoals Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije, Bulgarije en onlangs de Sowjet-Unie, zich even eens bewust werden van het gevaar van een te kleine bevolkingsgroei en daarom maatregelen hadden genomen om deze ontwikkeling tegen te gaan. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM ,3estaat er zoiets als hypnose? Sommige men sen vinden van niet. Thuis in Amerika is mijn collega Theodore X. Barbèr aan het bewijzen dat jongetjes die (op zijn verzoek) net doen alsof ze onder hypnose zijn, een prik van de tandarts net zo min voelen als jongetjes die ,echt' zijn gehypnotiseerd. En omdat de kinderen die de hypnotiseur voor de gek hielden, zich precies net zo gedroegen als de wél .gehypnotiseerde', bestaat er volgens Barber geen hypnose." „Van mij mag hij dat zeggen", ver telde gisteren in Amsterdam dr. Na than Fleischer, die voor belangstel lende artsen en psychologen een hyp- nose-cursus kwam geven. „Het inte resseert mij niet of je het hypnose noemt of niet, belangrijk is dat beide groepen jongetjes die prik niet voel den. Daar was het tenslotte om be gonnen." Tegen zijn patiënten praat dr. Flei scher ook helemaal niet over hypnose als hij dat kan vermijden. Hij leert ze alleen maar om zich volledig te ontspannen, en als ze zich dieper en dieper ontspannen geraken ze in een toestand van verhoogde vatbaarheid voor suggestie die we dan toch maar hypnose zullen noemen. Kraambed In die toestand kun je de patiënt bijvoorbeeldsuggereren dat hij zijn uitgestrekte arm niet meer kan bui gen. en dan lukt dat inderdaad niet meer. Dat is trouwens niet alleen een demonstratie-stunt, met dergelijke technieken kan de hypnose verder worden verdiept. Maar je kunt de patiënt ook sugge reren dat een bepaald onderdeel van het lichaam gevoelloos wordt, en dan voelt hij daar inderdaad geen pijn. Hier komen de medische toepassingen kijken. Behalve de voor de hand lig gende tandartsstoel is bijvoorbeeld Vab ibze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De 'uitlaatgas test', die automobilisten op het ogen blik bij veel pompstations van de Shell gratis kunnen laten uitvoeren, levert vermoedelijk geen bijdrage in de strijd tegen de luchtverontreini ging. Wanneer de mensen van Shell een te grote hoeveelheid giftig koolmo noxide in het uitlaatgas meten, stel len zij de carburateur bij. tot het ge halte voldoende is gedaald, maar daardoor wordt tegelijkertijd de hoe veelheid stikstof-oxide, die de motor produceert groter. En het is de vraag of dat niet minstens zo schadelijk is Deze opvatting staat ln het laatste nummer van Chemisch Weekblad, waarin overigens niet met zoveel woorden de actie van Shell wordt ge noemd. Er is sprake van 'een aantal instanties, die zich momenteel ver dienstelijk probeert te maken door het aanbieden van een gratis uitlaat- gastest'. Maar zonder twijfel is Shell- Nederland de meest prominente van die instanties Het is daarom verma kelijk, dat de betreffende medewer ker van het Chemisch Weekblad zijn artikel toelicht aan de hand van een rapport, dat voor de Shell Interna tional Petroleum Company Ltd P. W. Johnson is opgesteld. Stikstof-oxiden ontstaan tijdens het verbrandingsproces I n de motor, doordat zuurstof en stikstof uit de lucht bij de dan heersende hoge tem peratuur met elkaar reageren. De hoeveelheid stikstof-oxide is afhan kelijk van de aangevoerde hoeveel heid lucht, dus van de afstelling van de carburateur. De zuurstof uit de lucht wordt namelijk vooral gebruikt voor het verbranden van de benzine, en als de hoeveelheid lucht klein wordt gehouden, blijft er weinig zuur stof over voor de stikstof-oxiden. Maar onder die omstandigheden is de verbranding van de benzine niet he lemaal volledig, met als gevolg, dat er koolmonoxide wordt gevormd. Wil men het koolmonoxide terugdringen, dan moet de hoeveelheid lucht wor den vergroot, waardoor tegelijkertijd de stikstofoxiden hun kans krijgen. Het Chemisch Weekblad geeft met een slagje om de arm, de volgende cijfers. Wanneer de hoeveelheid kool monoxide in het uitlaatgas wordt te ruggebracht van 5,5 naar 2.5 procent, zal de produktie van stikstofoxiden verdubbelen. Tegelijk wordt het brandstofverbruik van de atuo tien procent lager, en zal de uitstoot van half verbrande benzinedampen met 30 procent dalen. Het totale effect is vermoedelijk geen verbetering met het oog op de luchtverontreiniging, schrijft het blad. Stikstof-oxide speelt een belangrijke rol bij het vormen van 'smog' op zonnige windstille da gen. Dit verschijnsel, dat in ons land al niet tot het Rijnmondgebied be perkt blijft, zou zich door de actie van de uitlaatgastesters op nog uit gebreider schaal kunnen gaan voor doen. DRIEBERGEN prof dr G. N. Lammens treedt per 1 april af als voorzitter van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. We gens zijn drukke werkzaamheden als hoogleraar aan de Vrije Universiteit en als directeur van het Convent van kerken, ziet hij geen kan? meer het voorzitterschap van het LCGJ te blij ven vervullen. Vanaf 1954 heeft prof. Lammens een zeer groot aandeel gehad in het beleid en het werk van het gerefor meerde jeugdwerk. Eers als voorzitter van de Bond van Jongelingsvereni gingen op gereformeerde grondslag en vanaf 1959. na de fusie met de meisjesbond. als voorzitter van de Bond van Gereformeerde Jeugdver enigingen. In 1965, bij de oprichting van de Vereniging Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugwerk door de Bond van Gereformeerde Jeugdver enigingen en de Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie, die hier al hun uitvoerende werkzaamheden in onderbrachten, werd hij tevens be noemd tot tweede voorzitter van deze vereniging. Niet lang daarna werd hij na het aftreden van dr. J. L. P. Brants, eerste voorzitter. Zowel bij de voorbereidingen van de fusie tussen de Jongelingsbond en de Meisjesbond, als bij de werkzaam heden bij de oprichting van het LCGJ had prof. Lammens een zeer groot aandeel Het bestuur van het LCGJ hoopt in de onstane vacature spoedig te kunnen voorzien. Voorlopig wordt het presidium gévormd door de heren drs. D. Jol te Doom als eerste voorzitter en ds. C. M. Boerma te Huizen (N.H.) als tweede voorzitter. Dr. Nathan Fleischer is verbonden aan de Morton Prince kliniek voor hypnotherapie in New York. ook het kraambed een dankbare gele genheid voor toepassing. „Wordt hypnose ook in Nederland op enige schaal toegepast?", vroegen wij gisteren een van de twee aanwe zige tandartsen. „Weinig. In mijn particuliere praktijk heb ik er ook zelden aanleiding voor. Wanneer de verdovingsinjectie volgens de regelen der kunst wordt gegeven is hij volko men pijnloos. Maar ik heb ook een praktijk In een gevangenis, en daar krijg ik nog al eens mensen met volledig ver waarloosde gebitten en een geweldige angst voor de tandarts. In die situatie heb ik hypnose toegepast, en steeds met succes." Behalve die twee tandartsen waren er één arts en dertien (overwegend jonge) psvchologen gisteren in Am sterdam. Hypnose staat met de geves tigde bolwerken der wetenschap nog vaak op gespannen voet. Vandaar ook dat dr. Fleischers cursus geheel parti- cu'ier gefinancierd moest worden. Een wetenschap is het intussen wel geworden. Elk verband tussen hypno se en magie is al lang achterhaald. Iedereen kan het leren, iedereen kan het ondergaan (tenzil hij het bewust niet wil), de techniek is beschreven. Verantwoord? „Maar is het nu moreel verant woord," vroegen wij dr. Fleischer, „die techniek toe te passen op patiënten die niet in de gelegenheid waren om daar al of niet hun toe stemming voor te geven, omdat u het ze gewoon niet van te voren vertelt." „Dat vind ik wel," zei hij. „Tenslot te help je ze alleen maar, en om die hulp hebben ze wel degelijk ge vraagd. Dat een patiënt onder hypno se geheel onder de invloed zou zijn van de hypnotiseur is beslist niet waar. Het is gewoon niet mogelijk om iemand iets te „laten" doen wat tegen zijn wezen in gaat. De patiënt beseft onder hypnose ook wel degelijk zijn eigen belangen, en als die in gevaar komen „ontwaakt hij onmiddellijk uit zijn toestand." Dr. Fleischer heeft daarbij twee boeiende voorbeelden. In een demon- stratieproef bracht hij eens iemand in diepe hypnose en liet daarna een me dewerker binnenstormen en „Brand, brand!" roepen. De proefpersoon was, geheel bij de tijd, aanzienlijk eerder de deur uitgevlogen dan de overige aanwezigen. Een ander geval had een aanzienlijk onverwachter verloop. Fleischer had een proefpersoon ge suggereerd dat zijn handpalm onge voelig voor pijn was, en wilde dat testen door er heel even een lucifer bij te houden. De proefpersoon trok tot ieders stomme verbazing zijn hand weg. Hij bleek een streng or thodoxe jood te zijn, die er hevig be zwaar tegen had dat Fleischer op de sabbat een lucifer aanstak. Een her haling van de proef, waarbij een naald werd gebruikt om de gevoel loosheid aan te tonen, verliep daarna geheel volgens de verwachting. Hypnose is een weinig gebruikte medische techniek, gedeeltelijk door onbekendheid, gedeeltelijk door weerstanden van allerlei aard. In ieder geval zetten de dertien psycho logen, de arts en dé twee tandartsen hun praktijkcursus vandaag en mor gen nog voort. GENÈVE Mevrouw prof. dr. Kiyoko Takeda Cho (53) uit Tokio is gekozen als een van de zes presiden ten van de wereldraad van kerken. Zij volgt dr. D. T. Niles op, die is overleden. Mevrouw Cho heeft haar oecume nische sporen verdiend in .haar chris tenstudentenbeweging, onderwijsor ganisaties en de wereldraad van ker ke zelf. Zij is lid van de verenigde kerk van Christus in Japan. Als jonge Japanse van juist 21 jaar nam zij in 1939 deel aan de eerste christelijke jorigerenconferentie in Amsterdam. Daarop volgde studeren in de Verenigde Staten, onder andere bij de bekende theoloog Reinheid Niebuhr, wiens werken mevrouw Cho later in het Japans vertaalde. Zij ver vulde leidende functies in de japanse christetijongevrouwen-federatie, de wereldfederatie van christenstuden ten en internationale instellingen voor onderwijszaken. Als historica schreef zij tal van werken over moderniseringsproces sen. Sicids 196*»--is zij hoogleraar aan de internationale christelijke univer siteit in Japan. „Christelijke Mavc lj wil wijziging i in Mammoet-wet i Van een verslaggever ARNHEM De mammoetwet m« 'l op korte termijn zo worden ven gt derd dat daaruit blijkt dat de luw degraadsakte de passende akte voor het Mavo-onderwijs. De alj mene vergadering van de verenigi voor christelijk Mavo heeft dit gis Ot ren in een motie neergelegd. De vice-voorzitter van de vere ging, de heer G. van den Berg, dn in zijn openingswoord aan op m ls- aandacht van overheid en parlero voor het voortgezet onderwijs. Hi van is nu geen sprake, meende heer Van den Berg. Kritiek had ook op de trage gang van zaken M het tot stand komen van een lerarll opleiding en op het feit dat hiervU niet voldoende geldmiddelen ter I schikking gesteld worden. Het le rentekort voor het Mavo bedra thans 1.700 en dit aantal zal in nabije toekomst nog stijgen, vri Van den Berg. In het rapport wordt overigens constateerd dat nog maar heel wei studenten uit andere delen van land uit ideële overwegingen in megen gaan studeren. De geografii h( ligging blijkt veel belangrijker te geworden dan de confessio grondslag. Dat niettemin 97 pet. de eerstejaarsstudenten katholiek 'e wordt toegeschreven aan het feit het wervingsgebied van de Nijme universiteit wordt gevormd c ■Gelderland, Noord-Brabant en I ;n" burg. El he weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam onbewolkt 8 -0 0 Brussel onbewolkt 8 0 0 Frankfort onbewolkt 10 -1 0 Genéve zw bewolkt 8 -1 0 Inr.sbruck regen 8 1 0.1 Locarno geheel bew. 16 4 0 Londen regen 12 6 0.2 Luxemburg licht bew. 9 -0 0 Madrid onbewolkt 14 -3 0 Majorca onbew. 0 0 München onbew. 6 -2 0 Nice onbew. 16 7 0 Parijs licht bew 9 -2 0 Rcme half bew. 14 7 2 Weren half bew 10 3 O ZO rich geheel bew. 8 -1 0 fa Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Op een con ferentie „Kans voor het noor den" van de Savornin Lohman- stichting (CHU) in Zwolle zijn twee verschillende uitgangspun ten gebleken, met betrekking tot de oplossing van de noordelijke problematiek. Zo legde ir. J. Ph. Petri, werkzaam bij de Heidemaatschappij te Wage- ningen, er de nadruk op dat de pro blemen in de randstad (milieu, ver keer, huisvesting) veel ernstiger zijn en dat het spreidingsbeleid er primair op gericht moet zijn deze problemen op te lossen door gebruik te maken van de mogelij Wieden in de regio. In dezelfde geest liet minister Udink, lijsttrekker van de CHU, zich uit: „Nederland heeft in het kader van het spreidingsbeleid dat ons ge hele land en vooral het westen leef baar moet houden het noorden no dig". NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Pijnacker, de Greef te Kamperveen; naar drecht, G. J. Tijsseling te Uithui f meeden. GEREFORMEERDE KERKEN Kand. Th. M. Middelkoop, Uilen de 186, kamer 1303, Amstelveen, nog niet beroepbaar, maar kan zondags de kerken dienen. GEREF. KERKEN (VRIJGEÜll Beroepen: te Ureterp, J. de Fel te Hoogezand-Sappermeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht, P. Butter te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Hoogvliet J. Weststrate te Meliskerke. OUD-GEREF. GEM. IN NED, Beroepen: te Leersum E. du chie van Voorthuysen te Urk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Goor kandli d.\ H. G. Rang te Amsterdam, die dankte voor Hellevoetsluis en Ver e (In een deel var. onze zaterdagse i ties stond per abuis dat de heer B het beroep naar Venlo had aangi str men. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dwrdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. (Van een onzer verslaggevers KAMPEN De classis Kampen van de gereformeerde kerken (vrijge maakt, buiten verband) heeft aan gaande de predikantsopleiding uitge sproken dat het „in de huidige situa tie de voorkeur verdient, studenten uit het midden der kerken te verwij zen naar de theologische (hoge)school van de christelijke gereformeerde kerken te Apeldoorn; waarbij bevor derd dient te worden dat de studen ten bij hun studie worden begeleid door één of meer docenten uit onze kerken". De classis zal de landelijke kerk vergadering van buitenverbandse kerken die 1 mei gehouden wordt, vragen zich in gelijke zin uit te spre ken. De commissie van advies Inzake de opleiding heeft reeds contact ge legd met de christelijke gereformeer de hogeschool dat tot nu toe bevredi gend is verlopen. Ook plaatselijk is er in steeds meer plaatsen samenwerking tussen de Ge reformeerde Kerken vrijgemaakt bul ten verband en de christelijke gere formeerde kerken. Andere geest Vanuit eer. heel andere geest sprak professor dr. A. Wattel, "hoogleraar bedrijfseconomie en lid van de Unie raad, die de nadruk legde op de on rechtvaardigheid die schuilt in de economische achterstand van de re gio. Volgens hem moet het sprei- dingsbeleid gebaseerd zijn op de „dis tributieve rechtvaardigheid": de na delen van de regio moeten bestreden en de voordelen uitgebuit worden. Hij constateerde dat de excentri sche ligging van het noorden alleen een nadelige invloed heeft als het gaat om de belangen van dit gebied zelf, maar dat die ligging geen enkele rol speelt, als het er om gaat de rijk dommen die de regio eventueel heeft, elders aan te wenden. Dit blijkt bij voorbeeld uit het gemak waarmee de afstand wordt overbrugd om het aardgas naar de rijke centra te ver voeren. Onderscheiding: Minister Lardlnols, na een slapeloze nacht uit Brussel gekomen, heeft gistermiddag op het ministerie van landbouw de versierselen van commandeur .n de orde van Oranje Nassau overhandigd aan lr. j. a. p. Franke, die afscheid nam als directeur-generaal van landbouw en visserij. De heer Franke wordt per 1 Juni voorzitter van het produktschap voor vee en vlees. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. toorts - zwaardvis, j- levendig - putemmertje, 3. verhaal iai plaats in Gelderland. 4. plaats in Zw A, den - gesponnen draad, 5. vreem oo munt - vogeleigenschap - peulvrucht an, persbureau - honingbij, 7. boek C kaarten - mondwater, 8. zeehond - ti perk - afk. van Dona, 9. werpanker schatten. Verticaal: 1. vuurtoren - karakter, Eng. bier - wijze leidsman, 3. raapstel - oude lengtemaat - dierengeluid, i dorp van kaffers - rivier in Spanje, verdieping - bijb. figuur, 6. tussenzet - opgeld - rondhout, 7. kleurstof plechtige gelofte - in het jaar der reld (afk. Lat.), 8. uitruster van schep (Le - manier van klederdracht, 9. zu| D vrucht - aanloop. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. slee, 4. dam, 7. koel, 8. non* :.e' akela, 11. eer, 12. kerel, 14. es, 15. nol, E.Z., 17. Assen, 19. dra, 21. agami, ck{ eelt, 24. Igel, 25. rit, 20. Lear. Vert.: 1. sok, 2. leek, 3. ellens, 4. 5. Ane, 6. marszeil, 7. kalender, 10. Al cjo sa, 13. Elegie, 17. aalt, 18. naga, 20. rei, M.E.R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2