er aan expansie van Wassenaar j Bonte Os valt ten - pleidsnota's nloos voor Rijnmond Elke dag razen 51.000 auto's over de veilige Rijksweg 13 EEN HAND BEDIENT MILJOENENSLUIZEN Vaste bruggen sluiten het Haagse havencomplex Rotterdams slachthuis voor twee en een half miljoen gemoderniseerd GRAAFSTROOM Kamer van Koophandel boos over plannen van provincie 5 ZATERDAG 27 MAART 1971 1 y» y» PEEST VAN' ^AKT EB EEN TlTERDAM In een besloten idering van de commissie be- 4ijke aangelegenheden van de jiondraad is kritiek geleverd op mg van zaken tijdens de laatste ndeling van, de Rijnmondbegro- commissie, waarvan de meeste jevoorzitters lid zijn, was una- van oordeel dat beleidsnota's al- zin. hebben, als die tot concrete jsuitspraken van de Rijnmond- kunnen leiden. Zij acht een be- ig met volgnummergewijze toe- ng voldoende, detailvragen die- »|n de conjmissies te worden be eld. I is de commissie bestuurlijke- tlegenheden van mening dat de a tingsbehandeling ruimte moet n voor algemene politieke be- wingen, terwijl elke gecommit- e ten minste één keer per jaar twoording moet afleggen voor DpeJeid. commissie bestuurlijke aangele- den zal donderdagochtend 1 a- )m half tien in een openbare dering een concept behandelen nieuw reglement van orde. WASSENAAR De woningbouw heeft op het landschap een wurgende greep. Ook in Wassenaar, waar een der oudste wegen van de gemeente, de Oostdorperweg, langzaam wordt ingesloten. De Oostdorperweg, gegroeid als een zandpad tussen het toen nog zelfstandige Oostdorp en het oude dorp Wassenaar, verbeterd tot een macadamweg, na de komst van het eerste gemotoriseerde vervoer bestraat met Deense keien en nu al weer geruime tijd geleden bedekt met klinkers, staat op het punt zijn landelijke karakter te verliezen. an der Hart weg HAAG Cor van der Hart, van Holland Sport, gaat de club aan het einde van dit verlaten. Deze week heeft hij van de in fusie-bespre- met ADO gewikkelde stich- dat hij zijn contract verlengen. Van der Hart (44) jaar bij Holland Sport in geweest. Onder zijn leiding de Hagenaars naar de De ex-international heefj rerse aanbiedingen van andere eekreeen. Hii heeft zijn nieuwe nog niet gekozen. De bewoners van de ruime boeren woningen keken tot voor kort uit tot aan de kerktoren, van Voorschoten, maar over enkele jaren kunnen zij alleen de zon nog zien. Het uitzicht wordt al afgesloten, door woningen. En deze woningen komen steeds dich terbij. Voor het onderbrengen van de steeds meer groeiende bevolking zal veel moeten wijken. Alleen aan de noordelijke zijde van de,weg kunnen de boerenwoningen blijven staan Aan de zijde van de zijlwatering staat nog het vroegere café De Bonte Os. waar de familie Ruigrok een ge deelte van het inmiddels wat verval len en gedeeltelijk dichtgetimmerde pand bewoont Zoals de hele omge ving van de Oostdorperweg de sfeer van vroeger jaren ademt, zo heeft ook het voormalige café een eigen historie. De naam van het café werd geboren toen de omwonenden de eigenaar Jan de Os gingen noemen. Iedere morgen trok Jan Noordhoven met een kar getrokken door een os naar de zee om schiepen te vissen. De zeulende os gaf zijn soortnaam aan de eigenaar van het café én de fami lienaam werd van Noordhoven her doopt in ,.de ossen van de Oostdor perweg". In de loop der jaren, werd in het pand een pension onderge bracht. Aan de overzijde van het café woont- een bejaard1 echtpaar. De man is een oom van de bewoners van het café De drie geschoren lin den aan. de straatkant van zijn wo- Een deel van de boerenwoning, die gesloopt zal moeten worden. ning zouden moeten wijken voor een wandelpad. „Maar dat gebeurt over mijn lijk nog niet", zo stelt de heer J. A. Ruigrok levendig. „Ten eerste gaat de waarde van mijn huisi erdoor ach teruit en ten tweede hebben die bo men zo'n historie, dat ik het zonde vindt. Vroeger dienden ze om de boze geesten uit de woningen te weren. Als de gemeente me nu een kwart ton zou willen geven, dan komt de zaak er natuurlijk wel wat anders uit te zien", voegt hij er toch nog even aan toe. Hij betreurt het insluiten van zijn woning door de komst van eengezinshuizen. „Maar gelukkig krijg ik geen hoge torenflats voor mijn neus". ROTTERDAM Ten behoeve van een aantal voorzieningen voor het openbaar slachthuis stellen B. en W. de gemeenteraad voor een krediet van twee' en een half miljoen gulden te voteren. In do toelichting delen B. on VV. mee, dat deze voorzieningen, dringend noodzakelijk zijn omdat bij verder uitstei] de investeringen niet tijdig kunnen worden afgeschreven tenzij de tarieven tol een zeer hoog peil worden opgevoerd. Zij gaan er van uit, dat het slachthuis nog zeker ge durende een jaar of tien zal moeten, worden gebruikt. En, zoals bekehd. voldoet het slachthuis niet aan eisen, die in het buitenland worden gesteld Een voor name voorziening is de mestverwer kingsinstallatie, waarvoor een zeef- bandpers noodzakelijk is. waarmee de mest gedeeltelijk kan worden ge droogd. Ook de koelinstallatie voor kalve ren is- onvoldoende: het is nu niet mogelijk tegemoet te komen aan de eis van Duitse afnemers dat slechts vlees wordt geleverd van dieren, die dé vorige dag zijn geslacht. Het te genwoordige koelsysteem werkt te Het oude huis aan de overkant met de drie geschoren linden. Witte fietsen- plan Delftse Gistfabriek DELFT Het witte fietsen- plan dat de Provo's in Amster dam destijds hadden opgesteld wordt nu uitgevoerd door de di rectie van de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek in Delft. Onderdirecteur ir. S. F. J. van Royen is van mening dat het fabrieksterrein zo uitgebreid ge worden is dat men zich sneller moet kunnen herplaatsen. Zo moeten de werknemers van het hoofdgebouw naar het verpak kingsgebouw minstens twintig minuten lopen. Bij wijze van proef zullen op zeven plaatsen op het terrein speciale fietsen worden neergezet die voor dit doel kunnen worden gebruikt. Na op de plaats van be stemming te zijn gekomen kan men de fiets daar achterlaten. Van opstapauto's is afgezien; het fietsen gaat sneller. De fietsen zijn wit geschilderd om verwarring met zwarte dienstfietsen te voorkomen. De eerste 18 fietsen worden volgende week donderdag door de heer Van Royen overgedragen aan de heer Jansen van de onderhouds dienst. Mr. Pieters voorzitter van S.V.Z. ROTTERDAM Dc algem'ene le denvergadering van de Scheepvaart Veereniging Zuid heeft op voorstel van het algemeen bestuur, mr. L. J. Pieters per 1 januari 1972 beüoemd tot voorzitter van de vereniging. Hij zal aan het eind van dit jaar dr. Ph. Backx als zodanig opvolgen, die d.eze dunsite van 1 oktober 1967 af be- kleegy. Mr. L. J. Pieters maakte reeds van 1955 tot 1969 deel uit van het dage lijks bestuur. Tot voor kort was hij beherend vennoot van Hudig en pie- terse NV. Na de fusie van dit bedrijf met dammes en Van algemeen gveol- machtigde, speciaal belast met het agentschap van de Britse Spoorwe gen. RIJSWIJK Ieder uur ver plaatsen duizenden auto's zich over de verkeersweg tussen Rijs wijk, Delft en Rotterdam. In de spitsuren is het onmogelijk op Rijksweg 13 voldoende afstand te houden en vormt het ver- voersbeeld van de verkeersader een aantal oneindige reeksen van automobielen, die met tus senafstanden van maar enkele meters over de asfaltbanen ra zen. De „stadsstraat", zoals de weg wordt aangeduid in het poli tiejargon, wordt ieder etmaal bereden door ruim 51.000 auto's, een aantal, dat vooral de laatste jaren sterk is gestegen. Toch ge beuren er op deze verkeersader relatief zeer weinig ongevallen en verdient de weg het predikaat „veilig". Dc op twee na druktste weg van Nederland (de frequentie op de rijks wegen tussen Rotterdam - Dordrecht en Utrecht - Zeist is nog hoger) le verde vorig jaar een öngevallensaldo van 325 op. Het aantal gewonden bleef tot enkele tientallen beperkt. Dc veiligheid van de weg is deels te dan ken aan de goede profilering en de ruime opzet, maar ook aan de uitste kende politiebewaking. Dagelijks rij den witte politiewagens van de bij de weg betrokken gemeenten over de rijksweg. Deze supersnelle BMW's razen op deze manier per jaar 120.000 km. bijeen op de zestien km-lange asfaltbaan. Ook worden de verkeers aders op 3 plaatsen nauw-Iettend in het oog gehouden door televisiecame ra's, die in directe verbinding staan met de betreffende politiebureaus. De drie politiekorpsen van de bjj de rijksweg betrokken gemeenten voeren samen een patrouille uit. Die gezamenlijke dienst onstond in 1960. Toen waren de dienstdoende „op sporingsambtenaren" nog voorname lijk gespitst op technische gebreken aan de voertuigen. Nu richt men zich meer op weggebruikers, die de ge dragsregels overtreden. Zo wijst men lifters van de weg en verbaliseert be stuurders, die niet correct inhalen of zonder blozen van een invoegstrook de weg opschieten. Een wagen die met een groen handelarennummer rijdt, wordt nog wel eens-ter controle aangehouden cn bij werkzaamheden aan de weg, waar een inhaalverbod is ingesteld, plaatst men de wagen dui delijk zichtbaar aan de wegkant om eens te zien wie nu nog durft smok kelen. Overtredingen Tussen Caland- en Hartelkanaal ROZENBURG Een kunst werk waar drie jaar aan ge bouwd is en ongeveer 43 miljoen heeft gekost wordt door één sluiswachter bediend, en de schepen worden door samenspel met de schippers in en uit ge praat. De communicatie tussen schippers en sluiswachter gaat via praatpalen, microfoons, radarscherm en een bat- tije televisie monitors en brengt zo de verbinding tot stand voor de binnenvaart tussen het Calandkanaal en het Hartelkanaal. Voorts werd in de sluis verwerkt 60.000 kub. beton, ongeveer 80 km draad en er werd 725.000 kub. grond verwerkt. Het remminswerk is 500m meter leng, de sluis is 305 meter lang, 24 meter breed en de waterdiepte is 6.50 nieter n.a.p. De schipper is verplicht even af te meren om zich via een praatpaal te melden aan de sluiswachter met naam, tonnage, lengte en breedte van het schip. De sluis is gebouwd door rijkswa terstaat en wordt door de Gemeente Rotterdam -door rijkswaterstaat en wordt door de Gemeente Rotterdam in beheer genomen. Tot sluismeester is benoemd de heer 'J. Kers. Op een later tijdstip zal de sluis 'Officieel worden geopend. Slechts twee procent van de onge lukken ontstaat door technische man kementen aan de auto: 98 procent is te wijten aan het overtreden van de gedragsregels^. De allergrootste boosdoener op rijksweg 13 is het niet tijdig opzoe ken van de meest rechtse van de drie rijstroken. De bestuurders blijven vaak op de linker of middelste baan rijden. Zij schijnen soms te denken, dat de rechterbaan voor het vracht verkeer is bestemd. De frequentie op de stadisstraat is enorm toegenomen. Reden in 1965 nog ..slechts" 36 560 wagens per dag. in 1969 waren dat er al 47.100 en dat aantal steeg het vorige jaar tot 51 120 per etmaal. Het aantal ongelukken bleef in de loop der jaren vrijwel constant: in '67 262. in de jaren erop respectievelijk 245, 256 en vorig jaar lichte stijging tot 325. Hoofdzakelijk zijn die ongelukken kettingbotsingen, die voornamelijk ontstaan bij het opengaan van de Rijswijkse Hoorn brug en bij het Kleinpolderplein in Rotterdam. Het aantal ongelukken op deze verkeersader is gezien de inten siteit van het verkeer aan de lage kant. De Rijswijkse politie noemt de weg één der veiligste van Nederland. De surveillance van de snelle witte wagens past zich aan het verkeer aan. Men begint te rijden om zeven uur 's morgens en houdt dit met diensten van zes vol tot 's avonds negen uur. Dit geldt van maandag tot en metdonderdag. Op vrijdag rijdt men door tot 's nachts één uur. Za terdag hetzelfde, alleen begint men eerst om tien uur. Zondags wordt er gereden vanaf tien tot elf uur, De surveillance wordt uitgevoerd met twee wagens, behalve op de stille uren, dan wordt er maar op één inge zet. traag, de capaciteit is niet berekend op de koeling van kalveren. Een bijzonder aspect is dat deze koelinstallatie thans alleen van. be lang is voor één afnemer. Als niet voor een nieuwe koelin stallatie wordt gezorgd, zal het deze exportgrossier niet mogelijk zijn. zijn bedrijf voort te zetten, waardoor een deel van het slachthuis onbenut zou blijven. Bovendien wordt verwacht, dat de van Duitse zijde gestelde eisen ook gaan gelden voor het binnenland. ROTTERDAM Met ingang van 1 april is drs. P. H van der Vorm be noemd tot adjunct-directeur van de Graan Elevator Maatschappij N.V. De heer Van der Vorm (31), die economie studeerde aan de Neder landse Ecohomische Hogeschool, trad begin 1968 in dienst van de GEM en hield zich vooral bezig met markton derzoek. In juli 1970 werd hij hoofd van de commerciële afdeling. melk heerlijk l""t* boter vers kaas kostelijk DEN HAAG De binnenvaart tussen Rotterdam en Den Haag Leiden wordt bedreigd als de plannen van provinciale staten van Zuid-Holland doorgaan. Men heeft namelijk het voornemen over het Rijn-Schiekanaal tus sen Delft en Den Haag een aantal vaste bruggen te bouwen, waar door het Haags havencomplex wordt afgesloten. De Haagse Kamer van Koophandel zal deze zaak in de vergadering van dinsdag 30 maart aan de orde stellen. Als de aanwezigen ermee akkoord gaan, zal de kamer een protestbrief rechtstreeks naar de hoofddirecteur van de provinciale waterstaat sturen. Zoals de kaarten nu liggen willen provinciale staten de waterverbinding tussen Delft en Rotterdam wel open houden cn zullen daar geen vaste bruggen worden gebouwd. De vaste bruggen tussen Delft en Den Haag zouden een doorvaarthoog- te van slechts 5,50 open laten. Volgens de Kamer van Koophandel zou het havenbedrijf van Den Haag geen bezwaar hebben tegen de vaste bruggen. Hier lijkt een tegenstrijdig heid in het spel, omdat de nieuwe Leeghwaterbrug in Den Haag wel de gelijk beweegbaar is gemaakt en der gelijke afmetingen heeft gekregen, dat schepen tot 1000 ton de brug kun nen passeren.. - De Calandbrug, een honderd meter' verder, zal ook bin nenkort vernieuwd worden en ook deze brug zal door schepen van 1000 ton gepasseerd kunnen worden. Volgens de Kamer van Koophandel zouden de vaste oeververbindingen niet alleen de transportmogelijkheden voor de betrokken, bedrijven ernstig beperken, maar er zouden zelfs be drijven izijn die het transport onmogelijk wordt gemaakt. De Ka mer wijst erop dat het voor de Haag se agglomeratie mogelijk moet blij ven transporten van onbeperkte hoogte te vervoeren. Autowegen en het spoor zijn hiervoor niet geschikt. Verbalen Ieder kwartaal delen de Rijswijkse surveillanten tussen de 600 en 800 verbalen uit aan te overmoedige of ondeskundige en gevaarlijke wegge bruikers. Veel van deze verbalen hebben be trekking op de verlichting van de wagens. Sommige weggebruikers houden het stadslicht aan, terwijl groot-gedimd licht is voorgeschreven, ook al is: deze rijksweg door een im posant net van natriumlampen opti maal verlicht. Om het effect van de surveillance te vergroten heeft de Rijswijkse poli tie onlangs een proef genomen met ..running-lights" waarbij ook overdag het grote licht gevoerd wordt Dit door Rijswijk geïntroduceerde sys teem wordt reeds jarenlang gebruikt .bij Spoorwegen en sinds kort maken de militaire voertuigen ook gebruik van het eenvoudige signaleringsmid del. „De mensen zien ons eerder en be ter", zo s-telt de chef van de geünifor meerde dienst en hoofd van de ver keerspolitie in Rijswijk, de heer A. Viskil. „In het begin was men er nog niet aan gewend en gaven de tegen liggers lichtsignalen, maar nu is men eraan gewend en levert het duidelijk rendement op." Opmerkelijk is het, dat de weggebruikers bij het zien van een naderende politiewagen zich opeens correct aan de regels houden. Waar een inhaalverbod van kracht is, zal men zich zorgvuldig houden aan de gestelde regels en ook de snelheid wordt aan de borden aangepapt. „Zijn we er echter niet, dan racen ze er maar wat op los en proberen veel automobilisten nog net even die voor ganger te pikken", zo vertelt één van de dienstdoende surveillanten. Het invoeren van de „running- ligts" was voorlopig de laatste maat regel van do politie om het verkeer op de stadstraat tussen Rijswijk en Rotterdam nog beter te beveiligen. Hiermee is de op twee na drukste weg van Nederland misschien wel de veiligste en best door waakzame poli tiemensen „bewaakte'' verkeersader van Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5