CHAOS IN OOST-PAKISTAN Ontslag dreigt voor 500 streekvervoer man bij I Ongewapende mensen tegenover tanks Arafat: interventie in Jordaanse strijd Het Kwartet roost en Brandt staakt gesprek net Van Gelder jtsen: Schiphol niet uitbreiden Directe hulp is noodzakelijk nerikaanse tanker gaan: 20 vermisten [irohito laat zich liet afschrikken C Rita) HIT WEER Droog In Kesteren opnieuw gratis polioprik Beroep op arabisclie landen Vijftig ontslagen De Vries Robbé I Twee doden bij treinbotsing Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Maandag 29 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van een verslaggever AMSTERDAM Proost en Brandt heeft het gesprek afgebroken, dat voerde met de Koninklijke Pa- rfabrieken Van Gelder en Zn en Koninklijke Nederlandse Papierfa- ek. De drie bedrijven bespraken de gelijkheid om tot nauwere samen- rking te komen. let bestuur var. Proost en Brandt ot het inzicht gekomen, dat het n werkelijke gesprekspartner kan i ten aanzien van .vraagstukken een nauwere samenwerking tus- Van Gelder en KNP betreffen, irom heeft het zich nu terug ge- WANENBURG Het hoofdbe- r van de Koninklijke Nederlandse atschappij tot Bevordering der leeskunst heeft de ministers Bak- (verkeer en waterstaat) en Rool- k (sociale zaken en volksgezond- 1) verzocht alle maatregelen te ne- om tot een vermindering van de aaibelasting te komen in de omge- van Schiphol. In een brief aan ïwindslieden zegt het hoofdbe- ir voorts elke uitbreiding van de ithavén volstrekt ongewenst te Hen in verband met de nadelige iolgen daarvan voor de volksge- raheid. IG© BRANDKAS! Deze foto werd enige dagen geleden gemaakt tijdens een exercitie van vrouwelijke vrijwillegers voor het bevrijdingsleger van de Aioami-partij in Oost-Pakistan. De berichten over het verloop van de burgeroorlog zijn tegenstrijdig. Van een verslaggever TRECHT Bij het streek- voer dreigt binnen enkele ten ontslag voor 400 a 500 personeel, wanneer er niet elijk voorzieningen getroffen •den om de bedrijven uit hun lende financiële situatie te »n. heer J. C. van der Doef, secreta- an de Katholieke Bond van Ver- spersoneel, heeft zaterdag aange- dat de vervoersbonden vre- dat binnen twee weken bij mins- tien streekvervoersondernemin- besprekingen moeten worden erd over de afvloeiing van tien wintig procent van het personeel, en directe financiële steun kan voorkomen dat het streekvervoer RTSMOUTH (AFP) Op zo'n cilomefer uit de kust ter hoogte Kaap Hatteras (Noord-Carolina) iterdag de Amerikaanse tanker Oklahoma vergaan. Elf opva- zijn gered, twintig worden ist. Volgens de overlevenden is 01 meter lange schip, dat 220.000 ls benzine naar Boston moest jen, plotseling door midden geb- i en gezonken, zonder dat nd de tijd kreeg een sos-bericht zenden. nieuws van de schipbreuk is zondagavond bekendgeworden t de Liberiaanse tanker Sas- 3 de overlevenden had opgepikt ip een vlot ronddreven. De kust- itstations van Boston en Hailfex (en zaterdag wel een noodbood- opgevangen. Omdat deze plot- werd afgebroken wist men niet ;r aan de hand was. Een speur- op de plaats waar men ver- de dat het bericht vandaan leverde toen niets op. KIO (Reuter) Het keizerlijk h Japan heeft berichten tegenge- ien als zou keizer Hirohito zijn lenomen bezoek aan Nederland dgen wegens de kritiek die hier is Itoken. Een woordvoerder zei: kveten dat bepaalde groepen van (ederlandse bevolking tegen het zijn maar de Nederlandse re- heeft ons langs diplomatieke len verzekerd dat we ons geen ?n hoeven te maken." de dienstregelingen moet gaan in krimpen en personeel ontslaan. De heer Van der Doef zei dit tij dens een bijeenkomst van zijn bond in samenwerking met de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die in het teken stond van de vraag: „Wat kan het openbaar vervoer van de po litieke partijen verwachten?" Hoe ernstig de situatie in het streekvervoer is, illustreerde het PvdA-'kamerlid drs. Ed. van Thijn met de plannen tot opheffing van buslijnen van streekvervoersonderne- mingen, die hem juist per brief be kend waren geworden. De NBM wil twintig lijnen opheffen, de DVM 16 lijnen en. de BBA 14 lijnen. Veertig miljoen De aanwezige leden van de Tweede- Kamercommissie van verkeer en wa terstaat waren allen van mening dat er spoedige hulp nodig is voor het streekvervoer, dat binnen twee we ken veertig miljoen gulden extra no dig heeft om de tekorten te dekken. Volgens Ed. van Thijn zal het ver zorgingsniveau met veertig tot vijftig procent verminderen, wanneer de streekvervoersbedrijven niet onmid dellijk worden geholpen. Naar zijn mening mogen er onder geen voor waarde ontslagen vallen, omdat in het kader van de verbetering van het openbaar vervoer juist expansie en geen inkrimping nodig is. Het D'66- kamerlid drs. Dijkstra kondigde aan, dat wanneer de „kleine drie" aan het bewind komen, er 300 miljoen gulden extra voor het openbaar vervoer zal worden uitgetrokken^ wat ten koste zal gaan van het wegenbouwpro gramma. Ed. van Thijn zal deze week tijdens een interpellatie in de Tweede Kamer erop aandringen, dat de regering er voor zorgt, dat althans voor het lo pende jaar het ontbrekende geld voor het streekvervoer op tafel komt. De situatie is zo ernstig, dat,er bijvoor beeld onder het personeel van de GTW grote onrust is ontstaan vamve- Wees niet begerig naar roem; de ervaring heeft geleerd dat zij een trompet bij zich draagt, die meer vijanden bijeenroept dan vrienden. OSBORN Paps, ik ben't Rital I Hoog water Hoog water, 30 maart: Rotter dam le getij 6.46. 2e getij 19.27; Scheveningevi 5.17-17.40; Vlissin- gen 3.58-16.22; Haringvliet a.d. Zeezijde 5.49-18.13. Vannacht daalde de tempera tuur in eht binnenland bij weinig wind en het ontbreken van be wolking tot 2 a 3 graden onder nul. Deze nachtelijke uitstraling werd mogelijk gemaakt doordat een uitloper van het grote hoge- drukgebied boven Noord-Rusland zich juist boven ons land bevond. Het was deze rug die daarna voor een stralende voorjaarsdag zorg de. Minder fraai is het weer op de Britse eilanden, waar het frontensysteem van een depressie bij IJsland bewolking en regen veroorzaakt. Ook in de Balkan brengt een boven Zuid-Italië aan wezig lagedrukgebied somber en regenachtig weer. Doordat het hogedrukgebied nog geen teke nen van verzwakking vertoont, kunnen de fronten boven Enge land niet dichterbij komen, zodat het waarschijnlijk is, dat het rus tige weer nog wel wat zal kunnen aanhouden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), sta biel. Zon en maan 30 maart: zon op 6.21, ondei 19.09; maan op 7.25, onder 5 april E.K. NEW DELHI (UPI. Reuter. AFP. AP) De militaire autori teiten van Oost-Pakistan hebben gisteren een dringend beroep daan op de centrale regering in de westelijke provincie om troe- penvesterkingen. De strijd in Oost-Pakistan woedt nog in alle hevigheid. Zowel het regeringsleger als het bevrijdingsleger van sjeik Moedjiboer Rachman claimen overwinningen. Gebruik makend van zware censuur in de opstandige pro vincie, waardoor alleen clandes tiene zenders de buitenwereld kunnen bereiken, spreekt de re geringsradio alle niet gecensu reerde berichten tegen. Volgens de militaire autoriteiten zou het leger de situatie volkomen in de hand hebben en zou het leven in de belangrijkste steden zijn normale loop weer hebben hernomen. Sjeik Moedjiboer Rachman zit volgens deze bron nog steeds gevangen op een niet genoemde plaats. Een geheime zender heeft echter de vorming van een voorlopige regering van het Bengaalse volk gemeld. Ra dio Vrij Bengalen meldde dat deze regering onder leiding staat van Zia Khari en 'onder geleide' is van sjeik Moedjib. Majoor Zia Khan, die tevens leider is van het 'bevrijdingsleger' heeft alle 'vrije landen, speciaal de buurstaten' om erkenning en materiële hulp gevraagd. Een clan destien radio-station vroeg India en ander buurlanden hulp te bieden aan 'de vrijheidsstrijders van Bangla Desj op het ernstigste ogenblik van hun strijd tegenover buitenlandse overheersers'. naar de mensen daar, die zeer veel lijden'. Premier Gandhi, zei dat het niet ging om het onderdrukken van een beweging, maar 'om het confron teren van ongewapende mensen met tanks'. Zondag verwierp India een Pakis- taans protest tegen 'inmenging' in de binnenlandse aangelegenheden van dat land. India zou alleen maar nega tieve berichten over de strijd doorge ven. Het zou ook een clandestien ra diostation hebben ingericht op een nabij Calcutta gelegen schip. Het sta tion zou uitzenden onder de naam 'De stem van Bangla Desj'. In antwoord op het Pakistaanse protest over 'pro vocerende en ongegronde' berichten over Oost-Pakistan, zei India dat pers en radio vrij zijn nieuws uit elke bron te publiceren, vooral wegens de 'draconische' militaire censuur in Pa kistan. Premier Gandhi had al eerder gezegd weinig waarde te hechten aan de officiële mededeling over de arres tatie van sjeik Moedjib. 'Het zou een propagandazet kunnen zijn', meende Sombere situatie hij rijksarchieven Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het algemeen rijks archief in Den Haag waar alle be langrijke documenten van de centrale overheid sinds mensenheugenis be waard worden is absoluut onge schikt voor de berging van archieven en personeel. De bouw van een nieuw algemeen rijksarchief in Den Haag is daarom zeer urgent. Dit is een con clusie van een rapport van de ar- chiefraad. dat gisteren in de minis terraad is besproken. Voor de noodzakelijke nieuwbouw van rijksarchieven in de provincie hoofdsteden dient, volgens het rap port. in de komende twintig jaar on geveer dertig miljoen gulden beschik baar te komen. De archiefraad constateert in de slotconclusie van het rapport dat „met kracht" en „binnen enkele ja ren" de kloof tussen middelen en ta ken dient te worden overbrugd, wil de rijksarchiefdienst ooit uit de vi cieuze cirkel geraken, waarin ach terstand volgt op achterstand en taak na taak onuitgevoerd blijft liggen. De achterstand in het ontsluiten en voor de burger toegankelijk maken van de in de rijksarchieven bewaarde overheidspapieren (totaal circa 84 strekkende kilometers) bedraagt on geveer 7500 manjaren. Om deze im mense achterstand binnen vijfen twintig jaar weg' te werken zullen, volgens het rapport, in de periode 1972 tot en met 1981 honderd vijfen vijftig extra personeelsleden moeten worden aangetrokken. Voor het ont sluiten van de op korte termijn van de overheidsadministraties verplicht over te nemen archieven, heeft de rijksarchiefdienst de jaren 1977 t.m. 1986 nog eens 150 man extra nodig. Minister-president De Jong sprak na afloop van de kabinetsvergadering over een sombere situatie bij de rijksarchieven. India ge een bericht dat daar volgende week al zal moeten worden onder handeld over het ontslag van honderd man. Precair De precaire financiële situatie van het streekvervoer dateert al van 1964. Volgens een rapport dat de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft laten opstellen door het Economische Bu reau voor Weg- en Watervervoer, zullen de tekorten in. het streekver voer dit jaar 65 miljoen gulden be dragen. De overheid voorziet voor 1971 in een bijdrage van 25 miljoen gulden, waardoor een ongedekt tekort blijft bestaan van 40 miljoen gulden. Ook de afgelopen jaren waren de bijdragen te gering om de werkelijke tekorten van de bedrijven te dekken. In 1969 werd het streekvervoer met drie miljoen gulden gesteund, vorig jaar met vijftien miljoen. De KNVTO wijst erop dat algemeen erkend wordt, dat het openbaar vervoer een onmisbare rol vervult als instrument voor de ruimtelijke ordening en dat 'het ook een sociale taak heeft. Daar om dient het niet alleen de middelen te krijgen om in stand gehouden te worden, maar ook voor verbetering. De KNVTO heeft regering en parle ment gevraagd maatregelen te nemen om met spoed de tekorten aan te vul len. OPHEUSDEN In de gemeente Kesteren zal maandag 19 april op nieuw een polio-vaccinatie-actie wor den gehouden nu is gebleken dat in deze gemeente nog 900 kinderen niet tegen polio zijn ingeënt. Vorige week maandag toen iedereen in de gelegen heid was om een gratis polio-prik te halen verscheen bijna niemand van de beide gereformeerde groeperingen. Burgemeester Pott van Kesteren vindt de situatie zorgwekkend. Hij heeft op de kerken die de vaccinatie afwijzen een dringend beroep gedaan het standpunt te herzien. „Ik hoop dat de bezwaarden nu aan het denken zijn gezet en dat zij de bijbelteksten, waarmee zij zich verdedigen, nog eens rustig herlezen", aldus burgemees ter Pott. de laatste gemeenteraadsvergade ring zei de burgemeester dat nie mand zich hoeft te verbazen, als er in Kesteren opnieuw een polio epidemie zou uitbreken. De vijf man sterke SGP-fractie. die de gereformeerde groeperingen vertegenwoordigt, gaf geen enkele commentaar. De Indiase politieke partijen oefe nen inmiddels door middel van mas sabijeenkomsten en gloedvolle rede voeringen druk op de regering uit om 'de voorlopige regering van Bangla Desj' te erkennen. In New Delhi wordt echter gezegd, dat er nog geen verzoek om erkenning is ontvangen. De politieke leiders van West-Benga len hebben de regering in New Delhi toestemming gevraagd om vrijwilli gers naar de Oostpakistaanse rebellen te sturen. In West-Bengalen zouden 35.000 Indiërs gereed staan de grens met Oost-Pakistan te overschrijden om zich aan te sluiten bij het 'bevrij dingsleger'. In de Indiase hoofdstad hebben de leiders van verschillende politieke partijen een beroep op premier Indira Gandhi gedaan sjeik Moedjiboer vol ledige steun te geven. De Indiase le gerleider, generaal Sam Maneckshaw, is hals over kop naar New Delhi te ruggekeerd. Zaterdag was de kwes- tie-Pakistan in het Indiase parlement ter sprake geweest. De Indiase minis ter van buitenlandse zaken verklaar de dat meer dan twee divisies van het Pakistaanse leger waren ingezet 'om de bevolking van Oost-Pakistan te onderdrukken'. 'Ons hart gaat uit AMMAN (UPI, Reuter, AP, AFP) Al Fatach-leider Jasser Arafat heeft in Beiroet een be roep gedaan op de arabische landen, in Jordanië tussenbeide te komen om een eind te maken aan „het verschrikkelijke bloed vergieten en om de Palestijnen te beschermen tegen een nieuw vernietigingsplan". Arafat verklaarde, dat de toestand in Amman en de rest van Jordanië zeer gevaarlijk is geworden. Andere Palestijnse leiders in Beiroet zeiden daarentegen, dat in Amman slechts nu en dan geschoten wordt en het aantal doden niet meer bedraagt dan vijf en dat der gewonden tien In Irbid in het noorden, waar de strijd tussen de Palestijnen en het Jordaanse leger vrijdag was opge- Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Dmaond. Mijn naam is: vlamd, zouden totdusver 70 mensen zijn gedood en honderden gewond, zo is te Beiroet bekendgemaakt. Amman Gisteren, sloeg de strijd over naar Amman, waar de regering de Pales tijnen ervan beschuldigt, schoolkin deren als menselijke schilden te heb ben gebruikt. Ongeveer 1000 scholie ren, jongens en meisjes, zouden onder bedreiging van vuurwapens bijeenge dreven zijn om een protestmars door de straten van de hoofdstad te hou den. „De politie schoot in de lucht, toen de guerrilla's zich achter de kin deren verscholen. Zij slaagde erin. de menigte te verspreiden". Daarbij vie len geen doden volgens de officiële lezing. Volgens de officiële lezing begon de regeringstroepen het vuur op enkele honderden vrouwen en schoolmeisjes, die wilden protesteren tegen de ge beurtenissen in Irbid. Eerst vuurden de militairen in de lucht, maar even later begonnen de meisjes te vallen. Artsen van het belangrijkste zieken huis van Amman zeiden dat twee meisjes en een vrouw bij het incident werden gedood. Palestijnse commando's ontkenden te hebben geschoten, hoewel zij toe gaven, dat in de gehele stad guerril la's op de been waren. „We zijn trots, dat we geen kogel afschoten, zei één hunner. Na het incident bleek het schieten zich over Amman te hebben verspreid. Van zware gevechten lijkt echter geen sprake te zijn. Regerings troepen patrouilleren om de toestand onder controle te houden. (voor vervolg zie pag. 6) GORKUM Het staalconstructie bedrijf De Vries Robbé Co. in Gor- kum voert op het ogenblik besprekin gen met de vakbonden over afvloei ing van ongeveer vijftig man admini stratief personeel en het met behoud van salaris op non-actief stellen van ongeveer twintig man boven de zestig jaar. De ontslagen zijn het gevolg van de reorganisatie die vorig jaar zijn aangekondigd en die ten doel hebben de verschillende bedrijven van De Vries Robbé grotere zelfstandigheid te geven. Ook zal er tengevolge van deze reorganisatie personeel moeten worden overgeplaatst naar andere af delingen. Volgens de directie van De Vries Robbé is het aantal ontslagen nog niet precies vastgesteld. Adres: Ploats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden GENEVE (DPA) Op een rangeer terrein bij Genève zijn vannacht twee rangerende Franse locomotieven met elkaar in botsing gekomen en in brand gevlogen. De beide machinisten waren op slag dood en de beide stokers wer den zwaar gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1