flevige discussie van politici over inflaliegeveclil Wandelen met NS Lanser vindt steun Verdrietig aan kranten nodig NS Minitrips in eigen land TV-commentaar hiertsema niet 'rust op nfessionelen NOS wil geen zwevend STER-blok op tv Met koninginnen kwam meer eenheid in kroon Kloos: na verkiezing moet PvdA weer met confessionelen praten Geertsema veegt confessionelen de mantel uit Volledïgverzorgde Kritiek op NDP Nijgh Van Ditmar koopt Roelants Liever reclame op zondag Melk toch 2 cent duurder Bedrijf schaft controle op ziekteverzuim af Rat bouwde zijn nest in versnellingsbak ZATERDAG 27 MAART 1971 gj^ Van onze parlementsredactie AMSTERDAM/DEVENTER Tussen de VVD, de confessionele partijen en de linkse com binatie zijn scherpe meningsverschillen ontstaan over de vraag of hun programma's bijdragen aan je inflatiebestrijding. De verkiezingscampagne spitste zich gisteravond op deze wijze op dit probleem toe: 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente 3 dagen Bergen N.li. 3 dagen Montferland 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling f49.- f49.- f60.- f62.- f64.- f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inliohtingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS VVD-lijsttrekker Geertsema: „De lessionele partijen treden op als igmakers van een nieuwe inflatie- If. Een belastingdruk-verhoging 0,5 procent per jaar zoals zij die irstellen is onverantwoord." CHU-lijsttrekker Udink: „Het r.d.A.-program is een illusie, of het tekent een grote belastingdruk en is- en kostenstijgingen (inflatie). P.v.d.A.-voorzitter Vondeling rder deze week): „De heer Udink :ekt onwaarheden. Ik daag hem ,rom uit zijn beweringen waar te iken." D-lijsttrekker Geertsema lan- ;rde zijn aanval gisteravond op een D-congres in Amsterdam, in het sef dat een verdere belastingdruk- rzwaring eenvoudig onverantwoord Volgens de heer Geertsema zal het iderlandse volk dit eenvoudig niet ïen en iedereen die merkt dat de istingtarieven omhoog gaan, zal [beren zijn reëel besteedbaar in- len op hetzelfde peil te houden, |t andere woorden hij wentelt die jere belastingen af. Hij eist meer meer honorarium dus de prij- ï80-€ it jr jf n PvdA, D'66 en PPR na de ver- ngen zou ontploffen. VVD-leider leidde dit gister- natïd in een rede op de algemene idering van zijn partij in Am- am af uit het feit dat de drie lelijke partijen hebben gewei een intentieverklaring ten gun- in de VVD af te leggen. Zij heb- weliswaar verklaard,) open te na de verkiezingen voor een :k met de VVD, maar zij heb- liet gezegd dat zij geen gesprek ndere partijen meer willen voe- verklaring van de confessionele en aldus Geertsema zegt ij niet meer met de linkse com ae als zodanig zal onderhandelen. dat betekent volgens hem nog dat er niet zou kunnen worden at met de PvdA afzonderlijk, lesprek met D'66 en PPR achtte tgesloten omdat de verschillen vah deze partijen en de confessio- onoverbrugbaar zijn. Maar ten en van de PvdA is dat volgens 0. ittrekker van de VVD zeker niet val. I kabinet Cals heeft het bewezen jn geheugen is goed genoeg om e/2 e passage in het boek van Von- Nasmaak en voorproef te /2neren die daarin pleit voor een iterverbond tot invoering van districtenstelsel, teneinde alle partijen uit de kamer te we- Jldus Geertsema. Hij meende dat nifessionele partijen deze passage liet zullen hebben vergeten en hun kring ook de gedachte aan istrictenstelsel sterk leeft. Mis- zullen de confessionele par its straks zeggen dat ik hersen- frien zie, maar dan zijn zij het ie daartoe de aanleiding hebben ;nd, want zij houden mogelijk- ofd °Pen zonder te zeggen waaraan geleken, aldus Geertsema. der had hij gezegd er welhaast vertuigd te zijn dat de samen- e/2( e/2t 3e ng in de linkse combinatie het ang zal uithouden. Dat in het Pwkabinet snel een schaduwcri- 1 optreden. Voortzetting tussen gëialisten, de pragmatisten en de 'risten na de verkiezingen, het- een oppositieakkoord, hetzij in jjJrogressieve volkspartij, komt I88r ziin minst twijfelachtig voor, ertsema. zen stijgen", aldus de heer Geertse ma. Hij noemde het naïef van de confessionele partijen, dat zij „deze werkelijkheid van het leven" over het hoofd zien. Apekool 01 Van onze parlementsredactie .„MSTERDAM De lijsttrekker uu de WD, mr. W. J. Geertsema, UÜenkt de confessionele partijen er- dat zij toch nog de mogelijkheid eserve willen houden, na de ver- ingen met de PvdA in zee te Geertsema acht die mogelijk- aanwezig wanneer de combinatie „De christelijke partijen menen in hun naïveteit dat er afspraken zul len komen tussen werknemers en werkgevers, dat het vrij beschikbaar inkomen met niet meer dan 2 a 2,5 procent per jaar mag stijgen. Dat zelfde zeggen de oppositiepartijen. Krasser nog, dat zegt ook de vakbe weging. Allemaal apekool, want te gelijkertijd heeft de vakbeweging de mond vol over de loonexplosie, die er op 1 juli moet komen. En de con fessionele partijen, naïef als ze zijn, luisteren uitsluitend naar de mond, die hen het beste bevalt", aldus lijst trekker Geertsema. Voor het program van de linkse combinatie had Geertsema helemaal geen goed woord over: „Het is een voudig onverantwoord, het gemak waarmee de drie oppositiepartijen met een groot aantal miljarden in het rond smijten. Of het maar niets is", zo zei hij. En over confessionelen en linkse oppositiepartijen samen: „Zij zien de beurs van de belastingbetaler als een soort goocheldoos. U weet wel, hij lijkt leeg, maar de gooche laar haalt er ongelimiteerd gekleurde doekjes uit." WD-partijvoorzitster mevrouw Van Someren zei dat de VVD het ter- wille van de duidelijkheid en de eer lijkheid „kalm aan wil doen met de overheidsuitgaven. We willen de bur gers nog een stuk stijging van per soonlijke welvaart laten". Volgens de partijvoorzitster onderscheidt dit de VVD in hoge mate van de linkse com binatie: „Het onderscheidt de VVD echter ook van de confessionele par tijen: „Zij willen verder gaan dan wij op het gebied van belastingen en overheidsuitgaven", aldus de partij voorzitster. Mevrouw Van Someren wees er nog op dat op dit punt de VVD ook ver schilt met DS'70. „Deze partij stelt dat er bezuinigd moet worden op velerlei gebied, maar deze partij haast zich ook het zojuist bezuinigde weer pijlsnel uit te geven. Maar daar zijn het dan ook socialisten voor. Wie daarop stemt weet tevoren dat hij op de koffie komt. Koude koffie met een rood lepeltje", aldus mevrouw Van Someren. CHU-lijsttrekker Udink nam gis teravond in Deventer op een ver kiezingsbijeenkomst niet zonder enige boosheid de handschoen op die partij voorzitter Vondeling hem had toege worpen: „Hij (Vondeling) schuift mij bewuste onwaarheden in de schoe nen, wat in rond Nederlands leugens heet. Hij zou er van uit hebben kun nen gaan, dat ik een ernstige poging heb ondernomen, dat de verlangens v.an de rode drie of een illusie zijn of een nog zwaardere belastingdruk met zich mee zullen brengen. Maar hij verkiest blijkbaar een andere stijl namelijk die van gespeelde veront waardiging en van verdachtmaking. Laten we hopen, dat dit de eerste en de laatste keer is in deze verkie zingscampagne, dat hij dit doet", al dus de heer Udink. Drs. Udink rekende voor, dat het kernprogramma van de PvdA in de komende kabinetsperiode ruim vier miljard aan extra-uitgavén vraagt. Volgens minister Witteveen zal er in de komende kabinetsperiode minder geld beschikbaar zijn voor nieuwe taken. Dat betekent dus dat de PvdA, ook met de voorgestelde be lastingdruk verzwaring van 0,6 pro cent dik geld te kort zal komen. De heer Udink schatte dat de extra wensen van de PvdA slechts voor 40 procent gerealiseerd kunnen worden. ROTTERDAM Nijgh Van Dit mar en de Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants zijn met terugwer kende kracht per 1 januari een fusie aangegaan. Nijgh zal ter financiering van de samenwerking een obligatiele ning uitgeven van 2,05 miljoen, waarvan ƒ1,2 miljoen convertibel zal zijn. Het grootste deel van deze le ning zal vermoedelijk worden ge plaatst bij Roelants. Bij Nijgh werken 300 mensen er bij Roelants 200. Beide bedrijven worden onder eigen naam voortgezet. Nijgh heeft een omzet van ongeveer 30 miljoen en Roelants één van 10 miljoen. Nijgh geeft, via een aantal dochter ondernemingen, ^voornamelijk boe ken uit, Roelants tijdschriften e.d. Het bedrijf geniet voorts bekendheid als drukker van trein-, bus- en tram kaartjes. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Het is bijzonder teleurstellend dat de werkgevers organisatie, de vereniging Nederlandse Dagbladpers (NDP), de actie van de Nederlandse journalisten voor het behoud van in financiële nood verkerende kranten niet van harte ondersteunt." Dit zei CNV- voorzitter Lanser vrijdagavond in Uithuizermeeden tijdens een ver gadering van de plaatselijke christelijke besturenbond. positie van die bladen te verstevigen. Die tijd kan men ook benutten om te studeren op maatregelen die verder nog nodig zijn." Volgens Lanser is het de vraag of de financiële „eerste hulp" kan wach ten op het rapport van de commissie, die dezer dagen door minister Klom- pé is ingesteld. „Er kan niet veel tijd meer verloren gaan. Directe hulp is onmisbaar om de put te dempen voor dat het kalf verdrinkt. Het dagbladvraagstuk moet plaats krijgen in de portefeuille van de ka binetsformateur. De bedreigde bladen zullen niet meer afhankelijk moeten zijn van de adverteerders, maar van hun lezerskring. Mondige burgers in een democratie moeten zelf uitmaken welke bladen voldoende belangrijk zijn om een rol te blijven spelen in de meningsvorming van het Neder landse volk", aldus Lanser. „Blijkbaar is bij de NDP de onder linge verdeeldheid zo groot, dat men niet tot een gelijkluidend standpunt kan komen. Namens deze organisatie is alleen verklaard dat zij het voor stel van de journalisten tot oprich ting van een steunfonds niet afwijst, maar dat de concurrentieverhoudin gen niet mogen worden vervalst. Dit is een hoogst verontrustende uitla ting. Wie zo spreekt wekt de indruk dat hij meer waarde hecht aan het economisch aspect dan aan de grote ideële waarde van de opiniekranten; dat maakt commercie tot een heilige koe, terwijl juist die commerciële concurrentie een ernstige bedreiging van een goede, gevarieerde voorlich ting vormt", zo vervolgde Lanser. Achter journalisten Steun is volgens hem nodig. Hij is het dan ook helemaal eens met de in stelling van een bedrijfsfonds, zoals dit bepleit is door de Nederlandse vereniging van journalisten. „Zo'n fonds moet er komen, in de eerste plaats om de meest bedreigde bladen in staat te stellen het hoofd boven water te houden. De eerstko mende jaren zullen dan moeten wor den benut zonodig met financiële hulp uit datzelfde fonds voor her structurering, investeringen en ande re maatregelen die nodig zijn om de Strijd Tegenvaller De lijsttrekker wees erop dat de rekening van Witteveen ook voor de confessionele partijen een tegenvaller betekent. Deze partijen willen voor 2400 miljoen gulden extra zaken aan pakken. Volgens Witteveen zit er ech ter niet meer in dan 1200 miljoen. De heer Udink eiste daarom dat er in de kabinetsperiode voor 800 miljoen bezuinigd moet worden. „Dit is vol strekt geen onrealistisch cijfer op een totale rijksbegroting van veertig mil jard of meer. Dit betekent dan dat het confessionele urgentieprogram voor 80 a 85 procent kan worden uit gevoerd", aldus de heer Udink. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Voor de tweede maal heeft het bestuur van de NOS het voorstel van de STER, een zogenaamd „zwevend blok" televisiereclame per avond uit te zenden, afgewezen. Dat gebeurde in de vergadering van gisteren. In een brief van de STER werd, evenals een jaar geleden, gevraagd om een blokje reclamespots van 3,3 minuten op geregelde tijden te mogen plaatsen tussen de avondprogramma's. Wijzend op de strijd die gaande is tussen de Nederlandse kranten merk te de voorzitter van het CNV op: „Het gevaar dreigt dat een of enkele eco nomisch sterke groepen dagbladbe drijven als winnaars uit die strijd te voorschijn komen. Enkele grote kran tenuitgevers gaan dan de dienst uit maken in het dagbladbedrijf en kun nen enorme, zeer eenzijdige invloed uitoefenen op de meningsvorming. Met name de landelijke opiniebla den dreigen het slachtoffer te wor den. Juist de levensbeschouwlijk ge fundeerde bladen zijn echter van groot cultureel, geestelijk, politiek en ook sociaal belang. De regering mag dit terrein dan ook niet langer over laten aan het vrije spel der maat schappelijke krachten". Van een verslaggever DEN HAAG De prijs van de consumptiemelk zal binnenkort waar schijnlijk met twee cent per liter stij gen. De nieuwe richtprijs voor melk, die deze week in Brussel is vastge steld, komt neer op een verhoging van 2 cent per liter, maar in Neder land is die prijs in februari al met één cent verhoogd, zodat nu eigenlijk met nog een cent zou kunnen worden volstaan. Daar staat weer tegenover dat nog enkele stijgingen van ver- werkings- en distribütiekosten in de prijs moeten worden verwerkt, zodat er uiteindelijk toch een verhoging van 2 cent uit de bus zal komen, zo voorspelt men op het ministerie van economische zaken. De verhoging zal waarschijnlijk de tweede week van april ingaan. Zoals bekend betekenen de nieuwe prijsafspraken in de EEG een verho ging van de boterprijs van vier cent per pakje. De kaasprijs zal ook wel worden beïnvloed, maar daar merkt de consument minder van, omdat "e- ze prijs beter de ontwikkelingen van vraag en aanbod volgt. De hogere graanprijzen kunnen het brood wel eens een cent duurder maken, maar die verhoging is pas in het najaar te verwachten. ALMELO De 340 werknemers van de N.V. Stoomspinnerij Twenthe in Almelo mogen met ingang van 1 april in voorkomende gevallen zelf uitmaken of zij ziek genoeg zijn om thuis te blijver, van het werk. Met ingang van die datum wordt voor dit bedrijf de ziektecontrole namelijk af geschaft. Het wordt aan de personeelsleden zelf overgelaten om na een ziekte of ongeval weer aan het werk te gaan. Volgens de directeur van het be drijf, J. H. F. Kesseler, die ook voor zitter is van de bedrijfsgeneeskundige dienst in Almelo, betreft het hier een uniek experiment, dat ten doel hei I t waardevolle gegevens te verkrijgen, die voor een nieuwe aanpak van het ziekteverzuim noodzakelijk zijn. De zieke werknemer zal door een functionaris van het bedrijf worden bezocht, die echter 'geen controle rende functie heeft. De NOS Ivil dit niet, maar stelde er nu tegenover dat zij geen bezwaar zou hebben tegen zo'n blokje op zon dag voor en na het journaal. Dit is echter iets, waar de STER tegenop ziet, omdat zij vreest de kijkers tegen zich in te nemen Dat zou dan terug slag gevea op de adverteerders, die op zondag verschijnen. Ook wil de NOS niet ingaan op de ook al eerder geuite vraag van de STER, een zogenaamd „gatenpro gramma" op de radio in te lassen. Dit zou een muziekprogramma van een half uur moeten worden, dat om de paar minuten wordt onderbroken door STER-reclame. Men kan, aldus vlce-voorzitter J. B. Broeksz geen enkele omroep verplichten zo'n pro gramma -te maken. Daarvoor zou trouwens de omroepwet ook moeten Conclusie uit studie van Van Raait e Van onze parlementsredactie DEN HAAG Sinds in ons land vrouwen optreden als staatshoofd, is de eenheid van de kroon beter ge waarborgd dan daarvoor. „In tach tig jaar dat we koninginnen heb ben is de verhouding tussen staats hoofd en ministers staatsrechterliik juister en in het persoonlijke vlak beter." Deze conclusie trekt oud-premier Cals uit de gisteren verschenen stu die „staatshoofd en ministers, Ne derlandse constitutionele monarchie" van dr. E. van Raalte. Mr. Cals, die bij de presentatie van het boek een woord van introductie sprak, achtte de verschijning van de studie belangrijk omdat de verhouding tussen staatshoofd en ministers vaak aanleiding geeft tot verhaaltjes en geruchten. Cals noemde het boek het resultaat van een intelligente vorsing van archieven. Hij was bovenden getroffen door de onthullingen die Van Raalte hier en daar heeft ge daan. Zo is dank zij documenten uit het koninklijk huisarchief voor eens en voor altijd vastgesteld dat de doodsoorzaak van de Prins van Oranje op 11 juni 1879 een combi natie van longontsteking, pleuritis en bronchitis is geweest. Van Raalte heeft hierover de rapporten van de drie medici geraadpleegd die de prins in Parijs hebben behandeld- Het gerucht als zou de prins aan de gevolgen van een duel zijn overle den. is hiermee ontzenuwd. Mr. Cals sloot zich verder geheel aan bij het pleidooi voor de eenheid van de kroon staatshoofd en mi nisters waarmee Van Raalte ziin studie besluit. Van Raalte schrijft dat de kroondrager zich onvermijde lijk wel eens moet neerleggen bij een beleid dat anders zou worden gevoerd als hij het alleen voor het zeggen had. Verder meent hij dat met name de hofdignitarissen zekere reserves in acht moeten nemen: „Zij hebben de staatsrechtelijke regels in alle opzichten te eerbiedigen. Zo zij dat niet doen, kan dat alleen maar schaden voor de monarchie, dus voor het staatsbelang optreden. Het ligt dan ongetwijfeld allereerst op de weg van de minister-president, te be vorderen dat de dignitaris die zulk een faux pas heeft begaan, een ko- koninklijke terechtwijziging krijgt, opdat hij in de toekomst geen reci dive zal plegen." Bij de presentatie van zijn studie zei Van Raalte gisteren ook dat het wekelijkse contact dat minister-pre sident De Jong met de koningin op Huis Ten Bosch pleegt te hebben, zeer aan de eenheid van de kroon naar buiten toe bijdraagt. Zijn boek. dat de relatie tussen kroon en ministers tussen 1813 tot heden behandelt, is verschenen bij W. E. J. Tjeenk Willink in Zwolle; Het kost J 35.-. worden gewijzigd. Maar de NOS ziet eveneens geen been in zondagse ra dioreclame. De STER echter, om ge noemde redenen, wel. Niet ondergaan Ook heeft het NOS-bestuur een memorandum gericht aan de minister van CRM, waarin, het verzoekt de no ta van de Nederlandse Journalisten Vereniging om opnieuw een deel van de reclame-opbrengst van de radio en TV, de zogenaamde STER-pot ter be schikking van de noodlijdende dag bladpers te stellen, niet te honoreren. „Wij voelen diep mee met de financiële moeilijkheden, waarin de pers zich bevindt," aldus de heer Broeksz, „wij zouden het vreselijk vinden, indien zij moest ondergaan, maar de omroep zit zelf in zo grote economische perikelen, dat deze de STER-pot broodnodig heeft. Wij voe len er niets voor samen met de dag bladen onder te gaan". „De omroep zit voor het komende jaar met een tekort van 17 miljoen. De regeringscommissaris van de om roep is nu aan het becijferen hoe dat tekort kan worden weggewerkt, als de minister niet ingaat op de voor stellen ter compensatie, door de NOS voorgelegd. Tot nu toe heeft de mi nister niet toegezegd, de gereserveer de gelden voor de instructieve radio en TV, alsmede de vrijstellingen voor de omroepbijdrage op de algemene middelen te laten drukken en ook heeft zij de NOS nog niet toegestaan voor de nieuwbouw te lener, op de kapitaalmarkt. Hierdoor zou de direc te geldnood van de omroep in zijn geheel althans voor 1971 worden gele nigd. „Daarom", zo zegt de heer Broeksz, „moeten wij de minister verzoeken de STER-pot in zijn geheel aan ons te laten." 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder .Wandelen met NS" aan het station. voordelig uit met NS Het was een bijzonder verdrietige zaak voor de EO dat zijn eerste rechtstreekse kleurenshow voor een goed deel verloren ging omdat d straalverbinding met Dronten het niet hield. Men kon nog horen op welke wijze Sonneheerdt met parti culiere hulp hoopt te kunnen komen tot nieuwbouw, maar de reden waar om er niet in de eerste plaats om overheidssteun wordt gevraagd, ver nam niemand. Zo werd het, na een korte introductiefilm die wel degleijk de woonnood van de inrichting aan toonde, i nhoofdzaak een programma van geestelijke muziek en zang met het aangeven van antwoord- en tele foonnummers. Gelukkig kon de EO na elven nog terugkomen, om de re gels voor de actie opnieuw duidelijk te maken en was ook ^voorzitter ds. Zijlstra in de gelegenheid te vertellen dat kerken en overheid zullen subsidiëren, wanpeer het grootst mo gelijke bedrag door het particulier initiatief is bijeengebracht. De actie sloeg direct goed aan, telefonisch werd er al zeer veel belangstelling getoond. Brandpunt gaf bericht over de ver branding van Amsterdamse afge werkte chemicaliën op de Veluwse heide, waartegen een actiegroep ageert, aangezien de chemicaliën na verbranding gevaarlijke restanten achterlaten, die door de utind worden verspreid. Het gemeentebestuur van Amsterdam wilde zich niet laten ver tegenwoordigen in de uitzending om- dat het de actie overtrokken noemt. Maar voor het toekijkende publiek vormt deze verbranding in de pure natuur een angst temeer en Brand punt iuoed.de die angst. Ook verdiepte de rubriek zich nog eens in de land- bouwperikelen van de EEG. Daarna ging de KRO over tot het vertonen van een nieuw fantastisch avontuur van de Wrekers. Bij de AVRO tuas het ook al pech: een vrij zouteloze liefdesfilm ging voor kijkers die geen Engels verstaan de mist in. doordat de enig beschik bare ondertitelmachine stuk liep. Een van de nare gevolgen van de brand in de Vitusstudio, waarmee de om roep heeft te kampen. Maar Willem Duys, altijd bij de tijd in zijn Vuist, liet leuke half verbrande rekwisieten uit de Vitus zien. alvorens hij zijn bonte reeks gasten ontving. De ijluer- ige kijker kan na de uitzending meestal nier meer opnoemen wie er allemaal aan Willems tafel zaten, maar enkele figuren zullen nu toch wel in gedachte blijven. Bij voor- beed de Kilima Hawaiians die ere burgers van Honoloeloe zijn gewor den na 37 jaar trouwe dienst, de nar cissen uitdelende Haarlemse bloe menmeisjes. de nerveuse Vlaamse bai'd Zjef Uijtsel die een fijn stukje poëzie zong, de cineast Bert Haanstra die over zijn komende dierenfilm vertelde, de hoogbegaafde jonge pia niste Frieda VeYdonk en vooral de heer Erik Hazelhoff Roelfsema, die allermakkelijkste anecdotes iiertelde over de koninklijke familie in bevrij- dingstijd. Verhalen die hij heeft vast gelegd in zijn pasverschenen boek „Soldaat van Oranje 40-45". Het zal voorts alle kijkers genoegen hebben gedaan, dat de enthousiaste jonge Iverpleegster die in de vorige Vuist zo dringend iedereen opriep om de acitie Plons te steunen, volledig is geslaagd. De ttvee ton kwamen er. hel zwem bad voor dubbelgehandicapte kinde ren kan worden gebouwd. Willems Vuistfs niet voor niets populair bij de kijkers. Ph.W. Hearing Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me De vaste kamerepmmissie var. CRM zal waarschijnlijk op 31 maart een hearing houden over het voorstel Brautigam, Voogd-Riethof, dat er op is gericht de journalistieke rechten van de omroep gelijk te trekken met die voor de pers. Hiertoe zou de be paling dat de minister toezicht moet houden op het feit dat de uitzendin gen niets mogen bevatten dat gevaar oplevert voor de veilighed van de staat, de openbare orde of de goede zeden, uit de omroepwet dienen te worden gelicht. Het NOS-bestuur schaart zich met één stem tegen ach ter dit voorstel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oud-NVV- voorzitter Kloos meent dat de PvdA na de verkiezingen op nieuw moet onderhandelen met confessionele partijen. Hij schrijft dit in een jubileumuit gave van Socialisme en Demo cratie van de Wiardi Beekman Stichting, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de PvdA. In zijp. motivering wijst de heer Kloos erop dat in de huidige constel latie alleen aan de randen van het probleem wordt geknabbeld. Het zijn vooral het NKV en het CNV die daardoor in een uitermate tweeslach tige positie komen. Hun eigen confes sionele karakter weerhoudt her. van al te felle kritiek op een liberaal-con fessioneel kabinet, terwijl ze toch in feite evenveel kritiek hebben als het NVV. De heer Kloos: ..Ik hoop op een kabinet met socialisten om aan deze tweeslachtigheid te ontkomen, die na tuurlijk in eigen huis een bror. van tweespalt is. Zolang deze confessione le partijen zich niet werkelijk radi caal-progressief opstellen en dat kunnen zij naar mijn gevoel nimmer uit hoofde van hun zeer gemengde aanhang zal aan deze tweeslach tigheid nimmer geheel te ontkomen Van onze correspondent NIEUWLEUSEN Een automobilist uil Nieuwleusen heeft in zyn auto een compleet rattennest gevonden. De man merkte 's morgens dat z(Jn wagen tje niet al te best liep en besloot de dealer in Zwolle te raadplegen. In de garage ontdekten monteurs het nest onder de beschermkap van de versnellingsbak. Het was opgebouwd uit nylonkousen, conservenblikjes en een grote hoeveelheid papier. De ratten waren al verdwenen. zijn," en: „De confessionele partijen voelen heel goed aan hoe groot de dreiging van afkalving is, waarbij uiteraard de confessionele werkne mers de eersten zullen zijr. die uit de boot zullen stappen." In die gedachtegang beveelt de 'heer Kloos aan na de verkiezingen nogmaals met de confessionelen te onderhandelen: „Zouden de kaarten al geschud zijn door confessionelen en -liberalen dan blijkt, dat wel. Dat zal dan een extra bijdrage zijn die de confessionele partijen zelf leveren om hun werkr.emers-kiezers van zich te vervreemden." In hetzelfde nummer van Socialis me en Democratie komt het PvdA- Kamerlid dr. H. van den Doel tot de conclusie, dat een eventuele nieuwe volkspartij uit PvdA, PPR en D'66 (Volkspartij voor Arbeid en Democra tie, VAD'80. zoals het Kamerlid de nieuwe partij noemt), de confessione le partijen dient te aanvaarden, mits deze zich ondubbelzinnig progressief of conservatief opstellen. Daarom dient de nieuwe volkspartij haar strategie tenminste op de volgende twee pijlers te baseren: De volkspartij neemt nimmer deel aan een kabinet dat niet staats rechterlijke hervormingen die de con fessionele partijen dwingen tot on dubbelzinnige keus, in haar program heeft staan. De volkspartij is te allen tijde bereid een stembusakkoord te sluiten met ARP en met de KVP op een zodanig program dat de CHU het laat afweten en een rechtse afsplitsing van de KVP onvermijdelijk wordt. Goede belangstelling voor Gouden Roos Van onze radio en TV redactie HILVERSUM Voor het concours om de Gouden Roos in Montreux hebben 28 TV-organisaties uit 23 lan den in Europa. Amerika en Azië amusementsprogramma's ingezonden. Dat is een bewijs van goede belang stelling. Tijdens het concours zal on dermeer worden gediscussieerd over nieuwe vormen van amusementpro gramma's en de mogelijkheid om daarin Informatie te verwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7